Reclassering de loop der tijden de week Foto van Provincie Friesland heeft in 1974 90 miljoen te besteden ruim GaöeShroar 1 II4 H in 150 jaar hulpverlening aan Om over na te denken „zondebokken” 1 J Oh IS3 Schut jas-kampioen- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH schap van Bolsward fSS i ïls 112e JAARGANG No. 74 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1978 De welvaart bevordert de woede. Seneca STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND f- us hjoed to sizzen F 1 I W® Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en WymbritseradeeL Vrijwilligers Komende zaken Gastgezinnen Het eerste begin Toekomst „Zondebokken” Na de oorlog EEN DOZIJN CITATEN VOOR DE RECLASSERING 1. Subsidies 2. Potje 3. 4. 5. 6. 7. 8. Inkomsten Nieuwe vorm? 9. 10. Uitgaven 11. 12. 4 Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Het is goed in onszelf de emoties te onderkennen, die mis daad en straf oproepen. F. M. Dostojewski Elke vorm van strafrechtelijk optreden die lichamelijke of psychische verminking van de delinquent tengevolge heeft, is onrecht. Dit is de allesbeheersende voorwaarde voor fatsoenlijk strafrecht. H. Bianchi Het is goed te weten, dat veel „misse daden” heel dicht bij onze eigen voordeur liggen. Toen na de Tweede Wereldoorlog het re- classeringswerk steeds meer in handen kwam van beroepskrachten en aan de Aan de gezamenlijke particuliere reclas- seringsinstellingen zijn op het ogenblik ruim 600 maatschappelijke werkers ver bonden. Per jaar hebben zij contact met in totaal 15000 reclassenten die hen dik wijls zien als „verlengstuk van de justi tie”. In de reclasseringskring zelf lopen de opvattingen over de verhouding re- classering-justitie uiteen. Er gaan stemmen op die pleiten voor ontkoppeling van overheid en reclasse ring. Hoe zich de relatie in de naaste toekomst zal ontwikkelen is moeilijk te Moge de vrijwilliger-oude-stijl voor een groot deel uit de reclassering zijn ver dwenen, voor de vrijwilliger-nieuwe-stijl staan mogelijkheden open die misschien niet direct zijn gekoppeld aan het offi ciële reclasseringswerk maar daar wel ten nauwste verband mee houden. Iemand die één keer is veroordeeld en gestraft vervalt dikwijls in herhaling Vrijwilligers kunnen als gastgezinnen optreden, tijd beschikbaar stellen aan de Jongeren Advies Centra, de Releases, de Telefonische Hulpdiensten enz. Via deze onofficiële organisaties kunnen velen, vooral jongeren, worden behoed voor verder afglijden naar crimineel gedrag. Herhaling van crimineel gedrag (recidi ve) geschiedt onafhankelijk van al of niet opgelegde zware vrijheidsstraffen. (Een onderzoek onder eens veroordeelde „dronken rijders” toonde aan dat bij een veroordeling tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf 38 pet recidiveerde, bij een voorwaardelijke gevangenisstraf 38 pet., bij een boete 32 pet., bij intrekking rijbewijs 36 pet. en bij niet intrekken rij bewijs 37 pet. Volgens andere onderzoe kingen geldt voor bijv, vermogensdelic ten hetzelfde.) van strafbaar gesteld gedrag wanneer de samenleving hem, na een veroordeling, blijft uitstoten en hem de mogelijkheid onthoudt als een mens tussen de mensen te verkeren ongeacht zijn verleden. leid. Tevens wordt een overzicht gege ven van de stand van de wegverbeterin- gen in Friesland. zeggen. Dit neemt niet weg, dat het zin kan hebben om in de komende dagen op het begrip Reclassering nader te bezin nen. Willen wij de collecte steunen, doe dit in het besef dat het nodig en nuttig is, maar niet als „afkoopsom”. G. P. Hoefnagels Door geestelijk gestoorden uit te bannen voelen we ons al lemaal verschrikkelijk gezond. Door delinquenten uit te stoten voelen we ons allemaal verschrikkelijk goed. N. W. de Smit Als strafrecht snijdt het recht in eigen vlees. G. A. van Hamel Ik kan niet zien, hoe de straf kan opwegen tegen de aan schuld te wijten daad. H. Bianchi Beter meer straf die behandelt dat een mindere behande ling die straft. R. Rijksen Wie een mens veracht zal nooit wat met hem kunnen be ginnen. Wij moeten leren de mensen minder aan te zien op wat zij doen en laten dan op wat zij lijden. Dietrich Bonhoeffer Hoeveel jeugd zat er binnen die muren nutteloos begraven, hoeveel grote kracht ging hier voor niets verloren. F. M. Dostojewski „Gevangene” wil eigenlijk zeggen, een mens zonder eigen wil. Ch. J. Enchedé Ik meen te mogen onderstellen dat de tegenstelling der ge neraties bevorderd wordt, omdat wij - de ouderen - de jeug digen, vooral de adolescenten, als lucht behandelen. F. J. Buytendijk. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (b(j vooruitbetaling) Giro 887926 meer huisjes geraniums Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Wtg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adrea: Marktstraat 13 - Postbus 5 TsL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2333 (051B7) Bolswards Nieuwsblad Uit de aangeboden begroting blijkt, dat er voor onvoorziene uitgaven een reser- vepotje is van ruim 1 miljoen. Bij de be oordeling van deze post dient echter, vol gens gedeputeerde staten, rekening te worden gehouden met het feit, dat er ’n onbesteed bedrag uit de begroting 1973 in begrepen is, bestemd voor de plannen voortvloeiend uit de sportnota, dat nu al kan worden voorzien, dat de totale loon stijging in 1974 hoger zal zijn dan de ge raamde 10%, terwijl bovendien de in voering van het functie-waarderingssy- steem ook extra kosten met zich mee zal brengen en dat ook de rente vrij zeker hoger zal zijn dan de 8% waarmee in de begroting rekening is gehouden. Met an dere woorden: het reservepotje zal in werkelijkheid kleiner zijn dan in de ont- werp-begroting is geraamd. Het dagelijks bestuur van de provincie Friesland heeft z’n „huishoudboekje” voor volgend jaar (de ontwerp-begroting 1974) weer gereed en aan de provinciale staten aangeboden. Na de gebruikelijke schriftelijke voorbereiding in de frakties, zal de begroting met de bijbehorende aanbiedingsbrief door de Friese staten worden be handeld in de decembervergadering. De provincie Friesland heeft in 1974 ruim ne gentig miljoen gulden te verteren en in de begroting, een boekwerk (inclusief de bijlagen) van 300 bladzijden, hebben gedeputeerde staten, verdeeld over verschil lende hoofdstukken, uiteengezet hoe zij zich voorstellen dit bedrag te gaan besteden. In de laatste statenvergadering van het jaar. die op 11 december begint, krijgen de provinciale staten gelegenheid om hun mening te geven over de voorgestelde besteding van het „huishoudgeld” van de provincie en over het beleid van het provinciaal bestuur op de verschillende gebieden, waarop de provincie een taak heeft. Dit jaar, nl. de volgende week van 17-23 september herdenken wij het feit dat 150 jaar geleden, in 1823, de georganiseerde reclassering op gang kwam. Dat geschiedde met de oprichting van het „Nederlands Genootschap tot ze delijke verbetering der gevangenen”. Merkwaardig genoeg kwam het initia tief hiertoe niet van officiële kerkelijke zijde, noch uit de kring van de rech terlijke macht, maar van de kant van de Quakers en kooplieden. J. Teissèdre L’Ange, Waals predikant en schoolopziener, J. E. Mollet, directeur van een kostschool, beiden te Amsterdam, beiden van Zwitserse afkomst, en de koop lieden Suringar, Warnsinck en Nierstrasz vormden het gezelschap oprich ters van genoemd genootschap, opleiding van dezen hogere eisen werden gesteld, liep het aantal vrijwilligers te rug. Bij het gevangeniswezen hadden vertegenwoordigers van de mensweten schappen (sociale ambtenaar, geestelijke verzorger) hun intrede gedaan en de goedwillende, maar ondeskundige gevan- genisbezoeker-oude-stijl behoorde daar mee tot het verleden. Overbleven de enthousiaste Nederlan ders die veel tijd en energie geven aan de jaarlijkse Nationale Reclasseringsac- tie (ongeveer 4000, uitgezonderd de col lectanten die zij werven). Geld is voor het reclasseringswerk nog steeds belang rijk, maar belangrijker is de beïnvloe ding van de Nederlandse bevolking wat betreft haar meestal negatieve houding tegenover de medeburgers die een straf baar feit hebben gepleegd en daarvoor met de justitie in aanraking zijn geko men. De kans bestaat, dat een volgende be groting niet meer vergezeld zal gaan van de traditionele aanbiedingsbrief. In de aanbiedingsbrief bij de ontwerp-begro ting 1974 geVen gedeputeerde staten nog de gebruikelijke beschouwingen over de volgende hoofdstukken: algemene zaken, economische en agrarische zaken, ruim telijke ontwikkeling en bestuurlijke or ganisatie, maatschappelijk welzijn en volksgezondheid, onderwijs en culturele zaken, verkeer, waterstaat en agrarische zaken en milieuhygiëne. Aan de aanbiedingsbrief is als bijlage een nota toegevoegd over het personeelsbe- Evenals vorige jaren is er aan de in komstenkant een factor, die nog wel wat onzeker is, namelijk de uitkering uit het provinciefonds, één van de belangrijkste inkomstenbronnen van de provincies, die uit dit fonds (gevoed uit de rijksbelas- tingen) elk een bedrag krijgen, dat ge deeltelijk afhankelijk is van oppervlakte en inwonertal. Hoe groot dat bedrag voor Friesland in 1974 zal zijn, wordt pas bekend als binnenkort de rijksbegroting verschijnt. Voorlopig hebben gedeputeerde staten de verhoging van de uitkering uit het pro vinciefonds maar geschat op 14%, het De uitgaven van de provincie bestaan uit twee categoriën n.l. wettelijk verplichte en autonome uitgaven. Gedeputeerde staten zeggen in hun aanbiedingsbrief, dat een verdeling tussen die twee niet zonder meer te geven is. Wel constate ren zij, dat op korte termijn de uitgaven van de provincie, althans grotendeels, vastliggen. Zij zien n.l. niet hoe op kor te termijn de diverse activiteiten waarin de provincie direct of indirect deelneemt zouden kunnen worden gestaakt. Wel zinspelen gedeputeerde staten op de mo gelijkheid om verschillende uitgaven te besnoeien of op het huidige bedrag te bevriezen, maar dan zou eerst geconcre tiseerd moeten worden, wat de subsidies betreft mede aan de hand van de uit gangspunten van de vorig jaar versche nen subsidienota, uit welke activiteiten de provincie zich zou moeten terugtrek ken of welke taken minder intensief zou den moeten worden verricht. In inter provinciaal verband, zo blijkt uit de aan biedingsbrief, zijn de uitgaven van de provincie ook in studie. gemiddelde over de jaren 1970 t.e.m. ’73. Op de begroting staat een bedrag van f 30.362,700,als verwachte uitkering uit het provinciefonds (dit jaar een be drag van f 27.396.156,Dat is dus ruwweg een derde van de totale inkom sten van de provincie. Eveneens een derde deel van de provinciale inkomsten bestaat uit een aantal rijksuitkeringen ingevolge de Wet Uitkering Wegen en is dus bestemd voor aanleg, verbetering en onderhoud van de niet-rijkswegen in Friesland. Van het resterende derde deel komt ruim 9% miljoen uit de opbrengst van de verontreinigingsheffing, bestemd voor de bouw en exploitatie van zuive ringsinstallaties, f 650.000,uit de op brengst van leges, ruim 3% miljoen uit een rijksbijdrage ter compensatie van de vroegere opcenten op de grond- en per sonele belasting, f 150.000,uit de rijks bijdrage voor bevordering van de Friese taal en cultuur, bijna 5 miljoen uit een rijksbijdrage ten behoeve van de grote kanalen in Friesland en 1,3 miljoen uit een rijksbijdrage voor de waterschappen. Op maandag 10 september J.l. is de schutjascompetitie om het kampioen schap van Bolsward weer gestart. Er hadden zich 36 deelnemers, waaronder 3 dames, gemeld in 't Trapke. Na veel (zwaar) geschut kwamen de vol gende prijswinnaars uit de strijd. Ie prijs:A. Heins en W.de Boer. 2e prijs: D. de Jong en S. v.d. Werf., 3e prijs: J. Altena en J. van Spanning., 4e prijs: P. Scheltinga en G. de Jong., 5e prijs: H. v.d. Zee en G. v.d. Weide. Na deze openingsavond komen er nu nog 4 competitieavonden plus een slotavond steeds op de tweede maandag van de maand, behalve december, in ’t Trapke en de Posthoorn om en om. De organisatoren D. Altenburg, W. de Boer en T. Oosterbaan kunnen op een geslaagde competitiestart terugzien, en roepen iedere schutjasliefhebber op om op 8 oktober a.s. in de Posthoorn mee te strijden om de schutjaseer van Bolsward. Hwat hat Het accftnt van de hulpverlening lag op de "zedelijke verheffing” van de ge vangenen via onderwijs en stichtelijke beinvloeding. Van enige nazorg was nauwelijks sprake. De reclasseerders waren welwillende, hulpvaardige vrijwilligers, meestal afkomstig uit de „gegoede standen”. De directeur van een plaatsingsbureau voor ontslagen gevangenen wordt beschouwd als de eerste beroepskracht. Dat was om streeks de eeuwwisseling. Geleidelijk breidde het aantal beroepskrachten zich uit, zij het ook dat de beslissingen op beleidsniveau bleven voorbehouden aan vrijwilligers. Zij vormden de besturen van de particuliere reclasseringsinstel- lingen die op grond van verschillende le vensbeschouwingen werden opgericht. De relatie beroepskrachten-justitie werd hechter naarmate de schriftelijke voor lichting over de verdachte aan de rechter een omvangrijke plaats ging innemen in het reclasseringswerk. Deze rapportage had (heeft) ten doel de rechter informa tie te verschaffen over de persoonlijk heid van de verdachte en de achtergron den waartegen het delict zich heeft af gespeeld, Enkele forse uitgaven op de begroting worden gevormd door de personeelsuit gaven: ruim 7 miljoen en de subsidies: rond 9 miljoen (plus een gereserveerde verhoging van f 1.172.300,Water staat, verkeer en vervoer vergen met een uitgave van ruim 60 miljoen de hoofd moot van de begroting. Voor de dekking van de lasten van eventueel nieuwe ka pitaalsuitgaven is in 1974 f 504.200,be schikbaar. De financieringsbehoefte voor Het feit dat crimineel gedrag lang niet altijd wordt opgespoord en veroordeeld (op een miljoen misdrijven per jaar spoort de politie 1200 verdachten op en daarvan worden er door de officier van justitie maar 600 voor de rechter ge bracht!) toont wel duidelijk aan dat het op zijn minst onrechtvaardig is de weine gen die worden veroordeeld, tot „zonde bokken” in de samenleving aan te wijzen. Uit de aanbiedingsbrief bij de ontwerp begroting 1974 blijkt, dat er enkele be langrijke beleidsstukken onderweg zijn bij de provincie. De oplossing van het probleem van de netverzwaring van agrarische bedrijven is in zicht, de ge meentelijke herindeling zal weer aan de orde komen, want de ambtelijke werk groep, die daarmee bezig is, is bijna klaar met haar rapport, er is een provin ciale beleidsnota op komst over de re creatieve ontwikkeling van Friesland, de verordening Landschapsschoon merenge bied wordt omgebouwd tot een meer al gemene landschapsverordening, er komt een ontwerp-subsidieregeling voor het jeugd- en jongerenwerk, een nota over de positie van de werkende jongeren, een planningsrapport over voorzieningen voor geestelijk gehandicapten, er zijn voorstellen in de maak tot regeling van de organisatie en de uitvoering van het ambtenarenvervoer, het onderwijsbege- leidingswerk zal waarschijnlijk z’n nieu we organisatorische gestalte krijgen, er komt een vervolg-nota op de Friese cul tuurnota „Kultureel Perspektyf”, de con centratie van boezemwaterschappen zal worden afgerond en er komt een provin ciale verordening bodemverontreiniging. 1974 is geraamd op ruim 170 miljoen gulden, waarvan 131% miljoen gedekt zal moeten worden door vaste geldlenin gen. Het zogenaamde stuwmeer van ge meentelijke financieringsaanvragen, dat in 1972 nog f 102,5 miljoen beliep, be droeg per 1 januari 1973 rond f 42 mil joen en was per 15 augustus 1973 weer opgelopen tot rond f 70 miljoen. zijn vondsten het begin van een stroompje, een geul een sequenties kunnen hebben. In Bolsward zijn b.v. panden, die de voordeur aan de Marktstraat hebben en de achterdeur aan de Hoogstraat, in de volksmond nog altijd „It Hoogje”. Hier zien we een paar voorbeelden van. Gelukkig heeft een van de bewoners zijn naam op de deur geschilderd, zij het dan wat ama teuristisch, zodat u niet lang behoeft te zoeken. Wat maken zulke bouwsels toch de charme uit van een oud straatje in de binnenstad! Dat het wat is uitgewoond, dat er wel een plank loszit, een bepleis tering afbrokkelt, och het' is allemaal niet zo erg. Dat de katten vrij spel heb ben, het verhoogt alleen maar de pret. Bovendien is deze foto niet meer en niet minder dan een stukje confrontatie met de historie. Niet met die van de laatste jaren, maar met die van eeuwen, ja met die van meer dan duizend jaar geleden! Immers het allereerste begin van wat Bolsward is, moet het opwerpen van een terpje zijn geweest, genaamd Oldehove, waar nu nog steeds de Martinikerk op staat. Het terpje (er gedaan die dateren van onze jaartelling) lag aan misschien beter gezegd zijarm en uitlopa? van de Middelzee die eens Oostergo van Westergo scheidde. Dit stroompje is gedeeltelijk nog over in de vorm van de gracht langs het Zand, de Marktstraat en de Dijlakker (vroeger ook langs de Bargefenne). Langs dit stroompje werd een dijk opgeworpen. Straatnamen als de Dijk en Dijkstraat hielden de herinnering hieraan nog lang levendig. De laatste doet dit nog. Welnu die dijk werd als vluchtheuvel ook tot een langgerekte terp. Het hoogtepunt ervan ligt tussen de Marktstraat en de Hoogstraat, maar dan het meest dicht aan de Hoogstraat die evenals de Withe renstraat wel wat zal zijn uitgegraven om het klimmen wat te vergemakkelij ken. Dit neemt niet weg, dat men nu nog steeds stoepen moet beklimmen om zelfs vanuit de toch al hoge Hoogstraat de achtertuinen van de woningen aan de marktstraat te bereiken. In de stoep van de achterdeur van fa. Wolke is zelfs een soort glooiend wielpad voor een kruiwa gen uitgespaard (helaas op de foto minder zichtbaar) Al met al een verruk kelijk hoekje, dat ons meer aanspreekt, dan de gestroomlijnde prefabrikated kanteldeuren van autoboxen, die ook in Bolswards achterstraatjes de plaats hoe langer hoe meer innemen van de eenvoudige huisjes met vierkante raampjes en geraniums en fuchsia’s (beitsjeblommem) in de vensterbank. Je zou bijna geneigd zijn zo’n hoekje op de monumentenlijst te plaatsen. Iets van het oude Bolsward moet toch bewaard blijven. Er zijn huizen met voordeuren en er zijn er met achterdeuren, soms met beide. In de tijd, dat - ook bij de busmaat schappijen de klant nog koning was en er op verzoek ook naar hartelust werd gestopt en uitgelaten buiten de officiële halteplaatsen, bleek het een conductrice niet gemakkelijk het een vrouw, we menen te Winsum, naar de zin te maken. „Noch efkes fierder,” zei de vijouw en toen de bus reeds stopte, „Noch efkes”, en bij een hernieuwde poging: „Krekt to fier!”, waarbij de welmoed Hemrica, overigens de vrien delijkheid zelve, de dame vroeg: „Hwer wol mefrou der üt, by de foardoar of by de efterdoar?”. Hoe dit gesprek verder is afgelopen vermeldt deze meermalen voor waar vertelde anecdote niet, maar zou een chauffeur eenzelfde aanbod doen in Bolsward, dan zou dit wel eens con- Men kin soms üngelyk ha troch de wize hwerop men gelyk hat. '"’‘fa M/M /Mr r^rr'/MMr -.vr - M. ÜZ'MM: ■W Os

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1