m Gaüe Süroar „Leefbare wallen Bolsward” „Het kost niet veel hooguit een paar grassprietjes'9 IVJ Uw hart uw royaal met wees Nieuwe aanwinsten llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllll Fan stêd en lan Zilveren filmpjes IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIISIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII leven.... geven STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1/ HZe JAARGANG No. 27 DINSDAG 3 APRIL 1973 Wy mb ritser adeel. RAAD BOLSWARD Subsidie Appelmarkt no. 2 Aankoopwoning Bagijnestraat 1 Aanvraag .Liedboek voor de kerken' Het aktiecomité voor Bolsward: BIBLIOTHEEK BOLSWARD üs hjoed to sizzen le week april 1948 te FINNE OF PARK ABTB Bolsward vierde 30-j. bestaan. o De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De Russen schoten een Engels vliegtuig neer, maar betuigde spijt. De grondpryswüziging in plan Eekwerd I Adv. BBG: Nu gaat het gebeuren. De noodklok wordt geluid over de Bolswar- der jeugd. Een algemeen secretariaat is noodzakelijk. Grote vergadering op 5 april in De Doele. Premie (f25,-) voor de grootste aanvoer op de markt te Bolsward toegekend aan B. J. de Witte te Makkum. De PFC is met de voorbereidingen van de grote Multishop in volle gang. Op de eerste paasdag de eerste plechtige H. Mis opgedragen door pater Arno Ger- ritsma o.f.m., op de 2e paasdag door Pa ter Radboud Jorna van Cubaard. Koos Vorrink sprak in een volle Doele- zaal voor de P.v.d.A. Liggeldverordening en wijziging Algemene Politieverordening had de voorzitter nog geen antwoord maar er wordt naarstig naar een oplos sing gezocht. Als we geen verordening hebben, dan kunnen aan misstanden geen einde ma ken. De stad moet leven en daar horen zeer zeker ook de boten bij. Het brengt een gezellige sfeer en deze moeten we houden. Er zijn natuurlijk altijd vrijstel lingen mogelijk. Deze verordening moe ten we met de nodige soepelheid han teren. De raad gaat hiermee accoord alleen de heer Brattinga (kvp) stemde tegen even als de wijziging van de Algemene Poli tieverordening. 3 miljoen te verwerven Daarmee kunnen vele voorzieningen worden getroffen. De gelden worden aangewend voor: DUYN, R. van. Energieboekje. Met deze artikelen, die eerder verschenen zijn in „De Paniekzaaier”, „De Tijd” en „De Nieuwe Linie”, wil de schrijver een dis- cusie op gang brengen over het Neder landse energiebeleid, met name ten op zichte van kernenergie en alternatieve oplossingen bieden. Honderden foto’s Latjjns Amerika. Aan de hand van foto’s met korte teksten wordt een beeld gegeven van het alle daagse leven van de armen in Latijns Amerika. Mej. C. C. Hendriks Mevr. A. A. E. Mol-de Haan Mevr. G. Nieuwenhuis-v. d. Meer OOSTVEEN. T. Bernard Alfrink, katho liek. Levensbeschrijving van de aarts bisschop van Utrecht en kardinaal en ’n schets van de situatie in de rooms-ka- tholieke kerk. PAERL, E. Klassenstrijd in Suriname. Na ’n summiere behandeling van de levens omstandigheden in Suriname, volgt een overzicht van de oorzaken en het ver loop van de algemene staking in septem ber 1971. Dou biste moai slij nei in dripke, En tinkste, dat docht dy gjin kwea, Mar elk slokje jowt dy in pripke En ’t léste, dat docht dy de dea. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Al earder ha wy it hawn oer hwat üs yn de Südwesthoek boppe de holle hin- get, oangeande it ynstellen fan in lan- skipspark. Reimer van Tuinen seit derfan yn de léste Strikel ü.o. it neifolgjende: Nasjonale parken en lanskipsparken wurde maklik trochinoar helle. In nasi, park is, tige tige forsimpele, in natuer- gebiet dat, under bihear fan de oerheit yn stén halden wurdt om de minske to tsjinjen. It aksint leit op grounoankeap troch dy oerheit; de greatte wurdt mini- mael op 1000 ha steld. It bikendste fan de trije bisteande is De Hoge Veluwe. In nasj. lanskipspark omfettet in streek dy’t in ryk forskaet fortoant oan sawol natuerterrein as bilangwekkende kul- tuergebieten en minsklike delsettingen, hokker streek under in konservearjend bihear fan oerheitswege brükt wurdt om sa „de huidige en komende generaties in staat te stellen blijvend hiervan te kun- In de BBG vergadering kwamen als wen sen naar voren de eventuele oprichting van een ambachtsschool, een bureau voor beroepskeuze, een gemeentelijke speel plaats, een kindervakantieschool en al gemene kinderuitzending. 1- Hwat hat Voor de bijdrage in de restauratiekos ten van het pand aan de Appelmarkt 2 stelde de raad met vreugde f 5000, beschikbaar. De heer Palstra (kvp) zei nog wij moeten de mensen in de toe komst ook tegemoet komen. Het is voor mij een tegenvaller dat C.R.M. niets ge geven heeft. Zijn er nog andere plan nen voor restauraties? Brattinga (kvp) vroeg de voorz. of het pand ook al op de lijst van monumentenzorg voorkomt. Wat betreft plannen voor andere restau raties moet de voorzitter ontkennend antwoorden. Als er maar mensen zijn die willen bouwen. Ze kunnen ons er midden in de nacht wel voor uit bed halen al dus de voorzitter. (Hij doelde hierop de gapende wond aan de Grote Dijlakker. Red.) Ook de huurverhoging werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Donderdagavond kwam de raad van Bolsward weer bijeen. Voorafgaande aan de raadsvergadering werd het klokje geluid. Dit gebruik is nu weer in ere hersteld. Bericht van verhindering kwam binnen van de heer Borggreve (vvd) wegens uit- stedigheid en van de heer E. S. de Jong (chu) welke momenteel in het ziekenhuis verblijft. Namens de Raad werd op het tijdstip dat de vergadering een aanvang nam een bloemetje bij de heer De Jong in het ziekenhuis bezorgd. Voorzitter deel de voorts mede dat er een brief van de Milieugroep met een aantal vragen was binnen gekomen, maar omdat het college niet voltallig was was er geen tijd om deze brief te behandelen en daarom verschoven naar de volgende vergadering met een pre-advies van b. en w. De heer E. Tilstra (arp) wilde weten wat de bedoeling was met dit pand. Voorz. antwoordde dat er nog geen concrete plannen bestaan. Het huisje staat op de rand van het grachtje en over het al of niet dempen van dit gedeelte van het grachtje bestaan nog geen concrete plan nen. Maar zeker is het dat dit huisje bij de reconstructie van dit gedeelte zeker een rol zal spelen. De raad ging z.h.s. accoord. nen kennisnemen en genieten.” De minimum greatte wurdt oanhalden op 10.000 ha en it aksint leit nét op for- werving. Om it streekkarakter hwat kon- kreet to meitsjen: it is düdlik dat Bot- lekgebiet, Grinzer Feankoloanjes, it Gooi en it Twentse industrygebiet nea in kear yn ’e bineaming komme, wylst, om by hüs to bliuwen, de Dongeradielen, de Kop fan Oeriesel en de Südwesthoeke skoan under boppesteande formule bi- flapt wurde kinne. Fan de bihearsfoarm is noch gjin foarbyld, omdat der deage- woan noch gjin lanskipspark bistiet. seis noch net iens in wetlike regeling. Wól in nota, de nota Vonhoff, dy’t okker- deis hwat heibel toweech brocht hat. Dy nota foarmet de oanlieding ta dit praet- sje, taspitst op de Südwesthoek, ien fan de tsien dêryn neamle potinsiéle par ken. De earste réaksjes dêrre wiene net sadanich dat de lju om dat park sieten to springen, krekter sein, se forsmieten it sa fier se it krije koene. De wrange grapkes oer de boer as parkwachter, papierkes-prikker, ijskoman en patat- bakker wiene net fan ’e loft. Yn earste opslach sit der in goede kans yn op in twadde slach by Warns en dat soe ek noch bigryplik wurde hwant hoe’t je it ek draeije of keare: in lanskipspark bringt in soarte fan bifriezen mei fan in bisteande tastan. En bifriezen kin bi- tsjutte deafrieze. Ta nut en genot fan it Nederlanse folk, dus ek fan dy rüchwei 30.000 Südwest- hoeksters dy’t sa’n 20.000 ha aldfaderlike groun biwenje? Dat is ien fan de fragen dy’t de woartel yn ’t lid rekket. Hwat sille de bihearsregels ynhalde, yn hoe- fier sil der sprake wêze fan in reser- vaetsbistean, in weikwinen fan piid en folkskrêft, nettsjinsteande of krekt troch royale kompensaesjes en soasjale rege lingen? Mei men hjir tinke oan degené- rearre Indianen yn reservaten, of mear it each rjochtsje op Skylge? It is in blun der fan formaet dat de nota wol praet Gaarne breng ik die avond nog even in herinnering want zij, die zich nog niet opgaven kunnen dit alsnog doen, er zijn nog een - be perkt - aantal plaatsen. Ingaande 1 april zullen de winkels Bolsward ’s avonds geopend zijn tot 7 uur, ’s zaterdags tot 8 uur. RECKMAN, P. Schijngestalte van macht Unctad in Chili. Verslag van de derde wereldhandelsconferentie. SCHUTZ, W. C. Allemaal! Voorbeelden van oefeningen die moeten leiden tot beter zelfbegrip en betere communica tie met anderen, gebaseerd op het prin cipe van openheid ten opzichte van zich zelf en anderen. ANDERSSON, S. O. Francisco Franco. Levensbeschrijving van de Spaanse ge neraal, tegen de achtergrond van de po litieke stromingen en gebeurtenissen in Spanje, Midden- en Oost-Europa en Noord-Afrika tusen 1910 en 1970. vergadering om even op de kaart te kunnen gaan kijken waar zich het stuk grond in Eekwerd bevond. Burgemeester Mulder deelde verder me de dat er een zekere leegstand in Eek werd dreigt. Daarom zal de bouw van woningwetwoningen wat gematigd wor den. Er zijn geen aanvragen om in hui zen met huren van f 200,en meer te gaan wonen. Voor woningen van f 100 tot f 120 daar is genoeg belangstelling voor. De heer Van Dalen vroeg moeten we straks in 1974 tegen de woningbouw- stichting nee zeggen omdat er dan geen bouwgrond meer is? Voorz. zei dat in plan Eekwerd II nog ruimte genoeg is. Met het voorstel om de grondprijs van f 38,50 tot f 42,90 per m2 te verhogen ging de raad z.h.s. accoord. De raad stelde ook een krediet beschik baar voor de wijziging van de hoofd- schakelkast in het stadhuis. Hiermede kan in de toekomst worden voorkomen dat men op kennismakingsavonden in het donker komt te zitten. De heer J. Visser (kvp) zegde voorz. nog toe om op de eerstvolgende kennismakingsavond zijn gereedschapskist bij zich te hebben. Het krediet was f 2570, oer ekonomyske kompensaesjes, oer nije wurkgelegenheit yn de him dan enoarm ütwreidzjende rékreaesje, mar mei gjin wurd rept oer de mooglikheit fan in re- servaets-mentaliteit. Dér wie oars alle oanlieding ta. De nota en oare stikken trochsneupend, komme je doelstellingen en kondysjes tsjin dy’t der net om lige. „Het gebruik van deze gebieden zal in beginsel niet ten koste mogen gaan van het karakter van het gebied”, het gebied dat duurzaam in stand gehouden moet worden”, „zeer zorgvuldige begeleiding”, „zeer critische toetsing”, ensfh. Hoe wurket de nota dat üt? Hwat de buorkerij oangiet wurdt der op oanstien to sykjen nei extensive formen fan lan- bou dy’t én it bisteande lanskip yntakt litte èn tagelyk rendabel binne. Sa ünt- stiene de suggesty’s foar fetweiderij (fanseis ranch-farming neamd!) en in biologysk-dynamyske lanbou. De sawn goune it pounsmiet forgoeding foar „na te laten agrarische verbeteringen” tsjüg- je mear fan goede bidoelingen as fan ekonomysk ynsjoch. B.n. toesing en be geleiding jilde ek foar de ütbou fan de doarpen en de industry. Alles wurdt forbean bihalve as it tastien is. De nota-opstellers bidoele it pürbêst, mar binne wolris de utopyske en de naive kant neist. Hwer yn ’e goedichheit wolle se, om eefkes in oerstapke to nimmen, de sinten weiskuorre? Hoe stelle se har de restauraesjes foar fan dy hünderten kolossale en yndie monumintale pleat- sen, dy’t dochs net stik foar stik renda bel makke wurde kinne fia: „hobby- foarming, parttime-farming, kamperen, logies op pension”? Om noch mar net iens to praten oer de hünderten miljoe nen forslinende restauraesjes fan rot- sjende doarpsbuorrens en binnenstêdden. Ien fan de hamfragen: is it yndie fan wêzentlik bilang foar de mienskip as ge- hiel dat bisteande, tige karakteristik- lanskippen en wenplakken biwarre bliu- Via de Brugge nodigden wij een ieder uit voor een kennismakings avond op donderdag 5 april a.s. om half acht in het stadhuis. nieuwvormingen (kanker). Het verkeer eiste 3.323 slachtoffers (2.493 mannen, 830 vrouwen). Uiteraard zijn onder de ze cijfers ook kinderen begrepen. Hoe tragisch het ook is: wij mogen niet ver hullen, dat de hartaanval op steeds la gere leeftijd de mensen overvalt. Er is dus geen halt toegeroepen aan de volksvijand nr. 1: het hart infarct, door de Wereld Gezondheids Organisatie ge- kwalficeerd als „gesel van de twintig ste eeuw”. Uit de anglo-saksische landen - waar reeds een tiental jaren eerder sterke Hartstichtingen van de grond kwamen - bereiken ons nu bemoedigende berich ten. Er is een tendens, dat het doden percentage ten gevolge van hart- en vaatziekten stokt, terwijl hier en daar zelfs een kleine daling zichtbaar wordt. Het is niet gewaagd te veronderstellen, dat de intensieve acties ter bevordering van de preventie en voor de snelle hulp na hartinfarct van collega-Hartstichtin- gen daar mede debet aan zijn. In vele plaatsen van ons land wordt er in de week van 2 t.e.m. 8 april 1973 ge collecteerd. Er zijn ruim 500 afdelingen en collecte-comité’s, die zich ijverig voor bereiden op een intensieve campagne. Die zal ook ditmaal weer worden ge steund door affiches, door artikelen en gesponsorde advertenties in de bladen, door radio- en televisieprogramma’s en door het bekendmaken van een speciaal giro- en bankrekeningnummer voor de genen, die niet door collectanten worden bereikt. Het uitbouwen van een landelijk net van plaatselijke vertegenwoordigingen is een kwestie van tijd. Een andere nationale voiksgezondheidsorganisatie heeft er liefst 1.500. De Vrienden van de Hart stichting kunnen zich dus nog verdrie voudigen. Daar is alle reden toe, omdat de strijd tegen het epidemisch hart- en vaatlijden voor wat betreft de medewer king van het grote publiek pas is bek- gonnen. -* Als er door omstandigheden geen col lecte kan worden gehouden, dan kunt u een gift storten op postgirorekening 20 40 50 van de Nederlandse Hartstich ting in Den Haag. Beschikt u over een bankrekening, dan kunt u de eigen bank opdracht geven om een bedrag over te maken op bank rekening nr. 248 van de Nederlandse Hartstichting te Den Haag (via de Bank- girocentrale komt uw gift dan te be stemder plaatse). De Nederlandse Hartstichting hoopt in de collecteweek 1973 een bedrag van ca. we sa’t se der yn 1973 hinne lizze? Dat lanskip, dy doarpen, binne allegedurigen groeid üt oare foarmen en sille, sonder yngripen fan hegerhan nei wer oare foarmen tagroeije. Hwerom op in bi- paeld stuit dekretearje fan: hou, lizze lit te sa ’s it leit! Tsjinstanners fan dat blokkearjen, bisiele mei in soune erch- tinkendheit tsjinoar biwarder, wolle der op üt dat jo elke tiid syn eigentiids lan skip „gunne” moatte. Groeije litte sa’t it groeit, sa it net alhiel sonder bigelie- ding, bipalingen fan „wolstan” en oan- klaeijing.Mar hokfoar lanskip groeit der dan? Bislist net ien dat ,door schoon heid ontroert”. It bigryp skientme is net statysk fan aerd, forskout, mar ik kin my net foarstelle dat de minske him ea for- lustigje sil oan in Südwesthoeke dy’t ra- sjonalisearre en deformearre is ta in kultuersteppe, hjir en dér opgnistere mei kultuerleaze bousels. In perspektyf dat jin oangriist, mar dat réaliteit wurdt as je de boel op syn bloop litte. Hwant de greidboer hat forlet fan dy bousels en in strak forkavelingspatroan. Skriuwendewei fyn ik in Columbiaens aei: de problemen forminderje automa- tysk mei it forminderjen fan de parkop- perflakte. Helje Gaesterlan der üt, jo binne dan 7500 ha fan de 20.000 ha kwyt. It is troch syn bosken en gaesten helte minder kwetsber as de immense iepen romte noardlik en eastlik, en hat dochs al forskate gebieten dy’t yn ien of oare foarm biskerme binne. En yn it park seis soene zónes oanwiisd wurde moatte, de iene licht, de oare swierder biskerme. Dus dochs noch in soarte fan kompromis. Trouwens, sil it der eat fan komme, en dat leit wol yn de tiid, de technyk en ek de boer geane har gong, en ik kin my min foarstelle dat, mocht der b.g. yn 1978 in „parkschap” ynsteld wurde, de klok dan wer achterüt set wurde kin oant 1973. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en - voorlichting (ter voorkóming) aan het Nederlandse volk; - snelle hulpverlening na hartinfarct; - revalidatie van hartpatiënten in ge ëigende centra; - wetenschappelijk onderzoek; - activiteiten voor kinderhartpatiëntjes. Voor de collecte 1973 heeft de Neder landse Hartstichting deze slogan be dacht om duidelijk te maken, dat er een relatie bestaat tussen de zorg voor het eigen hart en onze gemeenschapppelijke verantwoordelijkheid in de strijd tegen de hart- en vaatziekten. Alleen wanneer miljoenen willen bijdragen aan de ac ties van uw Nederlandse Hartstichting is het mogelijk om het doel te bereiken, ’t Terugdringen van de vroege dood door hartinfarct is een opgave geworden, waarvoor wij ons gezamenlijk zien ge steld. De cijfers over 1971 liegen er niet om: we liggen nog steeds vooraan In 1971 overleden in totaal 110.243 men sen in Nederland (61.148 mannen, 45.095 vrouwen). Daarvan stierven 50.095 men sen (27.141 mannen, 22.954 vrouwen) aan de gevolgen van hart en vaatziek ten. In datzelfde jaar overleden 25.707 mensen (14.820 mannen, 10.887 vrouwen) aan de gevolgen van de kwaadaardige De heer B. van Dalen (pvda) vroeg of er later nog wel grond beschikbaar is voor de Stichting Woningbouw in Bols ward, omdat nu alles particuliere bouw wordt. De heer S. Palstra (kvp) vroeg waar dit terrein in Eekwerd 1 eigenlijk lag. In eerste instantie gaf voorzitter als antwoord dat er geen plaats meer is voor woningwetwoningen. Om aan het verzoek van de heer Palstra te voldoen schorste voorz. enkele ogenblikken de In een vorig nummer maakten wij hier al reeds melding van. Burgemeester Johan M. A. Mulder moest op dit punt heel wat bezwaren oprui men. Dit lukte hem alleen de heer H. Brattinga (kvp) liet „zich niet in de boot nemen”. De heer Brattinga was er helëmaal op tegen. Er staat helemaal niets tegen over en het zet ook geen zoden aan de dijk. Als er nou helemaal geen bootjes meer aan het Laag Bolwerk mogen lig gen, gooi het dan maar dicht. Zijn er ook cijfers bekend hoeveel boten Bols ward als ligplaats deze winter hebben gekozen omdat ze hier niets behoefden te betalen. Vorig jaar waren dat er vijf, dit jaar drie, maar zoals men ons voorspellen wordt dit het volgend jaar veel meer al dus de heer Mulder. De heer S. Palstra (kvp) was het in grote trekken wel met het college eens, maar hij vond het toch erg onsympathiek om dat watersporters terwijl ze geld naar Bolsward brengen, ook nog voor hun boot moeten betalen. Het is niet prettig, niet gastvrij. En dan geen bootjes meer op de wal. Je mag je auto toch ook zomaar voor niets parkeren, waarom dan je bootje niet op de wal trekken. Dit is toch een zekere vrijetijdsbesteding. Dit wil ik toch niet verbieden. Dit is een aantasting van je vrijheid. Bij een leefbare stad horen zeer zeker ook leefbare wallen, aldus de heer S. Pal stra (kvp). Het is toch prachtig dat de mensen met hun bootjes bezig zijn om ze een beetje op te verven. Och, voorz. dat kost toch niet veel. Hooguit een paar grassprietjes. Daar heeft de gemeente toch niet last van. Hierop was het woord aan de voorzitter. De situatie vroeg om een oplossing. De vraag van de watersporttoerist neemt toe. Er moeten voorzieningen komen. De watersportvereniging moet een ver goeding vragen voor de voorzieningen welke ze hebben aangebracht. Dit is zeer zeker niet ongastvrij. De water sporter rekent erop dat hij voorzieningen krijgt en die voorzieningen moeten ver goed worden. De tarieven zijn veel lager dan in de echte watersportcentra De kwestie van de bootjes op de wal trekken, dit moet ik sterk bestrijden al dus de voorzitter. In de zomer kan er niet gemaaid worden. Er blijft wel eens een pen in de grond zitten en dan is er weer een mes kapot van de maaimachi- ne. Neem nou de grond aan de Gleibak- kerij daar zijn stukken bij waar geen gras meer groeit, zoveel teer ligt daar, daar hoeven wij niet eens meer te maai en. Wij zoeken naar een oplossing. Maar wij moeten maatregelen nemen anders ligt volgend jaar Bolsward vol met bo ten uit Grouw, Sneek en Leeuwarden. De heer Palstra vroeg nog waar de kleine bootjes dan moeten liggen. Hierop Het bestuur van de vereniging voor Chr. Volksonderwijs had een verzoek gedaan voor aanschaffing van nieuwe psalm- en gezangboeken. De heer F. Faber (chu) was het met het standpunt van b. en w. niet eens. De heer E. Tilstra (arp) vroeg of het college zich ervan overtuigd had wat er op school aanwezig was. De voorz. antwoordde dat er wel degelijk nagegaan is wat er was. Ze hebben het psalmboek nieuwe berijming van 1968. Voor dergelijke vernieuwing is de ex ploitatievergoeding. Er is beslist geen sprake van een veroudering. Wij hebben hier een landelijk standpunt ingenomen. Volgens de heer Faber (chu) was er wel degelijk sprake van een veroudering. Hierop gaf wethouder P. Brandsma (arp) dat er maar voor ongeveer een kwart veranderd is en dat het bestaande ma teriaal best gehandhaafd kan worden. Voorz. zei nog dat er momenteel door de moderne apparatuur op de scholen best een nieuw liedje gestencild kan worden en dat het dus niet verantwoord is om op art. 72 hier geld voor beschikbaar te stellen. De raad ging met het standpunt van b. en w. accoord, alleen de heer R. Faber (chu) stemde tegen. IJw hart, uw leven wees royaal met geven! Zondag j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer J. Hoekstra wonende in de Ger rit Knopstraat 8 te Bolsward en thans direkteur van de Bondsspaarbank te Bolsward daar in dienst trad. Maandagavond werd in besloten kring in hotel De Wijnberg dit feit herdacht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1