school De overgang naar van beroep 6ahe Shroar I I bondsspaarbank bolsward Vaste evenementen 1973 zomer de Zuidwesthoek in Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan Geslaagde Mini-elfstedentoeht Zilveren filmpjes Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll f- Hwat hat Fries special iteiten- rest. „De Wijnberg” Workum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Nije meiwurkers oan great Frysk Wurdboek WOENSDAG 13 JUNI 1973 I12e JAARGANG No. 47 Sollicitatiebrief Inl. tel. NULAND ,St. üs hjoed to sizzen Partiële leerplicht ALLINNE YN IT GREAT Vakantiewerkers op Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tariel Contractprijs op aanvraag Gedurende de jubileumfeestweek zullen de etalages verlicht mogen zijn. Verschijnt DINSDAGS ao VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IS - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). De contacten met de toekomstige werk gever komen vaak op een simpele manier tot stand. Je hoort van je vrienden, ken- De nieuwe vaderdag is bepaald op de 3e zondag in juni. Groentezaak van wed. Beswerda in de Hoogstraat bestaat 40 jaar. H. J. Schukken verplaatst zijn bedrijf naar Franekervaart.. Carosserie- en wa- genbouw. Tel. 510. 2e week juni 1948 nissen of familie dat die en die werkge ver weleens een vacature zou kunnen hebben. Een andere mogelijkheid is dat het arbeidsbureau of de schooldekaan je voor een bepaalde baan een tip geeft. Na een telefonische afspraak volgt dan in de regel een sollicitatiebezoek. Menig een zal het met ons eens zijn, dat het allemaal zo gemakkelijk niet gaat. Indien je op een personeelsadvertentie in de krant wilt solliciteren, moet dat in de regel schriftelijk gebeuren. op het gemeentehuis kunt krijgen. Een uitzondering hierop zijn de scholieren die wel 15 jaar oud zijn, maar nog negen jaar volledig dagonderwijs hebben ge volgd. Zij mogen wel vakantiewerk ver richten, maar kunnen nog geen arbeids kaart krijgen. Ook van een vakantiewerker verwacht de werkgever een positieve inbreng. Vakan tiewerk is arbeid, die wel degelijk in spanning vergt en risico’s met zich mee brengt. Neem echter alleen aanvaardba re risico’s en bedwing je lust tot onder zoek. „Eens proberen of dat gaat” is te riskant. Arbeidsbureau Bolsward Oan hinne- en oan aei-image kin noch wol hwat dien wurde. It iten fan hin Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel Hwat op it toaniel kunst hjit, hjit yn it deistich libben komeedzje. hinklik fan de merksitewaesje yn de Eu- ropeeske mienskip. Op it heden kin dy him hwat aeijen en slachtpiken oanbi- langet sahwat seis bigrippe. Binne der oerskotten, dy’t net ófset wurde kinne nei lannen buten de EEG, dan hat soks daliks ynfloed op de prizen, dy’t dan mei de dei kelderje kinne. De hinnehalders binne dus wakker óf- hinklik fan de ynternasjonale merksite waesje, mar hja hawwe al leard dêrmei to libjen. Der binne lykwols ek oare faktoaren, dy’t meitsje, dat it net altyd foar de wyn giet. Sa kin men sünder mear kjel wurde fan it soms hommels omheechrinnen fan de foerprizen. Ommers dy foarmje in wich- tich diel fan de totale produksjekosten en dy lige der net om. As dy djürder produksje net yn it einsifer ta ütering komt, wiist it net sa bést. Mei oare wur- den: de konsumint sil ré wêze moatte in sintmannich mear to biteljen foar syn slachte hintsje en foafr de aeijen. Mar der is mear as it djüre foer allinne. Op it mêd fan de sounens fan de hin- nen en de hygiene wurde hwat langer hwat mear easken steld, lyk as (der- troch ek) oan de kwaliteit. Ek dat freget mear ynvestearring. In foar de hinne halderij hwat spitige saek is it feit dat de oerheit de kosten fan de sounheits- soarch hwat langer hwat mear ófskouve wol op de oerheit. Dat selde jildt ek foar de easken oan it milieu steld. Fansels de hinnehalderij kin, tominsten by brqd- zich waer net alhiel sünder dochs wol hwat bidjer fan de frisse loft. Ek is men der soms mei oan, hwer’t men mei de brol hinne moat, as de mesterijen en hok ken ütmjukse wurde moatte. Mar der is noch mear. Yn üs natür- en milieubiwus- te tiid is der ek in diskusje op gong kom men oan it wolwèzen (de bihanneling) fan de bisten. Binammen komme guon (seis gjin hin nehalders) op foar it lot fan de batte- tinga opfolgje as dy yn 1974 en 1975 mei pensioen geane. Om de nije meiwurkers, dy’t in akademyske oplieding op it mêd fan de filology hawn hawwe moatte, yn to wurkjen yn it tige spesialistyske leksikografysk wurk, sille hja al mei yngong fan 1 septimber 1973 bineamd wurde. Gadingmakkers kinne har foar 8 juny by de wittenskiplik direkteur fan de Fryske Akademy opjaen. It Great Wurdboek fan de Fryske tael wurdt al sünt tritich jier oan wurke. De letter A is klear; de tekst wurdt op 't he den parseré makke en dat wurdt bikostige üt de Visser-Neerlandia-priis, dy’t it Algemeen Nederlands Verbond okkerwyks oan de Fryske Akademy takend hat foar it wurdboekwurk. De B wurdt oan wurke, de C wurdt yn it Frysk net brükt as earste letter, de D en E binne klear en oan de F en G wurdt wurke. It „Great Wurdboek fan de Fryske tael/Groot Woordenboek van de Friese taal” wurdt tusken de 7.000 en 10.000 siden fan it formaet fan de greate „Van Dale”. Doel is, dat it Wurdboek yn ófle- veringen forskynt; der is oerliz geande oer de publikaesje fan de letter A. Langlêsten ha wy yn hiel oar forban - nammentlik yn in artikel oer de profes sionele kninehaldery - de Fryske siz- wize oanhelle fan „in hin is in sin en gjin gewin”. Wy ha der doe düdlik by- sein, dat dit allinne it gefal wie yn sa- fier der gjin sprake wie fan goed opsette greatbidriuwen. Der wolle wy it hjoed ris oer ha. Nijsgjirrige sifers hjiroer fou- nen wy ü.o. yn it altyd goed redigearre moanneblêd fan de Rabo-bank, hweryn ing. F. T. Redeker, foarljochtingsfunksjo- naris by de Cebecohannelsried der noch wol Ijocht yn sjocht. Hy jowt ta, dat de Nederlandske hinnehaldery nou en dan in swiere sile to lüken hat. Noch mar inkelde moannen lyn stie it der mei de aeijen en mei de slachtpiken net sa bjustere bést foar. Dit kaem yn haedsaek troch de tanommen produksje yn de EEG. As eksportlan binne wy wakker óf- Vertegenwoordigers van politieke partij en te Bolsward kwamen overeen de a.s. verkiezingsstrijd waardig te vieren, nl. door enkel de gemeentelijke borden te beplakken en geen leuzen te kalken op straten en muren. Zaterdagmorgen om 8 uur vond de start plaats van de Mini-elfstedentocht. Deze tocht werd uitgeschreven voor de jeugd van 1016 jaar. De route ging vanaf Bolsward naar Witmarsum en verder via Lollum, Waaxens, Wommels, Ooster- end, Stiens, Rien, Lutkewierum, Rood huis en Hartwerd weer naar Bolsward. Onderweg kreeg de jeugd kauwgum, li monade en aan de finish een rolletje drop en de fel begeerde medaille lag ook aan de finish klaar. De jeugd vohd deze minitocht over 41 km bijzonder aan trekkelijk. Er deden 192 deelnemers mee. Om 8 uur werd de eerste groep gestart. Men ging in groepjes van 30 weg. De eerste deelnemers waren er al om 7 uur. Een woord van dank gaat nog uit naar de EHBO, de Rijkspolitie en de VVV. De jeugd vond het prachtig om even hun belevenissen voor de microfoon te ver tellen. De heer Tj ebbes nam zo af en toe een klein interview af. De mini-elfste dentocht kan zeer geslaagd worden ge noemd. De Schildwijkbrug opnieuw in de raad. De heer F. B. v. d. Meer zou er niet voor zijn als het Dijlakkerprobleem niet zo ur gent was. Hij bepleit aansluiting op het verhoogde bastion bij de Blauwpoort. Dit zou 5 a 6 ton goedkoper zijn. De heer Folkerts vraagt of een brug van 6 m. be langrijk goedkoper is dan een van 9 m. breed. Het voorstel van b. en w. de brug bij het Schildwijk te plaatsen wordt ten slotte aangenomen met de stemmen van weth. Heeres. en v. d. Meer tegen. 121 heren en 42 dames volbrachten de 11-steden wandeltocht. rijhinnen. Al ditsoarte problemen siket om in oplossing, mar men moat net freegje hwat dat allegearre wol net kost je sil. Dochs liket hjoed de dei net sa min mei de takomst fan de hinnehalde rij. De Nederlanske plümféhalderij le veret in wichtige bydrage yn it nasjona- le ynkommen, binammen nou’t dy him aerdich stabilisearre hat. De echte full time bidriuwen ha gans kaptael yn it (meast hipermoderne) bidriuw stutsen en foar har is der gjin wei werom. Men kin wol it iene jier sipels bouwe en it oare jier striefruchten, mar net it iene jier hinnen en it oare stamboekfé. It giet yn dit artikel oer fikse bidriuwen. Tallen fan 5000 lizhinnen, 5000 kalkoenen en 15.000 slachtpiken binne tsjintwurdich earder oan de krappe kant, dan oan de royale. Greate hinnehalders profitear je ommers fan kwantumkoartingen op it foer likegoed as fan de kwantumtaslag- gen op it óflevere produkt. Allinne sokke bidriuwen binne tsjint wurdich, nou’t de produksjekosten hur- der omheech lykje to rinne as de op- bringsten by steat de holle boppe wetter to halden. Gjin wünder dat der troch merkdeskundigen mei flyt socht wurdt nei mooglikheden om yn ynternasjonael forban to kommen ta in bettere regulear- ring fan fraecch en oanbod op it mêd fan de hinnehalderij. Sa hat de C.O.P.A. nei mooglikheden socht de ófset fan aeijen nei lannen büten de EEG to for- greatsjen. Dit soe dan barre moatte troch it forlienen fan ekstra rest-itusjes by de ütfier. Ek wol men yn it wraldfiedsel- programma mear romte skeppe foar de produkten. Oan de oare kant wol men hwat dwaen oan it tanimmen fan de aeiynporten üt de Eastbloklannen, dy’t de aeiprizen yn EEG forban soms yn de war stjüre. BOLSWARD STADHUIS geopend ma. t.e.m. vr. van 9-12 en 14-17 uur. Toegangsprijs f 1,Groep reduktie. MARTINIKERK geopend ma. t.e.m. vr. van 9-12 en 13.30-17 uur. Toe gangsprijs f 0.75. Groepen reduktie. MIDGETGOLF in het Julianapark: ma. t.e.m. vr. 14-21 uur, za. en zo. 10-21 uur. Toegangsprijs f 1, ZWEMBAD (verwarmd water) dage lijks geopend. Tevens zonneweide. SKOTSPLOEG. Optreden iedere do. van 21 juni t.e.m. 23 aug. van 12- 12.30 uur. Het schrijven van een sollicitatiebrief is voor een schoolverlater geen alledaagse bezigheid. Aangezien een sollicitatiebrief een persoonlijk karakter draagt, is het ondoenlijk om een voor iedereen passen de „modelsollicitatiebrief” op te stellen. Dat zal ook moeilijk gaan, want de in houd van de sollicitatiebrief zal sterk af hankelijk zijn van de aard van de func tie. Toch willen we je graag wat tips geven voor het schrijven van een goede sollicitatiebrief. Hij moet leesbaar zijn. Hiermee bedoelen we niet alleen dat de brief mooi geschreven moet zijn (wat is er overigens op tegen om de brief te ty pen?), maar ook qua stijl en taal aan re delijke eisen voldoet. Vermijdt hoogdra vende of nietszeggende zinnen. Maak ook geen opstel van je sollicitatiebrief; hij verliest daarmee zijn overzichtelijk heid. Wees dus zakelijk, maar wel volle dig. De beste methode is naar onze me ning de volgende: vermeld op het eerste vel papier de betrekking waarnaar je solliciteeert, alsmede de motivering van je sollicitatie; m.a.w. wat spreekt je in de aangeboden functie aan en, voor zover je van beroep wilt veranderen, waarom je dat wilt. Op een afzonderlijke bijlage waarnaar in de brief wordt verwezen, kunnen vervolgens de persoonlijke gege vens als leeftijd, burgerlijke staat, oplei ding, ervaring of arbeidsverleden en eventuele referenties worden vermeld. Mag je met spanning op de einduitslag van het examen wachten, het wachten op de afloop van een sollicitatie kan minstens zo spannend zijn. Wij zijn daar om van mening, dat op een sollicitatie brief gereageerd moet worden, ook op die sollicitatiebrieven die lukraak naar een bedrijf worden gestuurd in de hoop dat er een vakante plaats is. De heer Oudshoorn, eigenaar van hotel De Wijnberg op de Merk heeft een en ander flink laten moderniseren. Het ho tel is niet gesloten geweest, doch na on geveer een jaar van verandering op ver andering, waarin men uiteraard wel met verbouwingsmoeilijkheden te kampen heeft gehad, is alles nu klaar. I.v.m. dit feit werd gereceptioneerd en was de Taepkeamer vol met genodigden en met ....bloemen. Buiten zijn alle acht de ramen van ette lijke lampjes voorzien, wat een prachti ge aanblik geeft en uitnodigt om naar binnen te gaan. In de hal zijn tegeltjes aangebracht. De weg naar de Taepkeamer en Boppe- seal is duidelijk aangegeven. De bedie ning vond plaats door twee dames in Friese klederdracht en de heer H. Mast zorgde voor een gezellig muziekje. Wat wel het meest opvalt, wat niet wil zeggen dat het overige niet mooi zou zijn, is wel de aangebrachte schouw met kloostermoppen voorzien van een Frie se smidskachel met gasverwanping. In de spijskaart, die Gerjochtenkaert wordt genoemd worden de dranken en gerechten zowel in het Fries als in het Nederlands genoemd en de menu’s wor den in Fries aardewerk geserveerd. Er is b.v. brea mei sjerp en greauwen (rogge brood met stroop en kaantjes). Ook skieppetsiis mei brea (schapekaas met roggebrood), waarvan ook werd geser veerd op de receptie. Op de spijskaart zijn diverse dranken, voorgerechten, soe pen, eenvoudige eigenaardigheden, vis- en vlees- en nagerechten aangegeven en geprijsd en een bezoek aan hotel De Wijnberg zal het gevolg hebben dat u zult genieten van de Friese gerechten. Bovendien is het er erg stijl- en sfeer vol en heeft men een prachtig uitzicht op de Merk. Op volkstuintjes te Bolsward de ge vreesde coloradokever gesignaleerd. Waaggebouw, tel. 05158-422. ALDFAERS ERFROUTE: De muse ale objekten zijn van 1 mei-1 okto ber elke dag tussen 9 en 18 uur ge opend voor bezichtiging. 05158-736 of 05157-2752. De Marktcommissie heeft besloten donderdag 8 juli een groots opgezette pluimveemarkt te organiseren. M A K K U M ZOMERTENTOONSTELLING IN HET POTHUIS: Turfmarkt 55. Van oud Fries Aardewerk en Tegels, ge opend gedurende het seizoen tot 15 september van 10-17 uur, behalve zondags. Toegangsprijs f 1,per per soon. Kinderen en groepen reduktie. NATUUR EXPOSITIE TE PIAAM. Waard- en weidevogels in diarama’s. Geopend van 9-12 en 13-17 uur. Toe gangsprijs f 1,per persoon, kin deren f 0,50. Groepen reduktie. SPORTVISSEN: Groepen van 10 of meer personen kunnen met de boot ,De Meerval’ of met de motorkotter .Waddenzee’ (Won. 49) een dag vis sen op het Ijsselmeer of Wadden zee. Inlichtingen: .Meerval’ bij H. Kuipers, Voorstraat 9, tel. 05158-209; .Waddenzee’ bij L. Poepjes, Botter- straat 10, tel. 05158-644 of bij VVV, Vele jongelui hebben het eksamen er weer opzitten. Een groot gedeelte van hen gaat na een welverdiende vakantie verder studeren aan een andere school. Een ander gedeelte zoekt een werkkring. Over deze laatste groep willen we het in dit artikel met name hebben. Ver voor het eksamen worden soms de personeelsadvertenties al nageplozen op zoek naar een geschikte baan. Aktieve ouders zoeken met hun kinderen mee en het gebeurt niet zelden, dat iemand een baan beeft nog vóór hij of zjj de school verlaat. Heb je een betrekking gevonden dan hoeft dat nog niet te betekenen, dat je helemaal vrij bent van onderwijs. Sinds augustus 1972 geldt namelijk, aansluitend aan de negenjarige volledige leerplicht, een partiële (gedeeltelijke) leerplicht van twee jaar. Dat betekent, dat als je dit jaar na negen jaar dagonderwijs van school gaat, je nog twee jaar lang één dag per week onder die gedeeltelijke leerplicht valt. Onder gedeeltelijke leer plicht wordt verstaan, dat je ouders de plicht hebben je in te schrijven bij een onderwijs- of vormingsinstituut als je na negen jaar onderwijs van school wilt gaan. Deze gedeeltelijke leerplicht is een ver dere stap op de weg naar de uitbrei ding van de volledige leerplicht tot het achttiende jaar. Zeer waarschijnlijk zal met ingang van het volgende schooljaar (augustus 1974) een tweede dag per week worden ingevoerd. Een handige folder, die je na’een tele foontje aan het arbeidsbureau (05157 - 2207) of die je schriftelijk aanvraagt (adres: arbeidsbureau, postbus 59 te Bols ward) krijgt toegezonden, geeft antwoord op vragen als: „Hoe werkt de gedeelte lijke leerplicht in de practijk”? Moet de werkgever het loon gedurende de cur sussen doorbetalen?” Wat gebeurt er als het gedeeltelijk onderwijs in de vrije tijd valt”? nimt de léste jierren yn de EEG-lannen net mear ta en it iten fan aeijen sakket. Yn üs lan is dat sünt 1969 al sa, yn de EEG-lannen as totael foar it earst yn 1972. De plümféprodukten wurde aimeast noch tradysjoneel brükt: in sêftsean aeike op brea, in ütsmiter en nou en dan in djip- fries hin yn ’e panne. It brüken fan hin en aei op mear moderne wize b.g. yn de foarm fan hinne- en kalkoenerollade, schnitzels, frikandellen en kroketten komt der hwat langer hwat mear yn, mar safier as yn Amearika, der’t smaek- proeven ütwiisd ha, dat men leaver hin- newoarst hat as oare woarstsoarten, bin ne wy noch net. Wy halde it noch mar it leafst by üs eigen woarstkes fan de Tsjommer slachter of fan in oare le- veransier, dy’t it aide resept noch wit. Meidat de net op moderne wize rationeel oanpaste bidriuwen, op ’en dür de holle yn ’e skurte lizze moatte, kinne de goed- rinnende greatbidriuwen dy’t har tiid wol forstien hawwe, noch op forantwur- de wize ütwreidzje. En dat is ek wol ne- dich. Meidat de winst per hin hieltyd lytser wurdt, kin de saek allinne mar draeijende bliuwe, as de omset greater wurdt. Fansels moat men hjirby wol goed rek ken halde mei de finansiële mooglik heden ensfh. Hwa’t it seil heger lükt as de mest moat it ier of let bilije. De yn- vestearringen binne ommers net om ’e nocht. Wol binne der krediten to krijen al of net stipe fan it BoarchStellingsfüns foar de Lanbou, mar men moat earst wol goed rekkenje. Hwa’t mei dit byltsje hakje wol sil wol yn ’e kunde komme mei de B.V. MAPLO to Dimter en/of as stifting PLUVA to Amersfoart en it CLO Ynstitüt De Schothorst. It neamde tyd- skriftartikel (jiergong ’73, nü 5) jowt der wol neijer ynformaesje oer, as men hjir mear fan witte wol. WORKUM OUDHEIDKAMER in het Waagge bouw op de Merk. Geopend van 1 juni tot 31 aug. van 10-12 en van 15-18 uur. Behalve zondags en maandagsmorgens. VRIJDAGAVOND koopavond tot 21 uur. BOOTDIENST STAVEREN-ENK- HUIZEN: vertrektijden vanaf station Workum van 19 mei t.e.m. 30 sep tember: 10.57, 13.57, 17.57, tevens van 9 juni t.em. 26 augustus: 9.57, 12.57, 16.57, van maandag t.e.m. vrij dag van 2 juli t.e.m. 24 augustus: 8.57 uur. OVERDEKT ZWEMBAD: Wevers- wei. Openingstijden tel. inl. 05151- 1964 of WV tel. 05151-1300. BEZICHTIGING R.K. KERK Werenfridus’, Noard 175. Dagelijks geopend. BEZICHTIGING N.H. KERK. Fraai gestaureerde kerk. Vooral bekend om de unieke serie gildebaren. Toe gangsprijs f 1,Groepen p.p. f 0,50. Openingstijden di. t.e.m. za. van 9- 12 en van 14-17 uur. Vakantiewerkers vallen net als alle ove rige werknemers onder de sociale verze keringswetten. Van hun loon betalen ze dus de gebruikelijke premies en ze heb ben recht op uitkering, bijvoorbeeld na een ongeval, als aan de wettelijke voor waarden is voldaan. Je moet tenminste 15 jaar oud zijn om vakantiewerk te mogen verrichten en tot 18 jaar is een arbeidskaart vereist, die je Bolswards Nieuwsblad HINDELOOPEN MUSEUM ,DE HIDDE STICHTING’, geopend van 9-12 uur en van 13.30-17 uur. Zondagsmor gens gesloten. TENTOONSTELLING SCHILDE RIJEN; P. v. d. Brug, Nieuwstad 37. Volière ,Vogelvreugd’, Nieuwe Weide, 150 meter van het museum. Ateliers .Hindelooper Schilderwerk’. Bezichtiging N.H. kerk. De Fryske Akademy to Ljouwert kin twa nije meiwurkers oan it „Great Wurdboek fan de Fryske tael/Groot Woordenboek van de Friese taal” bineame. Hja sille de hearen D.A. Tamminga en dr. Y. Poor-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1