De kabinetsformatie of hoe vertel ik het een vreemd staatshoofd Gabe Skroar 1 I l r~~w V De oude fiets Nieuwe aanwinsten Sauna voortaan beschermd De ferver fan ver- RENTEBEWUST WEEST iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii Jaarvergadering chr. nat. school mindert bij het ouder worden HAKKEN En KLEINE o SCHOENREPARATIES BONDSSPAARBANK - HARLINGEN Schoenmakerij RIEMERSMA STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tsjom F F g I Veiling huizen te Workum llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Schepen op zomer- zegels 1973 Smaak en Foto van de week i 112e JAARGANG No. 30 VRIJDAG 13 APRIL MR Wymbritseradeel. KLAAR TERWIJL U WACHT »4*«*»»t*4*4>4**4«»*4****4 J. s. ou- p. 4*/j DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 et. per mwfe Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— OPENBARE BIBLIOTHEEK TE BOLSWARD Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Dinsdagavond werd in café „De Zwaan” het huis met erf, Noard 194 (bewoond door de heer B. Jongstra) beschreven voor f 29.051,door de heer A. de Ja ger, aannemer te Workum. Er waren 5 bordjes (hoogst) ingeleverd. Het huis met erf Balkfinne 13 (bewoond door de heer R. Abma) voor f 41.999, door de heer J. v. d. Veen, Balkfinne te Workum (hoogste). Hier waren 8 bord jes ingeleverd. Publieke verkoping op dinsdag 24 april a.s. in hotel „De Wijn berg” te Workum. Beide huizen zijn di rect na de gunning te aanvaarden. worden op de aanwijzing van één of twee formateurs uit het Christen-Democrati- sche kamp. Van Agt en De Pous waren daarvoor het meest getipt. Het kwam er zoals gezegd echter nog niet uit. Intus sen blijft Barend Biesheuvel maar zitten. Op de dag dat mr. Burger het opgaf werd mooie Barend 53 jaar. Het heengaan van Burger moet een mooi verjaardagsca deau voor hem geweest zijn. Hij kwam in het stamboek voorwerp; gevonden en in het rapport; hij is oud aan ’t bezit niet gebonden. Hij was al oud en had weinig waarde het bezitten van hem telde weinig op aarde. Hij stond daar te wachten al dagen aan een maar ook de baas liet hem daar alleen. deren het in korte tijd hadden geleerd. Een verslag van het schooljaar: Er zijn verschillende leuke dingen aangeschaft, o.a. een televisietoestel, materiaal voor handenarbeid. Op school heerst een goe de sfeer, waarbij werd geprobeerd de kinderen zoveel mogelijk voor de ander te laten zorgen. Elf uur sloot men de vergadering met dankgebed. Door de gemeente Bolsward werd on langs aangekocht het pand Bagijnestraat 1, bewoond door de heer H. Dijkstra. Concrete plannen heeft de gemeente nog niet, maar zal bij reconstructie zeker een rol gaan spelen. Onze fotograaf Tonny Siemonsma was er als det kippen bij om dit huisje op de foto vast te leggen. Wés net klearebare süker, oars wurdst opslikke, Wês net klearebare jittik, oars wurdst ütspuid. Roun sawntich jier kwaststriker, dat lyts baesje fan Tsjom, al makke ’t him nea riker, sappe ’t soms niks to rom, hij sliet fleurich, tofreden syn sljocht deistich bistean de faklju fan optheden roppe hieltyd om mear lean mar yn dy „goeije” aide tiid wieme se mei in dripke bliid. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (by vooruitbetaling) Giro 887926 Snekerpoort 21 Bolsward Bolswards Nieuwsblad Natuurïijit z;rt de Koningin aan één van de officiële diners een schuchtere poging hebben ondernomen om haar hoge gasten iets over dit fenomeen duidelijk te ma ken. Wellicht heeft minister van Buiten landse Zaken Schmelzer dat ook gedaan. Of het gelukt is om de Roemeense presi dent ietwat wegwijs te maken in de Ne derlandse politieke jungle is echter zeer de vraag. Om te beginnen is het al een hels karwei om een buitenlander duide lijk te maken dat er in het Nederlandse parlement zonodig 15 partijen vertegen woordigd moeten zijn. Nog moeilijker is om duidelijk te maken wat nu wel de verschillen tussen die 15 partijen zijn. Niet uitgesloten is dat de heer Ceaucescu bij zichzelf zal hebben gedacht dat hij het als onbetwist leider van de enige in Roe menië bestaande partij, de communisti sche partij, dan toch maar een stuk een voudiger heeft dan b.v. de demissionaire ministerpresident mr. Barend Biesheu vel. Natuurlijk heeft de Roemeense pre sident het weer extra moeilijk met zijn communistische broeders in het Kremlin, die met Argusogen de „liberale” koers van de Roemeense machthebbers vol gen. Een liberale koers voor wat althans de buitenlandse politiek betreft. Als te genwicht daarvoor is immers de Roe meense binnenlandse politiek nogal or thodox communistisch te noemen. Neen, de parlementaire democratie, zo als die in Nederland momenteel reilt en zeilt kan moeilijk een grote inspiratie bron voor leiders van andersoortige re gimes zijn. Hoe moeilijk is het daarom leidende communisten bij te brengen dat onze democratie, van de S.G.P. tot de C.P.N., ons dierbaarder is dan het ,grote- broer-ziet-u-systeem’ dat op veel plaat- aanval op Pearl Harbor, waarin het per soonlijk leven en de militaire loopbaan van een Amerikaanse marine-attaché centraal staat. niet te lang is, omdat het lichaam bij hoge temperatuur een verlaagd zuurstof verbruik vertoont. Stoere wedstrijden in de sauna wat betreft een zo lang en zo warm mogelijk verblijf zijn dan ook uit den boze. Overigens wordt de saunage- bruiker voortaan niet alleen beschermd, als hij naar een openbare sauna gaat. Maar bovendien wanneer hij overgaat tot de aanschaf van een particuliere sauna-kabine wordt door de Finse Sau- navereniging het goedkeuringsembleem FS verleend aan die saunakabines, welke qua materiaal, constructie en technische installatie aan alle eisen voldoen. <4 i Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Doch de politie kreeg hem toen in het oog wat met hem gebeurde dat hoeft geen betoog. De klant tagedien wêze, lever je geef wurk óf, finansjiel jinsels rédde, bliuw dit biginsel trou, under alle omstannichheden, ta lytse tsjinsten ré. Is ’t der noch bij optheden? Bidoarn troch de W.W.? In birop dwaen op ’e Bijstanswet Mij net sjoen né sa wol ik net! Hij kin it noch net litte dat lyts baeske fan Tsjom yn sounens ledich sitte, hiet bij him plichtsforsom. Hij haldt de kwast yn eare oant er üt syn fingers gliidt hwant it wurk hat syn leafde in foarbyld foar de nou-tiid In loflik ütsunderingsgefal ’t petsje óf foar Jan van der Wal. Dat kwam door zijn aanzien een bel had hij niet soms leek een der banden haast wel een vergiet. len èen grotere weerstand mee opbou wen tegen infecties en lichamelijk let sel. Daarom is het noodzakelijk om dage lijks tenminste drie maaltijden te eten, en wel op regelmatige tijden. Elke dag dient men aan te vangen met een goed uitgebalanceerd ontbijt! Name lijk een ontbijt dat zo’n kwart of één derde vertegenwoordigt van het totaal aan voedsel voor de hele dag. Een ontbijt dat de goedkeuring weg draagt van medische autoriteiten en di ëtisten is het ontbijt dat bestaat uit een graansoort. Het aan bevolen menu bestaat uit: citrusfruit of vruchtensap schaaltje klakar-om-te-eten graan soort, soort, zoals bijvoorbeeld Corn Flakes met melk en suiker. een boterham met boter. koffie of thee of een andere drank naar keuze. Ze lieten hem staan niemand had lust hij werd in zijn eentje dat heel goed bewust. De president van de staatsraad van de socialistische republiek Roe menië en mevrouw Ceaucescu, die hier deze week officieel over de vloer waren, zullen van hun tochtjes door de grachten van Amster dam en de havens van Rotterdam hopelijk genoten hebben. Hopelijk zal men ook de „Nachtwacht” een imponerend doekje schilderwerk gevonden hebben. We mogen voorts vermoeden dat het bezoek van de president aan de Fokkerfabrieken en aan Philips later zijn han- delsvruchten zal afwerpen. Maar de president van de staatsraad en mevrouw Ceaurescu zullen van de Nederlandse kabinetsformatie wellicht een wat verwarde indruk overhouden. Teneinde ware liefhebbers van de sau na te beschermen tegen de minder bona fide en vooral op zedelijk gebied laak bare sauna-huizen, die de laatste tijd als paddestoelen uit de grond rijzen, heeft de Nederlandse Sauna Vereniging een herkenningsbord geïntroduceerd, dat uitsluitend zal worden verstrekt aan die sauna-instituten welke zowel technisch perfect als zedelijk betrouwbaar zijn, ’t Herkenningsbord, waarop de initialen van de Nederlandse Sauna Vereniging (NSV) zijn af geheeld, is groen, en het heeft de vorm van een driehoek. De vereniging, waarvan zowel sauna- exploitanten als sauna-liefhebbers lid zijn, hoopt hiermede steun te geven aan haar streven, de sauna voor de finnen al eeuwenlang een bron voor lichamelij ke en geestelijke rust en ontspanning - ook in Nederland geliefd te maken. In dit kader ook heeft de Sauna Vereniging haar medewerking verleend aan een tweetal Nederlandse medici bij het ver richten van onderzoek naar de reacties van het lichaam op sauna. De voorlopige conclusies van dit onderzoek, dat op dit gebied voor de eerste maal in ons land werd verricht, zijn onlangs bekendge maakt. Hierbij kwam als voornaamste aspect naar voren, dat het saunabad voor het gezonde lichaam niet schadelijk is, mits de verblijfduur in de hete saunakabine E. L. Beach. Sluipvaart in de Pacific. Roman over de strijd van de Ameri kaanse duikboten in de Pacific tijdens de Tweede Wereldoorlog. Utta Danella. Adieu, Jean Claude. On danks een druk bezet leven en een bloei ende zaak, kan een Duitse vrouw, oor- logsweduwe van een Fransman, niet los komen van de herinnering aan de tragi sche gebeurtenisen uit de Ttweede We reldoorlog. GASKIN, C. Een valk voor *n koningin. Omstreeks de eeuwwisseling komt eën jonge vrouw uit China terug naar de Schotse Hooglanden om het raadsel te ontwarren van de Chinese tekst die haar broer schreef voor hij stierf. H. Hesse. Gertrud. Een jonge musicus vertelt over de successen en teleurstel lingen in zijn leven. HOORN, M.‘ van. Late lentewind. Een late ex-vlieger, die in de oorlog zijn vrouw verloren heeft, ontmoet tijdens ’n Reinreisje een vrouwelijke arts, die hem na een ongeluk uit zijn impasse tracht te halen. HUXLEY, A. De duivels van Loudun. Na de beschrijving van de razernij die een aantal nonnen in het begin, van de 17e eeuw beving, legt de auteur verband tussen deze geschiedenis en de huidige methoden om buiten zichzelf te treden: de drugs, de elementaire seksualiteit en de kuddebedwelming. A. Jones. Een lente vol beloften. Twee jonge vrouwen en hun bewaker reizen dwars door het tsaristische Rusland op de vlucht voor de geheime politie. JONES, M. Een uitdaging. Een Ameri kaans sherrif met een uitstekende staat van dienst gooit alle principes overboord wanneer hij in de ban raakt van een jong meisje, hetgeen hem tenslotte nood lottig wordt. KEROUAC, J. Pic. Een kleine negerjon gen die door zijn opa is grootgebracht trekt na diens dood met zijn grote broer naar New York waar hij wordt gecon fronteerd met problemen als armoede en werkeloosheid. I. Murdoch. Een ongeluk bij een onge luk. In het leven van een aantal mensen spelen zich enkele min of meer rampza lige gebeurtenissen af die ieder op zijn eigen wijze verwerkt. SIMMEL, J. M. Liefde is slechts een woord. De tragische geschiedenis van een idealistische, 20-jarige jongeman die liefde opvat voor een oudere getrouwde vrouw. M. Sharp. Het tere evenwicht. Een vrouw op leeftijd die zich het lot aangetrok ken heeft van een achterlijk meisje, neemt haar toevlucht tot een onoirbare machinatie wanneer de toekomst van haar beschermeling bedreigd wordt. J. Visser-Roosendaal. En toch Een meisje trouwt een knappe weduwnaar, die echter een zwak karakter blijkt te hebben, wat na enige jaren tot een cri sis leidt. WOUK, H. Wereldbrand. Relaas van het voorspel van de Tweede Wereldoorlog, alsmede de beginjaren tot de Japanse sen elders in de wereld wordt toegepast. Intussen hebben de hoge Roemeense gas ten het wel ongewild op hun geweten dat de Nederlandse kabinetsformatie een dagje is vertraagd. Maandagavond ont ving de Koningin, die het allemaal ook niet meer zo zag zitten, maar liefst drie ministers van staat om haar bij te staan. Zij was toen al in het bezit van det ad viezen van de fractieleiders. De span ning steeg toen na de drie ministers van staat - Donner, Beel en mej. Klompé - maandagavond laat ook nog de demissio naire KVP-minister Van Agt (Justitie) en S.E.R.-voorzitter De Pous (C.H.U.) op paleis Huis ten Bosch werden ontboden. Iedereen verwachtte dat de Koningin beide heren een formatie-opdracht zou verschaffen. Dat zou geheel passen in de lijn van de adviezen die zij van de Chris- ten-Democratische fractieleiders had ontvangen. Maar wat gebeurde: er kwam een simpele mededeling dat de beide heren waren ontvangen, teneinde de Ko ningin op enige punten nader van advies te dienen’. Terstond rees de vraag of Van Agt en De Pous een opdracht zou den hebben geweigerd, of dat zij slechts enige tijd voor nader beraad wilden heb ben. Dinsdagmorgen had de Koningin echter nauwelijks of geen tijd meer om zich nog met de formatie-problemen be zig te houden, omdat zij het Prins Bern- hard werd verondersteld aanwezig te zijn op het Centraal Station te Amster dam ter verwelkoming van haar hoge Roemeense gasten. Daarom verkeerde Den Haag dinsdag morgen in grote onzekerheid over de aard en het tempo van de volgende stap pen in het slepende formatie-proces. Dui delijk was wel dat er gerekend moest De Christelijke Nationale school belegde een ouderavond onder voorzitterschap van de heer J. Terpstra. Na het voorle zen voor de Notulen werd een financieel overzicht gegeven, waaruit bleek dat de school er goed voorstond. Bestuursver kiezing: de heer de Hoop werd met al gemene stemmen herkozen. Hierna werd door de leerlingen- het verdere gedeelte verzorgd. De kinderen van de 2e en 3e klasse traden nu voor het voetlicht met l?et tukje ,De Rystepapkoning’ onder lending van juffrouw Nijdam en mees ter Pijpker. De aanwezigen hebben geno ten van de koning Archibald die geen rijstepap meer lustte. Een welverdiend applaus klonk aan het eind van het stuk. Onder leiding van het hoofd der school de heer Boorsma trad een blokfluitgroep op, die nog maar kort speelden. Het was een lust om te zien, hoe de kin- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en ■j gi S I Gebrek aan interesse in voedsel bij deren vindt vaak zijn oorsprong in het afnemen van de smaak. Dit is één van de physiologische veranderingen inher ent aan het proces van ouderworden. Studies hebben aangetoond, dat afbraak van de smaakpapillen begint omstreeks de 45 en versneld toeneemt na de 70. Smaakverlies vindt plaats aan de bin nenkant van de wangen, op lippen, aan de onderkant van de tong, midden bo venop de tong en aan de tonsillen. Een kind heeft op al deze plekken smaak papillen. Door vermindering van eetlust en andere faktoren zijn ouderen vaak in meerdere of mindere mate ondervoed; meer speciaal in de sector kalk, ascor- bine zuur (vitamine C)), ijzer en ribofla- vine (een vitamine B). Een aan te bevelen dieet voor ouderen een dieet dat voldoende bevat aan eiwitten, niet te veel koolhydraten, wei nig vet en veel vitaminen en mineralen. Vetten zouden bij voorkeur moeten be staan uit onverzadigde vetten of oliën, om artiriosclerose te voorkomen. Magere melk, kwark, vis, bak-oliën en margari ne zijn geschikt voor dieëten voor ou deren. Een overmaat aan calorieën ver tegenwoordigt ook vaak een probleem. Naar mate men ouder wordt vermindert de behoefte aan energierijk voedsel van het lichaam en dus aan caloriën. Om hun gewicht onder controle te houden is het voor ouderen van belang om hun eetgewoonten te herzien. Zij mogen minder eten, maar zij moeten erop be dacht blijven dat - willen zij gezond zijn - zij een voldoende variëteit aan voedingsstoffen nodig hebben. Wij maken de ouderen er op attent dat zij er beter zulen uitzien, zich beter zul len voelen, als zij zich houden aan een goed-uitgebalanceerd dieet. En zij zul- - Hwat hat De Zomerzegels komen dit jaar op 10 april uit. Evenals vorig jaar omvat de serie vier zegels met toeslag ten bate van instellingen werkzaam op het gebied van de sociale en culturele zorg. In de keuze van de afbeeldingen speelt de driehon derdjarige herdenking van de Slag bij Kijkduin een rol, alsmede het honderdjarig bestaan van de Holland Amerika Lijn, waarvan twee stoomsche pen in de serie zijn opgenomen. De ze gels zullen verkrijgbaar zijn t.e.m. 26 mei 1973. De Geldigheidstermijn voor de franke- ring is onbepaald. MEESIER 'Schoenmaker r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1