Vakantiepret kost boer veel geld Nationale kampioenschappen grasbaan- Bo’sward races r al Gade Shroar F i I te rai bedrijfsverzorg ingsdiensten onmisbaar bondsspaarbank bolsward ■si Fan stêd lan en 8 7% 7 6 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ONZE RENTE- TROEVEN 5 jaar vast 3 jaar vast 2 jaar vast 1 jaar vast vis» - I- p? J ■gSX L HK, 112e JAARGANG No. 69 DINSDAG 28 AUGUSTUS 1973 Wymbritseradeel. VrQhetd in gebondenheid broodnodig is op een éénmansbedrijf. De uileindelüke winnaar zou nr. 5 worden. Hier de senioren in actie. Nr. 12 de heer Tj. Reitsma uit Schettens. Boerenhulp S(jmen betaal in ons Naast vee meer aandacht voor boer Na de roes IT BOLLEKEAL nou artikel yn de rubryk „Fan stêd en Ibn”. Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Foto: Rabo-bank. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 IW. 2044 - Na 18.30 uur 2660 ot 2335 (05157) Bedrjjfsverzorgingsdiensten doen goed werk op de kracht warders mee maar jammer genoeg kwa men ze niet in de prijzen. De uitslag was alsvolgt: 125 cc: 1. R. v. d. Scheer, Kamperveeen; 2. E. v. d. Scheer, IJsselmuiden; 3. J. A. Gebben, Rouveen; 4. Tj. Reitsma, Schet tens; 5. R. Bos, Lutjegast. Nieuwelingen: 1. H. Genee, Makkum; 2. Lammers, Bergum; 3. S. Haagsma, Wy- ckel; 4. J. v. d. Valle, Witmarsum; 5. G. H. v. d. Vegt, Dalfsen. Senioren: 1. J. A. Gebben, Rouveen; 2. H. Poorte, Nijverdal; 3. T. v. d. Sligte, Raalte; 4. Tj. Reitsma, Schettens; 5. H. Kleinmeulman, Hoonhorst. Junioren: 1. J. Staman, Nijverdal; 2. D. J. Zijlstra, Daarle; 3. H. Pauw, Apel doorn; 4. T. v. d. Veen, Ruinerwold; 5. H. Mengerink, Boornbergum. Bij de nieuwelingen was het H. Genee uit Makkum die met de eerste prijs weg ging. Zaterdagmiddag zal Genee voor ei gen publiek zeer zeker hoge ogen gooien. We dachten dan ook dat Tj. Reitsma uit Schettens dan nog wel een plaatsje naar boven zal klimmen. We zijn benieuwd wat er zaterdag in Makkum gaat ge beuren. Rest ons nog te vermelden dat de organisatie in handen was van de Noordelijke Grasbaan Renners Vereni ging. Het baanrecord kwam met 25.3 sec. in handen van R. v. d. Scheer, Kamper veen. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel It léste himd sitte gjin büsen yn. Bolswards Nieuwsblad V.l.n.r.: S. Haagsma, Wyckel, H. Genee, Makkum, J. Lammers. Bergum. len oanhalden foar de fokkerij as nou, mar fierwei it greatste part gyng sa gau mooglik nei de slachter of de opkeaper. Hiel hwat fékeaplju fan hjoeddedei, as lyts jonkje al mei deade lammen bigoun, binne via de hannel yn nochteren bol- tsjes stadichwei yn it fak bihurde. As yn in winter der minder koukealtsjes yn ’e leechgolle kamen as op hope wie, stie it sin fan ’e boer ornaris net sa bést. Om- mers, hy hie dan wit hoe faek in bolle- keal fongen! Stadichoan is it forbare. Dit komt, sa’t elk wol wit fan ’s mesterij. Om in pear sifers to neamen - üntliend oan in oriën- tearjend artikel oer de keallemesterij (en de finansiering dêrfan) in it moanneblêd fan de Rabo-bank, yn 1955 waerden der yn üs lan noch sa’n 700.000 nochteren keallen slachte, dat wie fjouwer kear safolle as it tal meste- en gerskeallen. Dit sifer roun sünt dy tiid hieityd tobek en is op it heden net mear as in 20.000, dat is dus it 35e part dêrfan. Mar der stiet dan tsjinoer dat it tal meste keallen oproun is oant likernóch in miljoen (dat is om in forgeliking to meitsjen twa kear safolle as der minsken yn Fryslan wen- je). Dy taname hat fansels syn reden: der wie in goed stik brea mei to fortsjin- jen en gjin wünder, dat de „grounstóf” foar de mesterij, hwat it libben matea- riael oanbilange, it nochteren keal dus, hwat langer hwat djürder waerd. Wie de merkpriis om 1960 hinne trochelkoai' noch gjin f 100,yn 1971 wie dy al trije kear.sa heech, forline jier wie de priis al in f 425,wylst de ütsjitters oant f 600,wiene. De fraech oft de mesterij ütkin of net, wurdt troch de hege priis fan it matea- riael slim biynfloede, mar hinget fansels Op een zonovergoten ijsbaanterrein wer den zaterdagmiddag in Bolsward de na tionale kampioens grasbaanraces gehou den welke voor het kampioenschap van Nederland K.N.M.V. meetellen. Het was bijzonder jammer dat er maar een'handjevol publiek op de baan aan wezig was die naar dit spectaculaire schouwspel kwamen kijken. De renners gaven elkaar geen duimbreed ruimte en zodoende waren er pracht van gevechten te zien. Er werd gestreden in vier klas sen: 125 cc; nieuwelingen; senioren en junioren. Er deden ook een paar Bols- „Gelok!” En der giet it kealleboltsje. Foar de fokkerjj of foar de mesterij? It léste hat de measte kans. Sjoch ek it Bitearde it foarhinne mei it ien of oar forkeard, dan waerd dat smeulsk in bol- lekeal neamd. It wie sahwat it tsjinstel- de fan in trek üt de lotterij. Mar yn dy sin heart men langer net folie it bolle- keal mear neamen. Dat kin ek ai net, hwant it soe slaen as in tange op in baerch. It nochteren kealleboltsje is sünt de léste 20 jier stadichoan mear yn oansjen kommen. Oant yn de goed fyf- tiger jierren wiene de dagen fan de noch teren bolle gau teld. Wol waerd der, foardat de K.I. de wjukken goed üt- slein hie, der in greater part fan de bol- óf fan de opbringst. As wy de jierren 1966, 1969 en 1972 nimme dan roun de priis yn gounen per kg. libbend gewicht yn de folgjende forhalding omheech f 3.42, f 3.82 en f 4.90, de oankeappriis fan de keallen yn gounen fan f 172,en f 266,— nei f 381,—. Hwat wichtiger is is fansels hwat der lang om let oerbliuwt, dus it arbeidsyn- kommen per keal. Dat wie yn 1966 f 53,yn 1969 (in min jier) f 34,en yn 1972 f 61,—. It yn- kommen per keal wie mar yn ien jier leger, dat wie yn it rampjier 1967, doe’t der op elk keal f 5,talein wurde moast. Heger as f 61,hat it per keal nea west, of it soe dan fan ’t jier wurde moatte mar dêrfan binne de einsifers noch net bikend, mar wol wiene de yn- keapbidragen sa heech, dat it net to for- wachtsjen is, dat it topjier fan forrline jier slein wurde sil. Neffens de tellingen fan it CBS wiene der yn 1964 net minder as 15.000 bidriu- wen mei gemiddeld tsien keallen. Hjir is in hiel düdlike üntjowing. Yn 1970 wie ne der noch mar 5.200 bidriuwen, mar mei gemiddeld 84 keallen. Dizze trent set him noch troch, hwant yn 1972 wie it tal bidriuwen al wer sakke (oant 4.600) mei gemiddeld 90 keallen. Der komt hwat mear lijn yn. It tal „gelegenheitsmesters” wurdt aloan lytser. Fan de mesterij en fan forline jier wiene der goed 1500 mei elk mear as 100 keallen, en 1700 spesi- ael-bidriuwen, dy’t der oars net by hie- ne dat makke. Sa üntwrakselet him de keallemesterij fan in hobby, aerdichheit- sje en njonkenlytsen aerdige ynstruijing nei in apart eksklusyf bidriuw. Mear as de helte fan alle keallemesterijen wurde foun yn de provinsjes Gelderlan (48%) Nederland is nauwelijks bekomen van de jongste vakantieroes en maakt alweer plannen voor een volksverhuizing in 1974. Aan deze volkspret kunnen veel boeren in ons land nog niet meedoen. Toegegeven: de bedrijf sverzorgingsdien- sten zijn een uitkomst voor de boer die een pooosje met vakantie wil. In tegen stelling met het vaderlandse legioen dat een betaalde vakantie kan genieten, zal de boer voorlopig flink moeten dokken voor het genoegen van enekele vrije dagen per jaar. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennoarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Hoewel men op het platteland nog aan burenhulp waarde hecht, laat de huidige bedrijfsaanpak in de landbouw weinig ruimte aan de boer om op onvoorziene momenten voor onbepaalde tijd in te springen op het bedrijf van zijn collega. Ruim tien jaar geleden kwam de eerste bedrijfsverzorgingsdienst van de grond in het Noorden van het land. De bekende kinderziektes waren niet van de lucht. De vraagstukken van de verzorgings- diensten lagen veelal op het terrein van beloning en huisvesting van goed geschoold personeel en de organisatori sche aanpak zoals financiëel beheer, werkverdeling, administratie, belastingen enz. In Friesland, waar de nieuwe verenigingen snel in aantal groeiden, werd in 1962 een overkoepelend orgaan opgericht om de hulpverleningsdiensten in het goede vaarwater te krijgen en te houden. Het bedrijfsverzorgingssysteem werd gestroomlijnd en sloeg op de boer derij aan. In navolging van de Friese aanpak gingen ook andere provincies de weg van de georganiseerde boerenhulpverlening op: Gelderland, Overijssel, West- Nederland, Noord-Brabant, Limburg, Drente en Groningen. Sinds de start in 1958 heeft de georganiseerde bedrijfsver- zorging in de landbouw de wind mee gehad. Er zijn nu ongeveer 180 vereni gingen over het hele land verspreid, waarbij zo’n 30.000 boeren zijn aangesloten. Dat is gemiddeld 165 leden per vereniging. Het is begrijpelijk dat vooral uit veehouderijkringen de meeste animo komt voor de bedrijfsverzorgings- diensten. De bedrijfsgebondenheid is immers het grootst in de produktiesekto- ren waar met levend vee gewerkt en geproduceerd wordt. De vakantietop is alweer enkele weken voorbij. De meeste Nederlanders zijn wat men noemt terug van weggeweest. Het is bijna een vanzelfsprekende zaak dat vele landgenoten tegen betaling enkele weken plat gaan om van de zon en soms nood gedwongen van de regen genieten. Het verschijnsel „vakantie op de boerderij” heeft opgang gemaakt, zeer tot genoegen van de stedeling maar ook van de boer. Een andere vraag is of de boeren in ons land ook aan vakantie toekomen. Een waanzinnige vraag? Naar verluidt heeft premier Den Uyl deze vraag onlangs nog gesteld aan enkele agrarische voormannen van het Landbouwschap. In boerenkrin gen wordt het woord vakantie nog niet zo vaak gebruikt. Er is wel een ontwik keling die de boer de weg naar vakantieland wijst: De bedrijfsverzorging. Steeds meer landgenoten gaan met vakantie. Dat kan ook omdat het aantal loon- en salaristrekkenden groeit. Bovendien is ieders jaarloon niet com pleet zonder een aardige vakantietoeslag van ongeveer 7 pet. Voor onze boer pakt dat allemaal anders uit. Hij mag dan wel een vrij man zijn, die gaat en staat waar hij wil, maar zijn bedrijf houdt hem toch met handen en voeten vast. Vrijheid en toch gebondenheid, voor de lezer misschien een tegenstrijdigheid. De veehouder is vrij in zijn beslissingen, maar aal toch elke dag weer present moeten zijn omdat het vee zijn ver zorging opeist. Ook zaterdag’s en 's zondags moet de koe gemolken worden en zullen de varkens en kippen het (nog) niet zonder hun baas kunnen stellen. Een boer op vakantie is nog steeds een weinig voorkomend verschijnsel, ook al omdat de meeste veehouderijbedrijven zgn. éénmansbedrijven zijn. Als de veehouder met zijn gezin een dagje uit is, ligt het bedrijf voor 100 pet. stil, terwijl de levende have aan zijn lot overgelaten is. Dagelijks opvraagbaar uit het Ontwikkelings fonds van de Landbouw. Het O en S-fonds volgt de agrarische ontwikkelingen op de voet en probeert deze zonodig geldelijk te stimuleren. Voor de boeren liggen de kaarten wel anders. Via een goed georganiseerde be drijfsverzorging is er een mogelijkheid om met vakantie te gaan, maar de agrarische ondernemer zal er wel voor moeten betalen. De bedrijfsverzorgings- diensten kosten immers nogal wat geld. De personeelskosten zijn niet gering terwijl ook de sociale voorzieningen voor rekening van de aangesloten leden komen. Een goede organisatie eist bovendien een goed beheer, een goede administratie en werkverdeling. Ook de secretariaatswerkzaamheden vragen de inzet van een deskundige kracht die geld kost. Alles bij elkaar mag men zonder overdrijving stellen dat een werk- verdelerpersoneelschef in het bedrijfs verzorgingssysteem zo’n 40.000 gulden kost, d.w.zl salaris, sociale lasten, bureaukosten, autokosten, enz. Men gaat er op dit ogenblik van uit dat één personeelschef het werk van 20 bedrijfs- verzorgers verdeelt en regelt. De zgn. bedrijfsverzorgers zelf zijn in dienst van de verenigingen die de krachten veelal op c.a.o.-basis uitbetalen. Boven de c.a.o. wordt vaak een extra toeslag gegeven, omdat bedrijfsverzorgers in feite de ondernemers in de landbouw moeten vervangen, waarbij de verant woordelijkheid van het bedrijf schouders van de vervangende rust. Vakantie vieren is voor de meeste Nederlanders een vanzelfsprekendheid. De werkgevers geven niet alleen enkele weken vrijaf, maar betalen daar ook nog voor. Sinds enkele Jaren wordt op het platteland serieus gedokterd aan vakan- tiemogelijkheden in de landbouw. Tot nu toe kan de boer het woord vakantie wel uitspreken zonder echter te weten wat het begrip inhoudt. De zgn. bedrijfs- verzorgingsdiensten zijn een soort veredelde burenhulporganisaties die op de boerderij bijspringen zodra de onder nemer verstek laat gaan. Aanvankelijk werd de hulpverlening opgezet voor arbeidsvervanging wanneer de boer door ziekte gehinderd werd. Vooral de boerenorganisaties steunden de hulpver lening, die meestal op coöperatieve basis opgericht werd. Het was trouwens een merkwaardig verschijnsel dat vele boeren hun vee tégen ziekte verzekerden terwijl zij zichzelf tekort deden. De goede ondernemer was wel verzekerd tegen ziekte of arbeidsongeschiktheid, maar had geen voorzieningen getroffen voor vervangende arbeid die immers Terwijl de doorsnee werknemer land vakantie viert met een niet te ver smaden financiële douceur in de vorm van een vakantietoeslag, moet de boer flink betalen voor elk uur dat hij uittrekt voor vakantiegenoegens. Meestal betaalt hij een jaarlijkse contributie aan de bedrijfsverzorgingsdienst, terwijl daaren tegen een flink uurloon verschuldigd is voor de tijd dat de bedrijfsverzorger in springt op het bedrijf. Al met al kost het de boer een aardige duit. De overheid springt enigszins bij via een subsidie aan de overkoepelende provinciale organen die het bedrijfsverzorgingswezen leiden en bundelen. Dat gebeurt dan via gelden en Sanering en Utrecht (22%). Yn de oare provinsjes takket de mesterij óf. Alles wiist der op dat wy de hichte nou wol ha. It haldt ienkear op, hwant bollekealtsjes om to mesten moatte fan de eigen kij komme. De ynfier dêrfan üt oare lannen seit it measte net, ek al omt forfier en de kans op sykten der net om lige. De eksport giet yn haedsaek nei Itaelje en Dütsk- lan. As wy sa it wurd sykte neame, moatte wy fansels goed yn it each hél de, dat de mesterij, dy’t foar 90% fan de eksport ófhinget, ek samar de delklap krijé kin. It is noch al in ündernimmen mei in risiko. Dat wy sa tige fan de ek sport öfhingje komt ek al meidat wysels yn üs lan net sasear iters fan keallefleis binne. Per man ite wy trochelkoar mar in poun keallefleis, yn Westdütsklan en yn Itaelje 8 poun. Echte keallefleis-iters binne se yn Frankryk: elk fjirtjin poun yn it jier. Der mei oannommen wurde, dat men per keal hwat langer hwat mear jild omhannen ha moatte sil. Der sil goed rek ken mei halden wurde moatte, hwant oars komt it hynder efter de wein. In gunstige faktor foar de mester is hjirfoaroer dat it fleis moai prizich is. Dertroch rekke de mesterij hwat langer hwat mear yn ’e moade, en dat it yn üs lan hwat lang duorre hat, kaem ek al meidat üs fé nou just gjin mestfé wie. Der waerden by aids wol hwat oksen oanset, mar dêr bleau it by. It is suver dien, hwant in okse sit net folie groei mear yn. Bollen wurde der noch wel mest, binammen nou ’t it Kouwefleis sa prizich is. De bollemesterij kin noch wol mear wyn yn ’e seilen krije, as yn EEG forban de fleisproduksje bifoardere wurdt troch it jaen fan preemjes en sa. i 'WiE «hu Hwat hat C "/fel" 7X =*- —re? K:’

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1