1 April parkeerprobleem zette pennen in beweging BaöeSKroar a F Enquette haalde niets uit: Meningen bleven in evenwicht Zilveren filmpjes De april-storm iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 0 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, iii DINSDAG 10 APRIL 1973 112e JAARGANG No. 29 ANTW'OOBBFOltMULIEB Ondergetekende P. Ril 2e week april 1948 üs hjoed to slzzen IT FLMD YN 1972 'R Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Moat elke straf forbettering jaen, Hwat nut moat dan de deastraf dwaen? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg, A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Te Bolsward een rood koor opgericht. Voorlöpig bestuur A. Brinksma en A. H. Bakker. Dirigent H. J. Bachofner. Malariacommissie vergadert in de raad zaal. Het doel van de commissie is het publiek er zover te krijgen, dat zij bij de jaarlijkse huisschoonmaak ook het huis een goede DDT beurt geven. Aangekondigd het officieel bezoek van de Commissaris der Koningin aan Bols- word met mogelijkheid tot audiëntie. Het programma luidt als volgt: 10 uur: Vergadering met raad der ge meente Bolsward. 11 uur: Rondgang langs de markt. 11.30-12 uur: Audiëntie ten stadhuize. 12.30 uur: Bezoek aan de Melksuikerfa- briek. ’s Middags wordt een kijkje genomen bij de in aanbouw zijnde woningen van Patrimonium aan het Lange Land. Het bezoek wordt afgesloten met een kijkje in de Zuivelschool. Heropening van de verbouwde zaak van Gebr. Wolke. De storm die ging waarheen hij wou eenrichting verkeer bleef hij niet trouw. Hij blies, en ging zijn wangen bollen en liet vlagen over ’t water rollen. Tierend ging hij zwiepte de golven en al wat stoorde werd bedolven. Zijn oog was op de kust gericht met een verwoesting daar in ’t zicht. Zijn opzet slaagde heel volkomen en vernielde daken, huizen, bomen. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 meentebestuur toch eens gaan naden ken? Men kan nooit weten. Intussen met dank aan alle „medewerkers”. A. voetballen vallen voor de bewoners van Elim sterk af te raden. Voor Nijenhove moet men z.m. parkeer- stroken tussen de bomen aanleggen! Een andere oudere vrijgeregelde inge zonden schrijver schreef heel serieus: In de eerste plaats is de auto voor velen een statissymbool. Bolsward is geen Am sterdam waar men dikwijls een uur of meer moet lopen om een kerk te berei ken. Als alle mensen, die zich nog nor maal kunnen voortbewegen niet meer om hun „status” naar de kerk zouden gaan, dan was er voor tweederde ruimte over en dan was het niet nodig om par ken op te ruimen voor de auto. Maar die is immers zo gemakkelijk niet waar? En als de statusmensen toch persé met hun auto willen pronken bij de kerk dan is er maar één oplossing mogelijk, de par ken opruimen en er parkeerplaatsen voor in de plaats maken. Zo zou ook het Nan- ne Reijnplein verre de voorkeur verdie nen daar hier dan voor vier instellingen parkeerruimte biedt, n.l. Gereformeerde kerk op zondag, „Elim” alle bezoekers van hun ouders of familie, de Huishoud school „Nijenhove” en CVO-school op schooldagen. Tot zover dit schrijven. Namen noemen we niet. Wel verklappen we, dat het geen bewoner van Elim of de Nanne Reijnstraat betrof! Een bewoner van deze straat was er fel tegen. Hij koos over tuigd voor het Gasthuisplein. Ook niet Bolswarders bemoeiden zich met de zaak. Zo schreef iemand uit Sneek: Naar aanleiding van het 1 april-bericht in onze krant, in verband met het par keerprobleem rondom de Ger. kerk: Zou het niet mogelijk zijn, om ergens anders een parkeerplaats aan te leggen, name lijk op ’t eind van de Nanne Reijnstraat, aan de Burg. Praamsmalaan. Daar is toch volgens mij ruimte genoeg. Ik be doel die groenstrook naar rijksweg 43, daar is „niet zoveel verkeer, en het is maar een „hanestap” lopen naar de kerk. Invaliden kun je bij de kerk afzetten. Geen mens heeft daar last van. Dan kan dat mooie perk voor Elim intact blijven. Dit moest mij even van het hart, aldus onze lezer uit Sneek. Natuurlijk waren er heel wat die hier een slaatje uit trachtten te slaan en graag bereid waren tegen een premie de auto voortaan thuis te laten. Het zou wat gênant zijn de namen te noemen. Omdat het slechts een grap betrof heb ben we alle verdere correspondentie ver nietigd. Maar misschien wil het ge- Bij ons vertrek naar hartelijk vaarwel: 1 Tjerkwerd en fam. Bakker-Hilt, werd. Ir. A. Vondeling, lid van de 2e Kamer voor de PvdA promoveerde te Wagenin- gen op een proefschrift over „De be- drijfsvergelijking in de landbouw”. Het parkeerprobleem moet gezien het aantal reacties wel vele malen onderwerp van gesprek geweest z(jn. Het artikel was reeds voor zijn ziekte aan het creatieve brein van onze redacteur ontsproten en de foto's maakten het echt. Bij even nadenken moest het toch een ieder duidelijk zijn, dat het een onmogelijk toe te passen regel zou zjjn, geld uit te keren aan degene die zjjn auto vrijwillig zou thuislaten. Immers het viel nooit na te gaan oi te bewijzen of iemand het zonder die premie wel van plan zou zijn! De datum van inzending moest bovendien velen tot nadenken hebben gestemd, evenals het feit, dat deze toch wel gemeentelijke aangelegenheid niet via de gemeente, maar vla de krant werd gespeeld. Alles opgeteld hielden de 3 moge lijkheden elkaar wel aardig in evenwicht. Sommigen kwamen met nog andere mogelijkheden, soms kwam er een strookje binnen van iemand die het wél door had, zoals hieronder een voorbeeld. N. Amerika een fam. Zijlstra-Hilt, Hart- Wy krigen tastjürd it jierforslach fan it F.L.M.D., it Frysk Letterkundich Muse um en Dokumintaesjesintrum. It forwyt dat wolris heard wurdt, ntl. dat biskate ynstellingen yn Fryslan soms hwat ryklik it each op it forline rjocht- sje en minder op it hjoed en op ’e ta- komst, stiet fansels ek in ynstelling Iykas dizze bleat foar. It is seis sa, dat it FLMD ütsoarte fan syn wichtichste taek krekt „konservatyf” wêze moat. It sam- meljen en oarderjen fan brieven en han- skriften dat it docht sil ommers faek pas mei forrin fan jierren fortuten dwaen. Dat it konservearjend wurk dêr- troch net minder bilangryk wurdt (ear- der krekt oarsom!), seit himsels. Lykwols hat it FLMD ek yn it forslachjier bi- socht de aktualiteit har gerak to jaen en tagelyk it each op ’e takomst to hélden. Mei de letterkundige aktualiteit haldde it de forbiningen iepen op ünderskate wize. It sil düdlik wêze dat it geregeld- wei hélden fan ütstallingen yn dit op- sicht ien fan de tankberste en meast foar de hén lizzende middels is. Forline, hjoed en takomst falie ta bislut gauris gear yn de kontakten mei de - hieltyd oanwinnende - rige fan persoanen en ynstansjes dy’t foar ündersyk, stüdzje en ynformaesje in birop dogge op de tsjinstforliening fan it Frysk Letterkun dich Museum en Dokumintaesjesintrum, Hwat hat Dan kun je beter Bolsward binnen de stadsgrachten platgooien. Stadhuis en Martinikerk laten staan. Dat is voor de toerist alleen nog maar interessant en.... er is vodoende parkeergelegenheid. (De stad wordt nu toch beetje bij beetje gesloopt, zelfs een stukje stadsgracht.... Waarom geen premie-regeling voor auto- thuis-laters? 1 De auto-thuis-laters ontvangen de premies en komen met de auto naar de kerk. Zo... dat is weer meegenomen! Wel een beetje negatief gedacht, maar je begint het vertrouwen in de mensen te verliezen zo langzamerhand!! Maar nu de oplossing: (We komen weer op het oude vertrouwde stokpaardje terecht waar alles omdraait: mentaliteitsverandering!!). Er zijn hele maal geen (parkeer-) problemen!! De problemen worden door de dames en heren niet-auto-thuis-laters-kergangers zelf gemaakt!!! Moet de gemeente dat probleem oplossen? De kerkgangers moeten én kunnen het probleem zelf oplossen. Het is vrij een voudig: hun afgod je, statussymbooltje, snoepertje thuislaten en naar de kerk gaan lopen. Maar dat kan niet! Want de mensen kunnen niet zien dat zij een auto bezitten en'of men is te beroerd om een stukje te lopen. (Het zegt hen niets dat er 30 a 40 °/o van de mensen boven de 40 jaar sterven aan hart- en vaatziekten! Te weinig lichaamsbeweging, te veel eten en bovendien zegt het de mensen niets, dat men het milieu verpest d.w.s. de natuur oftewel de Schepping Gods (o.a. door de auto). Voor de mensen die moeilijk ter been zijn kan men b.v. speciale vergunning geven om voor de kerk te parkeren. De mensen van buiten Bolsward, die met de auto komen, kunnen deze op de diver se parkeerplaatsen achterlaten en het laatste stukje lopen naar de kerk. Of is dat misschien te veel gevraagd? Het be vordert bovendien de zondagsrust! 100 voor overkluizing! schrijft een an der. Motief: spaart vernieuwing Gast- huisbrug uit! Bovendien: Veel auto’s of De bas-bariton Henk Smit kreeg zijn op leiding aan de conservatoria van Toronto en Amsterdam. Verder studeerde hij ope ra bij Jess Walters en concertrepertoire bij Hermann Schey. Sinds 1961, het jaar waarin hij een van de prijswinnaars was bij het Internationaal Vokalistencon- cours in Den Bosch, is hij regelmatig bij de Nederdlandse Opera werkzaam, waar hij rollen vervulde als Papageno in „die Zauberfloete”, Escamülo in „Carmen”, Kortheidshalve geven wij hieronder een paar voorbeelden. Ons excuus voor hen die er zijn ingetuind. We hopen, dat ze het sportief zullen opnemen. Het pro bleem heeft heel wat mensen aan het denken gebracht over een probleem, dat toch wel actueel blijkt te zijn. Zo schreef iemand van 23 jaar het vol gende commentaar: Geen van deze drie plannen verdient de voorkeur!!!! Er is maar één plan dat de voorkeur verdient, n.l.: De Gereformeer de kerk afbreken en de auto als „God der Mensheid” verklaren. De mens schijnt het aanbidden van de auto voornamer te vinden dan het aan bidden van hun eigen God. (beetje erg bruut, hè?) Waarom geen Nanne Reynplein? 1 Zoals al vermeld: er gaat weer een stukje kostbaar groen in Bolsward ver loren. (wat vooral de milieubeschermer aanspreekt en niet de welzijnsbeschermer (stadsbestuur?, kerk?). 2 De bewoners van „Elim” zullen er niet erg gelukkig mee zijn. Zit zelf maar eens dag in dag uit jaar in jaar uit voor het raam in een kamertje tegen blik aan te kijken! (De auto’s van de leraren en leerlingen van Nijenhove, dat is de be doeling toch?) Waarom geen Gasthuisplein? 1 Als men nu begint met het „overklui zen” van een stukje stadsgracht, ver sierd met blik, is het eind er van zoek. fan Paulus Akkerman, Ulbe van Hou ten, Ype Poortinga, Sjoerd Spanninga en Theun de Vries; de oerdracht sil yn 1973 pleats hawwe. Nou noch hwat oer in oa- re taek fan it F.L.M.D. Oan wittenskiplike ynstellingen, oer- heitsynstansjes, nijsmedia, skoallen, üt- jowerijen, studinten ensfh. yn binnen- en bütenlan waerd foar stüdzje, ündersyk, publikaesje etc. gans in forskaet fan yn formaesje jown, tofolle om hjir allegear- re to neamen. Wy dogge in lytse kar: mefrou Heleen Borsje-Hillebrand to Utert, assistinte fan prof. dr. H. T. J. Miedema, die op it FLMD in ündersyk fan dr. D. Kalma syn Koningsdrama’s en binammen fan de godstsjinsthistoaryske eftergrounen en de tekstfarianten fan hénskriften en printingen. Op forsyk fan it Füf biarbeidet mefrou drs. T. J. Steen- meijer-Wielenga fan Easterwalde it bi- bliografysk en hanskriftlik materiael fan Fedde Schurer mei it each op de kommende ütjefte fan dy syn samle fer- sen. It oparbeidzjen mei de Y.S.F. yn it ündersyk nei de earste Jongfriezen waerd fuortset. It archyf fan it Selskip 1844 waerd gauris rieplachte troch tred- den, Iykas ek oare biskibere archiven en dossiers. It FLMD levere materiael foar ünderskate radio- en tv-programma’s (RONO, KRO, NCRV, TROS, VARA) en allyksa foar kranten en tydskriften, jierboeken en ensyclopedyen. Foar de Prov. Underwysried waerd in oersjoch makke fan poëzy-oersettingen yn it Frysk. Foar it Skriuwersalmanak 1972 (ütjefte Skriuwersboun) waerden bio- bibliografyske gegevens levere fan sa’n 75 Fryske skriuwers en skriuwsters. De hanskriften fan Tytsy Wijngaarden waerden, yn oparbeidzjen mei oaren, bi- wurke ta in ütjefte yn boekfoarm troch it KFS. Mei it Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum yn Den Haech waerd ek yn 1972 in kollegi- ael en fruchtber kontakt ünderhalden, allyksa mei bisibbe formiddens op it mêd fan literatuerstüdzje en -dokumin- taesje yn en büten Fryslan. Ta bislüt noch it ien en oar de hélden ütstallingen. Yn it eigen gebou waerden yn 1972 in eksposysje hélden oer de bikende Car toons fan Cork, de Jubileumütstalling oer it wurk fan Theun de Vries, de Bi- tinkingsütstalling fan Tytsy Wijngaar den, in tentoonstelling oer „Jan boppe Jan” (J. J. Hof en J. Couperus) en de greate Jubileumütstalling oer de foto- Zaccaria in „Nabuco” en Don Bartolo in „de Barbier van Sevilla” en vele anderen. Veelvuldig treedt hij op in binnen- en buitenland als vertolker van baspartijen uit het oratoriumrepertoire, terwijl hij regelmatig op radio en televisie te be luisteren is. Morgenavond is hij in de Martinikerk te beluisteren als bas in de Matthaus Passion. Bolswards Nieuwsblad dat ünderbrocht is yn it gebou yn de Greate Tsjerkstrjitte to Ljouwert. Dat de tanimmende wurksumheden rek kenje kinne op in navenante wurdear- ring ek fan de kant fan de oerheit hat aldergeloks yn 1972 düdlik bliken dien. Neidat yn earder jierren provinsje en gemeente (Ljouwert) al fóargien wiene, hat it FLMD oer 1972 lang om let, yn oerienstimming mei de konklüzjes fan it rapport fan de Kommisje Van Ommen, ek subsydzje krigen fan it ryk (departe- mint fan C., R. en M.). Ek omdat dêr- troch ütsicht kaem op de oanstelling fan in tredde personielskrêft, kin 1972 sün- der biswier it jier fan de sa breanedige stabilaesje neamd wurde, dêr’t it FLMD nammers sa njonkenlytsen ek wol oan ta wie. Ta dy stabilisaesje hat ek bydroegen dat de ynterne wurksumheden yn de foto- en hénskriftebisit mei faesje oan- foarm fan de oardering fan it brieve-, pakt wurde koene. Yn de rin fan 1972 ha de konservator fan it Museum, de hear Freark Dam en syn assistinten net minder as 252 oan- winsten ynskriuwe kind; skinkers of brüklienjowers wiene sawol partikulie- ren as forienings en ynstansjes. De list fan alle „goegunders” is spitigernóch to lang om hjir in plak to krijen. Sa waer den oan de samling tafoege hanskriften en breiven fan: Tsjeard Bottema, Abe Brouwer; J. H. Brouwer; Jan J. Byl- sma; J. J. Hof; Rely Jorritsma; T. G. v. d. Meulen; J. Piebenga; dr. Y. Poortinga; dr. Obe Postma; Tr. Riemersma; Y. C. Schuitmaker; R. P. Sybesma; P. J. Troelstra; B. Tuinstra; Anne Wadman; Johan Winkler; J. P. Wiersma; R. K. Zylstra om mar in pear nammen to nea men. In aerdige oanwinst wie ek in portret fan Nynke fan Hichtum (eastyndyske inkt, Jelle Troelstra (oankocht); idem fan dr. W. Kok (op hout skildere, mr. W. J. V. van der Voort); idem fan Fedde Schu rer (gouache, Louis le Roy); brüklien); kostümstüdzjes fan Kening Aldgillis (potlead, Janneke Ratsma); portret fan Theun de Vries (swart kryt, Joop Sjol- lema); album mei fotoreportaezje Sjoerd Andringa fan bitinking 150ste bertedei Waling Dykstra; samling portretfoto’s Douwe Kalma. Yn 1972 kaem Sjoerd de Vries, kunst- skilder to Ljouwert, ek ré mei de troch bimiddeling fan de stêd Ljouwert jowne opdracht ta it meitsjen fan portretten journalist J. D. de Jong dy’t halden waerd nei oanlieding fan it troch de KFFB by de firma A. J. Osinga ütjowne foto-boek „Jo ha myn kleijen yn doun- sjen foroare”. Yn it ramt fan it Unesco-jier fan it Boek waerd troch it FLMD ek noch it idé, it materiael en tekst levere foar in reizgjende ütstalling dy’t op géns plak ken to sjen west hat en noch to sjen wêze sil; de réalisaesje wie yn hannen fan de Fryske Kultuerried. Ut ien en oar docht wol bliken, dat it Frysk Letterkundich Museum en Doku mintaesjesintrum in ynstelling is, dêr’ el- kenien dy’t niget hat oan de Fryske lite- ratuer torjochte kin. Ta geriif fan de Fryske literatuerwit- tenskip sammelt en biwarret it FLMD hénskriften en brieven, foto’s en oar ma teriael dat foar de bistudearring fan de Fryske literatuer fan bilang achte wurde mei. It FLMD biskikt fierders oer in wiidwei- dige dokumintaesje oangeande Fryske auteurs fan hjoeddedei. Hwa’t op it mêd fan bio- en bibliografyske gegevens yn formaesje ha wol, kin dêrfoar by it FLMD torjochte. Itselde jildt foar de greate samling fo- tografyske portretten fan Fryske auteurs dy’t byg. foar reproduksje yn boek of krante ütliend wurde kinne. Ek kinne der yn it FLMD knipselmappen mei ü.o. resinsjes fan Fryske boeken ynsjoen wurde. Hwa’t hanskriften, brieven, portretten ensfh. fan of oangeande Fryske skriu wers hat dy’t de muoite fan it biwarjen wurdich binne, docht der goed oan en stean sok materiael óf oan it FLMD. It hat dêr in bliuwend, feilich en fortroud plak. De brieven fan of oan skriuwers dy’t yn it FLMD biwarre wurde (meiel- koar nou al forskate tüzenen!) meije net troch tredden ynsjoen wurde, as de skriuwers/üntfangers of har rjochthaw- wenden dêr net skriftlik harren tastim- ming foar jown hawwe. Foar alle yn- Ijochtingen ditoangeande kin men to rjochte by de konservator. De iepeningstiden fan it FLMD binne: fan moandeis oant en mei freeds fan 9 oant 12 en fan 2 oant 5. Groepsbisyk moat leafst yn it foar oan- frege wurde en itselde jilde (mei it each op de foreaske tastimming) fan it bistu- dearjen fan archyfstikken lykas brieven en hénskriften. Leeftijd Adres is van mentns dat het Nanne Reyapiten de vöaxkeui verdient. het Ga.uiiuhpl<.-!n de voorkeur ver- diênt een premieregeling voor auto-tlwiv laters de beate oplosrtng la.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1