Bolswarder Heamielfeesten grootser dan ooit I I 'g van Veel belangstelling bij de doping het Skütsje I I B: I t WEEST RENTEBEWUST BONDSSPAARBANK - HARLINGEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND <7 112e JAARGANG No. 52 VRIJDAG 29 JUNI 1973 Wymbritseradeel. De optocht Markt en braderie De Skotsploech Bolswarder skütsje gedoopt (de 13-jarige f" 4i/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Advertentieprijs: 21 ct. per min. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA 6,v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De heer Meine de Wagt zet als eerste zijn handtekening op het gipsbeen van Tineke Falkena de oorspronkelijke Hea- keninginne. V.l.n.r.: Thea Bouma, hofdame (19), Sara Zjjsling, heakeniginne (19), Griet Wal- sma, hofdame, (18) en burgemeester J. M. A. Mulder. georganiseerd. Zoals gemeld staat in de etalage van Slagerij Zwart aan de Jon- gemastraat tot en met zaterdag 30 juni een probleem tentoongesteld. Oplossin gen kunnen tot en met maandag 2 juli worden ingezonden bij drs. A. H. L. Reintjes, Grote Dij lakker 40, Bolsward. Er zijn enkele prijsjes beschikbaar. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. De heamielfeesten zjjn in volle zomerglorie weer losgebarsten. Vanaf woensdagmid dag tot zaterdagavond zal het publiek kunnen smullen van een groots opgezet pro gramma. Als het weer zich goed houdt, kan bij voorbaat al van een eclatant suk- ses worden gesproken. En het weer hield zich goed!! Afgezien van een kleine dis sonant dan, de onweersbui woensdagavond veegde binnen enkele minuten de men sen van de kermis en ook de simultaan schaakwedstrijd viel enigszins in het water. Later werd uitgeweken naar de Openbare Leeszaal, alwaar de partijen normaal werden uitgespeeld. Het hoogtepunt woensdag was natuurlijk weer de intocht van de Heakeninginne. Dit jaar kwam er een speciaal facet bijn.l. een allegorische op tocht, onderdeel van de grote optocht. Voor deze „verkleedpartij”, die dit jaar in het teken stond van het jaar 1616 (het jaar waarin het stadhuis gereed kwam) wa ren toendertjjd in Hark en Sjoch plm. 40 kandidaten gevraagd, om als schout, schepenen, ambachtslieden, vertegenwoordigers van handel en nijverheid en boere- volk in deze optocht mee te lopen. Prompt kwamen er vele reakties: zo leverden de Hollandia fabriek en de toneelvereniging uit Witmarsum het leeuwendeel. En vóórdat het gezelschap aangekleed was, moest er echt nog wat gebeuren. Daar zorgden onder meer 3 grimmeurs voor: kapper v. d. Duim, A. Buikstra en doch ter. Yde Schakel leverde het mobiele gedeelte van de stoet, terwijl het personeel in de hitte van de middag druk doende was de Doelezaal op te tutten voor de feest avond na afloop van de optocht. Tenslotte dan nog te vermelden de man op wiens schouders dit eerste gedeelte wan de feestweek rustte: M. Wynia. Schaken is kennelijk in Bolsward popu lairder dan men wel eens geneigd is te denken. Wie woensdagavond de moeite had genomen om aan het Wipstraatplant- soen - een kostelijk plekje voor een der gelijk gebeuren - een kijkje te nemen, kon daar een uitgebreide schare geïnte resseerden rondom een schaakarena aan treffen. De schaakclub Westergoo had daar om 8 uur binnen het kader van de heamielfeesten een simultaanseance ge organiseerd. Binnen het strijdperk draai den de simultaangevers, de heren Fedde Toen de leden van de Bolswarder Skots ploech het podium aan de Marktstraat betraden, pakten de wolken al dreigend boven Bolsward samen. Desondanks was ook hier veel volk aanwezig. Op de tonen van Omke Romke werden de gebruike lijke dansen met veel élan uitgevoerd, totdat tegen half een ieder een goed on derkomen moest zoeken. Wat er verder met het Heamiel ging gebeuren, leest u elders in dit blad. Tegen zeven uur zette de grote groep (plm. 250-300 deelnemers) zich op de Nieuwmarkt in beweging. 2 Herauten te paard, veldwachters uit het jaar 1900, het muziekkorps met majorettes uit War- ga, de Heakeninginne mej. Sara Zijsling uit Baburen onder Tjerkwerd in de sjees een hooiwagen, de witte coupé met de twee hofdames: mej. Griet Walsma uit Witmarsum en mej. Thea Bouma van de Grauwe Kat, de ponyclub Bolsward, 3 coupé’s met daarin resp. de burgemees ter van Bolsward, de heer J. M. A. Mul der en diens collega uit Wonseradeel P. Tjeerdsma en echtgenotes, de heer K. Falkena met echtgenote (namens BOOG en VW)) en tenslotte mej. Tineke Fal kena uit Sybrandaburen (de oorspronke lijke heakeninginne, door een ongeval is ze echter helaas haar kroontje kwijtge raakt). daarna de huifkar, boerenvolk, de Skotsploech, het muziekkorps uit Burgwerd in blauwe kiel, de bouwlieden die een maquette van het stadhuis met zich meedroegen, burgemeester Reimer Harings, daarnaast de andere „burge- meesteren”. Dan de opzichters, raadslie den en bouwheren: Rombert Thomas, Timen Franses, Heercke Heerckes en de secretaris der stad: Sybren Siccama. De hoge historische gasten uit de buurge meente Wonseradeel: Tjaerd van Aylva en Sibrand van Osinga, grietmannen van Wonseradeel. Dan kwamen de am bachtslieden, de grote „meesters”: Jacob Gysberts, „meester kistemaker”, die het plan van het nieuwe stadhuis ontwierp, met aan zijn hand zijn 13-jarige zoon Gysbert, die later Frieslands meest ver maarde dichter zou worden (Frank V. d. Berg). Abraham Jacobs, „meester” van van Wijngaarden, drievoudig kampioen van Friesland, en problemist Jouwert Turkstra, schaakredacteur van het Fr. Dagblad, gestaag hun rondjes: op de ene plaats hun tegenstanders in vertwijfeling achterlatend, op de andere met hun te genzetten de uitroep uitlokkend: „Dat had ik wel docht!” Achter de borden had een 40-tal dapperen, rijp en groen, jong (o.a. een 9-jarige ,meester-in-de- dop’) en oud, plaats genomen om de cracks te bekampen. Sommigen van hen zaten diep over hun borden gebogen, an deren draaiden rustig hun sjekje of con sumeerden hun koffie. Tussen de be drijven door maakte de speaker de lang zaam binnendruppelende uitslagen be kend, moedigde de spelers aan of maak te reclame voor de schaakclub Westergo. Hoewel het geheel nog ietwat vreemd aandeed in de baaierd van kermisgelui- den heamieltoespraken, lijkt deze happe ning een nieuwe aanwinst te kunnen worden voor de jaarlijkse heamielfees ten. Wie ooit gedacht mocht hebben, dat schaken een saaie sport is voor intellec tueel georienteerde studiehoofden, zal omgeturnd van deze schaakgevechten, die iets weg hadden van de bekende ker misattracties met een sterke man, naar huis terug zijn gegaan. Jammer was het, dat later op de avond de onweersbui water over de borden be gon uit te storten. Maar ook daarop hadden de organisatoren gerekend. Met bord en al verdwenen de spelers naar de improvisorisch tot schaakzaal ingerichte openbare leeszaal om hun partijen voort te zetten. Zij bevonden zich daar overi gens in een enigszins vertrouwde omge ving, omdat er een kleine expositie van schaakliteratuur, die ook nu nog is te bezichtigen is ingericht. Om half twaalf kon de rekening worden opgemaakt. Van Wijngaarden had toen slechts aan één van de 20 borden remi se behoeven toe te slaan; zijn tegenstan der was P. Sinnema, Witmarsum. Een bizonder goede prestatie van de Friese ex-kampioen! Ook Turkstra bracht het er uitstekend af door van de 20 partijen maar één te verliezen (D. de Boer, Bols ward) en remise te spelen tegen K. v. d. Weg, Bolsward en H. Yedema, Greon- terp. Succesvolle spelers kregen medail les uitgereikt. Naast de simultaanwedstrijden is door „Westergoo” een tweede schaakattractie in de naam „Bolsward”. Deze naam is bewust in de Nederlandse taal gekozen daar het WV met het skütsje een zekere goodwill buiten de friese grenzen wil be drijven. De doopplechtigheid liep helaas niet geheel naar wens. De altijd warbere De Wagt loste dit ceremoniefoutje op ei gen wijze op: een praatje en daar ging de fles. Het Bolswarder skütsje was gedoopt, waarna de heer Falkena de be manning de hand drukte. De Bolswarder vlag ging in top. Vrienden van het Bolswarder skütsje Na afloop van de optocht werd nog een geanimeerde feestavond gegeven in De Doele met medewerking van het mu- ziek-ensemble Co Bonnema. Tijdens die gelegenheid werd ook de „Vriendenclub Het Bolswarder Skütsje” opgericht. Het V.V.V. verstrekt u gaarne alle inlichtin gen. Overigens zijn de eerste bedragen al binnen. De verkoop van de wimpels liep die avond niet erg vlot. Voor wie het skütsje in z’n totaliteit wil steunen: het V.V.V. en de Rabobank heeft deze wim pels in voorraad. Het Bolswarder skütsje heeft de eerste grote bedragen al binnen. Zo gaf de He- ma Bolsward f 500,de Katrijn Epes- stichting f 500,De Fa. S. S. v. d. Werf (ter gelegenheid van haar 75-jarig be staan f 75,en een anonieme gever f 100,—. Wie volgt???? Schaaksimultaan Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Via Witheerenstraat en de Turfkade ar riveerde het hoge gezelschap tegen half negen op het Kruiswater. Op enige tien tallen meters van de kade lag ie dan: het 38 ton metende skütsje, in 1910 bij de Piip in Drachten gebouwd. In vol ornaat met schipper Siete Meeter uit Leeuwar den en de gehele bemanning. Een imposant schouwspel. Met een boot je werden de heakeninginne, de hofda mes, de heer de Wagt en de vertegen woordiger van de BOOG-VVV, de heer K. Falkena naar het skütsje gevaren, waarna de heer de Wagt de volgende woorden sprak: Skütsjesilen is myn nocht. Is dat jim- me nocht ek? Binne jo ek skütsjefreon? Dan hawwe jo in de takommende 14 da gen ek in skütsje dêr’t jo oan roppe kinne. Dan hawwe jo straks ek in bi- manning dy’t jo oanfjurje kinne. Binne jo gjin leafhabber fan de Fryske sküt- sjesylderij, dan wurde jo dat noch wol, def komme jo net ünder üt. As straks de forslaggen yn ’e krante steane en de Bsm leit foaroan, dan brüst ek jo bloed. Hwant fanóf hjoed hat Boalsert ek in skütsje. Boalsert komt ek op dit gebiet nei foaren. De Boalserter flagge kin ek hjir yn top gean. Dit alles hawwe wy to tankjen oan de V.V.V. fan Boalsert yn meiwurking fan de B.O.O.G. Dy hawwe it mooglik makke dat Siete Mee ter fanóf hjoed foar Boalsert sylt. BOOG bimanning, skütsjefreonen, Boalserter minsken, sille wy meielkoar it helmhout tusken üs halde. En mei ik hjirby üt namme fan de hiele bifolking de heer Falkena, fortsjinwurdiger fan VVV en BOOG tige tank sizze foar dizze prach tige oanwinst. Daarna viel de heakeninginne de eer te beurt, het skütsje officieel te herdopen S w f •7 A Onder hoopvolle weersomstandigheden werd de tweede heamieldag ingezet met een markt en braderie. Deze had een duidelijk tweeslachtig karakter. Er wa ren de wekelijkse kraampjes van de marktkooplieden, maar er was ook een kraampjesmarkt en straatverkoop van de Bolswarder Middenstand. Het was een drukte van belang op de Marktstraat, Appelmarkt, Rijkstraat en Jongema- straat. Voor het stadhuis stonden o.m. ook een aantal kraampjes van enkele Bolswarder 65 ers, die hun kunstwer ken tentoonstelden. Zo was er de 72-ja- rige Ebbendorf. Wat een mooie dingen uit houtafval gemaakt kunnen worden, zagen wij in z’n kraampje uitgespreid. Vanaf 21 juni 1965 houdt de heer Ebben dorf dagelijks een logboek bij van de temperatuursschommelingen, die dan weer worden verwerkt in een maande lijkse weergrafiek. De evenoude heer Brinksma uit de Hoogstraat knutselt al sinds z’n pensionering aan mini-malle- molens. Een ervan draait al reeds, met de tweede is hij ijverig doende. Boven dien schildert de heer Brinksma niet on verdienstelijk. Passanten liet hij dan ook graag even een kijkje nemen in z’n werk map. De 79-jarige heer Smidstra (af komstig uit Zurich, thans wonende te Bolsward) beoefend sinds de le wereld oorlog het houtsnijwerk. Geen wonder, dat ook deze 65 -ers veel bekijks had den. het timmerwerk; Marten Douwes, „mees ter” van het metselwerk; Romke Annes, „stadssmid” en Jan Pieters, „maker van het gevangenpoortje” in de westgevel van het stadhuis, met ’t beeld van de geketende vrouw. En daarachter een hele schare gewone ambachtslieden, die alle het hunne had den bijgedragen om van het nieuwe bouwwerk ’t schoonste „paleijs” van stad en land te maken. Tenslotte volgden de boeren en de knechten, de „üngetiders” met de Friese vlag in top, de mensen, die tijdens het binnenhalen van de oogst ner gens anders tijd voor hadden. De Schutterij, Muziekkorps Oranje met majorettes en tenslotte de wagen van de DOKA. Via Nieuwmarkt, Skilwyk, Gys bert Japicxlaan, Dr. J. Halbertsmastraat, Franekerstraat, Grote Dij lakker, Broe- restraat, Snekerpoort, Snekerweg, Secr. Haitsmalaan, Hid Herostraat, Gasthuis singel (brug, kade), Snekerpoort, Jonge- mastraat arriveerde het hoge gezelschap ten stadhuize, alwaar de heakeninginne de aanwezigen vanaf het bordes als volgt toesprak: Achte boargemaster en minsken fan Boal sert en omkriten. Fan ’e stoepe fan üs prachtige en aide stedhüs óf, rop ik jimme allegearre fan herte wolkom en ik hoopje en winskje dat dizze Heamieldagen tige moaie da gen wurde, mei in bulte sinne. Yn in prachtige optocht binne wy hjir oankom- men. Wy koene nou wer ris sjen hoe’t folie dingen yn it forline der om ta gon- gen. Litte wy üs eftergrounen noch yn eare halde! It forline joech üs dit pronk- stik fan in stedhüs, bouwt troch minsken mei hert foar de saek en ünder lieding fan in architect dy’t fan bouwen wist. Lykwols üs stêd bouwt noch, dat is oan alle kanten to sjen, al is it dap nou net mear ünder lieding fan Gysbert Japiks. Dit jier binne wy ek in skütsje ryk wur- den en wy hoopje hjirnei nei ’t krüswet- ter to gean om it pronkstik to doopjen en in bihalden feart ta to winskjen. En ik soe sa sizze, fan ’t simmer fuort en daliks mar kampioen! As like it earst as soe it waer de boeren by de ófroune üngetiid net mei rinne. Letter foei dit allegearre ta, sadat der ek dizze simmer wer genoch hea yn ’e gol- len komen is. Derom noegje wy jim me moarn allegearre oan’t Heamiel. Dan sille we sa’t wy hoopje, de riis mei re- sinen üs goed smeitsje litte. En fjirder bringe dizze dagen in drokke wurklist mei, foar eltsenien is der wol hwat to dwaen. De alderein hawwe de i rêstige dingen faeks it leafst. De jonge- rein kin ek alle kanten üt. En hwat my i oangiet, doch allegearre mei en lit üs meiinoar bisykje der hwat greats fan to meitsjen. Lit it sa wêze: Boer en boarger hawwe nocht, sa as men elts yn Boalsert sjocht. Wêz fleurich en meitsje wille, hwant sin en wille kin folie tille. Oan ’e ein winskje ik jimme allegearie ta, dat wy dit jier ünforjitlike heamiel dagen ha! Daarna werd enige minuten gepauseerd j en werd een toost uitgebracht als teken van de eenheid tussen stad en platte land. Een opname van de allegorische optocht met de Schout en de Schepenen. In het midden Gysbert Jacobs Frank v. d. Berg). ’Hts

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1