Ignaas Brekelmans vertelt over de nood actie „Mensen in de week Foto van Sabe Skroar ai pRI e.-- él-; De verschrikking in de Sahel-landen M Ml i ïMMi Mig Noch eat oer in Boalserter dichteres 66 ALGERIJE 1' SOEDAN ZAÏRE lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 4 Hwat hat Raadsvergadering Wonseradeel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND |i i .jtStk Spaa Li UB B -1 - 1L i ÜE 112e JAARGANG No. 66 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1978 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderaded, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Per vliegtuig BERNESMERT LfBIË EGYPTE? 'Al I’ ethiopiT MS». 'KENiA uit Belgische hulp Meer dan rijst Regenwater Transport de niet Helpt u mee? gemeenteperso- bestemmings- bestemmings- Boalsert G. Bijl-de Jong. NIGER TSJAAOj Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Naar schatting zes miljoen inwoners van de Afrikaanse landen Senegal, Maureta nië, Niger, Opper-Volta, Mali en Tsjaad, gelegen in de strook ten zuiden van de Sahara, worden geteisterd door een ver schrikkelijke droogte. In deze zogenaam de Sabel-landen is nu al voor het vijfde achtereenvolgende jaar te weinig regen gevallen. Het vee vindt niets meer te eten en sterft; de boeren zien hun zaden verdrogen. In sommige delen van het ge troffen gebied zjjn bijna alle kinderen van de peuterleeftijd en is tachtig pro cent van de veestapel ai gestorven. Het getroffen gebied is in zwart aange geven. in de er leven en opdracht dit giro- Lytse Jan en Anke slüpe Op ’e teantsjes troch it hüs Mem is siik en dêrom binn’ hja Beide stil nou as in müs. Yn ’e greate, tsjustre keamer, Leit de leave sike mem; Jimmer mar yn hege koartsen, Betterskip is net to sjen. Hja wit fan gjin man en berntsjes Dagen leit se sa oanien, Om ’e lytse Jan en Anke Tinkt der nou hast ek gjinien. ’t ’t Famke waerde kjel to wekker, Earst bigriep se neat der fan; Hearde mar mei loddr’ge eachjes, Nei’t forhaeltsje fan broer Jan. Ringen hat se better oandacht; ’t Hiele slieprichheit is oer; Sit mar rjucht oerein yn ’t bêdtsje, Is allyk as hy, fol fjür! Jan helpt har üt ’t ledikantsje; Beide knibb’lje op 'e flier; Freonlik moantsje skynt krekt efkes Op it Ijochte en ’t swarte hier. Mei har lange wite jüpen, Bleate fuotsjes, blank en tear, Mei de holtsjes, from mei boppen, Lykje ’t berntsjes fan ’e Hear! Kald en kil is 't yn ’e keamer Stil en helder is de nacht, En dêr boppe oan ’e Himel Strielt de moanne yn folie pracht. Alles rest en elk forjit nou, Hwat de dei fan moarn him wacht. Mar twa lytse minskeberntsjes Witte fan gjin dei of nacht. „Kom nou ju, wy moatte bidde, Siz dou ’t my mar efter nei: „O, dat nou üs leave memke Dochs wer better wurde mei! Goede Hear, dêr yn ’e Himel, O, wy halde sa fan mem, En net ien kin har mear helpe, Wol’ nou doch ris by har sjen? Jo, Jo kinne, hwat Jo wolle, Dat hat üs heit wol faek ris sein; Toe mar wy woll’ Jo wol helje Mei üs kêdde foar de wein!” „Dat hoecht net forgees to barren, ’k Ha der hiel wol hwat foar oer, Ik myn knikkerts en myn tromme En dy moaije, hege toer. Anke jowt it aldermoaiste, De pop mei it echte hier, Dêr ’t hja lésten op har jierdei Tige yn it skjk mei wie, Jow dat dan mar oan jou Jngels, De eerstvolgende openbare raadsvergade ring van de gemeente Wonseradeel zal D’ oare jouns, as Jan en Anke De holle yn it kjessen ha, Komt heit yn ’e keamer rinnen Laket harren fleurich ta, Bücht him djip oer beide bêdtsjes Seit dan mei in triljend lüd: „Mem is gans in bytsje better, Hja is sünder koartsen hjoed; Dokter seit, s’ is net sa siik mear, Sliepte moai de hiele nacht, Kom, klaei jim’ oan foarsichtich, hear! En doch alles tige sêft.” „Mem wurdt better!” ropt it jonkje, „Dat wist ik al fan ’e moarn!” Wylst sjocht er mei strielend’ eagen Lytse Anke fleurich oan. Handich klaut’rje s’ üt ’e bêdtsjes *p Eltse knibbel sit nou ien. En sa wurdt yn alle ünskuld, ’t Forhael him fan ’t bidden dien. Heit syn eagen stean fol triennen, Stiif triuwt hy syn bern oan ’t hert, Fielt nou, hwat er noch net wiste, Dat ’r ek is in „Bernesmert”. Dy meije alles halde, Hear! Wurdt üs mem dan mar wer better Dan hoeg’ wy it dochs net wer.” Efkes letter bring’ de berntsjes, Al har boartersguod, hiel stil Nei de keamer, dêr ’t hja sliepe Dêr ’t de Hear it helje sil. worden gehouden op maandag 27 augus tus, ’s avonds 7.30 uur, ten gemeentehui- ze te Witmarsum. Faek is biskiedenheit neat oars as H langstme twaris priizge to wurden. As de mearderman komt moat de min- derman wike. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS VftC. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 rei. 3044 Na 16.30 uur 2660 oC 3335 (051571 Seide jouns, as ’t moantsje helder Yn it ledekantsje skynt, Lei it jonkje noch to tinken Oer hwat memke ündermynt. ’t Boike fielt him sa allinne, 't Is sa stil nou yn ’e hüs, Oars kaem mem dêr alle jounen En bistoppe him sa kus; Dat wie altyd ’t aldermoaiste Fan de hiele, ganske dei, En dat die se nou yn lang net Alle jounen bleau se wei. na- per Bolswards Nieuwsblad Yn in hoekje fan ’e keamer, Stil en trystich op ’e groun, Sitte de forgetten berntsjes, ’t Boartersgüd leit dêr yn ’t roun. ’t Famke leit har donker kopke Tsjin har bruorke’s skouder oan, Hy slacht d’ earmen om har halske En sei: „Ik wie fan ’e moarn, Efkes by mem yn ’e keamer, Mar hja seach net lens nei my; Doe sei heit: „To Jannemanne, Gean gau üt ’e keamer wei.” In „Clamavi” (Ik heb geroepen) een aitgave van de stichting „Mensen in nood”, lazen we van de hulpverlening aan de zes door de droogte getroffen landen in de Sabel-tone van Afrika. In april op gang gekomen, is berekend dat er tot eind van dft jaar een tekort aan levensmiddelen (vooral granen, rijst, sorgho) is van niet minder dan 851.000 ton. Er is 452.150 ton toegezegd en daarvan is ongeveer de helft ontvangen, in de havens aangekomen of onderweg. Men trekke zelf zjjn conclusie»: er is nog wel degelijk ontzettend veel voedsel nodig. Het zal overigens moeilijk worden om de Sahel-landen aan nog meer graan te helpen, want „de we- reidgraanachuur” is bijna leeg”, zoals een krant het in een kop uitdrukte. naas Brekelmans heeft „onderweg” de opbrengst van de actie „Op leven en dood” plaatselijk georganiseerde nood hulp kunnen ondersteunen, zoals de aan koop van zaaigoed, voedsel en medicij nen, voor transport en waterputten. In de Sahel-landen mag nu geen regen water verloren gaan, zeker nu de regen er in onvoldoende mate valt. Daarom wordt er nu gewerkt aan een project, dat voorziet in de aanleg van kleine dammetjes, die als het ware stuwmeer- tjes vormen, vanwaar uit aangrenzende tuinen besproeid kunnen worden. Op die manier kunnen groenten gekweekt wor den. De stuwmeertjes lenen zich er ook voor om vis te kweken. De waterreser voirs worden aangelegd onder het motto „food for work”. Men kan dus eten krij gen als men meehelpt. Op die manier worden de mensen weer wat actief ge maakt en uit dit project blijkt dat er echt wel effectief geholpen kan worden. Behalve het tekort is ook het transport van de levensmdidelen en andere hulp goederen een knelpunt. De grote zendin gen komen per schip aan in de havens van Ivoorkust, Dahomey, Ghana en Se negal. Senegal is het enige van de ge troffen landen grote steden in Mali, Niger, Opper-Volta en Tsjaad. Van daaruit brengen vliegtui gen de goederen naar de verspreid in de ze landen liggende kleinere vliegvelden. De laatste fase is dan dat er transport plaats heeft van deze kleinere vliegvel den naar de noodlijdende steden en dor pen. Dat transport is eigenlijk alleen ge schikt voor jeeps (Landrovers, Unimog) omdat de wegen, als het regent, veran deren in modderpoelen en dan alleen nog voor dit materieel bruikbaar zijn. Soe mem net wer better wurde, Koe dêr nimmen hwat oan dwaen? O, hy woe wol al syn knikkerts En syn greate tromme jaen, As mem mar wer oer ’e flier mocht, En mei ’m boartsje as alear Wacht! - Dêr wit ik, leau’k al ütkomst! Hy wol 't freegje oan 'e Hear. „Anke, Anke, wurd’ ris wekker! Anke, hear ’s, ik wit al rie! Wy sil ’t freegje God hjir boppe, ’k Woe sa graech, dat Hy it die!” Het spijt ons, dit cliché lag al lang op een beurt te wachten en draagt geen naam van de maker ervan. Wil diegene zich even komen melden, die op een zon nige dag (zie schaduw), in de zomer (zie gebladerte) in de ochtenduren (zie zon nestand en schaduwrichting) deze fraaie foto van een even fraai pand maakte. Of eigenlijk een pand met een bijpand, een soort moeder en kind. De moeder is dan welbedaagd, zie haar mooi opgemaakte „pruik” met blijvende krullen en haar toch wel wat met verse verf opgemaakt gezicht, dat haar ondanks haar hoge ou derdom jong maakt en houdt. Het pand je er naast is hipper en strakker van stijl, maar te zien aan de kleine raam pjes toch van dezelfde familie. In feite betreft het hier een prachtig grachten huis, aan het Grootzand, woning van de tandarts drs. Menger, het pandje er naast is de wachtkamer, waarschijnlijk de ge zelligste van Bolsward, want waar elders heeft men zo’n riant uitzicht? Meestal zijn de wachtkamers In voorkomende gevallen worden I tuurlijk ook goederen rechtstreeks vliegtuig aangevoerd, zoals bijvoorbeeld melkpoeder uit Frankrijk. En vanuit Da kar, de hoofdstad en havenstad van Se negal, kunnen Mauretanië en Senegal rechtstreeks per vliegtuig worden be voorraad. Een door de Nederlandse re gering beschikbaar gestelde Fokker vliegt vanuit Dakar. Aan de luchtbrug, speci aal die van de grotere naar de kleinere vliegvelden in de van havensteden ver stoken landen, werken mee Canada met 5 vliegtuigen in Niger, België met één vliegtuig en Frankrijk met 2 vliegtuigen in Opper-Volta, Amerika met 3, Enge land met 2 en Italië met één vliegtuig in Mali. - meest aangename vertrekken, soms don ker, wat achteraf, maar hier is er een apart pandje voor ingericht. Het Groet en Kleinzand biedt een fraai assortiment van gevelstijlen: trapgevels, halsgevels, klokgevels, antieke, semi-antieke, goed gerestaureerd, danig verknoeide, moder ne. Wij weten van een school in Bols ward, waarvan de leerlingen eens per jaar in de sector kunstgeschiedenis met de klas een excursie gaan maken naar het Zand. Voor deze gevel blijft men al tijd vol bewondering en eerbied wat lan ger staan. Hoe voornaam is de deur, hoe harmonieus is de raamverdeling, hoe uit gelaten zijn de versierende krullen op de grote forse „trappen”. Echt een patrici ërshuis om er trots op te zijn en „noed foar te stean”. Over de vorige bewoners en eventuele andere bestemmingen we ten wij niets. Hierover zouden de oud- Bolswarders aan het woord moeten. Wij hebben ruimte voor hun opmerkingen beschikbaar, want een „foto van de week” vormt altijd goede praatstof. üs hjoed to sizzen Overigens Senegal, Mauretanië, Mali, Op per-Volta, Niger en Tsjaad hebben niet alleen rijst en graan nodig. Het is Ig naas Brekelmans, die voor Mensen Nood een bezoek heeft gebracht aan Sahel-zone, duidelijk geworden dat vooral ook veel melkpoeder nodig is. Voor de nomaden, de veeboeren van de ze landen, is melk een uiterst belangrijk voedingsmiddel. Nu het vee gestorven is is er ook geen melk. De melkpoeder is in dit geval dus niet alleen nodig voor moeder en kind, ook voor de mannelijke gezinsleden! En het overgebleven brood magere vee zit dringend verlegen om ,veevoeder. Er is verder een grote be hoefte aan zaaigoed. Het al ingezaaide land is weer verschroeid en het zaad is verloren gegaan. Ook is het voorgekomen dat zaad - dat boven het noordelijk deel van Opper-Volta was gedropt - uit pure hongersnood door de mensen is opgege ten. Medicijnen, voor mens én dier, staan ook bovenaan het lijstje van hoogst noodzakelijke goederen. Verder is er geld nodig voor het bouwen van kleine silo’s, voor het slaan van putten en pom pen, voor de aanschaf van transportmid delen en voor de voortzetting van ter plaatse georganiseerde hulpverlening. Ig- dat over een bruikbare zeehaven beschikt. Dat wil zeggen dat de goederen vanuit de havens over ontzag wekkende afstanden vervoerd moeten worden. Omdat de wegen van de grote havensteden naar de hoofdsteden betrek kelijk goed zijn, althans voor Afrikaan se begrippen, kan het transport het beste gebeuren met konvooien vrachtauto’s. Met vliegtuigen gaat het misschien snel ler, maar dat is ook veel en veel duurder en de vliegtuigen kunnen beter worden ingezet voor de binnenlandse transport- vluchten. De vrachtauto’s gaan van de zeehavens naar de vliegvelden van de SBAHA1 4T Makkum en Witmarsum (nieuwe zangbundels). 15 Begrotingswijzigingen. Boalsert hat mear skriuwers en skriuw- sters yn de memmetael hawn as guon wol miene. Ien fan har wie mefr. G. Bijl- de Jong, nei ’t wy miene to witten de frou fan in Boalserter postkantoarhSlder. Fan mefrou Bijl ha wy al earder publi- searre, mar nou waerd der fan bifreone side op wiisd, dat hja ek de skriuwster is fan in forheljend gedicht „Berne smert”, dat yn de tweintiger en tritiger jierren gans favoryt wie op de priis- sprekkerijen (foardrachtkrigen) yn de óf- dieling earnst. As hwat al to sentimen teel soene wy it nou faeks gjin heech si- fer jaen, mar leau mar dat der foech 40- 50 jier en letter ek noch wol, tige yn dizze „bernesmert” meilibbe is. Om diz- ze reden en ek as in soarte earbitoan oan in Boalserter dichteres litte wy it hjir folgje: De agenda luidt als volgt: 1 Opening. 2 Notulen van 25 juni 1973. 3 Ingekomen stukken. 4 Mededelingen. 5 Verkoop land te Kimswerd. 6 Salarismaatregelen neel. 7 Wijziging algemeen ambtenarenregle ment. 8 Voorbereidingsbesluit natuurgebieden. 9 Voorbereidingsbesluit plan Tjerkwerd. 10 Voorbereidingsbesluit plan Exmorra. 11 Voorschot aan bijz. kleuterscholen. 12 Uitbreiding o.l.s. te Makkum. 13 Aanvraag bijz. school Witmarsum (uit breiden schoolplein). 14 Aanvraag bijz. scholen In Niger zijn 15 vrachtauto’s van het Belgische leger ingezet. De Verenigde Naties hebben in Mali 10 jeeps lopen voor medische hulpverlening. Er is be hoefte aan een aantal ambulances. Ig naas Brekelmans ontmoette in Opper- Volta zes Nederlandse vrijwilligers die daar met een Peugeot 404 hard gewerkt hebben aan de voedselindustrie. Zij wer ken normaal in Ivoorkust, en besloten een veertiendaagse vakantie op te offe ren. Zij moesten er eerst voor naar Op per-Volta rijden Hun werk was niet vergeefs: zij hebben met hun auto kans gezien 70 ton graan weg te brengen. Ignaas Brekelmans heeft in Opper-Volta onder meer gesproken met Felix Verhoe ven, de commandant van de Belgische hulpverleners. Hij zit dringend verlegen om vrachtauto’s. „Als Nederland maar weinig transportvliegtuigen heeft, waar om stuurt het dan geen schip met dikke Dafs?” vroeg hij aan Brekelmans. De Belgen kunnen inderdaad ten voorbeeld worden gesteld. Zij hebben in mei de helft van hun transportvloot in Afrika gehad voor de distributie van voedsel. Zij voerden er de eerste droppings uit. Zij maakten drie vluchten per dag over enorme afstanden in een ondraaglijke hitte. Ook de Engelsen hebben aange- kondigd voedsel te gaan droppen, vanuit Dakar naar de stad Kayes in Mali. De Engelsen schijnen de kunst te verstaan om bij het droppen tot vijf meter hoogte te zakken zodat zo min mogelijk voedsel verloren gaat. Gebruik voor uw giften gironummer 11 11 222 van Mensen in Nood in Den Bosch met de vermelding „Op dood”. Ook uw bank kunt u geven geld over te maken op nummer. •r"~L - ii”. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1