Stormachtig debat benzine over de week Foto van Gate Skroar accijns I Definitief einde Veronica en Noordzee in zicht iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiii B Pluimveehouders door hitte-periode Nieuwe aanwinsten FUV staat financieel sterk Jan Zwart herden- king in Martini kerk te Bolsward STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat Kever bedwingt Utjefteplan Stifting F.U.F. in moeilijkheden Ierse zee ST' V JL. VRIJDAG 6 JULI 1973 llte JAARGANG No. 54 Reces Sterk verdeeld Bedrijfsresultaten Veronica KVP nog steeds spil BIBLIOTHEEK BOLSWARD üs hjoed to sizzen ,T 6 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag nen. Maar Den Uyl heeft er verstandig aan gedaan het kruit voor dit sterkste maar ook laatste wapen van een kabinet nog droog te houden. dertiende levensjaar een werkelijk einde te komen. Het was me het weekje wel in politiek Den Haag. Zelden heeft de Kamer in één week zoveel belangrijke onderwerpen afgehandeld. Er waren dan ook twee nachten voor nodig waarin tot na vieren werd doorgepraat. De kamerleden doen dat niet alleen zichzelf aan. Zij verplich ten ook het kamerpersoneel en de parle mentaire journalisten tot nachtelijk over werk, zonder dat dezen iets over hun werktijden kunnen inbrengen. Afijn, voor allen is begin deze week de vakantie aangebroken. De Tweede Ka mer komt pas eind augustus weer bijeen. van om met in de jes foar bemeboeken takenden oan in ütjower foar in bipaeld boek. It ünt- briek derby oan in goede planning en koördinaesje. Deputearre steaten hawwe dêrom inkelde jierren lyn al prikken yn it wurk steld om yn mienskiplik oerliz mei de ütjowers to kommen ta in jier- likse opset foar it ütjaen fan berneboe- ken. De Stifting Frysk Utjefte Füns, dy’t ommers op hichte is mei de finansieel- technyske aspekten fan it ütjaen fan boeken en ek in goede namme by de üt jowers hat, is ré foun yn oerliz mei de ütjowers foar 1973 in plan foar it üt jaen fan Fryske bemeboeken to meitsjen. De provinsiale kommisje Bifoardering Frysk Taelgebrük hat har mei dit plan forienige. Op har advys hawwe depu tearre steaten nou bisletten üt de bi- greatingspost „Bifoardering Frysk tael gebrük” subsydzjes to forlienen ta in bidrach fan f 29.000,-. Op it plan-1973 steane de folgjende bemeboeken: 1. De reis fan Tyske (Utjowerij Frys- lan, Grou). 2. It Hiphüs fan J. Visser- Bakker (Koperative Utjowerij); 3. It spük by de moune fan J. Visser-Bakker (ld.); 4. Tutte mei de linten fan Diet Huber, 4e pr. (Utjowerij Beintema);5. Ut ’e müle fan de bem, dieltsje II Utj. KFFB); 6. Hwat in dekfeintsje wurde kin (ld.); 7. Siderius de Granaet fan Abe Brouwer, 3e pr. (Utj. Osinga); 8. A.B.C.- boekje fan D. Jaarsma (Utj. Fryslan); 9. De Pozzebokken fan Bouke Jagt, oerset troch R. Postma-Stolk (Kop. Utjowerij). 1873, staat er in blauwe dakpan-cijfers op de schuur van deze boerderij, die an no 1973 dus 100 jaar oud is. Het was niet alleen dit historische feit, dat het de moeite waard maakte dit „agrarisch bedrijfsgebouw”, een fraai het kop-hals-romp type, eens op de fo tografische korrel te nemen. Er bleken meer aanleidingen te vinden. Men be hoeft niet zo ver buiten Bolsward te zoe ken om deze boerderij te ontdekken. De bewoners van de Snekerstraat kunnen hem haast tot hun buren rekenen. Maar het blijkt lang niet bij ieder bekend te zijn, hij behoort niet tot de gemeente Bolsward, maar tot de gemeente Wonse- radeel bij het dorp Hartwerd, als een van de drie „pleatsen” die de herinne ring nog levend houden aan het voorma lige Oegeclooster of Ugoklooster, dat in de middeleeuwen tezamen met het Olde- Hwa’i him foar houn ütjowt, moat oer de bonken gear. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vltg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres; Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 f05157). Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Stifting Frysk Utjefte Füns is in stifting, dy’t ta doel hat mooglikheden to finen, dat der genóch forskaet oan Fryske boeken yn de iepenbiere biblete- ken oanwêzich is. Hja jowt subsydzjes oan ütjowers foar bipaelde boeken, dy’t hja mient, dat forskine moatte of wer printe wurde moatte. De stifting hat har ek, mei op forsyk fan deputearre steaten, dwaende halden mei de Fryske bemeboeken. Oantnouta wie it n.l. sa, dat deputearre steaten subsydz- Bolswards Nieu wslilai Wymbritseradeel, Een vijftien jaar oude VW-kever voer 32 mijl door de Ierse Zee van het eiland Man tot St. Bees Head op de Cumberland coast, bij windkracht zes en hoge golven. De onverschrokken overtocht nam 7 een vierde uur in beslag. De kever, voor deze gelegenheid gedoopt als „Yellow Sub marine”, was met een propeller uitge rust, en twee extra benzinetanks. Door de zware zee raakte de „auto-boot” danig uit de koers. Verschillende pogingen om een touwverbinding met de volgers tot stand te brengen mislukten door de hoge golven en de kever dreef uiteindelijk af, mede door de opkomende vloed, richting Blackpool. De tocht ging ook overigens niet zonder problemen. „De haren rezen mij te ber ge” zei de 23-jarige keverkapitein Mare In feite was de KVP-fractie sterk ver deeld. Fractieleider Andriessen kon, in de late nacht van donderdag op vrijdag toen op Het Binnenhof de zon al weer begon te schijnen, zijn ploeg alleen bij elkaar houden door uiteindelijk tegen het kabinet te stemmen. Voor Den Uyl was dit een harde slag. Hij heeft zich de afgelopen weken gepresen teerd als een gematigd premier die in de politiek de polarisatie bereid is in te rui len voor de verzoening, ook al zal hij daarmee van zijn eigen achterban nog wel eens de wind van voren krijgen. Met kracht van argumenten had Den Uyl vo rige week de bezwaren van KVP en ARP tegen de kabinetsplannen bestreden. Maar in de KVP-fractie waren stromin gen die erop stonden het kabinet even te laten voelen wie er de dienst uitmaakt in het parlement. Het nieuwe kabinet-Den Uyl heeft vorige week in de Tweede Kamer z(jn eerste nederlaag geleden. Door tegenstemmen van de KVP ver wierp de Kamer het kabinetsplan voor verhoging van de benzine- accjjns op 1 augustus met 4,5 cent per liter. Met de opbrengst had het kabinet nog dit jaar extra uitgaven willen doen voor welzijns werk, huursubsidies, ontwikkelingshulp en verlaging collegegelden. De KVP heeft laten merken dat het progressieve kabinet Den Uyl (PvdA, D’66, PPR, KVP en ARP) weinig zal kunnen uitrichten zonder de hulp van de KVP. De KVP wilde de accijnsverhoging beperken tot 1,7 cent. Maar dat wilde het kabinet niet, en de Kamer verwierp het KVP-voorstel. Toen de KVP haar zin niet had gekregen, weiger de zij vervolgens het kabinet zijn zin te geven, en stemde tegen de hele accijnsverhoging, met het bekende gevolg dat de verhoging nu niet doorgaat. Het stormachtig afgelopen debat over de benzine-accijns was trouwens lang niet het enige klapstuk van vorige week aan het Binnenhof. De Tweede Kamer be sloot het Verdrag van Straatsburg tegen zendschepen op zee te ratificeren, waar mee het definitieve einde van Radio Ve ronica en Noordzee in zicht komt. Minis ter Gruijters van Volkshuisvesting en zijn staatssecretarissen Schaefer en Van Dam maakten hun plannen voor de wo- ninghuren bekend. En onderwijsminister Van Kemenade kruiste de degens in de Kamer in een ook al diepnachtelijke de bat over de verlaging van het collegegeld van 1000 naar 500 gulden per jaar. Voor het Veronica-debat was grote be langstelling. Donderdagmiddag woónden tal van medewerkers van het populaire zendschip, onder wie directeur Buil Verwey, op de tribune de negatieve eind stemming bij. Op Het Binnephof was de Haagse politie niet in staat zonder klap pen en charges de kleine menigte pro testerende en stickers plakkende fans in bedwang te houden. Voor de eindstemming deelde de Kamer nog enkele troostprijzen uit. Er werden moties aangenomen van KVP, DS’70 en P.v.d.A. om in de Hilversumse uitzen dingen meer Veronica-achtige program ma’s te doen, en hiervoor eventueel een aparte zender in te richten. De Veronica Omroep Stichting (VOS) startte met le denwerving en vroeg bij de minister van CRM al vast zendtijd aan, maar veel kans maken ze niet. Voor de Veronica-luisteraars zullen al deze surrogaten weinig werkelijke soel aas bieden. Aan Veronica lijkt in het clooster of Bloemkamp in Hartwerd een langdurige periode een zowel geestelijk als wereldlijk centrum is geweest. Gees telijk, vanwege de hier toen gevestigde kloosterorden, wereldlijk, omdat hier lan- i ge tijd de gevolmachtigden van Wester- voorbeeld van een friese boerderij van go vergaderden. In de hal van het woongedeelte van deze boerderij treft men nog een gekleurde afbeelding in glas aan van dit Oegecloos ter, met het jaartal 1555. In zijn glorie dagen was dit een klooster van Francis- canessen, die het gebouw van de abt van Oldeclooster hadden gehuurd. De zusters sloten toentertijd een overeenkomst met de geestelijkheid van Bolsward, waar door Oegeclooster of Oga Clast onder de parochie van Bolsward kwam te behoren. Er is een document bewaard gebleven, daterend uit 1411, waarin abt Dodo van Bloemkamp, Allardus, prior van Thabor en Wilhelmus, prior van Sint-Agnieten- berg een overeenkomst bekrachtigden be treffende het ontslaan van Oegeclooster uit de parochiële rechten van Bolsward. Het vermoeden bestaat, dat als gevolg daarvan Oegeclooster definitief onder Wonseradeel is gekomen. We willen nu nog even stil staan bij de meer recente historie van deze boerde rij, gebouwd in de nabijheid van een plaats met een zo roemrucht verleden. Het was op 20 januari 1920, dat Michiel Jans de Boer de boerderij Ugoklooster kocht, als opvolger van een zekere Bok- ma. Michiel de Boer en Gatske Brand- sma (’n zuster van prof dr. Titus Brand- sma), vele jaren zijn ze ook in Bolsward goede bekenden geweest. In 1956 nam zijn schoonzoon de heer H. Hettinga het bedrijf over en thans resideert hier se der 1971 diens zoon, de heer Titus Het tinga. Deze heeft zijn bedrijfsvoering in tussen geheel op de „moderne” leest ge schoeid. In plaats van het „büthüs” is er een ligboxenstal gekomen met alle beno digdheden voor het melken en het ver zorgen van het vee. Deze stal heeft een capaciteit en accommodatie voor 65 koei en, waarheen de eigenaar zijn bedrijf naar toe wil laten groeien. De heer Het tinga jr. komt er overigens rond voor uit, dat het boereleven slechts een deel van zijn leven is. Want zijn activiteiten, belangstelling en vaardigheden strekken zich ook uit tot andere terreinen. Het woongedeelte van de boerderij heeft hij eigenhandig praktisch en smaakvol ver bouwd, terwijl hij ook in de verbouwing van het bedrijfsgedeelte een groot aan deel heeft gehad en nog heeft. Hij breekt er voorts in de avonduren regelmatig uit als meewerkend lid van het „Kabaret Samar”, dat door zijn broer Jan Hettinga uit Oudehaske wordt geleid. Volgens het programma „in lytse fladde ünder de té- aters, dy’t stevich op syn bynten stiet”. Dit laatste kan dunkt ons ook gezegd worden van deze jonge boer, die het hier met zijn vrouw Jetty wel zal redden. Op het land vlak bij Bolsward, waar ze het leven nog altijd goed vinden. J. B. Elzinga. Buchanan die de „cruise” organiseerde. We werden ingesloten door de hoge golven en soms dacht ik dat we aan de haaien waren overgeleverd. Maar de ou de kever bleef ronken. Vissers aan boord van een vissersboot voor de kust konden hun ogen niet gelo ven toen de kever voorbij voer half op eigen kracht, half door de golven. De tocht die plaats vond in het kader van de Withbread’s Annual Race” tussen het eiland Man en Blackpool, werd als meest suksesvol avontuur met de Castrol trofee en 100 pond beloond. Het is de langste zeereis ooit door een kever ondernomen. Een poging, die 12 jaar geleden op het Kanaal werd gewaagd, mislukte toen de kever moest opgeven omdat de „rijder” zeeziek werd. Voor een tocht van len mijl over Loch Ness in juni 1971 had destijds een kever een half uur nodig. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Het debat van vorige week laat zien dat de KVP-fractie voor het kabinet opnieuw niet op voorhand betrouwbaar is. Het laat ook zien dat de KVP na drie forse verkiezingsnederlagen achter elkaar nog steeds de spil vormt in de Ne derlandse politieke verhoudingen. Den UY1 had gelijk toen hij als kandidaat- premier de partijraad van zijn partij, de P.v.d.A., voorhield dat zijn kabinet in het parlement voor elk plan zou moeten knokken om genoeg stemmen bij elkaar te krijgen. Den Uyl heeft geknokt, en verloren. Dat belooft een spannende tijd te worden in oktober wanneer de Kamer de Miljoen- nota voor 1974 zal bespreken. Nu ging het geschil over f 45 miljoen, straks over meer dan f 45 miljard. In theorie had het kabinet vorige week met aftreden kunnen dreigen om de KVP om te tur- Tengevolge van de huidige weersomstan digheden die gekenmerkt worden door een aanhoudende hitteperiode kunnen zich in de land- en tuinbouw moeilijkhe den voordoen. Vooral in de pluimveehou derij kan de situatie noodlottige gevolgen hebben. De hoge temperaturen kunnen voor kuikens van een bepaalde leeftijdscategorie een levensgevaar betekenen. In sommige gevallen kan het nuttig zijn het dak van het hok nat te houden. Aangezien de vochtigheid van de lucht hierdoor sterk stijgt is het effekt van het nathouden niet altijd positief. De pluimveehouders doen er daarom goed aan eerst overleg te plegen met de assi stent van het Consulentschap voor Varkens en Pluimveehouderij. Spoedoverleg tussen het Landbouwschap en het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ertoe geleid dat de direc- teur-generaal van genomed ministerie de Bescherming Burgerbevolking (B.B.) heeft gemachtigd het beschikbare materiaal met deskundig personeel voor zover nodig en mogelijk in te zetten bij de hulpverlening aan boeren en tuinders. De belanghebbenden kunnen zich voor hulp wenden tot de gewestelijke raad van het Landbouwschap in hun provin cie. Het secretariaat van de gewestelijke raad zal de verzoeken doorgeven aan de provinciale commandant van de B.B., die co-ordinerend zal optreden. De kosten voor de hulpverlening worden bij de aanvrager in rekening gebracht. Het Landbouwschap vertrouwt er op dat de bereidheid van de B.B. tegemoet komt aan de moeilijkheden tengevolge van de huidige hitte-periode. de gemeente Drachten, in co-operatieve Sprekende over de bedrijfsresultaten deelde drs. Hidma mee, dat de FUV thans een organisatie is met ruim 55.000 aangeslotenen inclusief de fusie met „Huizum”). Ten o(pzichte V&n 1971 bete kent dit aantal een stijging van 16 pro cent. Het bedrijfsresultaat is in 1972 be duidend hoger geweest dan in 1971, waarbij bedacht moet worden dat in 1972 versterkt op de gebouwen is afgeschre ven. Het bedrijfsresultaat van 1972 is aan de Fondsreserve toegevoegd. Deze is thans zodanig hoog, dat de FUV - voor zitter het voor zijn rekening durfde te nemen om van een FUV te spreken, die financieel gezien vrij sterk staat. Tenslotte deelde de heer Hidma nog mede, dat voor het district Harlingen - Franeker in Harlingen het pand Rozen gracht 23 tot 25 is aangekocht om er een uitvaartcentrum van te maken. De FUV moet de ontwikkelingen binnen en rond de vereniging blijven volgen en er tijdig op inhaken. Alleen dan zal zij er in de komende jaren in slagen duidelijk te maken, dat zij als niet-winstbeogende uitvaartverzorgende instantie staat voor de sociaal-ethische taak waarvoor zij in 1937 is opgericht, aldus drs. Hidma. Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum zal de organist Feike Asma op dinsdag 10 juli a.s. in de Martinikerk te Bolsward een orgelconcert geven. In het programma van deze avond zal Feike Asma, traditiegetrouw, zijn leer meester Jan Zwart - die op 13 juli 1937 overleed - herdenken. Sombere muziek over Ps. 103, Jan Zwart ;Praeludium en Fuga in C-moll, J.S. Bach; Twee koraalvoorspelen: „Nun ruhen alle Walder. O. Turke en „Lieb- ster Jesu, wir sind hier. J. Schneider; Fantasie-Toccatine Ps. 33, Jan Zwart; Variaties op een oud neder- lands lied, Jacob Bijster; Choral no. 1, Hendrik Andriessen. Besloten wordt met „Morgenglans der eeuwigheid” en Finale over „Alle roem is uitgesloten”, Jan Zwart. Aanvang 20.00 uur. DUCHAUSSOIS, Ch. Flash; of, De grote trip. Een gehandicapte jongeman zwerft door Azië en komt tot ver in Nepal, waar hij kennis maakt met verschillende hip- pie-centra en verslaafd raakt aan de hard-drugs. GRAAF, A. de Hilde. Het huwelijksleven van een echtpaar kent, mede in verband met de zaak die ze samen op bouwen zijn ups en downs. HIDDING, Joh. Romance in Parijs. Een in Franrijk wonend jong echtpaar, dat zelf geen kinderen kan krijgen, ontfermt zich na de dood van hun beste vrienden over hun zoontje en dochtertje, maar dan slaat, het noodlot nogmaals toe. HOUSTON, J. De witte dageraad. Drie Canadese vreemdelingen delen lange tijd lief en leed met de bewoners van een Eskimo-nederzetting, totdat hun moder nere opvattingen in botsing komen met die van oudere leden. KONSALIK, H. G. Straten zonder einde. Een spoorloos verdwenen Duitse inge nieur wordt in Afrika gezocht door zijn zuster en een arts, die zij aan boord ontmoet heeft. RAES, H. Hetsmaran. Het vikka, de ron- ko en al de andere kleuren van de ge schiedenis. VIZINCZEY, S. Loflied op de rijpere vrouw. De liefdesavonturen van een Hongaarse jongeman, die na teleurstel lende ervaringen met leeftijdsgenoten uiteindelijk de voorkeur geeft aan ou dere vrouwen. Zusterverenigingen in de provincie Friesland moeten vaak particuliere uit- uitvaartleiders inschakelen, omdat zij zelf niet in voldoende mate over eigen krachten kunnen beschikken. Dit is niet in het belang van het onder- linge/coüperatieve uitvaartwezen in zijn totaliteit gezien, dat het winstmotief princpëel afwijst. Aldus drs. P.S. Hidma uit Franeker, voorzitter van de co-opera- tieve vereniging Friese Uitvaart Verzor ging, in zijn openingstoespraak voor de ledenraadsvergaderng van deze organi satie. De kracht van onze gezamenlijke arbeid dient dan ook veeleer in samen werking te worden gezocht, zo betoogde hij. De FUV heeft dit standpunt onlangs in bredere kring kenbaar gemaakt. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat hieruit verdere samenwerkingsvor men met andere verenigingen zullen re sulteren. De FUV - voorzitter wees verder op de nog steeds voortdurende stijging van het aantal crematies. Voor het eerst in de ge- geschiedenis van de FUV heeft het aan tal crematies in 1972 meer dan de helft bedragen van het totale aantal door de FUV verzorgende uitvaartdiensten (797). Het aantal begrafenissen vertoonde een geringe daling. Het totale aantal door de FUV verzorgde uitvaarten steeg in 1972 met circa 10 procent ten opzichte van 1971. Het gereedkomen van het crematorium in Goutum vond de heer Hidma voor de FUV niet zonder betekenis. De afstands- verkorting en de hieruit voortvloeiende intem-organisatorische voordelen zijn van belang. De plannen Smallingerland samenwerking vereniging „Slingehof” - waarvan ook de FUV deel uitmaakt - een zogenaamd toe gevoegd crematorium te stichten staan voorlopig in de ijskast.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1