Ned. Hervormde Gemeente krijgt gebouw nieuw Nieuw schooltype Rijks Middel baar Landbouw Technologische Gade Sluw school start te Bolsward Raad was unaniem goed voor een aanvullend crediel Bliksemactie moei vier ton op tafel brengen ""7 7 b3 25 Miljoen Zilveren filmpjes Niet met blote han- den in aquarium llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll r Hf Rz 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND r kv g JAARGANG No. 46 ’t Begin is er. RAAD BOLSWARD zijn resp. Zomertentoonstelling Ingekomen stukken le week juni 1948 Bliksemactie Begrotingswijzigingen 8 belangrijk financieel worden Hwat hat de üs hjoed to sizzen op Geweldige opgave 12 In de vergadering van 24 april 1973 werd f ■r Foto maquette: maquette van het nieuwe Gemeentegebouw. Graag uw kopjj vóór dinsdag uur. Under ’t wurk heart nimmen to praten utsein dan dümny’s en advokaten. Rode Kruis plaatst lektuurbus te Bols- ward. Te koop een grote kist 1 x 1 x 1.70 m. geschikt voor emigrant.. F. Faber. Hy- daard. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A, J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Intussen lijkt het bijeenbrengen in een zo korte tijd van zo’n groot bedrag een geweldige opgave, zeker, wanneer wij door de raad een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een 3-tal nood- lokalen achter de oude „zuivelschool” ten behoeve van een middelbaar landbouw technologische opleiding. In het raadsvoorstel daartoe werd reeds medegedeeld, dat de raad in verband met de korte tijd van voorbereiding geen exacte ramingscijfers konden worden ver strekt. Op grond van terzake gevoerde besprekingen met diverse aannemersbe drijven in deze sector kunnen B en W thans de definitieve ramingen verstrek ken. B en W stellen in verband daarmee voor een aanvullend krediet voor de bouw van bovengenoemde lokaliteiten beschik baar te stellen. Vragen hieromtrent werden gesteld door de leden E. Tilstra (AR), F. Roode (PvdA) en B. P. van Dalen (PvdA). De heer Til stra dy’t de foargeande gearkomste for- somme hie krige neijer ynformaesje, dat de gemeente bout. In earste part fan de finansiering is al roun. De ütwreiding sil ek wol gjin swierrichheit jaen. It gebou, dat wol semi-permanint neamd wurdt, mar tige hecht wurdt. sil yn 25 jier êf- skreaun wurden, de groun yn 50 jier en de ynventaris yn 10 jier. De heer Roode vond 2 °/o van de bouwsom als onderhoudspercentage aan de lage kant. De voorzitter kon hem geruststel len door mee te delen, dat het hier sys teembouw betreft, dat navenant weinig onderhoud vergt. Met betrekking tot dit percentage is men afgegaan op deskun dige voorlichting. De heer Van Dalen wees nog eens op de wenselijkheid zoveel mogelijk over te gaan tot openbare aanbesteding. Daar het hier gespecialiseerde systeembouw betrof, bleek dit hier niet mogelijk! Hierna gaat de raad accoord. In het laatst van mei is het inleggerste- goed bij de Bondsspaarbank te Bolsward de 25 miljoen gulden overschreden. Aan het eind van 1970 was het spaarte goed 18.000.000. In minder dan 2% jaar is het spaartegoed dus met 7 miljoen toegenomen. van er- Aanbesteding bouw noodlokalen R.H.L.T.S. Bolswards Nieuwsbla Wymbritseradeel, President Benesj treedt af en ontgaat daarmee de verplichting de grondwet te tekenen, die Tsjecho Slowakije aan de dictatuur overlevert. De Nederlands Hervormde Gemeente Bolsward krijgt een nieuw Ge meentegebouw. Het zal verrijzen ten zuiden van de Martinikerk, een prachtiig centraal punt in het Bolsward van de toekomst. De kosten van bouw en inrichting worden op vier ton geraamd. In een spec taculaire bliksemactie van amper twee weken moet dit niet geringe bedrag boven water komen. „Ieder staat voor zijn deel”! is het motto van deze actie, waarvoor zondag het startsein klinkt. Een grote groep medewerkers heeft zich spontaan gemeld om door middel van huis bezoek een beroep op de offervaardigheid van de gemeenteleden te doen. Reeds bij de voorbereidingen bleek b ijvelen het enthousiasme voor deze campagne zo groot, dat de Kerkvoogdij goede hoop heeft op het welslagen van deze opzienbarende actie. De (spoedeisende, tussentijdse) raadsvergadering te Bolsward was ditmaal een mannelijke aangelegenheid. Het enige vrouwelijke raads lid, mevr. Hilgers-Jacobs (KVP), was vertoevende op een van Fries- lands overzeese gebiedsdelen, verhinderd de vergadering bij te wonen. Voor het overige was de raad weer voltallig. Een speciaal woord van welkom verkreeg de ch-fractievoorzitter de heer E. S. de Jong, die wegens ziekte enige vergaderingen had moeten verzuimen. Op zijn beurt dankte de heer de Jong het college van B en W en de Raad voor het betoonde meeleven. In verband met het spoedeisende ka- nog geen notulen van de De agenda bevatte voorts in een tijdsbestek van een Deze zal in de heamielwike worden ge opend en wel op vrijdag 29 juni. De ten toonstelling die wordt gehouden in het kader van het zilveren regeringsjubi leum van H. M. Koningin Juliana, wordt in ons land op een 5-tal plaatsen ge houden. Behalve te Maastricht, Eindho ven, Delft, Apeldoorn ook te Bolsward. dat hier zal gelden als het centrum van de 5 noordelijke provincies. De officiële opening zal geschieden door de freule Jonkvrouw Wttewaal van Stoetwegen, die zitting heeft in het na tionale comité. Terwijl hij ons met brede armgebaren de plek wees, waar het gebouw zal verrij zen en hopelijk tegen de zomer van 1974 gereed zal zijn, zei hij: „Het is onvoor stelbaar hoeveel enthousiasme er leeft voor dit plan. Tientallen gemeenteleden hebben zich al gemeld om anderen te be werken en ook weer enthousiast te maken. Sommigen hebben we gewoon moeten tegenhouden om niet direct aan de slag te gaan. Officieel zijn we nog niet los, maar ik kan wel verklappen, dat er nu al toezeggingen zijn. Ieder staat voor zijn deel - ik twijfel er niet aan”! Nou ja, dat moet dan ook wel, want dat is immers ook het motto van deze grootse actie: „Ik sta voor mijn deel”! Verhoging krediet bouw noodlokali- teiten R.H.L.T.S. De volgende begrotingswijzigingen wa ren door Gedeputeerde Staten goedge keurd: 1 Overhevelen krediet 1972 V.O.P. f21.105,—. 2 Aanpassing alg. uitk. gemeentefonds 3 Baggeren grachten f 70.000, 5 Buitenschilderwerk brandweergarage f 3.000 6 Schilderwerk podium Julianapark f 9.000,—. 7 Schilderwerk brug Hollanderzet f 7.300,—. Wie thuis een aquarium heeft, moet er vooral aan denken bij het schoonmaken hiervan gummi-handschoenen te dragen. Het is namelijk gebleken dat de in het aquarium levende bakteriën gemakkelijk infekties kunnen veroorzaken die lastig genezen. Ook bij waterschildpadjes be staat dit gevaar en ook zijn waterschild padden meer dan eens overdragers geweest van de gevaarlijke salmonella— bakterie. Het nieuwe Gemeentegebouw, trefpunt voor tal van kerkelijke organisaties, lo kaal voor kerkelijke vergaderingen, voor vrouwen- en mannenverenigingen, voor catechisaties, voor repetities van het rakter van de vergadering, waren er laatstgehouden vergadering aanwezig, slechts een viertal punten, die precies half uur konden worden afgehandeld. drijf Schipper en Meijerink b.v. te Nee- de en de aanleg van electra, gas, water, centrale verwarming en binnenriolering aan Gebr. van der Weerd n.v. te Bols ward. De aannnemerssommen f293.596,— en f72.335,28. De hear Brattinga foun de iepenbiere oanbistegingen wol hwat kapitalistysk, hwerby de oannimmers ütsügd wurde. De hear De Jong hie in blomlêzing mak ke fan „slimme wurden” üt de offerte dy’t in net op dit terrein deskundige net langer neikomme koe. De voorzitter zeide evenmin het vakjar gon te waarderen noch te begrijpen. Ook hier gaat men te zeil op de deskundigen. Hierna werd ook dit voorstel aangeno men en niets meer aan de orde zijnde de vergadering gesloten, echter niet dan nadat de voorzitter nog enige informatie had gegeven over de komende Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeioopen, Wonseradeel, Workum en Ds. G. D. A. Oskamp, voorganger van de evangelisatieverepiging te Bolsward 70 jaar. Hierboven werd de raad een voorstel ge daan tot het beschikbaar stellen van een, aanvullend krediet voor de bouw van ’n drietal noodlokalen, te weten 2 labora toriumruimten en 1 leslokaal ten behoeve van de aan de Rijks Hogere Landbouw Technologische School, alhier, te koppe len middelbare opleiding. Voor de uitvoering van deze werkzaam heden hébben B en W contact opgeno men met diverse in de sector van de se- mi-permanente bouw werkzame bedrij ven, terwijl de directeur van gemeente werken met een technisch medewerker van de rijksgebouwendienst eveneens eni ge semi-permanente schoolgebouwen hebben bezocht. Op grond hiervan en mede in aanmerking nemende de terzake uitgebrachte offertes stellen zij voor het bouwkundig gedeel te aan te besteden aan Aannemersbe- I.v.m. Pinksteren verschijnt krant één dag later en wel woensdag 13 juni a.s. België doet een hernieuwde poging een verzoening met Koning Leopold tot stand te brengen. Vanuit de raad werd een gelukwens ge sproken aan het adres van B en W voor de vlotte goedkeuring van diverse wer ken. Voorts werd geïnformeerd waarom sommige bedragen wel waren ingevuld en anderen niet. De héér H. H. Brattinga (KVP) woe graech witte, hwannear der mei it wurk ütein set wurde koe. Naar aanleiding hiervan gaf de voorzit ter, burgemeester J. M. A. Mulder een uitvoerige toelichting op de stand de werkzaamheden. Met de meeste van kan spoedig worden begonnen. kerkkoor, voor gemeente-avonden, voor het opvangen van culturele evenementen en in de toekomst ook bruikbaar als kin dercrèche en Jeugdkerk- kortom voor zo ontzettend veel activiteiten, zal het oude Convent moeten vervangen, maar het komt op een andere plaats, een goede honderd meter oostelijker. Het zal ge bouwd worden op de open ruimte achter de oude pastorie, dus tussen het Groot Kerkhof en de Grote Kampen. Het bouwplan is ontworpen door Architect J. Grunstra - hij heeft een geheel gecre- eerd, dat stellig uitstekend in de sfeer van dit oude deel van Bolsward past. Ingekomen waren o.a. de volgende goed keuringen door Ged. Staten van de ge nomen raadsbesluiten: 1 Aankoop van het pand Witheeren- straat no. 33 2 Aankoop van het perceel Witheeren- straat 22. 3 Ruiling van gronden t.b.v. garage bedrijf H. Wander B.V. Voorts was er een schrijven van Gede puteerde Staten met het bericht van ontvangst betreffende de wijziging van de Algemene Politie Verordening. Een formele aangelegenheid, aldus werd de heer Borggreve gerustgesteld, die in formeerde naar de strekking van deze mededeling. 9 Aanschaf 3 cirkelmaaiers en grond- schuiver f 7.700, 10 Herstel klokken Martinitoren f 25.000. 11 Aanschaf brandweerauto f45.000, 12 Ontsluiten Julianapark f 32.000, 13 Vitrines oudheidkamer f 17.000, 14 Permanente verlichting Julianapark f 30.000,—. 15 Aanleg bruggetje Eekwerd - Noord I. f 35.000,—. 16 Aankoop pand Hoogstraat 15 17 Aankoop pand Harlingerstraat 58. 18 Geldlening B.N.G. 19 Overheveling krediet aankoop Wit- heerenstraat 1 en 2 21 Subsidie restauratie Kleine Dijlakker 17 22 Ruiling Witheerenstraat 2 tegen Wit- heerenstraat 3 en 5 24 Herverdeling lasten model LII en LUI 25 Kap. verstrekking gasbedrijf f 200.000 34 Verlaging subsidie „Zuid West Fries land 35 Aanleg uitritten Laag Bolwerk 38 Krediet platenspeler R. K. Basis school f 300, 39 Subsidie restauratie Heeremastraat f 138.108,—. De Kerkvoogdij heeft een keus moeten doen uit enkele mogelijkheden om dit bouwplan te financieren. Na ampel be raad bleek een bliksemactie onder de ge meenteleden financieel het meest aan trekkelijk. In één klap hoopt men de hele financiering rond te krijgen. Bij het nemen van een hypotheek zou het nage slacht over veertig, vijftig jaar nog steeds belast een weinig aanlokkende omstan digheid. In feite komt het er op neer, dat de Kerkvoogdij op ruim drie duizend po tentieel geinteresseerden een beroep gaat doen. Er zijn namelijk zoveel belijdende- doop- en geboorteleden, die stellig sym- patiek tegenover deze bouwplannen en de actie zullen staan. Trouwens, ook „Buitenkerkelijk” medeleven zal niet worden versmaad: het realiseren van een plan als dit zal zeker beschouwd mogen worden als een algemeen Bolswards be lang. Foto Postuma: President-Kerkvoogd S. W. Postuma: hier komt het- op een prachtig punt! Spoedeisende vergadering van de raad van Bolsward in verband met het tot standkoming van de weg Schildwyk- Hichtum. In 1941 was voor de aanleg van de weg reeds geraamd f 122.500, en voor de brug over de stadsgracht f 81.000,In verband met prijsstijgin gen is dit cijfer thans met 2% vermenig vuldigd. De prov. geeft 80% subsidie. De kosten van de brug zijn voor de ge meente. bedenken, dat de geruchtmakende actie’s van heel het Friese volk voor bijvoor beeld het Frysk Orkest en de redding boot De Insulinde jaren geleden veel kleinere eindbedragen tot resultaat heb ben gehad, namelijk respectievelijk Fl. 50.000 en Fl. 120.000. Maar President- Kerkvoogd, de heer S. W. Postuma, die wij op de man af zijn mening vroegen, toonde zich ten aanzien van het te ver wachten succes een uitgesproken optimist. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag /..7 Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ft j s A /•f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1