Sjouke de Boer koning PC van I I f I I Met Wiep van Wieren en Gerrit v.d. Heide behaalde hij de zege I ft O van 250 kilometer fietspad Drente voltooid in WEEST RENTEBEWUST HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR BONDSSPAARBANK - HARLINGEN NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 5 r/i .1 «MO t! 1 j. lllii VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1973 H2e JAARGANG No. 62 Giro 887926 Wymbritseradeel. de stand 4- 5 ■4 kXXVmWAXXVXXXKSMkXVXXXViSWXV 41/ï DAGELIJKS OPVRAAGBAAR geen onbekende. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteeni. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— stra; 7. J. v. d. Veen, G. de Jong en F. Soolsma; T. H. Zijlstra, B. Rinia en Joh Halbesma. Bij de bekendmaking door prinses Bea trix, dat Sjouke de Boer tot koning van de PC was uitgeroepen, bewees een luid gejuich, dat Sjouke over een grote supor- tersschare beschikt. De uit 1883 dateren de koningsbal werd hem door de prin- het tot Geen rij flatgebouwen, maar een over zichtsfoto van ons aller Bloemkamp met op de voorgrond het grasveld, waarover zoveel te doen is geweest in en nog meer buiten de raad om, een kwestie die we hier in dit vredige hoekje niet weer zul len oprakelen, al blijft het wel wat stil rond de kwestie of er hier nu wel dan niet een tuin bij Bloemkamp zal komen en wel dan niet een groene uitloop van het Park tot aan het Motel, waarmee Bolsward dan weer een unieke wandel weg rijker zou zijn geworden. De foto is in zoverre geflatteerd dat de boom op de voorgrond niet is afgestorven en het weiland in werkelijkheid niet leeg is. Er grazen malse koeien (leuk uitzicht vanaf Motel-bordes) en de boom liet slechts zijn bladeren tijdelijk vallen. want het was 15 nov. 1972 dat die foto door drs. J. Reinsma werd gemaakt, n.l. vanuit de berm Rijksweg 43. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad ses om de schouders gehangen. Ter ere van de PC-koning waren in Exmorra ’s avonds vele vlaggen uitge stoken. Bestuursleden van de KV Bols ward en andere kaatsverenigingen wer den ’s avonds in huize Sjouke de Boer gastvrij ontvangen om nog eens gezel lig na te kaarten over dit hoogtepunt in Sjouke’s kaatscarrière. In de loop van de volgende week zal de PC-koning door de kaatsvereniging „Bolsward” worden gehuldigd, bij welke huldiging uiteraard ook zijn maten wor den betrokken. sluiting door op tweemaal buiten te slaan. De parturen Fokkens en Anema hielden elkaar tot de stand 3 eersten gelijk aar dig in evenwicht. Hierna echter zakte bij Anema vooral Robert v. Wieren weg, terwijl het Winsumer trio zijn bekende degelijke spel demonstreerde. Op 33 64 en 4360 bleef de door Gerrit Fokkens opgeslagen bal in het perk en op 3566 slaagde Robert van Wie ren er niet in de kaats te nemen. Het duel tussen de parturen 5 en 6 ver liep voor de Jong c.s. wel heel onfor tuinlijk. De eerste vier bordjes werden alle op 6 gelijk verspeeld; op 66 en 0166 Piet de Jong buiten; op 0 266 faalt Westra in het tussenspel en op 036 een zitbal van Okkinga en op 0446 Talsma retour. Okkin ga buiten op 5066 en passeren van de kaats door Breuker, ook op 66, bracht de achterstand wel terug tot 25, maar met een zitbal voltrok Okkinga het vonnis op de stand 5—262. In de partij tussen 7 en 8 waren de oud- C.F.K.-ers Braaksma en Ferwerda met Wilco Kolthof geen partij voor de grote favorieten v. d. Veen, de Jong en Soolsma op de stand 5164 keerde Flip Sools ma voor de kaats. In de partij tussen de parturen 9 en 10 stelde het Franeker trio het thuisfront wel teleur. Beide partijen gaven elkaar weinig toe, met aan de ene kant van Seijst en bij de tegenpartij Velstra onze ker aan de opslag. Na de stand 34 na men van Seijst c.s. voor het laatst de lei ding, doordat Johan op 62 voor de kaats keerde. Velstra had zich intussen aan de opslag hersteld, en maakte nu ook in het voorperk heel wat punten. Ze namen de leiding over, doordat Sikkema (de beste in zijn partuur) op 4326 de kaats niet nam, en Van Seijst op 44 het perk miste. Hij schakelde zich en zijn partuur definitief uit, door op de stand 4562 driemaal buiten te slaan. Het jeugdige trio Catharinus van Seijst c.s. maakte tegen de routiné’s v. d. Meij, Heeringa en J. Mulder een uitstekende indruk. Catharina deed het aan de op slag beslist beter dan zijn oudere broer in de partij daarvoor. Op 2366 bracht hij met een beste tusseninse de partijen op gelijke voet. De jonge mannen gingen meteen door, en wonnen doordat Anema op 536 6 voor de kaats keerde. In de partij tussen 13 en 14 kwamen Monsma c.s. op 1162 dicht bij een 2—1 voorsprong, maar het bordje ging naar de andere kant, doordat Monsma op 1166 het perk miste. Hierna ging het met hen snel bergafwaarts. Het ein- Twee honden vechten om een been, de derde ging er ras mee heen. Dit spreek woord kan men wel enigszins van toe passing brengen op de 120e PC. Immers in de tweede omloop bestreden de sterke formaties Okkinga c.s, en v. d. Veen c.s. elkaar op leven en dood, en algemeen was men van oordeel, dat de winnaar van dit duel ook PC-winnaar zouden worden. Maar hier staken Sjouke de Boer Wiep van Wieren en Gerrit v. d. Heide een stokje voor. Vooral de opslag van Sjouke en Wiep (samen 3 missers) was superieur aan die van Okkinga, Klaas v. Wieren (samen 12). Het is een prachtige dag geworden met een record aantal be zoekers, waaraan het bezoek van prin ses Beatrix en prins Claus wel niet vreemd zal zijn geweest. Traditiegetrouw begon de wedstrijd weer ongeveer een half uur te laat; hierdoor liep het schema in de war, want met het oog op het hoge bezoek moest de finale uiterlijk 5 uur aan vangen. Men liet nu de pauze ver vallen, met welk besluit de horecabe drijven o.i. niet erg gelukkig zullen zijn geweest. De lijst zag er als volgt uit: 1. Tj. Wallendal, A. de Boer en A. Boots- ma. 2. H. Zijlstra, B. Rinia en Joh. Halbesma 3. G. Fokkens, H. Kramer en Joh. v. d. Ploeg. 4. O. Anema, R. van Wieren en J. v. d. Molen. 5. G. Okkinga, KI. v. Wieren en D. Tals ma. 6. P. de Jong, Joh. Westra en L. Breuker 7. J. v. d. Veen, G. de Jong en F. Soolsma 8. D. Braaksma, R. Ferwerda en W. Kolt hof 9. R. de Groot, T. Velstra en J. Kooistra 10. Joh. van Seijst, S. Sikkema en A. Roo- senburg 11. C. van Seijst, A. J. Anema en W. Wap stra 12. Joh. v. d. Meij, Sj. Heeringa en J. Mulder 13. J. Monsma, G. Tempel en W. Hiemstra 14. Sj. de Boer, W. van Wieren en G. v. d. Heide 15. M. Hovinga, A. de Haan en G. Schip hol 16. J. Wapstra, P. J. Faber en Joh. v. Sinderen. In de openingspartij namen Zijlstra een 20, maar de stand werd gelijk, door dat Hein Zijlstra op 2164 twee maal buitensloeg. Hierna echter liepen ze, mede door onzekere opslag van Wal lendal, vlot uit naar een 52 voorsprong. Op 5264 sloeg Hein echter weer vooi’ en buiten. Het werd 45, doordat Anske de Boer op 64 de kaats behield. Wallendal bedierf dan de kans op aan- Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en de kwam op de stand 5164, toen Gerrit v. d. Heide de kaats passeerde. In de slotpartij van de eerste omloop stonden weer twee jeugdige trio’s tegen over elkaar. Piet Jetzes Faber vormden een uitstekend perkduo, en stelden het perk de Haan en Schiphof in de scha duw. Dit resulteerde in een 51 voor sprong. Minne Hovinga nam toen de perkplaats van Auke de Haan in; wat een verbetering bleek. De achterstand werd ingelopen tot 35, maar toen be dierf Hovinga de kans op verdere aan sluiting, door op de stand 3502 drie buitenslagen te plaatsen. Op de tweede lijst kwamen: 23, 5 9—11 en 14—16. De tweede omloop zette in met een ver rassende nederlaag van Zijlstra, Rinia en Halbesma tegen de Winsumer Bonds- winnaars. Snel, met slechts 4 punten te gen, zetten ze Zijlstra c.s. op een 30 achterstand. De opmars werd gestuit, en verkleind tot 23; op 0360 Kramer kaats niet voorbij, en op 1364 Halbesma (nu voorin) boven. Het woord was hierna weer aan Fokkens c.s.; op 2346 Halbesma de kaats niet voor bij en op 4262 Fokkens retour. Hierna bracht Gerrit Fokkens, overi gens degelijk opslaand, de zege nog in gevaar ddbr buitenslagen op 5266 en 5366. Met een bovenslag op v. d. Ploeg zijn partuur in veilige haven, en in het bezit van 3x2 gouden Willems. Hierna kwam de grote strijd tussen de parturen Okkinga en van der Veen. De winnaar hiervan zou, zo werd algemeen verwacht, ook de eindzege behalen. In deze partij maakte Jarich v. d. Veen 7 maal het eerst vol; 4 maal in positie ve en 3 maal in negatieve zin. Op 82 zitbal Jarich; op 1066 Ja rich buiten; op 1106 idem; op 1 262 weer een zitbal, en op 224 6 buiten. Okkinga c.s. nemen dan een 42 voorsprong, doordat Talsma op 3 260 tot voor de kaats retourneert. De stand is echter weer gelijk door zit- ballen (2 x) van Van der Veen op 24 66 en op 3462. In het volgend eerst een explosie van Okkinga’s perk; op de stand 4422 slaat Talsma 2 x en Klaas v. Wieren 2 x boven, daardoor met 54 de leiding nemend. Het wordt 5 eersten gelijk, doordat Soolsma op 45 66 de kaats neemt. De strijd krijgt dan voor v. d. Veen c.s. een dramatisch einde, als Flip Soolsma op de stand 5546 tegen zijn voorinse Gerrit de Jong aan slaat. In de volgende partij tussen de parturen R. de Groot c.s. en C. van Seijst c.s. werd toen duidelijk, dat de jeugd zowel in kracht als routine nog tekort schiet. De Groot c.s. namen snel een 30 voor sprong; een buitenslag van Rienk op 0366, betekende voor van Seijst c.s. het eerreddende bordje; wel werd ’t nog tweemaal 66, maar op 1466 sloeg Catharinus buiten en op 5166 keerde Tamme voor de kaats. Ook van de slotpartij van de tweede om loop tussen de parturen Sjouke de Boer en J. Wapstra, kan hetzelfde worden ge zegd. Piet Jetzes Faber en Joh. van Sin deren hebben ongetwijfeld talent, en we zien, vooral in Faber, een toekomstige le klasser, maar het grote werk kunnen ze nu nog niet aan. Door de latere winnaars werden ze, zon der een bordje aan de hang, en in het geheel slechts 14 punten van het veld geveegd. Het einde kwam op 5064 met een bovenslag van Gerrit v. d. Heide. Op de laatste vier kwamen dus de vol gende parturen: 35 en 914. De eerste halve finale, die ging tussen de parturen Fokkens c.s. en Okkinga c.s., was in korte tijd beslist, de Winsu- mers geloofden blijkbaar niet in eigen kunnen en toonden zich feitelijk bij voor baat tevreden met de 3 x 2 gouden Wil lems. Na een 20 achterstand werd de eer gered, doordat Klaas v. Wieren op 20 66 er niet in slaagde de kaats te ne men, maar hierna ging het in sneltrein vaart naar het einde. In de ontbrekende 2 spel stonden Okkinga c.s. hun tegen standers nog slechts 2 punten toe. Op de stand 5160 besliste Dirk Talsma met een bovenslag de partij. De andere halve finale, die ging tussen de parturen Rienk de Groot en Sjouke de Boer bracht wel wat meer spanning, maar de Boer c.s. waren toch duidelijk de sterksten. Met zitballen op 62 en 1064 gaf Sjouke zijn partuur een 20 voorsprong. Jelle Kooistra bracht de achterstand terug tot 12, door op 62 de kaats te nemen. De Boer c.s. lie pen nu uit naar een 41 voorsprong; op 1246 Kooistra kwaad uit, terwijl Sjouke de Boer op 3164 een zitbal plaatste. Rienk de Groot bracht de ach terstand terug tot 24, door op 62 tot voor de kaats te retourneren. Op 42 66 viel feitelijk de beslissing, toen Rienk de Groot de door Wiep v. Wieren fel langs de grond uitgeslagen bal vlak langs zich heen liet gaan, waardoor de grote kaats was gepasseerd. De Groot c.s. gaven zich nu kennelijk gewonnen; met een zitbal op 5260 plaatste Sjouke de Boer zijn partuur in de finale. De finale ging nu tussen de parturen Ger rit Okkinga en Sjouke de Boer. De stand tussen beide parturen was de laatste 3 weken remise. In Bolsward wonnen Ok- JÜhga c.s. in de finale royaal met 61, terwijl zondag in Arum de balans met 6 2 in het voordeel van de Boer c.s. uitviel. Zoals boven reeds vermeld, waren Ok kinga c.s. over het algemeen favoriet voor de eindzege. Het leek er aanvankelijk ook wel op. Op 66 sloeg Wiep v. Wie ren via een tric-trac boven, maar Talsma zorgde voor een 21 voorsprong door een bovenslag op 0166, en passeren van de kaats op 1166. In het vol gend eerst kwamen ze weer op 64, maar in plaats van 31 werd het 22 door twee buitenslagen van Okkinga. Toch namen ze nogmaals een voorsprong, toen Wiep v. Wieren op 2226 in het voorperk in gebreke bleef, maar met een zitbal op 2360 bracht Sjouke de Boer de stand weer in evenwicht, en de leiding werd overgenomen, doordat op 3364 v. d. Heide best retourneer de tot voor de kaats. De beslissing viel eigenlijk op de stand 4366, toen Sjouke de Boer met een voor Klaas van Wieren te hoge bal, deze dwong tot een kwaad-uitslag. De zege voor de Boer c.s. was een feit, toen Gerrit Okkinga op de stand 3546 voor de zesde maal bui tensloeg. De betere opslag van de Boer c.s. heeft hier de doorslag gegeven; bui tenslagen: de Boer 2, Wiep v. Wieren 1, G. Okkinga en KI. v. Wieren elk 6. Bo venslagen: Wiep v. Wieren 6, Dirk Tals ma 4, Gerrit v. d. Heide en Klaas van Wieren elk 1. De uitslag was: 1. Sjouke de Boer, Wiep v. Wieren en Gerrit v. d. Heide; 2. Ger rit Okkinga, Klaas v. Wieren en Dirk Talsma; 3. R. de Groot, Tamme Velstra én Jelle Kooistra; 4. Gerrit Fokkens, Ri- kus Kramer en Joh. v. d. Ploeg; 5. J. Wapstra, P. j. Faber en Joh. v. Sinderen; 6. C. v. Seijst, A. J. Anema en W. Wap- Pater J. Stolk o.f.m. die benoemd is ais reeds zeven jaar en is dus in Bolsward teamleider van de St. Franciscusparochie Bolsward. Hij diende dese parochie Op 20 juli j.l, werd door mevrouw A. H. Gaarlandt-Sanders, echtgenote van de kommissaris der koningin in de pro vincie Drente, bij Zuidwolde de mijlpaal onthuld die de 250 ste kilometer fietspad markeert, die in het kader van Centraal Drents Rijwielpadenplan stand is gekomen. In 1958 werd een be gin gemaakt met de realisatie van een projekt om in Drente 400 kilometer as- falt-fietspad aan te leggen waarvoor thans een bedrag van ruim 10 miljoen gulden is besteed. Door de aanleg van deze fietspaden is Drente voor een be langrijk deel toeristisch ontsloten. Een initiatief dat nationaal en internationaal tot voorbeeld wordt gesteld. Wie in Drente gaat fietsen kan hiervan profi teren; de Drentse fietspaden zijn inderdaad voorbeeldig. X WL «BF* -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1