Leg intensieve veehouders de aan ketting, nobele gedachte? een Bolsward heeft zijn skütsje Gale Shroap a J 1J Zakennieuws Witmarsum llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bestuurswisseling jNijenhove” te Bolsward 12e Kongres fan de Fryske Rie iniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini yA - - STREEKBLAD VOOR WEST* EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 1 I» I i Jr JAARGANG No. 38 VRIJDAG 11 MEI 1973 Wymbritseradeel. 99 In Landbouw is ingrepen in natuur Welvaart slikt veel eiwitten V Veehouderij op economische toer varen üs hjoed to sizzen 4 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Met een variant op de Engelse onverschil ligheid zou je je kunnen afvragen wat een naam er eigenlijk toe doet. Bio-in- dustrie, veredelingslandbouw of inten sieve veehouderij geven in feite aan dat de boer via de moderne, economische versnellingen op een aangepaste toer met zijn veehouderij is geraakt. Toegegeven: sommige begrippen, zoals bio-industrie en veredelingslandbouw, lenen zich goed voor stemmingmakerij tegen de land bouw. De boer heeft al jarenlang met zorg en liefde zijn vee gefokt, gemest en afge leverd. De veehouderij als onderdeel van het boerenbedrijf moet natuurlijk met de tijd mee. De economie dwingt de boer naar een modem veebedrijf als inkoms tenbron. Bovendien verlangt de consu ment een menu dat een eiwitrijke va riatie van agrarische oorsprong bevat. rechthoekige en superzakelijke dieren flats. Het platteland heeft van de eco nomie geproefd en is op de concentratie- toer gegaan. Het aantal bedrijven is de laatste jaren sterk gedaald (51 %>- in de leghennensector en 44 in de varkens- mesterij, terwijl de veehouder van nu gemiddeld meer dieren kan verzorgen (15 a 20.00 legkippen, 5 a 8000 mestvar- kens). wederzijdse beschuldigingen. Het zou al een pluspunt betekenen als iedereen zijn fouten erkent en gezamenlijk naar op lossingen zoekt. Wij zullen er met dertien miljoen landgenoten het beste van moe ten maken. Milieubehoud en milieubeheer heeft wel iets te maken met intensieve veehoude rij, maar het gaat bepaald te ver als men een ideaal platteland wil toveren door de boer en zijn intensieve veehouderij aan de ketting te leggen. Op het punt van milieuvervuiling en aantasting moe ten wij met zijn allen de handen op de borst slaan. Wie zich onschuldig voelt, mag de eerste steen naar de boer gooien. Te Witmarsum werd donderdag j.l. de drogisterij annex dames- en herenkap perszaak van fa. P. en L. Wierda her opend. Enkele jaren geleden behaalde Wierda jr. zijn diploma drogist en be oefende het beroep van dameskapper uit. Nu was het zo ver dat de kleine af deling drogisterij om uitbreiding vroeg. Vader Wierda ruilde deze week met zijn zoon de herensalon voor de afdeling dro gisterij. Voor Wierda jr. een hele verbe tering, meer etaleerruimte meer assorti menten. Voor de clientele een gezellig in terieur dat tot kopen noopt. Van colle ga’s zakenvrienden waren er gelukwen sen vergezeld van bloemen en planten. De herensalon, hoewel nu wat kleiner van omvang maar niettemin is er genoeg ruimte om de heren te knippen en/of te scheren. Misschien dat eens de lange ha- I ren mode weer gezellig kort gaat wor den zal ook vader Wierda nog eens aan een uitbreiding kunnen denken. Earm is hy just altyd net dy’t lan noch goed of sinten het, mar dy’t to heech syn easken stelt is wol in stumper yn 'e kjeld. De fam. J. Visser, Kaatsplein, Super markt herdacht dat hij 25 jaar bij het levensmiddelenbedrijf V.I.V.O. was aan gesloten. Tot slot kunnen we nog mededelen dat de bemanning hetzelfde blijft en dat de heer Siete Meeter helemaal de keus aan zijn hand houdt. Nu maar afwachten op de wedstrijden. Op het Schoolplein opende de heer Hid- de Huisman een groentenhal in de voor malige schuur van wijlen Teake Rijpma. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartarf (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Fel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) It 12de kongres fan de 'Fryske Rie sil dit jier fan 1 oant en mei 3 juny balden wurde yn Aurich (East Fryslan). It tema fan it kongres is „It Waed yn de trije Fryslannen”. Sprekkers üt üs lan binne Ir. J. Cnossen fan it Hearrenfean en prof. dr. J. P. Mazure üt Den Haech. Tagelyk mei it kongres sille der yn Au rich twa ütstallings oeri it Waed wêze, ien hwer’t it Waed troch de kunstner bisjoen wurdt, mei üt üs Fryslan wurk fan Jan Stroosma, en ien hwer’t de bio- logyske en technyske aspekten fan it Waed biljochte wurde sille. Fierders is der in optreedzjen fan folks- dounsgroepen en sjongkoaren, ü.o. üt Burgum, de Gerdyk en Ljouwert. Foar de dielnimmende jongereingroepen is der in spesiael program om yn de kunde to kommen mei de jongerein üt Aurich en omj owing. De léste dei fan it kongres is ornearre foar in ekskurzje oer it Waed nei it eilan Norderney. Fierdere ynformaesje oer it kongres is to krijen by de Fryske Rie, postbus 805, Ljouwert, till. 05100 - 34615. De kosten fan it kongres sille likernêch f 25,- wêze. Dielnimmers kinne harren ek by boppe- neamd adres opjaen. Ons miljoenenvolk moet met de schaarse Nederlandse ruimte woekeren. De belang stelling voor het landschap, de natuur en het milieu neemt sterk toe. Het is naïef te menen dat het platteland een stukje ongerepte natuur moet blijven, waarbij het romantisch boerenbedoenink- je voor de opsmuk zorgt. Het bedrijven van landbouw is per definitie gelijk aan het ingrijpen in de natuur. Intensieve veehouderij met moderne varkens- en kippehokken geeft inderdaad een ander aanzien aan het landschap. Voor natuur en milieu heeft dat gevolgen, maar het is ongepast om de boer een molensteen om de hals te binden terwille van hét landschapsbehoud. De brave agrarische inborst heeft warempel wel hart voor dier en natuur. De welvaartmaatschappij stelt andere ei sen aan het platteland. Stad en platte land lopen in elkaar over; boerendorpjes lenen zich voor forensenplaats waar het goed wonen is en de oude boerenhofjes doen het leuk als buitenverblijf of per manent woonhok. Om het tafereel com pleet te maken, verwacht de welvaarts- mens ook nog een maagdelijk brokje landschap, opgesierd met een boer naast een echte mestvaalt (die dan niet zou stinken!). Het moderne varkens- of kip- penbedrijf heeft bepaalde (en ook kwa lijke) neveneffecten voor natuur en mi lieu. Dat betekent overigens niet dat men de boer anno’ 1973 elke ruimte moet ont nemen om zijn agrarische bezigheid voort te zetten. Als dertien miljoen mensen gre tig uitkijken naar lucht, water groen en landschap komen nieuwe belangen om de hoek kijken. Het boerenbelang - dat so ciale en economische aspecten heeft - is niet meer alleen een richtsnoer. Wij zijn in ons land op zoek naar milieu- waarden en liggen in de knoop met de juiste normen die daarvoor gehanteerd moeten worden. Het eindeloos geworstel met economische, sociale, welzij ns- en ethische waarden heeft alleen nog maar grote milieuvraagstukken opgeleverd. Natuur- en milieubeschermers gaan vaak de boer te lijf. Het kamp is getekend door Hwat hat Siete Meeter, de schipper uit Leeuwarden zal m.i.v. het komende seizoen met zijn skütsje voor Bolsward uitkomen. Het valt voor de schippers niet mee om alleen, dus zonder sponsor, de strjjd aan te binden en het skütsje varende te houden, van daar dat er een contract getekend is tussen, aan de ene kant de plaatseljjke V.V.V. en de andere kant Siete Meeter en diens zoon Eildert, voor vijf jaar. Burgemeester Johan M. A. Mulder deed dit dinsdagavond j.l. uit de doeken op een persconferentie welke gehouden werd in Hotel De Wjjnbrg. -I i«h Een kruistocht tegen moderne landbouw methoden, die milieu verontreinigend he ten te'zijn, mag sympathiek in veler mi lieubewuste oren klinken. De kruisvaar ders zullen toch niet zonder meer voor bij kunnen gaan aan de belangen die zij op het spel willen zetten. Intensieve vee houderij is meer dan een slok op een bor rel. De Nederlandse varkenshouderij is zelfs goed om 20 miljoen vleesetende monden te stillen. Door maar liefst 40 miljoen mensen wordt ons pluimveevlees verorberd. De veehouderij producten gaan voor een groot gedeelte naar het buiten land. Deze uitvoer brengt ons land onge veer 3 miljard gulden in het laatje. Het woord werkgelegenheid ligt onze land genoten op de lippen: de intensieve vee houderij omvat ongeveer 80.000 boeren bedrijven en zet daarnaast nog eens 60.000 mensen aan het werk in de toele verende en verwerkende industrie en de handel. Het geluid van kakelende kippe tjes en knorrende varkens op de roman tische boerenhoeve heeft afgedaan De mo derne boerenbedoening levert nu nog monotone bio-geluidsgolven in strakke, De hoge welvaart in onze westerse lan den heeft de mensen gebracht tot een voedingspatroon, dat niet meer met vroe ger te vergelijken is. Het eten is niet alleen lekker ën van topklasse, maar het valt ook op door een rijke dosis aan ei witten. Wij slikken heel wat eiwitten en lopen ver voor op onze verpauperde col- lega-consumenten in de arme landen. Het gebruik van hoogwaardige eiwitten per hoofd is pijlsnel omhoog geschoten. De gemiddelde Amerikaan neemt per dag 69 gram op. Voor de West-Europeaan, Afrikaan en de mensen uit het Verre Oosten bedragen deze cijfers respectie velijk 49, 10 en 8 gram. Op de vader landse dis treffen wij de belangrijkste eiwitbronnen aan bij het vlees, de melk en zuivelproducten. Als we over kosten van levensonderhoud praten, moeten we goed weten dat het voedingspakket voor 18 a 19 »/o bestaat uit zuivelproducten, respectievelijk vlees en vleeswaren. Wij zijn de laatste twintig jaar trouwens gro tere vleeseters ongeveer 60 kg per hoofd in 1970 tegenover 37,5 kg in 1950. In diezelfde periode is de consumptie van eieren verdubbeld. De veehouderij in Nederland heeft de welvaartssprong met de grotere consump tievraag tot nu toe goed kunnen opvan gen. Door een moderne aanpak - in vak jargon noemt men dat de intensieve veehouderij - kan de Nederlandse boer voor 60 »/o voldoen aan ’s klantenwens naar goed en lekker vlees. Niet zo spec taculair, maar wel belangrijk is het feit, dat de intensieve veehouderij in staat is geweest om een voedselvoorziening te waarborgen met regelmatige aanvoer. Het agrarisch apparaat (de boer met zijn toeleverende, verwerkende en afzetor- ganen) is zelfs in staat om het product te leveren dat de consument verlangt en dan nog tegen een betrekkelijk stabiel prijsniveau. - .1. Burgemeester Johan M. A. Mulder houdt samen met Siete Meeter (midden) en z’n zoon Eildert (rechts) het pas getekende contract vast. Nederland is een echte mierenhoop geworden. Met ruim dertien mil joen mensen zitten we op elkaar gepakt. Ons volkje loopt over van bedrijvigheid en zoekt overal bezigheden. De open ruimte en het mooie landschap wordt steeds schaarser. Je zou met dit schaarse goed zeer voorzichtig moeten omspringen. Toch krijg je af en toe de indruk dat verschillende groeperingen als logge olifanten door de nationale porseleinkast trekken. Iedereen praat over milieu, milieu beheer en milieubehoud. Als er boze vingers bij te pas komen, wijzen zij beschuldigend naar de buurman. Natuurlijk past vandaag de dag een herwaardering van het platte land. Dat betekent echter niet dat de boer - die practisch gesproken met het land getrouwd is - naar de strafbank verwezen wordt, om dat hij het ongerepte groen zou verkrachten of omdat hij zijn vee in onooglijke flatgebouwtjes zou huisvesten. To<;h proberen sommigen de boer aan de ketting te leggen, omdat de intensieve veehouderij een onding is in ons milieubewust land. Er zijn de laatste maanden heel wat ac tiviteiten geweest en het was beslist geen eenvoudige zaak, om Bolsward aan een skütsje te helpen. Er mogen ook niet nieuwe skütsjes bij komen en daarom zijn we zo blij dat het samenspel tussen Siete Meeter en zijn zoon Eildert aan de ene kant en het be stuur van de V.V.V. aan de andere kant Bolswards Nieuwsblad een feestelijke bijeenkomst, gehou den na de ledenvergadering, heeft de Chr. Scholengemeenschap „Nijenhove” afscheid genomen van haar voorzitter, kde heer D. Sandstra, die sinds 1942 be stuurslid was. De vice-voorzitter, de heer W. Schakel, bood hem het ere-lidmaat- schap van de vereniging aan en de daar bij behorende oorkonde. Als cadeau ontving de heer Sandstra een fototoestel en mevrouw Sandstra een langspeelplaat. Als nieuwe bestuursleden zijn benoemd mevr. T. Laansma-Dijk- stra en de heer J. Genuit. De samenstelling van het bestuur is nu als volgt: voorz. de heer W. Schakel, Tjerkwerd; secr.: de heer J. Hoekstra, Bolsward; penm. mevr. A. Nawijn-Boots- ma, Bolsward; leden: mevr. T. Laansma- Dijkstra, Bolsward; mevr. G. M. v. d. Linde-Smit, Bolsward; mevr. F. Sinne- ma-Boersma, Arum; de heer P. Anema, Arum; J. Genuït, Bolsward; I. J. Kiestra, Witmarsum; K. L. v. d. Laan, Bolsward. er tot heeft geleid dat vanavond het con tract getekend kon worden, dat vijf jaar geldig is. Het 38 ton metende skütsje Pieter dat in 1910 bij de Piip te Drachten werd ge bouwd zal bij de intocht van de Hea- keninginne op woensdagavond 27 juni a.s. door de Heakeninginne 1973 worden herdoopt in „Bolsward”. Deze naam is bewust in de Nederlandse taal gekozen daar de V.V.V. met het skütsje een ze kere goodwill buiten de friese grenzen wil bedrijven. Het Bolswarder skütsje zal dus de naam „Bolsward” dragen en deze naam komt te staan aan weerszijden van het roer. Verder zal het skütsje de Bolswarder vlag voeren. De ligplaats wordt Bols ward. Het is natuurlijk niet mogelijk dat het skütsje altijd in Bolsward ligt aldus de burgemeester want daar zijn de af standen te groot voor. Het skütsje zal ook een aantal malen varen voor de Bolswarder inwoners. De Sintrale Kommisje Skütsjesilen staat volledig achter deze overeenkomst. Even als de Boog en het gemeentebestuur. Als het nodig is zal de gemeente raad zeer zeker financieel bijspringen. Wat betreft de initialen: de letters S. M. blijven ge handhaafd maar er zal een letter B om heen komen te staan. Verder krijgt het skütsje een nieuw zeil en een nieuwe fok welke wat groter wordt. Er zal ook nog getracht worden om een grote fanclub „Vrienden van het Bols warder Skütsje” op te richten om zo doende de gelden bij elkaar te krijgen om het Skütsje mee te laten dingen naar de culturele prijs van het C.R.M. voor het skütsje dat het best aan de eisen voldoet. En daar hebben wij in deze Cul turele stad als Bolsward aldus de bur gemeester in het geheel geen zwaar hoofd in. En naar we van de heren schippers mogen aannemen wordt het dit jaar een geweldige strijd en wie weet misschien krijgt Bolsward wel de meeste wind in de zeilen -Inj :ih:uüu.-iiuuiiiuüiS!G:!i:&mHHlUlSü^uuüa •in.rjll «ff-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1