gezond plezierig Trimmen en is 6ahe Skroap Trimdag op 26 mei a.s. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bondsspaarbank bolsward B 1 Expositie: Princessehof her schapen in uniek museum en lan Fan stêd ,Met papier op papier te Franeker Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f- f f g|F,> 1 w --t' ■wl DINSDAG 22 MEI 1973 112e JAARGANG No. 41 IN NUVER FORSKYNSEL Sportvereniging te Parrega opgericht. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het terrein achter de K.N.M. in huur af gestaan aan de gemeente ten einde hier- een speeltuin te vestigen. Bolsward had 1 jan. 1947 75 straatlan taarns in gebruik, waarvan 52 nacht- branders. In het afgelopen jaar werden er 24 bijgeplaatst. Laat u land maaien door onze landbouw- jeep. f 6,- per pondemaat. C. G. v. d. Meer, Makkum. Voor f 25,- uw rijwiel als nieuw gemof feld en gebiest. S. Sikkes, Witheeren- straat, Bolsward. Dankzij de gunstige eierproductie is het mogelijk deze week voor alle leeftijds groepen drie eieren beschikbaar te stel len. Blijde thuiskomst te Lions van Hendrik v. d. Werf, na èen 10-jarig verblijf in In donesië, waar hij geruime tijd in het concentratiekamp heeft doorgebracht. Vogelwacht Bolsward neemt motie aan tegen afsteken van vuurwerk in het Park, dit wegens de broedende vogels. Heropening textielwinkel Dirk de Vries aan de Bargefenne. Op 30 mei heeft Friesland er weer een uniek museum bij, namelijk het Princes sehof. Na zeven jaar restaureren zal het museum op 30 mei officieel worden ge opend door Prinses Margriet, die daar bij op historische bodem staat. Het Prin cessehof met de Papingastins en het daar tussen liggende pand werd namelijk van 1731 tot 1765 bewoond door Maria Louise, landgravin van Hessen-Kassel, weduwe van Johan Willem Friso, vorst van Nas- sau-Dietz, prins van Oranje, een van de Friese Nassau’s. Maria Louise streed niet alleen voor de rechten van haar zoon Na 7 jaar: heropening door prinses Mar griet. klearring wol to hawwen: better foer en it gebrük fan KI bollen mei in bettere forerving. Hy sei lykwols op de Jiergear- komste, dat it foar him de fraech bleau oft dit foldwaende wêze soe om ta in heger molkproduksje foar de hiele Frys- ke fésteapel to kommen. In üngunstige omstandichheit is derby it feit dat in tredde part fan de KI-leden net by in molkkontröle oansletten is. Dit stiet in goed fokbilied yn ’e wei, hwant dizze bidriuwen, dy’t wol fan de KI profitearje dogge net mei oan it sammeljen fan ge gevens oer de proefbollen. Nou’t bikend is, dat de fésteapel yn it algemien him ütwreidet, docht it üs gjin nij dat it tal ynsiminaesjes tanimt. Yn it big jin fan dit jier binne der al wer 4000 bisten meat ynsemineare as yn deselde pearioade fan forline jier. len mei oar makket dat de KI stasjons administratyf suver oerbi- lêstige wurde. De hear Heida mient dat der dan ek serieus tocht wurde moat oan de oanskaf fan in mini-computer troch de trijekaert F.R.S., Boun fan KI- stasjons en de P.M.D. Ek wurdt der tocht oan it stichtsjen fan ien sintrael KI-sta- sjon foar hiel Fryslan. Dat wurdt dan wol in mammoutbidriuw hwant üt it jierforslach docht bliken dat der yn it léste forslachjier net minder as 189.000 ynseminaesjes west hawwe, in stiging fan goed 12.000 of 7 °/o. Ek is der in fikse stiging fan it gebrük fan djipfriessperma. Yn Fryslan fan 20 oant 35 ’/o al roun dit per KI stasjon noch al üt elkoar. Sa brükte de foriening Süd-west Fryslan 70 °/o djipfriessperma tsjin de K.I. forie ning Noard-East Fryslan noch gjin 40 wylst. De Knipe mar 20 °/o brukte. It minste brükten Süd-East fryslan (10 en Garyp (7.5 °/o). De bifruchtingsresul- taten wiene foar gewoan sperma 69 en vuldig toegepast in handenarbeidlessen op scholen en als therapie in psychiatri sche inrichtingen. De werken op deze tentoonstelling geven een goed beeld van de skala van moge lijkheden van de collage. Soms wordt met herkenbare voorstellingen een nieuw her kenbaar beeld geschapen: foto-collage. Soms ook doet het werk zich voor als ’n product van vormonderzoek. In deze ex positie is werk van 35 kunstenaars aan wezig, onder wie Wim T. Schippers, Ca- rel Visser en Sies Bleeker. Deze tentoonstelling maakt deel uit van het collectie programma van de Neder landse Kunststichting te Amsterdam, die in nauwe samenwerking met het ministe rie C.R.M. en verwante instellingen, zo als de tentoonstellingsdienst van de Frys- ke Kultuerried, en organisaties, heden daagse Nederlandse beeldende kunst in circulatie brengt. De tentoonstelling „met papier op papier’ is te zien van 25 mei tot en met 18 juni 1973 in museum ’t Coopmanshüs te Fra neker. De openingstijden zijn: van 9.00 12.00/14.0017.00 uur. Zondags gesloten. Workum aan de Begine 22 wordt morgen 23 mei feestelijk heropend. Wij komen hier nog nader op terug. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OS1NGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 f 2500 - jaar. gezinsbank zonder winstdoel foar djipfriessperma 66,2 °/o, trochelkoar 68 »/o (it jier derfoar 68,8 It tal leden dat by ien fan de 5 KI forieningen oan- sluten wie, wie 6048, it jier dêrfoar 6235. Dizze tobekgong sit him fansels yn de noch altyd trochgeande sanearing. Nijs- gjirrich is it feit, dat yn Süd Hoi lan twa tariven foar it ynseminearjen jilde: ien foar de boeren, dy’t oansluten binne by in molkekontröle en djürder taryf foar har, dy’t dat net binne. Dat is reedlik. De lésten wurkje ommers net mei om ge gevens to krijen oer de fokwearde fan de proefbollen, dus de research fan it bidriuw. Undertusken komt der in nij faset nei foaren, dat de KI takomst jowt. Yn East Dütsklan is men wakker dwaen- de in methoade to finen de manlike en froulike geslachtssellen to skieden. De boer soe dan by wize fan sprekken per telefoan by de KI in bolle- of koukeal bistelle kinne. Dit is tige wichtich yn in tiid, dat de priis fan beide noch al gans üt elkoar rint. Wie it foarhinne sa, dat de ütdrukking in bollekeal fange” bit- sjutte in tsjinslach hawwe, nou is yn dizze wündere wrald hweryn suver alle wearden omkeard wurde it sa, dat in boer yn de measte gefallen mear wiis is mei in bollekeal as mei in koukealtsje. De boer moast him wer ris oanpasse lyk as safaek! Undertusken bliuwt it frjemde forskynsel, dat de molkproduksje it léste jier mei sprongen omheech gien is. Wy hawwe heard noch konstatearje kinnen, dat der gans boulan op nij ynsiedden is en ha dan ek it gefoel, dat de féhalder op it heden yn it algemien op syn teannen stiet, hwant dizze forheging mei jiers 10 procent kin fansels net altyd trochgean. In forklearring? Yn EEG forban hat men mear fedüsje yn de molkféhalderij as yn de bou. Soene de boeren der in skerp ear foar hawwe? De tentoonstelling „met papier op pa pier”, die van 25 mei tot en met 18 juni in het museum ’t Coopmanshüs te bezich tigen is, demonstreert dat kunstenaars met eenvoudige middelen als schaar, lijm, en o.a. papier tot boeiende creatieve re- sulaten kunnen komen. De werkstukken die via deze knip- of scheur- en plak- techniek ontstaan, worden collages ge noemd, een term, die is afgeleid van het Franse werkvoord „coller”, dat plakken betekent. Zij zijn meestal combinaties van verschillende voorstellingen of vor men. De techniek werd het eerst toege past in 1912 door kunstenaars als Picas so en Braque. Nu wordt zij in bijna alle stromingen in de beeldende kunst inci denteel gebruikt. Door haar ongecom pliceerde werkwijze wordt zij ook veel Bij de gemeente Bolsward kan worden geplaatst een klerk. Salaris f 2000, per jaar met proeftijd van 1 Hwat hat Falske freonen binne as ’t skaed dat üs folget op it paed salang as de sinne skynt mar by tsjustere loft fordwynt. Trimmen betekent beweging, hardlopen, fietsen, zwemmen. Een partijtje voetbal met uw zoon of badminton met uw doch ter. Trimmen betekent bijsturen van uw lichaam, een stuk gezonde ontspanning. Niemand verlangt van u Olympische prestaties. Als u maar beweegt, iedere dag een beetje. Het is de regelmaat die wonderen! verricht. Binnen een maand bent u een ander mens, en u voelt zich weer fit. Vijf jaar geleden begon de Nederlandse Sport Federatie in samenwerking met andere organisaties met de TRIM-actie, waarbij voorop stond het zo langzamer hand gemechaniseerde en verstijvende Nederland weer in beweging te krijgen. Het werd een sneeuwbaleffect dankzij de enorm stimulerende medewerking van alle publiciteitsmedia en de hardnekkige inzet van een groot aantal mensen. Thans na de beginperiode kan men met een In bütensteander soe al gau ta de kon- lüzje komme, dat it mei it Fryske fé in spultsje is fan stadichoan hwat weikwi- ne. Ommers der is gjin stêd of doarp, dat himsels respektearret, dat net in üt- wreidingsplan hat dat noch al frij greate happen fan it lan dat deun tsjin de- bi- boude küm oan leit opslokt. As wy allin- ne mar oan Boalsert tinke, is der allinne al de léste foech 25 jier gans foroare. Plan Noard I en II, it Parkplan, Eekwert de sportfjilden en it swimbad binne der by kommen. Foarhinne weiden hjir de kij, seis oan de stêdskant fan it Juliana- park, dêr’t nou de skoallen steane (de beukerskoalle De Paddestoel, Rehoboth- skoalle, ütwreiding hüshaldskoalle en yn- woede verzamelaars droegen echter bij, namelijk het uit Bergum afkomstige schoolhoofd Anne Tjibbes van der Meu- len, die in Indonesië werkte en verza melde, evenals de mijn-ingenieur Reinier Verbeek. Van der Meulen kwam in 1905 terug, kocht in Bergum het oude post kantoor en maakte daar een Indisch mu seum van. Die collecties werden in 1910 door Ottema gekocht en in 1917 aan de gem. Leeuwarden geschonken. Er waren ook anderen, die voorwerpen van ooster se kunstnijverheid tegels, Jugendstil- aardewerk schonken of in bruikleen ga ven. Italiaans majolica en europese ce ramiek uit de vorige eeuw kwamen van het Rijk. Het museum is dagelijks van 10 tot 17 uur open, op vrijdag van 10 tot 22 uur, en op zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Bibliotheek: elke dag van 2 tot 5 uur. gevoel van fitheid doen. Het menselijk lichaam verbruikt iedere dag een bepaalde hoeveelheid calorieën, ongeacht de activiteiten. Men noemt dit verbruik de basale of ruststofwisseling. Deze is nodig om de normale lichamelij ke processen voortgang te doen vinden Deze ruststofwisseling bedraagt bij ie mand met een lichaamsgewicht van 65 tot 70 kg ongeveer 1600 tot 1700 calo rieën. Men heeft vastgesteld dat de mees te mensen meer dan 3000 calorieën per dag tot zich nemen, waarvan echter on geveer 2300 calorieën wordt verbruikt. Het verschil is in de loop van een dag niet veel, maar in een jaar kan het ge wicht aanzienlijk toenemen. Zonder dat men het merkt wordt men zwaarder. Op eens is er het „buikje” en het kost veel moeite om dat kwijt te raken. Het systeem van verhoogde activiteiten door meer lichaamsbeweging heeft de volgende voordelen. Bewegingstraining zorgt ervoor dat er geen calorieënover schot ontstaat en dat het teveel aan li chaamsgewicht langzaam verdwijnt. De spieren zorgen voor een stevig corset, de houding verbetert en men voelt zich bin nen een maand energieker. Bovendien heeft het bewegen in de natuur, het spe len in de zaal of het zwembad tot ge volg dat men de frustraties van arbeids sfeer en de dagelijkse beslommering ver geet. U ziet Trimmen heeft vele voordelen. Natuurlijk krijgt u pijn in de spieren, wanneer u weer met die ongewone be- bewegingen begint. Troost u dan dat het een gezonde pijn is die bij regelmatige oefening geheel verdwijnt. Want het li chaam is een wonderlijke machine, met een uitzonderlijk groot aanpassingsver mogen. Beter echter dan alle fraaie woorden is zelf te ervaren hoe plezierig trimmen kan zijn. Welnu, dat kan. Op zaterdag 26 mei a.s. kan een ieder terecht bij n.v. Sport- fondsenbad te Bolsward van 1012.30 uur. Deelnemers aan deze trim-dag ont vangen een trim-speld. Contactfunctio naris voor Bolsward e.o.: ZC Bolsward, J. W. Vente, De Slachten 10. Tel. 05157 - 2007, zk. 3341. ternaet, ja op it sté fan de hiele Sekr. Haitsmastrjitte mei needgebouwen Bri gade Ireneleane, J. J. Boomsmaleane en Prof. dr. Titus Brandsmaleane, roun doe noch it fé yn it lan. Dat is nou allegeare foarbije tiid. Bihalven de stedsütwrei- ding binne de oanliz fan nije wegen en de fordübeling fan de bisteande greate „lanfretters". Hiel hwat lytse koumel- kers, dy’t tige yntensyf buorken, soms mei bermhea, gans byfuorjen mei bite- krüden en sa, binne yn ’e sanearing gien en hiel hwat berms lizze foar wyld oant lang om let de gemeente komt om it rüchste der wei to heljen. Sünt de oar- loch is de molkeproduksje per kou en per bidriuw mei sprongen omheech gien, mar sjoen boppesteande üntjowing (it forlies fan greidegroun en it sanearjen fan de lytse fülbuorkjende koumelkers) soe men dat nou net mear forwachtsje. Yndied koe in pear jier lyn Fryslan hwat dat oanbilange net hielendal mear lyk- halde en kaem der stilstan. Undertusken kamen der skieppeboefen (b.g. wethalder Tsj. Jeh. de Jong üt Skillaerd) en sjocht men hjir en der allerhande frjemde yn- portrassen yn it lan omstappen, aimeast fan it fleistype, hwaens jaren it net helje kinne by dat fan us mem op it Suder- plein. „In nuver forskynsel” ha wy hjir boppe set. Wy bidoele der mei it frjem de forskynsel dat der op 1 febrewaris fan langlêsten neffens it Sintrael Bureau foar de statistiek mar efkes 9 °/o mear hoarnfé wie as op itselde stuit it jiers dêrfoar. It tal molkbisten gyng allinne al omheech mei 132.000 stiks, it tal kal- ve jongbisten roun op mei 20.000 (5 Dat binne sifers dy’t der net om lige en dêr’t wy samar gjin forklearring foar witte. De hear Th. Heida, foarsitter fan it boun fan K.I. stasjons, mient dy for- üs hjoed to sizzen jfi? Te koop Pathéfoon, bruidsjapon met sleep en tasje, rode, savoije en witte koolplanten. Willem (IV) Karei Hendrik Friso als erf genaam der Oranjes, maar werd boven dien zeer populair bij het volk, dat haar Marijke Muoi (tante Marijke) noemde. Na haar dood op 9 april 1765 verloor Leeuwarden zijn functie als hofstad en de drie panden in de Grote Kerkstraat gingen een afzonderlijk bestaan leiden. Het Princessehof werd in 1917 aange kocht door de gemeente Leeuwarden en was sindsdien museum. Nu zijn de drie historische panden weer verenigd en gaat het Princessehof acht maal zo groot als voorheen een functie vervullen als een zeer levendig en bij zonder museum. Het Princessehof is een ceramisch studie centrum waarvan de waardevolle collec ties bij kenners tot ver over de grenzen bekend zijn, mét een openbare biblio theek op ceramisch gebied, een cera- mische werkplaats enkele gehoorzaaltj es. Specimen van bijna alles wat op dit on dermaanse aan aardewerk, steengoed en porcelein werd geproduceerd zijn in het Princessehof te zien, maar vooral de oost -aziatische uitvoerceramiek, wand- en vloertegel-collecties, Jugendstil-aarde- werk en moderne ceramiek zijn ver maard. Bovendien zijn er waardevolle af delingen Indonesische en oud europese kunst en kunstnijverheid, beeldende kunst van na 1900, die het museum ver volmaken, waarin voorts meerdere ruim ten zijn voor tijdelijke tentoonstellingen. Er is een expositietuin en aangezien de mens ook bij kunst alleen niet kan leven is er een koffiebar waar ook eenvoudige maaltijden genoten kunnen worden. Het museum dankt het overgrote deel van zijn collecties aan de verzamelingen en bemoeiingen van de in 1955 overleden vermogende Leeuwarder notaris Nanne Ottema en aan schenkingen van ande ren. Ottema was, behalve een bekwaam notaris, al sinds zijn jeugd een bijna fa natiek verzamelaar, die een bijna alge meen overzicht van de europese kunst nijverheid bijeenbracht, maar vooral een collectie Chinese ceramiek die zijn weer ga nauwelijks kende. Ook andere ver- Ruim 2*/ss miljoen mensen vindt men elke week terug op de sport velden, in sporthallen of zwembaden. Daarvan is een kleine groep topsporters. Wij hebben Europese, Olympische en Wereldkampioe nen als Ard Schenk, Wim Ruska, Atje Keulen Deelstra, Willy Stahle en Ingrid Dusseldorp en kqken met trots naar prestaties van Ajax en Feyenoord, clubs van wereldfaam. Ontzaglijk groot is de groep gewone wedstrijdsporters. Van de 8 mil joen Nederlanders boven de 18 jaar zjjn er ongeveer 1,4 miljoen lid van een sportclub, terwijl er nog eens 1,1 miljoen jeugdleden actief hun zaterdag en zondag doorbrengen. Een geheel nieuwe, steeds groter wordende groep wordt gevormd door de recreatiesporters, de trimmers, die zonder al te grote presta tiedrang plezierig willen sporten, maar er is toch nog een groot deel van het Nederlandse Volk dat niet of te weinig in beweging komt. Voor hen bestaan er tal van mogelijkheden om over die drempel te komen door het trimmen. 4e WEEK MEI 1948 voorzichtig cijfer van 2,5 miljoen trim mende Nederlanders zeggen, dat de ac tie een succes is. Ruim 450 speciale Trim-groepen zijn ontstaan, tal van trim-activiteiten zijn georganiseerd, instuiven vonden plaats, terwijl nu al 127 trim-banen in Neder land zijn geplaatst die intensief worden gebruikt. Tal van folders en trim-bro chures zijn verschenen, terwijl de N.S.F. iedereen uitgebreide documentatie kan verschaffen. Ook de sportbonden en -verenigingen zijn steeds actiever geworden op het gebied van recreatiesport/trimmen. Voor de ge organiseerde sportwereld ligt er een gro te en belangrijke taak om in toenemende mate naast de topsport en de wedstrijd sport aandacht te besteden aan de re creatiesport en het trimmen. Het is gewoon jammer dat zovele Ne derlanders na hun 25e levensjaar de „sportieve” periode beëindigen. Men werkt aan een carrière, mem wil meer geld verdienen, heeft geen tijd meer en dat gevoegd bij overvloedig eten, teveel roken, het gebruik van brommer of auto, veroorzaakt een vetlaag op plaatsen waar die vroeger niet was. De mens in onze tijd zit ongeveer 150.000 uren van zijn leven. Dat zijn er 50.000 meer dan onze voorouders zittend doorbrachten en het is bijna het dubbele aantal uren van 150 jaar terug. Vooral de laatste veertig jaar is het le ven meer veranderd dan ooit: „De voet ganger is een autobestuurder geworden, de trappenklimmer een liftgebruiker. Uit de gespierde mens is een intelligente zwakkeling ontstaan, die voor bijna iede re beweging met een druk op de knop kan volstaan. Het aantal zwaarlijvigen is daardoor verontrustend toegenomen”. Nog verontrustender is het gevaar dat ’t hart bedreigt. Uit allerlei publicaties is naar voren gekomen dat te weinig be weging naast roken, teveel eten en te veel spanning de kans op het krijgen van een hartinfarct doet toenemen. Het hart is een spier die door oefening of training meer kan presteren. Een sport- hart is een hart dat door de sportbeoefe ning groter is en vooral krachtiger is geworden en zich aangepast heeft aan de hogere eisen die tijdens sportbeoefe ning worden gesteld. Normaal slaat een hart bij volwassenen gemiddeld 72 x per minuut, bij inspan ning kan de hartslag oplopen tot wel 180 slagen per minuut. In plaats van onge veer 5 liter bloed per minuut in fust kan het hart van goed getrainde sportbeoe fenaren wel ruim 40 liter bloed per minuut via het hart door het lichaam pompen. Zo’n goed getraind hart kan het in rust dan ook kalmer aandoen. De polslag in rust neemt dan ook bij regel matige oefening af. Wanneer men de polslag van b.v. 85 tot 70 per minuut terugbrengt, bespaart dat het hart per dag 15 x 60 x 24 is 21.600 slagen; dat zijn er miljoenen in de loop van ons leven. Het hart werkt op deze wijze economischer. Nu hebben niet alle oefeningen dezelfde invloed op hart en bloedvaten. Het hart wordt vooral ge traind bij activiteieten die enige tijd du ren, bewegings-, spel- en sportvormen, waarbij het uithoudingsvermogen ge traind wordt. Het is duidelijk; door gerichte training kan men het hart sterker maken. Niet door als een razende Roeland te begin nen, maar door rustig aan te vangen en de activiteiten langzaam op te voeren. Tegelijkertijd wordt natuurlijk een be roep gedaan op de longen. Ook de adem haling kan enorm toenemen tot enkele liters lucht die per minüut in- en uitge ademd worden. Beweging bevordert niet alleen hart, lon gen en bloedsomloop, maar ook de spijs vertering. Bovendien zal men bij meer lichaamsbeweging vaak minder roken en drinken. Niet dat een biertje op zijn tijd niet goed is, maar wanneer men de volgende dag weer aan het trimmen zal slaan, wil men dat toch met een zeker Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. 1 Üt 1 Sr «e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1