Makkum vierde grandioos feest de week Foto van liane Sluw 3 P® ft U I i Koninginnevereniging 75 jaar i ft „Makkum'’ Ji*' .M Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l!lllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Bw WEEST RENTEBEWUST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— BONDSSPAARBANK - HARLINGEN NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en !2e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 4 MEI 1973 Wymbritseradeel. Historische optocht een Oriënteringsrit Zeskamp met 29 punten; 2. Receptie en beat NA DE BEVRIJDING, J. C. BLOEM Ringfietsen Duldloze knechtschap. Autocross, 8000 bezoekers J. B. Elzinga (voor vervolg zie elders in dit blad) 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR VSNNSSNWNNXXSNNSSNSS’ O SS.S.X.X.' Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 126 132 133 Wellicht werden door hetgeen dit ge dicht tot uitdrukking brengt ook diege nen geïnspireerd, die tien jaar later, in 1955, het initiatief namen om de herin nering aan de bezetting en de bevrijding van Friesland levend te houden, door aan de glazenier Louis Boermeester uit Amsterdam opdracht te geven tot het vervaardigen van een tweetal gedenk- Waard is het, vijf jaren gesmacht te hebben Nu opstandig, dan weer gelaten, en niet Eén van de ongeborenen zal de vrijheid Ooit zo beseffen. Dit beleefd te hebben, die heellijfs uit te Mogen spreken, ieder ontwaken weer te Weten: heen is, en nu voorgoed, de wel haast Schoon en stralend is, gelijk toen, het voorjaar, Koud des morgens, maar als de dagen verder Opengaan, is de eeuwige lucht ’n wonder Voor de geredden. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Jild, gewelt en gunst brekt rjocht, segel en kunst. ren, gelukkig zijn er geen persoonlijke ongevallen gebeurd. In de finale kwamen zes coureurs aan de start, waaronder ook de winnaar van verleden jaar M. Postma uit Tietjerk no. 58) deze raakte tijdens de finale ronden in de sloot en was buiten kijf voor de kampioensprijs voor Makkum, hetzelfde lot onderging no. 40( P. J. Takema, Oos- terend). Douwe v. d. Wal uit Makkum wist de wisselbeker te bemachtigen in zijn snelle Mercury won hij glansrijk in eigen dorp de cross. Burgemeester Tjeerdsma reikte de kransen en de bloe men uit. Aan de massastart verschenen tot 10 jaar, was er zaterdagmorgen een groots poppenspel met goochelaar in het Jeugdhuis, enkele honderden kinderen hebben hiervan zitten genieten. In ’t doorzichtig waas over al de brake Landen ploegen weder de trage paarden Als altijd, wijl nog de nabije verten Dreunen van oorlog. Burgemeester Pieter Tjeerdsma had er wel een paar modderschoenen voor over om speciaal even naar de cross-auto van Garage Cats uit Witmarsum te gaan welke aan de start stond. Hij sprak be moedigende woorden en vuurde ook al le ronden zjjn dorpsgenoot aan i- Kwal hat Het ringfietsen met versierde fietsen voor de jeugd van tien tot 16 jaar, werd ge houden in de versierde Kerkstraat, een vijftigtal jongelui beijverden zich hierin, behalve dat er gefietst werd, kregen zij ook allen een versnapering, de winnaars een ere-teken, en allen een balpoint met inscriptie „75 jaar Kon.v.r. Makkum” overigens kregen alle deelnemers aan de diverse wedstrijden deze herinnering. Uitslagen prijzen jongste groep: 1. Meine Boonstra, 2. Neeltje Oosterhaven, 3. Leo v. d. Bles, 4. Simy Haanstra. Midden groep: 1. Jan Tichelaar, 2. Maaike v. Wiggeren, 3. Elja Jaarsma, 4. Herold v. d. Bles. Oudste groep: 1. Annie Rinia, 2. Klaas Hibma, 3. Tjeerd Swager, 4. Anne ke Cuperus. En voor- de jeugd van vier üs hjoed to sizzen dennengroen, vlaggetjes en wapperende vlaggen Makkum binnen te mogen rij den, dit gebeurd maar zelden meer, al dus de heer De Vries, en dat u ook als vereniging het koninklijk huis in ere houdt, met uw naam Kon. ver. Makkum. Ook de heer J. P. Tichelaar, de heer J. F. H. M. Bergsma, en de heer R. G. J. Bruinsma uit Makkum, haalden enkele historische gebeurtenissen naar voren, en brachten ieder op hun eigen wijze hun gelukwensen over. De echtgenotes van L. Halma en D. Kamstra zongen nog een liedje uit vroeger jaren van het spel „Fryske trou”. Bolswards Nieuwsblad I I Voor de derde maal werd een Zeskamp georganiseerd, het was bizonder fraai en rustig weer, en het publiek was bij hon derden aanwezig zaterdagmiddag op de Markt, om de spelen van sport en sen satie te volgen. Omstreeks een uur maakte de rhuziekver. Hallelujah een rondgang door het dorp, waarna de Zes kamp kon beginnen, alles verliep vlot en het publiek heeft volop genoten van de zes ploegen van de verschillende buurt verenigingen. De wedstrijdleiding be rustte bij de „vakman” de heer R. War uit Franeker, welbekend als captain van de Franeker TV-zeskampploeg, deze hield alles nauwlettend in het oog, hierbij geassisteerd door zijn secondanten, het commentaar bij de wedstrijd werd ge leverd door de heer Karst Pieters, die ’t publiek en de spelende ploegen aanmoe- digde in de spannende en soms spectacu laire spel-onderdelen. Het eerste spel, was een prikspel, hier moesten de deelnemers letters ophangen die het woord „75 jaar Koninginnever- eniging” vormden, dit bleek voor enkele groepen nog geen eens een gemakkelijke opgaaf te zijn. De buurtver. ’t Fintsje scoorden de meeste punten, nl. 6. Spel twee, was een bandenrace, de deel nemers moesten zich verplaatsen over autobanden, waarbij de voeten niet van de banden af mochten glijden, en dit ge beurde nogal eens, hiervoor werden dan strafpunten uitgedeeld. Deze race werd gewonnen door Havenkwartier, met 6 p. Het derde spel, bestond uit een loperra- ces, een tien meter lange mat moest bo ven het hoofd langs verplaatst worden, maar zo dat de spelers-sters op de mat bleven staan, een fantastisch spel, dat op het rollen van een ton geleek, de buurtver. Meiinoar len, wist hier de 6 punten te scoren. Het vierde spel, was een behendigheids- races, men moest een visbak van een standaard „pakken” en omhoog weg dra gen op vier stokken, halverwege werd de bak overgenomen door weer een ander kwartet, ook dit geleek gemakkelijker I gezegd dan gedaan, Terra Nova was in De auto-cross was ook dit jaar weer een groot succes, dat de coureurs naar Mak kum willen, bleek wel uit de 100 in schrijvingen, doch er konden niet meer dan 60 worden toegelaten. Reeds om 12 uur zaten de eerste bezoekers op de tri bune rond het door water omringde par cours, en dit was dan anderhalf uur voor aanvang van de cross. Makkum is niet alleen gewild bij de coureus maar ook bij het publiek, dat bleek wel uit de 8000 bezoekers, de politie met assistentie van cross-controleurs hadden handen vol werk om alles in goede banen te leiden, de verkeersstroom in de richting Mak kum was zo enorm groot, dat er op rijksweg 43 vanuit de richting Bolsward een lange file auto’s zich stapvoets kon voortbewegen, deze file vormde zeker een lengte van plm. 10 kilometer! Om half twee werd met de cross gestart, Jammer dat het begon te regenen, maar het publiek bleef, en het parcours van de crossers, veranderde van een groene grasmat in een spekglad modderveld, maar dat kon de crossvreugde niet de ren, meters hoog werd de modder de lucht ingeslingerd tot groot vermaak van de toeschouwers, in vier uur tijds was het gehele programma zonder ook maar enige moeite, volle tevredenheid van coureurs en publiek tot een goed einde gebracht. Door de spekgladde ba nen raakte menig crosser te water, waarbij dan een vloedgolf zich over de hoofden van het publiek uitspreidde, die dit met plezier incasseerden. Het com mentaar werd geleverd door Klaas Hos pes uit Leeuwarden, op de hem eigene manier presenteerde hij de cross, tot groot vermaak van de toeschouwers. Onder de toeschouwers zaten ook bur gemeester P. Tjeerdsma en zijn echtge note. Het was een middag van volop sensatie, spanning, van rokende en puf fende motoren, van op de strobalen „kluivende” crossers, de vihikels raakten te water, sloegen op de zijkant, in de slotfase ging zelfs een met de wielen omhoog zich aan het publiek presente- Op Koninginnedag begonnen de festivi teiten ’s morgens om acht uur met he rauten te paard, die musicerend door het dorp trokken, ook luidden de klokken. En zo tegen negen uur kwamen vele mensen - ook van buiten het dorp - naar het centrum om getuige te zijn van de indrukwekkende historische optocht, die dan ook was getiteld: „De historie trekt door eigen dorp”. Niet minder dan 35 wagens en groepen deden aan de op tocht mee. En de enkele duizenden toe schouwers hebben genoten van de prach tige en uiteenlopende taferelen die voor het oog van het publiek voorbij trokken. Driemaal werd de stoet door het centrum van het dorp geleid, voorafgegaan door de muziekver. en drumband Hallelujeh. Het is geweldig geweest, hoe alle „werk stukken” met de meeste presisie en nauwkeurigheid waren afgewerkt, en - zeer velen hebben hier uren en sommigen nachten aan besteed om alles te realise ren. Dat de inzet van de Makkumer be volking hiervoor eendrachtig is geweest behoeft geen nader betoog, en het heeft dan ook alle verwachtingen v«j de or ganisatoren overtreft, geweldig, onvoor stelbaar was hun commentaar. Dit bleek ook wel uit de uitslag van de jury, die eervolle vermeldingen en vier eerste, tweede en derde prijzen toekende. Eer ste prijzen werden toegekend aan De Kalkovens (met lof), It witte stek, It wi fe wiif fan de waed Tweede prijzen: Sinte Maarten, Welgelegen Anno 1925, Haventafereel, De Hangploeg. Derde prij zen: De earste biwenners op ’e Makku mer terp, Wettergeuzen dogge in oanfal, Stelen uit armoede, Koek en Zoopie. Eervolle vermeldingen kreeg het „Op richtingsbestuur Kon. ver.” met de aan tekening van de jury, „met gratie” zo ook „De earste branspuit” de aanteke ning met vuur, en eervolle vermeldingen voor de Zigeuners en Vroeger en Nu. Aan de oriënteringsrit hadden 27 deelne mers ingeschreven, de route was uitge zet door de heer Eelke Brunia uit Ex- morra, een man die zonder meer de bes te rijders in de val lokt. Het was een ge zellige rit en deelnemers hebben er veel plezier aan beleefd, vooral na afloop in „De Prins” toen kwamen de verhalen los van ik heb daar en een ander van ik ben daar geweest, hoe men goed had moeten rijden dat deed de heer Brunia uit de doeken, overigens heel eenvoudig, maar je moet het maar weten! Tijdens de rit werd het op sommige plaatsen mistig, raakte men in een mistbank ver zeild, dan was het remmen of een berm werd soms ook wel eens geprobeerd. Ge lukkig kwam ieder zeer voldaan bij de finish aan. Uitslagen: A-klasse: 1. S. Huizinga, Pingjum 16 str.p., 2. P. Schuil, 3. Gerrit Draayer, Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin en het 75-jarig bestaan van de Koninginnevereniging „Makkum” is twee dagen op grootse wijze feestge vierd, het centrum van het dorp was versierd met dennengroen, en ’s avonds brandde de feestverlichting, aan de ingangen van het dorp waren welkomstpoor- ten opgesteld. De festiviteiten trokken duizenden bezoekers, en er heerste een fees telijke sfeer. De festiviteiten begonnen vrijdagavond met een oriënteringsrit voor auto’s. Zaterdagmorgen was er voor de jeugd een poppenspel in het Jeugdhuis, en ringsteken op versierde fietsen in de Kerkstraat. Zaterdagmiddag trok de Zes kamp honderden bezoekers, zes buurtver. namen hieraan deel, de wedstrijdleiding was in handen van de heer R. War uit Franeker, bekend van de t.v.-zeskamp, als captain van de Franeker-zeskampploeg. De buurtver. Terra Nova wist het hoogst aantal punten te scoren, 29 in totaal en werd winnaar van de zeskamp 1973 in Makkum. ’s Avonds was er op de Sankop een beatfestjjn, en recipieerde de jubi lerende kon. vereniging in het restaurant De Prins. Op Koninginnedag trokken ’s morgens om acht uur herauten te paard door het dorp en luidden de klokken, gevolgd door de historische optocht, die bijzonder be- wonderingswaardig was. ’s Middags trok de auto-cross zo’n 8000 bezoekers, gezellige middag vol spanning en sensatie op Makkums cross-terrein. Vanwege de minder gunstige weersomstandigheden ging de herhaling van de optocht en de taptoe ’s avonds niet door. De heer ééndrachtigheid, maar als dit altijd de juiste weg is? Hij wenste de jubilerende vereniging de 100 jaar toe, en hoopte dat de vereniging nog in lengte van jaren mag blijven voortbe staan, en overhandigde de voorzitter na mens het gemeentebestuur een envelop met inhoud. Verder werd het woord nog gevoerd door de vertegenwoordiger van de landelijke federatie van Oranjevereni gingen in Nederland, de heer De Vries uit Hengelo. Deze roemde de samenwer king van de dorpsgemeenschap, hij vond het bizonder om door een ere-poort van I Terwijl in de kantine op het recreatie oord „De Holle Poarte” zaterdagavond de nieuwe Makkumer popformatie „Na vigates gang” de beatklanken over het land en water presenteerde; werd in het restaurant de receptie gehouden van de jubilerende Kon. ver. die 75 jaar bestaan heeft. Als eerste bood de muziekver. en drumband Hallelujah te Makkum, een serenade aan. Ondertussen werd de bo venzaal gevuld met een groot aantal ge nodigden. Een muziektrio verzorgde de muzikale omlijsting van de receptie. De heer Sietze v. d. Kooy trad op als cere moniemeester, hij kweet zich uitstekend van zijn taak, in woord en gebaar trad hij op als een vaardig conferencier. De heer v. d. Kooy zei in zijn openings speech dat voor zover bekend er in Ne- land maar drie Koninginneverenigingen zijn, waarvan Makkum er één is, de ove rige zijn Oranjeverenigingen. Behalve de cadeaus en de bloemen, voerden verschil lende spekers het woord. Als eerste be klom de in Makkum van ouds bekende Romke P. de Boer (85 jaar) het podium, en bracht zijn gelukwensen over. De heer de Boer heeft in vroeger jaren veel voor de Kon. ver. gedaan, zo is hij 38 jaar lang penningmeester geweest, hij had nog heel oude gegevens van o.a. uit 1910 1925 e.d. we hadden toen prachtige avon den en feesten aldus de hoogbejaarde heer de Boer. En ik ben blij dat ik hier vanavond aanwezig mag zijn. Burgemeester P. Tjeerdsma was de 2e spreker, hij werd op de receptie verge zeld van wethouder C. W. Elgersma. De eerste burger vergeleek Makkum een beetje met Amsterdam, de inwoners van Makkum zijn zo, als zij denken we ne men het niet, dan zetten zij gezamenlijk de schouders er onder, en als het niet goed is, ze gaan toch door, en dan zien we wel weer wat er gebeurd! Tjeerdsma prees de deze ronde de winnaar met de zes pun ten. Spel 5 droeg de titel Poppenspelraces, ge blinddoekt en in de leidsels, werd men gemend over het parcours geleid, onder weg moest men een pop op zoeken, hal verwege over een net geworpen -worden, en vervolgens weer door een geblind doekt „paard” opgesnuffeld worden, via een strobalen hindernis ging het naar de finish. Opnieuw wist Terra Nova dit spel te winnen met de zes punten. Het laatste spel, de z.g. rode draad was van te voren niet geoefend gewor den, en zoals bij de echte TV-zeskampen ook hier kwam water aan te pas, men moest met gevulde bakken die boven het hoofd gedragen moesten worden, zich over het parcours verplaatsen, op het eind stond iemand die de bakken opving en in een ton plonsde. Overigens hadden de meesten geen droge haar meer op ’t hoofd. Meiinoar len scoorde voor de 2e maal in deze wedstrijd de zes hoogste punten. De stand werd keurig bijgehouden op een groot scorebord. Direkt na afloop werden de prijzen uitgereikt, welke bestonden uit bekers, en voor iedere deelnemer, ’n tegeltje van Makkumer aardewerk. Vorig jaar wonnen met een gedeelde le prijs de buurtver. Trije yn ien en ’t Fin tsje de wedstrijd. Ditmaal was het Terra Nova, die met captain Jelle de Vries op het hoogste platform kwam, zij behaal den de eerste prijs Meiinoar len 27 pt„ 3. ’t Fintsje 23 pt„ 4. Havenkwartier 21 pnt., 5. Trij yn ien 15 pnt., 6. Ny Begjin 11 pnt. ramen, die met financiële steun van vele instanties, bedrijven en particuliere per sonen en in overleg met de plaatsplijke ■kerkgenootschappen in de Martinikerk werden aangebracht. Een fragment van het „bezettingsraam”, waarop de mei- staking van 1943 wordt uitgebeeld door een boer die een bus melk leeggooit, hebt u al eens in deze rubriek aangetroffen en is ook te vinden in het fotoboek Bols ward bezien en bezongen. Deze foto laat u een gedeelte zien van het raam, waarop de bevrijding van onze provincie is gesymboliseerd. De Canadese soldaat die twee Duitsers ontwapent, met daarachter een man die triomfantelijk de friese vlag omhoogsteekt. Rechtsboven i gaat de boer weer aan het ploegen, rechts beneden is nog een deel zichtbaar van de figuur die juichend beide armen heft. De gemengde gevoelens waarmee velen de bevrijding hebben begroet wordt in dit raam echter ook treffend weergege ven door het onderste (hier niet zichtba re) gedeelte, met de vrouw die treurt bij het dode lichaam van haar man. Het is nu 28 jaar later en nog steeds, u zult het vooral dezer dagen weer kunnen lezen, horen en zien, heeft de tijd de ge slagen wonden niet kunnen helen. Nog altijd is er bij velen de angst van toen en het nooit vergeten verdriet. Met het verstrijken van de tijd zijn er echter ook vele dingen die aan waarde winnen. Deze gedenkramen zijn daar een bewijs van. U moet ze maar eens gaan bekijken. Franeker 78 str.p., Makkum 129 str.p. B-klasse! 1. C. Kooistra, Makkum, str.p., 2. Willem Louwsma, Piaam, str.p., 3. S. v. d. Kooy, Ferwoude, str.p., 4. C. Reinsma, Wons 151 str.p. Poedelprijs: de heer J. v. d. Meer en W. Krooyenga te Makkum, 223 str.p. l|U|

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1