Burgemeesterkamer: Reünie der oranjevorsten de week Foto van Gate Shroar Is fb 9H ibfii fc'w** Ook kinderen moesten gewichtig zijn Meer dan 10.000 1ste Martinikerk Vakantiewerk scholieren IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIi i, klassertjes maakten werkstuk over water- Orgelconcert Klaas Mulder in de STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND leiding o r O® r 1 -Ml o* WwlW 112e JAARGANG No. 56 VRIJDAG 13 JULI 1973 Wymbritseradeel, Koning Prinsje Fries Museum Bemiddeling Bescherming üs hjoed to sizzen Lette Ijouwer komt ek op. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157), Zo zag Wybrand de Geest de Friese stad houder Ernst Casimir, geboren op de Dillenburg in 1573, gesneuveld bij Roer mond in 1632. Hij was ook graaf van Nassau-Dietz. Eens zong het Nederlandse volk clande stien als verzet tegen het „eeuwig ediet”, dat eens en voor altijd de Oranjes onder de Wit wilde uitbannen: Ook het Fries Museum leverde een bij drage tot de portretten-galerij. Zo hangen op de burgemeesterskamer ook de schilderijen voorstellende Prins Willem IV van Oranje (1711 - 1751) en van zijn vrouw Anna, kroonprinses van Groot Brittanië. Omdat deze schilderstukken Fries bezit zijn (de huidige Oranjes stammen via deze lijn rechtstreeeks van de Friese Een straattafereeltje, dat in het buiten land zou kunnen zijn, ware het niet, dat het uithangbord overduidelijk vermeldt dat hier oerhollandse „bloemen en plan ten” te koop zijn, iets wat de foto ook zelf reeds toont. Op het schoolbord rechts onder is een fraaie tekening gemaakt, ook al van een boeket bloemen, en het vermeldt de slagzin: „Bloemenpracht, Bolswards Nieuwsblad Hwat haf Wanneer Michiel de Ruyters Schimmelpenninck en Mooi Heintje op zjjn steigerend ros achter ons hebben gelaten, betreden we op de tentoonstelling van het Nederlandse Staatsieportret in het Bolswardse raadhuis als eerste recht voor ons de Burgemeesterskamer, waar we o.a. nog een met eigen hand door Jacob Gysberts, de toenmalige stadsschrjjnwerker-kistenmaker en later burgemeester, vervaardig de, kast en de legendarische bedsteedeurtjes. ontmoeten waarover altijd bjj rondleidingen wel een smaakvol verhaal valt te vertellen. Hoewel de schouw in deze zaal grandioos is vernield (of liever afge broken, er is een kleerkast van gemaakt!) is dit vertrek in al zijn voornaamheid behalve de raadszaal wel het mooiste interieurgedeel- te van ons toch al zo fraaie stadhuis. Het is dan ook een goede ge dachte geweest hier een soort reunie van Oranjetelgen te organiseren. Jamer dat Willem Lodewjjk (üs heit) de Friese stadhouder die hier anders hangt is weggehaald. Hij heeft zjjn verre roemruchte achter neven nimmer aanschouwd en laat zich de kans ook nu weer ontglip pen. Onder auspiciën van de Stichting Orgel- centrum wordt op dinsdag 17 juli in de Martinikerk te Bolsward een orgelcon cert gegeven door Klaas Mulder. Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd vermeldt achtereenvolgens: Inleidend koraalspel, Klaas Mulder; Toc cata in F, J. S. Bach; Koraalvoorspel „Allein Gott in der Höh’ sei Ehr”, J. S. Bach; Koraal III, C. Franck; Scherzo, E. Gigout. Klaas Mulder besluit met de grote Ko- raalfantasie over „Ein feste Burg ist unser Gott”, Max Reger. Aanvang 20.00 uur. geen arbeidskaart verkrijgen. Uiteraard gelden ook de werk- en rusttijden uit de Arbeidswet ten volle voor vakantiewer- kers. Zo mogen jongeren beneden de 18 jaar ’s nachts niet werken; in fabrieken en werkplaatsen niet tussen 6 uur s avonds en 7 uur ’s morgens en in hore cabedrijven niet tussen 8 uur ’s avonds en 8 uur ’s morgens. Scholieren in tijdelijke dienstbetrekking zijn verzekerd ingevolge de sociale wet ten. Van hun loon betalen ze dus de gebruikelijke premies. Als aan de wettelijke voorwaarden is voldaan, hebben ze recht op uitkering. Zo kunnen ze aanspraak maken op ziekengeld indien ze onverhoopt ziek worden tijdens hun werkperiode. De vakantiewerker is van zijn loon ook belasting verschuldigd. In het algemeen is teruggave van de loonbelasting over vakantiewerk mogelijk. Daartoe dient begin volgend jaar een z.g. T-biljet te worden ingezonden. Dit biljet is verkrijgbaar bij de inspectie van de directe belastingen. Dit jaar zullen uitzendbureaus die een vergunning hebben voor het ter beschik king stellen van arbeidskrachten, geen jongemensen beneden de leeftijd van 18 jaar mogen uitlenen voor het z.g.n. vakantiewerk. D» minister van Sociale een speels element. De fotograaf heeft ook handig gebruik gemaakt van het spiegelglaseffect van het etalageraam, dat een (vertekend) beeld geeft van buur- mans woning (aan de overzijde?). Ook ontdekken we in het spiegelbeeld het woord „sigaren”, kennelijk van een fiet senrek, dat zelf op de foto niet is te zien. De foto werd gemaakt op de Kleine Dijl- gratis bij u thuis gebracht! De parasol akker, waar men nog stoep-palen vindt vormt op deze foto, gemaakt door de (zoals hier naast het schoolbord. heer R. A. Reijnders (een jaar geleden al) Zaken, drs. J. Boersma heeft afwijzend beschikt op een verzoek van een aantal vergunninghouders om dit jaar geduren de de vakantieperiode ontheffing te verlenen van het verbod om personen beneden 18 jaar uit te lenen. De minister heeft met deze beslissing het advies van de Stichting van de Arbeid opgevolgd. Het bestuur van de Stichting acht het ongewenst dat zeer jeugdige personen voor het eerst kennis maken met het bedrijfsleven door middel van een uitzendbureau. Voor de dertiende maal heeft de N.V. Waterleiding Friesland in de maand mei aan alle basisscholen in haar voorzie- ningsgebied een kleurplaat voor de leer lingen van de eerste klassen toegezon den. Het was ook dit jaar geen kleur plaat zonder meer, maar een dubbele lees-, kleur-, knip-, en plakplaat met als onderwerp: „Twee kinderen (Nellie en Wim) in de badkamer”. De bedoeling van de waterleiding is iets over het nut en de onmisbaarheid van het leidingwater duidelijk te maken. Uit ontvangen reakties van de onder wijskrachten is gebleken dat deze aktie bij de leerlingen bijzonder is aangesla-' gen. Van de 539 scholen in het voorzien- ingsgebied van de N.V. Waterleiding Friesland hebben 503 scholen meege daan, dit is 93,3 pet. In totaal maakten 10.307 van de 10.576 eerste klassertjes het werkstuk, dit is 97,4 pet. Alle deelnemende kinderen ontvingen een prijsje in de vorm van 4 stickers en de prijswinna(a)r(es) uit iedere klas een legpuzzel. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Uit het particuliere bezit van H.M. de Koningin is tijdelijk aan Bolsward afge staan een in 1755 geschilderd portret van het zoontje van bovengenoemd echtpaar, de kleine Prins Willem V (1748 - 1806) Het portret van de prins als zevenjarig jongentje laat zien, dat de vorm van het staatsieportret niet alleen beperkt bleef tot volwassenen. De houding van de prins, de entourage duiden op het gewichtige van de geportretteerde jon gen. De prins staat op een terras en kijkt de toeschouwer recht aan. In zijn rechter hand houdt hij de kommandostaf, de Nassau’s af!) bekijken we deze portretten iets uitvoeriger. Man en vrouw zijn beide staande, ten voeten uit afgebeeld. Hoewel Willem IV zich op het slagveld bevindt is hij overdadig rijk gekleed. Onder een zware met hermelijn gevoerde cape draagt hij een rijk geborduurde mantel met een borstharnas. Zijn rechterarm met in de hand de commandostaf wijst naar de achtergrond als voor een bevel. Hij staat in een heuvelachtig terrein. Links van hem is gedeeltelijk een legertent te zien en aan zijn rechterkant ligt op een door planten omgeven rotsplateautje de ver trouwde pronkhelm. Prinses Anna staat in een rijk interiaur. Ze is vorstelijk gekleed in een lange ja pon met kanten mouwen en rijk bor duurwerk. Om haar linker schouder een hermelijnen mantel, die gedeeltelijk over een stoel achter haar is gedrapeerd. Links naast haar staat een tafeltje, waarop een kussen met kroon ligt. De kroon is wellicht dezelfde als die van Koningin Mary, maar dan zonder kruisje en kan, evenals het geborduurde kroontje op haar japon op haar titel: „Kroonprinses van Groot Brittanië” duiden. Wat sfeer betreft komt dit schilderij volledig overeen met zijn pendant. De voornaamheid van de geportretteerden komt in beide werken duidelijk tot uit drukking. De twee portretten zijn door Koning Willem III geschonken aan het Fries Museum in Leeuwarden. Alevel zal hij stadhouder zijn! Alwel zal hij stadhouder zijn! Welnu het prinsje, Willem III, werd niet alleen stadhouder, maar zelfs koning van Engeland. Acht jaar voordat hij in Hampton overleed (in 1694) maakte Jean Henri Brandon zowel van de koning Willem als van zijn 12 jaar jon gere vrouw Maria Stuart een staatsie portret. Brandon heeft waarschijnlijk niet naar het leven geschilderd, maar met anderen de portretten van Godfrey Keiler (vele malen) herhaald. Vooral vallen hier de overdadig versierde lijsten op, die wel meteen het onderwerp van gesprek zullen vormen. Ze werden gemaakt door de „beeltsnijder” Jacobus voor het maken van het bovenstuk. van der Hoeven, die 24 gulden ontving verbaasd, dat een Nederlandse prins in De lijsten zitten vol symboliek. Nog een opmerking: Het heeft ons altijd een tijd met weinig communicatie het vrij gemakkelijk tot komning van Groot Brittanië en Ierland kon brengen, al heeft hij er wel voor moeten vechten natuurlijk. andere heeft hij in de zij. Naast hem een zwaar basement met daarop een dubbele zuil. Op dit basement ligt de bekende gepluimde helm, een verwijzing naar het toekomstig veldheerschap van de jonge prins. Een zwaar hangend gordijn boven zijn hoofd en naast hem geven de voor stelling een plechtstatig karakter mee. Overal over het schilderij verspreid vinden we aanwijzingen op de toekom stige militaire loopbaan; een globe, gedeeltelijk door het gordijn bedekt, boeken, een landkaart en passers. Een doorkijkje op de achtergrond laats ons een leger in slagorde zien. Uit de Vaderlandse geschiedenis weten we de tragiek van dit ventje. Hij stierf later als prins in ballingschap tijdens de Franse Revolutie. Het andere portret op deze zaal, nl. een conterfeitsel van Jacob v.d. Heim, wel uit dezelfde tijd daterend hoort in deze Oranjegalerij eigenlijk niet thuis. Beter hadden hier kunnen hangen de beide (kleinere) portretten van de Leeuwarder schilder Wijbrand de Geest, die ook aan Gijsbert Japiks niet onbe kend moet zijn geweest en zijn wat oudere tijdgenoot was (1592- na 16600). Wij bedoelen de schilderijtjes die de Friese stadhouder Ernst Casimir en zijn vrouw Sophia Hedwig van Bruns wijk voorstellen. Een buitenkansje deze stukjes (op de gang tussen Burgemees terskamer en B. en W. kamer) te zien, ze zijn nl. afkomstig uit een particuliere verzameling. Van wie worden we niet gewaar. Van al de andere stukken staat in de catalogus de eigenaar vermeld, van deze alleen niet. We gissen dat ze afkomstig zijn uit het eigen bezit van de erven A. Wassenbergh (de vroegere directeur van het Fries Museum) Hij was nl. voor zover bekend de enige die hiermee heeft gepubliceerd. (10 bladzijden in zijn bekende studie over de portretkunst in Friesland in de 17e eeuw). Zowel Ernst Casimir als zijn vrouw staan ten voeten uit in een interieur. Ernst Casimir staat iets naar rechts ge wend, op een betegelde vloer, naast een tafel, die slechts gedeeltelijk te zien is en waaroverheen een kleed met hoektressen ligt. Hij is gekleed in een kostuum met een grote platte kraag, die met kant is afgezet, en knielaarzen met sporen. Zijn zwaard hangt in een centuur om zijn middel. In zijn rechterhand houdt hij de commandostaf, de linkerhand rustend op zijn gepluimde helm, die op de tafel ligt. Op de achtergrond ziet men heel vaag een gordijn. Sophia Hedwig van Brunswijk staat, iets naar links gewend, eveneens naast een tafel, waaroverheen een kleed met hoek ressen ligt. Hoewel man en vrouw naar elkaar toegekeerd staan kijken ze niet elkaar aan, maar in de richting van de toeschouwer. Zij draagt een donkere japon met een kanten kraag en kanten manchetten. In haar linkerhand houdt ze een zakdoek, haar rechterhand rust op de tafel. Op de achtergrond ziet men eveneens een gordijn, maar de vloer is hier bedekt met een kleed. Deze kleine portretten zijn herhalingen naar grote stukken en werden gebruikt als geschenk aan bevriende relaties. Hiermee nemen we voorlopig weer even afscheid van de Oranjetelgen. U heeft toch ook zelf reeds een kijkje genomen? Evenals voorgaande jaren zullen de gewestelijke arbeidsbureaus bemiddeling verlenen bij vakantiewerk voor scholie ren. In 1972 plaatsten de arbeidsbureaus bijna 9900 scholieren voor vakantiear- beid: ruim 6400 jongens en 3450 meisjes. Deze aantallen waren geringer dan in 1971, toen bemiddeling werd verleend voor ruim 15.000 scholieren, van wie 10.000 jongens en 5.000 meisjes. Deze daling is vooral een gevolg van de econo mische omstandigheden. Ze kwam gelijkmatig voor in alle leeftijdscatego rieën. Een uitzondering hierop vormden de 15 jarigen, want het bleek vorig jaar bijzonder moeilijk een plaatsje te vinden voor hen die voor de eerste maal een vakantiebaan zochten. Dit is begrijpelijk als men weet dat veel oudere scholieren konden terugkeren in hun baan van voorgaand jaar. Verreweg de meeste jongens konden via het arbeidsbureau een vakantiebaan in een fabriek of werkplaats, in een maga zijn, in de administratieve sector, in een winkel of horecabedrijf. De meeste meis jes kregen werk in een winkel, in een' verpleeginrichting of op een kantoor. Dit alles blijkt uit gegevens, afkomstig van de gewestelijke arbeidsbureaus. Als tijdelijke werkkracht is de scholier beschermd ingevolge Arbeidswet 1919 en het Arbeidsbesluit Jeugdigen. De bepalingen daaruit zijn onverkort op hem van toepassing. Zo moet een scho lier ten minste vijftien jaar oud zijn om vakantiewerk te mogen verrichten Voor hem of haar, is een ar beidskaart vereist, die verkrijgbaar is bij het gemeentehuis in de woonplaats. Een uitzondering op deze regel vormen de scholieren die al wél 15 jaar oud zijn maar nog geen 9 jaar volledig dagonder wijs hebben gevolgd. Zij mogen in de vakantie wel werken maar kunnen nog •W Rü';- :-|a ■L" - EL ’i fej te -1' F !if j WGal i; fef i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1