Jkvr. Wttewaall Stoetwegen van Ons koningschap wezenlijk deel bestaan van ons GabeSkroar o IEh I I Rond de stijlvolle opening van de 21e Zomertentoonstelling I J, ij mavo lan Fan stêd en Slotjoun Kr. Boalsert l - f® Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ^00% HOGE RENTE VEILIG EN ALTIJD DICHTBIJ 4 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI Hwat hat - 9 1 I p L -t 9S y L DINSDAG 3 JULI 1973 ?e JAARGANG No. 53 Geschiedenis Meer dan foto Waardevol Voorrecht Achtergrond Vaderlandse geschiedenis Zilveren jubileum üs hjoed to sizzen Publiciteit In goede mitseler forsmyt gjin stien. Meer dan traditie IT HEAMIEL IS WER OP 4 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OS1NGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Prof. Gerson hield hierna een belang wekkende causerie over de achtergron den van het Staatsieportret. Waarom werden en worden er portretten ge maakt? Men wil blijkbaar iets vasthou den voor later, iets dat blijft bestaan tot na de dood. Zich te laten portreteren heeft dus iets te maken met de wens de dood te trotseren, ook wel iets met men selijke ijdelheid. Het gaat niet alleen om iets vluchtigs vast te houden, b.v. een familiefeest of beroepsjubileum, maar het hebben van portretten heeft ook iets te maken met het eren en herdenken van voorouders of voorgangers. Kunstenaars uit verleden en heden schie pen portretten om den brode, maar meer malen ook uit echte gégrepenheid. Het maken van een portret was een aftasten, proberen te begrijpen, het vastleggen van het wezenlijke. Natuurlijk heeft dit ook te maken met „gelijkenis” het aspect dat het publiek het meest aanspreekt. Het publiceren van portretten, thans veel al in de vorm van foto’s, heeft ook niets te maken met publiciteit, kijk de kranten, Natuurlijk kan er ook een staatsiefoto worden gemaakt, maar een portret is al tijd iets meer. Zelfs een portret uit de tijd van het kubinisme door Picasso ge maakt kan „lijken” en als echt worden ervaren. Deze bewering werd onder steund door dia’s van een portret van Sandberg, geschilderd door Karei Appel en (tot veler verrassing) het „verboden” portret van oud burgemeester Van der Meulen van Leeuwarden, geschilderd door Sj. de Vries, waarover zoveel is te doen geweest. Op de tentoonstelling komen we graag nog eens terug. Nu reeds willen we een ieder opwekken de tentoonstelling in het stadhuis te gaan bezoeken. Het is, ook al is de expositie niet als zodanig bedoeld, als het ware een aanschouwelijke les in vaderlandse geschiedenis. Plaatjes die u zich in zwart-wit nog vaag herinnert uit de geschiedenisboekjes, ziet u hier in meer dan levensgrote kleurrijke schil derijen de conterfeitsels van (we geven Frank van Borselen (haar 4e man), Phi lips de Goede, Willem van Oranje, Karei V, Philips II, Maurits, Frederik Hendrik, de Friese stadhouders, Johan de Wit, evenals ook de leden van ons vorsten huis van na de Franse revolutie tot he den. Tenslotte: ook Bolsward zelf le verde een bijdrage, n.l. het portret van Viglius (Wiggelen) van Aytta uit Swi- chum, destijds president van de ge vreesde geheime raad en zegelbewaarder van Keizer Karel V. Sa die it bliken, dat de nije lessen yn „spreekvaardigheid” wol fortuten dogge. Doe spriek ds. Van Wezep it tankgebet en koe de heer De Visser bigjinne de 75 diploma’s mei siferlisten üt to jaen. De stylfolle gearsit waerd dêrnei sluten troch foarsitter Van der Velde mei in koart mar treflik slotwurd. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 der as de slynders fan fisk, hin en iis. De minsken fan de organisaesje (it is mar better en neam gjin nammen, men soe allicht ien forjitte) hawwe nachten en dagen yneinbrocht mei gearkommen, rie- plachtsjen, oerlizzen, mar roun de hea- mielmachine ek as in liere. Der sil wol- ris in redtsje wegere ha, mar dit fomaem it publyk amper: Elk wist syn plak en taek. Mei niget ha wy ek sjoen, dat de slogan „fan stêd en lan” gjin holle frase bliek, mar dat de stedsmenhear him like- goed forklaeide as 17e-ieuske boarger- man as guon fan it bütenfolk dat diene. Korpsen en majorettes om utens wei warden har, as wie it har eigensaek. Au toriteiten as boargemasters fan buor- en bütengemeenten ieten de rys mei rein- wetter as moasten se der noch fan groeije. Ja, dit wie wol in echt moai feest en hwat in folk, daliks al by de yntocht. Dat is de sneons hwat öfsakke, sil him mei yn de fakansjes sitten ha, mar dat mocht net hinder je. In plomke ek foar de wurkers fan de gemeente, dy’t roun- om stekken slaen moasten en dy letter wer oppakke, en dy’te de stêd wer skjin makken, dat it wer bisjen lije koe. Né, yn it wetter fallen is dan it heamiel wol, mar it feest net. As it komité noch droech oer de sleat komt, êfwachte wurde, wy ha goede moed, hwant der is üt inkeld boargersin ek hiel hwat tiid en energy offere troch partikulieren, dy’t graech har bydrage leveren. Yn dit kader ha wy ek bysünder genoaten fan it weardefol inisiatyf ta it halden fan in pear hüseks- posysjes en de „taveerne” under de Vier schaar. En dat de iepening fan de greate simmerütstalling (oant 24 augustus ta) mei de kommissaris as earegast, krekt yn it heamiel feest foei, joech der wol in bysündere glans oan. De krante hat graech alle war dien it nijs oer de hiele wrald to dragen en mei gans printen en foto’s sjen to litten, hoe’t allegearre wie. Komme üs lêzers om utens in oar jier nei it heitelan en it aide Boalsert wer- om, doch it dan yn de kommende hea- mieldagen! Ook dit jaar wordt te Bolsward een tentoonstelling van beeldende kunst gehouden. De onder auspiciën van de R(jksinspecteur voor Roe rende Monumenten te ’s-Gravenhage samengestelde collectie schilde rijen onder de naam „Het Nederlands Staatsieportret” zal tot 24 aug. in het stadhuis worden geëxposeerd. De officiële opening van deze tentoonstelling vond plaats op vrijdag 29 juni j.l. in het stad huis door Jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen te ’s-Graven hage, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Koningin Juliana. Na het begroetingswoord aan een volle raadzaal, o.a. aan de Commis saris der Koningin in Friesland Mr. H. Rijpstra en echtgenote en het uitspreken van de openingsreden werd er naar aanleiding van dia’s een weldoorwrochte inleiding gehouden door prof. Dr. H. Gerson, directeur van het Kunsthistorisch Instituut van de Rijks Universiteit te Groningen over het ontstaan en de betekenis van het Staatsiepor tret. Het stijlvolle programma werd omlijst door muziek, verzorgd door ’t Archo-trio, bestaande uit Hans de Groot, fluit, Henk Hoekema, hobo en oboe d’amore, Edy Mennes, clavecimbel. Freule Van Stoet wegen sprak als volgt: In de geschiedenis heeft het (staatsie)- portret een ontwikkeling meegemaakt. Er werden zelfs portretten gemaakt van mensen, die men niet heeft gekend, die dus min of meer gefantaseerd zijn, maar toch het menselijke van een persoon trachten weer te geven. Dit geldt b.v. ook voor de vele afbeeldingen van Christus, de griekse góden enz. Het staatsieportret had soms ook een officiële functie, b.v. als huwelijksbewijsstuk. Soms symboli seert een portret ook een ideaal of ideo logie, b.v. de vele afbeeldingen van Lin coln in Amerika en van Lenin in Rus land. Zo’n portret geeft aan gelijkgezin den een gevoel van éénheid en verbon denheid. Een opname van een van de zelfgemaak te vlotten tjjdens de race op het Kruis water, zaterdagmorgen. Het is mij een voorrecht om vanavond hier te zijn als lid van het bestuur van het Nationaal Comité Zilveren Regerings jubileum Koningin Juliana. Bolsward is zo gelukkig in de feestelijke dagen die zij viert en nota bene op de verjaardag van de echtgenoot van de aanstaande jubilaresse, Prins Bernhard, deze tentoonstelling te kunnen brengen in dit mooie stadhuis. Een attractie voor vele vakantiegangers ook, als het weer stralend blijft, maar het kan ook veranderen. Er wachten ons nog vele dingen dit jaar op allerlei ter rein als we de 25-jaar regering van Ko ningin Juliana gaan gedenken. Ons Koningschap is met ons volk meege groeid en we zijn er dankbaar voor dit te mogen gedenken. Het is dus in sep tember van dit jaar al 25 jaar geleden, dat de Prinses, want zij was de enige dochter van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, Koningin der Nederlan den werd. Iets waar zij stellig tegenop heeft gezien, maar waar zij geheel ingegroeid is en in tens in leeft. Het wel en wee van ons allen gaat haar ter harte. Zij houdt evenveel van de Frie zen als van de Limburgers. Waar zij komt treft ons haar ongekunstelde en oprechte belangstelling. Het is misschien vreemd om het zo uit te drukken, maar zij past zo bij ons en bij deze tijd. Daarom werkt het Nationaal Comité Zil veren Regeringsjubileum Koningin Ju liana met zoveel ijver en toewijding om het alles zo te maken, dat vorstin èn volk ervan genieten. It bistjür fan de Kritslike Mavo, tige lo freden oer de prestaesjes fan de eksa- men-kandidaten fan mavo 3 en 4, hie tiisdeitojoun de learlingen, dy’t slag- ge wiene, ütnoege yn ’e Doele to kom men om dêr har diploma yn üntfangst to nimmen. Buten dizze lokkigen kaem it hiele per- soniel mei om bliid to wêze mei de bil den. Healwei sawnen roun de foarste seale fol. Nei in lekker aperityfke (if wie toarstich waer) skikte elkenien him yn ’e greate seale om de trije lange tafels, dy’t der smaeklik en smaekfol ütseagen. Nei in wurd fan wolkom fan ’e foarsit ter en stil gebet koe elk him sêd ite en drinke oan in kostlik kofjemiel. Ut namme fan ’e jongelju hat Alie Pel fan Makkum it bistjür tank sein foar diz- l Ze royale traktaesje. Wij willen ons allen realiseren dat dank baarheid ook een zeer grote rol in onze gedachten heeft. Ons Koningschap is niet iets wat er maar zo’n beetje bij hangt uit traditie. Het is een wezenlijk deel van it pleasier, de gewoanste saek fan de wrald hearre to wêzen, earder in rjocht as in gunst. Mar genóch hjiroer. Snein waerd Boargemaster Bruinsma fan Beverwyk sechtich jier. Hy hat mei oan de widze stien fan it hjoeddeiske heamiel en as er de deiblêdparse en de telëvyz.je folge hat, sil er yn de drokke resepsje- dagen grif noch wolris oan syn Boalser- ter tiid werom tocht ha, doe't it iene ini siatyf nei it oare opkaem en foarm en stal foun. Der is hiel hwat fan hingjen bleaun: de heamieldagen, de simmertent- toanstellingen, de bolletongersdei, de priisütrik kingen yn it stêdhüs, it caril lon, it iepenloftpodium yn it Juliana- park, de unifoarmen fan de skutterij en neam mar op. Yn de tiid fan syn kundige opfolger, boargemaster Geukers, nou to Helmond, kaem der noch wol it ien en oar by Om- ke Romke, de skotsploech, de oargelym- provisaesjekonserten, it meidwaen oan greate radio- en t.v.-shows en ünder boargemaster Mulder krige Boalsert syn swimbad, de tennisbanen, de camping, de midgetgolfbaen, en nou wer it Boalserter skütsje. It kin hast net op, al sil elk fan de trije boargemasters daliks sizze, dat net hja persoanlik de inisiativen namen en dit alles ta stan brochten, mar dat dy har oandroegen waerden en dat in great tal frijwilligers de oantrün en de stipe joegen om troch to setten en ien en oar to realisearjen. Sjugge wy tobek op de nou halden hea mieldagen, dan kin sein wurde, dat dy dochs ien mei oar mar skoan slagge bin- ne. Nei krimmenarjen oer de rein, dy’t fan- sels krekt op it forkearde momint foei, of oer lytse regy flaterkes hat net folie sin. Om efkes by it sintrale barren to bliuwen, dit heamiel, hwerfan Meine de Wagt yn de hite hei sei, dat dit foar him de léste kear wie, dat er him der foar ynsette woe, as it wer bütendoar halden waerd. De Wagt yn de hite hei sei, dat dit foar him de léste kear wie, dat er him der foar ynsette woe, as it wer bü- Het exposeren van staatsieportretten is een waardevolle bijdrage bij deze viering. Het is goed om eerst het verleden te be zien. Wat zijn we, als we naar de por tretten van Willem van Oranje, de Prin sen Maurits en Frederik Hendrik kijken, vooruitgegaan, ik zou bijna zeggen aan gepast aan andere tijden. Wanneer wij de eenvoud zien van Konin gin Juliana, ook uitkomend in Haar por tret dat onlangs is gemaakt door Karei van Veen, dan valt dit verschil bijzonder op. tijdschriften en omroepbladen er maar op na. Een nieuwe regering is pas „echt” als een groepsfoto is gemaakt, bij een staatsiebezoek hoort een staatsiefoto. Machthebbers lieten en laten zich veelal verbeelden op munten en postzegels, die daarmee als het ware een waarborg krijgen. In regeringsgebouwen, rechts zalen vindt men regelmatig foto’s van de regerende vorst of vorstin. Bij be- windsovername worden ook de foto’s ver wisseld. etendoar halden waerd. De Wagt moat mar efkes wachtsje, hwant wy kinne him hjir forklearje, dat de measten it in machtich heamiel foun ha. It plak wie unyk, it idé fan merktintsjes treflik. Net allinne diene dy nou tsjinst as paraplu (hoewol sa net bidoeld) by sinneskyn waerd hiene de tintdoeken de al to gleone strielen ek aerdich opfongen. It menu wie as fanaids, it koe net better en de ynset fan de hüshaldskoalle yn alle waer en wyn om de heamielpet foar óf to nim men. Nei’t wy hearden wie der mar ien, dy’t nei öfrin syn jild weromfrege, nou dy moat him dan skamje en dit moat oan himsels sitten ha, hwant elk koe oars wol sêd. Sei it himsels net, dat elk sitten bleau ek al wied er oan it gat ta troch- wiet? Wy ha seis guon heard, dy’t sei nen: „Noch nea sa’n sellich heamiel!” en dat seit wol hwat. En guon, dy’t foar it earst mei oensieten, seine nou al, dat se grif wer kamen, it oare jier, rein of gjin rien. De tradysjonele programpunten wiene allegearre goed taret (hoe’t it yn it park wie witte wy dus net) mar it is dochs su- ver elk hast wol opfallen, dat der ditkear tige war dien wie op de yntocht, wylst ek it skütsjeynheljen in ünderdiel wie, dat gans folk op ’e baen brocht, mar soks kin fansels mar ienkear. Oer it generael hat it heamiel in goede parse hawn. T.v. en kranten brochten it nijs moai goed oer. It negative (de seare foet fan eks-kenin- ginne Tineke Falkena en de rein dy’t as roet yn it heamieliten smiten waerd, wurkje üt in eachpunt fan publisiteit fansels posityf. As alles normael forrint, fait der net folie to tortellen, mar giet it hwat bryk dan sit der „nijs” yn: de man, dy’t delslein wurdt komt yn ’e krante dy’t hielhüds thüs komt net. It wie in wol hwat oerladen programma ditkear (dan koe gjinien kleije, dat der neat to dwaen wie), mar de eveneminten wiene sadanich, dat der foar jong en aid hwat to dwaen wie, elk krige syn gerak, de hotsebotsers like goed as de stille priuwers, de genieters fan kunst net min- ons volksbestaan. En Koningin Juliana geeft daar vorm en inhoud aan. Zij heeft het dichter bij ons gebracht. Wij weten dat zij het ook niet anders zou willen. Haai’ wens is met de mensen mee te leven,daarheen te gaan waar nood is of nieuwe wegen worden inge slagen. Zij stelt dan soms vragen, waar bij ik burgemeesters wel eens heb zien terugdeinzen! Zij gaat tot op de kern en is niet tevreden voordat zij alles door grond heeft. Eerder gaat zij ook niet weg en is dus altijd over tijd. Is het niet precies dat wat wij willen? Echte belangstelling, hartelijk gemeend meeleven, geen cliché bezoeken. En nu keer ik terug tot Bolsward en de ten toonstelling van Staatsieportret. Zoals u weet, is deze tentoonstelling tot dusverre geweest in Maastricht, Delft, Eindhoven en zal later nog naar Apel doorn gaan. Ik geloof dat u in Bolsward in deze tijd van herdenking op bijzondere wijze wilt manifesteren welke nauwe banden be staan tussen de provincie Friesland en het Huis van Oranje. Daarom heb ik graag voldaan aan uw verzoek deze tentoonstelling te openen, hetgeen ik doe met de wens, dat velen haar zullen bezoeken en tegelijkertijd on der de bekoring zullen geraken van uw prachtige stadhuis, waar het een feest is te toeven. It heamiel is wer bihimmele. Yn dit blêd noch in neigesetsje yn de foarm fan hwat forslaggen fan de eveneminten dy’t nei freedtomoarn, doe’t us léste krante op de parse kaem, noch pleats founen en yn dizze kolommen hwat neiprakkesaesje fan immen, dy’t in great part fan it feest meifierd hat en syn ear goed to harkjen lei. Hielendal alles meimeitsje koe wol gjin minske, hwant soms waerd der oan alle kanten tagelyk feeste en in minske kin himsels nou ienris net opdiele. Seis de boargemaster koe dat net en de hea- keninginne allikemin. Hwat hawwe hja har oars ward, it wie bysünder en dat moat ek sein wurde fan it tüke en war- bere komité. As der in inkeld forslach mist wurdt, b.g. fan it parkfeest op freedtojoun, dan kin dat ek komme troch ,.kommunikaesjestoarnis”,'hwerby fan de kant fan de kontrole net rjocht bigrepen waerd, dat fasiliteiten as frije tagong ensfh. foar legalisearre fortsjintwurdigers fan de parse, dy’t yn ft foarste plak komme foar it forslachwurk en net foar De laatste officiële daad van de Heake- ninginne. Uitreiking van de Heamielbe- ker aan de vertegenwoordiger van Z.C. Bolsward, dhr. Harry Haarsma. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel. Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. F’- ■i,-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1