Jarich v.d. Veen, Gerrit de Jong en Flip Soolsma behaalden de zege GabeShroar op de „Hollandiapartij Ml 1*1i bondsspaarbank bolsward Zilveren filmpjes llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bolsward - Noordzeestad llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllll Fan stêd gezinsbank en lan 7 i •99 De moderne voor alle GELD- EN i* gezinsbank zonder winstdoel F- Hwat hat BANKZAKEN DINSDAG 17 JULI 1973 111e JAARGANG No. 57 De winnaars van de Hollandia-partü- Staten 100 100 2e WEEK JULI 1948 üs hjoed to sizzen 50-Jarig bestaan kaatsvereniging Zurich. nis net yn it forjitboek ha wolle, mei dit oprechte rvrxrxlr xrvx rlzi Iziinnn T4 1r. o 1 i Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tariet Contractprijs op aanvraag Rjochten en plichten binne krekt as palmbeammen. Hja drage allinne fruch* ten as hja njonken elkoar groeije. Moment uit de finale van de Hollandia- partü. „KENT GIJ HALBERTSMA VAN BOLSWARD?” Op de léste febrewaris fan it jier 1829 frege Bilderdyk oan prof. H. W. Tydeman „Kent Gij Halbertsma van Deventer?” Dizze Halbertsma wie nimmen oars as dr. Joast Halbertsma, ien fan de fomeam de Bruorren Halbertsma, de geastlike heit fan Gabe Skroar en ien fan de skriu- wers fan de Rimen en Teltsjes. Hy wie de man nei hwa’t de op ien nei moaiste strjitte yn it Boalserter Plan Noard neamd is, lyk as ek de om it oare jier üt to kearen dr. Joast Halbertsmapriis op it Boalserter stêdhüs. As wy dan ek noch witte, dat hy jierren oanien to Boal- sert menniste dümny west hat, kin men faeks bigripe, hwerom wy hjirboppe in parafrase op de fraech fan Bilderdyk makke ha, hwant hoefolle lezers kenne him, oars as faeks hwat oerflakkich üt syn Rimen en Teltsjes? Dr. Joast Hiddes Halbertsma wie ek tael- gelearde, hie korrespondinsje mei gans foaroansteanden oer hiel Europa, wie bitüft sprekker, hie niget oan skiednis en folkloare, sammele si wizen en sechjes. Net alles fan him is yn druk forskynd. Faker as ienris bigoun er oan in artikel, dat nea öfkaem, ek biwarre er syn lê- zings, der’t er yn de rin fan de tiid al lerhande oantekeningen by makke. Yn 1969 wie it 100 jier lyn dat er yn Dim- Behoudens goedkeuring van de raad mag de vestiging van een kerkelijk internaat tot opleiding van gezinsverzorgers in de z.g. Barakken te Bolsward als definitief worden beschowd. ter (Deventer) forstoar en by dy gelegen- heit is de alsidige fries posthüm tige huidige. Ien fan de winstpunten dy’t der fan oerbleaun is, is it manske boek „Kent Gij Halbertsma van Deventer?” der’t in tal net earder ütjowne skriften yn óf- printe stean, biwurke troch en mei oan tekeningen fan ds. J. J. Kalma, ek in skiedskriuwer, folklorist, samler en ive- rich frisiast. Hy hat der gans wurk fan hawn en makke, hwant der lizze noch hünderten hanskriften fan Halbertsma yn de Pronvinsiale Bibleteek to Ljouwert, guon fan 500 en mear bledkanten. Ds. Kalma hat bisocht sokke stikken to kie zen, dêr’t de persoan fan de skriuwer yn nei foaren komt. It boek, dat mei stipe fan ünderskate siden, kreas ütjown is troch drukkerij La verman as nr. 341 yn de rige fan de altyd warbere Fryske Aka- demy, leit al in skoft op üs skriuwtafel to wachtsjen op bisprek, dêr’t troch om- stannichheden oant nou ta noch net fan kommen is. Dochs moasten allegearre dy’t it wol miene mei üs tael en üs skied- In het kader van de actie „Radio Noord zee hou’m in de lucht”, zullen vanaf 1946 1245 1016 561 299 507 97 3 1948 32 27 13 8 9 8 2 1 morgen bij alle Doka-zaken in Bolsward intekenlijsten liggen door middel waar van u zich als lid van Radio Noordzee kunt opgeven. Tevens zal vrijdagmiddag in de binnen stad een Radio Noordzee-Sevenclub equi pe aanwezig zijn, bij wie u zich ook als lid kunt opgeven. Vrijdagavond is deze equipe aanwezig bij het Doka-popfestival. Aan deze actie zal vanaf morgen’ in het programma Driemaster (16.0018.00 uur) van Radio Noordzee aandacht worden besteed. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In Bolsward werd gestemd: Partij KVP PvdA ARP CPN CHU VVD SGP Partij KVP PvdA ARP CPN CHU VVD SGP Welter 1946 32 29 13 10 8 6 2 1948 1319 965 584 111 535 159 10 i Badmeestter H. Postema gehuldigd. 25 Jaar geleden had hij met andere sollici tanten om het badmeesterschap gezwom men en was als overwinnaar uit de bus gekomen. Hij werd toegesproken door A. H. v. d. Ven, Zuster Veen, T. v. d. Meer, dokter Beekhuis en burg. J. G. S. Bruins- m^. ‘7." In tegenstelling met vorig jaar trof de kaatsvereniging „Bolsward" het nu eens met het weer. Ook zondag met de „Hollandiapartü” was het mooi kaatsweer; als gevolg daarvan was de publieke belangstel ling voor Bolsward zeer bevredigend, en daar ook het spelpeil de toets der kritiek ruimschoots kon doorstaan, kunnen we spreken van een geslaagde kaatsdag. Het was wel jammer, dat het in de finale regende, als gevolg waarvan deze niet geheel tot zün recht kwam, maar men kan nu eenmaal niet alles hebben, en dat namen we dan maar op de koop toe. boek yn de kunde komme. It is aimeast yn it Hollansk, ek al omdat de measte stikken yn Dimter skreaun binne. Mei nocht en faek mei ynstimming ha wy lé zen hwat dr. Joast skriuwt oer it Fryske folkskarakter. Nijsgjirrich foar üs is ek in artikel oer it Boalserter Nut (han- skrift nu 233, skreaun yn 1860). Hy fortelt deryn dat ünderskatestikjes üt de La- pekoer yn it Nederlansk oerset binne. It hiele boekje forskynde ek yn it Düts. Yn de Hollanske fortaling slüpten noch al hwat flaterkes, dy’t hy yn dit artikel rjocht set. Ek jowt it aerdige eftergroun- ynformaesje. Sa skriuwt hy ü.o.: De on geveinsde vriendschap, welke ik daar te stede (bidoeld is to Boalsert, Red.) zo van de Katholieken en Hervormden als mijn geloofsgenoten ontving, vullen mijn boezem na verloop van veertig jaren nog met de aangenaamste en dankbaarste herineringen. De toenmalige Bolswarders verstonden zeer goed de betekenis van het woord Algemeen in de leus tot nut van ’t Algemeen, als sluitende geen stand of rang om hoogheid of laagheid uit de vereniging tot hetzelfde genootschap en derhalve ook niet uit elkanders gezel schap. Van de oude eenvoud en republi keinse gelijkheid en gemeenschap der standen in de dagelijkse samenleving, waren daar ook nog meer sporen dan in Als eregasten waren in de bestuurstent aanwezig de hoofdbestuursleden van de KNKB J. Roodenhuis, K. Achenbach en Th. de Groot, de heer Elzinga namens de directie van de Kon. Hollandia N.V., bur gemeester J. M. A. Mulder en de heer K. Falkena, erevoorzitter van de K.V. „Bols ward'’. Uitslag stemming 2e kamer der Generaal: Zware nederlaag voor de communisten in Finland. Haar zetelaantal daalde van 51 tot 37.. Steensma. Fan al dizze Boalserters jowt ds. Joast in karakterbiskriuwing. Hy jowt ek tal fan oare bysünderheden. Doe’t dokter Steensma yn Boalsert kaem (ut Dokkum wei) hie gjin boer yn hiel de omkrite, hoe wolfarrend ek, ea sterke drank yn ’e hüs, wylst yn 1818 fan de greatste oant de lytste jin soms wol trije soarten foarsette koene. Noch efkes dit: „de flink jongkeardel mei in frommis as in loge”, wie Piter Mulier mei syn frou Margaretha Haitsma, de boargemasters- dochter „de incarnatie der deugden die de ware Friese vrouw kenschetsen, naar geest en lichaam de type ener ware Friezin”. De menniste dümny Halberts ma fortelt ek fan syn onrjochte freon- skip en omgang mei de goedhertige en fleurige pastoar C. van Heeck, „die ik bij enkele gelegenheden de eer had on der mijn hoorders te tellen”, mar hy for- kearde ek wol „in het beminnenswaar- dige huisgezin van de Hervormde kerk leraar Schim van der Loef, wiens tedere zorg als het hoofd van een talrijk ge zin, wel geëvenaard doch niet overtrof fen kon worden. Dy syn amtgenoat ds. J. E. Volt van Campen „meer als broe der nog als vriend” trof er suver alle da gen. Sa jowt dit boek aerdige ynfor- maesje oer it aide Boalsert en dat fan in tiidgenoat, dy’t earne ek seit: „men zoude allicht op het vermoeden komen, dat in een kleine landstad als Bolsward wel veel gezellig verkeer, doch in ’t ge heel geen kunstzin bestond en juist ’t tegendeel was waar! Toen ik te Bols ward het denkbeeld opperde om een ere zuil voor Gysbert Japicx te stichten, stel de dadelijk iemand voor om een collecte door heel Friesland te houden.... en als met toverslag verschenen de duizenden om een marmeren buste en een nationaal feest te bekostigen, waarvan een tweede voorbeeld zich in Friesland nog laat wachten: Sjocht en rjocht, mar dwaen is in ding!” Sa soene we noch wol hwat troch gean wolle, mar de romte lit it net ta. Wy meije ds. Kalma wol tankber wêze, dat hy dit goede tsjügenis oer it aide Boal sert üt in nea earder publisearre han- skrift opdjippe hat. It boek jowt ek in nij Ijocht oer de skriuwer-dümny dr. Joast Hiddes Halbertsma. „Kent Gij Hal bertsma van Bolsward”? Ja, nei it lézen fan dit boek al wer hwat better. andere steden dier grootte overgebleven en die gingen gepaard met een eigenaar dig kenmerk der aristocratische democra tie der oude Friezen, waarvan men in de andere provinciën geen denkbeeld heeft, ik meen de eerbied en de achting van de kant der kleinen jegens de groten uit oude familiën. De vergaderingen voor welke men verhandelingen hield, waren gemengd en werden door vrouwen en mannen beide bijgewoond, en daar zat de rijke heer naast zijn timmerman, me vrouw sprak met de gemalin van hun schoenmaker en een ambtenaar der eers te klasse met een drollige boer, terwijl onderwijl aan al de vrouwen voor al gemene rekening koffie werd aangebo den. De kleinen zagen zich vereerd en werden beschaafd door de tegenwoordig heid en minzame toespraak der groten, die zich op hun beurt met de naieve uit vallen van het gezond verstand der klei nen vermaakten. Ik verzuimde deze ver gaderingen nooit, want behalve het ge not der genoegens ener vriendelijke en samenleving, hoorde ik uit de mond der stadgenoten van Gysbert me nig woord of spreekwijze, die mij in de eigendommelijkheden van het Fries des dichters dieper deed indringen. Elke ver handeling had haar voor- en haar na- nut, een soort colossale koffievisites, waar de stemmen van alle die koutende mannen en vrouwen elkander kruisten als het gemurmel van een bijenkorf en het is de voor- en nabetrachting, welke ik onder de titel van het „Bolswarder Nut” heb pogen te beschrijven.” Oant safier dus Joast Hiddes. Hy fortelt fierderop hokker persoanen it wiene, dy’t foar it stik „It Boalserter Nut” (to finen yn de Rimen en teltsjes) model stien ha. De man mei de smelle troanje wie syn oerbuorman Jan Bos, ferver en glêssnijer, foarsitter fan de earmekea- mer. De oare man „swart fan oansjen- de” wie de blauferver, froedsman Anto- nides, altyd like foarkommend en as war- ber lêzer fan histoaryske boeken in soart warneljende bibleteek. De man „hwat rimpen yn syn praet” wie ds. Joast syn foarganger Simon Menalda (lésten ek neamd yn us artikel oer de Menalda’s), in Kristen fan de died. De „hoekhalder, de stanfries” wie syn freon Lieuwe Foc- kens, maire fan Boalsert oant de Oran jes it biwald wer fan de Fransken eerna men. „Us dokteromme' wie dokter Loll* De lijst zag er als volgt uit: 1. R. de Groot, T. Velstra en G. Schiphof; 2. Sj. de Boer, W. van Wieren en G. v. d. Heide 3. J. v. d. Veen, G. de Jong en F. Soolsma 4. P. de Jong, Joh. Westra en L. Breu ker; 5, Joh. v. Seijst, S. Sikkema en A. Roosenburg; 6. G. Okkinga, KI. van Wie ren en D. Talsma; 7. Tj. Wallendal, A. de Boer en A. Bootsma; 8. Joh. v. d. Meij, Joh. Halbesma, Joh. v. d. Ploeg; De openingspartij bracht al direct de no dige spanning en beide partijen gaven elkaar weinig toe. Tot spellen gelijk be halen beide partijen beurtelings een eerst dan lopen de Boer c.s. uit naar een 42 voorsprong; op 2264 v. d. Heide de kaats voörbij en op 2306 Velstra niet. Het wordt echter 2 spel gelijk, door kwaad uitslaan van v. d. Heide op 4206 en passeren van de kaats door Schiphof op 3466. De Boer c.s. hernemen de leiding via een boven slag van v. d. Heide op 4466. Weer wordt het 6 gelijk met een grote kaats voor de Groot c.s. De door v, d. Heide uitgeslagen bal lijkt een gemakkelijke prooi voor Tamme te zijn, maar vlak bij de kaats staand, tast hij mis en verspeel- In de St. Franciscuskerk het H. Vormsel toegediend door 2 Hoogw. Excellentie monseigneur Olaf Smit. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, de daardoor de partij. In de partij tussen 3 en 4 waren v. d. Veen c.s. heer en meester en gunden de tegenpartij geen enkel bordje; op de stand 5062 keert Jarich v. d. Veen voor de kaats. In de strijd tussen de parturen 5 en 6 bezorgt Roosenburg zijn partuur de lei ding door op 66 de kaats te nemen, maar met slechts 4 punten tegen veran dert die voorsprong in een 13 achter stand. Sikkema brengt door goed re tourneren de achterstand terug tot 23, maar het verschil is weer een spel, door dat van Seijst op 2346 het perk mist. Een buitenslag en een zitbal van Okkinga, (beide op 66, brengt de stand op 53 in het voordeel van Okkinga c.s. Maar v. Seijst cs gaven zich niet gewon nen; op 3566 nam Roosenburg de kaats, op 5466 slaat Okkinga bui ten, en partuur van Seijst wint, als Tals ma op de stand 5526 er niet in slaagt de kaats te passeren. Het was merkbaar, dat Klaas v. Wieren na 3 weken vakantie, zijn draai nog niet kon vinden. De partij tussen de parturen 7 en 8 ging aanvankelijk gelijk op, maar na spellen gelijk zakken Wallendal c.s. terug; Jo han Halbesma, deze dag in het voor perk goed op dreef, slaat op 2264 boven en retourneert afdoende op 32 64 en 4264. Op de stand 52 60 zet Joh. v. d. Ploeg er met een bo venslag een punt achter. Op de tweede lijst kwamen: 23 en 5 8. De eerste halve finale tussen de Boer c.s. en v. d. Veen c.s. wordt een boeiend gevecht met de beste kanzen Voor de Boer c.s., die zelf echter deze kans ver spelen door drie onnodige misslagen op 6 gelijk. Door beurtelings een eerst te nemen is de stand spellen gelijk. Een kwaad-uitslag van Soolsma op 2206 bezorgt partuur de Boer de leiding. Dan begaat Sjouke de Boer op 3266 met een grote kaas als steun een dure fout, door Gerrit de Jong een slaanbare bal te geven, die deze prompt met een bovenslag honoreert. Weer wordt het 6 6; dan is het Gerrit v. d. Heide, die bij de boven slordig retourneert, en Jarich v. d. Veen een niet te missen kans geeft de bal over de bovenlijn te werken, en op 34—6—6 mis te tasten. Voor de vierde keer in successie wordt het dan weer 6 gelijk; dan is het Flip Soolsma, die met een machtige bovenslag op de stand 5366, voor een pakkend slot zorgt. Ook de andere halve finale, tussen de parturen Van Seijst en V. d. Meij heeft, ondanks het feit, dat er aan de opslag te veel fouten worden gemaakt, een in teressant verloop, vooral door het goede spel van Joh. Halbesma, zowel in het voorperk als aan de bovenlijn. Partuur van Seijst neemt een 20 voorsprong, maar vooral door Halbesma is de stand snel gelijk. Dan gaat een 62 voorsprong door een voorslag van v. d. Meij verlo ren. Van Sgijst gaan nu door naar een 52 voorsprong; op 2466 slaat v. d. Meij kwaad retour. Wel brengt v. d. Ploeg, vrij zwak in het achterperk, met een fraaie bovenslag op 2566 de achterstand terug tot 33, maar op 3546 blijft hij in het perk in gebreke. De finale, die ging tussen de parturen v. d. Veen en Van Seijst werd in voort durende regen gespeeld. De hoop op een spannend treffen ging niet in vervulling; het perk Sikkema-Roosenburg maakte hier een ietwat matte indruk; ze ge loofden blijkbaar al bij voorbaat niet in de eindzege. Wel namen ze de leiding, doordat Sikkema op 64 de kaats pas seerde, maar hierna liepen v. d. Veen c.s. uit naar een 41 voorsprong; (op- 1326) Van Seijst kwaad op. Wel verkleinde Van Seijst via een zitbal op 1464 de achterstand, maar v. d. Veen c.s. geven hun tegenstanders ver der geen kans; op 4262 neemt Flip Soolsma de kaats; hierin slaagt André Roosenburg op de stand 2546 niet. De uitslag was: 1. J. v. d. Veen, G. de Jong en F. Soolsma; 2. J. van Seijst, S. Sikkema en A. Roosenburg; 3. Joh. v. d. Meij, Joh. Halbesma en Joh. v.d. Ploeg; 4. Sj. de Boer, W. van Wieren en G. v. d. Heide. De winnaars waren unaniem vol lof over de prijzen, alle bestaande uit fraaie tin nen voorwerpen, beschikbaar gesteld door de ,Kon. Hollandia N.V.’.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1