Gate Skroar Restauratiekosten Heeremastate f 460.000, B. en PK. vingen met verhuur visrecht „bot” Laatste duitse stoom- loks gaan verdwijnen Ik aan of Missie c Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll'lllllllllll geef al Zending ■hr W lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllll f- SS filKdg H2e JAARGANG No. 42 VRIJDAG 25 MEI 1973 Verhuur visrecht Garantie geldlening dit Ruiling gronden Restauratie Heeremastate Dan Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Opheffing woningbouwcorporaties Vestiging zakelük recht i.v.m. aanleg hoogspanningsleiding Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 rei. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), In verband met de verdere sanering van de Elandslaagte en omgeving is het no dig dat het perceel Witheerenstraat 22 in eigendom wordt verkregen. Een dezer dagen is met de eigenaressen van het perceel, de dames Postma, over eenstemming bereikt over de koopprijs uiteraard behoudens goedkeuring van de raad. De commissie voor openbare wer ken heeft terzake gunstig geadviseerd zodat b. en w. de raad voorstellen tot aankoop te besluiten. Z.h.st. wordt besloten. Aankoop perceel Witheerenstraat 33 Aankoop pand Witheerenstraat 22 helpen. Wij zouden ze b.v. beter kunnen betalen voor hun producten. Of nog on- kumervaart, Kruiswater. lend Orgaan wordt vereist teneinde de diverse aanvragen aan bepaalde lande lijk normen te kunnen toetsen. Aangezien omtrent deze aanvraag gunstig is gead viseerd stellen b. en w. de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. De raad ging z.h.st. accoord. B. en w. stellen de raad dan ook voor medewerking te verlenen voor de vesti ging van het zakelijk recht in het belang van een goede stroomvoorziening. Z.h.st. ging de raad accoord. ring van de raad vereist. Voor de opheffing van de woningbouw vereniging „Volkshuisvesting” is dat niet het geval. B. en w. stellen de raad voor de goed keuring te hechten aan de opheffing van de woningstichtingen „Patrimonium” en „St. Joseph”. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 RAAD BOLSWARD Tiid is jild, mar dy’t in bulte tiid hat, tsjinnet ek in bulte jild to hawwen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. In verband met de noeneming van elektriciteitsverbauik en om Men kan terecht wijzen op het zegenrijke werk dat missie en zending nu al langer dan anderhalve eeuw in de arme landen hebben verricht. Met grote, maar vooral kleine giften is dit werk al die tijd in stand gehouden en uitgebreid. Men mag de verdienste van dit werk niet versmallen door uitsluitend te wijzen op wat tot stand is gebracht op onderwijs gebied en ziekenzorg. Zending en missie hebben een geheel eigen taak en roeping die slechts hier en daar aanrakingspun ten hebben met ontwikkelingswerk. Het geweldige probleem van de arme landen is niet op te lossen met een aantal des kundigen en geld. Men zal de arme landen ruimte moeten geven zichzelf te Van het bestuur van de Stichting Wo- ningbouvy Bolsward is het verzoek ont vangen te willen bevorderen dat de drie, formeel nog bestaande, woningbouwcor poraties „Volkshuisvesting”, „Patrimoni um” en „St. Joseph” worden opgeheven. Ingevolge de statuten van deze corpora ties is voor de ontbinding van de woning stichting „Patrimonium” en de R.K. Wo ningstichting „St. Joseph” de goedkeu- Binnen drie jaar wil de Deutsche Bundes bahn de laatste stoomlocomotieven op non-actief stellen. Voor de massale elec- trificatie bij de DB in 1954 begon, wa ren er ongeveer 12.000 stoomlocomotie ven in West-Duitsland. Op dit moment doen nog enkele tientallen van deze ou de getrouwen dienst, zij „lopen dus op hun laatste benen”. De heer E. van der Vegt, Boudewijnstr. 73, alhier, heeft b. en w. door tussen komst van de N.V. Bemiddelend Orgaan van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten verzocht de betaling van rente en aflossing van een door hem, ten be hoeve van ’t bouwen van een woning in plan „Eekwerd I”, te sluiteh geldlening te willen garanderen. Op grond van de thans geldende regeling voor het verkrijgen van rijkssteun voor eigen woningen is het mogelijk dat de gemeenten ten behoeve van de toekom stige eigenaar-bewoner van de te bouwen woning de betaling van rente en aflos sing van een eventueel op te nemen hy pothecaire lening garandeert. Daar aan het verlenen van een dergelij ke garantie uiteraard risiko’s zijn ver bonden is het rijk bereid in eventueel uit de garantie voortvloeiende risiko’s voor 50% deel te nemen. De betreffen de aanvraag zal dan via een Bemiddelend Orgaan bij de gemeente moeten worden ingediend, terwijl tevens een eksemplaar van het garantiebesluit binnen 4 weken na het verlenen van de garantie moet worden toegezonden aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. De inschakeling van een Bemidde- Het bestuur van de Federatie Friesland van Sportvissersverenigingen te Leeu warden heeft b. en w. verzocht om het visrecht in: 1. de Makkumer- en Witmar- sumervaart, Babuursteropvaart en Wor- 2. de Snekervaart en het 3. de Stadsgrachten, Hart- werdervaart, Leeuwardervaart, Harlin- gervaart en Kloostervaart, alle voorzo ver gelegen binnen de gemeente Bols ward, ingaande 1 juni 1973 te huren. Voor de goede orde delen b. en w. de raad mede dat deze wateren reeds ge ruime tijd in gebruik zijn bij een twee tal beroepsvissers, t.w. perceel 1 bij de heer W. Wielinga te Bolsward en de percelen 2 en 3 bij de heer D. Wijngaar den te Dedgum. B. en w. achten het van belang terzake een nadere toelich ting te geven. In de met de heren Wielinga en Wijn gaarden tot nu toe geldende kontrakten is o.m. de voorwaarde opgenomen dat „aan de inwoners van Bolsward, die hiertoe het verzoek doen, worden vergun ningen tot het vissen met ten hoogste twee hengels, geldig voor een kalender jaar (jaarvergunningen) of met een hen gel geaasd met vis, geldig voor de maan den september, oktober, november en december (termijnvergunningen) afgege ven, resp. tegen een prijs van f 0,75 en f 2,50 per vergunning”. Hwat hat us hjoed to sizzen het een onge stoorde elektriciteitsvoorziening te waar borgen voor het westelijke deel van de provincie, wordt een bovengrondse 110 KV-lijn aangelegd van Herbaijum naar schuldiger, hen vaste prijzen betalen. Marnezijl en naar Sneek. De aanleg van de hoogspanningsleiding brengt met zich mede, dat de eigendommen voor de on derhoudsdiensten van het P.E.B. toegan kelijk moeten zijn. Daarom verzoekt het bedrijf de eigena ren om medewerking tot de vestiging van een zakelijk recht op grond waarvan de onderhoudsdiensten recht van toe gang hebben tot de strook grond boven welke de leiding is aangelegd. Het tracé van de leiding is, na herhaald overleg zo gekozen, dat zij mede boven het de ge meente in eigendom toebehorend perceel weiland kadastraal bekend gemeente Bolsward, sectie B. nr. 163, is of zal worden aangelegd. B. en w. hebben geen enkel bezwaar tegen het verlenen van het bedoelde zakelijk recht, teneinde een goed onderhoud mogelijk te maken. Van de heer H. F. Wander, Plantsoen no. 5, alhier, is een verzoek ontvangen om van de gemeente in eigendom te mogen overnemen een perceeltje grond, ter grootte van 33 m2, gelegen aan het Laag Bolwerk achter het pand St. Jans- straat 9, alhier, een en ander in verband met zijn voornemen om voornoemd pand als showroom voor zijn automobielbe drijf in te richten. Aan de heer Wander hebben b. en w. medegedeeld dat b. en w. bereid zijn hieromtrent aan de raad een voorstel te doen, onder voorwaarde echter, dat hij genegen is aan de ge meente een strookje grond, eveneens ge legen aan het Laag Bolwerk, ter grootte van 10 m2, aan de gemeente over te dragen, hetwelk benodigd zal zijn voor een toekomstige verbetering van genoem de straat. Omtrent de voorwaarden van ruiling hebben b. en w. uiteraard behoudens de goedkeuring overeenstemming met de heer Wander kunnen bereiken. B. en w. stellen de raad dan ook voor tot boven genoemde ruiling te besluiten. Mevrouw A. Hilgers-Jacobs vroeg waar om het trottoir 4 meter breed moest zijn en waarom dat de parkeerplaats daar weg moest. De heer R. Rooda meende dat het strookje grond nu verhuurd werd aan de heer Antonides. „Dit is voor ons volkomen nieuw dat dit stukje grond aan de heer Antonides ver huurd wordt”, aldus de burgemeester. Deze parkeerplaats mevr. Hilgers heeft daar weinig nut en verkeerstechnisch ’n groot obstakel. Ik kan u nu al vast mee delen dat deze hoek, wanneer met de re- konstruktie van het Laag Bolwerk wordt begonnen deze hoek ook weer opnieuw wordt gekonstrueerd. Het voorstel werd aangenomen door de raad, alleen de heer S. Palstra werd geacht tegenge stemd te hebben. omtrent het aantal vergunningen dat jaarlijks wordt afgegeven, delen b. en w. de raad mede dat voor wat het viswater van de heer Wielinga betreft vanf 1969 géén jaarvergunningen zijn verstrekt, terwijl over de jaren 1969 t.e.m. 1972 resp. 4, 1, 4 en 12 termijnvergunningen zijn uitgereikt. De cijfers voor het viswater van de heer Wijngaarden zijn: vanaf 1969 géén jaar vergunningen en over de jaren 1969 t/m 1972 resp. 2, 1, 1 en 2 termijnvergunnin gen. Van deze vergunninghouders kan zonder meer gesteld worden dat in ieder geval 75% daarvan lid zijn van de Fede ratie (via het lidmaatschap van een hen- gelsportvereniging) en daarmee ±15 dui zend ha. mogen bevissen. Dit betekent derhalve deze sportvissers een ekstra-financiëel offer moeten bren gen om in de eigen gemeentewateren te mogen vissen. Bovendien kan tot nu toe niet worden geprofiteerd van de aktivi- Ten behoeve van de sanering van de Elandslaagte en omgeving is het nodig dat de gemeente in eigendom verwerft het perceel Witheerenstraat 33. Met de eigenaar van het perceel, de heer A. Veenstra, alhier, is een dezer dagen overeenstemming bereikt over de koop som, uiteraard behoudens goedkeuring van de raad. De commissie voor open bare werken heeft terzake gunstig ge adviseerd, zodat b. en w. de raad voor stellen tot aankoop van bedoeld perceel over te gaan. Z.h.st. gaat de raad ac coord. er nu zoveel gemeenschapsgeld in particuliere pand wordt gestoken. De heer A. H. R. Borggreve (vvd) ver heugde zich er over dat het Rijk zich zo byzonder royaal gedragen heeft. De ge meente moet in ieder geval 30% subsi die toezeggen. Het wordt een mooi pand. Maar ik zou er niet willen wonen. De heer H. Brattinga wilde nog graag weten of de Provincie hier ook met de subsiciie mee deed. Burgemeester Mulder zei dat het erg laat was dat de Raad dit voorstel krijgt voor geschoteld maar dit komt omdat het Rijk deze subsidie verleend in het kader van de verruiming van de werkgelegenheid. De heer Visser kreeg van burgemeester Mulder te horen dat dit punt reeds was besproken. Mocht ds. Kreb op een gege ven moment het gerestaureerd pand wil len verkopen dan gaat hij dat doen aan de Gemeente of aan een Restauratie Stichting welke nog moet worden opge richt. 30% van de restauratie kosten be dragen f 138.000,aldus de burgemees ter. De heer Borggreve kon dit beamen daar deze alles al had uitgerekend. Het plan voor herbouw van de Heerema state is ontworpen door de architecten Grunstra uit Bolsward en van der Mo len uit Sneek. Het aannemersbedrijf Gebr. Bleeker uit Bolsward zal voor de uitvoering zorgdragen. Zending en missie hebben een eigen, be langrijke taak in veel arme landen. Het komt nog voor dat allerlei boze geesten het leven en het werken van de mensen beheersen. Het is van belang dat men daarvan bevrijd wordt. Het één kan niet zonder het andere, daarom vullen missie en zending enerzijds en het eigenlijke ontwikkelingswerk anderzijds, elkaar prachtig aan. Christenen steunen zen ding en missje reeds. Maar waarom zou den zij, op grond van hun geestelijke komaf, niet wat meer dan een ander kunnen en mogen doen ten behoeve van de minste hunner broeders? Maar dat is een ander verhaal. Inl.: Stichting Friesland voor Ontwikke lingssamenwerking, Postbus 625, Leeuw arden. Het is de raad ongetwijfeld bekend dat er momenteel wordt gewerkt aan de res tauratie van het pand Heeremastraat 8. Uit het overleg dat met de Rijksdienst voor Monumentenzorg te Zeist in de af gelopen maanden heeft plaats gevonden naar voren gekomen, dat om voor een subsidie in de kosten van restauratie in aanmerking te komen voor 1 maart 1973 met de uitvoering van de werkzaamheden moest zijn begonnen, terwijl de werk zaamheden op 31 december 1973 moeten zijn voltooid. Teneinde daaraan te kun nen voldoen is men vóór maart jl. begon nen met de restauratie. De subsidietoezegging is naderhand op 12 april ontvangen. Het verheugt b. en w. dat de restauratie ter hand kan worden genomen van dit pand dat tot één der meest waardevolle oude woningen wordt gerekend. Het rijk is bereid een subsidie te verlenen in het kader van de verruiming van de werk gelegenheid. De uitvoering van de res tauratie wordt beschouwd als een object van verruiming van de werkgelegenheid. Het aandeel van het Rijk kan worden gesteld op 40%, in tegenstelling tot de algemene regel van 30% bij de restaura tie van gebouwen. B. en w. hebben gemeend dat een subsi die van 30% door de gemeente zeker verantwoord is. De kapitaalslasten van de gemeenteelijke bijdrage worden ingevolge de „Verfijningsregeling Monumenten”, als uitkering uit het gemeentefonds ge durende 25 jaar, terugontvangen. Het Rijk is bereid de uitvoering van de ze restauratiewerkzaamheden als een ob- jekt van verruiming van de werkgelegen heid aan te merken. In dit kader zal het Rijk een subsidie verlenen van 40% van de voor subsidie in aanmerking komende kosten. B. en w. menen dat het verant woord moet worden geacht voor de res- rig verzorgd door het echtpaar Gorter ste van Bolsward, eind 15e eeuw, een ge meentelijk subisdie van 30% in de res tauratiekosten beschikbaar te stellen. De heer S. Siegersma (pvda) merkte op dat er al begonnen was met de afbraak. Is dit niet wat laat dat wij dit voorstel nu krijgen. Hij wilde ook graag weten hoeveel gulden 30% is. De heer J. Visser (kvp) vroeg welke con sequenties een eventuele verkoop van het pand heeft voor ds. Kreb, wanneer De gemeenteeraad van Bolsward kwam dinsdagavond j.l. bijna voltallig bijeen behalve de heer E. S. de Jong (chu) welke wegens ziekte nog verstek moest laten gaan. Het was deze keer een vlotte vergadering alleen over het visrecht raakten een paar raadsleden haast niet uitgepraat, het leek wel visserslatijn. Je kunt ook wel zeggen dat ze van een mug een olifant wilden maken. teiten van de Federatie. Zij houdt zich nl. o.a. bezig met het uit zetten van pootvis, het bewaken van de waterkwaliteit en het kontroleren van de hengelaars op het naleven van de ver gunningsvoorwaarden. Overigens is het niet denkbeeldig dat wanneer het visrecht in eigen hand wordt gehouden, de Kamer voor de Bin nenvisserij de vereiste goedkeuring aan de vergunningen zal onthouden, omdat het in strijd met een doelmatiger bevis- sing kan worden geacht. Het water van Bolsward vormt nl. één geheel met de omringende wateren, waarmee het in open verbinding staat. Dit alles te meer omdat de Kamer voor de Binnenvisserij een gunstig advies heeft uitgebracht over de door ons thans voorgestelde nieuwe regeling. De Federatie beoogt door deze huurover eenkomst uitsluitend het visrecht op schubvis te verwerven. Het visrecht op aal of paling wordt door de Federatie niet verlangd, terwijl dit juist voor de beide beroepsvissers van wezenlijk belang blijkt. De betrokken partijen kunnen zich met deze nieuwe regeling verenigen, terwijl over het bedrag van de huur overeen stemming is bereikt. B. en w. hebben alle waardering voor de aktiviteiten van de Federatie, die b. en w. in het belang van een goede visstand en de sportvissers achten. B. en w. stellen de raad dan ook voor tot verhuur van bovengenoemde visrech ten aan resp. de Federatie Friesland, de heer W. Wielinga te Bolsward en de heer D. Wijngaarden te Dedgum te besluiten. De heer H. H. Brattinga (kvp) zei dat dit voorstel precies hetzelfde was, dat b. en w. de vorige keer hadden ingetrokken. Hij wenste dat iedereen in de wateren van Bolsward vrij mag vissen. De heer F. Rooda (pvda) zei ook dat er niets was veranderd en dat men er maar vrij moest blijven vissen. Ik zie niet in dat het verhuurd moet worden. „Een beknotting van de vrijheid van de mensen vind ik het”, zo zei de heer S. Palstra (kvp), „de kleine man met de kleine beurs moet er weer onder lijden”,' aldus de heer Palstra. Het jagen is alleen voor de financieel draagkrachtigen en met het eierenzoeken dreigt het die kant ook op te gaan. Wij moeten zelf baas in eigen viswater blijven. Ik ben daarom te gen op het voorstel. De heer W. Tilstra (arp) wou graag we ten hoe hoog de contributie van de fe deratie was. Om de raad enig inzicht te verschaffen );Er js inderdaad niets veranderd” aldus burgemeester Johan M. A. Mulder. Een beknotting van de vrijheid van de men sen is niet juist. Men moest in het ver leden ook al toestemming hebben van de pachters, nu gebeurt dit via de fede ratie. In de eerste plaats is driekwart van de sportvissers uit Bolsward al lid van de federatie. Het voordeel komt er nu nog bij dat wanneer men lid is van de federatie men bovendien het recht heeft om in al het water van de federatie te vissen. In tweede instantie vroeg de heer S. Palstra wederom het woord. Ik vind het niet goed dat men lid van de federatie moet zijn. Ik vind het een beknotting van de vrijheid. „Waarom niet al het water vrij, hoeft de federatie het ook niet te pach ten”, was de opmerking van de heer F. Rooda. De heer H. Brattinga was er zwaar op tegen. Straks heeft de gemeente niets meer te vertellen. Burgemeester J. M. A. Mulder wilde over dit onderwerp niet langer uitwijden en zei dat dit de beste oplossing was. Hierna werd dit voorstel in stemming gebracht. Het werd aangenomen met 9 voor en 3 stemmen tegen. Koalsied, dat bloeijt As in tekken op ’t fjild As ’t troch syn kleur Nei boppen ta tilt Fjilden fan giel As fjilden fan goud Wurde yn ’e maeitiid Nei de Himel ta stoud As waerd it opnomd As in ierdse kroan Op nei de Himel Nei de Skepper Syn troan It lukt nei de Sinne Mei blomkes nei boppen As waerd it hjir wei Dér hinne roppen. It riist nei de loft Nei ’t blau fan ’e dei Dêr yn ’e fjirte Dér rekket it wei

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1