Grootste zorgen kabinet: inflatie werkeloosheid en de week Foto van vieren Inwoners van Bolsward fiabe Sbroar Nappa en Suède Ook Makkum gaat regerings jubileum groots Aanrijding Schettenser hoek Noorden blij met dode mus? M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin lllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!!ll!lllllllilllllllllllllllllll|||||||||| Kaatspartij „Bolswardia” Kom maar kijken of *t waar is. bij 9 MODE COMPLEET VOOR VADER EN ZOON (EN BIJDETIJDSE DAMES) STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND KS K' I 112e JAARGANG No. 70 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1973 Wymbritseradeel. Inflatie Allemaal flauwekul? Er moet meer gebeuren Dode mus de Portemonnee voelen de Enorm probleem een om üs hjoed to sizzen Hwat hat Advertentieprijs: 21 et. per tnm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag De skerpste moanners binne ornaris de minste bitellers. De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) daartoe van de en Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 on- en Bolswards Nieuwsblad renault bestelwagen, welke als laatste van een drietal auto’s op het kruispunt stilstond. De eerste van de drie auto’s wilde links afslaan. De renault werd van voor en achter in elkaar gedrukt. Inflatie en werkloosheid zijn de grootste problemen van Nederland. Dat schrijft de O.E.S.O., de Europese organisatie voor economische samenwerking, in haar rap port over ons land. „Nu hoor je het ook ’s van een vreemde”, zou men kunnen zeggen. Maar dat klopt dan niet, want de O.E.S.O. haalt haar gegevens natuur lijk ergens vandaan namelijk bij de Nederlandse overheid. Ons land beschikt over uitstekende economische cijferaars, Het Centraal Planbureau bestudeert i dermeer het verloop van en de verwachtingen voor de Nederlandse economie stelt de gegevens ook aan internationale organisaties ter beschikking. De aktieve Koninginnevereniging gaat in samenwerking met de gezamenlijke buurtverenigingen in Makkum, het 25-ja- rig regerings jubileum van de Koningin op grootse wijze vieren. De festiviteiten beginnen morgenmiddag (zaterdag) met een grasbaanraces op een terrein in Makkum/Noord. Een 70-tal coureurs hebben zich laten inschrijven voor de races, w.o. ook de winnaar van de grasbaanraces onlangs te Bolsward gehouden, de Makkumer H. Genee, won hier met vlag en wimpel, hij zal mor genmiddag in eigen dorp zich weer pre senteren, ongetwijfeld zal hij trachten als eerste weer de finish lijn te passeren, doch met hem zijn er nog 69 concurenten in het parcours! Zoals u wellicht reeds bekend zal zijn, zal op maandagavond 3 sep tember a.s. vanaf 20.30 uur, met hulp van televisie en radio een bliksemactie worden gehouden voor het jubileumgeschenk voor onze Koningin. De opbrengst van deze actie is door Koningin Juliana be stemd voor concrete projecten van het „Kind in Nood,’. Voor een nadere toelichting op deze actie zou ik u willen wijzen op de uitzending van t.v. en radio op maandagavond a.s. omstreeks 20.15 uur, direct na het nieuws. Tussen 20.30 en 21.45 uur kunt u een collectant aan de deur ver wachten voor uw gift. Om deze bliksemactie uitvoerbaar te maken, is een beroep gedaan op onze Bolswarder Sportfederatie. Dank zij hun medewerking zetten zich een 60-tal jonge sportlieden van alle mogelijke sportverenigingen spontaan in voor het „Kind in Nood.” Dat is nog eens samenwerking, Bolsward waardig! Echter zijn nog meer vrijwilligers nodig, willen wij de stad in kleine wijkjes kunnen verdelen, zodat een ieder in een uurtje klaar is met collecteren. Ieder, die mee wil helpen, jong en oud, is daarom welkom! De 60 sportlieden en andere vrijwilligers worden om 8 uur op het stadhuis verwacht via bordes naar de Vierschaar om hun wijkje collectebus in ontvangst te nemen. Elk krijgt een instructie en kan direct daarna op pad gaan. Na af loop worden de vrijwilligers weer op het stadhuis verwacht om de bussen in te leveren, ’s Avonds wordt alles nog geteld door mede werkers van de gemeente-secretarie. Ook voor de buiten de kern van Bolsward wonende gezinnen hebben we enkele vrijwilligers nodig, die in de loop van dinsdag overdag daar kunnen collecteren. Wie heeft hier tijd voor en wil dat doen? Deze gelieven zich ook maan dagavond 8 uur op te geven. De mensen, die maandagavond niet thuis zijn, en toch hun bijdrage willen geven, kunnen dinsdag in de kantooruren terecht op het Post kantoor, waar voor dit doel een bus staat opgesteld. Ik twijfel er niet aan, of een ieder zal willen meehelpen, óf door te collecteren, óf door hun bijdrage deze actie in Bolsward te doen slagen voor dit sympathieke doel! desondanks toch de horen. Dat bleek ook deze week in de Tweede Kamer toen gelijktijdig drie regeringsno ta’s werden behandeld: de structuurnota Noorden des Lands, de nota over de ont wikkeling van Zuid-Limburg, de nota voor de afremming van de Haagse kantorenbouw en in verband daarmee de spreiding van de rijksdiensten. In nauw verband met de werkgele genheid staat de inflatiebestrijding. De hoge loon en prijsstijgingen vormen een Intussen waren de verwachtingen van het kamerdebat over het Noorden niet erg hoog gespannen. Men nam het niet name Den Uyl nog al kwalijk dat hij niet woord hield en was van plan hem eens goed met de rug tegen de muur te zetten. Intussen kwam er als een donderslag bij heldere hemel het voorstel dat de regering desnoods zelf bedrijven kan stichten of aan bestaande bedrijven kan deelnemen. Helemaal nieuw was deze mogelijkheid niet, maar het nu lanceren er van was kennelijk bedoeld om de opposanten de wind uit de zeilen te ne men. Als ze nu maar niet zijn blijge- maakt met een dode mus. Afgelopen zaterdag hield Bolswardia haar jaarlijkse kaatspartij voor leden en donateurs. Er stonden elf parturen op de lijst. Na menige spannende partijen werd de uitslag: I. R. Visser, A. Pieksma en J. Jansen; 2. H. de Jong, H. Fokkema en R. Nijdam; 3. P. v. d. Meer, H. de Vries en W. Stienstra. Rein Visser werd koning en kreeg de wisselbeker voor dit jaar in zijn bezit. De eerste prijs bij de junioren was voor het tweetal H. J. Dijkstra en R. Ruiter. Na deze kaatspartij speelden Bolswar dia en W.Z.S. nog een oefenwedstrijd met als uitslag 11. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en In het Noorden vindt men dat er meer moet gebeuren voor de ontwikkeling van dat gebied, in Zuid-Limburg zijn nog veel te veel werklozen als gevolg van de mijnsluitingen en Den Haag vreest meer werkloosheid als de kantorenbouw fiks wordt afgeremd. Maar, zegt het kabinet, de rijksdiensten moeten naar het Noorden, Oosten en Zuiden worden ge spreid. Zoals met het oog op welvaarts- spreiding - die rijksdiensten nemen be drijven in hun kielzog mee - als voor een betere ruimtelijke ordening. Een man uit het bedrijfsleven - minister in het vorige kabinet - heeft eens ge zegd: als het de Rijnmond maar goed gaat, gaat het heel Nederland goed. Met zo’n opmerking behoeft hij in het Noorden of Zuid-Limburg, of in Overijssel niet aan te komen. Want de werkelijkheid laat het tegendeel zien. Terwijl er op de ene plaats buitenlandse arbeiders worden aangetrokken, lopen er even verder veel mensen werkloos Zaterdagavond wordt in de grote feest tent de AVRO’s Top-pop gepresenteerd, vooral de jeugd zal zich hier zonder meer voor interesseren, er wordt dan ook veel belangstelling verwacht, maar zo zei men ons van zijde van de organisatie, „we hebben in Makkum nog nooit ie mand voor de deur laten .staan!” Op de dag van het jubileum (woensdag 5 sept.) begint het feest ’s morgens om 9 uur met een kinderoptocht, na de optocht is er voor de jeugd een kindermatinee met prijsuitreiking in de feesttent, ’s Middags zijn er kinderspelen voor alle kinderen van de lagere scholen in Makkum. Het avondprogramma vangt aan om half acht, het publiek kan dan genieten van een Schouwspel van korpsen, waar o.a. aan medewerken de plaatselijke muziek- ver./drumband Hallelujah, showcorpsen uit Heerenveen en Franeker, en de plaatselijke gymnastiekver. DES. Om streeks kwart over negen is er een gran dioos vuurwerk op de Turfmarkt. Als sluitstuk van de festiviteiten volgt om 10 s avonds een beatfestijn in de tent, m.m.v. de Makkumer beatgroep The Navigates”. De heer J. de Boer, bestuurslid van de Kon.ver. gaat de Kon.ver. in de gemeente Wonseradeel vertegenwoordigen dins dagavond in het RAI-gebouw te Amsterdam, tijdens het jubileum programma, dit programma wordt dins dagavond door de tv- rechtstreeks uitge zonden. hogingen die door grote prijsstijgingen te niet worden gedaan Het kabinet weet dit ook. En daarom gaan de ministers toch maar weer over leggen met werkgevers en werknemers om door eendrachtige samenwerking te proberen de loon- en prijsstijgingen te matigen. in en de eerste bewoningen buiten de stads grachten vroeger bereikbaar via bruggetje, welke situatie enkele jaren geleden tijdelijk is hersteld toen hier naast deze bescheiden, maar uiterst gezellige huisjes, waar het rustig en goed wonen is, de grootscheepse tentoonstel ling BOHANZA werd gehouden. Overigens, laat ons zuinig zijn op deze bomen. Ze vormen zo’n levend element in ons stadsgezicht en hoe speels is het licht en schaduwspel. enorm probleem. Niet alleen voor de dui zenden mensen die op een pensioentje zijn aangewezen en zien dat de forse prijsstijgingen het pensioentje wegvreet. Een probleem ook met het oog op de toe komstige werkgelegenheid en voor de financiering van de collectieve uitgaven door de overheid. De regering heeft er alle belang bij dat de inflatie wordt teruggedrongen. Daarom wordt zeer binnenkort weer het overleg geopend met de topbestuurders van het georganiseerde bedrijfsleven. Want wil Nederland iets doen aan de inflatiebestrijding, dan kan dat alleen met aller medewerking. Matiging van de loon- en prijsstijgingen is dan het grote parool. En daartoe moeten organisaties van werkgevers werknemers in voldoende mate bereid zijn. dit was het resultaat van de aanrijding welke dinsdag omstreeks het middaguur plaatsvond op R. W. 43 ter hoogte van de Schettenser hoek. De aanrijding ontstond doordat een Citroen ID Super bestuurd door een fransman op botste tegen een Er is niet veel nieuws onder de zon: wie de regeringsstukken van voorgaande ka binetten leest, komt daarin ook meermalen het woord inflatie tegen. Toen minister Witteveen in 1967 minister van Financiën werd in het kabinet-De Jong was een van zijn allereerste doel stellingen: de inflatie krachtig terug dringen. Ook het kabinet-Biesheuvel was met de allerbeste voornemens bezield. Maar iedereen weet het: de weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens. Of om het eens heel anders met de schrijver Elsschot te zeggen: tussen droom en daad liggen wetten en prak tische bezwaren Ook het kabinet-Den Uyl ziet het als een allerbelangrijkste opgave om de inflatie te bestrijden. Gelijk daarmee moet de welvaart over het land beter worden verdeeld door de hardnekkige werkloos heid in sommige delen van het land - het Noorden, Zuid-Limburg, het Oosten - nog beter te bestrijden. Geen gemakkelijke opgave. Bij voorbaat staat wel vast dat geen enkel kabinet op deze terreinen veel applaus zal oogsten, omdat de mogelijkheden hier voor een kabinet van welke kleur dan ook maar beperkt zijn. Voor de uitvoering en het slagen ervan is het van anderen afhan kelijk. Als bijvoorbeeld in het Noorden van het land mooie stimuleringsregelingen be staan, maar het bedrijfsleven maakt daar geen gebruik van, dan kan een kabinet vol goedwillende ministers niet bijster veel meer doen. Er zijn economen die zeggen: allemaal flauwekul, al die drukte in Nederland over de inflatie. Op eigen houtje kan dit kleine land niets, want we zijn allemaal afhankelijk van het buitenland. Inflatie, zeggen ze, wordt grotendeels geïmpor teerd. Bestrijding van de inflatie kan alleen in internationaal verband, maar vanwege tegenstrijdige belangen der afzonderlij ke landen lukt het nauwelijks. Dus, het moede hoofd maar in de schoot leggen? Dat zou voor de econoom Den Uyl een al te gemakkelijke opgave zijn. Natuurlijk is ons land zo sterk afhanke lijk van het buitenland, dat we niet alles op eigen houtje kunnen. Maar een deel van de inflatie wordt in eigen land gemaakt. Aan de sterke stijging van de invoerprijzen van grondstoffen valt weinig te doen, wel aan de forse loons verhogingen, die ook dóórwerken in prijzen van levensmiddelen enz. Noorden des Lands De volksvertegenwoordiging is er wensen te laten ongewone kant te bekijken. De meeste lezers denken bij het woord Gleibakkerij allereerst aan water, eend jes op de oever, bootje in ruste enz. Hier niets van dit alles, want de witgepleisterde huisjes, laag en zelfs wat wegzakkend in de grond, zijn hier genomen vanuit het grasveld bij het Kruiswater. Geheel links een stukje Florence en geheel rechts de autoboxen van de Fa. Lammertsma. Mag er dan geen bootje op deze foto staan, wel het touw, waaraan er eentje is vastgesjord (zie de boom links). Het zal de meeste Bolswarders wel bekend zijn, dat de naam Gleibakkerij een verbastering is van Kleibakkerij. Hier stond in het verleden inderdaad een z.g. tichelwerk. Een doorsnede van dit bedrijf ziet u in tegeltjes gebakken in tableauvorm in de openbare school, (hal). Het is een getrouwe kopie van een dergelijk tegeltableau, dat zich in het rijksmuseum te Amsterdam bevindt en waarvan wij weleens een afbeelding hebben gepubliceerd. Ook is ter plaatse later jaren een helling geweest was dit „eilandje” een van De belangstelling voor de wekelijkse „foto van de week” is nog steeds groeiende. En dat wel in twee opzichten. Enerzijds bij de fotografen, waarvan sommigen erg de smaak te pakken hebben en ons zoveel materiaal zenden, dat we het onmogelijk zo vlug kunnen verwerken. Anderzijds ook bij de lezers, waarvan meer dan een ons hebben ver klapt, vrijdags allereerst deze foto te be kijken, deze uit te knippen en te bewaren. Deze belangstelling blijkt ook in niet geringe mate uit de reacties van het le zend publiek, zowel schriftelijk als mondeling. Een en ander is vóór ons reden deze rubriek slechts node over te slaan, zoals verleden week helaas moest gebeuren wegens overvloed van copij. Een medewerker aan deze rubriek, nog wel de enige van buiten de stad, hoewel wél wonend in een stad met een Martini toren, waar hij met zijn jong gezin erg verheven is maar in de afgelopen zomer ook erg warmpjes gehuisvest, is de heer A. v. d. W., of zoals hij zich veelal bescheiden onder boekbesprekingen in ons blad noemt vdW. Van hem liggen een aantal foto’s in de la, waar van wij er bij wijze van zijn vertroosting, na het lange wachten, een zevental van in successie zullen plaatsen, de anderen later wel eens. Vandaag beginnen we met een foto van een overbekend Bolswards hoekje. U behoeft er geen steegjes voor door om dit plekje te vinden en het ligt open en bloot, dagelijks door honderden, zij het dan op enige afstand gepasseerd. De kunst van het fotograferen is óók de zaak eens van een andere, ofwel van een Dg huisvrouwen voelen in portemonnee wat inflatie is. Ze schrik ken bijvoorbeeld van de margarineprijs die in nog geen jaar zo’n veertien cent per pakje omhoog is gegaan. Zij weten dat ze niets kopen voor forse loonsver- L'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1