Het werk van de Kruisverenigingen de week Foto Burger breekt eigen formatie van record 6ahe Skroar I r pi Tuberculose teruggedrongen, Tuberculosebestrijding blijft K o. CtSÉ feu. i De zeven kruiswoorden Maatsch. Dienst verlening Friesland- west Gouden filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 2? U|É' '1® WEES RENTEBEWUST BONDSSPAARBANK HARLINGEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat i z f» r* 112e JAARGANG No. 26 VRIJDAG 30 MAART 1973 Wymbritseradeel. Blijvende waakzaamheid (Wijze: Duits volkslied) (bis) NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR üs hjoed to sizzen t 4E WEEK MAART 1923 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De kaatsvereniging Arum krijgt na toe stemming van de familie de naam „Wil lem Westra”. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 WAT ER VAN DE HANEKOOPERS- STEEG NOG MEER TE VERTELLEN IS (Gezinsverzorging en maatschappe lijk werk) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSIN GA b.v„ Bols ward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2885 (05157) Bij de statenverkiezing werd er te Bols- ward een biljet ingeleverd, waarop niets anders was geschreven dan: Het is lood om oud ijzer. De strijd tegen de tuberculose schijnt gestreden te zijn, maar als zo vaak moet ook hier worden gesproken van bedrieg lijke schijn. Nog steeds komen gevallen van deze ziekte aan het licht en daarbij Daarom liever niet gegokt, doch zeer voorzichtig een verwachting uitgespro ken: het kabinet Den Uyl zal er wel ko men, maar het is op dit moment (dins dagmorgen) nog de vraag of de K.V.P. er ministers aan zal willen leveren. Als K.V.P.-fractieleider Andriessen partijge noten positief zou adviseren om in het kabinet te gaan zitten, dan laadt de KVP daarmee duidelijk een stuk politieke ver antwoordelijkheid op zich voor het be leid Den Uyl. Komen er geen KVP- ministers en beperkt de KVP-fractie zich tot een zakelijke beoordeling van het be- leid-Den Uyl, dan is die verantwoorde lijkheid voor dat beleid natuurlijk een stuk minder. Geheel verdwenen is ze echter niet, omdat de steun van de KVP in zeer veel gevallen onontbeerlijk zal zijn voor de realisering van dat beleid in het parlement. En op het moment dat het kabinet Den Uyl met een halszaak komt waar de KVP neen tegen zegt, is die politieke verantwoordelijkheid van de KVP weer even groot als in de nacht van Schmelzer. (Dat was die gedenk waardige nacht in oktober 1966, waarin de toenmalige KVP-fractieleider Norbert Schmelzer het kabinet van zijn geest verwant premier Cals naar huis stuurde). De KVP-fractie bevond zich daarom al met al dinsdag in een moeilijk dilemma. Daags tevoren hadden Andriessen en Aantjes (A.R.) in het bijzijn van forma teur Burger de „beoogd premier” Den Uyl allerlei vragen gesteld over hoe hij tal van kwesties dacht te willen gaan regelen. Die informatie was nodig om de confessionele fracties tot een zo verant woord mogelijke stellingname te bren gen. Er bleven echter maandag nogal wat vragen onvoldoende beantwoord. Dat maakte de zaak niet eenvoudiger. In de KVP was een kleine groep ervoor om formateur Burger te laten mislukken. Een tweede groep wilde een kabinet Den Uyl wel „gedogen” - niet op de eerste dag naar huis sturen - maar er geen mi nisters aan leveren. Een derde groep wil de wel ministers leveren. In de A.R. lag de situatie in zoverre an ders, dat daar over het leveren van mi nisters niet meer gesproken behoefde te worden. Formateur Burger was er im mers als „inbreker” al in geslaagd om achter de rug van de toenmalige frac tieleider Biesheuvel om de heren Boers- ma en De Gaay Fortman Sr. (vader van Basje) te strikken. In de A.R.-fractie ging de strijd dan ook tussen gedogers en niet gedogers van een kabinet Den Uyl. Aanvankelijk was de verhouding daarbij acht tegen zes. Voor de A.R. telde voorts erg zwaar het feit, dat de CHU in ieder geval niet mee zou doen. De CHU zou zich ten volle in de oppositie kunnen werpen en daar bij volgende verkiezingen ten nadele van de A.R. wel eens het nodige profijt van kun nen trekken. Dat is na de oorlog al twee maal eerder gebeurd. Bovendien zou in die situatie ernstige schade worden toe gebracht aan de moeizaam bereikte ver worvenheden op het gebied van de Chris ten-Democratische samenwerking tussen KVP, A.R. en CHU. De nieuwe AR-frac- tieleider Aantjes hield niet op die sa menwerking steeds „de hoeksteen van ons beleid” te noemen en ook Andries sen liet dit punt zwaar wegen. Wat overigens begin deze week het zwaarste woog was, dat eind van deze week het absolute record van de lang ste kabinetsformatie zou worden gebro ken. In 1956 duurde de formatie 122 da gen. Uiteindelijk bracht mr. Burger toen Drees weer in het zadel. En nu Den Uyl? Toen men Jezus heilige handen Aan d’onheiligen kruispaal sloeg Was het heerlijk om ’t aanschouwen Hoe hij smaad en smart verdroeg. Bij het klinken van den hamer Die Hem hart en hand deed bloên Bad H, Vader, o! vergeef ’t hun Die niet weten, wat zij doen. Nog een woord klinkt van Zijn lippen Eer Zijn hoofd ter neder zijgt Eer Zijn afgefolde boezem Naar den bangen doodsnik hijgt. Geef ik over Mijnen Geest Als de nevens Hem gekruiste Aan Zijn onschuld hulde deed Vond Hij hem, hoe afgemarteld Nog tot lief’d en troost gereed. Ja, die bede vond genade Heer! gedenk hierna aan mij Heden! zult gij, sprak de Heiland (bis) ’t Paradijs zien aan Mijn zij. Als de Heiland aan het kruishout Tusschen aard en hemel hing Zag Hij nog Zijn lieve moeder En zijn liefste volgeling. „Vrouwe sprak Hij, zie uw Zone’ Als Hij ’t oog op dezen sloeg Toen tot dezen „zie uw moeder!” (bis) ’t Was voor haar en hem genoeg. Als des Heilands eind genaakte En het scheidend levenslicht Nog de laatste flikkring spreidde Voor zijn half gebluscht gezicht, Sprak Hij voor den vijfden male Uit de Zijn verschroeide borst. De eerste klachten tot zijn beulen (bis) In het deerniswaard, „Mij dorst”. Vrijdag jongstleden vond u in deze krant het slot van een artikelenreeks over het geslacht van de Menalda’s, waarvan Ym- kje Jans Menalda officieel als de wedu we Thomas, in de wandeling echter als Ymkje Hanekooper omstreeks 1725 in een steeg heeft gewoond. Op deze foto ziet u deze steeg anno 1973, nog altijd de Hanekooperssteeg, waar door u vanuit de Kerkstraat op de Klei ne Dijlakker kunt komen. Nog zijn er in dit straatje een tweetal bewoonde hui zen, waarvan er hier een zichtbaar is. Toen dit plaatje op afdrukken stond Vader, roept Hij, in uw handen Daarop stierf Hij, - smaad en lijden - (bis) Dood en doodsangst, - ’t Zijn geweest. Een lezeres Uit het archief van mijn vader voor 1900 Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 O o o Wes leaver earm en frij Dan ryk en slaef derbij. Bolswards Nieuwsblad Bij de gemeenteraadsverkiezing werd ’n lijst met als candidaat de heer J. C. van Bergen te laat ingeleverd en dus door ’t hoofdstembureau ongeldig verklaard. Toen was ’t oogenblik op handen Dateen eind maakt aan Zijn lot ’t Oogenblik dat aard de hemel Zou verzoenen ons met God Als de Profetie vervuld was En het vlekloos lam geslacht Jezus riep met grootte stemme (bis) Menschenredden! ,,’t Is volbracht!” Det tuberculosebestrijding schijnt bij dit werk wat op de achtergrond geraakt te zijn, omdat we tegenwoordig maar wei nig meer met t.b.c.-patiënten te maken hebben. Het verheugende feit dat deze oude volksziekte zo sterk is teruggedron gen, mogen de kruisverenigingen zichzelf als een grote verdienste aanrekenen. Zij hebben immers een groot aandeel gehad in de massale en systematische bestrij ding ervan. En dan kijken we nog alleen maar naar de gerichte strijd. Niet minder belangrijk is dat de kruisverenigingen met het bevorderen van hygiënische om standigheden, betere voedingsgewoonten enzovoort de lichamelijke weerbaarheid tegen ziekten, zoals de tuberculose, sterk hebben bevorderd. De tuberculosebestrijding kon omstreeks de eeuwwisseling tot ontwikkeling ko men, nadat Pasteur en Koch in de vorige eeuw de oorzaak en de verbreiding van de ziekte wetenschappelijk hadden ver klaard. Het eerste Nederlandse sanato rium voor tuberculoselijders, Huis Over weg te Heilo, werd in 1898 geopend en in 1903 kwam de landelijke Centrale Vereniging tot Bestrijding van Tubercu lose tot stand. Deze vereniging ging al gauw een hecht verbond aan met de kruisverenigingen, waarvan de eerste uit dezelfde tijd dateren. Het massale ka rakter van de t.b.c.-bestrijding kon door deze samenwerking tot ontwikkeling ko men. Het kruiswerk leverde de leger macht waarvan de strijders overal tui sen de mensen waren opgenomen - een soort guerilla dus - maar dan met ui terst menslievende bedoelingen. De sanatoria (en lang ook de privé-sana- toria in de vorm van draaibare ligtentjes) vingen de zieken op, die zich door een steeds sterker verbreid en steeds beter werkend onderzoeksysteem vroegtijdig manifesteerden. Wat de onderzoekme thoden betreft, mag ook nog worden ge wezen op de toevallige omstandigheid, dat de Duitser Röntgen in 1895 de naar hem genoemde stralen ontdekte. Dit zo belangrijke hulpmiddel voor de ontdek king van t.b.c. dateert dus ook uit de tijd waarin men ernst ging maken met de wetenschappelijk gefundeerde en op de massa gerichte tuberculose-bestrijding. Een mooi voorbeeld van een samenloop van omstandigheden. Natuurlijk ging het niet alleen om het ontdekken van de t.b.c. en het genezen van de zieken, maar ook en vooral om het voorkómen van besmetting. Waar het sputum of speeksel daarbij een kwa de rol kan spelen, zien we in deze tijd de komst van de bordjes „Verboden te spu- Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. In de nu drie maanden oude kabinetsformatie hebben de politieke journalisten elkaar en zichzelf talloze malen proberen wijs te ma ken: „Vandaag valt de beslissing”. Wat zeiden we dinsdag j.l. ook weer: „Vandaag slaagt of faalt Burger 'en weten we of Den Uyl ja dan nee in het Catshuis komt”. Eén ding is er dat je bij kabinets formaties wel af geleerd wordt en dat is gokken. Immers, als je denkt, dit of dat is onmogelijk, dan blijken er achteraf toch altijd nog drie mogelijkheden te bestaan. Dat komt omdat in de politiek feitelijk niets onmogelijk is. En dat komt weer doordat een goed politicus nooit „nooit” zal zeggen. Doet hij dat toch dan moet hij dat later vrijwel altijd bezuren. Niets is immers zo ongewis op deze aarde als de politieke toekomst. De wijkzuster vertegenwoordigt de kruisverenigingen op de meest opvallende manier, omdat ztf voortdurend „b (jde weg” Is. Zij komt bij de mensen thuis. Maar diezelfde kruisverenigingen kennen ook be slotener activiteiten, zoals die van de verschillende diensten, die zich richten op de bestrijding van ziekten of op de aanpassing van zieken aan de lichamelijke en sociale gevolgen van hun kwaal. 'Het eerste zien we al vanouds bij de tuberculosebestrijding, waarbij het verdwij nen van de ziekte zelf het doel is. Strijd tegen de ongelukkige bij verschijnselen van een chronische ziekte vinden we bij het kruis werk voor astma- en reumapatiënten. Daarbij gaat het in het bij zonder om de revalidatie, die een zo goed mogelijk antwoord pro beert te vinden op de vraag hoe de mens met zijn kwaal kan leven. explosieve verbreiding door besmetting. Dat risico is nu, hoe vreemd dit op het eerste gezicht ook mag lijken, veel gro ter dan vroeger. Toen de t.b.c. een veel voorkomende volksziekte was, kon men infectie vrijwel niet ontlopen. Sommigen werden ziek, maar de meesten doorston den de infectie zonder ziekteverschijn selen te vertonen. Zij waren dan voor de rest van hun leven „positief”: eens be smet en door de vorming van antistof fen onvatbaar. Nog altijd zijn de oudere Nederlanders, globaal boven de veertig jaar, in hoofdzaak positief, maar daaron der beginnen zo langzamerhand twee ge neraties op te groeien van mensen die nooit een, achteraf heilzame, lichte in fectie hebben opgedaan en daarom „ne gatief” zijn. Komt tussen deze „weerloze” jongeren een t.b.c.-lijder terecht (hij hoeft niet echt aan de ziekte te lijden en kan daar om onbewust een infectiebron zijn), dan is zo’n gevreesde explosie mogelijk. Zo iets kan zich voordoen op plaatsen waar veel mensen geregeld dicht bij elkaar verblijven (scholen, kantoren, winkels enz.) en de kans op massale besmetting neemt toe wanneer de hygiënische om standigheden ter plaatse dub'ieus zijn, zoals op overbevolkte campings. Dit risico brengt mee dat de uiterste waakzaamheid onverflauwd moet blijven bestaan. Dat de kruisverenigingen hier bij niet gemist kunnen worden is dui delijk. Zij immers leveren het dichtma- zige net dat heel het land overdekt en dus weinig ontsnappingsmogelijkheden biedt. Zo worden de kruisverenigingen in geschakeld bij de vierjaarlijkse bevol- doet zich het risico voor van een snelle, kingsonderzoek, populair „de doorlich- O o o o o o o wen”, waarvan het gebruik sterk door de t.b.c.-bestrijding werd geïnspireerd. Een verzoek aan het Staatsspoor om de ze waarschuwingen ook in treinen en wachtkamers aan te brengen, werd zo serieus ontvangen, dat de spoorwegdi rectie overtreders strafbaar wilde stel len. In 1909 werd dit heel officieel bij koninklijk besluit geregeld. Geldermalsen is waarschijnlijk de enige gemeente waar in de Algemene Politie-verordening een spuwverbod werd opgenomen. ting”, die verzorgd wordt door een spe ciale dienst met Friesland, Groningen en Drente als werkterrein. Verder belasten de kruisverenigingen zich met de controle van oud-patiënten en met keuringen, zo als van onderwijzers. In de dertiger ja- ren werd deze onderwijzerskeuring in gevoerd, vooral onder de indruk van een besmettingsgeval te Ee, waar in 1933 een groot aantal schoolkinderen geïnfecteerd bleek te zijn. Bij dit alles komen de zogenaamde con- tactonderzoeken, die worden verricht wanneer zich ergens een geval van t.b.c. openbaart. Daarbij zijn twee vragen aan de orde: waar is de besmetting vandaan gekomen en wie zijn eventueel verder be smet? Recherchewerk, waarbij moet wor den nagefsaan wie tot de kring van rela ties van de patiënt behoren. Daarbij kan men met een paar eenvoudig te begren zen groepen te maken krijgen: familie, kennissen, collega’s. Moeilijker wordt ’t wanneer de eventueel tijdelijke relatie kring geen duidelijke afbakening ver toont. Dit kan zich voordoen wanneer men moet vermoeden dat de besmetting tijdens een vakantie is opgelopen. De kruisverenigingen hebben in Fries land twee districten voor de t.b£.-bestrij ding met verschilende bureaus. Het dis trict Leeuwarden heeft bureaus te Leeu warden (de Hege Wier) en Dokkum. Het district Heerenveen is op deze manier vertegenwoordigd in Heerenveen, Drach ten en Sneek. Al met al mag worden ge steld dat de t.b.c.-bestrijding zich nu veel minder dan vroeger richt tegen een onzichtbare vijand. Maar bij elk krijgs plan wordt rekening gehouden met het feit dat een onzichtbare vijand sluipend kan naderen en op de meest onverwachte plaatsen en ogenblikken kan toeslaan. Daarom moet men overal en altijd waak zaam blijven. De kruisverenigingen zijn daarbij onmisbaar als het grote volks leger van de gezondheidszorg. HYPOTIIEEKGELDEN BESCHIKBAAR Namens het bestuur, Mevr. J. M. DuursmaEendhui- zen, mevr. R. Post-Linzel, mevr. C. Steggerda-Stoop, mevr. J. SwierstraZweverink, de heer A. de Groot, de heer J. Haag- sma, de heer P. Meijer, de heer J. de Jong, de heer A. A. Ville- rius, de heer K. Westerbeek. kwam een van de bewoners heel toe vallig aangelopen. Met haar inkopen uit de stad staat ze hier op het punt haar huis binnen te gaan. Het Is mevrouw Teakema-Nauta, die na het overlijden van haar man hier is blijven wonen. De woning is overigens haar eigendom, nog een erfenis van haar schoonouders, die zich hier ook jarenlang blijkbaar tevre den hebben gevoeld. Het naastliggende perceeltje doet thans dienst als opslagplaats. In een wat ach teraf staand pand had jarenlang Corne lls Bekema zijn „koemelkerij”. Dit boe renbedrijfje is opgeheven, zijn zoon woont er echter nog met zijn gezin. De wat oudere Bolswarders hier en „om ütens” zullen zich zeer zeker ook nog andere bewoners van deze steeg weten te herinneren, b.v. Hendrik Hermanides, de stadsstraatmaker, de voorganger van Foppe Molenaar. Ook Dirk Gerritsma, in de volksmond „Lange Durk”, destijds een bekend stadstype, die hier ook een aan tal jaren onderdak vond en die later met zijn vrouw naar een woonark aan het Hoogbolwerk is verhuisd. En wie van de al wat oudere lezers denkt in dit verband niet aan Pieter Houben en Fimkje de Wit als „Pieter en Firn” bijkans legendarische stadsfiguren. Pie ter, oorspronkelijk afkomstig uit Ooster- end, vandaar dat hij zich meestal van de Friese taal bediende, moet zich in zijn jonge jaren wat men noemt „verwrot- ten” hebben en daardoor invalide zijn geworden. Ook toen kon hij blijkbaar niet stilzitten en ging met een kist met zeepartikelen die op het onderstel van een oude kinderwagen stond „bij de deu ren” langs. En op de Bolswarder kermis in de vooroorlogse jaren waren Pieter en Firn steeds present met een weeg schaal. Met de roep „stap op en laat je wegen” probeerden ze dan onophoude lijk klanten te trekken. Ja, de manier waarop men vroeger (en dat is nog niet zo lang geleden) soms aan de kost moest proberen te komen ver schilt toch wel hemelsbreed met die van tegenwoordig. Een deels maar gelukkig, aan de andere kant wel iets om te ont houden. De Hanekoopersteeg, toch wel een nette steeg, waar ook de zon geen verstek laat gaan zoals u ziet. Hopelijk voelen de zeer vermoedelijk laatste bewoners van dit historische straatje er zich wat geluk kiger door. J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8, Bolsward Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Als de duisternis den heuvel Met een dikken mist omtoog Die den mond der spotters snoerde En hun hart met schrik bewoog. Toen in ’t uiterst der benauwdheid Met een schrikkelijk geluid Riep de Heer het „Eli, Eli, (bis) Lama, Labachtani” uit. Het bestuur van bovengenoemde stich ting heeft voor de stad Bolsward een oproep gedaan teneinde een aantal da mes bereid te vinden als contaktdame op te geven. Er hebben zich inmiddels 30 dames gemeld. Dit aantal zou nog worden uit gebreid kunnen worden tot 50. Hun taak bestaat onder meer uit het op bouwen van wijdvertakt donatiesysteem voor de stichting in de stad Bolsward, zoals die reeds tot stand gekomen is in -de gemeenten Henaarderadeel en Won- seradeel. Aanmelding bij de heer P. Meijer, Claude Fonteynestraat 33 te Bolsward of telefo nisch 05175-571. Deze contaktdames zullen in de maand april huis aan huis de stad bewerken, teneinde zoveel mogelijk bewoners als donateur te winnen, (f 6,per jaar). Dit plaatselijk welzijnswerk (gezinsver zorging - bejaardenzorg - chronisch zie kenhulp - maatschappelijk werk) ver dient ons aller inzet en sympathie, van daar dat de stichting een beroep doet op alle inwoners van Bolsward. i*/ X.*- jy j 4 3X ■- s. 'V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1