Skütsjesilen 1973 Wim Muizelaar Air-conditioned Skutsje silen lan Fan stêd en Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND L DINSDAG 26 JUNI 1973 112e JAARGANG No. 51 Wymbritseradeel. Het programma is als volgt: Overzicht wedstrpdplaatsen Steun het skutsje H. OM DE MARTINYTOER HINNE HmhhHhm Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag aan de kant van de Veenhoop. Daar zijn ook de meeste parkeerterreinen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tal. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). Hoe genoeglijk rolt het leven in de stille dorpsstraat van Hijlaard. Maar ook hier gaat het leven door en eist het aan passing. Zo werd gisteravond in de raad van Baarderadeel besloten een geldle ning bij de minister van Binnenlandse Zaken te vragen groot ruim f 330 000, En dat net op de dag waarop het kers- Reynolds ball-pen (nieuwe vinding). Vraagt inlichtingen bij kantoorboekhan del Fa. A. J. Osinga. Bestuur van de Ver. voor Evangelisatie te Bolsward vraagt organist in de Broe- re kerk. Sollicitaties bij J. Visser, Markt plein, Bolsward. Zaterdagavond 10 juli: Touwtrekken. Prijzen f 100,f 50,f 25,(vrije samenstelling parturen van 5 personen). 4e week juni 1948 30 juni 2 juli 3 juli 4 juli 5 juli 7 juli 9 juli 10 juli 11 juli 12 juli 13 juli Grouw Veenhoop Eernewoude Terhome Langweer Staveren Fluessen Heegermeer Lemmer Lemmer Sneek De Sintrale Kommisje Skütsjesilen kan het publiek niet missen. De entreegelden vormen immers de belangrijkste bron van inkomsten. Daarom een overzicht hoe men de verschillende wedstrijden ’t best kan bereiken. EERNEWOUDE Er is voldoende parkeerruimte. In ’t dorp is éénrichtingverkeer ingesteld. Na af loop kan het verkeer langs de nieuwe ruilverkavelingsweg vlot worden afge voerd. TERHORNE De wedstrijden zijn hier uitstekend te volgen vanaf de pier. Vroeg komen is dus zeker gewenst. U moet daarbij ook even in gedachten houden dat u de pier ook kunt bereiken via de nieuwe weg langs Herezijl. Vandaar loopt, nog voor dat het dorp begint, een fietspaadje naar de camping aan het strand. U kunt daar de auto wellicht wat beter kwijt en het is niet ver lopen. LEMMER Borden wijzen u de weg er heen. Als u de „rondweg” volgt, komt u'er gemak kelijk. De afvoer in de richting Balk spreekt voor’ zich zelf, maar wie de rondweg weer opgaat en naar de rich ting Sneek en Leeuwarden wil, moet de linkerrijbaan houden. Wie naar Heeren- veen en dergelijke moet, kan de rech ter rijbaan aanhouden. De simmer is kommen de skütsjes gien’ mei hja hisen har seilen op ’e fêststelde dei. Nou klapperje de seilen noch ünwennich om stipe mar aenst komt de wyn de tiid dy is ripe. Dan farre om ’e priis yn ’e feart, op ’e mar soms deun om ’e tune skuorjend lans ’t skar. Dan rekket de geast yn in mearke bislein Fryslan op ’t wetter in bigj in, net de ein. Hja farre yn ’e romte it üneindige tomjitte dy’t soks bilibbet sil it nea wer forjitte. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (b\j vooruitbetaling) Giro 887926 GROUW Als u het dorp binnen komt rijden, wordt u vanzelf doorverwezen naar de parkeerterreinen. Elders parkeren in het dorp en op de toegangsweg mag niet. Vanuit het zuiden is het ook mogelijk het dorp te bereiken via de pont, die, zo is de bedoeling, speciaal op deze dag over het Prinses Margrietkanaal vaart, maar die is wel alleen bestemd voor voetgan gers. VEENHOOP U kunt de wedstrijden van twee kanten van het water volgen, maar het mooist VEENHOOP Hier is het zaak om vroeg te komen, want de weg via De Wilgen is afgesloten voor alle rijverkeer en dat moet zich nu allemaal via de weg langs de vaart naar De Veenhoop begeven. Ook het parkeren zal hier wel eens wat moeilijkheden kunnen opleveren. De overkant bij de Hooidamsloot biedt dezelfde mogelijkhe den als vorig jaar, al zult u ook hier wel licht enig oponthoud kunnen ondervinden door de werkzaamheden aan de nieuwe brug. STAVEREN De situatie is hier vergeleken bij vorig jaar niet gewijzigd. U wordt vanzelf op gevangen en naar parkeerterrein geleid. In de stad parkeren mag niet, er is even wel ruimte genoeg en men hoeft echt niet ver te lopen. SNEEK Om bij het Paviljoen en het Starteiland te komen kunt u vanuit het noorden het best via Irnsum en voor Offingawier de nieuwe ruilverkavelingsweg nemen naar het Paviljoen. -Voor diegenen die de bouwvakvakantie anders besteden is er dan nog altijd de gelegenheid om ’s avonds via de regionale omroep Noord en Oost de verslagen van die dag te beluisteren (via FM 88,60 mHz, kanaal 5). WOUDSEND Evenmin problemen. De Yndijk loopt vanaf het dorp naar het meer en u komt vanzelf bij de start van de skütsjes. Daar is ook parkeergelegenheid. gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad LANGWEER Dit dorp is op de dag van het skütsje silen alleen maar te bereiken via Huis- terheide. De weg naar het pontveer is afgesloten. Op rijksweg 43 mag u niet stoppen om naar de skütsjes te kijken en dat geldt ook voor de bermen. Wie van af Workum komt, volgt de oude route en komt vanzelf op het oude parkeerter rein. Wie vanaf Warns nadert, kan de nieuwe weg naar het gemaal nemen en daar is een gloednieuw parkeerterrein gemaakt. Bolsward heeft nu ook z'n eigen skutsje. Op spectaculaire wijze zal de heer S. Mee- ter a.s. woensdag door de Heakeninginne en haar hofdames gedoopt worden op het Kruiswater (plm. half negen). Zaterdag 30 juni gaat het er op los. Veertien skütsjes zullen in elf wedstrijden proberen elkaar de loef af te steken. Aan de vooravond van het skütsjesilen heeft de AVRO opnieuw een bijdrage geleverd aan het wimpelfonds van het skütsjesilen. Naast het initiatief van de Rabobanken, die al eerder een belangrij ke bijdrage aan het skütsjesilen lever den, kunnen schippers, bemanningen en kommissies, maar vooral de toeschou wers (in verband met het voortbestaan vrn het skütsjesilen) de omroepvereni ging AVRO dankbaar zijn voor een bij drage van vijftienhonderd gulden. De schippers zal opnieuw gevraagd wor den om, als ze aan de kop van het klas sement staan, de oranje-wimpel, die de AVRO vorig jaar reeds schonk, te voe ren op een zodanig zichtbare plaats dat het publiek duidelijk kan zien op welke plaats de klassement aanvoerder vaart. Trouwens, de factor publiek zal meer ingeschakeld worden bij het gebeuren. De routes zullen in ieder geval zo dicht als enigszins mogelijk is, langs de plaatsen voeren waar het publiek is verzameld, terwijl bijvoorbeeld bij de tijdraces te Eernewoude en op de Veenhoop het pu bliek steeds van de stand van zaken op de hoogte zal worden gehouden. kom sté. Folie mear Boalserters moasten dit .ommetje’ Hartwert-Burgwert ris fyt- se (of oarsom, al nei’t de wyn is) en op dit gastfrij oarde efkes toevje. Noch in pear wike is hjir bihalven in forskaet fan antyk en kuriosa in prachtige skil- derije tentoonstelling to sjen, oansprek- ber wurk fan Dirk Kerst Koopmans, de Fryske skilder fan Balk, dy’t syn Stel lingwerver komöf noch nea forleagene hat. Koopmans haldt fan de minsken, bi- nammen fan de wrotters en de bodders, fan de bisten, foaral fan de hynders en dan fan de blommen, dy’t samar yn it wyld yn de reidwal groeije of üt de sleat wei opsjitte. Syn skilderijen binne as ien boeijende fortelling, ek fan syn reis nei it suden, België, Frankryk, oant dy nei süd Amearika ta. Koopmans skilderet de natür yn al syn skientme, mar leit ek bleat hwat syn ei gen hert biruorket. Faek hat syn wurk hwat mankelikens, b.g. as er hynders skilderet, heukerjend yn ’e hjerst. Soms sprekt dit wurk fan twivel, striid, mar in oare kear is it wer oerdiedich bliid, in eksploasje fan kleur en fleur. In bisün- dere leafde hat it eigen gea hjir om üs hinne: De Peinjumer halsban, de Blok ken. Ek de karakteristike minske yn it eigen Wünseradiel: de draeijer oan de skiif by Tichelaer. Guon fan dit wurk soe men foar dit gea bihalde wolle. Hwa pensiele it sa? Sa eigen en sa echt? As de Hettinga’s de thé brün ha, wol de tiid graech forgetten wurde. Nei dit rêst- plak komt de léste helte. In hynder mei in föltsje ferget alle oandacht, jong mem- melok, sa’t wy it komselden mear sjog- ge. Hwat leit it lan der ek moai hinne yn in great forskaet fan grien. Hichtum is as fanaids in idylle. En oan niget gjin gebrek! Hjir en dér, sjogge wy seis noch in bolle oan it tsjoar, lyk as dy aldfader op Wibranda-state. Dan wankt Boalsert al wer mei syn skoartiens en tuorren, mar mids dat alles de aide grize Marti ni, dy’t op hiel dizze simmerdei üs in bea- ken wie oan de suderkym. Dat er dat noch ieuwen bliuwe mei, foar üs en foar de neiteam, dy’t komt. ELAHUIZEN Het is de bedoeling dat de nieuwe weg vanaf Balk klaar is als de wedstrijden gehouden worden. Dan zijn er helemaal geen moeilijkheden. Anders blijft het zo als het vorig jaar was en ook toen is het allemaal best verlopen. Parkeren: op de weilanden, alleen als het regent op de weg. Dat houdt wel in dat u dan vroeg moet zijn, anders moet u verder lopen. Overleden Johannes Simon Theunissen, directeur der gemeentelijke gasfabriek te Bolsward. Met hem is een onkreuk baar en hoog verdienstelijk ambtenaar heengegaan. Op 11 maart 1926 volgde hij de heer D. H. Tolle op als directeur van de gemeentelijke gasfabriek (toen nog „Lichtbedrijven”). Hij was o.a. president kerkvoogd van de Herv. kerk en bestuur der van de Spaarbank. In tapaslike titel: „Fan stêd en lan”, al hie dit hjoed better wêze kinnen: „Fan de stêd nei it lan”. Ek soe in fariant op de eardere titel fan dizze rubryk wol fan tapassing wêze: „Om de Martinytoer hin ne”. Wy binne nammers op in waerme simmerdei de hjitte stêd efkes üntflech- te en hawwe in alderkostelikst omritsje makke. Yndied om de aide toer hinne, mar dan wol mei in wide bóge. „Het land waar het leven goed is”, it leit sa tichte by en hwerom dan om fierrens to flea- nen? Gjin wittenskiplike forhanneling dizkear, of hwat der foar trochgean moat gjin bisköging oer ekonomyske op- of delgong, gjin hantlieding foar hinne- of bargebuorkjen, mar simpelwei efkes ge nietsje fan it ynmoaije waer, fan ien fan dy kostlike dagen, dy’t üs sa om de lang ste dei hinne, yn ’e skurte wurpen waer- den. In fytstochtsje om oan to rieden! Lit dan yn ’e fierte op de eftergroun de mo tors mar jeije, op reis nei it dryste aventür fan in wylde TT-nacht. De Snitserdyk, de aide dan, is de rêst seis. Gjin heech opgeand beamtegrien, mar strewellen oan de sleatswal, lyk- De houding van Tito door Rusland erg af gekeurd: „De communistische partij in Joego-Slavië dient slechts het eigen na tionalisme en heeft zich buiten de broe derschap der communistische partijen gesteld!” wols sa, dat hjir en dêr in aerdich trochkykje üntstiet, sicht op rükend hea yn it swé op ’t lan, op pakjes forsille oer it fjild of op dat skildereftige moun- tsje by Hartwert. De Hettinga’s pleats yn it lij fan de beammen op hüske to let draecht it jiertal 1873, dy is dus dit jier krekt in ieu aid. O, as dy pleats ris for- telle koe! It soe grif in forhael wurde fan goed en tsjoed, fan op- en ófgeand tij, fan it jonge lok en fan in tryst for- skieden Oan de oare kant fan de êlde tramdyk, dy’t de byls as léste oantinken lang al mist, de noch nijeftige pleats fan boer Lycklama Nijeholt: noch hwat ünbi- stoam dat read en hwat neaken en bleat, nou it nijplante beammeguod noch net yn it folie grien is: in soarte fan jeug- like striptease-pleats, noch net mei dat forware oantlit, dat üs aide boerehuzin- ge mei foarein siert, mar dat sil wol komme as ek hjir ienris de ieu tol mak ke is. Lofts óf bochtsje wy de aide Ridderdyk op, it hüske foarby mei it stientsje mei „Zoo is het”, mar sa is it net, hwant it jiertal is mar efkes 200 jier êlder mak ke, in grapke, dat wy noch altyd min goed krije kinne. By Rypmasathe hinget sleau in flagge oan de homeije. De wylgen jowe al plüs. Ek hjirre hat de PTT griene bakjes oan de reed slein. Hwat koe foarhinne in post op ’e romte in gesellichheitselemint wêze: Efkes yn ’e hüs om in pantsjefol kofje, in amerij jin opwaermje of üt- püste al nei’t de tiid it sei, altomets de léste nijtsjes oereidzje. Mar yn üs mo derne tiid past dat net mear, likemin as it neimeanen en it sturtswyljen. Yn ’e bermen hat de masjine mar hwat oan it rüchhouwen west, dêr’t it mes net kom me koe, bliuwt de boel mar stean, sa is it langer. Yn Hartwert binne noch mear flaggen, it read-wit-en-blau en de pompeblêd- den. De soan fan Bloemhof giet de lange hier oan en soks moat fierd wurde. Krekt troch it doarp hinne is de dyk tarre. Nou, de gemeente Wünseradiel wit hwat tarjen is, mar dochs binne wy bliid, dat Herenconfectie Wim Muizelaar aan de Snekerpoort is sinds vorige week vrijdag volledig air conditioned. Daartoe werd door de Fa. D. D. v. d. Berg op het dak een grote koelunit aangebracht. Via een 11 meter lang kanaal wordt per uur plm 1410 kubieke gekoelde en gezuiverde lucht over 4 roosters verdeeld, zodat het zelfs bij tropische temperaturen een aan genaam vertoeven in de zaak is. De zilveren zwemfeesten te Bolsward moesten wegens het gure weer worden afgelast. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en verse ministerie bekend maakte dras tisch te bezuinigen, o.a. ook in de sector onderwijs. We hopen voor Hijlaard het beste, temeer, daar reeds in 1969 aan ’t schoolbestuur werd meegedeeld, dat het gemeentebestuur medewerking zou ver lenen tot het stichten van een nieuwe school. Kleiland gevraagd in de omgeving van Makkum. Dakpannenindustrie v/h J. v. Hulst, Harlingen. Het skütsjesilen is een kostbare zaak. Fi nanciële steun is dan ook onmisbaar. De skütsjewimpel 1973 is verkrijgbaar bij de Rabo bank en het VW kantoor te gen de prijs van 10 gulden. U kunt ook vriend(in) van het skütsje „Bolsward” worden. Het VVV-kantoor verstrekt u gaarne alle inlichtingen. wei mei net, mei toarn en meitsje dan rom paed. Dochs sette wy de bussen mar wer, sa’t wy se oantroffen, al liket it üs slim gefaerlik. Dan komt der in boer yn melkersklean mei de auto oanriden. Dy wit ek al net hwat dit spul ynhaldt. It soe foar kij- forweidzjen wêze kinne, mar der binne yn gjin fjilden noch wegen kijforweiders to sjen. Togearre romje wy de barrikade dan mar op, wy binne hjir op it lést net yn lerlan. Letter bitinke wy, dat op dat stuit faeks wol bern yn de berm of yn in reidwal leinen of sieten to gnizen, of dat it bidoeld wie as in grap foar it breidspear: har earste strükelblok om sa mar to sizzen. By it paed nei de Barge- pels stiet de hikke waechwiid iepen en wurde in lyts 60 kij nei de molkstal fierd. Moaije djippe bisten mei slingerjende ja- ren en wylst wy de „dames” foargean litte (fokker Knol fan Hartwert sei des tijds: „It binne gjin kij, it binne dames”), rekkenje wy yn de rüchte üt, foar hoe’n kaptael hjir wol net de wei oerstekt. Nou, dat liiède der net om! Yn Burgwert is it wer in sé fan flaggen. Efkes letter klinkt der sjongen op üt dümny’s tün, dêr’t it bliere jongfolk gear is en de alderein mei genietet fan it jong lok, in seldsum barren, in dei om nea to forjitten! Allegearre ta eare fan Bloemhof syn breid: Marianne Eringa, dy’t wy ek fan dit plak óf graech üs oprjochte lokwins- ken biede. Oan de Sjungadyk is de an- tykpleats „De Wielewaal” altyd in wol- der noch mar in bihyplik eintsje dien is. Mei sok waer is it üs gau manskernóch. It eachweid oer it lan, de mieden en de greiden haget üs mear. Hjir en dêr lizze hwat koubisten to wjerkógjen en üt to püsten fan de waermte. In jongfaem ja- get op in trekker de ekers op en del en stekt blier de han omheech. O, bloeijen- de midsimmerdei! Dan ynienen is it op passen: Wol in molkbus as tsien stiet op in rychje as in barrikade dwers op de dyk. Dat is „Ho!” Earst tinke wy dat de nei Burchwert ófset is yn forban de tarderij. Mar sa is Wünseradiel dan hie der wol in buordtsje stien „Wegomlegging”. Wy wachtsje in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1