Kabinet op Vakantie Concert Feike Asma bia Boys Choir in Martinikerk Bolsward GaheSkroar en het British Colum- Begrotingsbesprekingen zijn rond Foto van de week Ruwvoederwinning verloopt gunstig Met de earavan de over van llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Alpenpassen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel. Nog eens: de portretten Marline Bakker VRIJDAG 27 JULI 1973 112e JAARGANG No. 60 met Belastingdruk stijgt Portugal Toekomstplannen Het koor Verhoging benzine-accijns luisterde en het koor beloonde met een het Geen bezuinigingen Bestrijdt hooibroei De dirigent Defensieperikelen is Hwat hat Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) In dwaes fynt almeast in noch greater dwaes, dy’t him biwünderet. Het koor bestaat uit ruim 30 jongens, geselecteerd uit verschillende audities en hun leeftijd varieerd van 6 tot 20 jaar. Het wordt wel vergeleken met de Wiener Sangerknaben, echter met het verschil dat het is samengesteld uit sopranen, al ten tenoren en bassen. Onder leiding van hun dirigent werken zij hard aan een repertoire dat gaat van Palestrina tot Bach en Benjamin Britten. ook het Donald Forbes, de bekende organist en koordirigent uit Canada, studeerde in zo wel zijn eigen land als in de Verenigde Staten. Hij vierde triomfen en genoot grote vermaardheid bij radio en televisie en maakte ook een aantal grammofoon- Ondanks het gunstige weer is de kans op hooibroei lang niet uitgesloten. In korte tijd is er veel hooi ingeschuurd, terwijl bovendien het hooi soms te vochtig werd binnengebracht hetzij uit angst voor een weersomslag, hetzij door een onjuiste beoordeling van het droge stof-gehalte. Bij goed drogend weer lijkt het hooi uit wendig voldoende droog maar inwendig kan er nog te veel vocht aanwezig zijn. Er zijn dan ook al weer verscheidene gevallen van hooibroei bekend. Regel matig'controleren van de temperatuur in het hooi is beslist nodig om ernstige broei tijdig te kunnen bestrijden. De be drijven, die een ventilatiesysteem heb ben, dienen de eerstkomende tijd nog veel te ventileren. Ook als het hooi aan de buitenkant van de tas al droog is, moet men bij gunstig weer elke dag nog enkele uren blijven ventileren. Nog te vaak wordt de ventilator uit zuinigheid te vroeg stopgezet. gras iets eerder gemaaid en zijn hooi en kuilvoer goed gewonnen. De veldperiode was veelal kort en daarmee bleven de verliezen op het veld beperkt. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Martine Bakker geniet met haar exposi tie in Galerie Noord te Workum een goede pers, waartoe - het zij in alle be scheidenheid gezegd - ook ons blad heeft bijgedragen. Helaas in een deel van onze oplaag liet de afdruk van de opname, die Foto-Conens voor ons maakte van het üs hjoed to sizzen Een andere zaak die het kabinet vorige week tot een voorlopige oplossing heeft gebracht is de ruzie in de defensietop. Vredelings voorganger als defensieminis ter. De Koster, wilde de hoogste legerchef van de parate troepen, luite- Uit wat over de begrotingsbesprekingen in het kabinet is bekend geworden blijkt, dat er volgend jaar belastingverzwaren- de maatregelen komen ten bedrage van 750 miljpen gulden. De helft daarvan moet komen uit het autoverkeer: verho ging van de benzine-accijns met 4,5 cent (het plannetje dat enkele weken geleden voor ingang al op 1 augustus scipbreuk leed in de Tweede Kamer), en uit het zwaarder belasten van wie rijdt met de auto van zijn baas. Een kleine 200 mil joen gulden moet komen uit verzwaring van de vermogensbelasting, en een onge veer gelijk bedrag uit verzwaring van de Inkomstenbelasting voor de hogere inko mens, te beginnen ongeveer bij inkomens van 35.000 gulden per jaar (belastbaar inkomen). De inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting zal volgend jaar voor het grootste gedeelte normaal worden doorgevoerd. Minister-president drs. Joop den Uyl is maandagmorgen voor enkele weken zjjn vrouw en de twee kinderen die van de zeven nog thuis zjjn, met vakantie ge gaan. Hij gaat een kampeertrektocht maken, want daar is hjj dol op. Waarschijn lijk naar Joegoslavië of Noord-Roemenië, „in elk geval naar waar het rustig is en ik niet te veel dierbare landgenoten tegenkom,” zei hjj vrijdagavond in Nieuws poort op zijn wekelijkse persconferentie. De premier mag met vakantie, want op dezelfde persconferentie kon hij opgelucht en in wat feestelijke stemming mee delen dat het kabinet de begroting voor 1974 die vrijdagmiddag had klaar gekre gen. De besprekingen zijn precies volgens schema verlopen. Dat moest wel, want deze week hadden de meeste ministers het begin van hun vakantie gepland. portret van het dochtertje van familie Kuipers te Wommels (meisje met konijn) dan duidelijkheid te wensen over. Dit is de reden, dat wij deze foto, nu op een gunstiger plaats nogmaals afdrukken. Tegelijkertijd benutten we de gelegen heid hier de Leeuwarder Courant te ci teren, waarin (nl. in de vaste vrijdagsru- briek „De Friese Galerij”) een enthou siaste Guus Hellegers over deze exposi tie, die nog tot 11 augustus voortduurt, het volgende schreef: De tekenachtige aquarellen in subtiele tinten van Martine Bakker hebben vaak De voederwinning is dit jaar tot nu toe belangrijk beter verlopen dan vorig jaar. Hoewel het weer in de tweede helft van mei niet gunstig was om te hooien, kon er wel gras van vrij goede kwaliteit voor de voordroogkuil worden gewonnen. In diverse delen van ons land - vooral in het noorden en in de zandstreken - is toen een flinke hoeveelheid gras inge kuild. Ing. H. van Dijk, van het Proef station voor de Rundveehouderij te Wa- geningen verklaarde dit onlangs in een overheidsuitzending voor de landbouw. Mede door de slechte ervaringen in 1972 met het winnen van hooi is er dit jaar in mei op veel bedrijven doelgericht meer ingekuild. In juni was het weer bijzonder gunstig voor de voederwinning. In enkele weken is er toen een grote oppervlakte gemaaid en merendeels tot hooi verwerkt. Om streeks half juni was bijna overal de eerste snede gemaaid. Op veel bedrijven was men toen al bezig met de tweede snede. Trage hergroei door (te) laat maaien en droogte Bij de verdeling van de opbrengst van deze belastingverzwaringen geeft het ka binet voorrang aan sociale uitkeringen (AOW, AWW, bijstand), CRM (cultuur, welzijnsvoorzieningen), huisvesting stads verniewing, woningverbetering, nieuw bouw van eenvoudig type), en in mi- dere mate - ontwikkelingssamenwerking. Er zijn geen sectoren of ministeries waar de ministers het bezuinigingsmes in hebben gezet. Wel zullen er een aantal knelpunten zijn. Ook de bezuiniging op de defensiebegroting zal in 1974 nog nauwelijks iets opleveren. Dat komt hoofdzakelijk door de weddeverhoging voor dienstplichtigen. Volgens ingewij den heeft minister Vredeling van defen sie zijn begrotingsbelangen in het kabi net zeer fel en bekwaam verdedigd. Een grote tegenvaller voor het kabinet is dat het apparaat van de EEG in Brussel een steeds grotere Nederlandse bijdrage vergt. Hierdoor wordt praktisch de gehe le financiële speelruimte opgeslokt, die automatisch - zonder nieuwe belasting verzwaringen - elk jaar ontstaat doordat de nationale economie per jaar met rond vier procent groeit. platen. Hij is vast verbonden als organist en koorleider aan de ST. Andrew’s-Wesley United Church in Vancouver, waar hij de beschikking heeft over een pijporgel met 120 stemmen. Zijn enorme ervaring op het terrein van jeugdkoordirektie is overbekend. Hij richtte ondermeer het Saskatoon Boys Choir op, alsmede het beroemde West Vancouver Secondary School Choir, dat ondermeer concerteerde tijdens de Expo 1967 te Montreal. Daarnaast is hij tevens nog verbonden als leider aan het Van couver School of Theology Choir van de Universiteit van British Columbia. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Nederland overlegt met gelijkgezinde Westeuropese landen over een gezame- lijke poging Portugal te bewegen een on afhankelijk internationaal onderzoek toe te staan naar de gemelde wreedheden door Portugese soldaten in de koloniale nant-generaal Meijnderts uit Apeldoorn, begin april ontslaan omdat hij het ver trouwen van de ministers en de Haagse defensietop had geschonden. De toenma lige premier Biesheuvel echter stelde een commissie in onder leiding van prof. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad, om alles eerst nog eens te onderzoeken. Deze commissie rappor teerde vorige week dat de hoge krijgs lieden het nog maar eens onderling moe ten proberen, nu ze onder een nieuwe minister met een schone lei kunnen be- ginnnen. Geen ontslag dus voor Meijnderts, vond de commissie. Minister Het koor is, zoals reeds werd vermeld, steeds actief bezig met het uitwerken van de plannen voor de toekomst. Op het programma staan ondermeer radio- en televisie optreden en regelmatige uit breiding en vernieuwing van het reper- toir. Eveneens heeft het koor inmiddels officiële uitnodigingen ontvangen voor concerttournees door ondermeer Aus tralië en Nieuw Zeeland. Alles bij elkaar geeft het de koorleden geen gelegenheid om zich ook maar een moment te vervelen. Bij alle ANWB-kantoren is gratis verkrijgbaar het vouwblad „Met de cara van de belangrijkste Alpenpassen over”, een voor caravanners bijzonder nuttige informatie met een grote overzichtkaart, waarop in één oogopslag te zien is, welke passen geschikt, minder geschikt of geheel verboden zijn voor caravans. Bij de paswegen zijn, op de kaart nummers geplaatst die corresponderen met een be knopte beschrijving van de passen. Onder meer is aangegeven hoe steil de steilste helling is en wanneer de pas voor het verkeer is gesloten. iets humoristisch: meest fijnzinnig, maar ook ironisch en zelfs wrang. Het betreft veelal naaktfiguren met nog iets van kleding aan, je kunt ook zeggen: die vaak iets missen, een stuk bikini, een pruik, een badmuts. De lichtelijke hoera- stemming, die uit enkele bladen mocht stralen, wordt meteen verstomd door het gelijktijdig bewustworden van die stemming. Het zijn m.i. de meest boeien de, die zowel door hun prachtig materiaalgebruik als door het vraagte ken te stellen steeds de aandacht gevan gen kunnen houden. Behalve dat haar naaktfiguren bijna stuk voor stuk prachtig van vorm en uitwerking zijn, worden ze des te interessanter doordat zij in het geheel van het blad een aan de verbeelding ondergeschikte rol spelen. Naast deze ironische lichtvoetigheden laat Martine Bakker in Galerie Noard te Workum ook enkele portretten zien. Statische, waar de geportretteerde je met lichte verwondering aankijkt, en dyna mische, veel meer een momentopmame van een toevallige glimlach zó subtiel weergegeven dat die niet makkelijk in een grijns zal vervallen, geloof ik toch dat de statische portretten het op de duur zullen winnen. Tot zover deze kunstkriticus. Nu hoort u het ook eens van een ander. Van de be doelde statische portretten is boven staande een reprensatief voorbeeld. Den Uyl vertelde dat de besprekingen in het kabinet in uiterst plezierige sfeer” zijn verlopen. Het was wel inspannnend, soms zelfs spannend. „Maar er is geen onvertogen woord gevallen, ook al waren er enkele moeilijke momenten. ,Dat doe ik niet’, heb ik van geen enkele minister gehoord. Ik zei zelf nogal eens: ,dat kun je niet maken,’ aldus een vrolijk schertsende premier. De „belastingdruk” zal volgend jaar met 0,6 procent stijgen. Dat wil zeggen dat van het Nederlandse nationale inkomen (wat we met z’n allen bij elkaar verdie nen) volgend jaar 0,6 procent meer dan dit jflar naar de belastingen zal vloejen. Het kabinet zal de Sociaal-Economische Raad advies vragen over een tussentijdse extra verhoging van het minimumloon. Het percentage waarmee, moet later worden vastgesteld. Het is de bedoeling dat bij een verhoging van het minimum loon AOW, AWW en bijstandsuitkerin gen zullen meestijgen. Op alle sprirituals programma. Feike Asma begeleid, waar nodig, koor en wisselt de zang af met orgelsoli. Hij speelt: Choralvorspiel „Aus tiefer Not schrei Ich zu Dir”, J. S. Bach; Trio, J.L. Krebs; en Variaties over „Merck toch hoe sterck”, Cor Kee. Aanvang van het concert 20.00 uur. Om meteen maar met de deur in huis te vallen: deze foto werd gemaakt op 11 april 1972 en lag dus al bijna anderhalf jaar in de la. De heer T. Siemonsma heeft wel eens mooiere foto’s gemaakt en dat we hem plaatsen is beslist ook niet uit lof voor de fotografische kwaliteiten, noch wegens de boeiende gedurfde of pakkende compositie, want noch het een, noch het anders is aanwezig. Het lijkt wel, dat hier een bom is gevallen of dat men Bolsward hier heeft dichtgespijkerd met planken. Zelfs de kale boomstronk links op de foto vermag niet voor een vleugje romantiek te zorgen. Dat we de foto toch plaatsen is wegens het unieke feit, dat na het wegbreken van een rij huisjes, die de oostkant van de Elands- laagte afsloot er ineens betrekkelijk vrij zicht kwam op de voormalige RK school aan de Heeremastraat, later Rooms Ka tholiek werkliedengebouw (St. Jozef gebouw), thans van een nog nederiger bestemming. Ook hier geldt zoals zo vaak: als deze stenen eens spreken kon den. De alleroudsten onder ons zullen zich het gebouw nog herinneren in zijn oorspronkelijke bestemming van school gebouw, anderen zullen zich nog te bin nen weten te brengen, hoe in het werk liedengebouw werd vergaderd, gerepe teerd, gezongen, gemusiceerd, hoe er fancy-fairs werden gehouden, kortom hoe een stuk sociale geschiedenis hier gestalte kreeg. Dit alles is niet meer. Evenals de iets verder op gelegen voor malige Rehobothschool en Ons Gebouw andere bestemmingen kregen was het ook hier. Al met al heeft de Heerema straat wel ingeboet aan levendigheid. Het is er stil geworden en dat er nu met ijver gerestaureerd wordt en er op de hoek er tegenover een antiekzaak bloeit, is bijna symbolisch. Toch menen we dat bij menigeen wel oude herinneringen zullen opkomen bij het zien van dit ge bouw. Als de stenen niet spreken, doet u het misschien. We leggen ons oor al te luisteren. Vredeling is het met de commissie eens. Wat de commissie verder rapporteerde over de persoonlijke verhoudingen tussen de „hoge pieten” op defensie, is trouwens niet zo best. De werksfeer laat te wensen over. Over te nemen beslis singen wordt onderling onvoldoende gediscussieerd. Aan de behoefte aan in spraak en openheid wordt onvoldoende tegemoet gekomen. De topgeneraals pro beerden bezuinigingen, die de defensie van buitenaf worden opgelegd, af te schuiven op eikaars afdelingen. Premier Den Uyl heeft vorige week de betrokken topgeneraals persoonlijk voor een gesprek bij zich geroepen om ze het be sluit Meijnderts niet te ontslaan, voor te leggen. „Ik hoop dat de rust in de krijgs macht nu wordt hersteld,” aldus de pre mier vrijdagavond op zijn persconferen tie. guerilla-oorlog tegen de inheemse zwarte bevolking in Mozambique. Van der Stoel zoekt hiertoe contacten met landen als Zweden, Noorwegen, Denemarken en België. Bij zijn bezoek aan Engeland heeft de Portugese premier Caetano echter enkele keren nadrukkelijk ver klaard dat zijn land een internationaal onderzoek door buitenstaanders niet no dig vindt. Het British Columbia Boys Choir werd in 1968 opgericht en heeft zich sindsdien altijd gericht op de toekomst. In 1969 maakte het koor zijn eerste tournee door Europa en concerteerde toen in niet min der dan 20 landen waaronder de Sovjet Unie. Er volgde succesvolle tournees door onder andere Canada en de Vere nigde Staten. Het koor heeft reeds vijf langspeelplaten gemaakt waarvan er twee in Nederland werden opgenomen. In 1971 bracht het koor voor de tweede keer een bezoek aan ons land, ditmaal voor de tijd van zes weken. Tijdens dat bezoek trad het koor diverse malen op voor een groot publiek in verschillende mooie kerken en kathedralen die Neder land rijk is. Van alle landen die de jongens hebben bezocht zijn ze in ons land het meeste thuis gaan voelen. Er is daarvoor een aantal verschillende oorzaken te vinden. Alleereerst de vriendelijkheid en de gastvrijheid van het Hollandse publiek jegens de jongens, maar niet in de laat ste plaats het feit dat vele van hun Ca nadese landgenoten hier liggen begraven op een van de erebegraafplaatsen ter na gedachtenis aan hen die sneuvelden in de Tweede Wereldoorlog. Wat ook de voornaamste reden mag zijn, de jongens hebben met verlangen uitge zien naar de terugkeer in hun tweede vaderland. Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum zal op dinsdag 31 juli a.s. in de Martinikerk te Bolsward een concert plaats vinden dat gegeven wordt door de organist Feike Asma. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door het British Columbia Boys Choir uit Vancouver, o.l.v. Donals Forbes. Reeds eerder, tijdens een tournee in 1971, zong dit jongenskoor in Bolsward, waar vele honder den naar de verbluffende zangprestaties ovationeel applaus. In de tweede helft van mei was de gras groei goed. Op veel percelen, die in juni zijn gemaaid, stond ’n zwaar gras. Vooral op deze percelen is mede door het scherp drogende weer, de hergroei slecht en heeft de grasmat schade geleden. Op de bedrijven waar veel grasland pas in juni is gemaaid, verloopt de beweiding moeilijk. Er is daar nog voldoende na gras beschikbaar, terwijl het gras op de reeds enkele keren beweide percelen kwalitatief te wensen overlaat. Zoals het nu lijkt zal er voor de bewei ding de eerstkomende tijd ’n grote op pervlakte nodig zijn, zodat er weinig kan worden gemaaid. Bedrijven, waar in mei reeds een grote oppervlakte werd gemaaid hebben deze problemen in veel mindere mate. Daar is geen stagnatie in de hergroei opgetreden en beschikt het vee in het algemeen over voldoende en goed weidegras. Daarnaast is er nog gras aanwezig om te maaien. Op de meeste bedrijven kon tot nu toe reeds een behoorlijke oppervlakte gras land gemaaid worden voor wintervoer. Bovendien is er op veel bedrijven nog ruwvoer van het vorige jaar overgeble ven, zodat de ruwvoerpositie voor de ko mende stalperiode er gunstig uitziet. Naar verwachting is de kwaliteit van het kuilvoer en vooral van het hooi be te* dan in 1072 In het algemeen is het Bolswards Nieuwsblad uitvoeringen staan en volkshymnen op ’WS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1