’t laatje in vloeit Gabe Skroar „Wie Neerlands geld I •Se** reuze- Het lugubere plan oftewel knoeierij Ml kt 95 I ...j HOGE RENTE IS ONZE TROEF lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fan stêd en lan IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII postzegels Zilveren filmpjes lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Herdenkings- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed to sizzen Ir JW jö s' jlfc wal. Sfiii AND O gag SURINAME 30 ol 1 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1973 112e JAARGANG No. 67 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum zal zeker tot eind volgend jaar duren. nei Kunst bigjint dêrre, dêr’t it kinnen op- haldt. FRIS FAN E LEVER Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen geven ter gelegenheid van het zilveren regeringsjubileum van H.M. Ko ningin Juliana de bovenstaande herden kingspostzegels uit. Ontwerper is de heer Pieter Brattinga te Amsterdam. een met Over deze schrapers dichtte iemand an ders bedoeld als waarschuwing voor hun schraapzucht het volgende: Wie Neerland’s geld in ’t laatje vloeit. Door reuzeknoeierij. Die leeft met ons vereend van zin is goochemer dan wij! Laat schrapen, wie schrapen wil maar gij, gedraagt u wijzer want te leven voor het goud dat geeft een ziel van ijzer. teert de maatschappij niet meer. Cultuur grond vernietigen betekent hongersnood. Laten we met elkaar zeggen, tegen wie dan ook: Handen of van dit gebied, dat ons allen dierbaar is. I. Hibma,, Lollum Barsumerpad de takomst mooglik wol itselde sizze sil- le fan dizze iepene lju, dêr’t wy nou mei konfrontearre wurde. Dy’t oan de wei timmeret süzje de earen, is it motto fan dizze nota. De wurden binne goed, sei de üle en hy seach yn it psalmboek. Ik haw yn de ynlieding al ütkomme litten, dat ik net leau oan sa’n massale bikea- ring. It is „yn” om foar dit soarte fan saken to wezen. Wy binne al wer de hwat glimkjende taskógers, as wy sjog- ge, hoe’t de iene by de oare opbiedt op it gebiet en yn it stik fan saken fan de iepenens en dan tink ik al wer oan itjinge him hjir yn dizze steaten ófspile hat, oan de wetterskippen, dat noch altyd olichar- gyske ynstituten binne, oan de Russyske forkiezingen by de ruilforkavelingen, dêr’t aid deputearre Gerbrandij sliepe- leaze nachten fan hie en deputearre Erin- ga hwat minder swier oer tinkt, oan de forantwurdingsplicht fan de deputearren, oan hoe’t it nou wer typisk gien is mei it wenweinebilied (nou ja, dat wie ek in folsleine mislearring fansels!), dêr’t de wenweinbiwenners gjin inkelde ynspraek hiene yn de hiele gong fan saken. Nou is de iepenens in karaktereigenskip, it is in ynstelling fan de minske, mar it systeem, dêr’t wy yn libje is fan in stees- oan fierdergeand sintralisme en dirigis me mei as njonkenforskynsel de burokra- ty en dy lient him net sa tige foar iepen- bierens. De buro’kraet sjocht de minske, dêr’t foar wurket as troch in motglês. Hy hat der gjin kontakt mei. Al it gehoai en getroai, nou ris mei de ombudsman, dan wer mei dit soarte fan rapporten, is yn wezen neat oars as it bieden fan skynop- lossings. De algemiene ünforskilligens fan de boar ger kin men der net mei tsjingean. Wy ha der neat op tsjin, fansels net, mar de wurden fan Arisfoteles binne noch altyd jildich: „De hearskippij fan de mannichte is üntstien omt de minsken mienden yn De voorz. der 2e Kamer, Mr. v. Schaick is vrijdag geslaagd met het vormen van een kabinet. Het ziet er uit als volgt: W. Drees, (pres.), Mr. J. R. H. van Schaick D. U. Stikker, Mr. Th. R. J. Wijers, Mr. J. H. v. Maarseveen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, prof. mr. L. Lieftinck, mr. W. F. Schokking, mr. ds. J. in’t Veld, prof. dr. J. R. M. van den Brink, S. L. Mansholt, mr. A. M. Joekes, mr. E. M. J. A. Sas sen, L. Götzen. De politieke samenstel ling is als volgt: PvdA: 5, KVP: 6, VVD 1, CHU: 1, Partijeloos 1. De Workumer waard liep tengevolge van de storm gedeeltelijk onder. Het vee werd met moeite gered. De tentoonstelling te Bolsward wegens onverwacht succes verlengd. 40-jarig ambtsjubileum ds. E. C. v. d. Laan uit Workum. Ondertrouwd J. A. Bakker, econ. drs. en M. A. Vegter, econ. cand. e. Bolsward, Grootzand. Coöp. Grasdrogerij te Oosterend breidt uit. Nieuwe leden kunnen weer toetre den. Roordahuizum won het goud op de Freu- lepartij te Wommels. 2e week augustus 1948 Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) „Herman in Duitsland” en „Herman van oom Julius”. Ook was de foto met een kruisje aangegeven, wie Herman was. Dat nu de „echte Herman” zich melde. Voor hem (of zijn nazaten) is dan de fo to. Alleen, hij moet dan wel even ver tellen waarom er zoveel plezier werd gemaakt. Het kan een verjaardagsfeest Wat in de hoofden van doodgewone weldenkende, vredelievende mensen nooit zou opkomen, omdat zjj zoiets als misdadig en onmenseljjk zouden karakteriseren, daar beroemen zgn. deskundigen zich op. Om het straks met een eervolle vermel ding op hun naam te laten zetten. We hebben er al een paar jaar over horen bomen in gemeenteraden en Bureau Bugel. Om kort te zjjn het gaat hier om een groot gebied kostbaar weiland. In de driehoek Workum, Parrega, Makkum, maar liefst 1.525 ha. land, waar momenteel 60 gezinnen hun brood op een nuttige en eerlijke wjjze verdienen en waaraan we gerust nog een 20 gezinnen kunnen toe voegen die indirect met deze boeren verbonden zjjn, zoals veehandelaar, veevoer- handelaar, loonbedrijven enz. Deze worden nu met ondergang bedreigd. zijn van mannen onder elkaar, want da mes zijn slechts in de vorm van foto's aanwezig. Waarom we dit veronderstel len. Op de ene foto is een prentbrief kaart geplakt met het opschrift: „Harte lijk gefeliciteerd met uw verjaardag”. Zodoende. In foege priissprekkerij, dêr’t ornaris net folie folk by is, is fakentiids it byld fan de provinsiale steaten fan Fryslan. As der- noch ris in Fryske Televyzje komt, is it ütstjüren, fan sa’n gearkomste grif nijsgjirrich, hwant de measte Friezen, al- meast ek noch de kiezers, dy’t har pom- meranten der hinne stjürd ha, ha faken tiids gjin idé fan hwat der krekt om giet, len fan de meast originele sprekkers is sunder mis de FNP-er Jan Bearn Singel- sma. Wy wolle dat - sünder dat wy it yn alles mei him iehs hoege to wêzen - ris hifkje troch ien fan syn taspraken hjir ris wurdlik óf to printsjen. It giet oer it rapport oer de „lepenheit en lepenbier- heit.” Singelsma fornuveret him der oer, dat elk der nou ynienen foar is, wylst dat neffens hif foarhinne gjin sprekken lije koe. Hy seit dan: De foto van dit feestvierend en jolig ge zelschap met die enorme bierflessen is in feite een gevonden voorwerp. De foto werd ons enige tijd geleden aangedragen met het verzoek het wie en waar en wanneer uit te vinden. Het opschrift dat we aan de achterkant vinden, kan ons misschien hierbij helpen. Hier lezen we „Ik ha my eartiids wolris bisaud as üs master by de skiednisles fortelde, hoe’t hiele folken en stammen samar oergiene nei it Kristendom. Ik hie hast sein „oer- rounen”. Ik tocht dan wolris, as ik mei reade earkes nei de man siet to harkjen: „Ik hie it forpoft, sa wyt as süpe, om sa mar op bifel oer to gean en eigen wêzen to forleagenjen”. Ja, ik seach dat yn dy dagen suver as in stikje forrie fan üs heidenske foarfaers, dy’t har samar bi- lêze lieten troch dy Kristlike nijljochters. Wy oppenearren üs ek wolris, fansels foarsichtich mei de finger omheech, hoe’t dat samar koe. Sjoch, dêr hie de mas ter dan al sahwat op rekkene, hy hie it dy kant al hwat ütstjürd. Dan joech er syn eigen eksegese fan dat wünderlike barren, net yn de trant fan, dat se heim- sinnige stimmen heard hinne of sokssa- hwat. Né, neat dêrfan! Hy sei, hja koene in pak op ’e hüd krije, of de breinplasse waerd har ynslein, as hja gjin Kristen waerden! Ik tink oan dit soarte fan skoallessen faek werom as ik de massale bikearingen sjoch op it gebiet fan iepenheit en iepen- bierheit en dy Biliden hear troch üs prof- fesionele bistjürders. Fansels sit der in „moatten” efter, oars wurde se ek om- seame, mar it merkweardich forskynsel, dêr’t de skoalmasters oer in pear hün- dert jier ek wer muoite mei ha sille, om dat oan har learlingen to fordütsen. Mar ik moat üs master (hy wie read as alle masters fan de iepenbiere skoalle, mar oars net sa’n minne man) noch efkes sprekkend ynfiere. „Sjoch”, sei er dan, „nou moatte jimme net miene, dat dy heidens samar ynienen fromme Kriste nen waerden. Se halden wol har hei denske streekjes fan by bigraffenissen om de tsjerke hinnerinnen, kloklieden en al sokke fratsen mear, oant hjoeddedei ta, mear as tüzen jier lang! Ik stel it my sa foar, dat de masters fan blijkbaar iets in om hun miljoenenbezit op te voeren, ten koste van hun mede mens die niet-bezitter is. Ik zou deze mensen willen betitelen als een groep die aan goudkoorts lijdt, een rare ziekte die erger is dan kanker, maar ze schijnen genoeg vrienden te hebben die hun graag een helpende hand bieden bij der gelijke lugubere plannen, en op hun beurt ook al hopen er goed beter van te worden. Dan weegt de rijksdaalder zwaarder dan het gevoel voor de mede mens. Clinge Dorenbos, dichtte over dat soort mensen in de eerste wereldoorlog het volgende rijmpje: Een complex grond dat honderd jaar geleden een moeras was waarop duizen den malaria muggen huisden, die heel Friesland deed lijden aan malaria koort sen met al haar ellende, hebben welden kende mensen toen her hand genomen om er iets goeds van te maken. Het is ’n harde strijd geweest van hard werkende mensen. Hun werk is in die honderd jaar een geweldig succes geworden. Waar eertijds geen enkel dier of mens leefde, daar staan nu 60 flinke boerderij en, we mogen aannemen dat er nu gem. 4000 stuks kostbaar vee graast, een ge weldige prestatie van werkende mensen. Maar niet alleen is dit merengebied nu rijk ontwikkeld op veeteeltgebied, we gaan even terug naar de jaren 1914-1918, (de eerste wereldoorlog) toen hebben dui zenden gezinnen hun brandstof gehaald uit dit gebied (steekturf en baggelaar). Ze waren geholpen en konden zich war men, omdat de andere brandstof heel schaars was. Ditzelfde spelletje heeft zich herhaald in de jaren 1940-’45. Om dezelfde redenen. Deskundigen hielden ook toen weer een georganiseerde men senslachting! „De Marturf hat üs doe ek holpen oars hiene we dea fêrzen”, hoort men nog vaak. En nu, anno 1973. Het zijn alweer des kundigen; werken er boze gedaanten aan plannen om al dat móóie in cultuur ge brachte landschap te gaan vernietigen, en willen even als vroeger er weer een moeras van maken met een kwekerij van malaria muggen. Recreatie noemt men dat. 50 jaar geleden hebben de doktoren van Bolsward en ik neem aan Workum en Makkum ook, de oorlog aan de laatste malariamuggen verklaard. Ze deden dit door een poederstof op alle slootgewassen te sproeien waar deze muggen hun verblijfplaats hadden. En met goed gevolg. Friesland is, dacht ik, malaria vrij. Ouderen weten het nog best, als we in Bolsward in de wachtkamer van dokter stapten, hing er een bordje het volgende opschrift: Klein is de oorzaak maar groot is het leed veroorzaakt door een muggebeet. Maar, afijn, dan maar weer malaria, den ken deze plannenmakers. Het gaat ons om er dik aan te verdienen. Dat kun nen we onomstreden vaststellen, want ’n voorstander maakte de volgende opmer king: „Wy kenne better de klanten mel- ke, as de kij, (in lugub.ere uitdrukking). Onbegrijpelijk, zo’n plan! Dwars door heel Friesland loopt een uitgebreid me rengebied met ruime gelegenheid om te zeilen, zwemmen en alle watersport te beoefenen. Wanneer de plannenmakers hun ogen open hadden zouden ze heel wat anders en beters naar voren kunnen brengen. Immers aan de binnenkant van de IJsselmeerdijk is een uitgebreide wa tervlakte „Het IJsselmeer” je kunt er niet over heen kijken, wat een pracht ge- Men mag wel een ziel van ijzer hebben, als je dergelijke plannen mede ten uit voer probeert te brengen. Om 60 eerbare burgergezinnen te laten verzuipen. Ik hoop van harte dat raadsleden, sta tenleden en regeringsfunctionarissen eerst hun geweten eens goed zullen raad plegen voor ze tot een besluit komen, m.i. speelt men hier met vuur. Ik zie er een uitdaging tegenover het Friese volk in. Er kan een soort lerland-situatie door ontstaan, (binnenlandse oorlog). De maatschappij is een uurwerk waarin grote en kleine raderen voorkomen. Haalt men de kleine er uit dan functio- Hwat hat legenheid biedt dat om te zwemmen varen enz. En de bouwbedrijven zouden daar een stukje bouwkunst kunnen laten zien. We leven in het betonnen tijdperk, je kunt zo op een goede betonnen onder grond huizen gaan bouwen in het water. Je kunt je boot desnoods onder je huis meren en er is altijd stromend water, ik zou zeggen beter kan het nooit. Wanneer ondeskundigen de middelen bezaten zou den ze ’t best kunnen presteren, waarom de deskundigen dan niet? Och er is een andere reden, we hoeven niet te raden welke, je voelt het zo aan. Het gaat hier om een rechtstreekse aan val op het bedrijfsleven van de boer. De boeren moeten tot het nulpunt terug ge bracht worden. Denk maar aan de uitspraak van Mans holt twee jaar geleden in Leeuwarden op een landbouwbijeenkomst. Hij heeft toen gezegd dat er nog 80% van de boe ren moesten verdwijnen. Er waren toen misschien al 10% uit, 80 10 90, we houden dan nog 10% over, we zullen dan wel van gloeilampen en ijzervijlsel moeten leven. Het wordt dan zaak voor Philips dan hebben ze al les in handen. Nou me dunkt zo daar mag je wel des kundig voor wezen. Als we over die deskundigheid spreken, is mijn conclusie dat er geen enkele des kundige is te vinden, nog in gemeente raad nog op het Bureau Bügel. De deskundigen wonen in het gebied waar het om gaat. Dat zijn de boeren, de ze mensen zijn deskundig op landbouw gebied en we mogen wel gewetenloos zijn als we deze nuttige werkers willen vernietigen, want dan zijn we bezig een heel volk te vermoorden. Er gaat ieder jaar honderden ha. kostbaar wei- en bouwland verloren door aanleg van grote snelwegen. Dit is helaas noodzakelijk. Eveneens kost nieuwbouw en fabrieks complexen vele ha. grond. Noordelijk Wonseradeel wil grote bossen aanleggen ook al weer voor recreatie doeleinden. Blijkbaar ook om klanten te melken! Dit betekent dan om de bezoekers van deze speelplaatsen hun zuurverdiende loon uit de zakken te kloppen. Geldmagnaten zo als Philips aandeelhouders blijken er zich voor te interesseren, zij zien er Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel, alles folslein oan mekoar gelyk to wê zen, allinne omdat se dat yn somlike op- sichten wiene en de hearskippij fan de inkelden is üntstien, omdat de minsken mienden folslein üngelyk to wêzen, omt se dat yn somlike opsichten wiene”. Wy sjogge dit rapport as in earste stap in iepener bistjür. It is allinne wer spitich, dat it op bifel fan hegere yn- stansjes oplein opsteld wurde moast. En dan docht men dat. Iepenens en iepenbierheit hearre by in goed bistjür en in goed bistjür kin it béste ütoefene wurde yn net to great ge biet. „De rol fan de lytse folken is net ütspile, mar dy bigjint pas. It réddende bigjinsel leit yn de desintralisaesje, dus yn de selsstannigens fan de dielen tsjin- oer it gehiel. De federalistyske ban is in rekbere ban, hy fordraecht it as de need der twa twingt, spand to wurden oant de grins fan syn elastysk formogen ta om dêrnei wer syn gewoane graed fan les sens to krijen, as de needsaek wer fan de baen is”. Dizze wurden binne net fan de FNP, mar fan de Nederlanske tinker J. Huizinga. Yn dy relaesje wolle wy dit rapport sjen en weardearje. En nou mar ris ófwacht- sje oft der ek hwat foroaret yn de kom- misje Noorden des Lands, dy’t büten üs om allerhande saken docht, dy’t wy as steateleden dan yn de krante léze kinne.” Oaut safier it solo-optreden fan de hear Singelsma, inkeld bidoeld as in foarbyld yn hokker Frysk-eigen trant der soms yn de steaten yn de memmetael praet wurdt. Mr. Van der Veen, de VVD-frak- sjefoarsitter mei dit dan hwat leechliz- zend „kabaret” neame, feit is dat as Singelsma sprekt, elk harket en dat kin net fan elke sprekker sein wurde. Wy woene hjirmei mar sizze: It is net al linne wichtich hwat men seit, mar ek hoe’t men it seit. Stichting Mensen in Nood/Caritas Neer landica in Den Bosch voert onder het moto „Op leven en dood” een nationale actie voor deze landen. De noodsiuatie ;ir,; j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1