Project onderwijzenden door voor RONO Rijksuniversiteit en m Groningen Gabe Skroar alle ver bondsspaarbank bolsward Befaamde eoncert- naar Fan stêd lan en Actie gunnum brug maatschappel ijke functie Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll Plaatselijke krant vervult waardevolle z’n llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll draaiorgels Leeuwarden 112e JAARGANG No. 43 DINSDAG 29 MEI 1973 In verband met Gunnum z'n brug in de praktijk üs hjoed to sizzen DE Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag WACHTEN VOOR OPEN BRUGGEN: OOK EEN MENTALITEITSPROBLEEM WETTERMOUNNE IS LANHEARRE MEI! Redactie en administratie Bols wards Nieuwsblad - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), aan hulpverleningskracht inboet, wan neer de actieradius te groot wordt. Bo vendien kan worden gesteld, dat binnen de regio de onderwijzenden elkaar ken nen of minstens herkennen, zodat de persoonlijke beleving in de werkproble men in de discussies eindelijk de bete kenis krijgt, die deze verdient. Voor het project is een adviesraad gevormd, die bestaat uit vertegenwoordigers van op leidingen voor de diverse takken van onderwijs, te weten de kleuterleidsters- opleiding, de pedagogische academie, de leraressenopleiding nijverheidsonderwijs, de lerarenopleiding technisch onderwijs, Ubbo Emmius en de universiteit”. Iedere automobilist wordt dagelijks ge confronteerd met wachttijden voor open bruggen. Het lijkt wel, of juist bij zijn komst die brug open gaat. En helemaal toevallig is dat niet, aangezien veel brug gen in het watersportgebied in het hoog seizoen zo’n 80 tot 100 keer per dag open zijn. Bij enkele bruggen komen zelfs uit schieters voor 130 keer. Lagere bruggen zijn tussen 11 en 17 uur vaak 40 minuten in het uur voor het weg verkeer onbruikbaar. Het aantal door bruggen passerende vaar tuigen groeit jaarlijks met zo’n 15 a 30 procent. Het wegverkeer neemt in dezelf de periode toe met 8 a lO°/o. Het is dui delijk, dat de grote stijging van beide verkeersstromen tendeert naar een cu mulatie van het conflict. Want dat is het wel! Een conflict, waar economische be langen een grote rol spelen. Een ander probleem, en niet te onderschatten, is de „irritatie”. De gevolgen daarvan zijn nauwelijks in cijfers uit te drukken. Op de lange duur zal deze situatie niet houdbaar blijken. Maatregelen zullen dan allicht ten nadele van de recreant uitvallen. Vandaar een actie, die appel leert aan het „sociale gevoel” van de recreant. Want helemaal oplosbaar zal het pro bleem nooit zijn. Of de recreant wacht, óf de weggebruiker. We kunnen het ook anders stellen: óf de recreant geeft voor rang, óf de weggebruiker, Gunnum z’n brug is een positieve actie, die het probleem bewust moet maken bij de recreant. Want met veel goede wil is het conflict wel tot kleinere proporties terug te brengen. Gunnum z’n brug: vooral een mentaliteitsactie moeten copy en advertehties een dag eerder dan normaal in ons be zit zijn. HEMELVAARTSDAG (Donderdag a.s.) Een dezer dagen zijn te Bolsward re- clame-zuilen geplaatst. Naast reclame vinden op de zuil ook een plattegrond van de stad. name te dwingen. „Ook hier moeten de adverteerders we ten, dat zij in zulk geval meewerken aan een verlies, dat ze later zeer zouden be treuren wanneer ze èn hun kracht en de onafhankelijkheid daarvan kwijt zijn, maar dan wel de nieuwe rekening ge- presenteeerd krijgen.” Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezirisbank zonder winstdoel De lytsen stimme net maklik ta dat oaren greater binne as hja. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wymbritseradeel. De Regionale Omroep Noord en Oost (RONO) en de Rijksuniversi teit in Groningen zjjn begonnen met de voorbereidingen voor een ge zamenlijk project ten behoeve van kleuterleidsters, onderwijzers en docenten van het voorgezet onderwijs in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe. De bedoeling is om samen met deze groepen onderwijzenden hun werkproblemen te inventariseren en analyse ren. Daartoe zal de RONO van begin oktober van dit jaar af een serie van twaalf radioprogramma's van elk een half uur uitzenden. De serie, die uitsluitend via de zenders Irnsum en Hoogezand zal worden uitgezonden, is voorlopig gepland op woensdagavond van 19.00 tot 19.30 uur. jen. In oar foarbyld: lenkear waerden alle gaslantearns oan de kant smiten op de aid izerbult, nou binne se mei gjin jild to biteljen. It riedslid hie lykwols üngelyk, as er bidoelde, dat de mounen yn Fryslan mar in tydlik forskynsel west hawwe soene. Se hawwe ommers de ieu- wen troch Fryslan hoede foar wetteroer- lêst en pas yn dizze ieu, nou’t der sprake is fan forsearre konsintraesje fan pol ders en wetterskippen en der oalje en elektra kommen binne as mechanyske krêftboarnen, rekken de mounen yn de nederklits. Der binne hiel hwat yn for- fal rekke en noch mear hielendal for- dwoun. Nammen as „Mounnepólle”, „Mounefintsje” ensfh. haldde it oantin- ken noch in skoftsje fêst, oant troch ruil- forkaveljen en sa ek dat yn it forjitboek rekket. In pear sifers, üntliend oan it prachtige boek „Molens van Friesland”, dat wy yn dit blêd al earder oanhellen: Boalsert hie yn 1811 noch 17 wettermou- nen, yn 1854 noch 12. Yn de plattelans- gemeenten leine dy sifers noch folie he- ger. Sa hie Baerderadiel yn 1811 net minder as 134 molens, yn 1844 noch 121, Hinnaerderadiel earst 158, letter noch 129 (1851), Wünseradiel yn 1811 noch 222, hokker tal yn 1854 tobekroun wie oant 143. De kroan spande (fan alle Fryske gemeenten) Wymbritseradiel mei 322 mounen yn 1811. Mar yn de foargeande ieu kaem der ek al in tobekgong, hwant yn 1851 wiene der noch 260 en yn 1867 noch 182. Elke boer, hie earst syn eigen bimealling, mar mei de opkomst fan de polders en letter fan de wetterskippen, kaem der al gau konsintraesje. En dan giet it hjir allinne noch mar oer wetter- mounen, hwant bihalven de 17 dy’t wy al neamden hie Boalsert healwei de foar geande ieu ek noch 7 yndustrymounen, hwerby 1 houtseachmoune, 2 rogge- of koarnmounen, 1 run- en folmmoune en 3 mosterdmounen. In 150 jier lyn hie nef- fens it foarwurd üs provinsje noch sa’n „Het nieuwsblad veronderstelt lezers, die zich ergens bij betrokken voelen, die vanuit een zekere vorm van gemeenschap zichzelf'terug vinden of trachten te vin den in die eigen lokale krant. Eigenlijk is de nieuwsblad-functie, dus die van de lokale krant als sociologische functie, iets waar de moderne samenleving om zit te schreeuwen en is juist het verloren gaan daarvan een van de grote fouten, die men onze moderne maatschappij aan wrijft.” Dit zei de voorzitter van de Vereniging de Nederlandse Nieuwsblad Pers, de hr. J. H. Boom, op de algemene jaarvergade ring van deze vereniging. Hij was van mening „dat het vanuit die optiek dan ook volstrekt verantwoord is dat juist de nieuwsbladpers betrokken is bij maat regelen, die strekken tot steun aan de pers terwille van het behoud van haar diversiteit en haar onafhankelijkheid.” Het feit doet zich ook voor dat juist daar, waar goede onafhankelijke nieuwsbla den verschijnen, de nationale dagblad pers een aanzienlijk hogere leesdicht- heid heeft dan in gebieden die geheel opgeslokt zijn door een regionaal dag blad, en de betaalbare keuze van krant beperkter is. De heer Boom meende dat „daar, waar een nieuwsblad werkelijk een functie heeft en deze functie goed vervult, dit een maatschappelijk goed betekent waar de samenleving zuinig op moet zijn.” Hij zag voor het nieuwsblad overigens weer betere perspectieven, mits journa listiek. technisch en commercieel goed geleid. „De maatschappij vertoont weer een tendens naar een nieuwe belangstel ling voor het eigene, van de kleinere ge meenschap, zaken' die juist binnen het vlak van de plaatselijke krant liggen. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft reeds ge toond belangstelling juist voor deze kant van het nieuwsbladwezen te hebben. Maar het is wenselijk, dat ook de eigen plaafselijke overheden worden doordron gen van de waardevolle functie, die in maatschappelijk opzicht de eigen krant voor de samenleving betekent. De eigen identiteit van de gemeenschap heeft te maken met het bestaan en het voortbe staan van die eigen krant”, aldus de heer Boom, die zich voorts keerde tegen de ongezonde prijzenoorlogen, die soms uitbarsten om de positie van een krant te ondermijnen en haar tot fusie of over- Muziek van concert- en kermisdraaior- gels zal op Hemelvaartsdag de aandacht opeisen in het centrum van Leeuwarden. Onder auspiciën van de Gavioli Club ko men zeven vermaarde orgels naar Leeu warden. ’s Middags na 1 uur zijn ze te zien en te horen op verschillende punten in de binnenstad en ’s avonds om 8 uur is er een internationaal draaiorgelcon- cours in de Prinsentuin. Op het gebied van de grote concertdraaiorgels zijn de namen van Ruth uit Waldkirch en Ga violi uit Parijs een begrip. De Ruth-or- gels werden vanaf het midden van de vorige eeuw gebouwd door drie geslach ten. Gavioli vond rond 1900 het boekor- gel uit, waarna voor het draaiorgel een bloeitijd aanbrak. Hetgeen allemaal niet wegneemt, dat er ook ettelijke andere bekwame orgelbou wers zijn geweest, wier instrumenten op Hemelvaartsdag in Leeuwarden te horen zullen zijn. In elk geval komt er een 104- toets Ruthorgel uit Bassum bij Bremen en een Gavioli uit Tiel. Voorts zijn er or gels, destijds gebouwd door Brüder, Rich ter, Fritz Wrede en Wellershaus. ken met de problemen en spanningen in het onderwijsveld. Enige medewerkers hebben zich bezonnen op de vraag in hoeverre er hulp geboden kan worden aan de onderwijzenden. Immers kleuter leidsters, onderwijzers en docenten van het voortgezet onderwijs werken binnen het bestaande onderwijssysteem en voe den zich aangesproken door alle groepen, die kritiek hebben op het onderwijs. Er wordt druk op hen uitgeoefend om te veranderen, terwijl zij zich gebonden voelen door voorschriften, organisatori sche constructies en financiële middelen. Nu blijkt dat de onderwijzenden onvol doende op de hoogte zijn van de veran deringsmogelijkheden binnen het onder wijssysteem en dat zij zich dikwijls on voldoende opgeleid voelen om hun onder wijs te vernieuwen. Bovendien bestaat er onder hen een grote onrust, zodat er sprake is van een zich afsluiten voor nieuwe informatie uit angst geconfron teerd te worden met eigen ontoereikend heid. Ongevraagde adviezen stuiten dan ook op weerstand. Informatie d.m.v. bij- scholingscursussen komt niet over bij ge brek aan belangstelling. Publicaties wor den of met grote achterdocht of niet ge lezen. De nieuwe opgeleide onderwijs kracht krijgt te maken met andere col lega’s, die zich vaak krampachtig bin nen de „veiligheidsmarges” van de voor schriften e.d. houden. Het vernieuwen van het onderwijs loopt op deze wijze steeds vast, ondanks de discussies over onderwijsproblemen. De bestaande on derwijsproblemen kunnen niet opgelost worden door wetswijzigingen, nota’s pu blicaties en discussies, wanneer de con crete werkproblemen van de onderwijs- werkers niet steeds aan de orde komen. Wanneer deze werkers in het veld zich isoleren blijft het bij discussies of val len er (het eerste onder hen) slachtoffers. De communicatie met hen moet op een nieuwe wijze op gang gebracht worden, zodat de kritiek op het onderwijsgebeu- ren de reeële werkproblemen van de uit voerders mede als uitgangspunt kan zijn. Een werkgroep van het Interfacultair Instituut is tot de slotsom gekomen dat het mogelijk is uit de impasse te komen door samen met de onderwijzenden de werkproblemen te inventariseren en te analyseren. Op grond daarvan in com municatie met belanghebbende naar op lossingen te zoeken en informatiekana len te openen tussen allerlei groeperin gen die met onderwijs te maken hebben. Deze activiteiten moeten zich in het openbaar af spelen, zodat de wederzijdse informatie gegarandeerd wordt. In samenwerking met de RONO werd het volgende! plan ontwikkeld: Door middel van een serie radioprogramma’s zullen de werkproblemen worden geïnventari seerd en geanalyseerd. Vanuit een cen traal punt kan informatie worden aan gevraagd en hulp worden geboden tot het organiseren van regionale gespreks groepen. In deze groepen kunnen er varingen worden uitgewisseld en oplei dingseisen worden geformuleerd, waarna opleiders kunnen worden gevraagd om deskundige hulp te bieden. Op deze wij ze kunnen regionale (plaatselijke) work shops voor onderwijs ontstaan, en zal de vernieuwing van het onderwijs een fun damentele basis krijgen. Het uitgangspunt is de werker in het onderwijsveld. Vanuit deze keuze werd het plan nader geconcretiseerd. In de regio Groningen/Friesland/Drenthe wor den twaalf programma’s uitgezonden voor alle onderwijzenden, waarin vooral zij informatieover hun problemen (en oplossingen) kunnen geven. In de voor bereidingsperiode worden informatiebla den samengesteld om onvoldoende geïn- farmeerden direct te helpen. Een aantal medewerkers stelt Zich beschikbaar om in de vrije tijd hulp te bieden aan plaat selijke groepen. Medewerking van ande re deskundigen wordt aangevraagd. Het is duidelijk dat deze communicatie- actie voor het onderwijs regionaal moet worden opgezet, omdat het actiecentrum 2500 mounen, by de telling fan 1968 hie Fryslan noch 36 mounen yn bidriuw, 14 mei kombinearre bimealling en 93 sa- neamde „deade” mounen. Dêrmei is de efterütgong (dy’t sünt noch trochgien is) wol düdlik tekene. Léze wy yn 1466 foar it earst fan in moune (al kinne se der earder ek wol west hawwe) en yn üs om- krite al yn 1511 fan de „Klyffstermol- len” to Nijlan, men kin fan tinken wol hawwe, dat binammen de léste ieuwen troch de mounen it Fryske gea in apart oansjen krigen hat. Dat it sa hurd to bekroun is, sit him mei yn de wierheit, dy’t yn in sprekwurd, dat boppe dit ar tikel tsje stiet, gearfette is: De wetter- moune is lanhearre mei! De bitsjutting sil in elk wol düdlik wêze: lyk as de lanhearre in great part fan it gemaek yn de foarm fan hier opstrykt, nimt it ün- derhald fan in wettermoune ek noch al it ien en oar. Hjoed de dei mei de hege üreleanen en krapte oan goede moune- makkers (in hiel apart fak) is it hast foar in partikulier net mear to dwaen en haldt der foar syn lan in moune op nei. Dêrfandinne ek it feit, dat de measte mounen der neat net florisant foar stea- ne. Trouwens ek oare sprekwurden falie net al to gunstich foar de moune üt. Wy neame in pear: „It hat wer lang yn de moune west”; „as de moune troch de fang is, is der gjin hélden mear oan”; „mounen en hinnen hat men altyd lést mei” en fan in boeredochter of oare faem dy’t trout sünder jild yn to bringen: „Hja hat twa bilpleatsen en in wettermoune”. Dat bil-Bildt is dan in wurdspiling. Bi- doeld wurde fansels gjin Bildtpleatsen (dat soe in stik büter yn ’e brij wêze) mar oars net as twa billen en in m.o.w. dér sit gjin modder oan ’e kloet. Hjirmei is üs romte fol. Allicht breidzje wy dit praetsje oer de mounen nije wike noch hwat oan, as him tominsten earder net hwat aktueels foar docht, dat üs om tinken ferget. In samenwerking met HZ-reclame in Sneek is een actie ontworpen, die een voortdurend beroep doet op de goede wil van de recreant en op begrip bij de I weggebruiker. Want anderzijds is het na- tuurlijk zó, dat de weggebruiker zelf op een ander tijdstip recreant is. Een actie, opgebouwd uit positieve elementen. Er is een poster ontworpen, die bij voort during het probleem stelt, evenals de sticker. Op grote schaal zal daarnaast ’n miniboekje verspreid worden, dat aller lei practische instructies geeft aan de recreant, waardoor er zeker mogelijkhe den ontstaan het probleem wat meer on der de knie te krijgen. Want van de recreant zal het moeten ko men! Het is niet aannemelijk dat het wegverkeer bereid is enorme files te cre- eren voor één zeilbootje dat langdurig bezig is een brug te passeren. En dat is een typisch voorbeeld waar de actie „Gunnum z’n brug” iets aan kan doen. eachpunt fan lanskipsbihald seit men dan. It sil de measten dan ek wol nuver yn ’e earen klinke to hearen, dat der in tiid west hat, dat de Fryske Steaten op dracht joegen gans in tal prachtige mou nen, allegearre yn fol bidriuw, to slo pen. En wisten jo wol, dat ien fan boar- gemaster Mulder syn foargongers (syn portret hinget noch op de lytse kommis- jekeamer op it Boalserter stêdhüs!) in üt- fining dien hat op it gebiet fan de mou- nemakkerij? Hy krige seis op 7 july 1762 oktroai op in watermachine, die met een darde der kragt evenveel kan doen als de thans in gebruik zijnde water-wind- molens. It gie hjirre om in saneamde trachtermoune, dy’t de Boalserter boar- gemaster Pieter Coopmans, dy’t ek op oar mêd in bütenwênstich man wie (tink mar oan syn tocht oer iis yn ien dei mei in brief foar Marijkemuoi nei den Haech) makke hie foar syn eigen „Waldmar” Ferwaldstermar). De boargemaster advertearre seis mei syn ütfining yn de Ljouwerter krante. By de ütfining fan boargemaster Coopmans waerd it wetter troch fül to draeijen by de ranne fan in soart trachter opjage, om dan oer de ran ne yn in fêste goate to kommen. Om noch efkes yn de gemeentlike sfear to bliu- wen: inkelde jierren lyn stelde by in subsydzjefoarsctel ien fan de Boalserter riedsleden de lakonike fraech: Goed en wol: Jim miene dat dy mounen yn it lanskip hearre, mar hoe seach men der tsjin oan doe’t de earsten as obstakels pleatst waerden? Hy hie oan ’e iene kant gelyk, oan de oare kant net. It gelyk wie oan syn kant foar safier it in gewoan minsklike eigenskip is, dat men dingen dy’t men earst frjemd fynt op ’en dür akseptearret en seis karakteristyk begjint to finen. Hwat de mounen oanbilanget: Hwat wie de wynmotor earst in frjemd en nuver blikken gefal, mar nou geane der al stimmen op om ien of twa to res- taurearjen en foar de neiteam to biwar- Het project is opgezet door de RONO, de Dienst Beeld en Geluid van de Rijksuni versiteit in Groningen en het Interfa cultair Instituut voor de algemeen peda- gogische-didactische opleiding van a.s. leraren van de Rijksuniversiteit in Gro ningen. Wetenschappelijke leiding: dr. W. M. Hopman en drs. H. van Latum. Technische leiding: C. Deerenbrug en D. Heerkens. Organisatie en coördinatie: drs H. J. P. Jurgens. Eindredactie en regie: L. D. S. Hoekstra. De radioserie bestaat uit drie program ma’s over de leerlingen1 (hun motivatie, de orde, de selectie), drie programma’s over de leerstof (exameneisen, behande ling en controle), drie programma’s over de organisatie (scholengemeenschap, vak sectie, aanstelling) en drie programma’s over problemen aangaande de relatie on- derwijs/maatschappij (wetten, onder wijstechnologie en onderwijstheoriën). Gezocht wordt naar mogelijkheden om deze programma’s op hun effect te eva lueren. Ter toelichting op het project schrijft dr. W. M. Hopman, directeur van het Inter facultair Instituut, het volgende: ,De discussies over onderwijsproblemen nemen toe. De spanningen voor de on derwijzenden eveneens. Het Interfacul tair Instituut voor de algemeen pedago gische opleiding van a.s. leraren van de Rijksuniversiteit in Groningen helpt a.s. leraren bij hun voorbereiding tot het leraarschap en heeft daarom veel te ma- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Dit kear ris in praetsje oer de wetter moune yn üs Fryske lanskip. Dat mei ek wolris as wy bitinke, dat üs boargemas ter Mulder hjit fan syn fan. Mulder is de min oftemear Saksyske foarm fan mounder, de man dy’t de moune (oaren sizze yn likegoed Frysk mone of mole) draeijende halde moat. Nou, dat docht er dan ek wol as it oer de gemeentlike saken giet. Mei in echte moune hat hy net faek hwat üt to stean, of it moast al wêze, dat dit wie yn forban mei in sub- sydzje-oanfraech om ien fan de lésten fan de Mohikanen foar ündergong to bi- warjen. Hjoed de dei fine wy it hiel fan- selssprekkend, dat gemeente, provinsje en ryk byspringe om in moune to ünder- halden en to restaurearjen, ek al docht er as sadanich gjin tsjinst mear. Ut in ---- Hwat hat P| 4^ r ’4»’^?****

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1