Van Hofdame tot Heakeninginne lailll ip»| Heamieldagen groots opgezet g bondsspaarbank bolsward I i O? l ÏW Mil 1 ||g| La wntennisc 1 ub Raad Wonseradeel Zilveren filmpjes Fan stêd en lan gezinsbank zonder winstdoel O „de drie posten kampioen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Ka. DINSDAG 19 JUNI 1973 112e JAARGANG No. 49 De agenda luidt als volgt: Fierljeppen 3 Ingekomen stukken 4 Mededelingen. 7 Verkoop bouwterrein te Exmorra. Kermis nu bijz. 15 Begrotingswijzigingen. 3e week juni 1948 handkar. M. Jenema, de gaat vervolgens naar „LIT JO FOAR DE KROADE RIDE” Heamiel RES wordt vierde klasser. Militaire mars door Bolsward. f 1 Opening 2 Notulen van 28 mei 1973. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Zoals we reeds in ons blad van vrijdag vermeldden kreeg de toekomstige heakening inne, mej. Tineke Falkena uit Sjjbrandaburen een ongeluk met haar brommer, waardoor zjj aan het bed gekluisterd is en dit jaar niet tot heakeninginne kan wor den gekroond. Als nieuwe toekomstige heakeninginne is nu de keuze gevallen op een van de hofdames nameiyk mej. Sara Zijsling (19) uit Baburen onder Tjerk- werd. Als hofdames zullen nu fungeren mej. Griet Walsma (18) uit Witmarsum (toekomstig kleuterleidster) en mej. Thea Bouma (19) van de Grauwe Kat. Thea is werkzaam op de Rabo-bank in Witmarsum. De tweede Zuivelschool zal vermoedelijk worden gevestigd te ’s-Hertogenbosch. Tot directeur is benoemd Ir. A. E. Krom wijk. Opening van de geheel verbouwde aar dappelen- groenten- en fruitzaak. Wie- bren Bosma, Blauwhuis. Huismoeders! Vet paardenvlees. Beleefd aanbevelend. Y. Anema. Zo spoedig mogelijk gevraagd Melk- en werkhuizen omgeving Schettens-Witmar- sum-Schraard. Intrede ds. J. A. Visser als Herv. pre dikant te Longerhouw. In Palestina is het officiële leger van Israël slaags geraakt met de Joodse ver zetsorganisatie, die een schip met wape nen wilde ontladen. Het personeel van gemeentewerken ging onder leiding van architekt J. P. Post- ma een dagje uit. Wegens gebrek aan benzine ging het met een trekschuit, nl. naar het wijde water achter Burgwerd. graag een baantje trekken. Verder is ze dol op handwerken. met haar gevolg naar om daarna het skütsje het te Lit jo foar de kroade ride (foar net-frie- zen: laat u beetnemen). Under dat motto organisearret it Frysk Skriuwersboun yn de twadde helte fan septimber wer in greate boeke-sutelaksje. It is fansels yn werklikheit net de bidoeling om it pu- blyk foar de kroade to riden. De hiele grap is, dat der mei kroaden fol boeken by de doarren sutele wurde sil. Forline jier hat it Skriuwersboun mei bakjes by de streek west. Dy aksje is doe in great sukses wurden: yn in goed Zondag 3 dat in de kampioen jaarden opvoeren. Zij komen bij de ver schillende tehuizen langs. Wij hopen nu maar op mooi weer dan zullen het zeer zeker geslaagde Heamieldagen worden. Het volledige team wil graag iedereen, die heeft meegewerkt en geholpen heeft deze competitie tot zo’n goed einde te brengen, hartelijk bedanken en hopen voor het volgend jaar op net zoveel me dewerking. Sa leit it lan der nou ienris hinne, in nuodlike sitewaesje, nou’t de bile leit oan de woartel fan de Fryske boekebeam. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 naar de Wipstraat begeven om daar It Heamiel te nuttigen. Dit begint om 12.30 uur. De „Rys mei Resinen”, brandewynsje, boerejonges, bólle en kofje mei in klüntsje staan daar gereed om genuttigd te worden voor de prijs van f 3,50 p.p. Het eten wordt opgediend onder de dak- tentjes van 33 marktkraampjes, zodat men beschut zit als het onverhoopt mocht gaan regenen. Op donderdag is er verder om 15.30 uur een wielerronde in plan Noord Welke door „de Friesche Leeuw” wordt georga niseerd. Om 18.00 uur is er een optocht van Bolswarder gymnasten door de stra ten en de drie samenwerkende gymnas tiekverenigingen zullen hierna om 18.30 uur een demonstratie geven op het plant soen aan de Wipstraat. Dit plantsoen moet eerst helemaal van plastik worden voorzien vanwege de vele hondepoep, anders mag men daar geen turn-demonstratip geven. Vader Abraham met zijn show, waarin o.a. optreden Ben Cramer, Jacques Herb, en Hanny en de Rekels sluit deze dag in het openluchttheater van het Juliana- park af. De voorverkoop van kaarten is bij de V.V.V. en de plaatselijke sigaren handelaren. Vrijdag om 16.00 uur is er een touwtrek- wedstrijd voor de jeugd op de Wipstraat. Getrokken wordt aan het touw waar vroeger op de Bargefenne vele grote cracks aan hebben getrokken. Om 18.30 uur is er een jeugdloop door Bolsward. Om 19.00 uur start de officiële K.N.A.U.- loop en om 19.30 uur de trimloop. |Dit alles wordt georganiseerd door „Horror” uit Sneek. De vrijdagavond wordt beslo ten mèt de. popgroep „Golden Earring” met een optreden in het openluchtthea ter in het Julianapark. In het voorpro gramma zal optreden „U.F.O.”. en mej. F. Kramer heeft al ongeveer vijf weken een enkelblessure. De beide heren enkel partijen gingen verloren, de heren waren gewoonweg sterker. De herendubbel werd ook door De Drie Posten verloren, alhoewel deze partij wel spannend was. De dames enkel-partijen werden gewonnen waardoor de totaal stand van 30 achter op 32 achter kwam, zodat in ieder geval de eer gered was, zo dachten we op dat moment ten minste. Hierna, en na een kop koffie, de verzorging was prima, werd aan de ge mengde dubbels begonnen. Het koppel L. Bloemhof-B. Veltman won na een zware partij in drie sets, 64, 16 en 64. Het duo M. v. d. Vegt-B. Brinksma won gemakkelijker in twee sets; 64 en 6—3. V.l.n.r.: mej. B. v. d. Zanden, B. Brink sma, mevr. M. E. v .d Vegt-Holthuizen, B. Veltman en mej. L. Bloemhof. Niet aanwezig wegens een beenblessure mej. F. Kramer. Hierdoor werd de stand 43 in het voor deel van De Drie Posten en moest de damesdubbel de beslissing brengen, ’t Nijlan had aan een gelijk spel genoeg in verband met een betere score, wat de setstanden betrof. 12 Herziening voorschotten op expl. kos tenvergoeding aan bijz. lag. scholen voor 1973. it Fryske boek grif ta - mei de kroade troch frijwilligers oan de doarren ütsu- tele wurde moast, wie it net bést: boere- büter, fruit, farske fisk, skieppetsiis. Ek net as it goede lektuer oanbilange: Bi- bels, encyclopedy’s, ensfh. Hwerom dan it Fryske boek al? Net omdat de Frie zen der gjin bek op sette wolle. De for- keapsifers fan de sutelaksje wiisden for line jier wol oars üt. Ek sprekke de op- bringsten fan de boeketafels foar har sels. En oars docht in boekeklub as de K.F.F.B. dat wol, dy’t tüzenen en noch- ris tüzenen fêste êfnimmers hat. Spiti- gernóch moatte wy konstatearje, dat»- hjir ek wol hwat skuld by de boekhan- nels leit. It Fryske boek leit derre net genöch op de toanbank, leit komselden yn de ütstalkast en stiet meastal op de heechste planke, dêr’t sunder meat it each net op fait en dêr’t men amper by kin sunder in trep of Ijedder to brüken. Seis yn de Fryske boekewike, de tiid fan de sutelaksje likernóch, binne der genóch boekforkeapers yn Fryslan, dy’t amper of gjin omtinken oan it Fryske boek jo- we, dit binammen ta har eigen skea. Der binne fansels noch wol mear oar- saken oan to wizen. It leit üs sa by, dat foarhinne yn krante en tiidskrift mear jown waerd, as dat tsjintwurdich wol it gefal is. Dat in boek bisprutsen wurdt, dat wilens al ütforkoft is, hat fansels in bitter bytsje sin, likemin as in aktuele ütjefte pas in jier of mear nei it forski- nen yn de parse oan de ooarder komt. Dat is safolle as mei it salt komme as it aei op is. De damesdubbel werd vrij eenvoudig door de dames Bloemhof en v. d. Vegt gewonnen namelijk met de setstanden 61 en 64. Hiermede was de strijd ge streden en was De Drie Posten als win naar uit de bus gekomen, de eindstand was 53. De promotie was, geheel tegen de verwachting in, een feit zodat we volgend jaar in de vierde klasse tennis sen. Nogmaals de ontvangst in Leeu warden was enorm leuk; we kregen zelfs bloemen, aan het eind van de dag. 10 Aanleg parkeerterrein bij zwembad te Witmarsum. 14 Aanvraag om zonwering voor bijz. school Witmarsum. 6 Herziening bouwterrein-prijzen Van Aylvaweg Witmarsum, 5 Verkoop voormalig schoolgebouw te Exmorra. 8 Verkoop grond voor scholenbouw te Makkum. Fansels sit de oast ek wol by de Fryske skriuwers en ütjowers. Sa hat de heil- leare staveringsstriid, dy’t nettsjinstean- de it bislüt fan de steaten de striidbile to bidobjen oant 1980 ta, funest wurke op de niget oan Fryske boeken. Hwa’t der alle dagen mei to meitsjen hat, wit hoe’t okkerjiers it bitrouwen fan de lê- zers ynienen by de deilans sakke. Men woe gjin boeken (mear) keapje as de stavering foroare wurde soe (en dan hie lendal net mear). Lokkich is dy bui hwat oerdreaun en komt de niget hwat wer- om. Ek is it sa, dat ünderskate saneam- de „ekspearimentele” literaire wurken of hwat der foar trochgean moat en dy’t wis fan bitsjutting binne foar in lyts rountsje fan fynpriuwers, net gaedlik binne foar it brede publyk, dat min of- temear it Frysk lézen noch leare moat. Sokke ütjeften binne net gaedlik foar it winnen fan in breed lêzerspublyk en dogge fakentiids mear skea as goed. De sutelaksje mei de kroade wol dat brede publyk - doar oan doar - krekt wol bi- rikke en dêrom hoopje wy dat de sutelers aenst in ryk forskaet (dat wöl!) yn ’e kroade ha fan goede, geve en soune folks- lektuer. Pas dêrmei wurdt it folk op ’e smaek brocht, hwant bitink goed: de measte Friezen moatte har it Frysk lézen noch altyd seis bistammerjende wize ei gen meitsje. De laatste dag wordt er ’s morgens om 10.00 uur een wedstrijd voor zelfgemaak te vlotten op het Kruiswater gehouden. Dit voor de jeugd van 13-16 jaar. Er volgt om 11.00 uur een prijsuitreiking van de tentenbouwwedstrijd op het bor des van het stadhuis. Dit wordt gedaan door de heakeninginne. ’s Middags om 13.30 uur is er een grote fierljep wed strijd over de Witmarsumervaart. Bols ward krijgt een eigen officiële spring- schans, terwijl de stad officieel lid is geworden van de Ljeppersboun. De toe gang voor dit fierljeppen is via het in dustriepark. Om 14.00 uur begint in het Julianapark de heamiel-midgetgolfwed- strijd. Om 16.00 uur zijn er healmiel- zwemwedstrijden in het Sportfondsen- bad en er zullen zeker vier clubs aan mee doen. Er worden nog demonstratie schoönzwemmen en schoonspringen ge geven. Tijdens de Heamieldagen is de kelder onder het bordes van het stad huis ingericht als een „taveerne”. In het stadhuis is de expositie „Het Nederland se staatsieportret” te bezichtigen. Judith de Boer en Nico Verhoeven exposeren tekeningen en prenten in het atelier KI. Dijlakker 27, terwijl mevr. A. v. d. Meer -v. d. Klei in haar woonhuis Nieuwmarkt 31 een tentoonstelling van wandkleden houdt. Verder kunnen wij u nog mee delen dat een gezelschap van elf vrou wen een revue voor de Bolswarder be- wike waerd foar mear as f 20.000 oan Fryske boeken forkocht. It kin fansels fan ’t jier net foar minder en dêrom is der dizze loop noch mear by op set. Meiwurking wurdt forliend troch de stil ting It Fryske Boek en de Sintrale Bible- teektsjinst yn Fryslan. De stifting for- lient finansjele stipe, de Bibleteektsjinst stelt wer in boekebus biskikber. Fierders wurdt de aksje „sponsere” troch Ljou- werter Krante en Frysk Deiblêd, de for- sekeringsmaetskippij Woudsend, de La- wei to Drachten, de CAF en mooglik komme der noch in pear by. It doel is dat der op syn minst acht da gen sutele wurdt en as it heal kin noch langer. Dat léste hinget fan it tal frijwil ligers óf, dat him ré forklearret om ien dei en leafst in pear dagen mei de streek op. Der moatte alle dagen tusken de fyftjin en tweintich minsken mei op ’en paed en dat is fansels gjin kleinichheit. It Skriuwersboun allinne kin safolle minsken net lever je en docht dêrom in birop op alle sympathisanten fan it Fryske boek om har op to jaen by de sikretaris, Sibe van der Meer, p.a. Grea te Tsjerkstrjitte 20 to Ljouwert (hy is op nümer 20834 ek to skiljen). De start fan de aksje sil wer yn Ljouwert wêze. Sa’t it nou liket wurdt dat in tige spek- takulair bigjin. Yn de dagen dêrnei sil de boeke-karafaen sa systematysk moog lik de hiele provinsje ófwurkje. Al mei al in skoander plan, dat alle weardearring fortsj innet. Allinne: it moast net nedich wêze, fansels. As alle goede dingen - hwant der rekkenje wy De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Wonseradeel zal wor den gehouden op maandag 25 juni 1973, ’s avonds 7.30 uur, ten gemeentehuize te Witmarsum. Te koop beste Rolle, Arum. Op de foto zien we de toekomstige hea keninginne mej. Sara Zijsling. Momen teel loopt Sara Zijsling stage aan de Meester Duisterhoutschool te Heeren- veen. Sara hoopt volgend jaar haar exa men aan de Chr. Scholengemeenschap Nijenhove af te leggen als kleuter- en jeugdverzorgster. Mej. Zijsling vond het bijzonder sneu dat Tineke Falkena niet „koningin” kan worden. Zij is na tuurlijk heel erg blij dat zij het nu zelf wordt. Ze is al met haar „troonrede” be zig. De hobbies van Sara zijn in de zo mer zwemmen en als er ijs is mag ze De Bolswarder Heamielfeesten die woens dag 27 juni beginnen en die tot zaterdag 30 juni duren, beloven zeer groots te worden. Woensdagmiddag begint om 2 uur het feest met de kermis, ’s Avonds is de intocht van de Heakeninginne ver gezelt van een historische optocht welke in het teken van het jaar 1616 zal staan. Dit is namelijk het jaar waarin het Bols warder stadhuis gebouwd is. Verschil lende ambachtslieden en ook Schout en Schepenen zullen in de optocht meelo pen. De opstelling hiervan is aan de Nieuwmarkt om 19.00 uur. Na de rede van de heakeninginne en de toost, uit gebracht als teken van de eenheid stad en platteland op het bordes, gaat de stoet naar het Kruiswater. Hier zal op spectaculaire wijze het skütsje van Bolsward vanaf de Kruis- watersbrug binnen zeilen met vol tuig. Naar wjj aan mogen nemen kunnen wjj van de schipper van het skütsje, de heer Siete Meetcr een grootse show op het Kruiswater verwachten. Nadat het sküt sje voor anker is gegaan, gaat de hea keninginne skütsje toe dopen. De optocht Nieuwmarkt waar de ontbinding plaats vindt. In de Doele is er dan nog een feestavond. Om 20.00 uur die avond be gint er voor jong en oud een simultaan schaakwedstrijd waar prominente simul- taanschakers aan zullen meewerken. De ze schaakwedstrijd wordt gehouden op het plantsoen aan de Wipstraat. Deze wordt georganiseerd door schaakclub Westergo. Zoals gewoonlijk staat de donderdag in het teken van de markt en zal de Bols warder Skotsploech op het podium om 12.00 uur optreden. De kraampjes markt en de heamielbra- derie beginnen om 9.00 uur en duren tot ’s middags 16.00 uur. Omstreeks het middaguur kunnen heel veel Bolswarders (en buitenlanders) zich 11 Aanleg weggedeelten in eerste fase ruilverkaveling Wonseradeel-noord. 13 Aanvraag om c.v.-installatie school Tjerkwerd. 9 Verlenging voorbereidingsbesluit be stemmingsplan ds. L. Touwenlaan- Zuid te Makkum. juni moest het zondagsteam, landelijke competitie en daar geworden is, haar promotie wedstrijd spelen tegen tennisclub ’t Nij lan uit Leeuwarden. De loting had uit gewezen dat in Leeuwarden gespeeld moest worden. Er werd ’s morgens om 10 uur begonnen en het team bestond uit de dames L. Bloemhof en M. v. d. Vegt en de heren B. Veltman en B. Brinksma. Mej. v. d. Zanden kon niet meespelen Bolswards Nieuwsblad 'z r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1