Herziene structuurschets voor Friesland Gahe Skroar aanwas Bevolkingsgroei richten op binding van de natuurlijke C.A.B. 2 Fan stêd en Fryslan-eksamens 1973 kampioen Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 woensdag 2 mei HOGE RENTE VEILIG EN ALTIJD DICHTBIJ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zal ons blad niet op dinsdag maar op woensdag verschijnen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 112e JAARGANG No. 33 WOENSDAG 25 APRIL 1973 Wymbritseradeel, Woningbouw Verkeer Recreatie de Bevolking üs hjoed to sizzen IN VERBAND MET KONINGINNEDAG DE VERSCHIJNDAG IS Kernenpatroon Adm. Bolswards Nieuwsblad IT FRYSKE LaNSKIP Werkgelegenheid Hwat hat Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De stichting van een 2e zuivelschool in midden des lands gaat toch door. Een directeur zou reeds zijn benoemd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Oprichtingsvergadering van de ver. voor Chr. Fröbelonderwijs te Bolsward. A. Hallema schrijft in Bolswards Nieuws blad eeri artikelenserie over oud Friese oorkonden in het Bolswardse Weeshuis archief. Te koop op afbraak een draaibrug 9 m. met hoofden. Inschrijving bij gesloten briefjes bij R. Brandsma o.d. Wolsum. De stimulering van de werkgelegenheid dient volgens de struktuurschets in de In de struktuurschets wordt bezorgdheid uitgesproken over de stormachtige ont wikkeling van de recreatie. Bij de verde re ontwikkeling van de recreatie dienen de belangen van de eigen bevolking en de zorg voor milieu en landschap cen traal te staan. Het gebruiken van woning gen in dorpskernen als tweede woning dient zoveel mogelijk te worden tegenge gaan. De ontwikkeling van het tweede woningbezit in vooral kleine(re) dorpen leidt namelijk tot een versnelde af vloeiing van bevolking en desintegratie van de samenleving. Gedeputeerde staten willen laten onder zoeken in hoeverre het toerisme de eco nomische groei bevordert en welke voor- en nadelen aan een voortgaande sterke ontwikkeling van het toerisme zijn ver bonden. Met name voor het Friese me rengebied is een dergelijk onderzoek ur gent te achten. Voor de Waddeneilanden willen gedepu teerde staten op basis van het streek plan voor de Waddeneilanden bij de ver dere ontwikkeling van met name de ver- blijfsrecreatie, handhaving van de spe cifieke aantrekkelijkheid van de eilan den en het verbeteren van de kwaliteit van recreatieve voorzieningen voorop stellen. Zij willen het exclusieve karakter van de Waddenzee handhaven. Natuurbehoud en natuurbescherming dienen richtsnoer van beleid te zijn voor dit gebied, hetgeen ook zijn beperkingen inhoudt voor wat het gebruik betreft. In de kleibouw- en kleiweidestreek is Op 28 april o.s. wurde yn Sealen Schaaf to Ljouwert wer de eksamens foar it rijke elementen voor dit doel van be lang bij de grotere stedelijke centra Leeuwarden, Drachten, Heerenveen en Sneek. Staand van links naar rechts: C. Wielin- ga (voorz.), D. Rietdijk, H. Batstra, R. Harsta, F. Negenman, A. Quisenaarts, A. P. v. d. Feer, D. Adema (aanv.), J. Haan- stra (trainer-leider). Zittend van links naar rechts: T. Fer- werda, W. v. d. Weert, S. Bangma, v. d. Zee, H. Wijnia en D. Wijnia. 4e week arpil 1948 Fryslan-liploma A en foar it Frysl&n-di- ploma foar net-frysktaligen öfnommen. De bilangstelling dêrfoar hat yn gjin jierren sa great west as fan 't jier. Oan it eksamen foar it Fryslan-diploma A dogge 95 kandidaten mei, oan dat foar net-frysktaligen 68. Beide groepen haw- we de middeis fan 15 üre in skriftlik eksamen. Foar de net-frysktaligen giet dêr de moarns in mounling eksamentsje fan 20 minuten oan foaröf. Njoggen groepkes fan 2 eksaminatoaren binne dêr de sneon-to-moarns fan 912.15 üre drok mei bisteld. In wike letter wurde yn it gebou fan de Fryske Akademy wer de eksamens foar it Fryslén-diploma B halden. Dêrfoar hawwe harren 12 per- soanen opjown. Foar de AFUK-akte binne der dit jier 3 kandidaten. Ek dat is mear as gewoan- wei. Meiinoar is it tal eksamenkandidaten fan ’t jier mear as twa kear sa great as forline jier. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad eerste plaats te worden bevorderd in de bestaande industrialisatiekernen, waarbij een bijzonder accent wordt toegekend aan de provinciale hoofdstad en vervol gens aan Drachten, Heerenveen en Sneek en tenslotte aan Harlingen en Dokkum. In deze plaatsen wordt de gunstige com binatie van industriële vestigingsfacto- ren aangétroffen en zal aan de situering en aanleg van goed ingerichte industrie terreinen bijzondere aandacht moeten worden besteed. De zogenaamde stuwen de bedrijven in de dienstensector zullen zich moeten vestigen in de stedelijke centra, in het bijzonder in Leeuwarden. Bij de verdere ontwikkeling van het verkeersnet binnen de provincie dient ’t accent te worden gelegd op de optimali sering van de bestaande infrastructuur. Het gebruik van de openbare vervoer middelen dient zoveel mogelijk bevor derd te worden door bij de situering van nieuwe woon- en werkgebieden ernstig rekening te houden met de eisen, die vanuit het openbaar vervoer kunnen worden gesteld, door uitbreiding van het aantal haltes aan bestaande spoorlijnen en door het aanleggen van nieuwe spoor wegen. Als zodanig is in de structuur schets de zogenaamde Zuiderzeelijn (Gro ningen, Drachten, Heerenveen, Emmel- oord, Lelystad, Randstad) opgenomen. Wat de verkeerswegen betreft wordt voorzien, dat voor de verdere ontplooiing van Friesland het hoofdwegennet in de komende decennia in veel gevallen zal moeten worden uitgebouwd tot autosnel wegen. Ter verbetering van de bereik baarheid, vooral voor de recreatievaart, van Heerenveen en van de doorvaartmo gelijkheden naar Overijssel kan de aan leg van een nieuw kanaal overweging verdienen. Ook een nieuwe vaarverbin- ding Leeuwarden-Dokkum wordt nood zakelijk geacht. Voor het gedeelte van het Prinses Margrietkanaal tussen Sne- kermeer en Pikmeer wordt scheiding tus sen beroeps- en recreatievaart urgent ge noemd. Op zeer drukke kruisingen tussen belangrijke vaar- en verkeerswegen dient naar ongelijkvloerse kruispuntoplossin- gen door middel van hoge bruggen, tun nels of aquaducten te worden gestreefd. Der wurdt hwat skrept om ’t ierdske slyk, Mar earlik wurdt men net gau ryk. In de struktuurschets is voor wat de verzorging van de bevolking betreft ge kozen voor een hiërarchisch opgebouwd kernenpatroon, bestaande uit één gewes telijk centrum (Leeuwarden) en verder uit regionale centra (Drachten, Heeren veen, Sneek, Harlingen en Dokkum), sub regionale centra (Bolsward, Franeker, Buitenpost, Bergum, Oosterwolde, Gorre- dijk, Wolvega, Joure, Lemmer) en lokale centra (81 dorpen). De hiërarchische in deling van de kernen is zodanig geko zen, dat er een bepaalde verhouding ont staat tussen de bundeling en de spreiding van de stedelijke bebouwing. Dit prin cipe van de zogenaamde gebundelde de concentratie sluit naar het oordeel van gedeputeerde staten het beste aan bij de doelstellingen van ruimtelijke ordening, die zijn gericht op een zo groot mogelijke verscheidenheid en keuzevrijheid van het woon- en leefmilieu en een doelma tige voorzieningenstruktuur ten behoeve van de gehele Friese bevolking. Churchill voorzitter van het congres voor verenigd Europa. Sinds 1966 echter, zo stellen gedepu teerde staten in hun begeleidend voor stel bij de nieuwe struktuurschets, heb ben de maatschappelijke ontwikkelin gen er onder meer toe geleid, dat in ver schillende opzichten de nota „Friesland in 2000” is verouderd. Alleen daarom reeds vonden zij het nodig om zich op nieuw te bezinnen op de hoofdlijnen van de ruimtelijke ontwikkeling van Fries instandhouding van de vaarwegen en de karakteristieke waarden van het land schap in onderlinge samenhang met de dorpjes en stadjes voorwaarde voor het behoud van de (beperkte) recreatieve be tekenis van dit gebied. Aan de IJsselmeerkust zal het accent op de dagrecreatie dienen te worden ge legd, als daaraan behoefte bestaat. De toenemende pleziervaart op het Ijssel meer zal gepaard gaan met de stijgende vraag naar jachthavenaccommodatie. De ontwikkeling daarvan zal in samenhang met het merengebied moeten worden ge zien. Wat het merengebied betreft tendeert de structuurschets in verband met de te verwachten sterke groei van de water- sportrecreatie naar een vertraging en ’n geleidelijke afbouw van de recreatieve ontwikkeling in dit gebied. De struktuurschets sluit de aanleg van nieuwe meren met verblijfsaccommoda- tie niet uit als compensatie voor de in het merengebied gewenste afremming van de groei in deze sector, maar ver wacht wordt, dat de vorming van nieuwe meren in combinatie met de stichting van verblijfsaccommodatie niet of nauwelijks zal bijdragen tot een geringere gemid delde vaardichtheid op de Friese wate ren. In Gaasterland zal de ontwikkeling van de functie voor de dag- en verblijfsre- creatie (in de bossen en aan de IJssel meerkust) vooral gericht moeten zijn op de kwaliteitsverbetering. In het Lauwerzeegebied wordt de vor ming van het natuurlijke milieu van pri mair belang geacht. Het Lauwersmeer- gebied, waarin met name de dagrecreatie op gang komt, kan compensatie bieden voor de in het merengebied gewenste afremming van de groei met name in de sector van de verblijfsrecreatie. De Friese Wouden ten zuiden van rijks weg 43 zijn zowel voor de dagrecreatie als de verblijfsrecreatie van bovenre gionale betekenis. Bij de verdere ont wikkeling dient het accent op de functie voor de dagrecreatie te worden gelegd. Voor de dagrecreatie zijn verder belang- De jaarwedde van de wethouders in Workum verhoogd van f 425,tot f 500,—. De burgemeester van Wonseradeel ver zoekt ieder, aan wie bekend is, dat er buiten de begraafplaats te Pingjum nog lijken van Duitse millitairen liggen be graven, hiervan voor maandag 2 mei a.s. te doen ten gemeentehuize te Witmar- sum. Friesland heeft een nieuwe struktuurschets, waarin het provinciaal bestuur de hoofdlünen heeft uitgestippeld voor het ruimtelijk orde ningsbeleid, dat het de komende tijd wil gaan voeren. De nota „struktuurschets voor Friesland”, die dezer dagen aan de provinciale staten is aangeboden, kan beschouwd worden als een voortzetting van eerdere studies over de wenselijke ruimtelijke ont wikkeling in hoofdlijnen van Friesland in 2000” en tot op zekere hoogte de nota „de ruimtelijke ontwikkeling van het Friese platte land”. Tot het jaar 2000 zullen volgens globale raming bij binding van de natuurlijke aanwas ongeveer 155.000 woningen moe ten worden gebouwd, waarvan 90.000 ten behoeve van de bevolkingsaanwas en 65.000 voor vervanging van bestaan de woningen. De woningbouw dient te worden afge stemd op de woonwensen van de bevol king, de wenselijk geachte hiërarchisch opgebouwde verzorgingsstruktuur en het principe van de gebundelde deconcentra tie, waarin de steden Leeuwarden, Drach ten, Heerenveen, Sneek, Harlingen en Dokkum centrale posities innemen bin nen de regio’s, waarin de provincie op basis van maatschappelijke samenhan gen kan worden opgedeeld. land. In de nieuwe struktuurschets, die op 19 juni door de provinciale staten zal worden behandeld, vindt men de re sultaten terug van de herbezinning. De struktuurschets 1973 wijkt op ver schillende punten af van die van 1966. De nieuwe hoofdlijnen voor de ruimte lijke ordening zullen als grondslag kun nen dienen voor een goede onderlinge samenhang tussen de streekplannen, die in voorbereiding zijn en voor het pro vinciale ruimtelijk beleid in het alge meen. De nieuwe visie op de toekomstige ruimtelijke ontwikkeling is het resultaat van het stellen van prioriteiten en het afwegen van belangen op grond van een globale schets van de huidige situatie en ontwikkelingstendensen in Friesland en het formuleren van doelstellingen vanuit verschillende gezichtshoeken: de economische, de sociaal-culturele en de milieu-hygiënische. Met name aan doelstellingen, opgesteld vanuit de so ciaal kulturele gezichtshoek, is groot ge wicht toegekend bij het samenstellen van de struktuurschets, terwijl tevens reke ning is gehouden met de bestaande toe stand en de economische ontwikkelings mogelijkheden. De belangrijkste punten uit de struktuur schets, die van essentiële betekenis zijn voor de toekomstige ruimtelijke ontwik keling van Friesland, zijn: En dan de wikseling fan de seisoenen: Hwat is üs heitelan oars ünder de baer- nende simmersinne as winterdei ünder de wite tekken fan snie, hoe oars as de hjerststoarmen bylje as hwannear’t it maeijewyntsje sêftkes soeit, hoe kleuret it waer ek it gea as feal en griis, hel en grien al nei gelang der in dize oer it lan hinget as de wyn fris de wolkens forja- get. Nou dat Fryslan, dat ynleaf heite lan is yn al syn fasetten en skakearin- gen to Burgwert to sjen. Soms ütbylde mei in mastershan en fan in Elzinga of in Kamminga, soms mei de waerme leafde fan in amateur, soms mei de sim- pelens fan in primitive bisiker, mar al- tyd mei teare tagedienens, in fakentiids einleas geduld, in oprjochtens, dy’t jin wol oansprekke moat. Dit bünt forskaet fan skilderijen hat hwat fan de sfear, dy’t der hinget yn de Fryske folksromans. By it hurd foroar- jende Fryslan fan hjoeddedei, mei syn ruilforkavelingen, syn marreplannen, syn twadde wenten, syn rekreaesje, syn nij- erwetske lanboumethoaden, kin it net oars as dizze ütstalling ropt ek in byt- sje ünwenningens op. De Wielewael seis is der in foarbyld fan. Forline jier om distiid stie der noch it fé op ’e stén of lei as jouns de boer kaem to offuorjen restich to wjerkögjen. Nou is de groppe ticht en leit der tapyt oer de büthüa- flier De tentoanstelling, dy’t wy alle sukses winskje hat twa attraksjes. Yn it foarste plak is it in forkeaptentoanstelling, mei net to hege prizen. Yn it twadde plak mei men in forkoft skilderij daliks mei- nimme. It lege plak wurdt dandaliks opfolle troch oar wurk fan deselde skil- der, hwant de mear as 40 kunstners ha gans mear wurk ynstjürd as seis great- en lytsbüthüs bergje kinne. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In tegenstelling met de struktuurschets uit 1966, waarin een versterkte bevol kingsgroei (1 miljoen inwoners in het jaar 2000) tot uitgangspunt werd geno men, wordt in de nieuwe struktuur schets voorlopig uitgegaan van een be volkingsgroei, die overeenkomt met de natuurlijke aanwas, hetgeen neerkomt op 625.000 inwoners in 1985 en 750.000 omstreeks 2000 (inwonertal momenteel rond 540.000). Deze voorlopige herziene doestelling zal nader aan de orde ko men en worden getoetst bij de integrale planning, die door het provinciaal be stuur van Friesland wordt voorbereid, en meer af gestemd zal zijn op de maat schappelijke ontwikkeling op zichzelf. De nieuwe, herziene doelstelling wat be treft de bevolkingsaanwas zal ook een rol gaan spelen bij het integrale struk- tuurplan voor het noorden, dat werd aangekondigd in de nota Noorden des Lands 1972. In deze nota wordt uitge gaan van de gedachte, dat de drie noor delijke provincies in het kader van het nationale spreidingsbeleid 15 van de Nederlandse bevolking zou moeten her bergen. Gedeputeerde staten achten de zeer sterke groei van de werkgelegen heid, die voor een dergelijke sterk gesti muleerde bevolkingsgroei door immigra tie uit vooral het westen des lands nodig zou zijn, voor Friesland niet reëel. Dat wie in piëteitfol idé fan de famylje Hettinga fan de sa stadichoan wol biken- de antykpleats de Wielewaal to Burgwert om de offisiële iepening fan de earste greate eksposysje net to halden yn de lijenstiid of yn de .stille wike”, de wike foar Peaske, mar pas de freeds dêrnei. Bysünder sympathyk wie it ek dat men nimmen foar- de tichte doar stean litten hat, mar nettsjinsteande it feit, dat de ütstalling noch net offisiëel iepen wie, elk dy’t bilangstelling toande en der de reis foar makke hie, gastfrij üntfongen waerd. Trije kear is skippersrjocht: in goed idé wie it om ir. L. Eringa, lid fan it Kollege fan Deputearre Steaten fan Fryslan. de eare to jaen de tentoanstel ling to iepenjen faeks wol minder as makkerijen en wide romten, Gelderlan dat fan de Veluwe mei syn bosken en nasjonale parken en de Betuwe mei syn apel- en kjersehóven, Limboarch dat fan it .bronsgroen eikehout” en it hulterige suden, Sélan dat fan de eilannen en sünt it Deltaplan fan de machtige brê- gen en dammen. Sa hat elke provinsje wol ien of twa facetten dy’t der ütsprin- ge, Fryslan lykwols hat der wol tsien of mear. It bistek fan dit artikel lit net ta dy ek mar yn fügelflecht to bisprekken. Inkel- de wolle wy der dochs fan neame. Lit üs mar tichte by hüs bigjinne: de yntimi- teit fan de aide Fryske stêdtsjes. De ek sposysje yn de Wielewael jowt der wer tal fan foarbylden fan. Van Asperen, de yn Harns berne skilder, dy’t to Burg wert posthume mei inkelde doekjes for- tsjintwurdige is, jowt in pear rake ym- presjes fan de Fryske havenstêd. Jaep Halma fan Boalsert is ditkear ymponear- re troch in hwat apart sicht op de Mar- tinytsjerke, Sj. de Vries jowt in rake ym- presje fan it Warkumer tugen. Der dogge mear as 40 skilders en net to forjitten skilderessen oan dizze ekspo sysje oer it Fryske lanskip mei. tofolle om hjir nou al to bisprekken. Njonken de stêdden komme de doarpen oan bod. Sa makke ü.o. de Boalserter kunstskil- der Murk Kuipers alhiel yn syn eigen styl in prachtich skilderij mei in sicht op Sanfurd. Njonken de doarpen binne it de marren, de romme fiergesichten, de bos ken, de dunen, de greiden, de bouwen, de eilannen, it waerd. It Bildt is oars as de greidhoeke, Apelskea oars as de Bier- mjen, de Dokkumer walden oars as it wetterlan, Gaesterlan oars as de Donge- radielen, it Prinsehöf oars as de Linde vallei, it haldt net op. En dochs kinne wy mei dr. Obe Postma, silger, sizze: Dit alles is Fryslan. Tapvergunning verleend aan Huize Hee- ringa aan de Marktstraat te Bolsward. Tevens mogen de zalen van Heeringa thans worden gebruikt als vergaderlokaal Zwemschool te Bolsward geopend. Ne derland komt nog 20.000 badpakken te kort. kunstkenner en/of Deputearre dan as aid Burgwerter. Ommers, hoe faek wurdt ek hjoed de del neffens it aide Bibelwurd in pro feet yn eigen stêd en doarp krekt net eare! Mar by al dizze treflikheden is faeks noch wol dé kar fan it ünderwerp, datjinge hwat it meast ymponearet: „It Fryske Lanskip”. Men kin om by de twa- dimennsiale byIdzjende kunst to bliu- wen, wurk sammelje yn in bipaelde technyk: houtfyk, ets, oaljeferwe, gou ache, ensfh. Ek kin men ütjaen fan in biskaet tydrek: Midsieuwen, Renaissan ce, Gouden tiid, tiid fan ’e romantyk, in bipaelde streaming: kubisme, surrealis me, non-figurisme, of fan in bipaelde persoan sa as okkerjiers to Boalsert wurk fan Cor Reisma. In hiel oar prin- sipe, dat meastal tige ynslacht, is in hie- le eksposysje to wijen oan it wurk fan ünderskate kunstners oer ien en itselde ünderwerp. Wy tinke hjirby oan de suk- sesfolle tentoanstelling yn it Boalserter stedhüs fan okkerjiers oer „De Boer yn de kunst” as in goed foarbyld hjirfan. Sa’n eksposysje oer ien ünderwerp kin tige nijsgjirrich wêze, tominsten as it ün derwerp seis ynteressant is. Ommers dan fynt men byelkoar yn ünderskate tech- niken de visy’s fan tal fan persoanen. Sa’n tentoanstelling oer ien ünderwerp hoecht dus net forfelend en ientoanich to wêzen. Krekt oarsom. It is gewoan for- rassend hoe’t diverse skilders in pleats, in moune, in doarpstoer, in mar, in dün, hieltyd wer oars sjocht. It ünderwerp dus, as dat mar ynteres sant is. Is „It Fryske lanskip” dat? Sün- der mis. Der is gjin provinsje to neamen, dy’t safolle forskaet hat. Hwa’t Grins- lan seit, seit hegelan en feankoloanjes. Hwa’t Drinte, it lan fan Bartje, koart gearfetsje wol, tinkt oan de heidefjilden. Sa is Noard Hollan it lan fan de droech-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1