wordt Burgers paasei Hoe mooi Gabe SKroar I o Ljm llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r is zee Gerichte kerkdienst Plattelandsvrouwen Raad Wymbritseradeel i i V. Boerderij branden december 1972 Algem. Stichting Gezinsverzorging Midden-Friesland Gouden filmpjes Kindertekeningen a Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat rv Ring wiel Pas op met zand winning in Wadden- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Wees milieubewust, help an Nispen Geen medewerking G.S. doorgraving tus sen Zandmeer en Ned. Bond van voor geestelijk gehandicapten VRIJDAG 6 APRIL 1973 !1?e JAARGANG No. 28 Y' 'fa üs hjoed to sizz«n x..,\ - Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag IE WEEK APRIL 1923 Hwat winters stiif ek wurde mei, de pong forsloppet jimmerwei. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Een landpachter pleit per ingezonden stuk met klem tot verlaging der pacht, vooral omdat 1922 voor de boer een rampjaar was met prijzen van nog geen f 0,50 per „kuorfol” aardappels. In Duitsland zijn „dames” waargenomen, die in het openbaar sigaretten roken, zelfs in de tram. De krant spreekt in dit verband van onesthetisch en „een gees telijk soort bolsjewisme”. Aanbesteding van de demping van de sloot langs het Lange Land te Bolsward, het aanleggen van een straat hierop en aanverwante werken. Laagste inschrijvers op bovenstaande project I.K. en B.K. Elzinga te Arum voor f 4160,-. Hoogste Joh. D. Anema te Kimswerd voor f 5960.-. De begroting was f 5200,-. En zo vond de opening plaats van Sport- huis A. P. v. d. Feer aan de Djjkstraat te Bolsward. ANWB HIELD AFDELINGSVERGADE- RING IN FRIESLAND De storm van afgelopen maandag deed ook Bolsward aan. Onze fotograaf schoot dit plaatje aan de Harlingerstraat bjj de Witte’s Oliehandel. Het dak en de muur van de loods werd het slachtoffer. P.S. vraagt u s.v.p. ook uw buurman om een briefkaart in te zenden, hij leest deze krant misschien niet. Met daaronder zijn of haar handtekening Het is maar kort dag, doet u het daarom s.v.p. meteen. Wij danken u bij voor baat. Wolvega mevr. N. E. M. Berghuis-Muller Sneek D. Postuma De algemene stichtingen voor gezinsver zorging en bejaardenzorg in Utingera- deel, Baarderadeel, Grouw en Rauwer- derhem moesten alle vier volgens mini- Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bjj vooruitbetaling) Giro 887926 Een groene zon met blauwe stralen ramen met gordijntjes in een paddestoel een vogel die onderste boven vliegt tekenend voor het kind in een kinderwereld is alles mogelijk een man met een baard op een wolk wie is dat? dat is Got natuurlijk vanzelf dat ziet ome jaring toch wel? Want Got is al héééééél oud Wat dom van me God kan toch alles? Hij kan dus ook best op een wolk zitten vertederd streel ik haar blonde haren kon ik als volwasene het kind evenaren wat gaat er in sceptisisme veel verloren om eens als kind te worden herboren belet niet uitsluitend en alleen het verstand de fantasie in ons een kans te geven? om zo onze gevoelens beter te doorleven thanks heaven for little girls een song mij uit het hart gegrepen want zonder er overmatig mee te dwepen zouden volwassenen meer als kinderen moeten zijn het verlichtte gebrekkige communicatie in een helderder schijn. JAWA J Intussen blijft ook de formatie-Burger een grillig kansspel. Begin deze week zag het er naar uit, dat KVP en AR het spelletje Haagse-Blufpoker de tug had den toegekeerd en het aan mr. Burger overlieten om poker-aas te gooien, c.q. een bijna zuiver rood kabinet Den Uyl onder de beker vandaan te halen. Een rood kabinet dat dan wel geen witte rand zou hebben, maar een paar rose stipjes in de vorm van deelname van de Anti-Re- volutionairen Boersma en De Gaay Fort man sr. Er moest echter dinsdag ook nog serieus rekening gehouden worden met de mo gelijkheid dat formateur Burger ten leste toch zijn inbrekerspak weer zou aan trekken en het „criminele pad” zou gaan betreden. Concreter gesteld: Men hield ’t niet vooi’ onmogelijk dat Mr. Burger toch nog buiten K.V.P.-fractieleider Andries- sen om „niet- of minder-partijgebonden De heer H. van Nispen van Sevenaer heeft in de gemeente Zevenaar 90 hec tare grond. De gemeente wil van dit ter rein 5 hectare onteigenen ten gunste van de Pieter Stuyvesant-fabrieken en 30 hectare voor een industrieterrein. De ei genaar heeft hier een gemengd land bouw-, tuinbouw- en veeteeltbedrijf, waar onbespoten granen, groenten, krui den en fruit worden geteeld. Veevoer wordt op eigen terrein gewonnen, koeien zijn er voor de stalmest, compost is van eigen grond. Daarom heeft de heer Van Nispen alle grond nodig. Hij heeft rijke oogsten van prima en gezonde kwaliteit. De producten worden door geheel Ne derland verkocht, een deel gaat naar het buitenland en verder is er de dage lijkse verkoop vanuit het bedrijf. .Heel ons volk zou dan ook als één man moeten protesteren tegen de aantasting van deze waardevolle, eeuwenoude cul tuurgrond, waarbij dan bovendien nog een singel met o.a. meer dan 300 jaar oude eiken te loor zou moeten gaan. In feite zou een dergelijk bedrijf niet al leen behouden moeten worden ten behoe ve van volksgezondheid, milieuhygiëne en recreatie, maar zelfs uitgebreid moe ten worden. Zou een deel van diens grond inderdaad onteigend worden, dan gaan niet alleen de reeds genoemde oude ei ken eraan, maar ook het gehele bedrijf, omdat de kwalijke industriedampen ver nietigend zijn voor de gewassen. En dan spreken we nog maar niet eens over het feit, dat ook vele vogels van hun „te huis” beroofd worden. De strijd tegen deze onteigening duurt al vele jaren en kost deze boer handen en handen vol geld aan advocatenkosten. Wie tegen deze onteigening is, zende daarom zo spoedig mogelijk (als het kan voor 21 april a.s.) naar de heer H. van Nispen te Sevenaer, Huize „Sevenaer” te Zevenaar een brief of briefkaart met ongeveer de volgende inhoud: '„Ik betuig mijn instemming met het werk van jhr. H. van Nispen van Seve naer en verzoek daarom de minister af te zien van zijn besluit tot onteige ning van diens grond of een gedeelte daarvan” Om misverstanden te voorkomen: er zjjn in Den Haag ook nog wel politici te vinden die zich met iets anders dan met de kabinetsfor matie bezig houden. Burger formeert, maar het leven gaat door. Zo is het ook in de politiek. Nog trouw vergadert iedere week de Tweede Kamer - soms ook wel de Eerste Kamer - en ook zijn er commissie vergaderingen en hearings over de meest uiteenlopende onderwerpen. Deze week b.v. rondde de Kamer de behandeling af van het wets voorstel inzake de financiering van een „snelle-kweekreactor”, wat dat ook moge zjjn. Maar het klapstuk vormde het initiatiefvoorstel van de KVP-er Van Schaick en de VVD-er Geurtsen tot wijziging van de wet op de kansspelen. Dit voorstel moet het ons allen mak- kelijker maken om zonder al te veel inspanning rijker of nog armer te worden. Afhankelijk van de grillen van ene vrouwe Fortuna. Rou lette, lotto, kienen, loterijen - het wordt ons als het initiatiefvoorstel de eindstreep haalt, allemaal in de toekomst makkelijker gemaakt. Natuurlijk alle langs zorgvuldig gekanaliseerde wegen, want het moet natuurlijk ook weer niet te gek worden. Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel'op dinsdag 10 april ’73. Punten van behandeling: voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage. 17 Toetreding tot de gemeenschappelijke regeling betreffende het „Centrum voor automatisering Noord-Nederland te Groningen. 18 Wijziging Verordening Studiekosten regeling. 19 Benoeming personeel bij de dienst gemeentewerken. De afdeling Bolsward e.o. hield op dins dag 27 maart j.l. haar maandelijkse bij eenkomst in ,,’t Wapen van Wonsera- deel”. Deze keer weer eens een bijeen komst op avond. Allen werden hartelijk welkom geheten door de presidente, mè- vrouw Beets. Een bijzonder woord van welkom kreeg de heer Ponjé van Leeu warden. Eerst werden de gebruikelijke agendapunten afgehandeld. Er waren en kele mededelingen en als afgevaardigde naar de voorjaarsvergadering werd be noemd, mevr. v. Gosliga-Noordenbos en er zijn nog enkele dames die mee gaan naar Leeuwarden op 12 april. Ook kon weer een nieuw lid ingeschreven wor den. Na de pauze kreeg de heer Ponjé het woord. Onderwerp deze avond was „homofilie”. Spreker is werkzaam als maatschappelijk werker en komt door deze werkzaamheden veel met deze groep van de bevolking in aanraking. Na een boeiende causerie werden de da mes in groepjes verdeeld en werden er met elkaar vragen behandeld met daar na een levendige nabespreking. Mevr. Beets bedankte aan het einde van de avond de heer Ponjé voor zijn inleiding. om toch tot een gewoon rood-wit kabi net te komen op basis van een gelijk waardigheid. Zover kon Den Uyl echter niet gaan, gevangen als hij was _door bindende uitspraken van het PvdA-con- gres van vóór de verkiezingen. Daar ligt de grondoorzaak van de langste kabi netsformatie die Nederland ooit aan schouwde. 1 S steriele voorschriften uitbreiden en beslo ten daartoe een fusie aan te gaan en ge zamenlijk per 1 april ’73 verder te wer ken onder de nieuwe naam .Algemene Stichting voor Gezinsverzorging Midden- Friesland”. De doelstelling van de nieuwe stichting blijft hetzelfde als van de vier oude stichtingen. Het kantoor wordt gevestigd in Grouw, Parkstraat 26a. Aanvragen om hulp kunnen zoals gewoonlijk ’s maan dags t.m. vrijdags - ’s morgens van 8-9 uur gericht worden tot mevr. Meinsma, Jorwerd 39, tel. 289 voor gezinsverzor ging. En voor bejaardenzorg aan mevr. G. v. Dijk, Wieuwerd 19, tel. 458. Voor bejaardenhulp kunnen slechts in cidentele aanvragen worden ingewilligd in verband met ministeriele voorschrif ten. De kostprijs voor gezinsverzorging zal f 15,- per dag en voor bejaardenzorg f 1,75 per uur bedragen tot 31-12-’73. 1 Notulen 2 Ingekomen stukken en mededelingen 3 Wijziging Algemene Politieverorde ning in de gemeente Wymbritseradeel 4 Straatnaamgeving in enkele dorpen van de gemeente 5 Het onttrekken van een voetpad op de Gouden Bodem aan de openbare bestemming 6 Nemen van een voorbereidingsbesluit ex art. 21 Wet Ruimtelijke Ordening 7 Vastelling „Regeling toelating leer lingen op kleuterscholen”. 8 Vaststelling van de vergoedingen in- gev. art. ’73, le en 2e lid, der Kleuter- onderwijswet, over de jaren 1970 t.m. 1972. 9 Vaststellen van de aan de besturen der Bijzondere scholen toekomende exploitatie-vergoeding over 1971 en 1972 ingevolge art. 103, 6e lid der La ger Onderwijswet 1920. 10 Verzoek van het bestuur van de Prot. basisschool te Jutrijp/Hommerts om medewerking overeenkomstig art. ’72 Lager-onderwijswet 1920 voor vergoe ding huur van een 5e lokaal. 11 Verzoek van het bestuur van de Prot. basisschool te Scharnegoutum om me dewerking overeenkomstig art. 72 La ger Onderw. wet 1920 voor de aan schaffing van 15 leerlingensets. 12 Verzoek van het bestuur van de Gym. Ver. te Jutrijp/Hommerts om subsidie in de kosten van aanschaffing van gymnastiekmateriaal. 13 Aankoop van een tweetal panden aan de Skatting te Heeg. 14 Verhuur grond aan de Ver. Dorpsbe langen te Oudega. 15 Aankoop/ruiling van grond te Ys- brechtum. 16 Het aangaan ven een geldlening, groot f 164.000,- met de N.V. Bank DRACHTEN, 30 maart 1973. Verontrust door allerlei individuele aanvragen voor betrekkelijk kleine zandwinningen in de Waddenzee heeft de ANWB, samen met de Landelijke Vereniging voor het be houd van de Waddenzee, een actie ge start voor hydrologische studie van de eventuele gevolgen van ontgronding in dit kwetsbare gebied. Aldus de afdelingsconsul van de ANWB, afdeling Friesland, de heer P. J. Moll, in zijn verslag over 1972, dat vrijdag 30 maart werd uitgebracht op de afdelings- vergadering, die ditmaal werd gehouden in „De Lawei” te Drachten. Tijdens de vergadering onder voorzitters- schap van ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, lid van het Dagelijks Be stuur van de ANWB, kwam dit onder werp opnieuw aan de orde, tezamen met een aantal andere onderwerpen, die rechtstreeks met milieu en waterrecrea- tie te maken hebben. Over de plannen van de gemeente Wonseradeel om oude polders weer tot meren te maken ont houdt de ANWB zch van een standpunt, zolang nog niet alle gevolgen van een dergelijke ingreep en de argumenten voor en tegen duidelijk op tafel liggen. Ook werd door de afdelingconsulent de vrees uitgesproken dat door de snelle vermindering van het aantal beroeps vaartuigen en de derhalve dreigende slui ting van kleine kanalen, de belangen van de pleziervaart bedreigd worden. De ANWB pleit voor het open houden van zulke vaarwegen. In zijn openingswoord ging de voorzitter in op een aantal algemene activiteiten van de ANWB, zoals (de uitgave van Handboek, vakantie op de boerderij. Hij legde voorts de nadruk op de opstelling van de bond ten aanzien van vervoer, verkeer en landschap, met name de zorg vuldige afweging van uiteenlopende be langen. Tijdens het diner, dat voorafging aan de afdelingsvergadering, herdacht de voor zitter de eerste hoofddirecteur van de ANWB, de heer H. J. van Balen, wiens overlijden enkele uren tevoren bekend was gemaakt - na een crematie in zeer kleine kring. De heer Van der Linde van Sprankhuizen herinnerde er aan hoe de heer Van Balen 1930-1960, de ANWB ongeschonden door de oorlog heen wist te brengen en de grote motor is geweest van de na-oorlogse groei tot 1960. Op de afdelingsvergadering werd ook afscheid gepomen, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, van de consuls T. S. Goinga te IJsbrechtum en de wandel en kampeerconsul W. Adema te Ooster- wolde. De hoofdinspecteur van het Brandweer- wezen van het ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede dat in de maand december 1972 vijftien boerderijbranden zijn voorgekomen waarbij de boerderij verield of zwaar beschadigd werd. Vijftien van deze branden kwamen voor in Friesland, één in Drenthe, twee in Overijssel, drie in Gelderland, twee in Noord Holland, twee in Zuid-Holland, drie in Noord Brabant en één in Lim burg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 1.818.750- Eén van deze branden werd veroorzaakt door hooibroei, twee vermoedelijk door sluiting, twee door een gasbrander, twee door spelen met vuur, één door een vlam in de pan, drie vermoedelijk door een kachel, één door brandstichting, terwijl in drie gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen tweeëntwin tig koeien en honderdtweeënveertig var kens om. Gedeputeerde staten van Friesland heb ben besloten geen medewerking te ver lenen voor de doorgraving tussen Zand- meer en Ringwiel bij Gaastmeer met de daarbij behorende bouw van een zelf- bedieningsbrug over deze doorgraving. Het graven van een vaarverbinding tus sen het Zandmeer en het Ringwiel werd indertijd opgenómen in de structuur schets voor de recreatieve ontwikkeling van het Friese merengebied 1966. Het lag in de bedoeling de doorgraving uit te voeren in het kader van recreatieve voorzieningen in de ruilverkaveling bij overeenkomst „Klein Gaastmeer”. Een van de motieven was de wenselijkheid om tegenover de gedeeltelijke demping van de Pieter Bouwessloot een vervan gende verbinding met het Ringwiel tot stand te brengen. Het besluit van gedeputeerde staten houdt verband met de gewijzigde inzich ten omtrent de ontsluiting Van gebieden voor de watersport. Op 8 april 1973 ’s middags 3 uur zal in de Ichtuskerk, Jan van Nassaustraat te Sneek een gerichte kerkdienst worden gehouden. In deze dienst gaat voor de heer S. Zeilstra. Muzikale omlijsting wordt verzorgd door het koor „The Three Tops”, onder leiding van de.heer Sinnema. Het thema van deze dienst is „De In tocht in Jeruzalem”. Daar dit tevens be doeld is als lentedienst wordt men vrien delijk verzocht om snijbloemen mee te brengen, welke na afloop bezorgd zullen worden in de Bejaardencentra van Sneek. Christen-Democraten” zou gaan vragen om in het kabinet Den Uyl zitting te ne men. Daarbij zou men kunnen denken aan KVP-ers die niet in de politieke frontlijn staan en die ook geen morele bindingen hebben aan de koers van Andriessen. Mensen dus die zich niet van het ministerschap laten weerhouden wanneer ze van Andriessen een negatief advies krijgen. Daarbij zou men kunnen denken aan ’n man als N.K.V.-voorzitter Mertens, mis schien ook aan oud-minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, wiens betrekkin gen met de KVP-top nogal zijn bekoeld. Het was echter nog de vraag of mr. Bur ger die kant op zou gabn. Hij beseft dat een nieuwe en geslaagde inbraakpoging niet het meest gelukkig middel zou zijn om de KVP-fractie mild te stemmen te genover een kabinet Den Uyl. Het be faamde „gedogen” zou er niet door be vorderd worden. Anderzijds zou het toch voor dezelfde KVP-ers erg moeilijk wor den om zo’n kabinet snel naar huis te sturen. De linkervleugel zou stellig drie maal bedenken alvorens daar toe over te gaan. De verwachting was, dat de formateur, die inmiddels het eigen formatie-record van 1956 gebroken heeft, deze week de belangrijkste knopen definitief zou door hakken. Met of zonder door inbraak ver kregen KVP-ers: het kabinet Den Uyl zou er eind volgende week moeten zijn. Dat is dan een week voor pasen. Of het ook een mooi paasei zal zijn dat door mr. Burger tenslotte wordt uitgebroed, daar mag ieder het zijne van denken. Het belangrijkste wordt zo langzamer hand dat er een kabinet komt, want op deze manier wordt de politiek in de ogen van een groot publiek met de dag onge loofwaardiger en „viezer”. Toch is het anderzijds ook weer zo dat het eigenlijk allemaal niet zo bar veel sneller had kun nen gaan. Informateur Ruppert had zijn tijd zeker nodig voor het zorgvuldig op een rij zetten en aftasten van alle moge lijkheden. Formateur Burger heeft daar na onderzocht of die ene mogelijkheid van een „rood kabinet met een witte rand” er in zat. Van de kant van de Confessionelen is heel lang geprobeerd Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1