Stijlvolle Matthaus Passion Bolswarder Martinikerk 6abe Skroar s in Dirigent Ad Houtman bondsspaarbank bolsward IN VERBAND MET DE PAASDAGEN EN KONINGINNEDAG Promotie Ir. A. Breeuwsma Raadsvergadering Bolsward Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll woensdag 25 april en 2 mei zal ons blad niet op dinsdag maar op woensdag verschijnen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll z De Kinderdagtocht van de Doka IH K Sfe> i 112e <JAAR<1AN<1 No. 31 DINSDAG 17 APRIL 1973 Wymbritseradeel. DE VERSCHIJNDAGEN ZIJN: Adm. Bolswards Nieuwsblad Korte inhoud van het proefschrift: Levensloop promovendus: 3E WEEK APRIL 1942 Tredde Lustrum R. K. lanbouskoalle. HWAT LJIPPE-PRAET Hwat hat üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag It meilijen komt wol gauris pas as it forhelpen al to let is. Palmpasen in Arum. Zondag j.I. was het weer zover waar de kinderen van de zondagsschool uit Arum al een heel jaar naar verlangd hadden. Ze gingen in op tocht door het dorp terwijl het beken de palmpasenlied werd gezongen. Plechtige overdracht van „Het zilveren stadhuis”. Door het wegnemen van de Friese vlag werd het kunstwerk ont huld door C. Kramer. De zilveren ma quette van het stadhuis is vervaardigd door de 63-jarige zilversmid S. de Graaf uit Voorschoten. Hij heeft er 2’/z jaar aan gewerkt. Karei Lotsy, de voorz. KNVB wraakte in zijn toespraak het voornemen van de regering 35% vermakelijkheids belasting op de sport te heffen. Het is natuurlijk onmogelijk om in dit bestek al die elementen na te gaan. Bij iedere uitvoering vallen de toehoorder weer andere dingen op. Het aantal uit voeringen van de Matthaus Passion is in Friesland iets minder geworden. Geluk kig kan men toch ieder jaar nog één of meer beluisteren die op een hoog peil staan. Dat was ook woensdagavond in de grote Sint Maartenskerk (Ned. Herv.) het geval. Uiteraard blijft er in iedere be schrijving van zo’n uitvoering een sub jectief element. De algemene indruk mag zeker een heel goede genoemd worden. Er waren helaas twee coupures, iets dat tegenwoordig niet zoveel meer voorkomt, maar dat wel in verband zal hebben ge- Wegens te klein geworden aangeboden een PAK voor jongen van 1617 jaar, zonder textielpunten J. R. Yntema, Wor- kumer Trekweg 8, Bolsward. Ljibkje Ijip sprekt: „Kiwyt! Wy meije oars graech yn Fryslan forkeare, ek al roppe wy üs namme ornaris yn it Ne- derlansk! Dat Fryslan in apart Ijippe- lantjse is, docht wol bliken üt it feit, dat hjirre langer om üs aikes socht wur- de mei as earne oars yn Nederlan. Mar och, dêrre mei it sykjen ek gjin namme ha. Sportyf sykje, lyk as hjirre, meije wy üs soarte wol oer. Hwant ek wy fan üs kant meitsje der in sport fan de aei- sikers to forrifeljen. Mei great-jonges en de gelegenheitsaeisikers slagget dat meastal aerdich. Mienens wurdt it krekt, as der aide bitüfte aeisikers yn it fjild komme, sokken, dy’t gjin fjirrekiker fan neden ha en üs earst nei in skoft üt in auto wei sitte to bistrunen. Mar sokken de praktijk blijft het moeilijk om dat dui delijk uit te laten komen. Gisteravond was het orkest dubbel, alleen de solo- violiste trad bij beide op. Het koor werd doorgaans als een geheel genomen, uit gezonderd daar waar van vraag en ant woord of echo-effect sprake is. De heer J. W. Boeijenga bespeelde het orgel, Jan Veninga het clavecimbel (dat bij deze koor- en orkestbezetting soms wat zwak blééf). De uitvoering als geheel was heel aanvaardbaar en de kerk was ook uit stekend bezet. Ter verkrijging van de graad van doc tor in de landbouwwetenschappen heeft de heer ir. A. Breeuwsma een proef schrift met stellingen voorbereid dat hij woensdag 18 april 1973 te 16.00 uur in de Aula van de Landbouwhogeschool zal verdedigen tegen de bedenkingen van een daartoe door het College van Dekanen benoemde commissie. Het proefschrift is getiteld: „Adsorption of Ions on Hematite (a -Fe203), a Col loid-Chemical Study”. Als promotor zal optreden prof. dr. J. Lyklema, hoogleraar in de fysische en kolloïdehemie. De heer Breeuwsma woont te Ede, Veld- huizerweg 22. De raad van de gemeente Bolsward ver gadert op dinsdag 17 april 1973, ’s avonds om 7.00 uur ten stadhuize. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 at 2335 (05157), gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad binne der al net folie mear. Us pake en beppe wisten üs der noch fan to fortel- jen en yn guon Fryske boeken moat men der noch wol fan léze kinne. Dy sneins- sikers ha wy it net rjocht op stean. Lés ten deis kaem der seis ien yn it fjild mei sa’n lyts kastke yn ’e han, dêr’t muzyk üt kaem. Foar fordivedaesje! Nou, as de fügellüden sokke net genóch binne, kin ne se der om üs wol bliuwe! Ek sa’n for- toaning as lêstendeis op de Makkumer- waerd mei dy boargemastersfroulju fine wy, Ijippen, ek mar in nuvere biweging! Né, jow üs dan de echte aeisikers mar! Fan harren binne wy wis, dat as aenst it sykjen forbean is, hja foar üs yn it spier binne en dat is ek wol nedich. Langlêsten waeide der in stik fan in krante it lan oer. It trof alhiel, hwant der stie in hiel stik yn oer üs Ijippen, in foto der by. Huib Goudriaan skreau, dat er syn moed wol hie, hwant neffens him ka men der hwat langer hwat mear Ijippen, tank sij in bettere seadde yn de greide en it troch üs nijen fan de Franske „fügel- hel”. De biolooch prof. dr. D. M. de Vries mient seis dat de fügelstan der wol by fart, dat de minsken it hwat langer hwat better krije. Dy soene folie mear iten fuortsmite as foarhinne en dat soe üs to’n goede komme. Nou, hwat de einen de mosken en protters oanbilanget en de séfügels (dat suver al lanfügels wurden binne) mei dat dan wier wêze, wy binne nou ienris gjin böllekoarste-iters. Der forsint de heechlearde professor him yn, wy moatte it mear ha fan wjirmkeguod. It hwat ünsljochte sompige ünlan is üs dan wol sa leaf as dy rjochte en sljochte moai greppele en ófwetterjende greide, lyk as men dat yn de moderne ruilforka- velingen fynt. Hwat dat oanbilanget sjoch ik foar üs yn dizze kontreijen net folie forbettering. Dat se nou alderearst de pleats „Kiwytshoarne” delhelje moasten, seit himsels. En nou wolle se ek noch moai sompich rnarlan under wetter set tel Foar de reidhinnen en markols om jin om de müle to slikjen, mar wy, Ijip pen, binne der net botte wys mei. Nou hat de professor wol in Fryske namme, mar hy is gjin Fries, foar safier as wy witte. As hy it al is, docht dat nearne bliken üt! Hy komt ek ta syn miening nei oanlieding fan tellingen yn it binnen- fjild by Wageningen. Der bretten yn de fyftiger jierren trochinoar in 27 Ijipkes, yn de sechstiger jierren wiene dat 32 en nou yn de sawn tiger al mear as 45. Nou is Wageningen gjin Fryslan, mar it docht üs dochs wol deugd. It tal fügels, dat hjir hingjen bliuwt yn de sêfte winters soe ek tanimme. Yn de neamde pearioaden wiene dat resp. sa’n 1400, 2500 en 5600 yn itselde telgebiet. Mar ik tink dat dit fügels wiene üt noardliker kontreijen, hwant wy hjir üt Fryslan wei geane winterdei meastal folie mear nei it sü- den, soms wol oan Marokko ta. Dit jier troffen wy dêrre in pear jonges üt Boal- sert. It kin al nuver, hwant se reizgen suver mei üs del. Yn Gibraltar seagen wy se wer en letter yn de Pyrenéën. Se wiene doe grif al wer op thüsreize. Efkes ha wy se in dei as hwat kwyt west, mar doe fortelden üs maten, dy’t oer Sicilië en Italië kommen wiene üs letter, dat dy se sjoen hiene tusken Rome en Bologne. Yn Frankryk troffen wy nar wer. Wy koene se der daliks üt. Letter yn België en yn it süden fan Nederlan ha wy de twa Boalserters nochris sjoen. Doe rek ken har kwyt. En lit nou ien fan har krekt myn aike fine! Ek al tafallich! Nou it wie dochs ien fan de earsten, neat net slim, hear! Mar dit wie efkes in ütstapke. Mei de professor bin ik it wol iens, dat de sêfte winters üs gjin skea dien ha, ek al sitte wy sokke tiden ornaris yn it waerme suden. De professor mient dat Uit voorraad leverbaar Hooislepen, Tj. v. Slageren Wagenbouw, Parrega. In het Friesch Dagblad lazen wij een uitstekend verslag van de Mat thaus Passion dat w(j hier onderstaand laten volgen: Hoe meer andere Passie-oratoria men hoort - sommige indrukwek kend, stülvol en prachtig, andere meer van historische waarde, als curiosa - hoe meer de unieke waarde van Bach’s Johannes- en Mat thaus Passionen blijkt. Door 18e eeuwse tekst die door de muziek tot aan voor alle tjjden aanvaardbare hoogte wordt opgeheven, door de dubbelzinnige in een geniale en heel positieve zin. die het mogeljjk maakt de diepste roerselen van de ziel uit te drukken, door een schildering in muziek van het gebeuren in de avondsmaalzaal, de rechtzaal, op Golgotha, en door de onvergelijkbare conceptie van het geheel. „Ich will Jesus selbst begraben, denn Er soil nun mehr in mir seine siisse Ruhe haben”, een tekst die op zichzelf vreemd mystiek genoemd zou kunnen worden, bljjkt bij voorbeeld de diepste verbon denheid met de Heiland op een heel bijzondere manier te kunnen uitdrukken. Raadsvergadering met de commissaris der koningin. Alle leden waren in pon tificaal gekleed, soms met hoge hoed. Af en toe kwam een verdwaalde bruiloft- ganger de raadszaal binnen, want wet houder Heeres trouwde elders ’n paartje Burgemeester J. G. S. Bruinsma wachtte de commissaris mr. H. P. Linthorst Ho man op aan de gemeentegrens. De pu blieke belangstelling was groot. De in specteur stelde zijn corps gemeentepoli tie, dat keurig stond aangetreden, voor. 25-jarig jubileum notaris F. J. Bruinsma te Bolsward. staan met de technische mogelijkheden. Het is blijkbaar moeilijk een gamba-spe- ler te vinden. Het openingskoer miste nog wat warmte, zoals het tot ons over kwam. Het slot koor van het eerste deel en van het twee de hadden die warmte wel. De koorklank was beschaafd en zuiver. Het „jongens koor” van de R.K. Kerk bleek geheel of vrijwel geheel een meisjeskoor te zijn, voor zover men kon zien en horen. Dat was jammer want de meisjesstemmen kwamen moeilijker boven de vierstem mige koren uit, dan men van een jon genskoor gewend is in de cantus firmus van „Kommt, ihr Töchter”. De Bolswar der Oratoriumvereniging en het Sneker Cantatekoor verdienen een apart woord van lof. De solisten waren uitstekend. Henk Smit vertolkte de woorden van de Heiland op een fraaie en alleszins aanvaardbare wij ze. De evangeist Arjen Blanken wist te ontroeren en zijn tekst te laten leven; een heel enkele maal zou iets meer strak heid juist in dit werk misschien nog wel gunstig zijn. Van de sopraan Adie Wolt- man-Le Gué zouden we o.a. de aria „Aus Liebe” willen noemen, al was er veel meer te genieten. De alt Atie Letter, van wie we „Erbarme dich” zouden kunnen noemen, was ook uitstekend. De tweede bas, Otto Ottens, die over een fraaie stem beschikt, miste soms wel iets van de dramatische expressie, bijv, in de woor den van Petrus, Pilatus e.d. De dirigent de heer Ad Houtman, hield de koralen over het algemeen nogal strak Het spontane antwoord van de gemeente, op de lijdensepisode, zou wellicht- iets bewogener mogen doorkomen. Aan de andere kant zouden we koralen als „Du edles Angesichte” en Wenn ich einmal soil scheiden” ook niet graag te sterk gedramatiseerd zien. Men kan dan ver der gaan filosoferen over het duet van sopraan en alt. „So is mein Jezus nun ge- fangen”, of dat vlugger zou mogen en met een zekere angstige spanning. „Last ihn, haltet” kon misschien nog meer als een schreeuw klinken. Over het slotkoor wordt ook tegenwoor dig nog wel eens wat kritisch geschre ven. Moeten we nu deze passie eindigen met „Wir setzen uns mit Tranen nieder?” De tekst draagt een duidelijk stempel van de 18e eeuw en een bepaald soort mys tiek. Bach heeft hem aanvaard. Niet al leen omdat er in deze Passion telkens wordt vooruitgegrepen en heel duidelijk verwezen naar de opstanding. Er is bij Bach’s gemeente geen enkele twijfel over die opstanding en de eeuwige heerlijk heid geweest. De kern van het slotkoor is de „Ruh”. Jezus’ grafsteen is niet al leen een extra bewijsstuk van zijn god delijkheid, maar de rust waarvan Bach zingt is de eeuwige rust. En als men dat anders nog niet zou weten, dan maakt de muziek met zijn krachtig en rotsvast cre- do-karakter dat wel duidelijk. En dan tot slot nog iets over de dubbel- korigheid in dit werk. Bach onderscheidt duidelijk twee koren en twee orkesten, waar dan in ieder geval de cantus firmus in het eerste koorwerk nog bij komt. Hij noemde ze „Zioniten” en „Glaubigen”. In Morgen vroeg om zes uur, half zeven zal de binnenstad en andere wijken waar schijnlijk gevuld zijn met zingende kin deren. Deze kinderen gaan een door de DOKA georganiseerde kinderdagtocht maken naar de Efteling in Kaatsheuvel. Een grandioos idee van de coöp. winke- liersver. DOKA Bolsward, die dit alle maal mogelijk maakt om de kinderen in de paasvakantie een fantastische dag aan te bieden. Hier stond tegenover dat de kinderen of moeders wel 4 volle Dokaze- gelboekjes moesten inleveren. Dit is na tuurlijk maar een kleine vergoeding als men bedenkt dat de kinderen morgen vroeg om 6.30 uur v.a. Plein 1455 met 5 grote bussen naar Heerenveen vervoerd zullen worden, en in H’veen een speciaal door de Doka gecharterde trein staat, die hen in „sneltreinvaart” naar Den Bosch rijdt waar weer 5 bussen klaar zullen staan om de kinderen naar de Efteling in Kaatsheuvel te brengen. Wat een organisatie allemaal. Elke 5 kin deren krijgt een leidster toegewezen, zo dat de controle over de kinderen maxi maal kan zijn. Tevens dragen de kinde ren allemaal gekleurde lintjes met num mers zodat ieder ander weet bij welke groep het kind hoort. Ze hoeven alleen brood mee te nemen voor de rest zorgt de Doka. Zo zal er ongeveer 200 liter frisdranken aan boord van de trein worden gebracht, en de nodige kratten appels, bananen e.d. Voor-verpakte zakjes met verrassingen krijgen de kinderen onderweg aangebo den. Doka-petjes zullen de feestvreugde ook een duw in de goede richting geven. Aan alles is gedacht o.m. E.H.B.O.-pak ketten krijgen de leidsters onder hun hoede, en in de Efteling zal een centrale post worden ingericht waar de kinde ren te allen tijde iets kunnen gaan halen. De trein wordt feestelijk versierd, en ’s avonds om ongeveer 8.00 uur wordt de hele kinderschare weer in Bolsward te rug verwacht. Bij het Sportveldencomplex zal muziek- ver. „Oranje” hen opwachten, en hen muzikaal begeleiden naar Plein 1455, waar het geheel ontbonden wordt. dacht. Vanuit kolloïdchemisch gezichts punt bleek het hematiet vooral een inte ressant object omdat het de gelegenheid opende recente theoriën over de dubbel laag op oxiden te toetsen. Als oudste inwoonster van Bolsward overleden wed. D. Hokwerda, geb. 22 april 1851 te Abbega. Thans is oudste in woner Sybren van Houten, geb. 18 dec. 1852. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Agenda: 1. Notulen 2. Mededelingen en ingekomen stukken 3. Voorstel van B en W tot verkoop van een industriehal 4. Voorstel van B en W tot het beschik baar stellen van een krediet voor de bouw van een kleuterschool in Eek- werd. 5. Begrotingswijzigingen. wy net fierder komme as België en it suden fan Ingelan. Wy soene sadwaende net yn ’e hannen fan ’e fügelfangers yn Frankryk falie. Nou freegje it de Boal- serter jonges, dy’t fan ’t mairtiid mei üs delreizje binne, mar nei! Oars is it wol in feit, dat hwat hjirre de wilsterflappers dogge (en dan aimeast noch allinne om de fügels to ring jen) yn Frankryk (dér binne in pear miljoen lid fan de „chas seurs francais”) yn it great bart, net al linne om wilsters, mar ek om ljurken en Ijippen to fangen. It giet hjir om mil joenen fügels, mar in forstannige Ijip lit him daliks it net net oer de holle flappe. Minder is, dat se dêrre ek fan dy stok ken ha, dêr’t fjür üt komt. Sokke fjür- stokken neame de minsken leau ik ge- wearen. Nou dêr ha wy it net op stean. Lokkich fornimme wy der hjir yn Frys lan neat fan. Yn wêzen binne de lju üs hjirre wol tagedien. En dat wy ek hjirre dochs wol hwat oanwinne yn tal komt fan it feit, dat der yn de forbeane tiid sa’n noed foar üs stien wurdt. Dy nêst- biskermers binne wy wol wiis mei. Spi- tich, dat der mei it meanen noch al hwat aeijen forlern geane en dan is it faken- tiids al safier hinne, dat wy der gjin sin mear oan hawwe en bigjin nochris op ’e nij. En dy aide roeken moat men fanseis ek net ütpoetse. Der komme in pear sé fügels dit oer. Ik moat der mar gau ef- teroan. Nuver net, dat de iene fügel de oar syn aeijen net gunt. Fan de minsken seit men wolris: de iene kin net ütstean dat by de oare de sinne yn it wetter skynt. It muoit my, dat ik it sizze moat, mar wy fügels binne neat better: de iene kin min by de oare de aeijen yn it nést lizzen sjen! Dêrom alle goede minsken yn Fryslan: as it aenst wer forbeane tiid is: help üs! Tige tank, hear. En moat nedich ophalde. De groetenis fan Libkje Ljip. Auke Breeuwsma werd op 25 januari 1939 te Nijland geboren. Na het behalen van het diploma HBS-B aan het Chr. Lyceum te Sneek begon hij in 1956 zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In juni 1964 werd het in genieusexamen afgelegd in de richting Bodemkunde en Bemestingsleer (hoofd vak Bodemscheikunde en -natuurkun de). Tot eind 1969 was hij medewerker bij de afdeling Fysische en Kolloïdehemie van de Landbouwhogeschool. Sedert 1 januari 1970 is de heer Breeuw sma werkzaam bij de afdeling Bodem- chemie en Kleimineralogie van de Stich ting voor Bodemkartering te Wagenin gen. Het in de dissertatie beschreven onder zoek behandelt bepaalde fysische en che mische aspecten van de bodemkunde en bemestingsleer. Van belang voor de be mestingsleer is o.a. de vraag hoe ionen zich hechten (d.i. absorberen) aan de verschillende mineraaldeeltjes in de bo dem; de bodemkunde interesseert zich o.a. voor de invloed die deze adsorptie heeft op de bodemstructuur. Adsorptie van ionen en de invloed daarvan op de wisselwerking tussen deeltjes is tevens een centraal thema uit de kolloïdehemie, waarover door onderzoekingen aan mo- delsystemen reeds veel bekend is. In het promotieonderzoek van ir. Breeuwsma wordt deze brug tussen kol loïdehemie en bodemkunde verbreed door genoemde verschijnselen te bestu deren met een speciale vorm van ijzer oxide, het hematiet, als object. Hema tiet komt in vele gronden voor, met na me in tropische laterietgronden en speelt een rol bij de binding van voor gewas sen belangrijke voedingsstoffen (o.a. ni traten en fosfaten). Tijdens het onder zoek bleek hematiet ook kolloïdchemisch een interessant opbject te zijn. Samengevat kan gesteld worden dat het onderzoek tot een aanmerkelijke verdie ping van de kennis van het ionadsorp- tiemechanisme heeft geleid. Vooral de fosfaatadsorptie kreeg de nodige aan- O 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1