Jeugdsociëteit „Vannu” maakte een nieuwe start de week Foto van Man, Man, wat een kollektie! Nappa en Suède MiHHI i/ll 4AI I 1 I I f ■J los t Grepen uit het eerste jaarverslag I Kom maar kijken of ’t waar is. bij RENTEBEWUST WEEST BONDSSPAARBANK - HARLINGEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan stêd en lan *5 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1978 !!2e JAARGANG No. 72 De start. Waar het om ging Het Jaar 1972 Blijde dag. Brutsen dicht Stêdman Jonge. Alle begin is moeilijk Activiteiten. It lytse famke er Hjerst. Boer 41/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— MODE COMPLEET VOOR VADER EN ZOON (EN BIJDETIJDSE DAMES) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TaL 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) mevrouw om Langlêsten binne de Rely Jorritsmapri- zen wer bikend makke. Inkelde gedich ten en proazastikken wurde dan bi- kroand. Ornaris binne it deselden dy’t yn de prizen falie en dêrmei rekket de aer- dichheit der wol hwat óf, mar der sille wy it nou net oer ha. In oar feit is dat der faek moderne dichterij bikroand wurdt, dy’t wol hwat nuver yn Rely syn earen klonken hawwe soe, mar hy lib- be dan ek yn in oare tiid. Lyk as men wit hat Rely Jorritsma, berne to Jellum yn Baerderadiel in fiks kaptael efter- litten, der’t jierliks de prizèn üt bitelle wurde koene. It wie hwat in frjemd man, mar oer syn brike setten, syn snedige antwurden en malle fiten sille wy ek it swijen mar tadwaen. Minder bikend is faeks dat Rely seis ek dichte. Hy skreau nei de Fryske tiidskriften as Heitelên en Sljucht en Rjucht destiid mear as hja wol forarbeidzje koene. Ut in aide jiergong MEI RELY JORRITSMA OP DE LITE RAIRE TOER fan dat léste tiidskrift skriuwe wy alder- earst oer It is in hwat swiermoedich gedicht fan Rely, dat üs wol aerdich representatyf foar him liket. Graech mocht hy ek de natür biskriuwe lyk as b.g. yn Liz dyn pracht mar del; ’t Giet nou alles yn dea-slomme, Men heart gjin ljurk of swel. Der giet nei ’t noarden in paed troch it lan; ien kant fan üs hüs hat nea sinneskyn hawn. Fuotten dy rounen fan Jellum nei Bears, lizze nou stil ünder moude en gêrs. Hjir op ierde, hwer ek nei üs dea It skaed oer wite wegen keart. Ierde, groei nou mar net mear mei blommen, De fjilden lizze yn blau-amme fortige; Elk paed is stil en fiert nei rêst. O, sjuchst net der beammen tüke-rige Foar ’t rea-amber gloedzjend west! Der is eat, dat it selde bliuwt; dêrom is wünder hwer foroare. Hoe’n bysfeint Rely ek wêze mocht, de yn dit fers, binammen yn de earste strofe treft üs it suver swiersettige. Mar der binne ek oare aspekten yn syn wurk. Bern hiene altyd syn greate leafde der- fandinne nimme wy hjirre ek de folgjen- de twa ferskes oer Under de pet in striegiel lokje En klompen wyt as san, Muzykjend, mansjesteren bokse Pandert er troch ’t stille lan. Nei iten, sneontomiddei Nei de tsjerkebuorren ta, Mei de jonges sintsjepikke Eh oare wille ha. O, ’k sjuch de giele blomkes bloeijen, Dy’t tusken grize tukjes stean. Wer ammet maitiid om myn herte, ’k Sil mei dit byld troch 't libben gean. It keine holtsje mei de greate eagen, De lytse hantsjes, o sa wyt, sa wyt. Om lang en sêft dyn hier to streakjen, Stil weidwaen al dat raer fortriet. Witste hwat my sa fortret? Wy boeren ha’ sa’n bytsje pret. ta in Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 Dit mei dan hwat in wrang bislüt wêze, typearjend foar Rely Jorritsma achtsje wy ek dit „petear” wol. Binne der noch ünder üs lezers, dy’t him persoanlik ken nen ha en noch fan syn fiten witte? Of him üs as minske sketse kinne? Bolswartls Nieuwsblad Wymbritseradeel, Oud Bolswarders zullen we uit de droom moeten helpen, want deze foto kunnen ze niet plaatsen. In hun tijd graasden hier de zwartbonte koeien en de witgewolde schapen van boer Hiemstra en zijn voor gangers. Het was toen het weiland achter de tramremise, die u zich in dit geval geheel rechts moet denken en die is gepromoveerd (of gedegradeerd, het is maar net zoals u het bekijkt) tot garage van de FRAM-bussen. De foto geeft een overzicht van ons aller zwembad, veel frisser en moderner dan het voormalige in de Sneekervaart, waaraan sommigen echter toch wel goede herinneringen hebben en waar-zo liet men ons van doorgaans welingelichte zijde weten - Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. 28 juli 1972 was zowel voor het bestuur als voor de jeugd van Bolsward en om streken een belangrijke dag, want het sekretariaat van de Jeugdsoos ontving van het ministerie een brief van C. R. M.dat met ingang van de datum van het aanstellen van een beroeps kracht het rijk een subsidie van maxi maal f. 25.000.per jaar zou verlenen. Ook de gemeente Bolsward wilde het zelfde bedrag als het rijk gaan subsidi ëren. Daar de stichting de voorgaande maan den niet veel inkomsten had (door het gesloten zijn van het gebouw) waren er verschillende rekeningen open blijven staan. Om deze te kunnen voldoen, werd door de gemeente Bolsward een renteloos voorschot van f. 9.000.-verstrekt. Tevens werd voor een inVesterings/ver- bouwings bijdrage contact gezocht met het anjerfonds en het Kon. Julianafonds. Het anjerfonds zegde in 1972 een bedrag van f. 750.toe voor de aanschaf van een draaitafel, boxen pick up e.d. Na een korte inwerkperiode werden door de heer Dijkstra al diverse aktiviteiten ontplooid. 40 pct. van de lasten wordt door het rijk gesubsidieerd. Ook de gemeente Bols ward neemt 40 pet. voor haar rekening. Door particulier initiatief dient jaarlijks 20 pet. opgebracht te worden. Moaije dingen woe men sjen, Jin net sa yn it leech bijaen. ’t Is mar bodzjen, dei oan dei Yn de aide sleur mar wei; Hwer bilannet al dat jild. Nu werd het pas menens. Er moest geld op tafel komen. Er moest een gebouw worden gekocht en dit moest weer in grijpend worden verbouwd. Er moesten vrijwilligers worden gezocht voor het dagelijkse werk, etc. Tenslotte kon de jeugdsociëteit Vannu op 7 november 1969 worden geopend. Na verloop van tijd werd -steeds nijpen der- het gemis van een gekwalificeerde full-time beroepskracht gevoeld. Een aanvankelijk aangetrokken part-ti mer bood de stichting onvoldoende soe laas. Inmiddels waren er al besprekingen gaande met vertegenwoordigers van het ministerie C. R. M. over het toekennen van een rijkssubsidie. Midden 1971 legde het bestuur reeds kontakt met enkele beroepskrachten en in augustus van hetzelfde jaar werd de heer Dijkstra, behoudens een subsidie toezegging officieus benoemd. Het heeft echter tot 16 oktober 1972 moeten duren, voordat hij bij Vannu in dienst kon treden. De toersklok let oan it ein fan ’e nacht, de diken binn’ fan üs alden wrocht’. It is krekt oft wy yn dizze priuwkes fan syn dichtkunst to dwaen ha mei jeugd- sintemint en dat sil ek wol it gefal wêze. Oars: wy kinne dizze kant fan Rely syn dichtsjen, ienfaldich mar wier dat it is, skoan weardearje. Mar sa follesidich as syn. persoanlikheit wie binne ek syn On derwerpen. Soms komt ek it polemysk karakter yn syn wurk om ’e hoeke. Ek derfan bislüt in priuwke yn de foarm fan petear tusken in stêdman en in boer: Det giet all’gear nei de stêd, Nei de hearre fan jimm’ lan. Jimm’ ha’ 't mar yn ünderpan, Binn’ fan oaren dêr ta set Om to wurkjen foar in hear, Dy’t bihoede fan ’t regear, Nea gjin andert hoecht to jaen Op in fraech, hwat hy wóe dwaen Mei’t fan jimm’ fortsjinne jild. Wis, ik siz, dat der binne Dy’t har wol f’rantwurdzje kinne En it folts har rjuchten jaen En ’t biwiis op guod, dat jild hjit, Net yn geile pret foartsjit, Dy’t forstan sa goed wol brüke, Dat s’ oaren by de wal oplüke.... Mar ik kin dy dit wol sizze: Soe de boer it ark dellizze En de wrotters allegearre; Kaem it lan wer oan syn hearre En dy moast dan seis oan ’t bodzjen, Melken, swyljen, droech-gêrs skodzjen Om syn earmtlik liif to hoedzjen En syn brea en drank to winnen.... Né, elk minske hat syn plichten, Mar in oar ’t bistean forlichtsje, Dêrta moat de hearre stjüre En de eigen-erfde boeren, En it tuke krij-forstan Net sa skriel mear to bileanjen; Eab’le minsken krigen wy Nou is ’t parasiterij. 1972 ressorteert de Jeugdsoos onder de Rijksinspecteur Jeugd- en Volksontwikkeling, de heer K. L. Otsen. Als inspectrice bezocht Mej. Kassies de jeugdsoos. Na de aanstelling van de heer Dijkstra is eerst een begin gemaakt met de inventa risatie. Tijdens een eerste oriëntatie bleek dat het image van de stichting in het verleden duidelijk schipbreuk had geleden. Dwars door deze moeilijkheden heen is er toch een begin gemaakt met het directe clubwerk. Om hiervoor een start te maken, is de eerste werd ook open te Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Vooral de volgende punten hadden de aandacht: a. het wegwerken van het exploitatiete kort 1972 plm. f. 5.000. b. het herstel van de aangerichte schade plm. f. 3.000. c. het treffen van maatregelen ten aan zien van de brandveiligheid. d. het aantrekken van een beroeps kracht. e. het verkrijgen van subsidie van rijk en gemeente. sniewyt as it pit fan in nüt. It folk is ünder de bast sa een Bolswardse zakenman van af het vroege voorjaar tot in het late najaar, als de nachtvorsten met dunne laagjes ijs het zwemmen minder aangenaam maken, nog steeds heen gaat om zich er te poedelen. Niet zo zeer omdat dit goed koper zou zijn, maar uit een soort jeugd sentiment. Maar genoeg hierover en terug naar de foto. De boom rechts doet het bijzonder goed en geeft het geheel diepte, hoewel de zucht om er alles op te willen hebben in deze foto toch wel afbreuk deed aan de kwaliteit ervan. Als we geheel onderaan beginnen is deze foto trapsgewijs opgebouwd. Geheel onder zien wij het schelpenpad van het Mar ploaitsje in blomke yn de middei- wyn. Tink dy eltse dei yn de sinne yn. hearing-avonden. Leuke ideeën kwamen hier uit voort, b.v. het houden van gespreksavonden over de politiek en het vragen van een bekend schaatser of voetballer, die dan op een gespreksavond zijn sport nader uiteen kon zetten. Slechts het ontbreken van een full-time kracht leidde er toe, dat deze gespreks avonden niet konden worden gehouden. In het eerste kwartaal van 1972 liep het bezoekers aantal tot 700 a 800 personen per week. Vele gesprekken volgden met het gemeentebestuur en de raad van toe zicht. In het begin van het jaar 1972 draaide de Jeugdsociëteit nog zonder subsidie van rijk of gemeente. Als part-time kracht hielp Brenninkmeyer het bestuur om door middel van vele akties aan de benodigde gelden te komen. Het gebouw verkeerde echter in een zo danige staat, dat de bovenverdieping vanwege brandgevaarlijkheid niet gebruikt kon worden. Op de begane grond werden diverse ak tiviteiten ontplooid, o.a. het houden van Hoog Bolwek, dat nog altijd voetpad is, ondanks het feit, dat er door de jeugd wel eens wordt gefietst. En niet alléén door de jeugd. Dan krijgen we de berm van het Bolwerk. Op de originele foto met ragfijne grashalmen. We kunnen zelfs de soorten onderscheiden: de forse ruwe kropaar, de zachte meeldauw, het lang beemtgras, de „rottesteert”, offi cieel met de deftige, zelfs bijbelse naam van Timotheus en als we ons niet ver gissen kamgras en (engels?) raaigras. De dan volgende strook donkere schaduw wordt veroorzaakt door het loof van de bomenrij op het Bolwerk, waarvan nu al weer de eerste bladeren vallen de foto werd dan ook gemaakt in juli van dit jaar. Aan de overkant van de stads gracht, zelf niet te zien, gaat het rietge was over in wat jonge struiken, dank zij de belichting hier in sylhouet. Toen de foto werd gemaakt waren er juist een paar meisjes in een roeibootje, dat hier aanlegde om zo clandestien het zwembad te bereiken, maar zij zijn niet geknipt, want we willen geen verklikkertje spe len, hoewel het natuurlijk niet mag en ook de rietkraag wordt vernield. Gaat ons oog weer hoger, dan zien we een stukje speelweide, daarachter jonge aan plant en daar weer achter het bad met 1 op de achtergrond het geboomte, dat de sportvelden van het complex „Het Bol werk” omzoomt. Ongeveer in het mid den zien we de „starttoren” (directie- en toezicht cabine-, rechts daarvan de I springplanken, daar weer rechts van een paar vlaggemasten en nog iets van het eigenlijke gebouw. Als u als oud-Bols- warder weer eens „thuis” komt, ga dan eens zwemmen in dit badwater (het kan ook overdekt) en maar niet meer naar de Snekervaart, ondanks alle romantiek, daar met het landelijke is verweven, en de veelal zoete herinneringen, die er zul len opkomen. Voor het eerst in de Vannu-historie ontvingen wjj een jaarverslag. In 1965-’66 in stalleerde de kerkeraad van de gereformeerde kerk een „kommissie jeugdwerk” nadat was gebleken, dat vele jongeren van deze kerkel(jke gezindte niet bij één of andere vorm van jeugdwerk waren aangesloten. Om tot een beter inzicht in de problematiek van het jeugdwerk te Bolsward in zijn geheel te komen, vroeg en kreeg de genoemde kommissie de steun van de N.H. kerk, de R.K. kerk en de Doopsgezinde gemeente. Men werd het spoedig eens over het feit, dat er meer voor het welzijn van onze jeugd moest worden gedaan, dan tot die tijd het geval was. Nadat de juridische stappen ter verkrijging van goedkeuring waren onder nomen, was de stichting gelegaliseerd. I o A 1972 is in vele opzichten een bijzonder jaar geweest. Spannende momenten in dit jaar waren zonder meer de beslissing van het stichtingsbestuur de jeugdsoos voor onbepaalde tijd te sluiten en het feit of men ja dan nee voor subsidiëring in aanmerking zouden komen. Na een afwijzende beslissing begin fe bruari 1972, werd het verzoek van het bestuur voor een subsidie-toekenning een half jaar later toch gehonoreerd. Dit hield geenszins in, dat Vannu vanaf dat moment uit de geldzorgen was, maar wel, dat de jeugdsoos levensvatbaar bleef. Overigens heeft het voortbestaan van de jeugdsoos aan een zijden draad gehan gen, maar in november daaraan volgend kon het gebouw heropend worden. Het jaarverslag dankt bij monde van de huidige voorzitter de heer P. Brandsma een aantal (oud) bestuursleden voor de wijze waarop ze samen met de nieuwe bestuursleden het gehavende schip (dat dreigde te zinken) hebben hersteld. Het schip is gelukkig weer zeewaardig en het verslag wenst de heer Dijkstra en het team van vrijwilligers een goede vaart! Sedert Vannu zaken een handenarbeidmiddag geweest voor de jeugd van 8-12 jaar. Voor deze middag werd op een 30 kinde ren gerekend, doch er kwamen er 80. Men zat meteen met de handen in het haar. Er was echt niet genoeg voor deze grote groep aan materiaal voorradig, laat staan ruimte. Mede dank zij de Rotarieklub kon voor f. 500.materiaal worden aangeschaft. Doordat er in het gebouw gewerkt werd kwamen er spoedig jongelui binnen om een kijkje te gaan nemen en te vragen wanneer het gebouw voor hen weer werd opengesteld. Onder deze jeugd bevonden zich ver schillenden, die daadwerkelijk mee hebben geholpen om het gebouw (al was het maar gedeeltelijk) open te stellen. Voor hen en door hen werd er een tafel- tennisgroep gevormd. Deze groeide zo snel uit, dat er meer avonden voor hen kwamen. Doordat de K. P. J. van het gebouw ge bruik mocht maken, kwam er al spoedig een hechte samenwerking. Vanuit deze groep kwamen vrijwilligers. Met deze groep begonnen de vrijdagavond stellen voor de jongeren boven de 15 jaar. Ook in nauwe samenwerking met de K. P. J. is een kerstavond voor de jeugd uit diverse kerken georganiseerd. Op deze avond waren er 48 aanwezigen. Het z.g. tafelgesprek werd ingeleid door ds. van Binsbergen de N.H. predikant van Bolsward tevens was aanwezig de Doopsgezinde predikant ds. Hoekema. Vanaf eind november is er een begin gemaakt om donateurs te werven. Het bovenvermelde jaarverslag handelt alleen over 1972. Ook sedertdien zette het werk zich voort. O.a. kwam de brandtrap gereed en werd een soort kantoortje (werkkamer voor de jeugdleider) ingericht. Ook werden er in 1973 buiten activiteiten georganiseerd, maar daarover later meer. ’M Sc A.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1