Bolswarder raadsleden wilden niet bijten Gabe Shroar I I M i I Pm Meer parkeermeters in Bolsward Het is vijf voor twaalf i woensdag 2 mei Chr. muziekver. RENTEBEWUST WEEST tram HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Programma Koninginnedag Bolsward Rono rijdt mee met Drachtster stoom- zal ons blad niet op dinsdag maar op woensdag verschijnen Oranje’ Koninginne- 1973 8 BONDSSPAARBANK - HARLINGEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Uitvoering gymn.ver D.LO. t' 1?e JAARGANG No. 34 VRIJDAG 27 APRIL 1973 RAAD BOLSWARD IN VERBAND MET KONINGINNEDAG DE VERSCHIJNDAG IS Adm. Bolswards Nieuwsblad A. Hilgers-Jacobs (kvp) en Verhuur visrecht üs hjoed to sizzen vis- programma van de feestelijkheden 1972 werd door de raad een krediet O 2 Bouw noodlokaliteiten R.H.L.T.S. 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Het is maar, dat u het weet. Benut uw kans, het kan nog! S u 1 5 is Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Benoeming tuinman plantsoenendienst De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— Wijziging Algemeen Ambtenaren reglement H.M. KONINGIN JULIANA HOOPT A.S. MAANDAG 64 JAAR TE WORDEN Foto Max van Koot Burgers van Bolsward, weet u het nog? Vorig jaar openden wij ons nieuwe zwembad. Het was prachtig, maar wel duur! De gemeenteraad heeft toen op het laatste ogenblik nog een groter tekort voor rekening van de gemeente genomen, om de gezinsabon- nementen nog iets te kunnen verlagen in prijs. Met het oog op dit gebaar zijn voor dit zomerseizoen ondanks prjjs- en loonstijgingen dezelfde tarieven gehandhaafd, echter t.m. 30 april. Per 1 mei gaan de tarieven omhoog, het is dus de hoogste tijd, als u nog van het oude tarief gebruik wilt maken. Het kan nog op vrijdag, zaterdag en maandagmorgen. Koninginnedag is het zwembad ’s middags gesloten en daarna is het te laat! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ui tg. A J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Krediet voor aanschaffing parkeermeters Instruktie ambtenaar in algemene dienst O o o o o o o De Chr. Muziekver. Oranje presenteert op 30 april a.s. haar gloednieuwe majo- rettenpeloton voor de stad Bolsward. Dit zal plaats vinden in een optocht die is gepland om ’s morgens 10.00 uur. De start is vanaf het Geref. Centrum naar Witheerenstraat, Gr. Dijlakker, Dr. J. Halbertsmastraat, Laag Bolwerk, Skil- wyk, Jongemastraat, Snekerstraat, Ma- riënpoort, Dodo-Feitemalaan, Fl. Cam- O o o o o o Zaterdag 28 april a.s. zendt de RONO van 19.30 tot 19.45 uur ’n uitgebreide re portage uit van de rit per stoomtram, die voor het eerst sinds 25 jaar weer ge maakt is van Groningen naar Drachten. RONO’s David Mol heeft gesprekken met passagiers, voor het merendeel afkoms tig uit het Westen des lands, met mensen die langs de tramlijn wonen en met orga nisatoren en de machinist van de heuse stoomlocomotief. NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Abonnementsprijs f7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 - Hwat hat Hwat mei jierren by’noar halden Waerd bisparre troch twa alden, Kinne oerdwealske bern forsmite Yn in hiele koarte rite. Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. raad ontslagen daar hij naar Franeker was verhuisd. puslaan, Bloemkamp, Hid Herostraat. Oranje heeft voor de bekostiging van dit spectaculaire showelement een be roep gedaan op ’t Bolswarder bedrijfsle ven en verwacht van deze kant, zoals in het verleden steeds is gebleken, veel me dewerking. ’s Avonds 8.00 uur vindt er in de prach tige Martinikerk een consert plaats waar aan medewerking wordt verleend door de mini-cantorij en de heer C. Kamstra van Makkum, solo-zang. Dit consert dat welhaast uitgroeit tot ’n traditie belooft weer een prachtig muzi kaal gebeuren te worden. Het program ma vermeldt o.a. koraal-muziek, Hon gaarse dansen, Orpheus in de onderwe reld en een consert voor tuba met or kest waarbij als solist de heer S. Hooge- boom zal optreden. Dit consert kan een stijlvolle afsluiting gaan vormen van een hopenlijk zonnige Koninginnedag. Op grond van artikel 2 van de in de ver gadering van 24 november 1970 vastge stelde verordening met betrekking tot de organisatie van de financiële admini stratie en van het kasbeheer van de al gemene dienst van de gemeente treedt een door het college aangewezen bank instelling op als kassier der gemeente. Voor met name aangewezen inkomsten, ontvangsten en betalingen kunnen ech ter ingevolge artikel 3 van genoemde verordening andere funktionarissen als subkassier worden aangewezen. Terzake van de inning van parkeer- en liggelden hebben b. en w. als zodanig aangewezen de ambtenaar in algemene dienst van de gemeente. Ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 6 van bovenvermelde verordening bieden b. en w. de raad de instruktie ter vaststelling aan. De raad ging z.h.st. ac- coord. Het op Koninginnedag is weer rond. Als de weergoden een beetje meewerken zal er de hele dag iets te doen zijn in de stad en dan vooral op de sportvelden en in het zwembad. Leest u het volgende pro gramma goed en doet uw keus. 8—8.15 uur: klok luiden 8.30 uur Zwemwedstrijden basisonder wijs klassen 5 en 6 8.30 uur Carillonbespeling 9 uur: sporten voortgezet onderwijs op het sportveldencomplex Het Bolwerk, op het Oordje en bij de LTS 9 uur: poppekastvoorstelling voor de kleuters van de Hummelhof en de Pad destoel, in het Gereformeerd Centrum 8.45 uur: film voor de kinderen van de le en 2e klas van de basisscholen in de Doele 10 uur: straatkaatsen op plein 1455 10 uur: rondgang door muziekvereniging Oranje 10.30 uur: film voor de kinderen van de 3e en 4e klas van de basisscholen in de Doele 10.30 uur: poppekastvoorstelling voor de kleuters van de St. Jozef-kleuterschool in het Gereformeerd Centrum 11.15 uur: zwemwedstrijden voortgezet onderwijs 13.00 uur: sporten basisonderwijs, klas sen 5 en 6 13.30 uur: vertrek vanaf de scholen van de klassen 1 t.m. 4 naar de sportvel den. Hier beginnen de spelletjes om 14 uur. 19 uur: rondgang door de Schutterij 20 uur: muziekuitvoering in de Martini kerk. Deelname door muziekvereniging Oranje, Mini-cantorij en de solist de heer C. Kamstra uit Makkum. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en I Donderdag 19 april hield de gymnastiek- ver. D.I.O. te Pingjum haar jaarlijkse uitvoering in het gymnastieklokaal. De belangstelling was groot. Na opmars en vlaggegroet hete voorzitter R. Wage- naar in zijn openingswoord iedereen har telijk welkom. Met het nummer banken begonnen de kleuters, waarna de jon gens 11-13 jaar aan de rekstok werkten. De vrije oef. Winter viel, mede door de hierbij passende kleding bijzonder in de smaak. Zeer correct werden de oefenin gen op de lange mat en de ochtendgym nastiek van dames I uitgevoerd. Na bank - kast van jongens 8-10 jaar was het pau ze. Met de verloting werden heel wat prijzen in de wacht gesleept. Hierna kwamen de kleuters weer met een zangspel en de meisjes 10-13 jaar brachten met oefe ningen aan de ringen, het er heel goed af. De dames II zorgden met hun ver sierde koepels voor een stukje lente in de zaal en de meisjes 6-10 jaar namen het moeilijke toestel de balk voor hun rekening. Hierna kwamen de oudere da mes met een knotsoefening. De jongens 11-13 jaar verzorgden het nummer kast- springen en met brug-ongelijk werd door de keurgroep besloten. De leidsters, mej. Hettema en Bangma van Bolsward en mevr. v. d. Boom en meester de Jong ontvingen een attentie en bloemen. Ook de dames A. Nieuwen huis en W. Bruinsma kregen voor het Toto-werk wat ze wekelijks doen een bloemetje mee naar huis. Tenslotte raadde voorzitter Wagenaar alle niet-leden, jong en oud aan, om lid te worden van D.I.O. Onze vereniging moet toch in stand blijven. Het mooie gymnastieklokaal biedt zoveel mogelijk heden, vobr iedereen, aldus de voorzit ter. Voor deze geslaagde avond is een dank woord aan het bestuur zeker op z’n plaats. Van de vele voorbereidingen en het werk na zo’n uitvoering, hebben we vaak geen weet. Alle hulde dus voor het bestuur van de gymnastiekvereniging van D.I.O. van Pingjum. Zoals de raad bekend is er nog steeds niet voorzien in de vakature van tuin man bij de park- en plantsoenendienst in de gemeente. B. en w. stellen de raad thans voor de heer C. P. Gooijer te Fra neker te benoemen in deze funktie. De raad benoemde, zonder dat er werd „gespit”, de heer C. P. Gooijer te Fra neker als tuinman bij de plantsoenen dienst. Dit gebeurde met acht stemmen voor en één stem blanco. (Zoals bekend werd de heer Gooijer vorig jaar door de In een eerder stadium hebben b. en w. de raad al medegedeeld dat de oplei dingsmogelijkheden aan de Rijks Hogere Landbouw Technologische School te Bolsward ingaande het kursusjaar 1973- 1974 worden uitgebreid met een middel bare opleiding. Dit heeft tot gevolg dat het aantal leer lingen aan de school zal uitbreiden en dat er mogelijkheden voor huisvesting van de leerlingen moeten worden ge schapen. Bij de realisering van het be stemmingsplan Parkplan II is aan de Thomasstraat reeds een terrein gereser veerd voor de toekomstige definitieve uitbreiding van de gebouwen van de ou de lagere landbouwschool. Vooralsnog gaan de gedachten uit naar huisvesting van de middelbare opleiding in de oude „zuivelschool” en de daarbij behorende direkteurswoning alsmede in een aantal bij te bouwen- semi-perma- nente lokaliteiten. Daar de oude school eigendom is van de gemeente lijkt het b. en w. wenselijk de bouw van deze lokaliteiten door de ge meente te doen geschieden en de gebou wen te verhuren aan het rijk. Omtrent het programma van eisen waar aan de lokaliteiten zullen moeten voldoen is nauw overleg gepleegd met de direk- tie van de school. Daar het in de bedoeling ligt nog in september a.s. de nieuw te bouwen loka liteiten te betrekken en de gevoerde be sprekingen een dezer dagen zijn afge rond, is het b. en w. niet mogelijk in dit stadium exakte ramingcijfers aan de raad voor te leggen. Toch menen b. en w. dat aan de hand van de thans voorradig zijnde gegevens een voorstel aan de raad kan worden gedaan tot de bouw van de gewenste noodvoorzieningen ten behoeve van de school. B. en w. stellen de raad voor tot de bouw van noodlokalen te besluiten en het daarvoor benodigde krediet beschik baar te stellen. De heer R. Faber (chu): Ik vind het ver heugend dat er gebouwd moet worden. Ik ben echter een tegenstander van noodlokalen. Burgemeester kon echter meedelen dat „nood” meer gezocht moet worden i.v.m. de tijd. Het heeft niet be trekking op de lokalen. Dit worden na melijk semi-permanente gebouwen. De raad kon zich ook met dit voorstel ver enigen. Het op 1 januari 1973 in werking getre den Algemeen Ambtenarenreglement ver meldt in artikel D4, lid 2 onder b wie, behalve de onder a van dat artikellid genoemde categorie van personen, in aanmerking komen voor de minimum- vakantietoelage. Het betreft hier perso nen die, jonger dan 23 jaar, doch voor de heffing van de loonbelasting zijn in gedeeld in een der tariefgroepen II of III of op wie het bijzondere tarief voor de werkende gehuwde vrouw van toe passing is. Aangezien sedert 1 januari 1973 in de tariefgroep indeling voor de loonbelasting wijziging is gekomen, dient de tekst van artikel D4, lid 2 onder b te worden aangepast. Het centraal bureau inzake gemeen schappelijke personeelsaangelegenheden heeft bij haar schrijven van 20 maart j.l. een aanbeveling in deze zin toegezonden aan de aangesloten gemeenten, welk schrijven ter inzage is gelegd. Plaatselijk overleg kan ingevolge ge noemd schrijven achterwege blijven. B. en w. stellen de raad voor te beslui ten overeenkomstig het ontwerp-besluit. Z.h.st. ging raad accoord. In beschikbaar gesteld voor het aanschaf fen en plaatsen van parkeermeters op het Broereplein en langs de Jongema straat en de Marktstraat. Door b. en w. is toen toegezegd dat als de resultaten van de geplaatste parkeermeters bekend zou zijn, aan de raad eventueel een voorstel zou worden gedaan het aantal parkeermeters uit te breiden. De ervaring met de reeds geplaatste me ters is onverdeeld gunstig. Wel heeft het probleem van het langparkeren zich verplaatst naar het Marktplein, de Ap pelmarkt en Dijkstraat-Bargefenne. Het was dus te verwachten dat ook voor de ze straten parkeermaatregelen zouden moeten worden genomen. Teneinde de ervaringen die de midden standers in onze stad hebben opgedaan Het bestuur van de Federatie Friesland van Sportvissersverenigingen te Leeu warden heeft b. en w. verzocht om het visrecht in: 1. de Makkumer- en Witmarsumervaart, Babuursteropvaart en Workumervaart, 2. de Snekervaart, het Kruiswater en de IJmswoldervaart, 3. de Stadsgrachten, Hartwerdervaart, Harlingervaart en Kloostervaart, alle voorzover gelegen binnen de gemeente Bolsward, ingaande 1 juni 1973 te huren. Voor de goede orde delen b. w. de raad mede dat deze wateren reeds geruime tijd in gebruik zijn bij een tweetal be roepsvissers, t.w. perceel 1 bij de heer W. Wielinga te Bolsward en de percelen 2 en 3 bij de heer D. Wijngaarden te Dedgum. De Federatie beoogt door deze huurovereenkomst uitsluitend het recht op schubvis te verwerven. Het visrecht op aal of paling wordt door de Federatie niet verlangd, terwijl dit juist voor de beide beroepsvissers van wezenlijk belang lijkt. De betrokken par tijen kunnen zich met deze nieuwe re geling verenigen, terwijl over het bedrag van de huur overeenstemming is bereikt. B. en w. stellen de raad voor tot ver huur van bovengenoemde visrechten aan resp. de Federatie Friesland, de heer W. Wielinga te Bolsward en de heer D. Wijngaarden te Dedgum te besluiten. Er kwamen hier zoveel vragen van de raadsleden dat het college antwoorden hierop schuldig moesten blijven. De vra gen waren o.a.: „Voor het geld behoeven we het niet te doen.” „Waarvoor moet dit nu.” „Mogen de Groningers hier nu niet meer vissen?” „Waarom verhuren aan deze visvereniging.” „Is er voor de Bolswarders straks wel mogelijk om te vissen.” „Kunnen we niet beter het wa ter voor Bolswarders behouden.” „Niet erg sympathiek.” Op deze vragenstroom had het college niet gerekend en moest daarom wel enige antwoorden schuldig blijven. (Het college beoefent blijkbaar niet de hengelsport. Red.). De burge meester probeerde echter wel de raads leden nog voor dit voorstel te winnen maar ze wilden niet bijten. Er was ook nog een kleine schorsing voor nader overleg in het college. Na de schorsing kon burgemeester Mulder meedelen dat hij afwezig was, toen er een bespreking was met het bestuur van de Federatie. Friesland van Sportvissersverenigingen. Burgemeester Johan M. A. Mulder vond dat hiermee wel een goede zaak mee werd gediend. Het voorstel werd echter voorlopig nog aangehouden en dat houdt dus in dat er waarschijnlijk met ingang van het nieuwe visseizoen niets gaat veranderen met de Bolswarder viswate ren. s VXXSKxNNNSVKNNNXNNNNNNNNNNNNNNNSNXNVXNXNNNVKNVNNNNNNNNNMi Het viel niet mee om direkt na Pasen (vier vrije dagen) uit de visproblemcn te komen. Dat was n.l. het geval met de Bolswarder Raad incl. het college van B. en W. welke zich bogen over het probleem van de Bolswarder viswateren. De raad welke dinsdagavond j.l. bijeen kwam was niet geheel voltallig, er waren berichten van verhindering binnengekomen van mevr. de heren E. S. de Jong (chu), E. Tilstra (arp) en de heer Siegersma (pvda). met de tot nu toe getroffen maatregelen, te vernemen hebben b. en w. een ver gadering belegd met de bewoners van de Appelmarkt, Marktplein, Marktstraat, Bargefenne en Dijkstraat. In grote meer derheid was men van mening dat op Ap pelmarkt en Marktplein nog voor het toeristenseizoen aanvangt maatregelen voor het toeristenseizoen aanvangt maatregelen voor het kortparkeren zullen moeten worden genomen. Het plaatsen van parkeermeters aan Dijkstraat en Bargefenne zal eerst wor den gerealiseerd als de betreffende straat zal zijn gerekonstrueerd. Het kre diet voor rekonstruktie is reeds door de, raad beschikbaar gesteld, doch uitvoe ring zal naar de mening van b. en w. eerst in de na-zomer moeten plaats vin den. Langs de Appelmarkt, Dijkstraat, Bargefenne en op het Marktplein kun nen een 45-tal parkeermeters worden ge plaatst. Voorgesteld wordt het hiervoor benodige krediet beschikbaar te stellen. Op korte termijn zullen de parkeerme ters langs de Appelmarkt en het Markt plein kunnen worden geplaatst. De ove rige zullen zoals vermeld eerst na rekon struktie van de Dijkstraat-Bargefenne worden geplaatst. Het college speelt echter ook nog met de gedachte de Appelmarkt auto-vrij te ma ken. De meningen hieromtrent liepen op de gehouden bespreking nogal uiteen, zodat het b. en w. wil voorkomen dat vooralsnog een dergelijk besluit niet kan worden genomen. Mocht in de toekomst dit mogelijk of noodzakelijk zijn dan zul len de parkeermeters van de Appelmarkt kunnen worden verplaatst naar het Skil- wyk of andere straten waar dit noodza kelijk blijkt. B. en w. menen echter dat over de te nemen verkeersmaatregelen, een nauw overleg met de plaatselijke middenstand vereist is en nu men in grote meerderheid nog niet voelt voor het auto-vrij maken van de Appelmarkt, dient dit vooralsnog achterwege te blij ven. Het aanbrengen van parkeermeters zal tevens een rekonstruktie van het Markt plein moeten inhouden. Hiervoor zijn ’n aantal plannen ontworpen en besproken met de verkeerscommissie en de bewo ners. Het voor de raad ter inzage geleg de plan verdient na overweging van alle faktoren de voorkeur. Voorgesteld wordt het krediet van f 22.000,beschikbaar te stellen, zoals dit in de voor de raad ter inzage geleg de wijziging van de begroting nader is toegelicht. De heer S. Palstra (kvp) vond dat er een heel goedkope oplossing was en dat is de Appelmarkt maar autovrij maken. Dan behoef je alleen maar de borden weg te halen. Als er straks parkeermeters staan kost het veel meer als die niet voldoen. De heer Palstra vond dat de Appelmarkt niet de geschiktste plaats was voor parkeermeters. Burgemeester Johan M. A. Mulder ant woordde dat de belanghebbende zaken mensen ietwat huiverig staan ten opzich te van het autovrij maken van de Ap pelmarkt. Wat de kosten betreft, die val len nogal mee meende de burgemeester. Het zetten van de parkeermeters op de Appelmarkt gaat samen met de recon structie van het Marktplein. De heer S. Palstra (kvp) vond dat er maar plaats is voor 11 auto’s, is dit niet wat weinig, er staan er nu zo’n 20 au to’s. Kunnen er niet een paar meer bij? De heer F. J. Rooda (pvda) wilde in de tweede ronde echter wel even meedelen dat hij veel waardering heeft voor de re constructie van het Marktplein. De heer Brattinga (kvp) wilde nog graag weten aan welke kant de parkeermeters op de Appelmarkt komen. Burgemeester Mulder kon mededelen dat er over de plaatsing van de parkeer meters op de Appelmarkt nog geen be slissing was genomen. Wat betreft de ruimte op het Marktplein dit valt wel wat mee daar er nu nog veel langpar- keerders staan. Wij hebben hier ook zeer zeker rekening gehouden met de voet gangers aldus de burgemeester. De raad ging zonder hoofdelijke stemming ac coord. O O O O O o O o O o o o o o o o o Q pooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooöoööööoi SSSSS.'VS.'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1