Reeds 20.000 bezoekers Aid- op faers Er£-route alle uerzekerliwen Bate SKPoar üs hjoed to sizzen j Ui Ferwoude thans meest in trek I bondsspaarbank bolsward ■MHHB f' 'A, llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll It Skriuwersboun llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd lan en Zilveren filmpjes Hwat hat M.A.G. (Marre-Aksje- Groep) zond Raad brief - open STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, giet wer lo suteljen: fan 19 oant 29 sept. I? 1 F# DINSDAG 7 AUGUSTUS 1973 112* JAARGANG No. 63 ■a ,v ,,t "f"..}-.#.' IE WEEK AUG. 1948 NEI IT LAN FAN PAKE EN BEPPE Opening sportterrein Oosterend. i- De trageedzje fan de alderdom is net, dat men aid wurdt, mar dat men jong bliuwt. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Een van de mooiste projecten in de „Aldfaers Erf” route blijkt dit seizoen de timmerwerkplaats in Ferwoude te zijn; hier komen de meeste bezoekers. In totaal telde men dit jaar reeds twintigduizend mensen by de verschillende objecten en dit feit is niet helemaal on opgemerkt voorbij gegaan, want zaterdagmorgen vond in de „Izeren Kou" te Allingawier de huldiging plaats van die twintigduizendste bezoeker, of in dit geval bezoekster. Het was mevrouw M. Wentholt- Van Gooi uit Zevenaar, die met haar man en drie kinderen de va kantie doorbrengt op de „Holle Poarte” in Makkum. Voor het gezin Wentholt (de heer des huizes is woninginrichter) was dit de eerste keer, dat men op vakantie ging. Ook deze week vertoeft men nog in Makkum. Wed. F. Postma te Parrega 25 jaar post- stationhoudster. Wegens defect aan de draaibrug over de Hartwerdervaart nabij de Molen buurt is het scheepvaartverkeer door deze brug gestremd. De Coloradokever tiert welig in Ping- jum. In een paar minuten werden op een volkstuintje 20 stuks gevangen. 10-Jarig bestaan reisvereniging Wijder- kring. 30-jarig dienstjubileum groepscomman dant deBoer te Witmarsum. van hen Het niet Aanvulling bijgaande brief: Er is feitelijk geen commentaar nodig maar zoals de voorzitter van M. A. G. de heer Doting op een persconferentie zei, is en lammen wol en üs gasten seagen for- heard op, dat yn it restaurantsje by Lau- werseach gjin skiep en lamsfleis iten wurde koe: op de dyk wie it ommers ien skiep, allegearre skiep! En dan dy fette einen en guozzen yn de Prinsetün. Hwa sines wiene dat en hwa paste der op? Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887920 Verachflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactle-adreat Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 3044 - Na 18-30 uur 2660 of 2338 (051871 In Leeuwarden overleden W. A. Eisma (79) drukker en uitgever (o.a. van Sljocht en Rjocht) aldaar. De heer Eisma was Bolswarder van geboorte. Bij de foto: Van links naar rechts: Bas, Yvonne, mevrouw M. Wentholt- van Gooi, J. Wentholt, Rob en naast de brik Yde Schakel. Tot grote verontrusting van de bevolking is het echter hierbij gebleven. De burge meester blijft bij zijn-onterechte-hou- ding en de gemeenteraadsleden leggen zich blijkbaar hierbij nog steeds neer. De M. A. G. en met haar een groot deel, wellicht het gros van de bevolking dringt er met klem op aan dat haar vertegenwoordigers in de raden niet een zijdig worden voorgelicht maar dat zij volledig de kans krijgen - en benutten - om zich alzijdig te informeren en advies te verkrijgen met name ook van de deskundigen, die niet bij het ontwerp betrokken zjjn. Als mogelijke, te raadplegen instanties suggereert de M. A. G. onder andere: De provinciale planologische dienst; De Friese Milieuraad; Het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland Het Fryske Gea. Het Landbouwschap Ook vele andere instanties en personen zouden als adviseurs voor de raadsleden denkbaar en aan te bevelen zijn. Nogmaals geacht raadslid neem geen ge noegen met deze „voorlichting” maar eis uw recht en volledige voorlichting van objectieve voorlichters. Na het afstemmen van het te overrom pelend gepresenteerde Merenplan zullen M. A. G. leden, vele inwoners en diverse instanties en personen buiten deze kring Hoogachtend, Namens de Marre-Aksje-Groep, S. Doting, voorzitter A. Ringnalda, secretaris Lyk as dat nei de twadde wraldkriich op ’en nij barde, binne yn de minne jierren fan foar of yn de earste oarloch hiel hwat Friezen üt ’t Heitelan oer de greate dobbe stutsen nei it lan fan dream en winsken. It binne nou har bern en pake- en beppesizzers, dy’t tank sij de moderne transportmiddels maklik har fakansje (al is dat mar fjirtindagen) trochbringe kinne yn it aide lan, der’t har saCaek fan forteld is. It binne ornaris fan tael en opfetting rasechte Ameari- kanen wurden, mar eat fan de ünwenni- gens bliuwt. Hoe sjocht nou sa’n Ameari- kaen üs lan en folk? Wol troch in rare bril, mar dat kin ek hast net oars en wy ha der seis skuld mei oan. Nou’t wy in wike lang de gelegenheit hawn ha en praet mei noch nea earder sjoene fa- mylje, berne oan de oare kant de oseaen en bisjoch mei har Fryslan is it faeks wol aerdich en jow ien en oar fan üs en har bifiningen hjir wer. It is wol in grienmank fan gefoelens dy’t oer Amearikaenske ütfanhüzers komme moat op dizze foar har sa fel bigearde üntdekkingsreis. Oan de iene kant is üs lan hel te moderner as hja it har foar- steld hiene. Ek gjin wünder as men oars gjin oantinkings hat as hwat stive por tretten en foto’s fan pake noch yn it troupak en beppe mei de floddermüts, fan bern yn aldmannepakjes of mei wite skelkjes foar. de jonges mei kealknipte Het Oordje zal in de vakantie voor de jeugd beschikbaar worden gesteld voor handballen en kaatsen. Er mag echter niet op gevoetbald. Hongarije is op weg naar een volledig communistisch stelsel. Nou gjinien sines, of dy fan üs allegear re meielkoar, de minsken, dy’t der kuijer- je fuorje har hwat en fierders rédde se har seis. Folgjende fraech: Komme der dan nachts gjin dieven om har to sjitten? Sa wiene der earst hiel hwat lytse mis- forstannen op to romjen. Sa like it har ta dat hjir suver ek kjinien arbeide. Hja hiene it swiere bodzjen fan in warber folk forwachte manlju en froulju dy’t yn it swit fan har oanskyn in tin stikje brea bisochten to biskreppen. En nou koe men soms ridende oer de smelle binnendiken (dat diene wy aimeast) soms einen fier sjen, sündei' dat der ek mar ien minske dwaende wie. En jouns siet alleman mar foar de televysje, hwat to hjeljounskoft halden. Kamen wy yn de doarpen dan wie it dêrre feest( nou trof dat ek wol gauris sa) en doe’t yn Burchwert in düm- ny gewoan mei in geafolk spultsjes die en der by it folksdounsjen fan de skots- ploech (al wer mei allegearre folk der omhinne dat blykber net hoegde to wurk- jen) ek wer in dümny meidounse wie it al sa frjemd! Soks soe by har net kinne. Oars: it foei har ek wol wer op hoe for- amearikaenske wy al net wiene: Hiel faek Amearikaenske nammen foar pop groepen, huzen, minsken, en Ingelske of Amearikaenske t.v.-films (al wie it dan mei Ondertiteling), Ingelsktalige nam men en bineamingen foar modern iten as ships elk koe en sa. En wol in mül- fol Ingelsk. Oan de oare kant koste it üs wer muoite om üt to lizzen hwa’t Lou- (w)sma wie en hwat de skylab, al haw- we wy dan by Louwsma syn aid omke’ grêf stien op it Piamer hóf. Ek wie it foar har nuver dat wy safolle oantinken joegen oan de Watergate-affaire. As wy om hai' jouns nei it nijs de t.v. noch efkes oanhaldden om de léste life- of resinte bylden to sjen, hie dat amper haf yn- teresse en giene se mar op béd. Hwat hjir bard wie, wie, sa seine se, net oars as yn elke forkiezingsstriid en dér waerd neffens har fierstentofolle omtinken oan jown. As yn in great bankgebou tarnen fan it persoaniel hwat efteroerdrukte wie dat fansels fout en moast dat üt- men niet tevreden over de voorlichting van B en W aan de Raadsleden. Het is misschien niet de taak van M. A. G. (maar het mag!) om zoiets te doen, omdat de voorlichting van B en W summier en eenzijdig is. ’t Gaat tenslotte om een gewichtige zaak met alleen de toelichting van Bureau Beugel (die er uiteindelijk een slordige 21 miljoen aan zoudden kunnen verdienen). Binnen 14 dagen zullen er folders worden uitgereikt en zal ook een rapport met kritische kanttekeningen uitkomen van de heren ’t Hoen uit Ferwoude en prof. Alberts uit Voorst. De M. A. G. heeft t.b.v. te voeren akties, wat nu eenmaal geld kost een belangrijk bedrag zonder veel moeite van belang hebbenden ontvangen. socht wurde, mar der koe men de direk- teur fan de bank net op oansjen en om swart meitsje. Hiel de affaire is yn har eagen opblaesd om de oandacht óf to lieden fan al it goede dat Nixon dien hie en noch docht, hwant feit wie dat hy ien fan de béste of faeks wol de béste presi- dint wie, dy’t Amearika hawn hat. Dit is fansels mar ien miening en in partiku- lierenien, mar dochs goed it ek ris fan dizze kant to hearren. Nei hwat algemiene forkenningen komt it dan al gau ta hwat djipper petear. It docht dan düdlik bliken, dat op it mêd fan de soasiale foarsjenningen Ameari ka lang net meikomme kin. It binne oan de oare kant fansels ek lang net allegear re pluspunten foar üs. It famyljelibben, it mienskipslibben, ek it tsjerklik libben is dér folie hechter as hjirre. Wy krigen sterk de yndruk dat dêrre - faeks ek wol derta troch de need en it üntbrekken fan üs soasiale seker- heden ta twongen - de iene mear foar de oare bitsjut as hjirre. Al binne wy mear as Staphorst en Volendam, üs wurdt al- tyd wer it byld opdrukt fan boerkes op klompen en dat fan melkfamkes mei in boskje tulpen yn ’e han tsjin de efter- groun fan in draeijende moune (in byld dat fansels lang net kloppet). Oarsom is it ek sa dat üs, nettsjinsteande alle mo derne kommunykaesjemiddels, faek in byld foarspegele wurdt fan Afearika, dat der fier by troch is. Ek dêrre is net elk in drug-slynder of in negerhater. Sa sjoen kin ütfanhuzerij nei it lan fan pake en beppe syn nut hawwe en jow in rommer eachweid. Oars üs gasten troffen it ek net min mei safolle staesjeportretten fan üs keninklik hüs yn üs stedspaleis, mei sa’n machtige ütfiering fan it jongeskoar üt Vancouver, in jazzütfiering yn de iepen- loft üt Michigan yn it foarütsjoch, in trouwerij fan in buorfamke mei in golle noeging op de bruiloft to kommen, mei it moaiste waer foar silen en farkjen oer de Fryske marren, PCkeatsen, skots- ploechdounsjen, fierljeppen, konkoers hippique, doarpsfeesten, iepenloft lan- dei yn Geasterlan en krekt de 20.000 bi- siker yn de Izeren Kou. Wy leauwe dat Fryslan har mear as tafallen is. Om har hie der gjin Marken en Volen dam oan to pas komme hoegd. Ien wike yn it lan fan pake en beppe kin wer jier ren op tard wurde, mar soe men sokke reisbureau’s nou ek net? Gouden priesterfeest van de bekende kanselredenaar Pater N. W. H. Wouters O.E.S.A. in het Augustijnerklooster te Witmarsum. zeker bereid zijn om met U in open overleg en samenwerking ook met des kundigen te komen tot een breed opgezet onderzoek en de uitwerking van plannen die wel met respect voor het vele waardevolle van de eigen bevolking, de prachtige streek en de bestaande waarden in natuur en cultuur een ont wikkeling en werkelijke vooruitgang van dit stuk Friesland zullen betekenen. De M. A. G. en met haar de zeer vele in woners en - naar haar is gebleken - de zeer vele instanties en personen daar buiten die zich over het verloop van zaken rond het Merenplan verwonderen en verontrusten, hopen dat de gemeente raadsleden van Wonseradeel en Workum zich thans van hun rechten en plichten als volksvertegenwoordigers bewust zullen zijn en dat zij hun besluiten over het Merenplan op basis van een maximum aan gedegen informaties en met een rustig en bezonken oordeel zullen gaan nemen in de geest van de belangen van degenen die zij vertegen woordigen. Wij wensen U daarbij veel wijsheid en sterkte toe. De MAG heeft een open brief geschreven aan de gemeenteraadsleden van Wonse radeel en Workum. Op verzoek wordt deze brief hier opge nomen. Ze luidt als volgt: gemeenteraadsleden van Wonseradeel, Het tijdstip van de stemming over het Merenplan nadert snel. Op 21 augustus a.s. zullen in een besloten zitting de beide gemeenteraden nog eens over het plan worden geïnformeerd door deskundigen. De voorlichtende deskundigen zouden bestaan uit de ontwerpers en hun advi seurs van het Merenplan. Toen dit recent bekend werd, hebben de gementeraadsleden van Wonseradeel, zeer terecht, de wens uitgesproken om daarbij ook andere-niet betrokken-des- kundigen te kunnen raadplegen, hetgeen tot ieders verbazing door de burge meester werd afgewezen. met naar alle waarschijnlijkheid het Urker Mannenkoor of het Frysk Orkest en dat zal in september (de volgende maand) zijn, maar misschien komt er eerst nog wel een feestje voor de 30.000-ste bezoeker. getiteld „Historische wandelingen door Friesland” en vooral dit laatste werd door mevrouw M. Wentholt- van Gooi gretig in ontvangst genomen, „we zullen vast wel van dit boek genieten”, aldus mevrouw Wentholt. De familie Wentholt heeft nu ook een heel ander idee Friesland gekregen, ja het was honderd procent meegevallen, dochtertje Yvonne voelde er eerst zoveel voor mee te gaan op vakantie met haar ouders naar Friesland, „want daar vriest het zo verschrikkelijk”, zo vertelde zij. Ook dit bleek, getuige het prachtige zomerse weer van de vorige week, een fabeltje te zijn. De heer Andries Siemensma, namens kommissie van bijstand vertelde de familie Wentholt ook nog het één en ander over de heer Schakel, dat hij hier als krullenjongen was begonnen en dat hij nu een sukses heeft behaald, waarvoor men in de handen mag klappen. We gaan dan ook vrolijk verder met „De Izeren Kou”, vond de heer Siemensma. Ook burgemeester Pieter Tjeerdsma en de voorzitter van de stichting „Piaam” de heer A. Oosterhoff voerden het woord. De burgemeester zou graag zien, dat de familie Wentholt vanaf dit moment een beetje als ambassadeur zou optreden voor Friesland, maar ook voor „Aldfaers Erf”. De heer Douwe Deinum, die eveneens zeer nauw bij het hele gebeuren rond de museumroute betrokken is, zei onder meer het nog volgende: „Ik ben een man.(wel daar twijfelde niemand van de aanwezigen aan) die altijd geleefd heeft en altijd zal leven in de schaduw van grote geesten. Aldfaers Erf leeft ook in de schaduw, met het oog gericht op de toekomst en dat geeft reden tot overdenken”. Hij doelde hier op de financiële konsekwenties van dit alles, dat gegroeid is uit de spontani teit van één man en één vrouw (Schakel). En vervolgens aan het adres van burgemeester Tjeerdsma, dat wanneer de overheden nu eens gelijke tred hielden met het aantal bezoekers en men zou van iedere bezoeker f 1,- subsi die ontvangen, dan zou er per jaar gere kend kunnen worden op f 30.000,- De situatie van Aldfaers Erf zou dan ver zekerd zijn. Aldfaers Erf gaat dit seizoen besluiten A I I kopkes. En dan to sjen, dat binammen by it jongfolk hjirre by de fammen nou de rokjes koarter binne en by de feinten it hier langer is as yn Amearika en dat hjir yn tsjerke seis froulju komme yn ’e lange broek. Soks soe dêrre (Illinois, faeks is net rounom sa) gewoan net to tinken wêze, likenin as dat - lyk as snein tomoam yn de Martinytsjerke in frou- like alderling de foarging hat. Dat men wol tige efterlik oer üs tinkt ha bi nammen de reisbureau’s skuld mei oan. Wie it hypermoderne fleanfjild Schip hol in iepenbiering, doe’t üs gasten hjir re kamen, hiene se neffens har ynfor- maesje al trije bilangrike plakken op- socht, al wiene dy har - earlik wie ear- lik - nou net tofallen, munnymakkerij, as it dêrre wie. Se hiene al nei Marken, Volendam en nei de tsiisdragers fan Alk- maer west en tochten greatsk dêrmei al sahwat de helte fan üs lan sjoen to haw- wen. De oare helte stie troch it reisbu reau kreas mei in pear rountjes op de kaert oanjown en bistie, tochten wy it al net, üt Urk, Giethoarn en Staphorst! Nou hawar dy kant binne se dan in wike let ter ek ütset, nei dat wy bisocht ha har eat fan it Heitelan sjen to litten, eat hwant Fryslan is sa great en sa ófwiksel- jend, dêr is safolle to sjen en de histoarje komt jin rounom sa tomjitte, dat men rekket der jin in dei as hwat net sêd fan. Alles hwat alder is as siz mar treddel- hündert jier sjocht de Amearikaen mei great üntsach nei op, hwant al hwat Amearika ha mei, de skiednis fan dit lan is noch nij. De Boalserter Aldheit- keamer wie al de earste konfrontaesje, mar it Frysk Museum wie de ein fan wei. Hwat de Amearikaen fierder opfalt is, dat alles hjir wol slim lytser en smel ler is, de strjitten en de steechjes, de huzen sa ticht op elkoar, de stikjes lan, allegearre kreas yn ekerkes fordield, de skippen (sylboatsjes) en seis, de tsj erken (b.g. dy to Eksmoarre en Piaem) en de théleppeltsjes. Op de fraech oft it regear alle lan yn lytse stikjes knipt hie en elk syn part jown, koene wy min oars sizze, as dat dit allegearre de ieuwen troch sa fansels groeid wie. En hja har mar net bigripe kinne, hoe ’t dan net de ien sta- dichoan alles hie en de oare neat. En hoe wie it nou mooglik dat elk syn ei gen kij wer koe? En hja founen it ek mar hwat frjemd om hynsteljirre to iten (oars wol lekker!) ommers: hüsdieren as hounen en hynders iet men net! Skiep De Stichting „Aldfaers Erf” Is nu ook een kommissie van bijstand rijk, die ervoor moet zorgen, dat de festiviteiten en evenementen vlot en feilloos verlo pen. Zo had men voor het eind van de week de komst van de 20.000-ste Aldfaers Erf routebezoeker gepland en ziedaar deze kwam er. In de „Izeren Kou” bevonden zich zaterdagmorgen onder meer burgemees ter Tjeerdsma van Wonseradeel, oud- burgemeester Atze Oosterhoff, die voor zitter is van de sichting Piaam”, uiter aard de kommissie van bijstand en nog een aantal genodigden. De heer Yde Schakel kreeg als eerste het woord. Hij memoreerde nog even, dat hij drie jaar geleden met deze route was begonnen en dat er in die beginperiode per dag hoog uit 20 mensen een bezoek brachten aan de objekten. Anno 1973 zijn er topdagen geweest van zeshonderd bezoekers. Per jaar betekent het een klim van tien duizend mensen, en dat hadden wij drie jaar geleden beslist niet verwacht, zei de heer Schakel, maar die honderdduizend, „ik weet niet of ik dat nog beleef”. Hierna was het moment aangebroken de 20.000-ste het gebruikelijke kado aan te bieden in dit geval een fraai boeket bloemen en een boek van J. Hepkema gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad De al earder oankundige sutelaksje fan it Frysk Skriuwersboun sil holden wurde fan woansdei 19 septimber oan sneon 29 septimber ta, dat is dus tsien dagen. It bigjint wer yn Ljouwert op de Lange Piip, dêr’t der in fleurige en feestlike boekemerk fan makke wurdt mei muzyk en gans oare attraksjes. Yn de njoggen dagen dêrnei sil yn greate halen de hiele provinsje ófsutelje wurde. Soks bart fan’t jier mei kroaden en dêrom wurdt de aks je holden under it motto „Lit jo foar de kroade ride”. De meiwurking fan oerheits- en partiku- liere ynstansjes is wer bysünder rojael. De Sintrale Bibleteektsjinst yn Fryslan stelt in boekebus biskikber, dy’t krekt lyk as forline jier moai forsierd is. De CAF lit in frachtauto ride, der’t de kroaden yn kinne. De forsekeringsmaetskippij Waldsein, Ljouwerter Krante en Fryske Deiblêd „sponsorje”, der giet wer in lüdswein mei en tsien misken stelle in auto biskik ber foar it forfier fan de sutelders. De stifting „It Fryske Boek” helpt mei jild en mankrêft. Sutelders binne der noait tofolle, dat hwa’t ien of mear dagen meidwaen wol is altiten wolkom. Foar kofje en in flaubyt ünderweis wurdt soarge, mar fierders moat de meiwurking forgees wêze. (Opjaen by sikretariaet Skriuwers boun, per adres Greate Tsjerkstrjitte 20, Ljouwert, tel. 05100-20834.) De route wurdt noch neij er fêststeld. Forline jier is der acht dagen sutele en der waerd foar goed f. 20.000.- forkocht. Fan’t jier steane der tsien dagen foar, wylst de opset forbettere is. Der wurdt nou rekkene op in omset fan sa’n f. 30.000,-. It hinget fansels fan it waer óf yn hoefier soks slagje sil. De ütjowers hawwe tasein, dat hja op’e tiid har nije ütjeften klear ha sille, sadat der in rju forskaet oan nije boeken is. Boppedat is der ek fan’t jier in boekege- skink: de literaire wykkalinder, in ütjef- te fan it Skriuwersboun. t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1