Moet Veronica maar blijven liggen? de week Foto van Gahe Skroar 1 De Friese Elfsteden Ontoelaatbaar dat melk de sloot in gaat Vakantie en sociale IN VERBAND MET DE PAASDAGEN EN Frieslandhal Adviescommissie benoemd voor de Expositie „Het P. Houtsma in Land- bouw-commissie Uitslag spelen Elk wat wils *72-*73 llllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Paasmaandag 1800 rashonden in de woensdag 25 april en 2 mei zal ons blad niet op dinsdag maar op woensdag verschijnen i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Gysbert Japicxprijs Rijwieltocht Friese landschap” llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll r- Ir. P. Aiienia en 112e JAARGANG No. 32 VRIJDAG 20 APRIL 1973 naar MINISTERS BOERSMA EN STUYT: onder KONINGINNEDAG DE VERSCHIJNDAGEN ZIJN: Adm. Bolswards Nieuwsblad en us hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct per ma. Inges mededelingen dubbel tarM Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2336 (05157), Elk Wat Wils heeft het winterseizoen weer afgesloten met Potspel. De voor zitter de heer Alb. Hofstra deelde de prijzen weer uit aan de prijswinnaars. De wisselbeker ging naar de hospes, de heer R. Steensma die de meeste punten had behaald. De voorzitter bracht dank aan de fam. Steensma voor de prettige samenwer king. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Evenals verleden jaar organiseert het Cultureel Centrum „De Wielewaal” te Burgwerd dit seizoen weer een aantal schilderijententoonstellingen. Zo worden van 27 april tot 28 mei a.s. werken van een 40-tal schilders geëxposeerd over het Friese landschap in al zijn facetten. Blijkens een gehouden enquête verleden jaar zowel onder de geregelde bezoekers als bij toevallig langskomende toeristen, bleek het onderwerp „Het Friese Land schap” veruit favoriet te zijn. Mocht u tijdens de Paasdagen een kijkje komen nemen: geen nood: het Cultureel Centrum „De Wielewaal” is ook tijdens de feestdagen geopend. Adres: Sjunga- dyk 18, Burgwerd. Al hawwe alle minsken freonen Echte freonskip is der tin. O, der is sa’n bulte freonskip Dat gjin freonskip hjitte kin. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Woensdag j.l. vond er op een andere plaats in Den Haag nog een Veronica happening plaats. Aan het Binnenhof hield de bijzondere Tweede Kamercom missie, die hiervoor speciaal werd inge steld een zogenaamde hoorzitting over de „bestrijding van omroepuitzendingen buiten elk nationaal gebied”. Organisaties en instellingen die daar iets over wilden zeggén konden op die hoorzitting hun mening spuien. Kern van de zaak waren de wetsvoorstellen ter bestrijding van piratenzenders, waar ook Veronica toe behoort. Die wetsvoorstellen zijn weer een uit vloeisel van de in 1965 in Straatsburg totstandgekomen overeenkomst ter voor koming van radio- en t.v.-uitzendingen door stations buiten nationaal gebied. Nederland heeft die overeenkomst mede- ondertekend, maar het parlement moet aan die ondertekening nog zijn goedkeu ring hechten. Daartoe zijn wetsontwer pen ingediend: één ter goedkeuring van de Straatsburgse overeenkomst, één ter aanpassing van de Nederlandse wetge ving aan die overeenkomst. De Veronica-apostelen hebben de gele genheid zich te roeren niet onbenut ge laten. De voorstanders tot behoud van de lawaai-zender waren op de hoorzit ting verre in de meerderheid, hetgeen uiteraard nog niets zegt over het juri disch gelijk in deze zaak. Maar daar ging het natuurlijk ook niet om. Het ging er voor ling. Een aparte keuring is er in de Groeps- klasse waar 28 deelnemers aan mee doen ieder met minstens drie honden van het zelfde ras. Dit is een bijzondere impo nerende show. Wel wordt er op gewezen, dat de bezoe kers beslist geen honden mogen meene men in de hal, dit met het oog op even tueel besmettingsgevaar. Voor meerdere inlichtingen is het secretariaat van de KCF gaarne bereid, t.w. L. de Graaf, Schieringerweg 35 te Leeuwarden, tele foon 05100-28963. om dat de Tweede Kamerleden enorme pressie moesten worden gezet om tegen de wetsvoorstellen te stem men en zo Veronica een veilig voortbe staan te verzekeren. Daartoe kwamen ook weer „prominente Nederlanders” zoals dat heet opdraven. Aangekondigd waren namen als Johan Cruyff, Peter Post, Ard Schenk, en Atje Keulen-Deelstra. Ook was er een demon stratieve optocht vanaf het bekende Ma lieveld naar het Binnenhof, compleet met aanbieding van een petitie. In de stad zelf werden na die tocht popconcerten gehouden. Als de Tweede Kamer zou besluiten dat Veronica met rust gelaten moet worden, dan kunnen we nog wat gaan beleven. Voor de Nederlandse kust zou dan wel eens een vloot van piraten-zenders kun nen opdoemen die elkaar in de ether met beeld en geluid verdringen. Natuurlijk gaan ze elkaar dan ook onderling ente ren en afslachten. Daar hebben we trou wens al een voorproefje van gehad met de aanslag op het Engelse zendschip Ra dio Nordsee. Daarover weten de heren van Veronica mee te praten. Directeur Verwey belandde er zelfs door in het gevang. Eén ding is waar: de nieuwe kabinets informateurs Van Agt en Albeda zullen minder snel een optocht voor hun deur krijgen. Hun werk is vooralsnog wat minder spectaculair. Ergens in het groté Ministerie van Justitie heeft het duo zich afgezonderd om in stilte het grote Paasei van een links-confessioneel kabi net uit te broeden, compleet met rood wit gekleurd lint er omheen. Een broe dende kip moet men niet storen, zegt het spreekwoord. We moeten afwachten. Wordt het niks, dan nog niet getreurd. Wiegel (VVD) staat te trappelen van on geduld om weer in het formatiespel te worden betrokken. Aan adspirant-re- geerders heeft dit land geen gebrek. Aan politici ook niet. Staatslieden zijn er wat minder. De uitslag is als volgt: 1. P. Steensma: 1 schutjassen, 1 maats- biljarten, 2. pandoeren, 3. St. Nicolaas schutjassen. 2. H. v. d. Witte: 2. schutjassen, 2. maats- biljarten, 3. klaverjassen. 3. S. Grijpma: 1 pandoeren, 2. handicap biljarten. 4. A. Steensma: 1. handicap biljarten, 4. schutjassen, 4. St. Nicolaas schutjassen. 5. J. Joma: 1 klaverjassen. 6. D. Bergsma: 2 klaverjassen, 4. pandoe ren. 7. D. Eysinga: le maatsbiljarten. 8. Sj. Nicolai: 3. handicap biljarten, 3. maatsbiljarten. 9. M. de Groot: 2. maatsbiljarten. 10. M. v. d. Witte: 2. St. Nicolaas schut jassen, 3. schutjassen. 11. S. Nota: 3. pandoeren. 12. S. Follema: 4. klaverjassen. 13. H. Stellingwerf: 3. maatsbiljarten. 14. A. S. Hofstra: 1. St. Nicolaas schut jassen. Potspel: le pr.: S. Grijpma; 2e pr.: JJch. Yperg. Het voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering heeft zojuist weer de geheel herziene folder „Vakantie en sociale ver zekering” uitgegeven. In deze folder wordt er op gewezen dat wie zijn vakantie voorbereidt, er ver standig aan doet te overwegen of er op het terrein van de sociale verzekering nog iets te regelen valt. Voor zieken fondsverzekerden en zij die een uitkering ingevolge de Ziektewet, de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering of de Werkeloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorkomen dat zij in hun be langen worden geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij het V.S.V., Rhijnspoorplein 1, Amsterdam. Alleen als het om wat grotere aantallen gaat, wordt een stuksprijs van f 0,09 be rekend. ficiële medewerkers (ringmeesters ringcommissarissen). Voor de aanvang der keuringen worden de honden ’s morgens tussen 8 en 10 uur onderzocht om eventueel besmettingsge vaar te voorkomen. De keuringen van gen aan om 10 uur en worden geëindigd om 5 uur ’s middags. 132 verschillen de rassen zullen hier aanwezig zijn, w.o. zeer bijzondere. Zo komen er 50 Duitse doggen in de kleuren zwart, blauw, ge vlekt, gestroomd en geel; 42 New Found landers; 38 Sint Bernards; 42 Afghaanse Windhonden; 25 Rothweilers; 25 Schotse, 31 Belgische en 60 Duitse herders; 75 Setters; 60 Duitse staanders; 64 Boxers; 45 Stabij- en Wetterhoune.i; 55 Engelse Cocker Spaniels; 24 Foxterriers; 37 Bas sethounds; 105 Poedels en 135 Teckels. Direkt na de eerste keuringen komen de erekeuringen waar de beste honden van ieder ras in 9 rasgroepen tegen elkaar uitkomen. De 9 eerstgeplaatste uit iedere groep komen daarna in het strijdperk de beste hond van de tentoonstel- In het bekende fotoboek „Bolsward be zien en bezongen” vindt men ook een opname van een van de meest karakteris tieke hoekjes van onze stad, n.l. „het haventje” aan de Grote Dijlakker. Een van de twee „grachtenhuizen” aan weerskanten hiervan is een monumen taal pand met een zeer uitzonderlijke bouwstijl. Als u nameijk vanaf de brug bij het ha ventje dit huis van opzij bekijkt, dan ontdekt u dat het naar achteren toe steeds lager wordt en dat er eigenlijk vijf dakconstructies zijn. Op de voorlopige lijst van Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst komt dit gebouw voor met de volgende omschrijving: Gevel (XVIII eeuw), Ge sneden deur van pilasters en kroonlijst. Is deze deur het bekijken meer dan waard, niet minder is dat het interieur van het huis. De enorme gang (28 meter lang!) wordt niet door deuren onder broken, hetgeen op zich al een merk waardig gezicht is. Nog merkwaardiger is de rechterwand van deze gang, geen vlakke muur zoals men zou verwachten, maar onderbroken door een groot aan tal uithollingen. De vorm van deze nis sen doet vermoeden, dat zich hier vroe ger deuren met daarboven ramen heb ben bevonden. Komt men op de zolder van het .tweede” deel van het huis, dan komt men tot de conclusie, dat het mid dengedeelte van dit pand ongetwijfeld veel ouder is dan het voorste. Op deze zolder treft men n.l. een „binnengevel” aan, die uit zeer oude stenen is opgemet seld en die men bij een latere verbou wing eenvoudiger breder heeft gemaakt. De voor een deel zwart geblakerde muur van deze gevel doet vermoeden dat hier een stookplaats is geweest. Ook de stokoude plavuizen waaruit de vloer van de enige kelder van dit pand be staat wijzen in de richting van die gro tere ouderdom. Op 22 mei 1780 werd als eerste organist van het befaamde Hinz- orgel in de Martinikerk een zekere mr. Jan Antonides benoemd. Hij was school meester van beroep en aanvaardde de organistfunctie als nevenverdienste. He laas kwam hij te overlijden voordat hij zijn talenten had kunnen ontplooien. In zijn plaats werd op 4 juni 1781 An toni Antonides benoemd, zeer vermoe delijk zijn zoon, tegen een beloning van 150 Carolus guldens per jaar. Het is be kend dat deze destijds in dit huis woon de. Ook zeer vermoedelijk was zijn ei genlijk beroep linnenwever. Het is denk baar dat hij „eigen baas” is geweest en zijn bedrijf in dit grote pand heeft uit geoefend, waarmee ook een verklaring gevonden kan zijn voor de aanwezigheid van de stookplaats op een van de zolders. Hier zou hij het geverfde linnen kunst matig gedroogd kunnen hebben. Nadien zou het pand ook enige tijd als postkan toor dienst hebben gedaan. Toentertijd stond het pand bekend als het Douwe Heeremahuis, maar verder verliest de historie zich in vergetelheid. Als men echter aanneemt, dat Douwe Heerema een van de leden van het be kende Bolswarder geslacht van die naam is geweest en verder afgaat op een oude plattegrond van dit stadsgedeelte waar uit blijkt, dat het bij dit pand thans be horende terrein vroeger veel groter was (er staan zelfs enkele gebouwtjes op aan gegeven), is het dan ondenkbaar dat dit huis een oorspronkelijke „stins” Is ge weest? Sinds heuglijker tijden is dit huis een doktershuis. Heel oude stadsbewoners zouden zich nog de heer van der Wey kunnen herinneren, die bekend stond als de „chirurgijn” en die zijn praktijk om streeks de laatste eeuwwisseling hier moet zijn begonnen. Deze zal ook het koetshuis in de tuin hebben laten bou wen dat thans nog als garage dienst doet. De meer bekende dokter Beekhuis werd zijn opvolger. Deze bezocht zijn patiënten eerst per motorfiets, schafte zich later een auto aan en had als par ticulier chauffeur de heer W. van der Werff in dienst, die zich naderhand als zelfstandig garagehouder in Bolsward vestigde. Na dokter Beekhuis kwam dok ter van Geuns en na diens overlijden in 1952 vestigden zich hier de heer en me vrouw Miedema als artsenechtpaar. Terecht kan Bolsward trots zijn op dit keurig onderhouden pand, als waardevol bestanddeel van zijn historisch huizen- bezit. De foto werd gemaakt door de heer J. B. Elzinga, Joh. Prooststraat 8 te Bolsward. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben een adviescommissie ingesteld voor de toekenning van de Gysbert Japicx prijs 1973. De adviescommissie bestaat uit ds. H. J. Brouwer (medewerker aan de Friese bij belvertaling), mevrouw T. J. Steenmeij- er-Wielinga te Oosterwolde (drs. Fries, bezig met een biografie van Fedde Schu- rer en het persklaar maken van de ver zamelde verzen van deze dichter) en me vrouw Tsjits Jonkman-Nauta te Rau- werd (dichteres). De Gysbert Japicxprijs is een door gede puteerde staten van Friesland ingestelde literaire prijs, groot f 1500,-, die om de twee jaar wordt toegekend, afwisselend voor proza en poëzie in de Friese taal. De prijs is dit jaar bestemd voor poëzie. Zonder zich te willen mengen in het ar beidsconflict in de zuivelindustrie, zijn de Tweede Kamerleden Beekmans en Terlouw van mening dat de overheid maatregelen dient te nemen die waar borgen dat melk die niet kan worden verwerkt, op een wijze wordt afgevoerd die zo min mogelijk schade aan het mi lieu berokkent. Op desbetreffende schriftelijke vragen antwoordt de minister van landbouw en visserij, drs. J. Boersma, tevens namens zijn ambtgenoot van volksgezondheid en milieuhygiëne, dr. L. B. J. Stuyt, dat het de centrale overheid niet mogelijk is om, zonder de aard van eventuele acties te kennen en zonder zich in het onderhavi ge arbeidsconflict te mengen, te voorko men dat melk op het oppervlaktewater wordt geloosd. Naar de mening van de bewindsman behoort het tot de verant woordelijkheid van betrokkenen, reke ning te houden met het feit dat het lozen van melk op het oppervlaktewater om redenen van algemeen belang ontoe laatbaar moet worden geacht. Hij gaat er dan ook vanuit dat de bedoelde voor zieningen zullen worden getroffen. Het teweeg brengen van deze verontreiniging kan tot strafrechtelijke vervolging aan leiding geven. Melk in het oppervlaktewater heeft een sterk vervuilend karakter. Lozing van 1 liter melk komt overeen met 2 inwoner- equivalenten. Weliswaar wordt het pro- dukt na de lozing snel afgebroken, maar dit gaat gepaard met de onttrekking van een zodanige hoeveelheid zuurstof aan het water, dat het normale plant aardige en dierlijke leven daarin gedu rende langere tijd onmogelijk wordt. Op grond van deze ernstige gevolgen moet met lozen van melk op oppervlaktewa ter ontoelaatbaar worden geacht. De Friese Elfsteden Rijwieltocht vereni ging bestaat reeds ruim 60 jaar en ge niet, vooral de laatste jaren meer be kendheid, doordat de fiets nu „in” is. Ieder jaar weer is het een groot festijn nee, een sportgebeuren, dat uniek is in de wereld. Een ieder die het in zijn of haar vermogen heeft wil graag deze uit dagende en sportieve prestatie leveren. Het is een zuivere toertocht langs de Friese 11-steden en door het prachtige landschap, over een afstand van 230 ki lometers. Er zijn twee tijdcontroles en in elk van de 11 steden moet de start kaart worden afgestempeld. De start en finish vindt plaats op 2e Pinksterdag te Bolsward. Vorig jaar waren er 1508 deelnemers, waaronder vele prominente sportlieden, o.a. Ned. Schaatspl.: Jappie van Dijk, Trijnie Rep, Akke Falkena, Sijtje v. d. Lende, Sippie Tichelaar, Stien Baas-Kai- ser, Jaap Dekker (reeds 25 x de tocht volbracht); Jeen v. d. Berg, 11-steden schaaf (reeds 12 x de tocht volbracht); Jan en Max Uitham, 11-steden schaats; Jan Stender, ex zwemtrainer; Fred Os ter, t.v.; Tony Eyck, t.v.; e.v.a. Het doorgaan van deze „11-stedentocht” is niet afhankelijk van de weergoden, hoewel de natuurlijke elementen de pres taties wel kunnen beïnvloeden. Harde wind of regen, niets houdt ze tegen. Het is en blijft een uitdaging om de 230 ki lometers onder de wielen uit te rijden. De tocht is opengesteld voor personen (individueel) of groepen vanaf de leeftijd van 16 jaar. Er wordt gestart om 5.30 uur en vervol gens om de 10 minuten in groepen van 60 personen. Een ieder die de tocht volbrengt voor 24.00 uur ontvangt een fraai herinne- ringsmedaille. Het inschrijfgeld bedraagt f 10,-, na 31 mei f 12,50. De tocht is reeds internationaal met deel nemers uit Belgi’, Zwitserland, Engeland en zelfs uit Amerika. Ook de jeugd wordt niet vergeten. Za terdags voor de Pinksterdagen vindt de 11-dorpentocht plaats voor de jeugd over een afstand van plm. 70 kilometer. Weer nieuws over dit grootste sportge beuren kunt u ontvangen van: J. de Beer, Boudewijnstraat 55 te Bolsward, telef. 05157 - 2892. In de vacature, ontstaan door het ver trek van ir. G. Velthuizen, hoofdinge- nieur-directeur van de Provinciale Di rectie voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw en het aftreden als voor zitter van de Friese Mij. van Landbouw van ir. G. J. A. Bouma hebben gedepu teerde staten van Friesland benoemd tot leden van de provinciale landbouwcom- missie de heren ir. P. Anema en P. Houtsma, die de afgetreden leden in hun genoemde kwaliteiten zijn opgevolgd. De provinciale landbouwcommissie heeft tot taak gedeputeerde staten te advise ren over zaken, waarbij landbouwbelan gen zijn betrokken en suggesties te doen met betrekking tot onderwerpen, waarbij landbouwaangelegenheden zijn betrok ken. Hwat hal Den Haag, nauwkeuriger Scheveningen, had er zoals bekend voor enige tijd een attractie van de eerste orde bij: het door een krachtige noordwester begin april op het Scheveningse strand geworpen zend schip „Veronica”. Het stukje strand waar Veronica voor anker was gegaan begon meer en meer op een moderne bedevaartplaats te lijken. Met duizenden, tienduizenden kwam rock- en popminnend Nederland zich aan het schouwspel van de aangespoelde muzikale walvis vergapen. Vooral op zondagen zaten de toevoerwegen „Veronica-strand” eivol. De ijlings toegesnelde patat- en ijsboeren deden er goede zaken. Zij hoopten en baden dat nog menige po ging om Veronica de zee in te trekken zou mislukken. Dit gebed is niet verhoord, want sinds j.l. woensdag ligt Veronica weer in volle zee en het zendschip kwam snel terug in de ether. Voor de 9e achtereenvolgende maal or ganiseert de Kynologen Club „Friesland” een grote internationale rashondenten toonstelling op Paasmaandag in de Fries landhal te Leeuwarden. Dit is in 1973 de enigste hondententoonstelling in het noorden van het land. Vanaf de eerste maal is de belangstelling van de zijde van exposanten en publiek steeds in stijgende lijn gegaan. Doordat dit jaar weer meer hokken (in twee jaar tijds zijn aan het arsenaal 600 toegevoegd) beschikbaar zijn kunnen thans 1800 rashonden aan deze expositie met een wedstrijdkarakter deelnemen, ’n unicum voor het noorden. Vrij ver voor de sluitingsdatum werd dit aantal reeds bereikt. Een bewijs, dat de jaarlijks te rugkerende Friese tentoonstelling in bin nen- en buitenland goed in de markt ligt. Vele inschrijvers moesten dus wederom worden teleurgesteld. Een overweging zou kunnen zijn, om vol gend jaar bij de 10e en dus jubileum tentoonstelling er een tweedaagse van te maken. Een overweging, zoals reeds is gesteld, omdat deze tijdrovende organi satie, zeker voor wat de voorbereiding betreft, door een klein team van vaste amateur-medewerkers, tot stand moet komen. Ondanks de geringe publiciteit die deze toch imponerende tentoonstelling krijgt f en het feit, dat dit evenement zonder enige subsidie van welke kant dan ook, zich zelf financieel nog kan bedruipen mag, zeker met het oog op de steeds stij gende kostenfactor wel vermeld worden. Het is voor deze amateurs dan ook wel eens zuur, dat andere met stevige subsi dies gesteunde spórtieve evenementen en ook de commerciële relatief aanmerke lijk meer steun in de publiciteit ver krijgen. Ondanks dit alles bedroeg het bezoekers aantal in 1972 13.000, en wil financieel deze tentoonstelling geen debacle worden deze keer toch zo’n 15.000 betalende be zoekers trekken. Het zijn vooral de buitenlandse exposan ten en officials die over deze tentoonstel ling hun lof uitspreken. Vele tophonden uit West-Europa doen aan deze show mee om naast de nationaal kampioens titel hier de internationale titel te be halen. De 1800 rashonden zullen worden beoordeeld en gekwalificeerd door 45 keurmeesters w.o. uit Denemarken, Duitsland, Engeland, België, Luxemburg en natuurlijk Nederland. Deze keur meesters worden bijgestaan door 130 of-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1