In oktober: vuurdoop voor nieuwe kabinet Lotgeval: speciaalzaak die er GaheSkroar Bakkerij Nauta gemoderniseerd s I zijn mag! I aa Het wachten is op de nieuwe begroting 1 3 X JÉ® f™ f Over het Ijsselmeer Dode en Hr BONDSSPAARBANK - HARLINGEN NOORDERHAVEN 114 - TELEFOOW 06178—2475 Eerste vierdorpen- partij in Baard gewonde op Rijksweg 43 bij Nijland iK'K f f Sw"1* Mjf Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll It WEEST RENTEBEWUST 4*4 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR •«s llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 3 J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en Wymbritseradeel. V ssss I VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1973 112e JAARGANG No. 68 4 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum Smalle marges Vaste lasten Miljoenendans Huiswerk Symen betaal Beleidsnota Eigen beurs Vuurdoop De dingen foroarje net, wy foroarje. SU •siF-qgtyHgm!!!* ft O it ft r flaw Hwat hal Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De „vuurdoop” voor het kabinet volgt dan half oktober, als de Tweede Kamer Het Is natuurlijk heel begrijpelijk dat de mensen kijken naar het eigen inkomen en gauw op hun achterste benen staan, de algemeen schouwingen als ze er „netto op achteruitgaan. Of ze er collectief beter op worden, doordat het onderwijs zo goed is en iedereen kan studeren, de gezondheidszorg uitstekend is en de wegen beter moeten worden om de verkeersonveiligheid te verminderen, dat zijn zaken die voor vele mensen iets verder liggen dan de neus lang is. NOG STEEDS 1% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— HARLINGEN - GIRO 822008 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TcL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 aan de Jongemastraat, destijds riethan- del Vogelzang, welke zaak in 1968 werd uitgebreid met het pand op de hoek Wit- heerenstraat, voorheen Bervoets, later Lunter. De opening van de nieuwe zaak aan de Witheerenstraat is met veel belangstel ling en bloemenluister gepaard gegaan. Al moesten wij bij het horen van de nieuwe naam in eerste confrontatie even denken aan het geval van Lot (in de Bij bel), nu we de winkel zelf met eigen ogen hebben gezien, is dit spoedig ver geten en vinden we deze door mevr. Lot- stra bedachte naam echt wel leuk. In de zaak, waarboven een atelier is gevestigd, is als in de enige speciaalzaak te plaatse op het gebied van „raamversiering” geen nee te koop. De tijd dat het met vitrage en gordijnstof gauw bekeken was (één kleur en eenderlei snit, die men slechts kon variëren door de gordijnen „in de broek” te hangen) ligt al weer ver ach ter ons. De branche is sterk modebewust geworden en er zijn veel kleurige en fleurige mogelijkheden. De 9-jarige An- gelien, die de officiële openingsplechtig heid mocht verrichten, heeft alle eer van haar werk gehad. Het ontwerp van het interieur is (met veel hout en sprookjes achtige dakpanfantasie) het werk van haar vader, die profiteerde van de j.l. storm: Nabij de camping in Overijssel waar hij zich recreeëerde, lagen de stam metjes voor het oprapen. Rest ons nog te vermelden, dat ook het gevelsteentje ge legd door Carel Theodoor Bölger op 15 juli 1885 (bij wijze van eerste steen) een goede beurt heeft gehad en dat aan de (hoge) vloer in de zaak duidelijk is te zien, zoals trouwens in vrijwel alle pan den hier, dat de Witheerenstraat op een bepaald moment zeker 30 a 40 cm. is uit gegraven en omlaag gebracht. Het was eens een terp en meteen het hoogste ge deelte van Bolsward. nu te Bolsward zoete (en andere) brood jes en daarmee achtte hij de tijd geko men, de zaak maar eens radicaal aan te pakken en dat is bijzonder goed gelukt. Aannemer Dijkstra besteedde het weer uit aan aannemer Huitema en met opof fering van de woonkamef, waarvan de ruimte aan de winkel is toegevallen, luk te dit in korte tijd. Bakker Nauta beoe fende in Heeg het vak reeds twaalf jaar lang en wij hebben hem al vragen stel lend gezien, hoe hij met vaardige hand in no-time de meest mooie krullen op de oranjekoeken toverde, de roomhoorntjes vulde en taartjes versierde. Want naast warme broodbakker is de heer Nauta ook banketbakker. Als warme bakker is hij te Bolsward nog één van de vier. De opening zou op maandag met stille trom vele organisaties „onder embargo” hun commentaar op de regeringsstukken laten horen. Dat kan, omdat allerlei or ganisaties op de zaterdag vóór Prins jesdag al de beschikking over de pape rassen krijgen. Het kabinet Den Uyl .zit’ alweer zo’n vier maanden te regeren. Veel spectaculairs kon er in die tjjd natuurgk niet gebeuren, omdat een nieuw kabinet moet inspelen. En zodra het kabinet gereed was, moest de allereerste zorg aan de voorbereiding van de rijksbegroting 1974 worden besteed. Zo’n begroting is een enorm karwei. Zo gauw een nieuw jaar is aangebroken, worden op het Ministerie van Financiën al de eerste voorbereidingen getroffen voor de nieuwe rijksbegroting, die op de derde dinsdag van september aan het parlement - en daar mee aan het gehele Nederlandse volk - wordt aangeboden. De amb tenaren leveren het voorbereidende werk, maar de ministers en staatssecretarissen moeten op basis van de door de ambtenaren ge leverde feiten en cijfers de beleidslijnen in de begroting uitstippelen. ■l Zaterdag j.l. startten 5 lange afstand- zwemmers in Staveren om naar Medem- blik te zwemmen. Ze vertrokken om half zeven ’s morgens (gunstig weer, temp, bijna 20 graden). De eerst aanko mende was de heer Jan Visser uit Den Helder in de tijd van 5 uur en 21 minu ten. Er was één dame bij n.l. de 19 jarige Lotty te Veen uit Hilversum die met 5 minuten achterstand op de winnaar als derde eindigde. De overige deelnemers waren: de heren Hans Prins Haarlem, Jack Brakeboer Den Haag en Alco van Diffelen uit Breda. Ieder kabinet heeft maar een beperkte bewegingsvrijheid, als het gaat om het tot stand brengen van een ander beleid. Minister-President Den Uyl heeft dit, toen hij nog oppositieleider was, eens heel treffend beschreven in een beschou wing over: „De smalle marges van de democratie”. plaats vinden, maar dat pakte anders uit. Ook letterlijk, want tot grote verrassing van het echtpaar bracht het chr. mu ziekkorps Oranje met drumband en ma jorettes een serenade, een geste, die bui tengewoon op prijs werd gesteld en te verklaren valt uit het feit, dat mevr. Nauta alt-saxofoniste in dit korps is. Nauta’s bakkerij is een goed beklante zaak en met name in het toeristenseizoen vliegen de friese duimpjes, kruidkoeken en andere nationale en folkloristische specialiteiten de oven uit. Een bijzondere specialiteit is wel een oud gebak, nu on der een nieuwe (engelse?) naam, de pla- verkoekeri (spreek uit plever), maar ook in het gewone bakkersvak speelt bakker Nauta een eerste viool. Een bakker op stand en van standing. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk af 1 ossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Te wild of te tam? In de Tweede Kamer zitten wel mensen met lange neuzenDesondanks hebben zij soms moeite met de rege- ringsplannen, al naar de politieke ge zindheid. Voor de financiële deskundigen in de Tweede Kamer is er genoeg te cijferen. En de verzwaring van de belas tingdruk levert genoeg stof tot kritiek op; de één wil deze uitgaven wat ver zwaren, maar de ander vindt dat geld maar elders moet worden gehaald En los van de cijfers: voor de één zijn de politieke beleidsdaden van het kabinet veel te wild, voor de ander gaan ze niet l^jiround speciaalzaak ver genoeg. Half oktober zal blijken hoe sterk dit kabinet staat en of het de „aan vallen” kan weerstaan. Intern natuurlijk al lang gewikt en ge wogen, plannen gemaakt en veranderd, berekeningen opgezet en verscheurd, er van liggen dromen in de toch al schaar se uren, die een warme bakker zijn ge geven, maar voor het publiek: Plotseling worden er op het trottoir staketsels ge plaatst, verrijzen er meer dan manshoge schuttingen, is er hamergeklap en het gedreun van een boormachine, wordt er in goed opgezet teamwork in een korte spanne tijds iets groots verricht. Zo ging het met de verbouwing van bakkerij Nauta, voorheen Faber, maar straks als de lichtbak klaar is, onder de nieuwe naam zich aan de Marktstraat presente rend, evenals het Lotgeval ook op enige meters vanaf de hoek Witheerenstraat- Marktstraat, maar nu dus de andere kant uit. Reeds vijf jaar bakt de heer Nauta Een kabinet dat een progressief beleid wil voeren maakt het zich extra moeilijk. Het heeft maar weinig speelruimte en toch treedt het ambitieus naar voren met plannen voor maatschappelijke verande ringen. Het vervelende is dat plannen meestal geld kosten. En zo gauw de aan slag op de particuliere portemonnee wordt gepleegd, begint de heisa. Want iedereen wil wel dat er goed onderwijs is, het welzijn wordt bevorderd, de mi lieuvervuiling wordt teruggedrongen, ge zorgd wordt voor goede wegen maar als het op betalen aankomt, wordt de deur liever gesloten gehouden. politieke en financiële be houdt. Tijdens het drie daagse kamerdebat geeft de Tweede Kamer dan een beoordeling van het be leid en van de cijfers, zoals die in de mil joenennota zijn opgenomen. De miljoenennota is het belangrijkste re geringsstuk van het jaar, maar zeker zo belangrijk is de vraag hoe de Tweede Kamer zich tegenover het kabinet op stelt. Een kabinet zit met miljarden guldens aan vaste uitgaven, die voor het grootste deel aan de ambtenarensalarissen worden uitgegeven. Onder „ambtena rensalarissen” dan ook te verstaan de kosten voor onderwijskrachten en de mi litairen. Aan die ieder jaar stijgende vaste uitgaven valt niet te tornen. En het grote probleem voor de minister van Fi nanciën is waar hij die inkomsten van daan haalt om die hogere uitgaven te dekken. Per slot van rekening komt er eens een grens aan de mogelijkheid om de belastingdruk verder te verzwaren. De opvolger van de Driedorpenkaatspar- tij n.l. de Vierdorpenpartij is zondag j.l. zeer geslaagd verlopen. De kaatsclub van Winsum deed dit jaar voor het eerst mee met Baard, Oosterlittens en Huins-Lions. Samenwerking is altijd beter voor de kaatsclubs in deze hoek. Bij D. Woudstra hadden zich 46 kaatsers aangegeven. Óm 10 uur reeds werd begonnen, (een grote gedachte) want ’s morgens was al de eerste omloop van de tweede klas ge speeld. De hele dag is met animo gestre den om de fraaie sportbekers. Eerst klas: 8 parturen. Hier won B. v. d. Veer alweer de 'eerste prijs (derde keer van de vier partijen: één tweede). Hij en Henk de Haan wonnen in de halve finale van P. Zijlstra en W. Agema met 55 62, die overigens van 52 afkwamen. De andere finalisten wonnen met 53 66 in de voorlaatste ronde van G. Oostra en Th. Hannema. Op 5362 besliste Van der Veer de finale met een zitbal. Uitslag: 1. Bouwe van der Veer Winsum en Henk de Haan Bolsward; 2. Feije Terpstra Winsum en Harm de Kroon Baard. Tweede klas: 15 parturen. In de halve finale wonnen M. Fokkens c.s. met 5 162 van Jongsma c.s. J. Rodenhuis c.s. was net iets sterker dan H. Broers- ma (winnaar vorig jaar) en M. Kuipers. In de finale was M. Fokkens de grote man, hij werkte een 35 achterstand weg en won op 5564 de partij met een zitbal. Uitslag: 1. Minne Fokkens en Anne Kla- versma Winsum; 2. Jan Rodenhuis Oos terlittens en Tjeerd van der Wal Baard; 3. Hylko Broersma Oosterlittens en Min ne Kuipers Winsum; 4. Geert van der Leest Stiens en Wolter Jongsma Baard. Voorzitter E. Meinsma reikte met een passend woord de prijzen uit. Op zondag negen september hoopt de k.v. „Baerd” i haar vijfde en laatste ledenpartij te hou- den van dit seizoen. Dat gebeurt in de vakantiemaand juli. Als duizenden Nederlanders met vakantie zijn, zitten de ministers in u- renlange Vergaderingen met hun des kundigen bijeen om de laatste hand aan de begrotingsvoorbereiding te leggen. Pas als de zaak „rond” is, mogen de ministers met hun gezinnen ook nog even van de zon genieten. Zo’n miljoenennota laat zien hoe het ka binet een volgend jaar de inkomsten van het rijk denkt te verkrijgen en hoe dat het geld wordt uitgegeven. De cijfers en de toelichting daarop laten het Ne derlandse volk zien waar het met dit ka binet aan toe is. De politieke filosofie spreekt uit de wijze waarop het kabinet de uitgaven wil verdelen over de onderwerpen van staatszorg en uit de verdeling van de lasten. ilWMfei NIJLAND - De 52-jarige heer Cornells Bakker uit Sassenheim is dinsdagmorgen omstreeks half acht om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de rijksweg 43 honderd meter ten westen Van de afslag naar Nijland. Zijn broer, de 54-jarige heer F. J. Bakker, die bij hem in de auto zat, werd zwaar gewond naar het Sint Anthoniusziekenhuis in Sneek vervoerd. De heer Bakker botste tijdens een foutieve inhaalmanoeuvre met zijn Citroen ID frontaal tegen een tegemoetkomende vrachtwagen, aldus de Leeuwarder Courant. Soms wordt het lot je in de schoot ge worpen, soms moet je er hard voor vech ten. Met firma Lotstra (broers Nico en Theo) zal de medaille die zij zich pas verwierven deze beide wel hebben. Hoe dan ook, het mag wel een trek uit de lot(t)erij worden genoemd in het hartje van de binnenstad (n.b. overbuur van ’t stadhuis) op steenworps afstand een nieuw pand te kunnen aantrekken. Het is gebroeders Lotstra in lotsgemeenschap en lotsverbondheid gelukt, al moest er (door ruiling) iets anders voor worden opgeofferd. In de voormalige sportzaak t.o. de eigenlijke winkel van de heer Van der Feer (daardoor Vogelzang) werd een in gordijnstoffen en aanverwante artikelen gevestigd. De aloude naam Witheerenstraat alle eer aandoend heeft firma Lotstra (altijd ser vice met een lach”) deze gordijnboutique een wit jasje aangetrokken. Na de enor me verbetering van het hoekpand, waar van de zijmuur door zandstralen werd bewerkt en zijn oorspronkelijke kleur weer kreeg, is dit in een korte spanne tijds al de tweede opknapbeurt wat het exterieur betreft in deze flessehals, uit lopend op de Marktstraat-Jongema- straat. Het andere hoekpand (Witheeren- straat-Hoogstraat) heeft al eerder een dergelijke beurt gehad. Als nu ook een tussenliggend gebouw als naastligger van het „Lotgeval” een verflaagje kreeg en het blinde raam werd omgetoverd in een verlichte etalage, zou dit wel een laatste puntje op de i zijn, ware het niet dat er ook aan de overzijde met de door de ge meente aangekochte panden iets moet gaan gebeuren. Inderdaad is het nieuwe Lotgeval, de nieuwe gordijnen en vitragezaak dus, gevestigd op historische grond. De gevel steen, de befaamde bijeenkorf bewijst dit reeds. Toen ds. Van der Meulen zijn ge schiedenisboek over Bolswards kunst en historie schreef, vertelde hij dat het pand toen theepakhuis van fa. Bölger, juist opnieuw was opgetrokken, op de plaats waar de voormalige proostdij van het klooster van de Witheeren (Cistercien- sers) was gevestigd geweest. Dit was het klooster Vinea Domini, eens te Pingjum, maar daar voor de Noormannen niet vei lig en toen overgebracht naar Bolsward. Het lotgeval wil dus, dat de zaak op ge wijde grond staat, een kleine vergoeding voor het feit, dat de firma nu 80 jaar geleden, nl. in december 1893 begon aan de Grote Dijlakker naast de oude St. Franciscuskerk, die smaller was dan de tegenwoordige, waarom men deze zich nu de gewezen plaats moet denken voor de huidige kerk op het pleintje. In 1953, 40 jaar geleden (de zaak rekent blijkbaar evenals Mozes dat met zijn leven deed in perioden van 40 jaar!) en dus halver wege het bestaan tot nu toe, betrok men de rechterhelft van de huidige winkel I; tall Op de derde dag van september levert het kabinet het „huiswerk” bij de Tweede Kamer in. Nadat op die dag de Koningin de door de minister-president voorbereide troonrede heeft uitgespro ken, stapt de minister van Financiën over het Binnenhof naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer, opent daar op de regeringstafel zijn koffertje, haalt er de miljoenennota met bijbehorende stukken uit, geeft ze aan een bode en laat ze naar de voorzitter van de tweede Kamer brengen. Op dat moment is rijksbegro- ting openbaar. Intussen hebben dan al Bolswards Nieuwsblad ós hjoed to sizzen De rijksbegroting, zoals die op 18 sep tember wordt uitgebracht, vormt het eerste, allesomvattende regeringsstuk van het Kabinet Den Uyl, dat zo moei zaam tot stand is gekomen. Tijdens de regeringsverklaring van eind mei in de Tweede Kamer heeft minister-president Den Uyl al laten weten welk beleid dit kabinet in grote lijnen wil voeren. In de rijksbegroting worden die doelstellingen nader uitgewerkt in concrete beleidsda den. r j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1