Eenvoud waardigheid naast en pronk praal en Gahe Shroar Van eenen stam, van eenen geest” bondsspaarbank bolsward van Fan stêd en lan Geslaagd OS STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hoogste onderschei ding voor Nationaal Jeugdorkest de N.F.C.H. 112e JAARGANG No. 59 DINSDAG 24 JULI 1973 ff Relief De klok terug „Van eenen geest” Better in lape as in gat. Ceremoniaal DE BLAFFENDE HOUN I Hwat hat H.M. Koningin Wilhelmina op 18 jarige leeftijd. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Te Leeuwarden is geslaagd aan de Leid- se onderwijsinstelling voor diploma Ned. Handelscorrespondente, de heer E. Bran denburg te Bolsward. Het processiepark bjj de Bonifatiuskapel te Dokkum. In de kruisstatie bjj deze ka pel zyn destijds Friese kloostermoppen (z.g. „aide Friezen”) uit Bolsward af komstig verwerkt. Thans heeft de kapel weinig functie meer, daar de belangstel- Schril bij deze eenvoud af steekt wel het staatsieportret van Gouverneür-Gene- raal J. B. van Heutz, die van 1904-1909 de scepter zwaaide in het toenmalige Ned. Oost Indië. Gekleed in ceremoniaal tenue moet letterlijk alles (steek, sjerp, staf, wapen, goudguirlandes en een smetteloos wit vest, zelfs zijn machtige snor) er toe bijdragen vooral zijn waardigheid te de monstreren. Naast de schouw hangt een foto, die reeds eerder gemaakt moet zijn. ling voor de bedevaarten slonk en de kapel geen inkomsten meer heeft. Thans is de kapel voor f 1,- te koop. Meer over Bonifatius in het artikel Fan stêd en lan in dit nummer. Van Heutz was toen nog ’slechts’ lui- tenant-generaal, maar draagt reeds met trots en zwier zijn onderscheidingen, het groot-kruis der Militaire Willemsorde en eresabel. Als contrast met het boven om schreven portret van Koningin Emma is het frappant. van Cultuur werden overhandigd. Het jeugdorkest heeft naast een radio- en te- levisie-optreden ook enkele concerten in Wenen verzorgd, waaronder een concert in de tuin van de Nederlandse ambas sade. Bij een repetitie in het conservatorium van Wenen werd de dirigent, de heer Pie- be Bakker een dirigeerstok aangeboden door professor Sworowsky, hoofdleraar orkestdirectie aan het conservatorium, voor zijn artistieke kwaliteiten. Van de opnamen, welke door de O.R.F. zijn ge maakt zijn copieën aan de N.O.S. uitge wisseld, zodat te zijner tijd ook door Hil versum deze opnamen zullen worden uit gezonden. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. üs hjoed to sizzen Zo hebben we op onze wandeling door het stadhuis een toch wel onvergefelijke confrontatie gehad met zowel de historie als de schilderkunst, die elkaar in het staatsieportret ontmoeten. En nog is dat alles niet. We hebben geen tijd gehad stil te staan bij de geëtaleerde boekwerken, foto’s, gravures. Verder zagen we de ca talogus die het waard is voor luttele vijf gulden gekocht te worden en als herin nering en document met maar even 55 fraaie foto’s (nog geen dubbeltje per stuk!) bewaard te worden, ook als na slagwerk. De tentoonstelling is zeker voor Bolsward, ja voor Friesland een evenement, al hebben we de meest mo derne staatsieportretten, zoals op de ope ningsavond door prof Gerson per dia ge toond, toch wel gemist. Op het internationaal festival voor jeugd en Muziek, dat dit jaar van 30 juni tot en met 15 juli in Wenen werd gehouden, namen 21 orkesten uit de volgende lan den deel: 1 uit Oostenrijk, 14 uit Amerika, 1 uit West-Duitsland, twee uit Oost-Duits- land, 1 uit Italië, 1 uit Tjecho-SIowakije en het Jeugdorkest uit Nederland. Het Nederlandse Jeugdorkest werd op de concertwedstrijd, welke aan dit festi val was verbonden in de hoogste divisie als eerste geplaatst! De jury bestond uit de heren: C. O. Hunt uit Canada, J. C. Doherty, uit Ierland, J. P. Paynter uit de U.S.A., onder de al gehele leiding van professor dr. William Revelli uit Amerika, onder wiens lei ding ook het gezamenlijke openings- en sluitingsconcert werd gegeven op het plein van Schonbrunnen en voor het prachtige stadhuis van Wenen. De gewonnen bokaal werd aan de diri gent, de heer Piebe Bakker, uitgereikt door de Bundes Minister dr. Rudolf Kirchslager, terwijl de kritische versla gen hem door de Nederlandse attaché sen draagt zij armbanden. Een opvallen de sluiting houdt de panden van de man tel bijeen. Op haar hoofd met naar achter gestoken haar draagt zij een sier lijk kroontje. Het schilderij werd gemaakt ten tijde van de inhuldiging van de koningin. Op 31 augustus 1898 werd Wilhelmi na 18 jaar, waardoor zij regerend vorstin werd. In september volgde in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de inhuldiging van de jongste koningin van Europa. Vandaag het laatste artikel in de serie over de 27e zomertentoonstel- ling in het stadhuis, ditmaal gewjjd aan het Nederlandse Staatsie portret. We bedoelden niet anders dan u wat wegwijs te maken in wat toch wel een cultureel evenement genoemd mag worden. We ho pen dat onze bijdrage voor u een aansporing geweest mag zjjn de expositie zelf te bezoeken, zo niet, u heeft nog even de tijd daartoe. Ook als u bezoek heeft is een uurtje stadhuisbezoek een welkome afwisseling. Vandaag gaan we als laatste naar de raadzaal, wel het pronkvertrek van ons raadhuis, dat echter door de vele ramen en muurnissen slechts één wand heeft, waar een echt groot schilderij kan hangen. Yn de maitiid fan it jier 716 joech de abt him frij de sé oer to stekken en de Friezen !t bliid boadskip to bringen. De heidenske kening Redbad joech Wynfreth nettsjinsteande dat hy tsjin de kristlike Franken striid, alle frij om hwer ’t hy mar woe, propaganda foar it Kristendom It leit perfoarst net yn de bidoeling fan dizze rubryk hieltyd wer boeken to bi- sprekken mar diskear sil it net oars kin- ne, hwant, noch in boek leit al gans in skoft to wachtsjen om ris in bisprek. Om earlik to wezen namen wy it mei op Pinksterfakansje. Yn it beammeskaed, soms ek jouns op béd liezen wy der yn, wylst wy stéfêst oantekeningen makken, hwant goed 200 siden sa sünder mear fêsthalde fait net ta binammen as der gans jiertallen en nammen yn foarkom- me. Mar ien wynpüst en alles hie om ’e J nocht west. Alhiel om ’e nocht? Né, hwant de trie, dy’t troch it boek hinne I roun, spriek sa oan, dat wy dy ek sün der bledtsjes wol fêsthalde koene. It boek is net yn it Frysk, mar dat it hjirre in plakje kriget, hat syn reden. Alderearst hat de skriuwer, hoewol Am sterdammer fan komóf, in Fryske nam- me: dr. Auke Jelsma. De man, dêr’t it oer giet, hat ek in aide Germaenske, faeks wol Anglo-Fryske namme: Wynfreth. Nea fan heard? Dochs wol, mar dan under de letter oannommen tsjerklike bi- neaming Bonifatius (en net Bonifacius, lyk as er op in greate muorreskildering Van veel bescheidener omvang is het iets latere portret van de regentes Koningin Emma, dat niet ver van het raam tegen de andere muur hangt, maar in alle een voud niet minder sympathiek is. De schilder is niet bij name bekend. Als toe lichting het volgende: In 1890 overleed Koning Willem III, zijn weduwe koning in Emma aanvaardde het regentschap voor haar tienjarige dochter, prinses Wilhelmina. In 1898 toen Wilhelmina oud genoeg was om wettelijk de troon te kunnen bestijgen, deed zij afstand van haar regentschap. Veel aspekten in het schilderij van de regentes verwijzen naar de toenmalige situatie. De koning- in-weduwe is geheel in het rouw gekleed; zij staat naast de lege stoel, waarop in feite de vorst zou zitten. Haar rechterhand heft zij op om de eed te doen, waarin zij uitspreekt in naam van de wettige vorst te zullen regeren. Links op het schilderstuk is duidelijk te zien wie daarmee bedoeld wordt: de „legitie me” vorst is Willem van Oranje, de stamvader van het nederlandse konings huis. Zijn onmiddellijk herkenbare por tret staat boven dat van de toekomstige opvolgster van Koning Willem III, het portret van Wilhelmina. De kroon en de scepter zijn een verwijzing naar haar koningsschap. Dit voorbeeld is des te opmerkelijker, omdat hier zeer duidelijk een staatsie portret te zien is, dat direkt verwijst naar de machtspositie van de geportret teerde, door middel van door iedereen begrijpelijke symboliek. Op de lijst bo venaan staat nog het veelzeggende: Van eenen Stam, van eenen geest. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hangt hier normaliter het eigen staat sieportret van koningin Juliana, nu is deze plaats ingeruimd voor een zeer charmant en met veel gevoel voor gratie geschilderd portret van H. M Koningin Wilhelmina, geschilderd in 1898, die toen nog zeer jong was. Dat het portret meer vrouwelijke gratie ademt dan de stoer heid en fierheid die van veel staatsiepor tretten uitstraalt, vindt misschien ook zijn oorzaak in het feit, dat het ditmaal bij wijze van uitzondering is geschilderd door een vrouw, n.l. door Thérèse Schwar ze, een bekend portrettiste van vooraan staande personen, Amsterdamse van ge boorte (haar vader was docent aan de Rijksakademie. Het schilderij is per soonlijk eigendom van H. M. Koningin Juliana. De koningin staat ten voeten uit tegen een vrijwel egale achtergrond, met links een vage aanduiding van een gordijn. Haar rechterhand steunt op de leuning van een stoel die naast haar staat. Een zware hermelijnen mantel, geborduurd met leeuwen, is om haar schouders gedrapeerd. Een gedeelte ervan valt over de leuning van de stoel. De kleding van de koningin maakt geen indruk van o- verdaad, hoewel haar sieraden onmid dellijk in het oog springen. Om beide pol- yn it Fryske provinsjehüs neamd wurdt.) Jawis, dat is de evangeeljepreker, dy’t de Friezen yn 754 by Dokkum formoarde ha, eat hwat üs büten de provinsje nou noch amper forjown is. En moai wie it fansels ek net, litte wy earlik wêze. Dr. Jelsma, wittenskiplik meiwurker oan de Theologyske Hegeskoalle to Kampen, der ’t er ü.o. heitelanske tsjerkeskiednis do- searret hat syn boek „De blaffende hond” neamd. Wy tinke dan al gau oan de sizwize: blaffende hounen bite net”, mar de skriuwer bidoelt der dochs hwat oars mei. In mislediging oan it adres fan de grif by syn forstjerren al grize mis sionaris wie it net, hwant - treflike fynst - Bonifatius neamt himsels yn in brief oan de aertsbiskop fan Canterbury sa. Hy seit dan: „ik bin net oars as in houn dy’t bigjint to blaffen (oan to slaen) as hy sjocht hoe’t dieven en ro vers it hüs fan syn hear iepenbrekke, ündergrave en forinnewearje, mar om dat hy gjin stipe en help kriget, kin hy op it lést oars neat mear, as sêft hwat janke” in tsjügenis dat likefolle sprekt fan selskennis as fan toloarstelling. Bo nifatius sloofde him oant op hege jierren üt foar de tsjerke, mar it like wol sün der fortuten to wêzen. Dochs wie dat hwat to swiersettich sjoen, it wurk fan dizze tsjerkeherfoarmer, hwant dat wie hy, hie grif wol risseltaet. Foarhinne al- meast boun oan de steat of alteast oan wraldske machten, joech hy greate par ten fan de tsjerke fan doedestiids in ei gen libben. Nou is dit fansels net it ien- nichste boek oer de Angelsaksyske bis kop. U.o. stiet yn us boekekast seis in yn it Frysk skreaun boek oer him. mar by alles hwat oer him skreaun is, is it boek „De blaffende hond”, ütjown by it Boeke- sintrum yn de Haech, dochs wol apart, net allinne fanwegen it feit dat in grif- formearde tsjerkehistoarikus it skreaun hat (en langlêsten it earste eksemplaer eigenhandich oanbean hat oan de hjoed- deiskè „fryske” biskop to Grins) mar bi nammen ek omdat dr. Jelsma it libben fan Bonifatius yn perspektyf sjocht. Hy wit hieltyd wer paralellen to lüken mei de lettere tsjerkeskiednis oant dy yn üs eigen tiid ta en dat makket dizze stüdzje sa aktueel. Troch Bonifatius en de striid dy’t hy op tsjerklik mêd meimakke, lea- re wy üs eigen tiid en striid better to forstean. It is ek in reëel boek. It giet der daliks yn de earste de béste sin al fan üt, dat de kristenheit hjoed de dei in krisis trochmakket en it de fraech is, oft dy wol foldwaende vitaliteit hat om dy to trochstean. De moderne wrald is sa oars as dy fan foarhinne. Krekt as passe de eardere struktueren fan de tsjerke der net mear op. Seis de tael, de „tale kanaans” sprekt de minsken net mear oan. De tael is wol in kaei, mar past net mear op it moderne slot. Hawar, yn sa’n sitewaesje forkearde ienris Boni fatius krekt allyk, doe’t nei de folksfor- huzing alles oars waerd en de gryks-ro- meinske kultuer der ünder strüpte, seis de aide talen, dy’t ieuwen foar master opslein hiene, troch it gewoane folk net mear forstien waerden. Yn dy foroare wrald, in wrald ek fan in opkringend heidendom, libbe Bonifatius, dy’t leau- de, leaude binammen oan syn eigen Top ping. It mei wol spitich hjitte, dat de measten fan üs net folie mear fan him witte, as dat er yn it jier 754 by Dokkum formoarde waerd. Guon witte net better of dat wie, doe’t er hjir (foar it earst) kaem om de heidenske Friezen to bi- kearen. It libben fan Wynfreth is lykwols gans fan bikend, seis brieven fan him en oan him binne biwarre. Doe’t yn 721 Willibrord him ta wijbiskop wije woe wegere hy it, omdat er noch gjin fyftich jier aid wie. It jier dêrop hat de Paus seis him lykwols wijd. Dêrom wurdt al- gemien oannomme, dat hy doe wol 50 jier wie en dus yn 672 berne is. Dat wie yn Süd Ingelan yn de omkriten fan Exe ter, dêr’t er as bern al yn in kleaster opnommen waerd. Hy koe skoan leare, waerd al gau ta pryster wijd en krige de lieding fan de kleasterskoalle. Yn it jier 705 waerd hy al keazen foar in mis sy oan de aertsbiskop fan Canterbury en makke er namme as diplomaet, preker en learaer. to meitsjen. Nei alle gedachten sloegen syn preken dochs net sa oan as er wol hope hie dat de hjerstmis gyng er werom nei Ingelan, syn heitelan, dêr’t hy seis ta abt fan syn Kleaster keazen, mar om’t er dochs leaver nei it sindingsfjild woe, woun er him der foarwei. Yn 718 teach er nei Rome en stelde him biskikber oan de Paus. Gregorius II draecht him dan op de heidenske germa- nen to bikearen, dus net allinne de Frie zen. By dy gelegenheit kriget er de nam me Bonifatius. Via Beieren en Thüringen giet er nou nei Hessen en as hy dêrre heart fan de dea fan Redbad lit er him de Ryn delsakje. Yn Utrecht wurket er in pear jier ünder Willibrord, dy’t him graech as syn opfolger wije wol, mar dat gyng, lyk as wy seagen, net troch. It jier letter wurdt er dochs missybiskop, dus sünder fêst stanplak. Mei in brief fan de Paus yn ’e büse kloppet er oan by de Frankyske hofmeijer Karei Mar tel. Under dy syn biskerming preket er dan wer yn Hessen en Thüringen en neffens in aid forhael kappet er dêrre yn it jier 723 de Donar-iik om, hwat by de heidenske bifolking gans argewaesje jowt. De nije Paus, Gregorius HI, jowt him dan de waerdichheit fan aertsbiskop Nou kin Bonifatius seis biskoppen wije. Yn 737 giet hy foar de tredde kear nei Rome. Syn greate wurk wurdt nou de restauraesje (yn geastlik opsicht dan) fan de tsjerke yn Beieren. Hy set biskoppen óf en stelt nije oan. Yn 741 stjerre Paus Gregorius II en ek Karei Martel. It jier dêrop wurdt foar it earst yn eastelik Frankenlan op oansttean fan Banifatius in synoade halden. Wer in jier letter kriget Bonifatius it doarp Eichlok oan de rivier de Fulda om dêrre in eigen kleas ter to stiftsjen. Yn 745 wurdt er ta aerts biskop fan Keulen bineamd mar troch de wjerstan fan de frankyske adel giet dit oer en kriget er Mainz. Yn 753 (hy wie doe al goed 80 jier giet hy nochris nei Fryslan ta. Hwerom? Wy witte dat er dêrre raer oan syn ein kommen is. Oer de mooglike eftergrou- nen wollen wy graech in oare kear noch hwat fortelle, üs plakromte soe dêrta hjirre to biheind wêze. De oare kear dus fierder. r t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1