Rijks Hogere Landbouw-Techno logische school voert een nieuw type onderwijs m Gabe Shroar bondsspaarbank bolsward a ïiiis getrouwd Praal met iemand jaar llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Oude orgels in Friesland Zilveren filmpjes Fan stêd en lan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. "411* Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat over je problemen I DINSDAG 15 MEI 1973 112e JAARGANG No. 39 Verdere studie Wie kunnen worden toegelaten? Aanvang cursus; aanmelding Nadere informatie De opleiding dig üs hjoed to sizzen Leerprogramma en cursusduur GJIN STêD ÏN FRYSLaN bk Advertentieprijs: 21 ct. per tam. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 3E WEEK MEI 1948 Praat met iemand over uw proble men Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). De vergoeding voor leden stembureaus worden op voorstel van de heer Bijvoets gebracht van f 4,- op f 7,50 per zitting. De heer F. B. v. d. Meer merkt in de rondvraag op, dat de vaarwaters rond Bolsward aan diepte te wensen overlaten. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering nog juist voor het krieken van de dageraad met hamerslag gesloten. De burgemeesters van Bolsward en Hen- naarderadeel roepen gezagsgetrouwe on derdanen op zich aan te melden voor de Nationale reserve. Benoemd tot straatmaker te Bolsward met 7 van de 13 stemmen, de heer F. Mo lenaar. 50-Jarig huwelijk echtpaar Bootsma- Osinga te Burgwerd. De wethouderswedde te Bolsward blijft gehandhaafd op f 700,-. Stedelijk muziekcorps organiseerde con cours in het Julianapark. Intrede ds. B. Fokkema als Herv. predi kant te Exmorra. Witmarsum won de jong Nederland-par- tij. De levensmiddelenindustrie Enkele feiten en karakteristieken (Maatschappelijk Werk: voorheen en nu in Bolsward/Blauwhuis, Hennaarderadeel Wonseradeel) Het algemeen maatschappelijk werk om vat een hulpverlening waarbij elk gezin, oudere of jongere een beroep kan doen diverse technologische aspecten van de bedrijfsvoering en in de specifieke ma- nagement-problematiek van de verschil lende bedrijfsafdelingen. Deze deskundige hulp wordt vanwege rijk en gemeenten gesubsidieerd en kan derhalve onafhankelijk en gratis worden verleend. Voorheen kwamen deze maatschappelijke werkers vanuit andere steden en/of in stellingen, voorzover het de stad Bols ward en de plaats Blauwhuis betrof, ter wijl Hennaarderadeel tot nu toe deze hulpverelening nog moest missen. In hopen lju hawwe in hekel oan macht- hawwers, allinne omt se seis gjin macht- hawwers binne. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel •i I Bolswards Nieuwsbla drankenindustrie, de cacao- en chocolade industrie, distilleerderijen en stokerijen, de graan-, meel- en meelverwerkende in dustrie, de groente- en fruitverwerkende industrie, de suiker- en suikerverwer kende industrie, de vis- en visconserven- industrie, de vlees- en vleeswarenindu strie, de zuivelindustrie. Een ander opvallend cijfer: alle bedrijven die zich bezig houden met de productie en verwerking van voedings- en genot middelen, nemen thans 30 °/o van onze totale industriële omzet voor hun reke ning, dat beloopt zo’n 23*/2 miljard gul den. De verwachtingen voor de toekomst zijn gunstig. Het aantal bedrijven neemt wel iswaar af, maar verwonderlijk is dat niet. De noodzaak tot o.a. efficiënte en rendabele bedrijfsvoering leidt allerwe gen tot schaalvergroting. Zo ook bij de levensmiddelenindustrie. Hoog gemecha niseerde productiemethoden gaan daarin ook meer en meer een ambachtelijke werkwijze vervangen. Deze ontwikkeling zet zich de laatste tijd in versneld tempo door. op een maatschappelijk werker/werkster, teneinde door vertrouwelijke gesprek ken geholpen te worden bij moeilijkheden en/of vragen rond opvoeding, huwelijk, huishouding, huisvesting, financiën, een zaamheid, spanningen, ziekte enz. en eventueel daarom heen ontstane of aan wezige problemen. In augustus start in Bolsward en Boxtel het eerste leerjaar van een nieuw type opleiding. Deze nieuwe opleiding is een middelbare op leiding voor de levensmiddelentechnologie en duurt vier jaar. Primair is de opleiding bedoeld om leidinggevend middelbaar kader te vor men t.b.v. de Nederlandse voedings- en genotmiddelenindustrie. De behoefte hieraan, in deze zo snel ontwikkelende bedrijfstak, mag zonder meer groot genoemd worden. Zij werd dan ook mede op verzoek van het bedrijfsleven door de directie Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij verbonden aan de scholen te Bolsward en Boxtel. Tumult op de markt te Bolsward we gens inbeslagname door de CCD van de inhoud van een marktkraam. Gevolg spontane wilde staking door solidaire marktkooplieden. Jassen kwamen uit, scheldwoorden werden naar het hoofd geslingerd van een bloemenkoopman die wel doorging met verkopen. Toen de po litie kwam kochten collega’s bakjes vol tegelijk en begonnen de inhoud in de gracht te deponeren. Ook dat mocht niet. Volgende fase: bloemen kopen en meteen stuktrappen. In arremoede werd het res tant gratis geschonken. Marktcommissie in Huize Heeringa in spoedvergadering bijeen. Burgemeester zegde toe zich met de autoriteiten in verbinding te zullen stellen. Oorzaak in beslagname: klosje garen zou f 0,02 te duur zijn geprijsd. In feite na onderzoek bleek dat klosje garen f 0,50 mocht kosten plus 2 punten. Het was geprijsd f 1,45 zonder punten. Thans hebben de gemeenten Bolsward, Hennaarderadeel en Wonseradeel zich samen gevonden in één stichting, te we ten de St. Maatschappelijke Dienstver lening Friesland-West die haar buro’s heeft in Witmarsum en Bolsward. De stichting, die reeds vanaf 1-1-1973 de gezinsverzorging- bejaarden- en chro- nisch-ziekenzorg behartigd, heeft thans ook voor het gehele district een sectie al gemeen maatschappelijk werk. Een twee tal maatschappelijk werkers zijn reeds beschikbaar terwijl een derde zo spoe- mogelijk kan worden aangetrokken. Voor meer inlichtingen (b.v. over de functies waarvoor wordt opgeleid, in houd van de opleiding, studietoelage, huisvesting e.d.) kunt u terecht bij: de directie van de Middelbare Technolo gische Opleiding voor de Levensmidde lenindustrie te Bolsward, Sneekerweg 43 Donderdag 17 mei zendt de NCRV het eerste programma uit van een reeks van twaalf waarin de luisteraar kénnis kan maken met oude orgels in de provincie Friesland. Het aanbod in deze streek van ons land is zo groot dat de keuze voor deze serie niet eenvoudig bleek. Tenslotte werd de volgende selectie gemaakt, waarbij te vens de bouwers van de respectieve in strumenten in de overwegingen werden betrokken: De hiervoor gesignaleerde ontwikkeling is mede de oorzaak van een groeiende behoefte aan een - voor de levensmidde lenindustrie - „nieuw soort” personeel. Het gaat hierbij met name om medewer kers die, op middelbaar niveau, leidende functies kunnen vervullen bij b.v. de productie, de ontwikkeling van produc ten, werkvoorbereiding en kwaliteits controle, op technisch-administratief ge bied. De middelbare technologische opleiding voor de levensmiddelenindustrie is spe ciaal in het leven geroepen om jonge mensen van deze functies te scholen. Na voltooiing van de cursus ligt trou wens ook een werkkring bij controle-in- stellingen, onderzoekcentra, instanties voor mileu en hygiëne e.d. onder hun bereik. De cursus vangt aan omstreeks half augustus. Kandidaat-leerlingen kunnen zich opgeven door middel van een bij de school verkrijgbaar aanmeldingsformu lier, dat in iedere geval vóór 15 juni a.s. ingevuld, geretourneerd dient te zijn. Telefonische afspraken elke dag van ’s morgens 8.159.30 uur (tel. 05157 - 571) Spreekuren: Witmarsum (Molenweg 1): elke morgen van 8.159.30 uur. Bols ward: elke donderdag van 910 uur (Gr. Dijlakker 18), tel. 05157 - 2377. 17 mei Franeker (Piet Post) 24 mei Wieuwerd en Wolvega (Klaas Bolt) 31 mei Ried en Reins (Jan Jongepier) 7 juni Bergum (Wim de Ruiter) 14 juni Jorwerd (Jan Jongepier) 21 juni Kollum (Jan Veninga) 28 juni Witmarsum (Jan Jongepier) 30 augustus Harlingen (Dirk Donker) 6 september Jelsum (Haite v. d. Schaaf) 13 september Oosterend (Gerben Berg- stra) 20 september Bolsward, waar zowel het koororgel als het grote Hinschinstru- ment zullen worden bespeeld (Ad Houtman en Frans Versteeg) In de eerste uitzending - 17 mei - speelt Piet Post op het orgel van de Grote Mar tinikerk te Franeker de volgende wer ken: Riercare, Johann Jacob Froberger; Fuga IV over BACH, Robert Schumann; Fantasie over „Heilig, heilig, heilig” van de concertgever. Deze programmaserie staat onder redac tie van Jan Jongepier. Iedere uitzending zal in stereo zijn, te ontvangen via Hil versum I en beginnen om 21.55 uur. daar niet uitgereikt? 11. (in fries om utens: Ik ha der seis noait west, mar der komme de Fryske boeken leau ik, wei. 12. Is dat niet de enige stad in ons land waar ze zoiets in stand houden als de Bolle bolle hoe heet het ook maar weer? Mei dit dosyn sille wy mar ophalde, mar al skriuwende komme üs helte mear ant- wurden yn it sin. Foar de iene is Bols ward de stêd „van de koster die zo mooi vertellen kon”, foar de oare dy as lyts Venetië. Wer in oar ken Boalsert as Eu- ropeeske stêd mei noch altyd de neiglans fan de opiny forkiezing oer it al of net winsklik wezen fan in Europeesk parle ment. Yn alle skoalboekjes is Boalsert suvelstêd, mar dat der noch safolle oare unike ünderwiisfoarsjenningen binne is ek mannichien bikend! Om en nabij 14 van de Nederlandse beroepsbevolking vindt emplooi in de levensmiddelenindustrie, d.w.z. ruim 150.000 mannen en vrouwen. Dat het om zó velen gaat kan hier en daar verbazing wekken. Maar deze om vang wordt allicht verklaarbaar als men weet welk breed scala van bedrijfstak ken deze industrie omvat. Om daarvan de voornaamste te noemen: de bier- en fris- Van het toekomstig middelbaar kader wordt gevraagd: een open opstelling t.a.v. de veranderingen en aanpassingen die de moderne industriële ontwikkeling met zich meebrengt. Verder dient dit kader vaktechnisch all-round geschoold te zijn, zowel theoretisch als practisch. Het leerprogramma is op deze „eisen” afgestemd. Verder zal blijken dat vooral jongens en meisjes met belangstelling voor biologie en natuurwetenschappen daarin goed aan hun trekken komen. Het valt in een aantal hoofdgroepen uit een: Algemene vakken naast Nederlands twee vreemde talen, maatschappijleer en li chamelijke opvoeding. Basisvakken wis- en natuurkunde, schei kunde, biologie, voedingsleer en algeme ne micro-biologie. Op wiskunde na worden al deze vakken ondersteund door practicum-lessen in ’t laboratorium. Beroepsgerichte vakken: algemene le vensmiddelentechnologie, be- en ver werking van agrarische producten, le- vensmiddelenchemie, toegepaste micro biologie, kennis van apparatuur, onder zoek van bedrijfsvloeistoffen en afval water, lezen van tekeningen, technisch tekenen. Ook deze vakken worden practisch onder steund door vele uren laboratoriumon derzoek en praktijkproeven op kleine schaal. Economische en juridische vakken: rechts en wetskennis (speciaal de arbeidsver houdingen); bedrijfseconomie en be drijfsorganisatie. Totaal duurt de opleiding 4 jaar. Gedu rende enige periodes, die gezamenlijk ’n jaar beslaan, loopt de student stages in een klein aantal, verschillend geaarde bedrijven. Hij of zij wordt hierdoor in staat gesteld om de "erworven theore tische kennis van het productieproces in de practijk te toetsen. Bovendien kan de cursist d. i een inzicht krijgen in de Morgen (woensdag) 16 mei a.s. is het 65 jaar geleden dat Jan Stevens en Trijn tje Wielinga in het huwelijk traden. De heer Stevens wordt op 2 juni 92 jaar en zijn vrouw is 87 jaar. Het echtpaar dat in Hendrik Nanneshof woont, is nog zeer kras. Bij de kaatsliefhebbers is Jan Stevens zeer zeker bekend. Hij was steeds de man welke de lijsten verkocht. Men hoorde dan steeds: „Wie nog een list”. De heer Stevens leeft nog steeds met de kaatsers mee. Hij kan er uren over ver tellen. Vroeger heeft hij ook veel gevist. Z’n vrouw mag nog graag handwerken. De fam. Stevens had 4 kinderen, waar van er nog 2 in leven zijn. Er zijn acht kleinkinderen en acht achterkleinkinde ren. Het feest wordt gevierd bij hun zoon Jan in de Michiel Elgersmastraat 3 In Bols ward. Wij wensen de fam. Stevens nog vele jaren in goede gezondheid toe. Elke stêd, ja elk doarp hat sa syn eigen heden. Om mei dat léste to bigj innen. Hwa’t Wommels seit, tinkt oan de Freu- lepartij of it jierlikse ringriden, hwa’t Hartwert neamt, sjocht yn syn geastes- each in pürbêste bolle, tinkt oan Adema of Knol, is hy gjin boer dan oan de for- neamde damkampioenskippen, hwa’t Bears neamen heart, tinkt oan it biken- de poartsje, hwa’t Piaem seit, hat it oer iepenloftmuseum, Nynkepleats of eine- koai. Gjin kunst om yn to foljen, hwer't jo oan tinke by it neamen fan plakken as Wieuwert, Eksmoarre, Allingawier, Hichtum, Peinjum, Wytmarsum, ensfh. om mar net to fier fan hüs to gean. Men soe der suvei- in selskipsspultsje fan meitsje kinne, in kwis deftich sein. Hwa’t Fryslan fan de Martinytoer óf oereaget, wit, dat ditselde ek jildt foar de alve stêdden, al is it dan foar de iene mear as foar de oare. Wy sille se hjir net allegearre folslein op in rigeltsje Tot de middelbare technologische oplei ding kunnen worden toegelaten degenen die in het bezit zijn van: a Diploma l.b.o.-4, T-stroom bijv. L.A.S.- A, LTS-T-stroom b Diploma MAVO-4, met wiskunde of natuurkunde. Voor beide onder a. en b. genoemde opleidingen geldt tevens dat er voorkeur bestaat voor hen die in hun examenpakket hebben: wis kunde, natuurkunde of biologie. c Diploma van een opleiding, gelijk waardig aan a. en b. d Een andere vooropleiding: dit ter be oordeling van het bevoegd gezag en na toestemming van de inspectie. De toelating kan mede worden bepaald aan de hand van een z.g.n. geschiktheids- onderzoek. Afgestudeerde leerlingen kunen even tueel hun studie voortzetten aan de Ho gere Landbouwtechnologische School voor de Levensmiddelenindustrie in Bols ward of in ’s-Hertogenbosch en andere hogere agrarische scholen. sette, mar dy eigenheden, dat aparte, jo- we de stêdden stik foar stik in eigen sfear. Se sille dit ek wol dwaen foar de frjemdling, dy’t tafallich lans komt of foar de mear biwuste toerist, dy’t it krekt om dy aparte sfear is to dwaen. Mar dit bliuwt altyd noch in bytsje oan de oerflakte, hat hwat fan leafde op it easte gesicht, sa’t in oar in bipaelde plant of in bipaelde jurk apart en dêrom fynt. Djipper sit dat pas as men hwat thus is yn de Fryske forhaldingen en op it mêd fan de eigen skiednisen it eigen gea. Hwat hat sa’n lyts lapke groun as üs eigen ynleaf Heitelan dêr’t men mei de auto yn in pear ure troch hinne jeije kin dan in kleur en fleur! Dokkum mei syn noch geve bolwurken en syn Boni- fatius-jiertal yn it skiednisboekje, syn Syl, Admiraelshüs en Waech, is hiel oars fan sfear as Frjentsjer mei syn Akade- my-tradysje, syn P.C. en Sjükelan, syn deftich Martenahüs en Great Lankum'; Harns, de foarhaven fan Londen, mei syn ryk forskaet oan aide gevels, syn fiskerijdagen is wer hiel oars as de Wet- terpoartestêd mei syn Snits-wike en hwat de lytsere stedtsjes oanbilanget hinget yn de stêd fan Nooitgedagt as yn- tensyf yndustrystedtsje wer in hiel oare sfear as yn it great Madurodam, dat Sleat hjit. Starum mei syn machtige slüs en spoar-trein forbining is as yn- falspoarte dochs wer hiel oars as it yn- time Hylpen mei syn eigen kultuer en spraken, amper oantaest troch it Frysk of Hollansk, mar simmerdei suver mear Düts en foar it bihald fan de eigenheit wol minsklik is. Is Warkum qua model de langste stêd fan Fryslan, de Merk mei syn kranse fan histoaryske bouwur- ken fynt men nearne sa, binammen as men dan tinkt oan de greate boeredei mei syn keuring en tugen. Hwer fynt men dat noch sa? Stêd en lan yn ien han om samar to sizzen. En om nou de Fryske haedstêd net oer to slaen: Ljou- wert hat as merk-, keap- en ütgongs- stêd, as stêd ek fan provinsiael bistjür en En sa soene wy wol trochgean kinne. Boalsert is yn üs lan as stedtsje fan noch gjin 10.000 ynwenners helte mear bikend as mannnich plak dat 5 a 6 kear sa great'is en dêr’t men de namme am per fan ken, ienfaldich omdat it gjin ei genheden hat. Undertusken meije wy bliid wêze mei it. bislüt it skütsje fan Siete Meeter to adoptearjen. Dêr stekt in skoan stik Boalsert-promotion yn en hellet hwat oer oan hwat üs goede stêd de léste tiid oan negative public relation hawn hat. It feit dat it yn Boalsert mei de milieutün op ’e non roun is, is suver like bikend as dat dy yn oare plakken skoan oan- sloech. Op it mêd fan de goodwill hipt it noch al nau! Hwa’t op de Martinytoer stean giet en hy skoddet syn kjessen- sloop üt, hat tiden wurk om de fearkes wer yn to samljen en alhiel slagje sil dat wol nea! Gjin stêd yn Fryslan as der is wolris hwat, mar litte wy bisykje üs goede namme mei elkoar heech to hal- den. Faeks wol gjin stêd yn Fryslan, dy’t dêr safolle kansen ta hat, mar ek gjin stêd, dy’t dit sa nedich hat! as stêd fan musea, sintrale foarsjennin- gen, ensfh. fanselssprekkend in ütsünde- ringsposysje, mar it echt eigene? De Ljouwerter merke faeks of de blomme- merk op Himelfeartdei. Mar der is gjin stêd yn Fryslan, dy’t sa folle eigens hat as Boalsert en dan oer- driuwe wy net. Binammen hwa’t it bar re mei en kom mei in soad lju om utens wei yn ’e kunde, dy sil it opfalle, hoe’n goede namme Boalsert fan datoangeande „in den lande” hat! Freget men der nei- jer op yn, dan kinne de measten, hoe- wol foar elk Fryslan en alvesteddetocht sahwat itselde is de 11 stêdden net by namme neame. Mei in stik as fiif-seis haldt it ornaris hurd op en grif binne dêr dan Drachten en It Hearrenfean by. Mar dat binne mar doarpen, heechüt flekken, sizze de rasechte Dryltsers, Sleattemers en Starumers. De 11 stêdden dus net iens, lit stean fan dat se weet ha soene fan de agraryske dagen fan Frjentsjer, de kypmantsjes fan Drylts en de Dokkumer granaet. Mar seit men dat men fan Boalsert komt, dan wit in selskip der ornaris wol rie mei (wy sitearje üt ’e holle): 1. Het stadje met het beroemd stadhuis. Heeft dat niet model gestaan voor het Vredes paleis? 2. Heeft u daar niet een oogst feest met een koningin of zo en een openluchtmaaltijd? 3. Ja, Bolsward, het stadje met al die familielenen. 4. Woon de daar niet die Friese dichter, die er een standbeeld kreeg? 5. Ja, dat ken ik van de radio en tv en van de platen die werden opgenomen in de Martinikerk. 6. We gaan er elk jaar heen om er het volksdansen te zien, daar maken wij dan films van. 7. Dat ken ik van de elfste- denrijwieltocht, mijn zoon deed mee en we hebben hem met de auto gevolgd. 8. Bolsward? Dacht u dat wij nooit gehoord hadden van de bekende orgelconcoursen? 9. Geen jaar of we do :n uw stadje aan, de tentoonstellingen vormen elke keer weer een verrassing! 10. Ik lees wel eens van Friese literaire prijzen worden die A; ■.A Ï-H' Ji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1