Gevaarlijk voor ons om over de week Foto van te denken Om over na fiabeSKroar „groepen” te spreken l g« Het kan nog in deze week Besmettelijke ziekte Gondelkoorts Woensdag: Kinderzegeldag Leeg gezicht f STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Raadsvergadering gemeente Bolsward in Workum: wS ssill l 112e JAARGANG No. 76 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1973 sociaal-economische minderheidsgroepen in Rekensom Precies zoals wij allemaal. Mensen als w(j Kleurstof Merkwaardig ’s Overweging Noodsignaal Abel J. Herzberg H. Bianchi H. Bianchi Cesare Beccaria Howard Jones Howard Jones 11. f Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Elke straf wordt fundamenteel en van nature onrechtvaar dig, zodra zij niet strikt noodzakelijk is om het pand van het algemeen welzijn ongeschonden te bewaren. Cesare Beccaria Casamayor (Frans magistraat) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uiig. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) deze nog zo jonge vrouw getrouwd, met kinderen en al ondanks het prachtig interieur waarde de kilheid des geestes rond haar kapot geslagen dromen van liefde en geluk in tedere geborgenheid alles was teniet gedaan doordat ze niet bijelkaar pasten de leefbaarheid van haar leven een onmogelijke zaak hoe lang moest dit nog duren totdat ze gelaten en afgestomt het al aanvaarde berustend het is nu eenmaal niet anders haar ogen staarden me zo uitdrukkings loos aan Haar gezicht was zo leeg. dat het me angstig te moede werd reeds jaren leefde ze op kalmerings-ta- bletten Deze week is het reclasseringsweek. Het is dat u het maar weet! Gjin mes dat skerper snijt as fan in bid- ler, dy’t hear wurdt. Yn in ure kin men gjin hüs bouwe, mar wol de earste stien derta lizze. It leauwen sit yn it hert, net yn de knib- bels. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblac Wymbritseradeek us hjoed to sizzen dat iedere poging tot kontakt een jammerlijke mislukking werd. JAWA Dan gaan we zien, hoe de misse daad een uiteïndelijke uitkomst is van een reken som van omstandigheden. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat die uitkomst van te voren vast stond. Iedere onenigheid hoeft nog niet een gewelddaad tot gevolg te hebben, maar niet iedereen heeft een even grote zelfbeheersing en niet ieder een heeft geleerd, hoe hij zich moet ver weren tegen bijvoorbeeld het onrecht (al is het maar vermeend onrecht) in onze samenleving. En ook: hoe vaak hebt u niet horen zeggen: „Hij (of zij) kan bij mij geen goed meer doen.”Waarom wordt zo iets eigenlijk gezegd? Meestal is daar een reeks van gebeurtenissen aan vooraf gegaan. Dat komt niet zomaar vanzelf. Om hem vervolgens op te sluiten en te laten vervreemden van onze samenle ving, waarna wij hem verder als uitge stotene willen laten verder leven. Wanneer wij dat doen, geven wij hem geen kans meer om „goed gezelschap op te zoeken, maar dwingen wij hem aan de zelfkant van de samenleving te blij ven. We zullen daar toch iets aan moeten doen, u en ik en wij allemaal. Het kan. Nog wel, tenminste. I- Hwat hat Mensen ook, die op een gegeven ogenblik ja zeggen als het eigenlijk nee had moe ten zijn en daar later spijt van krijgen. Precies zoals wij allemaal. Mensen, die fouten maken, omdat fouten maken een puur menselijk trekje is. Precies zoals wij allemaal fouten kunnen maken. Mensen, die een misstap begaan en die pech hebben, dat die misstap wordt ont dekt en dat zij met de justitie in aan raking komen. En ook dat hebben zij ge meen met ons allemaal. Want hoe vaak zult u misschien gehoord hebben: „Had je dat nou van hem (of haar) gedacht?” En dat hoeft dan nog lang niet altijd over een daad te gaan waar de justitie bij betrokken wordt, maar het toont wel aan, hoe wij ons in mensen kunnen ver gissen, of hoe anderen zich in ons ver gissen. 10. Als wij wachten tot wij alles wisten, zou het wel eens te laat kunnen zijn. 12. In de diepste en belangrijkste dingen zijn we nameloos al leen, en er moet veel gebeuren, wil de ene mens de ander kunnen raden of helpen. 2. Het strafproces brengt geen enkel menselijk contact te weeg, de verzoening tussen maatschappij en enkeling ont staat niet. 3. Het strafrecht is een goede graadmeter voor het geestelijk niveau van een natie. 5. De zekerste manier om de criminaliteit te voorkomen, maar tevens de moeilijkste, bestaat in het verbeteren van de op voeding. 1. Wij ouderen zijn verantwoordelijk voor het verval van de humane idealen en van een in het hart geschreven moraal. F. J. Buytendijk 6. Diefstallen die zonder geweld worden gepleegd, zouden met geldstraffen moeten worden bestraft. Cesare Beccaria 7. De persvrijheid heeft slechts ten doel een waarborg voor de mens te zijn. Ze is niet bestemd hem om genade of on genade over te leveren aan de invallen van sjaggeraars en sadisten. 8. De geheimzinnigheid waarmee gevangenissen worden om geven is ongeveer als de ex-non die haar memoires schrijft. Galtung 9. De misdadiger is de afvalput waarin wij allen de eigen ge voelens van wrok kunnen storten. aan moeders zij. Wij willen beslist niet lyrisch worden, maar zijn toch wel blij, dat deze straat niet is genoemd naar Jo han van Oldebarneveldt, naar Schimmel- penninck of Thorbecke, wat voor beste vaderlanders dat ook mochten zijn, ont hoofd of niet, maar dat we hier zijn in de Greiden, de Mieden, de Skarren enz., op dat toch iets van het landelijke behouden zij. Nu weten we niet of het een grapje was, ofwel dodelijke ernst van Prof. Froger en zijn mannen, de ontwerpers van plan Eekweid, of louter een toevalligheid, feit is het wel dat op meer dan één plaats in deze zee van nieuwbouw het beeld van de aloude vertrouwde Martini oprijst, als een wachter aan de einder, zoals ook op deze, door VdW gemaakte foto valt te zien. En daarmee reiken de eeuwen el kaar de hand. EEN DOZIJN CITATEN VOOR DE RECLASSERING (17-23 SEPTEMBER) 4. Ons recht geeft nimmer recht tot vreugde omdat het brod delwerk is zoals de geschiedenis van het strafrecht ons leert. Bolsward groeit. Met de regelmaat van de naoorlogse klok, met groeistuipen soms, in een tempo, dat de behoefte bijna voorbijstreeft. Toen er deze zomer vragen werden gesteld in de raad over de leegstand van woningen, werd deze foto gemaakt, die pas nu kan worden afgedrukt. Deze straat - er stond toen nog geen naambordje op, maar het was ergens in Eekwerd - was toen nog geheel onbewoond, maar een bijzonderheid was dat niet, de woningen waren nl. nog niet afgebouwd. De straat is zelfs nog niet geheel aangelegd, al is men er druk mee bezig. Dus zomaar een nieuwbouwwijk, waar eens de koeien van Wijbrandi loei den en raadslid Palstra kievitseieren Het zijn vooral de gekleurde en onze samenleving die het moeten ontgelden. De mensen van wie de huidskleur afwijkt van die van „het blanke ras” worden veelal speciale kenmerken en karaktertrekken toegeschreven, die duidelijk moeten maken hoe superieur wij allemaal wel zijn. Als één gastarbeider zich in zijn eenzaamheid heeft we ten te troosten en een vriendin heeft gevonden, maar daarin bedrogen uit komt en daardoor sterker dan tevoren in zijn eenzaamheid wordt teruggedrukt waarbij zijn zuidelijk temperament zich in zijn reacties daarop doet gelden, z(jn plotseling alle gastarbeiders messentrekkers en onbetrouwbare agres sievelingen. Gaat het dan wel aan, dat wij een mens, van wie wij alleen maar weten, wét hij heeft gedaan, terwijl wij van de omstandigheden die tot zijn daad leidden niets weten of slechts datgene wat ons uit op sensatie beluste verslagen is voor geschoteld, veroordelen? Dat wij zijn daad als een sterk geconcentreerde kleurstof zijn hele leven laten kleuren als dat van een misdadiger? zocht, waar menig thans hoogbejaarde heer of dame in prille jeugd slootjes sprong of stekelbaarsjes zocht, waar in het zweet huns aanschijns de hannekemaaires (mieren) zich van morgens vroeg tot ’s avonds laat gebogen over de zeis, de strijd aanbon den tegen de „swiere swéën”, waar eens de leeuwerik bij het ochtendgloren op steeg en een wijze ooievaar deftig langs de sloten stapte om een kikkertje te ver slinden. waar eens ’t getik van ’t „seine- harjen” werd gehoord of ’t strijken van de „strikel” over het scherp van de seine”, waar eens de lammetjes wer den geboren met de openlucht als kraamkamer en het veulentje dartelde Wij vinden dan plotseling alle negatieve eigenschappen, die wij deze mensen hebben toegedicht, bevestigd. Die zelfvoldaanheid komt evenwel behoorlijk aan het wankelen, wanneer wij een ogenblik bedenken, dat wij van iedereen wel een aantal negatieve gedragingen kunnen opschrijven en die vroeg of laat bevestigd zullen zien. Hoeveel gemakke lijker is het dan met „groepen”, waarin wij de mensen zo gemakkelijk onder brengen. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Kinderen, die zich door de schooldeur naar buiten wringen en naar alle kanten wegrennen: U kent het beeld en het bijpassende geluid waarschijnlijk wel. De school gaat uit, de ene dag onrustiger dan de andere. Dat ligt aan het weer, volgens velen. Of aan de meester, volgens anderen. Wanneer op woensdag 26 september a.s. de kinderen in ons gehele land na schooltijd (dus om een uur of twaalf) naar alle kanten wegrennen, dan ligt dat niet aan het weer. Wel aan de meester, een beetje, omdat die zijn medewerking gegegeven heeft aan de eigenlijke oorzaak: de 26e kinderpostzegelaktie. Vooral huisvrouwen weten wat je daarbij te doen staat: bij de eerste die aanbelt bestellen en een deurzegel op plakken, anders blijf je naar de bel lopen. En je weet bij voorbaat dat je ook nog zult bezwijken voor je zoontje, zijn vriendje, je buurmeisje en je nicht. Wat hindert het ook? Zo stelt immers een verstandige huisvrouw jaarlijks de voorraad kaarten en postzegels samen, die vanuit haar gezin in de loop van een jaar weer weggestuurd worden. Is het soms niet makkelijk een passende kaart met postzegel bij de hand te hebben, als je zondag op de verjaardagskalender ziet dat Fien maandag jarig is? En brengen we als Nederlanders niet jaarlijks, bijna ongemerkt, een fantastisch bedrag bijelkaar voor onze kinderen? Vorig jaar ruim 6 miljoen gulden!! Daarmee krijgt allerlei werk dat gericht is op het helpen van die kinderen, jonge en oudere, unieke kansen. Om dingen te verwezenlijken, die voor hen wezenlijk belangrijk zijn, maar die niet vanuit de normale inkomsten bekostigd kunnen worden. Of het nu om een kinder boerderij in een woongemeenschap voor gehandicapte kinderen gaat, om een dagtehuis of om een adviesbureau voor ouders en jongeren (voorzieningen van waaruit ouders en kinderen, die pro blemen ondervinden, geholpen kunnen I Het feit, dat wij de mensen in „groepen” indelen is op zichzelf al een merkwaardige zaak. Vooral als we dan met dat begrip „groepen” gaan gooche len en met een ernstig gezicht spreken van het „Ambonezenvraagstuk”, het „gastarbeidersvraagstuk”, het „Surina- mersvraagstuk” en vult u zelf maar aan. We doen daar de mensen om wie het gaat als mens mee te kort. Want binnen die zogeheten „groepen” vinden we mensen, die evenals wijzelf individu en zijn. Individuen, die een eigen levens sfeer hebben, een eigen gedachtenwe reld. Mensen die met andere mensen in contact komen, vriendschap sluiten, verliefd rakeri, trouwen, kinderen krijgen, boos zijn of vertederd, blij of verdrietig. Bij de een is het geduld ook sneller uit geput dan bij de ander. Maar zo is het ook weer met hen, die iets gedaan hebben, waardoor zij met de jus titie in aanraking kwamen. Dat is ook niet „zomaar” gebeurd. Ook daar is vaak een reeks van gebeurtenissen aan vooraf gegaan. De misse daad is dan het noodsignaal, de doorbraak naar buiten, van een conflict dat misschien al heel lang bestaat. Het „alles weten is alles vergeven” komt daarmee al wat dichterbij. Op de vergadering van de Gondelcommis sie te Workum kon voorz. Molenaar ca. 30 personen w.o. een zevental dames als afgevaardigden van de diverse buurt verenigingen welkom heten, een aantal waarover men tevreden kan zijn. Er heerst momenteel een besmettelijke ziekte in Workum nl. de gondelkoorts, i.v.m. de voorbereidingen. Enkele verschilpunten van de vorige vergadering zijn inmiddels opgelost. De heer I. Huitema was helaas verhinderd de vergadering bij te wonen. Deze is opgenomen in het ziekenhuis en heeft een maag-operatie moeten ondergaan. Er wordt hem een spoedig herstel toegewenst. In 1972 zijn bij de „invals wegen”: Sluis, Trekwei en Brouwersdijk slechts een luttel aantal toegangsbe wijzen verkocht. Het zal opnieuw worden geprobeerd en wel met mede werking van de Sportvereniging, die evenals de leden van de Planeet de res terende loten zullen trachten te verko pen. worden), of om een kleurig kindercircus in een sombere woonwijk. Kinderpostzegelgeld is de startmotor van veel voorzieningen, waardoor ons land leefbaar blijft voor kinderen. Trouwens, ook buiten Nederland wordt kinderpostzegelgeld besteed. Bijvoorbeeld voor een kampeerterrein van een jeugdcentrum op de Antillen, voor een weeshuis in Tukuyu (Tanzania), voor een spraakkliniek in Djakarta. Dat het allemaal mogelijk werd, is in belangrijke mate te danken aan de jaarlijkse aktie van de schoolkinderen, die tot op heden zo’n 60 procent van de totaalopbrengst scoorden. Dus als ze woensdag bellenbestel len! f. De eerstvolgende openbare vergadering van de raad der gemeente Bolsward wordt gehouden op dinsdag 25 september 1973 te 20.00 uur in het stadhuis. De agenda luidt als volgt: 1 Notulen. 2 Mededelingen en ingekomen stukken. 3 Het onttrekken aan het openbaar ver keer van een voetpad. 4 Crediet voor beveiliging van de oud heidkamer. 5 Subsidie in de kosten van restauratie van de Martinikerk. 6 Restauratie van een te herbouwen pand aan de Grote Dijlakker 29. 7 Financiële arbeidsvoorwaarden perso neel. 8 Verkoop van grond door de Katrijn Epesstichting. 9 Benoeming van een lid van de sport veldencommissie. 10 Aanbrengen van een deklaag op de Kloosterlaan. 11 Beschikbaarstellen van t.a.v. de riolering e.d. 12 Verkoop van grond aan het verpleeg huis Bloemkamp en aanleg van een voetpad. 13 Begrotingswijzigingen. Rainer Maria Rilke In de naaste omgeving zullen huis aan huis folders worden bezorgd met de tekst „Wat gaat U doen op woensdag 26 september a.s.?” Natuurlijk naar de 5e Gondelvaart in Workum. Uitbeelding van de 12 maanden van het jaar. Entree slechts 1 gulden, na afloop groots vuurwerk. Afvaart om ca. 8 uur. Route door geheel Workum. „Tot ziens bij de mooiste Gondelvaart van Friesland” Duidelijksheidhalve zij vermeld dat bezitters van loten geen entree behoe ven te betalen Uit verdere besprekingen stippen wij aan: zaterdag a.s. ’s morgens om half negen worden medewerkers gevraagd voor het aanbrengen der verlichting aan de Dolte. De benodigde accu’s voor de gondels kunnen maandagmorgen worden afgehaald (tegenover de Pothuswyk) De teksten van de uitbeelding der gondels, die eveneens voorzien zijn van de namen der maanden werden aan het bestuur overhandigd en zullen op de programma’s worden vermeld. Er zullen 5 sleepboten nodig zijn. Het bestuur zal zich hierover in verbinding stellen met de eigenaars en de schippers. De afmering der gondels zal bij de Begine-brug zijn, waar men tot na het vuurwerk zal blijven liggen. De start zal plaatsvinden in de buurt van de brug bij Bascohof. Verder is besloten dat de prijsuitreiking zal plaats vinden op vrijdagavond in Hotel „De Wijnberg”, waar tevens een verloting zal worden gehouden. Per buurt is o.a. een prijs van f. 10,- en f.15,- gulden beschikbnaar gesteld. De voorzitter dankt allen voor hun aanwe zigheid en voor de prettige besprekingen en waardevolle suggesties. Ennu maar afwachten of keuringsdag opnieuw mooi weer meebrengt, want dat is één der voornaamste faktoren. Als dat slaagt, slaagt alles verder be slist een crediet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1