gedachten Herinneringen en regeringsjubileum rond een Gahe Shroar J r fa X bondsspaarbank bolsward «I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Y DE BONDS SPAARBANK VOOR AL UW GELDZAKEN W t aRS git - DINSDAG 4 SEPTEMBER 1973 112e JAARGANG No. 71 Een kwart Koningin Juliana eeuw een prinses is Feest in Nederland Heilbeden Al is ons Prinsesje nog zo klein BURGERS VAN BOLSWARD Studente Jeugdjaren Lievelingsvakken Hwat hat üs hjoed to sizzen Hartewens Wel (vervolg op pagina 2) Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ui tg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 18 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De burgemeester van Bolsward, J. M. A. Mulder. „Jow Oranje, leave Heare, Dizze eare, Dat Hja üs de fré bifjocht Dat wy dêr lof foar sjonge Aid en jonge From, ienfêldich, Sljocht en Rjocht Gysbert Japiks (1603-1666) H. M. Koningin Juliana wandelt aan de zijde van burgemeester J. G. S. Bruins- ma door de straten van Bolsward (1950). de onbescheiden hartelijkheid van het publiek het onmogelijk maakte, ’t Schijnt dat veel later, in de Leidse studietijd het jeugdideaal zijn verwezenlijking gevon den heeft. thans jubilerende vorstin en Bolsward was wel in 1966 tijdens de huldiging van Gijsbert Japicks. Nadat op een stormach tige middag het voorlopige beeld was onthuld had in de raadzaal een bijeen komst plaats, waarvan hier een foto. Op de voorste rij v.l.n.r. loco-burgemeester J. Visser, H. M. de Koningin, en de com missaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Achter de loco- burgemeester wethouder E. Oldenziel. Koningin Juliana bekijkt hier een foto van Gysbert Japicx. Op haar schoot het boek „Om Gysbert Japicx hinne” bij A. J. Osinga B.V. te Bolsward uitgegeven voor de Fryske Akademy en de KFFB. Abonnementsprijs f7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 „ut.... Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel. Morgen vieren wij het feest van het regeringsjubileum van onze Koningin. In verband daarmee doe ik een beroep op u om de vlag uit te steken. en te leren anderen en U zelve te begrij pen en u in te leven in het tijdperk, dat voor U ligt; U zo het vertrouwen waardig te maken van uw tijdgenoten en bovenal van uw dierbaar volk, aan welks geluk en welzijn ge eenmaal geroepen zult zijn Uw beste gaven en krachten te wijden Al staan de couranten er deze dagen vol van, al hoort u voor radio en T.V. deze week weinig anders, toch willen ook wjj niet achterblijven, hier in dit nummer, verschijnend in de week van het regeringsjubileum van Koningin Juliana iets op te halen van oude herinneringen en onze gedachten even te laten gaan. Misschien vinden we het maar heel gewoon een koningin als staatshoofd te hebben, maar boe zouden wjj deze stabiliteit in ons volk missen, als het hier zou komen tot een presidentsverkiezing. Dat ons koningshuis diep verankerd ligt in ons volk, is al vele malen gezegd. Misschien mag hier nog eens ektra aandacht worden geschon ken, dat ons huidige koninklijk gezin, Wat H.M. Koningin Juliana betreft, recht streeks afstamt van de Friese Nassau’s. Mogen we nu bogen op een aantal jonge prinsen, eens hing het voortbestaan van ons Oranjehuis aan een zjjden draad. Be seft men dat, dan pas weet men ook goed te begrijpen hoe groot de vreugde was, toen onze huidige vorstin, ais „onze prinses” werd geboren. In de Tweede morgen Jhr. Niet alleen getuigt dit van waar dering voor onze Koningin, maar tevens draagt het in grote mate bij tot een vrolijker aanzien van onze stad en daarmee tot het verhogen van de feestelijke sfeer. Ik ben ervan overtuigd dat ook u hieraan wilt meewerken, waar voor bij voorbaat dank. kinderen boos en bij het uitgaan van het schooltje iemand haar voorrang wilde geven. Eerst moesten de vriendinnen in hun manteltjes geholpen worden. Cijfers en rapporten, net als elk kind liep ze verheugd ermee naar de ouders, want zij konden gezien worden! Moest Juliana met haar ouders uit, zodat zij schooluren had gemist, dan moest zij het verzuimde later inhalen, op uren, dat andere kinderen vrij hadden. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en de opleiding van Juliana voor haar taak werd bepaald. Op 30 april 1927, toen de Prinses de haar door de grondwet gestelde termijn van meerderjarigheid had bereikt, sprak de Koningin op de galamaaltijd te harer ere de volgende woorden. De gelukkige jaren van Uw opvoeding en aanvankelijke vorming behoren thans tot het verleden. Echter kan hiermede door U het tijdperk van studie niet worden afgesloten, integendeel, gij zult U nog verder voor de U wachtende taak willen en moeten bekwamen als ik denk aan het schone, volle leven met zijn grote verantwoordelijk heden, dat U wacht, te midden waarvan gij de kunst zult moeten leren verstaan U wezenlijk gelukkig te voelen, onverschillig onder welke omstandighe den, dan gaan mijn gedachten terug tot Uw prille jeugd, waarin wij reeds het verlangen U één te voelen en mede te leven met anderen mochten beluisteren. Zij het U gegeven altijd weer te vinden die diepere eenheid, die alle mensen samenbindt, die gij steeds gezocht hebt, Altijd was de belangstelling van Juliana in hoofdzaak uitgegaan naar de letteren. De keuze van college’s welke zij ging volgen en van de afgelegde tentamina was overeenkomstig deze voorkeur. De studie werd ernstig opgevat, een vast plan behoefde echter niet gevolgd; het was, zei de promotor, „een program, niet van vakwetenschap, maar van wetenschappelijke ontwikkeling, gericht op begrip van beschavingsverschijnse- len.” Behalve vakken, die onmiddelijk verband hielde met haar toekomstige be stemming, zoals Staats- en Volkenrecht, Oud- Nederlands en Indisch adat-recht, werden nog verscheidene andere college’s voor korter of langer tijd door de Prinses bezocht, als geschiedenis der Godsdiensten, algemene geschiedenis bij Huizinga, Nederlandse letterkunde bij Albert Verwey, Germaanse Mythologie,. Slavische letterkunde, het Zuiderzee- vraagstuk en altijd zo, dat, om weder de promotietoespraak aan te halen „de professoren aandachtiger hoorders niet hebben gehad.” Onze prinses. Van de wieg af, ja reeds voor de geboorte, gold haar de toege wijde hartelijkheid van Nederland. Zoals eens, in 1880 de blijdschap bij de geboorte van Wilhelmina evenredig was met de voorafgaande rouw en de vrees, dat met de zonen van den Koning de toekomst van de dynastie verloren was, zo was in 1909 de vreugde, toen, na dagen van grote spanning de, eindelijk officiële mededeling kwam dat er een prinses geboren was, te uitgelatener na de jarenlange bezorgdheid, dat het huwelijk van de toenmalige koningin Wilhelmina kinderloos zou blijven. Sommigen zullen zich de spanning der laatste dagen van april 1909 nog herinneren. Een Haags journalist van naam heeft later zijn indrukken uit de laatste uren van angstig en hoopvol wachten weergegeven; „In die nacht ging niemand van ons naar bed. De pers, uit het eigen land en uit alle streken der wereld bijeen, wachtte. Zij wist, zij was gewaarschuwd. Van uur tot uur wachtte zij in nerveuze spanning. Zo af en toe kwam een hofdignitaris een gesprek aanknopen. Midden in de nacht, om drie uur, werd de journalisten een souper aangeboden. De pers-van-alle-landen, ’s nachts om drie uur, souperend in het Koninklijk Paleis, wachtende op het Oranje-kindEn in de duisternis, buiten in de late avond, in de vale nacht en de bleke morgenstemming stond volk. En op de bank, aan de voet van de oude kastanjeboom, zaten mensen. En de Zwijger stond en staarde Om zeven uur ’s morgens ging de deur open van het journalisten-vertrek. „Mijne Heren”, zei een dignitaris „ik kan In haar woning werd een veertiendaagse dispuutavond gehouden onder leiding van prof. Huizinga, waarvan deze verklaarde, dat de Prinses hem menigmaal had doen ondervinden, hoe goed men tegenover haar op zijn hoede moest zijn om niet met zichzelf in tegen- Kamer, die ook nog dezelfde morgen bijeenkwam, besloot Voorzitter Jhr. Mr. Roëll zijn redevoering met een bede: Geve de Almachtige, dat deze Oranje-telg, indien zij eenmaal tot de troon harer vaderen mocht worden geroepen, moge zijn toegerust met al die gaven erf eigen schappen van hoofd en hart, die haar alleen zullen kunnen in staat stellen, om de duurzame liefde van haar volk te bezitten, welke ook door Koningen niet wordt geërfd, maar verworven, en daardoor gesterkt, onder hogere zegen, in overeenstemming met de traditie van haar geslacht, 'zich van de hoge, doch zware plichten, haar aldus opgelegd, tot heil van ons gemeenschappelijk vaderland te kwijten.” Een gelukkige jeugd. Koningin Juliana heeft er een gehad, waarvan getuigen talloze verhalen van leraren en speelge nootjes. Zij leerde goed en graag; een lerares vertelde later, op de dag toen de prinses in een plasregen de onthulling van een monument voor Jan Ligthart had bijgewoond: tot Ligtharts vrienden hoorde ook Juliana. Zij heeft het gewone lagere schoolonderwijs gehad, dat alle Nederlandse kinderen krijgen. Toen de prinses de leerplichtige leeftijd had bereikt, raadpleegde Hare Majesteit Ligthart en wandelde alle klassen door van de School aan de Tulingstraat. Er werd naar dit voorbeeld een klasje samengesteld voor Juliana, die volkomen als gelijke van de andere behandeld werd. Zij kon verdrietig worden, wanneer De middelbare studies, die de Prinses van uitnemende leermeesters had genoten aan de Leidse hogeschool, die door zulke schone en aloude tradities aan het huis van Oranje verbonden is, voort te zetten is haar eigen wens geweest. Niet in de eerste plaats is de tijd doorge bracht te Katwijk, waar zij haar intrek nam, voor haar vorming van groot be lang geweest om de gelegenheid, die zij hier voor het eerst vond om, buiten de kring der familie, uiting te geven aan de behoefte zich spontaan te gedragen, en om een grote mate van zelfkennis, die niet beter dan door ongedwongen omgang met kameraden, verworven kon worden. Eigenschappen van hoofd en hart. Traditie van haar geslacht. Aan beide is de uiterste zorg besteed, met zoveel liefde en verstand, dat de gelukkige inborst van het prinsesje, als enig kind en als enig vorstelijk kin in haar omge ving, in dubbel opzicht in exceptionele omstandigheden geplaatst, zich heeft ontplooid tot het harmonische, bij gepaste ernst zo blijmoedige karakter, ons allen, al was het dan ook slechts uit anecdotes, zo zeer vertrouwd. Zelf heeft Koningin Wilhelmina het prinsesje opgevoed, in letterlijke zin; het was haar verlangen de zuigeling zelf te voeden. Alle zorgen van het moederschap, dat op zichzelf het leven van menige vrouw meer dan te vullen pleegt, heeft zij gedragen, tegelijk haar koninklijke plicht vervullend met een onderbreking van slechts luttele dagen. Ook later heeft de Koningin de opvoeding in alle opzichten geleid en nauwgezet gadegeslagen. De voornaam ste les heeft zij haar dochter echter zelf gegeven: een levend voorbeeld van plichtsbetrachting en waardige eenvoud had niemand anders voor het konings kind kunnen zijn. In woorden die, in tegenwoordigheid van ettelijke gasten gesproken, openbaar zijn geworden zou een Koningin Wilhelmina zelf uitdrukken, door welke beginselen kon het kleine meisje dikwijls verlangen naar eenvoudige pretjes, als bijvoorbeeld een ritje in de tram. In de auto toeren was een geliefd uitgangetje, maar dikwijls ontsnapte haar een zinnetje als „Het moet in zo’n tram toch ook wel leuk zijn!” Maar een tramritje heeft lange tijd tot de onbereikbare wensen behoord, omdat U mededelen, dat er geboren.” Een paar minuten later had het bericht alle redactiebureaus ter wereld bereikt. Plechtigheden, geschenken, gelukwensen, volksfeesten volgdenWaar men kwam, het was al Oranje. Wimpels, mutsen, zakdoekjes, illuminatie. Op zulke dagen kan Nederland buiten zich zelf zijn van uitgelaten vreugde. Een van de mooiste contacten tussen de t* I J --3 aü gezinsbank zónder winstdoel

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1