Geen „bewaarplaats kome voorziening Gate Sluw Peuter speelplaatsen in Friesland als paddestoelen uit de grond bondsspaarbank bolsward MM Fan stêd en llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll voor het ver zamelen van kleine bedragen Hebt u al een SPAARBUSJE in huis STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND H2e JAARGANG No. 65 DINSDAG 14 AUGUSTUS 1973 Wymbritseradeel. Voorwaarden Friese situatie Peuterspeelzalen genietend van het fraaie zomerweer een geduchte aanval op hen gedaan, toen tien tallen bewoners van Bloemkamp soms W.K.N. vanuit hun rolstoel, of zelfs vanaf hun bed trachtten een visje te verschalken. Provinciale taak Belang van het kind voorop Geen „bewaarplaats” üs hjoed to sizzen Woonsituatie EFKES VN TINZEN Advertentieprijs: 21 ct per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Hoe fier in minske ek giet, hy bigjint by syn eigen doar. Hwa’t seit, dat hy net misse kin, is der al mei dwaende. Elk moat sjen hwer’t syn eigen merje mank giet. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De woonsituatie, in grote wijken met flatgebouwen of met druk verkeer op straat, of wel in de afgelegenheid op het platteland, bemoeilijkt vaak het leggen van kontakten in de ontwikkeling met leeftijdsgenootjes. Daarbij komt dat onze de samenleving van de moeder en het kind op redelijke wijze tegen elkaar worden gesteld en afgewo- De kontakten met de rijksoverheid lopen via de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland (W.K.N.) te Oosterbeek als landelijke bundeling van deze werksoort. De situatie op rijksnivo kan worden af gelezen uit een schrijven van de Staats secretaris van CRM uit 1970 aan de ge meente Amsterdam, waarin deze stelde dat een subsidieregeling voor kinderdag verblijven voorlopig niet door hem zal Gesteld werd reeds dat de laatste jaren peuterspeelzalen door het gehele land werden opgericht, hetzij door instellingen hetzij door particulieren. Het is wense lijk dat omtrent de voorwaarden waar aan peuterspeelzalen dienen te voldoen, alsmede omtrent de doelstellingen van deze voorzieningen en de mogelijkheden tot financiering nauw tussen de overheid op alle nivo’s en het particulier initiatief plaatsvindt. Wij menen dat er een aantal redenen zijn die het wenselijk maken dat met name in Friesland bijzondere aandacht aan de opzet van deze nieuwe werksoort wordt besteed: In het kort bestek van dit artikel is het niet goed mogelijk om alle gedachten zowel pro als contra de peuterspeelzaal uiteen te zetten, wel hopen wij iets meer informatie verschaft te hebben over deze nieuwe werkvorm. Een nadere confron tatie kan het best via de dagelijkse prak tijk plaatsvinden. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad Reeds werd erop gewezen dat bedoelde voorzieningen van nut kan zijn zowel in het belang van de samenleving als van de moeder. Het is echter gerechtvaardigd om in dit verband het belang van het kind voorop te stellen. Het belang van het kind vindt men dan ook de sterkste beweegreden die voor dergelijke voorzie ningen pleiten. Er wordt op gewezen dat in onze maatschappij er vaak situaties zijn die het voor het kind moeilijk maken om de nodige speelervaring op te doen. Betrekkelijk algemeen wordt er varen dat het huidige kleine gezin niet voldoende speelruimte en mogelijkheden tot kontakten te bieden heeft. Het is een feit dat „kindercentra” de laatste jaren bijzonder in de belang stelling zijn gekomen. Door het gehele land zijn en worden er initiatieven ontplooid tot oprichting van kindercentra door allerlei mensen die deze voorziening verlangen en er de waarde van inzien. Het aantal van deze cen tra vertoont dan ook een onstuimige groei. Zij zjjn onmiskenbaar aanwezig in onze samenleving. Gedeputeerde Staten van Groningen stelden in 'n nota over dit onderwerp: de overheid kan - hoe men er ook (principieel) tegen over meent te moeten staan - niet voorbijgaan aan dit nieuwe fenomeen op het terrein van het maatschappelijk welzijn, aldus onlangs De Rider, tijd schrift voor het provinciaal opbouworgaan in Friesland. De term „kinder centrum” wordt gebruikt voor voorzieningen van onderscheiden aard n.l. resp. voor kinderdagverblijven (crèches) waarin kinderen van 0-6 jaar da gelijks worden opgevangen en voor peuterspeelzalen, waarin peuters van 2-4 jaar enkele ochtenden of middagen per week de gelegenheid krijgen zich te vormen in kontakten met leeftijdsgenoten. worden bevorderd. Wel had hij een ver zoek om advies doen uitgaan aan een aantal adviesinstanties inzake een wet geving op de kinderopvangmogelijkhe- den in eigen woon- en leefmilieu. De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft daarentegen gesteld dat een wet die zich beperkt tot het stellen van kwaliteitseisen, zonder daar een finan ciële stimulans tegenover te stellen, een averechtse uitwerking zal hebben. Intus sen hebben gemeentelijke overheden op vele plaatsen in de praktijk erkend dat met name de gemeenten in deze tussen tijd een voorlopige stimulerende en regu lerende taak te vervullen hebben. Ook Bolsward heeft dat gedaan. Daarnaast dient zich de vraag aan in hoeverre de provinciale overheid op dit terrein een taak heeft. ner fan de Fryske tael en ek fan de Fryske skiednis. Sa hat hy foar en nei hiel hwat bydroegen ta it gearstallen fan it Frysk wurdboek. Jierrenlang, oer it tiidrek fan 1901-1911 wie hy fanwe gen deputearre steaten lid fan de kom- misje fan tasicht op de biwurking fan dat wurdboek. De lettere wurdboeken binne der gauris op tobekfallen en men moat dit wurk net to licht achtsje. Syn sin foar histoarje en hjoed de dei soene wy ek sizze syn sin foar kreativiteit, hat hy ek ütlibbe yn it gearstallen en ynin- oar setten fan histoaryske optochten. Wy neame dit efkes, hwant ien fan de moaiste optochten, dy’t Boalsert ea hawn hat (hwa hat der noch foto’s fan?) wie dy fan 1908, halden by it greate Gysbert Japiksfeest dat Boalsert doe bilibbe hat, by hokker gelegenheit as wy üs net for- sinne ek it tinkstientsje yn de gevel fan syn bertehüs oan de Wipstrjitte (tsjin- oer de Koumerk) pleatst is troch de Fryske Krite fan Boalsert, dy’t sünt dy tiid foar it ünderhald stean moat en dat ek docht. Buten Sjirk Linses van der Burg (meas- tal koartwei Sjirk Linses) syn tal fan fan forslaggen, oantekeningen ensfh. fan it Selskip, noch altyd to finen yn aide jiergongen fan „Forjit-my-net” is syn üt- jown Frysk wurk, aimeast proaza, of sa’t men dat doe neamde ünrym, hjir en dér forspraet, mar nou meastal min mear. to efterheljen. It waerd fakentiids yn it Ijocht jown, allinne ündertekene mei foarletters of under de iene of oare skül- namme. Dy skülnammen wiene destiids tige hiem, mar foar de skriuwers fan de Fryske literatuer-skiednis is it om der raer fan to wurden. Der is nammers gjin bigjinnensein oan en sykje dat nou noch allegearre üt. Ommers by de redaksjes fan de Fryske tiidskriften waerden de hanskriften fakentiids net biwarre en in archyf likemin. Men moat al in wakker fyn ear ha en plüzje nou noch üt hwat fan hwa is, in poepetoer! samenleving steeds hogere eisen gaat stellen wat betreft sociale ingesteldheid van de mens en zijn vermogen om veel voudige relaties aan te kunnen, wat daarom ook zó vroeg mogelijk moet wor den geleerd door het kind in omgang met andere kinderen en volwassenen. Duide lijker wordt beseft hoezeer de periode van 0-4 jaar belangrijk is voor de latere ontwikkeling. Het is zaak in deze periode aan kinderen de mogelijkheid te bieden te leren door hun omgeving, die dan zódanig dient te zijn dat leerprocessen voor wat betreft de verstandelijke, de motorische en de kreativiteitsontwikke- ling op gang worden gebracht. Het spreekt vanzelf dat dit in nauw overleg én in samenwerking met de ouders dient te geschieden. a. de geringe bevolkingsdichtheid be moeilijkt in feite het tot stand brengen van deze voorzieningen in een evenwich tig patroon over de gehele provincie ver spreid. Toch lijkt het niet juist wanneer alleen kinderen uit min of meer verste delijkte gebieden van deze voorziening gebruik zouden kunnen maken. Vaak wordt gesteld dat juist milieu-invloeden mede oorzaak zijn van de naar verhou ding geringe participatie in onze pro vincie in vormen van voortgezet onder wijs. Het lijkt daarom wenselijk dat een aantal provinciale organisaties die advi seren omtrent vorming en onderwijs tesamen met de stichting kindercentra Friesland konkreet gaan bezien in hoeverre van peuterspeelzalen gebruik kan worden gemaakt om de kansen van de kinderen op persoonlijke ontplooing te vergroten, b. de eigen moedertaal van veel peuters in Friesland vormt een tweede reden om te benadrukken dat extra zorg besteed dient te worden aan de opzet van deze werksoort. Het lijkt ons dat friestalige gezinnen met recht en rede mogen stellen dat de ontplooing van het kind waartoe de peuteerspeelzaal kansen biedt, vermoedelijk alleen verantwoord kan geschieden, wanneer erkend wordt dat het eigen instrument van denken en expressie van de friestalige peuter de eigen friese taal is. Nader overleg met en begeleiding vanuit de provinciale orga nisaties die op het gebied van de eigen taal adviseren, lijkt daarom bijzonder gewenst. S. van der Burg, notaris to Makkum, (Foarsitter fan it „Selskip foar Fryske Tael- en Skriftenkennisse”). Sjoch ek it artikel Fan stêd en lan yn dit nümer. Ha jimme lezers dat ek wol, as jimme ris ünforwachts each yn each steane mei it forline? Wy bidoele om dan efkes yn tinzen to tóvjen by in tiid fan lang al foarby. Sa gyng it üs, doe’t wy langlês- ten op it hege en himmele hóf om it ai de tsjerke fan Jelsum sochten nei in sark fan üs oerbeppe, dy’t wy lykwols net mear founen. Hwat'wy dêrre wol founen wie de stien op it grêf fan Sjirk Linses van der Burg, yn libben notaris to Mak kum en yn syn tiid in forneamd man. Wy hiene by it skriuwen fan de searje artikels oer de tsjerkhóven yn üs omkri- ten yn Makkum neat fan him foun en der doe sa net by stil stien, mar wy hie ne it witte kinnen, hwant yn maeimoan- ne 1865 sette de famylje Van der Burg him yn Jelsum nei wenjen en soe dêr re honkfêst wurde, ütsein dan letter Sjirk. Hy wie noch mar goed twa jier aid, doe’t er mei syn alden en broer Jan Hwat hat Her lijkt wenselijk dat in Friesland wordt onderzocht in hoeverre er behoef te bestaat aan dagverblijven voor kinderen uit normale milieus. Er doen zich situaties voor waarbij de samenle ving het accepteert dat de vrouw overdag werkt. Gedacht kan worden aan alleenstaande vrouwen en weduwen, maar ook aan echtgenoten die het wenselijk achten dat man en vrouw ge zamenlijk zorgen voor de inkomsten voor het huisgezin. Ook zien we thans dat de samenleving het betreurt wanneer een vrouw die een goede en kostbare op leiding heeft gehad deze niet meer vruchtbaar kan maken voor de samen leving. Het is dus juist dat de belangen Der hat wol in plan bistien om de Frys ke skriuwerij fan Jan Linses en fan syn bruorren (ien fan har skreau it biken- de „Dêr’t de lyk it lan omklammet”, it „Heitelan” en suver üs twadde folksliet) as sammelwurk yn boekfoarm üt to jaen, mar it is der foar safier as wy it witte net fan kommen. Noch in aktiviteit op it Fryske mêd fan de Makkumer notaris (dy’t ek ynspirear- jend wurke hat op in oare „Fryske” no taris Bauke Tuinstra to Wommels?) wie syn Fryske sprekkerij. Forskate jierren oanien wie Sjirk Linses altyd golwei to finen foar it halden fan Fryske winter- jounelêzingen by kriten, nutten en oare selskippen. Der wie doe noch gjin TV en radio en in Fryske sprekker wie as it gjin toanielstik lije koe, destiids wakker yn de moade. Nei 1906, doe’t er syn frou forlear is hy der lykwols mei ophalden. Fan syn bikende lêzingen, dêr’t hy de Fryske doarpen yn üs omkriten mei óf- reizge neame wy: Bearn Wever, Goeddwaen, Ljocht en skaed en It wite wiif, allegearre stikken yn de kategory „earnst”’. De „koartswyl” lei him sa goed net. As wy efkes toevje by syn stien op it Jelsumer hóf giet it troch üs hinne, dat der faeks sa op it earste each net folie mear oer is fan it krewearjen fan dizze nommele Fries. Of dochs wol? De namme fan Sjirk Lin ses is noch net alhiel forgetten en soe it to fier socht wêze as wy sizze dat de nommele Fryske geast, dy’t elk yn Wün- seradiel altyd opfalt ek net mei troch him bifoardere is? Hy wie in foarbyld en soks wurket altyd nei. Binne der noch guon, dy’t him skoan kennen ha en dit artikel noch oanfolje kinne, dan graech. Wy wize ek op de foto fan him earne oars yn dit blêd. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De laatste jaren valt het aksent meer op de peuterspeelzalen. De verschuiving in de motieven waarom men gebruik maakt van kindercentra brengt mee dat over het algemeen de voorkeur wordt gegeven aan een opvang voor enkele dagen per week. Kindercentra werden in het verleden vaak gezien als voorzieningen die nodig waren om in bepaalde moeilijke sociale omstandigheden een opvangmogelijkheid voor het kind te bieden. Men ging daarbij van uit dat alleen wanneer de moeder om een of andere reden niet in staat was het kind geheel zelf te verzor gen, opvang in een kindercentrum over wogen kon worden. Sociale en medische overwegingen gaven dus hierbij de door slag. Dat dit stigmatiserend heeft gewerkt op het verschijnsel peuterspeel zaal is van hieruit begrijpelijk. In onze provincie werd in 1971 een pro vinciaal overlegorgaan kindercentra in Friesland opgericht om in samenwerking met de Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland te Oosterbeek coördinerend en stimulerend op te treden. Dit overlegorgaan is begin 1973 omgevormd tot een provinciale stichting: de stichting kindercentra Friesland, welke de op dit moment ruim 35 peuterspeelzalen in Friesland tracht behulpzaam te zijn bij haar werkzaamheden, met name ook bij de methodische aanpak van deze leef tijdsgroep door middel van het organiseren van diverse soorten kursus- sen. Ruim 1600 kinderen nemen voor en kele ochtenden of middagen per week deel zijn, af gezien van hulp van moeders en stagiaires, ruim 80 leidsters betrokken. Nog dagelijks wordt de oprichting van nieuwe peuterspeelzalen gemeld, momen teel zijn er zes in oprichting. Linses nei Jelsum kaem, hwant hy wie op 6 mrt. ’63 berne yn ’e Pein (Opeinde, Sm.). It wie yn datselde Jelsum dêr’t er syn jongesjierren trochbrocht en syn dreamen dreamde. Hy soe earst yn it boerebidriuw oplaet wurde, lyk as it des tiids wol wenst wie, hwant om de bern in oar birop kieze to litten as dat fan de aldelju, kaem ornaris net by de lju op. In bakkerssoan waerd bakker, in weinmakkerssoan weinmakker, dat wie doe sa. Mar doe’t Sjirk Linses amperoan 16 jier aid wie, rekke hy, foaral mei op oanstean fan master T. Hoekstra fan Jel sum, noch oan it learen. Nei’t er yn 1886 doe’t er tiidlik op ’e Sweach wenne, kan- didaet notaris wurden wie, hat er wurk- sum west op ünderskate notariskantoa- ren, ü.o. op dy to Wergea en to Boazum, oant hy yn 1898 bineamd waerd as nota ris to Makkum. Hy krige yn de rounte fan syn amtgenoaten al gau in goede namme en wjierd sadwaende lid fan de Keamer fan Tasicht op de notarissen yn Fryslan. Hy waerd al gau in man fan ge- sach, by hwa’t men graech kaem om rie. Ek de polityk hie syn oandacht en sa waerd hy ü.o. lid fan de Provinsiale Steaten fan Fryslan. Moai gau wie hy meibistjürder fan allerhande forieningen en selsskippen. Lyk as ek syn bruorren yn Jelsum, by hwaens mem en harsels as wy it goed ha de letter sa bikende Fryske skriuwer Hoatse de Jong as feint en arbeider wol tsjinne hat, wie Jan Linses in waerm foarfjochter fan de Fryske tael. Sa wie hy fan 1896-1910 al- gemien skriuwer yn it Haedbistjür fan it Frysk Selskip foar Fryske tael- en Skriftekennisse (it saneamde „Aid Sel skip” fan 1844). Fan 1910-1914 wie hy yn datselde haedbistjür bysitter en yn jan- newaris 1914, krekt foar de earste wrald- kriich, dy’t üs lan foarbygyng, mar dochs wol rekke hat, waerd hy as opfolger fan master C. Wielsma ta Selskipsfoar- sitter bineamd. Gjin wünder, notaris Van der Burg stie bikend as in tige ken- van van over gen. Daarbij valt dan niet te ontkennen dat kindercentra, waarbij het mogelijk is dat in goed overleg met de ouders aan de ontwikkeling van het kind wordt gewerkt, niet worden gezien als „bewaar-plaatsen” maar als voorzienin gen die juist ook in die ontwikkeling van het kind een waardevolle funktie kunnen uitoefenen. Er kunnen dus konkrete re denen aanwezig zijn die de aanwezigheid van een dagverblijf wenselijk maken, maar gewoonlijk zal een voorziening als een peuterspeelzaal voldoende zijn om de positief beoogde bijdrage aan de ont wikkeling van het kind te kunnen be werken. Het is dan ook vooral de peu terspeelzaal die thans bijzonder in de be langstelling staat. aan een peuterspeelzaal. Hierbij Als er in de vijver bjj Bloemkamp nog

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1