IBS XX Fan stêd bondsspaarbank bolsward en lan I IHMI L 1? >3 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND KPW i wi 112e JAARGANG No. 75 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1973 Wymbritseradeel. De T roonrede Zojuist sprak H.M. Koningin Juliana de volgende troonrede uit: LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL, Gezondheidszorg en woningbouw Belastingmaatregelen Buitenlands beleid Inkomensbeleid Structurele veranderingen Gewestvorming en RO Jeugdbeschermingswet Onderwjjs Milieu 'd DE BOLLE FAN DE STAL Werkloosheid en inflatiebestrjjding Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De begroting geeft een eerste aanzet tot de door het kabinet gewenste structure le veranderingen in onze maatschappij. In het uitgavengebied zijn andere priori teiten gesteld en is ruimte gemaakt voor nieuwe activiteiten. In het dekkingsplan komt de beoogde verkleining van inko mensverschillen tot uitdrukking. De uitgaven voor welzijnsvoorzieningen worden meer dan evenredig verhoogd. De uitkeringsnorm van de Algemene Bij standswet zal met ingang van 1 juli 1974 worden gebracht op het netto-bedrag van het dan geldende wettelijk minimumloon. De regering beschouwt de strijd tegen de werkloosheid en de inflatie als een van haar voornaamste taken. Hierbij wil zij tevens de vermindering van ongelijkheid bevorderen. Met het bedrijfsleven wordt overlegd welke bijdrage van die kant, in samenhang met het beleid van de overheid, aan het terugdringen van de inflatie kan worden geleverd. Het be leidsplan voor 1974 bevat daartoe tal van aanknopingspunten. Om voor het anti-inflatiebeleid zo gun stig mogelijke voorwaarden te scheppen heeft de regering besloten tot opwaarde ring van de gulden en afkondiging van wijs bevorderen. Binnenkort zult u voorstellen voor een nieuw stelsel van studiefinaciering ont vangen. Nog dit najaar zullen betrokke nen gelegenheid krijgen zich uit te spre ken over een nieuwe opzet van het we tenschapsbeleid. Demonstratie slootreiniger te Aurich in West-Duitsland d.d. 1 augustus 1973 Leden van de Staten-Generaal, De regering heeft voor ogen het omlaag schroeven van de inflatie, het terugdrin gen van de werkloosheid, het verminde ren van bestaande ongelijkheid en ach terstand. Om dat te bereiken zijn ingrij pende maatregelen nodig. Zij stelt die maatregelen voor in de overtuiging, dat waar offers worden gevraagd, ook het uitzicht wordt geboden op een samenle ving, waarin de mensen zich meer thuis zullen kunnen voelen. De regering vertrouwt erop dat haar voorstellen u aanleiding zullen geven tot levendige discussies, waarbij de burgers zich betrokken weten. Een intensief over leg tussen regering en Staten-Generaal zal veel van ons allen vergen. Met het uitspreken van de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, ver klaar ik deze zitting van de Staten-Ge neraal geopend. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 gezinsbank zonder winstdoel Bolswards Nieuwsblad Ter bestrijding van milieuvervuiling zul len in 1974 nadere wettelijke maatrege len worden voorgesteld. In bijzondere gevallen kunnen extra bijdragen worden gegeven aan industrieën die zelf maatre gelen tegen luchtverontreiniging willen nemen. Onderzoek zal worden gestimu leerd naar schonere proudktieprocessen, naar de ontwikkeling van systemen voor het opnieuw gebruiken van grond- en hulpstoffen. Inspraak en beroepsmogelijkheid bij de vaststelling van milieuvoorschriften wor den verbeterd. De regering onderzoekt de mogelijkheden om energieverspilling tegen te gaan, on der meer door een andere opbouw van de prijzen van energie en van de tarie ven van de motorijtuigenbelasting. Zij ziet de invoering van de selectieve in vesteringsregeling als een begin van de toetsing van investeringen op hun bete kenis voor de maatschappij als geheel. Over de gewenste structuur van de ge zondheidszorg wil de regering overleg met u plegen aan de hand van een nota ter voorbereiding van een wet gezond heidsvoorzieningen. Om deze voorzienin gen voor ieder in gelijke mate toeganke lijk te maken worden voorbereidingen getroffen voor de totstandkoming van ’n volksverzekering tegen ziektekosten. Voor de taak die de regering zich stelt bij de woningbouw in de jaren 1974-1976, heeft zij onlangs een programma bekend gemaakt. Dit programma dat mede ge richt is op een evenwichtige ontwikkeling van de werkgelegenheid, legt sterk de nadruk op het behoud van het karakter van de steden en op de verbetering van woningen en woonomgeving in oude wij ken. Wetsontwerpen tot invoering van de ge bruikswaarde als basis voor de waarde bepaling bij onteigening en tot regeling van een voorkeursrecht bij verkoop van onroerend goed zullen u dit zittingsjaar bereiken. Gaarne maak ik gebruik van de mogelijkheid om ook hier mjjn dankbaarheid uit te spreken voor de warme genegenheid die ik uit alle delen van het Koninkrijk heb mogen ondervinden bij de viering van mijn zilveren jubileum. Veel van de verworvenheden van de afgelopen 25 jaar is thans onderwerp van discussie en herbezinning. Onze voorspoed kan niet verhullen dat in onze maat schappij gevoelens van verontrusting, bedreiging en vervreemding toenemen. De aandacht richt zich op wat in de ontwikkeling achterbleef: het inhoud geven aan de gelijkwaardigheid van alle leden van de samenleving, het vergroten van de mogelijkheid om eigen verantwoordelijkheid te dragen en het zorgvuldig beheren van de natuur en haar hulpbronnen. It rint nou hurd oan: mei in goed fjirtjin dagen is it al wer Bolletongersdei. In great barren smyt syn skaed (nou ja, skaed?) foarüt en dêrom hat it wol ei- genskip en stean der nou al efkes by stil. Faeks komt it jo hwat oer it mat. As wy dit skriuwe, is it nammers it moaiste nei- simmerwaer, dat men jin tinke kin, üt- sünderlik moai, mei in rest en frede om jin hinne, dy’t allinne mar forsteurd wurdt as men de radio of it skermke oanset, hwant dan is it wer in rige moar- den, revolüsjes, bombardeminten, for- krêftingen en oerfallen, dy’t jin foarset wurde as in soarte fan deistich nijsmenu. Wy wolle net blyn wêze foar de reali teit dêrfan, mar as der yn in wykein yn üs goede lan grif in miljoen auto’s op ’e wei binne, dy’t allegearre wer bihal- den thüs komme, lést men der net fan De regering zal wettelijke regelingen uit werken om de inkomsten uit commissa riaten te beperken. Zij acht maatregelen gewenst om de in komensontwikkeling in de vrije beroepen te beinvloeden. Zij wenst een grotere openbaarheid van inkomens te bevorde ren. De regering staat positief tegenover pogingen in het bedrijfsleven om te ko men tot loonsverhogingen die tenminste voor de helft in voor elk gelijke bedra gen worden uitgekeerd en die voorts bij dragen tot verkleining van inkomensver schillen. Zij ziet daarin ook een belang rijke voorwaarde voor het slagen van het anti-inflatiebeleid. In een nota die u in de loop van het ko mende jaar zal bereiken, wil de regering wegen aangeven om te komen tot een samenhangend inkomensbeleid dat in be ginsel alle inkomensgroepen omvat. Aan de Sociaal Economisch Raad zal ad vies worden gevraagd over de structuur en de bevoegdheden van de onderne mingsraden, waarbij ook het oordeel zal worden gevraagd over de mate van zeg genschap van de ondernemingsraden bij fusies van ondernemingen. De regering zal zich, gelet op de gebeurtenissen die zich onlangs bij de overname van onder nemingen hebben voorgedaan, tot de SER wenden met het verzoek spoedig advies te mogen ontvangen over voorafgaande inhoudelijke toetsing door de overheid van fusies, ter voorbereiding van een wettelijke regeling terzake. Een wetsontwerp wordt ingediend, waar in de tijdige melding van omvangrijke ontslagen verplicht wordt gesteld. Aan de SER zal adVies worden gevraagd over de wenselijkheid van nadere voor zieningen ten behoeve van het bedrijven- werk van werknemersorganisaties. De regering heeft besloten tot bevorde ring van spoedige ratificatie van het Eu ropees Sociaal Handvest met inbegrip van de erkenning van het stakingsrecht, ook voor ambtenaren. Het ontwerp van wet op de gewesten zal vervangen worden door een nieuw ont werp dat de verantwoordelijkheid voor de gewestvorming primair legt bij de rijksoverheid. De aangekondigde oriënteringsnota over de hoofdlijnen van het ruimtelijk beleid zal ook conclusies bevatten ten aanzien van de nieuwste gegevens over de bevol kingsgroei. De regering beschouwt vermindering van de behoefte aan verkeer en vervoer van personen en goederen mede als doelstel ling van dit beleid. Ter bevordering van de verkeersveilig heid zal op de autosnelwegen een mini- mumsnelheid worden ingevoerd. Voor de andere wegen zullen maximum snelheden gaan gelden. De regering zal binnenkort een wetsont werp indienen dat de verplichting tot storting van een waarborgsom bij de aankoop van een nieuwe auto regelt. De waarborgsom zal worden terugbetaald bij de 'inlevering van de auto. In 1974 wordt een begin gemaakt met humanitaire en ontwikkelingssteun ten ale gebieden in Afrika. Deze steun wordt verleend via de bevrijdingsbewegingen, bij voorkeur door tussenkomst van inter nationale organisaties. Bij de keuze van de voor te stellen be lastingmaatregelen zijn rechtstreek prijs verhogende effecten waar mogelijk ver meden. Zo blijft een verhoging vap de B.T.W. achterwege. Mede gezien de ontwikkeling van de prijzen in het buitenland worden de ac cijnzen op benzine en dieselolie verhoogd ook een aanpassing van de aardgasprij- zen bleek noodzakelijk. Het tarief van de vermogensbelasting wordt op 8 promille gebracht en 20 op centen worden gelegd op de tarieven van de successierechten, met uitzonde ring van verkrijging in de rechte lijn. De studie inzake de invoering van een vermogenswinstbelasting zal naar ver wachting midden 1974 zijn voltooid. De inflatie-correctie bij de loon- en in komstenbelasting wordt niet toegepast. Om de verzwaring van de belastingdruk op lagere inkomens zo beperkt mogelijk te houden worden de belastingvrije be dragen met 5 procent verhoogd. Er is naar gestreefd dat per tariefgroep een ieder zoveel mogelijk voor een gelijk be drag daarvan profiteert. Voor bepaalde groepen belastingplichtigen, zoals alleen staanden met kinderen, worden knelpun ten in de opbouw van het tarief wegge nomen. Het deel van de kosten van zakenauto’s dat aan het privégebruik wordt toege rekend, wordt verhoogd. De regering heeft voorshands afgezien van een vermindering van de aftrek baarheid voor de inkomstenbelasting van de rente van schulden, dit in afwachting van de resultaten van de studie die in de regeringsverklaring is aangekondigd. Wel wordt de fiscale huurwaarde voor eigen woningen verhoogd, behalve voor de goedkope woningen. De regering heeft een open oog voor de problemen van de zelfstandige onderne mer in midden- en kleinbedrijf, landbouw Een beleid gericht op welzijn en op een actieve deelneming aan het maatschap pelijk leven vereist vernieuwing van on ze onderwijsvoorzieningen. Een plan daartoe zal u nog dit najaar worden voorgelegd. Binnenkort zal een aantal scholen worden uitgenodigd om proeven te nemen met een nieuwe basisschool en met een middenschool. Op 1 augustus ’74 wordt de leerplicht voor werkende jon geren uitgebreid met een tweede dag voor 15-jarigen; de leerlingenschaal bij het kleuteronderwijs wordt verlaagd van 36 tot 34 en bij het lager onderwijs van 36 tot 33. De regering zal een spoedige behandeling van het wetsontwerp inzake de herstruc turering van het wetenschappelijk onder- yn de krante, mar wol fan dy iene, dy’t yn it kanael ried of tsjin in beam oan. As op in great fleanfjild deis hünderten en nochris hünderten fleantugen opstige of delkomme, heart men der net fan, mar wol fan dy iene, dy’t kaept waerd of delsketten. Dêrom jowt sa’n etalearjen fan leed, lij en en ellinde, hoe wier op him seis ek, gjin goed byld fan hwat der yn de wrald to keap is. Dit is mooglik hwat in lange omhael fan wurden, om to sizzen, dat wy dochs ek wol üs lytse freugden genietsje meije, de hichtepunten yn üs regionael bistean. Hawar - der wolle wy hinne - sa’n hichtepunt is de Bolletongersdei en as it waer, dat wy nou hawwe, noch hwat oan- haldt - wy binne net gau tofreden - dan soe de Bolletongersdei it wolris better treffe kinne as it fameuze heamiel fan dit jier mei rizenbrij yn it pantsje. Oars, it heamiel en de bolletongersdei ha wol hwat ien en mien. Beide binne it boe- redagen, mar dagen dêr’t de stedman him ek tige yn formakket. Beide binne inte op in aid gebrük en beide binne sünt nei de wraldkriich wer ta nij lib— ben roppen. Beide binne ek ütgroeid ta in tradysje fan mear as pleatslike bi- tsjutting en hecht forankere yn it ritme fan it jier, hja hawwe deryn in fêst plak. It hat der alles fan, dat de Bolletongers dei dit jier in bysündere glans kriget, mar dêr komme wy daliks fierder op. Der binne ek wol dingen, dy’t in bytsje tryst stimme. Lit üs dêrom earst mar troch dy süre apel hinne bite. Hwa’t de jeugd hat, hat de takomst. Dat sjogge de korpsen wol yn, dy’t drum bands oprjochtsje en majorette-groepen, dat sjocht de hynstesport wol yn, dy’t de ponyklub stipelearret, dat sjogge seis de tsjerken wol yn, dy’t op de ludike toer geane mei droppings, fytspuzzeltoch- ten en startdagen. Gjin wünder dat ek de Ontwikkelingssamenwerking Het bedrag voor ontwikkelingssamen werking is in de begroting die u heden wordt aangeboden met 20% verhoogd. De doelstelling van de regering om in 1976 1%% van het nationale inkomen voor ontwikkelingssamenwerking te be stemmen zal tot uitdrukking worden ge bracht in een voortschrijdend meerjaren plan dat u binnen enkele maanden zal bereiken. De regering verwacht in het komende jaar, aan de hand van het advies van de Koninkrijkscommissie, met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antil len in overleg te kunnen treden over de wijze en het tijdstip waarop deze landen soevereiniteit zullen verkrijgen. De ont wikkelingssteun aan deze landen is ge richt op de bevordering van economische, sociale en culturele zelfstandigheid. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en De regering zet zich in voor een meer op het welzijn van de burgers gerichte Eu ropese gemeenschap, die is toegerust met ruime bevoegdheden, die een werkelijk democratische structuur heeft en 'n open beleid voert, in het bijzonder gericht op de belangen van de derde wereld. Op de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa en de komende onderhandelingen over wederzijdse en evenwichtige vermindering van strijd krachten in Centraal Europa streeft de regering naar concrete afspraken over verruiming van contacten tussen de vol ken van Europa en daadwerkelijke ver mindering van de militaire confrontatie. In een nota die u in de loop van deze zitting zal worden aangeboden, zal met name aandacht worden besteed aan het afremmen van de bewapeningswedloop en het doelbewust verminderen van de rol van kernwapens. Een actieve dialoog tussen de Verenigde Staten en Europa over hun toekomstige samenwerking acht de regering noodza kelijk. Binnen de NAVO wil zij het over leg stimuleren over de mogelijkheden van ontspanning tussen Oost en West en be vorderen dat overal in het verdragsge- bied de mensenrechten worden geëerbie digd. Handhaving van alle huidige taken van de Nederlandse krijgsmacht stuit in toe nemende mate op financiële moeilijkhe den. De regering heeft binnen de NAVO het initiatief genomen om een betere taakverdeling tussen de lidstaten te be reiken. Voorstellen óver omvang en vorm van de Nederlandse defensie in de ko mende jaren zullen u omstreeks de jaar wisseling in een defensienota worden voorgelegd. behoeve van de bevolking van de koloni- ne. Hwat al it oare oanbilanget giet it mei de Bolletongersdei hwat langer jjwat mear yn majeur. De oanjefte fan kream- kes en sprekwetterfalmannen wie fan’t jier noch stiif sa great as forline jier, dat dêr moast al ütskift wurde, dat der net tofolle fan it goede kaem. Lykwols steane de diskes aenst wer fan de Wyn- berch óf oant it postkantoar ta. En der komt gans fé oan de merk. Bihalven it hannelsfé komt der in fokkeallekeuring, sa’t Boalsert dy noch net binnen syn poarten sjoen hat. It puikje fan de fok- klubs fan Frentsjer oant Heech, fan Wommels oant Gaesterlan, fan de Jou- wer oant Warkum, fan Koudum oan Dol- sterhuzen, fan Snits oant Westergoa. Ek de jongdiere show fan de plümféhalders üt it hiele lan, ditkear yn de timmer- skuorre fan Van der Hauw, dus moai yn de binnenstêd, kin grif wer bisjen lije. Is de earste klap al in daelder wurdich, de klap op de fjürpylk is grif de noch nea earder fortoande ringriderij by jountiid (it Sint Martensrountsje om: Merkplein, Appelmerk, Merkstrjitte) en dat om in gouden swipe. Leau mar, dat hjir de béste ringriders üt hiel Fryslan op óf- komme. Dit kin in folksfeest wurde, dêr’t elk nou ris fan genietsje kin, hwat der mei de ringrijderij op middeis wol ris oan hie. De Bolletongersdei, hwerfan de berte en it üntstean yn it fier for line lizze en hwerby men oangeande de bitsjutting fan dizze namme yn it tsjus- ter taest, kriget ek dit jier wer nije, ja seis in gouden glans en gloede. Meitsje mar in ütfanhuzerbêd ré. Der is nou al bilangstelling üt it hiele lan. In froulju’s- foriening üt Noard Hollan komt apart mei in bus hjirhinne, hwant ek hja wolle dit net misse. En fansels foar üs lêzers allegearre jildt it: As jo kinne, dan der hinne. De Bolletongersdei is bést in sni- peldei wurdich! en visserij. Met ingang van 1 januari a.s. zal de mogelijkheid tot vorming van een fiscale oudedagsreserve zodanig worden uitgebreid dat met name de kleinere zelfstandigen daarvan kunnen profiteren. Voor de vrouw die in de onderneming van haar man meewerkt, zal de belas tingregeling gunstiger worden, vooral wanneer de winst laag is. merkkommisje, dy’t de Bolletongersdei organisearret der yn it forline sa oer tocht en de bern en de jongerein der yn bihelle. Dit foei der by de jeugd wakker yn en sa waerd ek foar har dizze dei al gau ta in bigryp. Der kaem noch by, dat dy aimeast halden waerd om dieredei hinne. In show fan eigen bisten troch har lytse baeskes en bazintsjes wie sa- dwaende al gau in hichtepunt. Dit jier soe it alhielendal moai wêze, hwant de Bolletongersdei fait krekt op 4 oktober, moaijer koe it al net. Mar doe kaem ek in kink yn de keat. Bern fan büten krije wol frij fan skoalle om har eigen doarps- feest by to wenjen, mar stedsbem moat- te ek dizze dei leare fan de slach by Nieuwpoort, hoefolle a2 plus b2 is en hoefolle de woartel fan 64. Mei oare wurden, se krije gjin frij fan de master en de juffer en moatte gymnastykje en rippetysjes meitsje en al sokke goede dingen mear. En omt by it op en nij or- ganisearjen fan dit jeugdevenemint it skültsjesetten („spijbelen” sizze se tsjin- wurdich yn Boalsert) yn ’e han wurke wurde soe - en sa is de merkkommisje nou ek wer net - wurdt de jeugd dit kear foarby parte. Dat is ek sa mei de ringriderij op de sneantomiddeis, al is hjir dan wol hwat in oare oarsaek oan to wizen: to min mankrêft om al it tarie- dend en al it nei-wurk to dwaen en in pear troch de hwat aldere jeugd ütlokke ynsidintsjes (it jaen fan in wize müle, ensfh.) dy’t de organisatoaren der nou just net sa enthousiast meitsje om in frije sneon op to offerjen. In léste punt dat wolris hwat yn knoei kommen is, mar dat dit jier nei alle gedachten mear it om tinken krije sil, is de aktiviteit fan de middenstan seis, dy’t mar net op it ram- meljen fan 'e pels oankomme litte meat, mar seis ek de hannen üt de winkeljas- mouwen stekke moat en inisiativen toa- een daarbij aansluitende prijsmaatregel. Met het bedrijfsleven wordt dezer dagen overleg gepleegd over verdere maatrege len om de met de revaluatie beoogde ver mindering van de prijsstijging, en ook prijsverlagingen, te bewerkstelligen. Om een onevenredige inkomensderving in de landbouw als gevolg van de revaluatie te voorkomen, zal een tijdelijke compensa tie worden verstrekt in het kader van de teruggave van de omzetbelasting. Ter bevordering van de werkgelegenheid zal de investeringsaftrek voor bedrijfsgebou wen tijdelijk worden hersteld en zal een nieuw werkgelegenheidsprogram in uit voering worden genomen. Hierbij zullen tot 750 miljoen gulden verplichtingen kunnen worden aangegaan; tempo van uitvoering en omvang worden aan de conjuncturele ontwikkeling aangepast. De hoogte van inkomsten en uitgaven voor 1974 is afgestemd op het bereiken van het noodzakelijke evenwicht tussen middelen en bestedingen. Mede in dit licht is een bijstelling van het begro tingstekort verantwoord geacht. Met de geleidelijke herziening van het jeugdbeschermingsrecht wordt een begin gemaakt. Een wetsontwerp tot herziening van het strafstelsel staat op stapel. Daar mee wordt beoogd de toepassing van vrijheidsstraffen nog verder te vermin deren. Van de rechtspraak wordt ver wacht dat zij zekerheid biedt, maar de ontwikkelingen in de samenleving toch op creatieve wijze beantwoordt; dat zij dicht bij de mensen staat maar toch haar onafhankelijkheid bewaart. Deze taak wordt steeds zwaarder. Een algehele herziening van de rechter lijke organisatie zal door een binnenkort in te stellen staatscommissie worden voorbereid. ituX - PW

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1