Wiggele maakte plaats voor de Willems de week Foto van Gade Shroar Si Hik* Meer dan 500 jaar schilderkunst Bolsward bijeen gebracht in Bouwk. overbrug- Sneek Orgelconcert Piet van Egmond Martinikerk gingsmaatregelen St. Antonins ziekenhuis llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll in llllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll!lllllllllll WEEST RENTEBEWUST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 VRIJDAG 20 JULI 1973 tl2e JAARGANG No. 58 Van oude datum Wie hoogt klimt. Ten voeten uit Vierschaar In üs hjoed to sizzen Ji/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— Allinne mannen binne idel, froulju wol- le allinne mar it foarwerp fan idelheit wêze. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 kunt bewonderen of dat het reeds is weggehaald. Toch geven we hier een be schrijving, want hoe dan ook, over ver loop van tijd zal het doek wel naar Bols- wards Vierschaar terugkeren. steen te zien is; ook dit is weer omgeven door vlammen. Middenhoven staat het jaargetal 1564; onderaan staat te lezen: Anno Aetatis Suae LVIII (in zijn 58e le vensjaar). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 rel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Dat er van dit monumentale gebouw ook nog andere „close-ups” zijn te maken dan van b.v. de toren, probeert deze fo to, gemaakt op een zomerse dag, u duide lijk te maken. Natuurlijk zult u er direct de ingang van de kerk aan de zuidkant op herkennen, maar waarschijnlijk zullen de meeste van onze lezers deze nooit op deze manier hebben bekeken. Het zij hun vergeven, als haastige kerkgangers of bezoekers van de vele en gevarieerde evenementen die in dit gebouw plaatsvinden. Ook zal men er misschien nooit bij hebben stil gestaan, dat dit de enige in- en ook uit gang van de kerk is. Heel vroeger moet er aan de andere kant van de toren, aan de noordkant, ook een ingang zijn ge weest, maar sinds mensenheugenis is dit portaal de entree, waardoor duizen den mensen deze kerkburcht zijn binnen gekomen. Ook sinds mensenheugenis is de koster- schap van de Martinikerk verbonden met de fam. de Way. Koster Doede de Way was (en is feitelijk nog steeds) bij velen een begrip, in de stad en ook ver daarbuiten. Dit voorjaar heeft hij zijn taak, die feitelijk ook zijn leven was, neergelegd en aan zijn zoon overgedra gen. Het was wel toevallig, dat deze net de kerk uitkwam en de deur sloot toen deze foto op afdrukken stond. Uiteraard is van deze gelegenheid een dankbaar ge bruik gemaakt. Dit gebeurde door de heer J. B. Elzinga, die ook het bijschrift verzorgde. Vele trouwlustigen en hun volgelingen zullen er in de loop der laatste jaren nauwelijks aandacht aan schenkend aan voorbij zijn ge gaan: het kolossale portret van de man in de rode mantel links in de Vierschaar tegenover het paneel met Saiomo’s rechtspraak. Deze man in het rood had ook iets te maken met rechtspraak, hij was nie mand minder dan de president van de geheime raad, door het volk alras bloedraad genoemd, deze kanselier van de Orde van het Gulden Vlies, deze regelbewaarder van niemand minder dan Keizer Karei V, deze Fries Wiggele uit het kleine Friese plaatsje Zwichem bij Wur- dum. We schreven reeds eerder dat de roem van deze Friese zoon discutabel was, heulen met de bezetter wan een vrijheidslievend volk. Nochtans heeft men tijdens de tentoonstelling te Bolsward Wiggele verhoogd en een plaats gegeven aan het einde van de gang boven Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. met de uitvoerende werkzaamheden van de bouw te beginnen. Men hoopt over ongeveer 14 maanden met een en ander gereed te zijn. Ingeschakeld zijn: architect: Margy Ja cobs Tuns Horsting BV, Rotterdam; aan nemer: Bouwbedrijf Jorritsma, Bolsward installateurs: De Leeuw en Tiesma, Leeu warden en N. Silvius, Sneek; betoncon- structeur: Adviesburo Brouwer, Leeu warden. Het is echter nog de vraagsef u hem daar kunt zien, want tijdens ons bezoek was de heer Boschma, directeur van het Fries Museum met een paar experts juist bezig het doek te inspecteren. De arme Wigge le had een reis gemaakt naar de stad Eindhoven en het schilderij is ergens of daar ter plaatse of onderweg dusdanig beschadigd, dat restauratie nodig werd geacht Nu verkeerde dit doek toch al niet in al te goede staat. Het schilderij is ver vaardigd in het sterfjaar van de kanse lier (1564) en dus meer dan 400 jaar oud. Bolsward exposeerde het in bruikleen van het Fries Museum, een copie er van bevindt zich in Delft. Op het moment dat we dit schrijven (7 juli) is het ons niet bekend of u het schilderij ter expositie de serie zomeravond-orgelconcerten, die door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward worden ge organiseerd, zal op dinsdag 24 juli Piet van Egmond een concert geven. Het programma dat zal worden uitge voerd vermeldt: Twee koraalbewerkin- gen, resp. van J. Pachelbel en J. G. Wal ther; Passacaglia en Fuga in c, J. S. Bach; Air with variations, W. Felton; Suite Gothique, L. Boëllmann; Benedic- tus, Max Reger; Marche Triomphale, Jan Nieland en Improvisatie, Piet van Egmond. Aanvang 20.00 uur. Koning Willem II in vol ornaat geschil derd door de hofschilder Jean Baptist van der Hulst. Het schilderij is afkomstig van het Hoge Commissariaat in Djakar ta. Bolsward zoals u het eigenlijk (nog) niet kende of nog nooit heeft bekeken, dat is de feitelijke informatie die deze rubriek u door beeld en verhaal probeert te ge ven. Het verrassende, niet in het minst voor de medewerkers aan dit onderdeel van uw krant, is vaak het resultaat van het „uitlichten” van een onderdeel van al hetgeen Bolsward (gelukkig) nog steeds aan schoons en waardevols heeft te bie den. De ene keer is dit een huis, de an dere keer een gebouw of gevelsteen. Ongetwijfeld is onze Martini een dank baar en direct in het oog vallend foto grafisch object, waarop men van alle kanten niet gauw raakt uitgekeken. Reeds verschillénde malen hebben ook de „fotografen van de week” dit willen bewijzen. portret van Koningin Juliana, ter ere van diens a.s. regeringsjubileum deze tentoonstelling wordt gehouden. Het grootste portret hangt normaal in de grote hal van het provinciehuis te ’s- Hertogenbosch. Het is in 1949 geschilderd en hing eerst in de statenzaal. Wij zouden het niet willen ruilen voor het „eigen” staatsieportret dat normaal in onze raadszaal hangt en geschilderd is door de Friese kunstenaar Piet van der Hem. Bij het eerste aanschouwen vinden de meesten dit portret slecht gelijkend, al moeten we niet vergeten dat H. M. er nu bijna 25 jaar geleden toch wel anders uitzag dan thans, zoals ook blijkt uit oude foto’s en joumaal-opnamen uit die tijd. Hoe dan ook, veel sympathieker en vooral veel „menselijker” doet ons het portret aan gemaakt door Karei van Veen, hoewel dit slechts een voorstudie is van een staatsieportret ten voeten uit, dat hangt in het gebouw van de hoge raad. De portretten van Petrus Regout en Dr. Anton Philips, industriële grootheden zoals u weer uit Maastricht en Eindho ven en op de tentoonstellingen daar ge houden aan de collecte toegevoegd, had den voor ons niet zo nodig naar het hoge noorden gehaald behoeft te worden. Als tegenhanger van al de Oranjeloten mis schien wel aardig, maar in deze galerij vinden we ze toch wel wat uit de toon vallen. Wij wandelen nu rechtdoor naar de z.g. Vierschaar. Hier hangen de reusachtige portretten van Koning Willem II en Ko- ning Willem III, beide echte staatsiepor tretten. De laatste, overleden in 1890 moeten de alleroudsten onder ons zich als vader van Koningin Wilhelmina nog wel vaag kunnen herinneren. Eigenlijk had om de lijn der gedachten op de voet te volgen ook hier een portret van deze vorstin moeten hangen, maar dat vinden we pas op de raadzaal. Wel is hier tot tweemaal toe plaats ingeruimd voor een Op de gang boven hangen wel de oudste en meest merkwaardige schilderijen van de belangwekkende tentoonstelling van het Nederlandse staatsieportret, elk waarvan we bij elk hernieuwd bezoek meer gaan houden en waarop Bolsward toch wel bijzonder trots mag zijn. Zo treffen we copieën aan van portretten van Philips de Schone en Johanna de waanzinnige, waarvan de originelen hingen in de Vierschaar te Zierikzee, waar eens uit hun naam recht werd ge sproken. De copieën zijn in 1879 op last van de regering vervaardigd door de te Harlingen geboren schilder Pieter Willem Sebes. Een ander, ditmaal groot paneel is de memorietafel tegen de muur, die zelfs gedeeltelijk uit de 15e eeuw dateert en waarop Maria is voorgesteld met kind en zeventig leden van de familie Van Swie- ten. Het is een indrukwekkend rouwbord, dat bij nadere bestudering tal van verrassingen biedt. Nu u toch bezig bent moet u ook even stil staan bij het portret van Frank van Borselen, de 4e echtgenoot van Jacoba van Beieren, om wiens huwelijk zoveel te doen is geweest. Aan het andere eind op onze terugweg ontmoeten we dan nog eens Prins Maurits ten voeten uit. I XXNXNNN.XXNNXXXX'* Een dezer dagen ontving het bestuur van het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne toestemming tot het treffen van een aantal medisch en ver pleegkundig urgente bouwkundige voor zieningen. Het ziekenhuis kampt reeds jaren met een chronisch gebrek aan ruimte. Reden waarom reeds in december 1970 aan de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medewerking in be ginsel werd gevraagd voor de renovatie, c.q. herstructurering en uitbreiding van het ziekenhuis. Een uitvoerige analyse van de mogelijkheden tot nieuwbouw bracht aan het licht dat het bestaande complex - dat in de loop der jaren zo goed mogelijk werd aangepast aan de eisen die de moderne geneeskundige en verpleegkundige verzorging stelt aan outillage en ruimtelijke voorzieningen - geen mogelijkheden bood om het zieken huis te doen uitgroeien tot een harmo nisch gestructureerd gezondheidscen trum. Uit de analyse bleek tevens dat het hui dige terrein - ook na uitbreiding met de aangrenzende terreinen - te beperkt van omvang is om aan de gestelde norm m.b.t. de vereiste terreingrootte te vol doen. Het bestuur besloot derhalve tot de bouw van een nieuw ziekenhuis op een ander dan het bestaande terrein. De Minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne werd hiervan in januari ’72 in kennis gesteld. In de loop van 1972 werden van over- heidszijde ingrijpende beperkende maat regelen getroffen, met name ten aanzien van de ziekenhuisbouw. Ook de nieuw- bouwplannen van het ziekenhuis in Sneek zullen worden beoordeeld in het kader van de landelijke herstructurerings plannen van de gezondheidszorg. Ver wacht mag worden dat in de eerstko mende 10 jaren geen nieuwbouw in Sneek gerealiseerd kan worden. Tegen deze achtergrond en met het oog op de voortschrijdende ontwikkelingen heeft het Sint Antonius Ziekenhuis toch dringend behoefte aan een aantal voor zieningen om de periode tot het tijdstip van nieuwbouw te overbruggen. Deze voorzieningen zijn erop gericht dat het ziekenhuis in ieder geval de gelegen heid heeft om zijn regionale functie re delijkerwijs goed te kunen blijven ver vullen. De thans door de minister goedgekeurde voorzieningen behelzen vervanging van de bestaande apotheek, vervanging van de afdeling fysische therapie, uitbreiding van het bestaande doktershuis met een aantal spreek- en onderzoekkamers, en de bouw van een afzonderlijke afdeling t.b.v. psychiatrische patiënten. Tot de bouw van deze afdeling werd besloten op grond van het feit dat een gecombi neerde afdeling, waar mast psychiatri sche ook neurologische en andere patiën ten worden verpleegd, toch wel vele na delen heeft, in die zin dat er onvoldoen de mogelijkheden zijn om alle patiënten de gewenste verzorging en aandacht te geven. Hoewel deze semi-permanente voorzie ningen voor de eerstvolgende jaren het ziekenhuis qua functievervulling weer enig soulaas bieden; zijn hiermee slechts de meest knellende problemen opgelost; helaas blijven toch een aantal ongerie- ven bestaan. Het ligt in de bedoeling op 2' jjali a.s. Bolswards Nieuwsblad Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum «n Wymbritseradeel. Hwat hat Vigilus is ten voeten uit afgebeeld in een rode toga, de orde- mantel van het Gulden Vlies. Dit duidt erop, dat hij op dat ogenblik kanselier van deze orde is. Op zijn hoofd jgraagt hij de Bourgondische muts, in zijn rech terhand heeft hij een brief. Viglius staat in een ruimte die alleen aangeduid wordt door de vloer waarop hij staat en door het kleed dat achter hem hangt. Links boven ziet men het insigne van het Gul den Vlies: twee vuurslagen en vuur stenen, waartussen de ramsvacht hangt, omgeven door vlammen. Rechtsboven staat het insigne van het Bourgondische huis: een Andreaskruis, bestaande uit twee boomstammen, bijeengehouden door een vuurslag, waaronder een vuur- 4 A Uk hl, 'Miiinf 9

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1