het zeggen het weet mag Als u u de week Foto van Rattenplaag op de Wadden eilanden Gade SKroap 1 1 Mao in de Nederlandse politiek IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1 voor Mei de RONO bus yn gaf het volle pond Warns jowt foar Davison jazz ensemble Vrijwilligers gevraagd nat uu r beseher ni ing STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hwat hat Stifting ’e prizen forsierde weinen 1 q VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1973 112e JAARGANG No. 64 Politiek uitje Mooie woorden Lassers Ansichtkaart Erger dan voorgaande jaren Immuun voor ratten üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Zoals bekend hadden die betrekkingen de afgelopen jaren nogal wat schade op gelopen, door het geruchtmakende geval van de Chinese lassers, die zich na de ontvoering van een gewonde en later ge storven collega die wilde overlopen, ver schanst hadden in het gebouw van de Chinese legatie in Den Haag. Uiteinde lijk heeft men de lassers uit het dag en nacht omsingelde gebouw van de legatie laten vertrekken. Later was er de vlucht midden in de nacht van een zeer hoge Chinese diplomaat uit de legatie, die door zijn collega’s reeds werd verdacht van sympathieën die afweken van de zuivere leer van Mao. De man kreeg protectie van de Nederlandse, justitie en verdween later geruisloos en spoorloos naar de Ver enigde Staten, zoals destijds werd aange nomen. aan denken aardige ansichtkaart om zijn te zich naar de overkant van het water, tussen het publiek begaven en daar ver der speelden. Voor de nacht waren ook verscheidenen van hen bij Bolswarders ondergebracht, evenals vorig jaar het concert van het Desert Vocal Ensemble werd dit optreden georganiseerd door de schutterij. andere vaartuig meekomt, dan is het dier de volgende dag dood. Er kunnen ook geen schapen leven, werd ons gezegd. Op Terschelling komen sinds 30 jaar al geen ratten meer voor. Men heeft er in 1943 hermelijnen aangeschaft om de ko nijnenstand in evenwicht te houden. Deze rovers hebben ook de ratten uitge roeid. Op Texel moeten volgens zeggen wel weer duizenden ratten zijn, doch de kampeerders bespeuren hier nauwelijks iets van. De ratten aldaar houden zich op in de duinen maar in de winter komen ze naar de dorpen. Op het eiland wordt alle afval in de grond gestopt, zodat de vuilnisbelt vrij van ratten is. We vroegen de VVV op Texel hoe of het met de rattenplaag op het eiland was. Mevrouw Dekker antwoordde dat er mis schien wel zijn, maar dat ze zich nooit laten zien. De politie van Schiermonnik oog bevestigde ons dat er bij de vuilnis stortplaats wel enige ratten rondschar relden, doch dat het voor de rest wel mee viel en er dus sterk wordt overdreven. Dat antwoord kwam ook van Ameland en van de Rijkspolitie te Leeuwarden waar zulke dingen gemeld moeten worden, net als ongevallen, diefstallen etc. Daar was geen enkele melding over een ratten plaag binnengekomen. Wy stelle pas bilang yn oaren, as dy it dogge yn üs. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Sneontojoun stjürt de Rono in repor- taesje üt oer de buslijn Ljouwert-Alk- maer. Yn dy reportaesje hat Simen Dijk stra petearen mei reizigers op dit tra- jekt en mei de hearen Waalkens fan de FRAM en Klaver fan de NZH oer de hjoeddeiske bitsjutting en de takomstige üntjowing fan dizze busforbining. Dit allegearre yn de RONO-ütsjüring foar Fryslan fan ankomme sneon, 11 augus tus, de jouns fan healwei sawnen oant sawn ure fia de FM-ban, kanael 5. Als u het niet toevallig weet, raadt u het nooit. Ook dit is Bolsward, maar geen close up van de kinderboekenweek, geen uitslag van een tekenwedstrijd, geen kin- deroptocht. Het zijn de niet fantasierijke „beesten” beplakte ramen van de kleu terschool, de paddestoel bij het Juliana- park. Het kan best zijn, dat er thans al weer andere werkstukken hangen, want de heer drs. J. Reinsma maakte deze fo to al op 25 november van verleden jaar. Nu het schoolleven straks weer begint vonden we het leuk dit stukje creativi teit (van de kinderen of van de juf?) hier een plaatsje te geven. Hier worden door tientallen kinderen de allereerste stap jes gezet op een lange weg, die eens zal eindigen op L.T.S., huishoudschool, ein- Volgens medewerkers van de aktualiteitenrubriek van de NCRV-radio zou er op enkele Waddeneilanden een ware rattenplaag heersen. Duizenden rat ten, zo werd gesignaleerd, zouden op camping „Seedüne” van M. Bobbinga te Schiermonnikoog tussen de tenten doorrennen. Volgens campinghouder en kampeerders zou de plaag dit jaar veel erger zijn dan vorige jaren. De rat ten moeten in 1943 op het eiland zijn gebracht. Ze werden aangevoerd door een vaartuig, dat stro bracht voor de aldaar gelegerde Duitse soldaten. Ter bestrijding ervan worden in de wintermaanden z.g. Kumerinekistjes geplaatst, waarin vergiftigde haver ligt. In het vakantieseizoen worden die natuurlijk weggehaald en veilig opgeborgen, omdat ze gevaarlijk zijn voor kinderen, aldus de Harlinger Courant, die verder weet te melden: Omdat it wolris in toer is om goede idéen to finen foar de Fryske doarpsfestivitei- ten dy’t origineler binne as Pipo of it spul sünder grinzen en mear op it eigen ge west bitrutsen, hat de Stifting „Siach by Warns 1345” in list mei in tritich On derwerpen gearstald foar forsierde wei- nen. Dat stiet binammen ek yn forban mei it kommende regearingsjubileum, mar ek weinen fan oare doarpsfeesten yn augustus en de earste helfe fan septim- ber kinne der mooglik gebrük fan meit- sje. Dat de Stifting him net allinne bi- heint ta de jierlikse bitinkingen op it Reade Klif is bikend üt de üntfangst fan prof. Fridsma üt Amearika yn 1971 en it meidwaen oan de bitinking fan Knep- pelfreed yn de winter dêroan. Dizkear steane de folksfeesten yn ’e belangstel ling. De Stifting hat nou bütendat prizen bi- skikber steld foar de béste forsierde wei nen en in bisündere priis foar de alder- moaiste(n). Elk doarp dêr’t forsierde weinen op- makke wurde, .of elke kommisje of for- iening dy’t mei in wein komt, kin him opjaen by de Kommisje Festiviteiten fan de Stifting, Kleasterloane 3 yn Burgum. Men kriget dan in formulier en in list mei Onderwerpen, as men dér bilang by hat. (der wurdt forsocht f 1,-, byg. oan postsegels by to sluten). Der moat by stean hoenear’t de weinen to sjen binne c.q. de optocht is, en dan komt de kom misje to karren. Op groun fan dy karring wurde prizen biskikber steld. It moatte weinen wêze dy’t in Frysk Onderwerp bihannelje: in episoade üt ’e Fryske skiednis, Iykas Friezen en Romeinen, kleastertiid, krüs- tochteen, de bisettingstiid, walfiskfarderij of feiten üt ’e doarpsskiednis. Ek soksa- hwat as „It grouwe pak” üt ’e Rimen en Teltsjes of it giseljen fan Haeije Trom petter üt It Jubbeljier soe grif kinne. Dêrnjonken steane oare Onderwerpen as Fryske sporten (keatsen, aeisykjen, fier ljeppen) en aktuele Fryske dingen as milieuforsmoarging, Wyldemerk, Frysk op skoalle, ensfh. It moat op Fryslan slaen en in Frysk opskrift ha. De moaiste weinen wurde dan noege om ein septimber op in sintrale karring to forskinen. Foar guon sil dat in hiele reis wurde, mar in goegunder hat makke dat de Stifting de reiskosten dêrfoar biskik ber stelle kin neffens in bipaelde noarm. Sa mooglik sil dat sintrale plak it Reade Klif wêze, dêr’t de Friezen yndertiid de greve Willem IV fan Hollan en Hene-. gouwen forsloegen en dêr’t alle jierren de bitinking halden wurdt. Foar dy einkarring wurde Fryske kunstners fre- ge om to bioardieljen. Bütendat sille der Stuut te Burgwerd nl. geadopteerd, na dat het na een .hondeleven’ in het Leeu warder Dierenasiel voorlopige veilige be schutting had gevonden. Nu is het erg lief maar het kon de vreemde hobby op het dak te klimmen moeilijk afleren. Daar is nu in ’t overigens gastvrije Burg- werder tehuis een stokje (zeg gaas) voor gestoken. Het „Kom van het dak af” behoort nu tot het verleden. Foto D. Dekker F- Het lijkt op het eerste gezicht een wat vreemde gedachte maar toch mogen we er van uit gaan dat de grootste der Chinese mandarijnen, de heer Mao Tse Tung, zich dezer dagen verdiept in de in en outs van de Nederlandse politiek in het algemeen en in de constellatie van ons partijwezen in het bijzonder. Dat betekent dat hij zich door een ijverige functionaris van de Chinese am bassade in Den Haag, die daarvoor speciaal naar Peking is teruggereisd, de verschillen laat uitleggen tussen Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk Historische Unie. Moeilijk. Om over de subtiele verschillen tussen de Staat kundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Verbond maar te zwijgen. Het verschil tussen de Politieke Partij Radikalen en de Pacifistisch Socialistische Partij is trouwens ook niet in twee woorden uit te leggen. De democratie is vermoeiend, zoals we al wisten. zetten. Zo schreef hij op doorreis naar Roemenië vanuit de Hongaarse hoofdstad Boedapest nog gauw een brief aan zijn waarnemer minister De Gaay Fortman met de vraag nog goed aan dit en dat te denken Met name aan de snelle benoe ming van Dr. Ruppert tot vice-premier van de Raad van State. Zou Joop er ook werkster een sturen Op zaterdag 1 september 1973 houdt de afd. Natuurbeheer, regio Noord van het Instituut voor Natuurbeschermingsedu- catie (I.V.N.) een werkdag in de Aide Feanen (Oude Venen) te Eernewoude (Fr.). Dit gebied, groot 2000 ha. waarvan 850 ha. eigendom van de Provinciale Vereniging voor Natuurbescherming „It Fryske Gea”, is een uitgestrekt gebied van riet, moeras en water. Willen we dit gebied als zodanig bewa ren, dan moet er steeds worden inge grepen door de bosopslag uit de riet- en moeraslanden te verwijderen. We zouden anders slechts een moerasbos overhou den, hetgeen landschappelijk veel minder aantrekkelijk is. Dit werk is zeer arbeidsintensief, zodat „It Fryske Gea” daarbij graag hulp van vrijwilligers wil inschakelen. U kunt hier allen aan meewerken door op 1 septem ber te Eernewoude te verschijnen. Ieder boven de 15 jaar is welkom. We verzamelen voor Café Viglust; van hier uit wordt dan naar het werkterrein ge varen. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij Mevr. W. Wedman Paterwoldseweg 590 Groningen, tel. 050 - 254811 of Mevr. M. Sjollema-Strijbos Marijkestraat 21, Leeu warden. Tel. 05100 - 20916 (b.g.g. 05100 - 22930). prizen biskikber wêze, under mear de Fryslan-priis dy’t troch Friezen üt Amea rika tasein wurdt. De Kommisje Festiviteiten hat de ge- meentebistjüren birjocht dien fan de pri zen dy’t biskikber komme. Dit spesiael yn forban mei it regearingsjubileum oare moanne. Omdat doarpsfeesten mei in op tocht yn Fryslan al lang in tradysje bin ne, sille ek weinen dy’t op oare tiden ride yn ’e bineaming komme kinne. It telefoannümer fan ’e Kommisje Festivi teiten is 05116 - 2245. Sommige bewoners van Ameland bewe ren dat er ook daar meer ratten zijn dan andere jaren. Ze houden zich daar echter alleen op in de omgeving van de vuil stortplaats. Volgens de heer De Boer van gemeentewerken hebben de kampeerders er geen last van. Men heeft er een boven grondse stortplaats zonder enige verbran ding. Er zijn twee mogelijkheden om van het vuil af te komen. De eerste is een verbrandingsoven en de tweede afvoer van het vuil naar Friesland. In de afge lopen winter zijn hier talrijke ratten, welke zich in de duinen ophielden, van kant gemaakt. digen op mavo, havo of zelfs op de uni- versiteit. En meen niet dat het er wei nig toe doet, die allereerste stap. Psychologen kunnen het u vertellen, dat juist dit allereerste prille begin van een schoolloopbaan er een beslissende kan zijn. Het kind treedt uit de veilige be slotenheid van het gezin hier in een ge heel andere gemeenschap. Dat is voor dit kind, zo het niet in de peuterspeel- plaats is geweest of opgevangen werd in een creche, een geweldige stap, een stap die hij echter meestal neemt met een soepelheid hem eigen. Met de nieuwe paddestoeltjes wensen we alle kleuters van Bolsward, die dit jaar de „grote” stap doen, veel succes. Waarom getroost Mao zich zoveel moei te? De reden is eenvoudig en bekend. De ze maand gaan een tiental Nederlandse parlementariërs naar het rijk waar de zon nooit onder gaat, maar dat altijd nog wat geheimzinnige, geïsoleerde en mys tieke China. Communistisch China. Het bezoek is een aardig uitje voor deze par lementariërs en voor sommige fractielei ders omdat hen een leuk intermezzo tus sen de voor hen zo zwaar geweest zijnde kabinetscrisis en de lange debatten en het vele werk dat het komende najaar weer te wachten staat. Politiek gezien is het bezoek ook een soort bekroning op het herstel van de normale betrekkingen tussen China en Nederland, dat nog on der de vorige minister van Buitenlandse Zaken drs. Norbert Schmelzer tot stand kwam. Intussen zwoegen op talrijke Haagse kan toren en burelen groepen ambtenaren met hun telraampjes op de cijfers die op de nieuwe rijksbegroting voor 1974 moe ten worden ingevuld. De verdeling van de pot over de diverse departementen staat al vast; nu gaat het erom de afzon derlijke begrotingen in te vullen. Op deze plaats is reeds uiteengezet wat ons zo al aan lastenverzwaringen boven het hoofd hangt en hoe moeilijk Vadertje Staat - lees Joop den Uyl cum suis - het heeft om de touwtjes aan elkaar te kno pen. Den Uyl kan zelfs op vakantie de sores in ons vaderland niet van zich af Zo zagen wij Tobias. Met Tobias is het in het duister. Het dier werd door familie in meer dan één opzicht een vreemd ge val. Aan de naam zou men denken min stens met een reu te doen te hebben, maar Tobias werd inmiddels verleden jaar moeder van een nest van acht wel geschapen jongen die echter wegens drei gende overbevolking niet allemaal de volwassen leeftijd hebben bereikt. Tobias is een kruising tussen een Duitse smous hond en een bouvier. Haar leeftijd is on geveer 2*/z jaar en de afkomst hult zich De thuisblijvers hebben iets gemist maan dagavond in het Julianapark te Bolsward. De Davison High School Jazz Band bracht een handvol liefhebbers, die met paraplu’s de regen weerstond, tot onver biddelijke „we want more’s”, zo vertelde de Leeuwarder Courant enthousiast over het reeds eerder door ons gesignaleerde concert. De 21 leerlingen van deze middelbare school uit Michigan vormden niet alleen een idyllisch plaatje met hun goudkleu rige instrumenten in de muziektent, waaromheen de zwanen zwommen, zij leverden ook een gedisciplineerde varië teit aan jazzstijlen, waarvan de meest swingende ook het meest aanspraken. De big band is op een tournee van twee weken door Europa. Twee optredens in Londen zijn al achter de rug, één in Zeebrugge en één in Parijs staan nog op het programma. De ontvangst in Londen was minder enthousiast dan in Bols ward, vonden de bandleden, vandaar dat zij er geen van allen voor voelden dit concert vanwege de regen te halveren, zoals veiligheidshalve de bedoeling was geweest. Na een uur was elk nummer ’n toegift, zodat de doorzetters tenslotte vrijwel het hele repertoire te horen kre gen. Dat repertoire liep uiteen van springle vende classics als One O-clock Jump, pre tentieuze totaalmuziek als Also Sprach Zarathustra: 2001 en gevoelig werk als Wolf Kond, Of Fool Am I. Jazzmuzikan ten zijn al jaren niet alleen mannen meer. De band telt vier meisjes, van wie alt saxofoniste Cindy Bijers met durf en in zicht soleerde. Van de jongens viel vooral haar collega-altist Joe Wright op, die ware, ongrijpbare feeling paarde aan een beginnende meesterschap over zijn in strument. De jongelui, geleid door hun muziekle raar en arrangeur Robert Longfield, en begeleid door twee ouderparen, waren ongedwongen gekleed. De ongedwongen heid werd tegen het absolute einde nog eens benadrukt, toen de koperblazers Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vlieland is immuun voor ratten. Daar kan geen enkele rat leven, vertelde men ons. Wanneer er een rat met het een of De campinghouder verwijt zijn kampeer ders, dat ze zelf de oorzaak zijn van de toenemende rattenplaag. Velen houden zich niet aan de voorschriften en werpen etensafval zomaar achter caravan of tent. De weggeworpen etensresten lokken de ratten, die zich normaal ophouden op of rond de vuilnisbelt, naar de camping.. Ook eten, dat open en bloot in een tent ligt is een begeerde prooi voor de ratten. De kampeerders kunnen meehelpen het probleem op te lossen door etensafval in de aanwezige plasticzakken te deponeren. Duidelijk is dat het niet dit soort zaken zal zijn waarover de Nederlandse kamer leden zich met hun Chinese gastheren zullen onderhouden. Er zullen wel mooie woorden gesproken worden over vriend schap, toenadering, wederzijds begrip, wereldvrede, etc. etc. En de kamerleden zullen de kans om vele bezienswaardig heden te bezoeken niet verloren laten gaan. We zullen er thuis achter de buis echter allemaal fijn van mee kunnen ge nieten. We gaan als het ware ook een paar weken op reis naar het Rode Rijk van Mao. Immers het N.O.S.-journaal vliegt mee, ook ten behoeve van andere N.O.S-rubrieken, en ook een groot aantal omroepen laat zich niet onbetuigd. De grote dagbladen zullen evenmin achter blijven. Al met al: de berichtgeving gaat binnenkort op de Chinese toer. De Haag se mandarijnen bezoeken hun Chinese collega’s. Als het even kan houdt Wim Kan er voor zijn nieuwe programma vast een paar goeie aan over.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1