Verbeterd Oranje-imago staat ijzersterk weer Rients Faber „Goeie”! zei Prins Bernhard tegen Nabetrachting over grandioos herdenkingsfeest Reisverslag van een Bolswardse afgevaardigde lan Zilveren filmpjes bondsspaarbank bolsward Fan stêd en zörI Hoge rente veilig en altijd dichtbij STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND gezinsbank zonder winstdoel W 112e JAARGANG No. 73 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1973 I 4 Wymbritseradeel, Oranje-imago In de maag Ongedwongen Politiek crediet Het rood-wit-blauw „Erefront” Hoog peil Het was geweldig. Wy krjje swier waer: Fjierder komt der rein: Oude bekenden Der komt froast: IN WAERPRAETSJE Tei waer wurdt it: Omlijsting en Koffietafel Men kin hurde wyn forwachtsje: It wurdt moai: „Open de poort” 1 t Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag 2e week sept. 1948 Aanvankelijk zag het er naar uit dat het kabinet den Uyl wat met dit regerings jubileum in de maag zat en er niet bijs ter warm voor wilde lopen. Dat begon al met het schrappen van allerlei plannen die door de drie krijgsmachtonderdelen voor het feest op papier waren gezet. Daar zette Den Uyl en met name zijn compaan minister Vredeling van defen sie duchtig het mes in. Van alle kleur rijke en spectaculaire manifestaties die de militairen zelf in de zin hadden, bleef niets over dan een uiterst sobere wande ling van 500 militairen langs Hare Ma jesteit op het plein achter het Haagse paleis Huis ten Bosch, dat heeft niet zo veel hoeven kosten. De meeste politici hebben aan het eind van deze week hun oranje toetertje en hoedje weer opgeborgen tot de volgende orangerie, het moet gezegd: ze hebben daar in de residentie op gevoelige en vooral gepaste wijze het zilveren regerings jubileum van Hare Majesteit luister bijgezet. „Het is oranje, het blijft oranje”, is er een populair lied. Het rood dat een stad als Amsterdam zo kleurt, komt in het Haagje veel minder aan bod. Wel grappig natuurlijk dat dit regeringsjubileum juist gevierd moest worden onder een kabinet waarin rood zo’n dominerende kleur is (misschien moeten we rood liever vervangen door rose). En dat na 12 jaar waarin vrijwel onafgebroken de liberalen medebewoners van het regeringskasteel ge weest warer Niet verwonderlijk was dat men in som mige kringen een anti-monarchale geur opsnoof toen het kabinet de aanvanke lijke plannen van de krijgsmacht zo ging torpederen. Het gevolg was dat er opeens spontaan sprake was van een „erefront” van oud-verzetsstrijders, oud-militairen Plotseling speelde de .Marinekapel „In naam van Oranje, doe open de poort” en Toch ging Den Uyl eind vorige week nog op andere wijze in de fout door ontwij kend te antwoorden op de vraag of hij zelf thuis ter gelegenheid van de oranje- feestelijkheden de vlag zou uitsteken. Hij had rustig kunnen zeggen wel een vlag getje uit te steken zonder dat het PvdA- congres hem op 14 en 15 september a.s. daarover al te hard zou aanvallen. Een bekend ochtendblad greep het „vlaginci- gon hier het grote feest. Er werd gepraat over en weer, bekendeh werd de hand gedrukt. Iedereen kende iedereen.... Nou sokke rymkes komme altyd nei fan- sels en ha it noait mis. En men mei der dan op oan kinne of net, de folksmüle seit fan it waer: De Koningin, de Prins, de prinsessen en hun echtgenoten begaven zich ongedwon gen tussen de mensen die bijeen gekomen waren op het Binnenhof en spraken links en rechts met deze en gene en drukten een ieder de hand. H.M. ging aan een ta feltje zitten en sprak over van alles en nog wat met de afgevaardigden, vol be langstelling. Wij konden bij de stalletjes die rondom de Binnenhof klaar standen eten, koffie drinken, een verfrissing ne men. Het was zelfbediening, ook voor de koninklijke familie. Het ging zo gemoede lijk toe dat we tegen elkaar zeiden: „Waar ter wereld is dit mogelijk?" Prac- tlsch zonder bewaking liepen Koningin en Prins, de prinsessen, Prins Claus, Mr. van Vollenhoven rond, elk at z’n broodje en dronk z’n koffie. Ik gaf Prins Bernhard een hand. ,O’, zei hij, terwijl hij naar mijn naamkaartje keek: .Bolsward, Goeie’. Hij had onze Bolswardse groet onthouden. Als één ding zeker is, dan is het wel dit door dit zilveren regeringsjubileum zijn ’t Nederlandse volk en het huis van Oranje dichter bij elkaar gekomen, zo besluit de heer Faber zijn relaas. En zo denkt hij niet alleen. As de swellen heech yn ’e loft fleane. As de earrebarren stadich yn 't loft- rom driuwe. As de hoanne oan it kraeijen is, Foroaret it waer of it bliuwt sa ’t it is. Sit de kat efter de kachel to Slügjen Dan wurdt it wiet waer Of it jowt him nei droegjen. Bjj de feestelijkheden te Pingjum op 5 september had ook een kaatspartij plaats, n.I. van heren met dames in partuur. Kaatsers welke onder de minsten werden gerekend waren 2 heren en 1 dame, doch mannen van de beste klasse waren in partuur 1 heer met 2 dames. Het spel De Fryske folksdichter A. M. Wybenga forstoarn. As de roeken heech fleane. As de séfügels by heappen it lön yn- fleane. As der by ’t maitiid jouns in bulte michjes gounzje en dounsje. As der by jountiid in heap tuorren en flearmüzen fleane. As de ljurk steil en hurd omheech giet. As de skiep gysten rounspringe. As by reinich waer de hinnen buten bliuwe, dan wurdt it ringen wer droech. Dér kin men ek fan op oan, as de ülen wakker roppe, wylst it reint. Mar Bliuwe de mosken yn ’e rein, Dan komt er oan ’t wiete waer gjin ein. As de wylde guozzen nei 't easten fljogge. As de spinnen harren forskülje. As de mollen wrotte. As de miggen füleindich stekke. As it fé yn ’e greide ünrêstich is. As de kouweskadden yn lange rigen fleane. As de wylde guozzen yn ’e foarm fan in V flogge. As de spinnen warber binne. As yn jannewaris michjes yn ’e loft dounsje. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaa! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 'I I 5 As de katten wyld troch en om it hüs jachtsje. As de fisken boppe oan ’t wetter kom me. As by droech waer de bijen yn ’e koer bliuwe. As lysters en finken ünrêstich hinne en wer fleane. Jolswards Nieuwsblad Wy wolle graech in birop op üs lêzers dwaen noch mear sokke waersechjes üs mei to dielen. Wy binne wol nijsgjirrich oft dy noch altyd ünder it folk libje of hielendal yn it forjitboek rekke binne. Graech efkes in briefke oan „Fan stéd en lan”, Merkstrj. 13, Boalsert. As der genóch reaksjes komme skriuwe wy der in nije rubryk oer fol en oars pleatse wy it as ynstjürd stik. Komme jo net üt de hoeke om de Martinytoer hin ne, dan graech efkes oan jaen: By üs yn de walden, yn Gaesterlan ensfh. Wy bin ne binijd. De omlijsting van het geheel was orgel spel, een koperkwintet en een strijkor kest. Er werd prachtig gespeeld door le den van het Residentie-orkest. Toch moest ik nog even terug denken aan de avond tevoren in de Martinikerk in Bolsward waar Muziekvereniging Oranje en het Frysk Orkest speelden, dezen kon den hier zeker tegen wedijveren. Na de sluiting van deze bijeenkomst ver trok de koninklijke familie eerst om zich naar de bijeenkomst van de Provinciale Staten te begeven in de Tweede Kamer. Wij vertrokken inmiddels naar het Haag se Gemeentehuis waar ons een verfris sing werd aangeboden. En eigenlijk be viel geweldig in de smaak, er was dan ook veel publiek. Hier een foto van het prijswinnend partuur, van links naar rechts: mevr. R. Boonstra, Sietse Wind en mevr. Heeg. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Foto Boersma, Pingjum zijn ontstaan rond het koningschap, rond de monarchie. Het is geweldig hoe onze Koningin en haar familie zich hieraan hebben aangepast. Een demonstratie daarvan was de deelneming aan de pic nic hier. Zo ongedwongen, zo gewoon, bevrijd van historische ballast en toch werd de af stand bewaard. Het bleef op een hoog peil, de gehele bijeenkomst. Kleine be stuurders, grote bestuurders, van ge meenten, provincies, ministers en kamer leden, een grote werk-familie gezellig bijeen, leden van één groot gezin. Democratie bij uitnemendheid. dent” met beide handen aan om Den Uyl er opnieuw van langs te geven. En zo ontstond bij velen weer het idee van een PvdA waarvan de leiders het op het Oranjehuis hebben voorzien. Had in de laatste verkiezingsstrijd ook PvdA-voor- zitter van der Louw al niet gezegd dat hij de voorkeur gaf aan een republiek, zo krijgen oude sentimenten en ressenti menten kans op nieuw leven in een tijd waarin het koningshuis bij links er juist beter op staat dan in de geschiedenis me nigmaal het geval is geweest. Het club je overtuigde en principiële republikeinen dat in ons land bestaat is momenteel bij zonder klein. De meesten treft men aan bij de PSP en bij andere kleine extreem linkse groepjes. Toen ik werd afgevaardigd op 26 juni had ik er geen idee van wat een prachtige dag dit zou worden, schrijft de heer R. Faber, die Bols- wards gemeentebestuur in Den Haag vertegenwoordigde in zijn reis verslag aan de raad. De Grote of St. Jacobskerk was prachtig ver sierd, achter de bloemenpracht, verborgen microfoons, alles tot in de puntjes verzorgde. Groots en toch bescheiden. Tengevolge van ver keersopstoppingen in en rond Den Haag kwam H.M. de Koningin en de koninklijke familie ongeveer 20 minuten te laat. De bijeenkomst was sober. Een enkele spreker, Prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Zijn toespraak was getiteld „De Nederlander en zijn welzijn”. Dat er sinds de rookbommen van 1966 rond de huwelijkskoets van Beatrix en Claus veel aan het,oranje-imago verbe terd is, moet niet in de laatste plaats aan dezelfde prins Claus toegeschreven wor den. Hij heeft kennelijk erg veel invloed gehad op het democratiseringsproces op paleis Soestdijk, waar de eigenlijke ge roepenen tot die taak - ministers en ambtenaren van de rijksvoorlichtings- dienst - in gebreke bleven. Zag het er daarom in die provo-tijd van 1966 naar uit, dat prinses Beatrix misschien de troon nooit zou halen. Thans komt die gedachte als erg onwaarschijnlijk voor. Tenslotte is het koningin Juliana zelf geweest die door haar opstelling in de langste kabinetsformatie welke ons land ooit kende, haar politiek crediet bij links aanzienlijk heeft verruimd. Voeg daarbij de genegenheid die haar terecht door praktisch het gehele volk wordt toege dragen, dan lijkt de positie van ons ko ningshuis, juist bij dit zilveren regerings jubileum ijzersterk. „Het is oranje, het blijft oranje”, zongen ze niet voor niets deze week in het Haagje waar de monar chale neuzen het sterkst ontwikkeld zijn. Na deze trits van bijéénkomsten zou het feest, de gezamenlijke koffietafel op het Binnenhof beginnen en wel met een ge ïmproviseerde toespraak van H. M. Ko ningin Juliana. De techniek liet verstek gaan, de microfoons deden het niet. De deuren gingen open en dicht. ,U komt uit Bolsward? Daar ben ik gebo ren. We woonden op de Kampen’. Antwoord: ,Ja zeker, uw vader was sla ger’, waarop prompt: „Nee, hij was slag- ter”. En dit was maar één indruk. Het was ge weldig. Ordelijk en niet allen tegelijk gingen we op weg naar de Binnenhof. De afzetting was niet streng. We liepen naar de trap van de Ridder zaal, plots een commando voor de schild wachten en daar kwam zowaar H. M. de Koningin. Ze werd begroet door minister President Den Uyl en de heer Vonde ling. In de Ridderzaal was de derde plech tigheid van die dag, een bijeenkomst met de leden der Staten-Generaal. Yn wachtkeamers, yn trein en bus, soms yn de foartsjerke is in waerpraetsje wol gauris ornearre as ynlieding op in oar en wiidweidiger petear. Dochs is ek oan- geande it waerpraet wol hwat foroare. Der hat in tiid west, doe wie in waer- glês yn ’e gong it nijste fan it nijste en gau dat as in stik lükse. Nou is it al sa- fier hinne dat der fakentiids mar kom- selden mear op sjoen wurdt. Wy barkje nou leaver nei de waerpraetsjes foar ra dio of T.V. Mar mei al dy ynformaesje, soms wittenskiplik ta stén kommen en fakentiids wol aerdich wis yn it foarsiz- zen, rekket de minske seis hwat langer hwat mear fan de natür seis forwidere. Waerd foarhinne yn de doarpen rekken halden mei de stan fan de moanne by it ütskriuwen fan toanieljounen en it joun- pizeljen, hjoeddedei moat mannich it antwurd skuldich bliuwe as der b.g. fre- ge wurdt: „Forsit de moanne al?” De tiid dat boeren en skippers tige acht joegen op de waertekens yn de natü. rekket yn daar gingen de deuren open en kwam de Koninklijke familie naar voren. De Ko ningin hield haar toespraak, de eerste geïmproviseerde toespraak. Jammer ge noeg hebben alleen de mensen vooraan er iets van kunnen verstaan. Het applaus was echter even hard. Het was de toe spraak waarmee de koninklijke picnic op het Binnehof werd geopend. En dat was iets geweldigs, iets om nooit te ver geten. Hier proefden we de veranderin gen die er in de loop van deze 25 jaar it foarbygean. En dochs wurdt troch mannichien noch altyd in Inkhuzer al manak koft. In oar ding is, dat de bis ten yn it fjild en binammen ek de fü- gels soms tige wis registrearje as der oar waer op til is. Dit hoecht gjn fabel to wezen. Fan fügels wurdt der sein dat se holle bonken ha en sa soene se lytse foroaringen yn de loftdruk, dy’t üs min- sken üntgeane, waernimme kinne. Sa sizze wy faek ek net fan oerdwealske, roerige bern: Se ha hurde wyn yn ’e holle? Binammen as men de bisten yn de frije natür waernimt en men is in tü- ke opmerker, is der fakentiids wol hwat üt óf to lieden. Sa binne der yn de rin fan de jierren hiel hwat waertekens ünt- stien dy’t de folksmüle soms ek fêstlein hat yn sechjes en rymkes. Gabe Srkoar jowt der altomets in foarbyld fan. Oft nou altyd alles neikomt? Wy soene der net graech de han foar yn it fjür stekke doare, mar dat dogge wy ek net foar de birjochten fan it KNMI. Dy waersechjes komme yn alle talen foar. Us buorlju oan de eastkant, dêr’t de sinne opkomt, dogge it almeast mei rymkes en üt guon derfan docht bliken dat se der seis net folie fidüsje yn ha. Hja sizze tominsten: As de pauwen tige skreauwe. As de einen rjuchtop yn ’t wetter stea- ne, mei de wjukken slagge en dan wer ünder düke. As de swellen leech by de groun of oer it wetter fleane. As de hynders har yn ’t lan omrólje. As de skiep hinne en wer rinne yn- pleats fan stadichoan to fretten. As de bargen mei strie tógje. As de kij harren slikje tsjin it hier op. As de kikkerts jouns lüd roppe. As der in bulte slakken krüpe en f’ral as se dan modder op it efterein ha. As de podden oer de tünpaden krüpe. As de mollen hege heappen opsmite. As de hoannen yn ’e nacht kraeije. As de wjirmen ta de groun ütsetten komme. As de hounen gêrs frette. As de miggen fülêindich stekke. As de douwen jouns let nei de title fleane. As de kij de kleijen öfslikje. As de gêrshippers en de imerkes lüd roppe. As de hóf- en toarteldouwen oanien weikoerje. en anderen. Het ging er ook al snel op lijken dat dit ere-front niet alleen be doelde ergens vóór te zijn, maar ook een uitingsvorm was tegen iets, tegen het „anti-monarchale” rode kabinet Den Uyl. De organisatoren ontkenden dit uiteraard ze moesten wel, maar Den Uyl bleef met zijn fijngevoelige politieke neus toch on raad ruiken. Daarom deed hij het liever voorkomen, alsof het kabinet het ere front erg leuk én aardig vond, vooral toen het een massaal gebeuren beloofde te gaan worden. Door op die wijze het ere-frontgebeuren te annexeren poogde het kabinet er tevens een ander karakter aan te geven. Een doorzichtig spelletje. Feest yn Hichtum. Ie priis veldloopesta- fette: Frou Van der Vaart, Ijsbrand Smit en Romke Buwalda, 2e priis Riem- ke Miedema, Hendrik v. d. Valk en M. Koopmans. De middeis wiene der berne- spultsjes. Burgwert soarge foar muzyk. De jouns libbene stuolledans, hwernei it feest fuortset waerd yn ’e timmerskuor- re fan Rients Koopmans. De doarpslju fierden 4 stikjes op. Flapper fan Boal sert soarge foar fleur, foardracht en mu zyk. De kwestie van de aanschaf van 25 markt kramen opnieuw in de raad. B. en w. vragen een crediet groot f 4.100, waarin begrepen f 350 voor de aanschaf van 2 karren. De heer De Jong (vrijbui ter) vindt 10 kramen „plus een stoel voor een pindachinees” wel een aardig ge heel. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus. De heer Van der Zee is op principiële gron den tegen overheidsbemoeiing in dezen. De oorspronkelijke tentjes waren geen kramen, maar slagersdisjes. Markthande- laren moeten eigen tentjes meebrengen, anders komt de kleine middenstander in het nauw. Tenslotte wordt het voorstel aangenomen met de stemmen van de he- hen De Jong en v. d. Zee tegen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en 'tiKk'/, zak Ijk «I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1