Gabe Skrnar Wat de raad te behandelen krijgt agenda bondsspaarbank bolsward Start na vakantie met „gewichtige" Bolsward gaf zijn bloed Fan sted en lan gezinsbank zonder winstdóel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De moderne gezinsbank voor alle GELD- EN BANKZAKEN 112e JAARGANG No. 77 DINSDAG 25 SEPTEMBER 1973 Giro 887926 ook de snijdt, dezelfde Aanbrengen deklaag op Kloosterlaan Aankoop schuur/veestalling het het eveneens Gjin ütspan sünder ynspan. yn De kerkvoogdij de Hervormde van BROUWER BROUDE WER HWAT Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Verkoop grond door Katrijn Epesstichting RAAD BOLSWARD Onttrekking voetpad aan openbaar verkeer Bijdrage in kosten restauratie Martinikerk Kredieten ten behoeve van oudheidskamer de de herstelkosten kerkgebouw. Cultuur, Subsidiëring kosten herbouw pand Grote Djjlakker 29 dit de Benoeming lid sportveldenkommissie „Het Bolwerk” Wie op donderdag 20 sept. langs de Tech. School kwam, ontdekte al spoedig dat er daar iets bijzonders aan de hand was. Naast de grote auto van het Laborato rium van bloedtransfusie, was het een drukte van belang. Om 6 uur reeds waren de B.B.ers en E.H.B.O.-ers in actie, om alle te ver wachten donors te ontvangen, en hen hun gebruikelijke quantum bloed af te nemen. Het bestuur van het Ned. Rode Kruis afd. Sliepe is gjin maklike kunst, men moat der in hiele dei foar wekker bliuwe. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Rsdactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) van 3 be- in stoffen, meubelstoffen en kledingstoffen. Het meest werkt ze met linnen en ka toen. We kunnen u nu reeds verklappen dat het komende weekend een demonstratie emaileren en schilderen wordt gegeven door de heer Dijkstra te Hemelum. U komt toch ook een kijkje nefrien? Het is beslist de moeite waard om even naar de Izeren Kou te komen. Bolsward zat me^ papieren en potloden in aanslag om alles te registreren. Voor 7 uur waren de eerste donors hori zon van houding, bezig hun menslieven de daad te verrichten. Bijgestaan door het team prikkers uit Amsterdam, liep alles geweldig goed, 30 donors per kwartier, het systeem kon on der de perfecte leiding van mevr. G. Miedema-de Boer arts, een medisch leid ster de gehele avond gehandhaafd blijven. En hard werken bleef het, want er ver schenen 251 donors. Geweldig! Onder hen waren er 17 die 5 x bloed gaven, en nu de Landsteiner Penning zullen ontvangen. Van 23 donors werd de bloedgroep bepaald, ’t Waren niet al leen Bolswarders, maar ook uit de om streken waren er velen gekomen, met name het dorp Wommels was goed ver tegenwoordigd. In tegenstelling met an dere jaren waren er ook veel jongeren die de moed hadden zich als donor aan te melden. Is het landelijk zo, dat men 20 procent van de aangiften wel kan afschrijven omdat ze niet verschijnen, hier kwamen er de laatste dagen zoveel bij. ’t Is voor de administratie enigszins lastig als men zich op het laatst nog aanmeld, maar dat hebben we er best voor over als de onderneming goed slaagt. Met koffie en koek opgepept stond iedere donor binnen ’t half uur reeds weer bui ten. Een hartelijk dank voor E.H.B.O.-ers en B.B.-ers, bestuur en directie en concier ge van de Tech. School, directie van Bolswards Nieuwsblad, en de plaatselij- Bolswards Nieuwsblad Wymbritseradeel, ke artsen, die we telkens om advies yan hun patiënten hebben gevraagd, en in het bijzonder de donors is hier wel op z’n plaats. Want met de laatste groep, staat of valt, de hele onderneming. Allen hopelijk tot het volgend jaar, dan doen we graag weer een beroep op u allemaal en zien we graag het donortal liefst verdubbeld. Van de zijde van de sportveldenkommis sie is meegedeeld, dat de heer J. Altenburg om gezondheidsredenen heeft bedankt als lid van voormelde kommissie. Aangezien de benoeming van de heer Altenburg indertijd ook op deze wijze heeft plaats gehad wordt thans ter vervulling van genoemde vakature de volgende aanbeveling door de sportfede ratie gedaan: 1. Dhr. T. P. Hiemstra, Harlingerstraat 15, Bolsward. 2. Dhr. H. Berends, L. J. Timmerstraat 27, Bolsward. perceel Schoolstraat 26 te Burgwerd. Hij wenst genoemd perceel in eigendom te verkrijgen om zodoende tot een gelijke erfafscneiding te komen met de overige naast zijn eigendom liggende percelen. Op grond van het bepaalde in artikel 21 der statuten dient het verkoop-besluit van het bestuur met advies van de raad ter goedkeuring te worden ingezonden bij gedeputeerde staten. Aangezien de bedongen prijs redelijk is te noemen en overigens naar de mening van B en W geen bezwaren bestaan tegen bovengenoemde eigendomsover dracht stellen zij voor gedeputeerde staten te adviseren de gevraagde goed keuring te verlenen. Klinkend^ ministersnammen as Mansholt en Lardinois lizze üs op ’e lippen bi- stoarn, mar mei Brouwer is it earst wer efkes wennen. Mar goed, is it dan nou Mr. T. Brouwer dy’t it as minister fan lanbou en fiskerij (dat léste forjitte wy wolris) ris bisykje sil alle boeren nei it sin to meitsjen. En wie it dat mar allin- ne, hy mei sile yn eigen farwetter, mar der binne mear ministersboatjes op de politike mar en as elk nou bigjint to skipperjen en to lawearjen liket it üs in poepetoer om it roer altyd rjocht to hél den. De bidoeling is yn elk gefal goed. Mar as de minister fan Sinteraesje de goune in stür djürder makket, lyk as bard is, kostet dat de boer al gau in pear tüzen yn it jier. Mar nou de lan- bouplannen seis. Wy ha hwat yn de memoarje fan ta- Ijochting op haedstik XIV fan de Ryk- bigreating, dy fan lanbou en fiskerij dus, omblêdde en dan slacht men der suver fan efteroer hoe bést as de nije biwinds- man it mei üs foar hat en hoe linich ek in gaedlik motyf foun wurdt, as it iene of oare plan net trochgean kin, omdat ek Hwat hat Workum. Hier wordt woensdagavond weer de traditionele gondelvaart gehou den. Elke gondel beeldt een maand van het jaar uit. Men verwacht zeer veel be zoekers woensdagavond in Workum. Als het weer wat meewerkt wordt het iets geweldigs. Na afloop van de gondelvaart is er nog een grandioos vuurwerk. Op de foto de gondel van de buurt „It Sylspaed” in aanbouw. Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en boerderij naar het Eekwerd reeds Morgenavond, wel weer op de traditionele datum (laatste dinsdag in de maand) maar op een ongewoon vergadertijdstip, nl. om 8 uur, gaat de raad een 13-tal pun ten tellende agenda te lijf. Zonder waarde te hechten aan het voor velen magische getal 13, kan wel worden gesteld dat er gewichtige punten aan de orde komen. Een paar er van lichtten we reeds voor u uit, nl. het voorstel tot het beschikbaar stellen van kredieten voor openbare werken (ontworpen plannen tot aanleg van riolering en reconstructie van straten, walbeschoeiing en reconstructie en vervan gen van bruggen, samen ten bedrage van f 3 miljoen) en verkoop van grond aan het verpleeghuis Bloemkamp en aanleg van een voetpad. Van de voornaamste van in de gepubliseerde agenda genoemde te behandelen punten geven we hier nog een kort resumee. üs hjoed to sizzen aanbrengen van een deklaag op rijksweg 43 nabij Bolsward, in uitvoering heeft genomen lijkt het gewenst Kloosterlaan deze behandeling te laten ondergaan. Uitvoering door aanpemer zal ontegenzeggelijk kosten besparend werken. feld nog moeilijke jaren, op de ingesla gen weg voort te gaan.” In bulte better wurde wy der fansels net fan. Mear ha wy oan hwat de me moarje seit oangeande it buorkjen E.E.G. forban. Trijekoart fan de ütfier rjochtet him op de lidsteaten en de üt- wreiding mei nije lidsteaten sil faeks noch nije mooglikheden jaen. De minister forwachtet dat de regionale spesialisaes- je him earder trochsette sil as forskron- felje. Soms stekt de minister ek war- skögjend de finger omheech b.g. as er seit: „De grote betrokkenheid van onze landbouw bij de vergrote Europese Ge meenschap mag ons er niet toe verleiden om, vanuit een Eurocentrisch standpunt, de grote wereldvraagstukken, in een ver kleind perspectief te zien. De Europese Gemeenschap mag niet te zeer als een doel op zich worden beschouwd.” Tige klam kriget yn de nota it lanyn- rjochtingsbilied, op groun hwerfan ü.o. ek it marreplan yn Wünseradiel opkeard waerd. Dit billed wol ünderskate funk- sjes fan it plattelan yn har ünderling gearhingjen safolle mooglik ta har rjocht komme litte, dit om ta in better leefmi lieu to kommen. Yn de rin fan 1974 wol de minister de haedlinen fan dit billed rounstjüre. Om ta bislüt tichte by hüs to bliuwen, minister Brouwer seit, dat er ek foar it noarden in apart potsje op it fjür hat. Hy seit hjirfan: „De versterkte voortzetting van de activiteiten in het Noorden zal erop gericht blijven in de komende jaren 37% van het landelijk te investeren bedrag te verwerken. Het be grote bedrag voor grondoverdrachten aan de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) werd met 25% verhoogd tot f 25 mln. Voorts wordt gerekend op f 46,5 mln aan bijdragen van derden en bijstand uit de Afdeling Oriëntatie van het Europese Landbouwfonds samen (was f 38 mln). Zodoende kan in totaal een investerings bedrag van f 292,9 mln (in 1973 f 281,1 mln) beschikbaar komen voor het uitvoe- ringsprogramma van ruilverkavelings- werken in 1974.” En nou mar ófwachtsje, hwat hjirfan op ’e hispel komt. vanaf de voormalige over de gedempte voormalige boerderij in noordoostelijke R. Jorritsma Schoolstraat Van de heer S. N. Galama, Snekerstraat 39 alhier, is een verzoek ontvangen om een subsidie in de kosten van herbouw van het pand Grote Dijlakker 29. De Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft een vast bedrag aan subsidie toegezegd in de herbouwkosten. B en W zijn van mening dat restauratie van het straatbeeld ter plaatse van belang is en stellen daarom voor deel te nemen in de subsidiëring tot het gebruikelijke percentage van het door het Rijk vast te stellen subsidiabele bedrag. Het afgelopen weekend werd er weer een demonstratie gegeven in de Izeren Kou in Allingawier. Deze keer was het we ven. Dit weven werd verzorgd door me vr. Grietje de Wit-Koopmans uit Deer- sum. U ziet haar op de foto bezig aan haar staand 6 schachts veren getouw. Grietje de Wit-Koopmans ziet het we ven echt als ’n vak. Net afgestudeerd aan de Rietveld-academie maakt ze de meest practische dingen zoals gordijn- tot onttrekking aan openbaar verkeer is vooraf gepubliceerd in Bolswards Nieuwsblad waarbij belanghebbenden in de gelegenheid zijn gesteld voor 5 september bezwaren in te dienen. Van die mogelijkheid is geen gebruik gemaakt. De Kloosterlaan, destijds' aangelegd als nieuwe aansluiting van Bolsward op Rijksweg 43, dient nog van een slijtlaag te worden voorzien. Nu rijkswaterstaat Door de heer J. B. Kooistra, alhier, is de gemeente de schuur/veestalling, gelegen aan het Stadsstreng, te koop aangebo den. Over de prijs hebben B. en W. uiter aard behoudens de goedkeuring van de raad overeenstemming kunnen bereiken. Nu de mogelijkheid zich voordoet om ook het laatste saneringsobjekt aan het Stadsstreng in eigendom te krijgen stel len zij voor tot de aankoop te besluiten De heer R. Jorritsma wonende te Burgwerd, Schoolstraat 26 heeft het bestuur van de Katrijn Epesstichting verzocht om aankoop van een perceel grond ter grootte van plus minus 100 m2, gelegen aan de achterzijde van het In het voorstel tot het verlenen van recht van weg en voetpad ten behoeve van een aantal percelen land in eigendom van de heer Terwisscha van Scheltinga, Ugoklooster 4 is reeds een voorstel aangekondigd tot onttrekking van het voetpad houten voetbrug opvaart naar de van Wybrandi richting tot het punt waar het voetpad de gemeentegrens snijdt, aan het openbaar verkeer. Dit voetpad is zeer binnenkort overbodig aangezien de nieuwe verbinding van de bovengenoemde stemmingsplan uitvoering is. Het voornemen andere banen te leden. Slechts ’n voort durend en welbewust op elkaar afstem men van maatschappelijk kader en be leid biedt optimale kansen voor verwe zenlijking van de gestelde beileidsdoel- einden. Dit geldt voor de overheid zo goed als voor het bedrijfsleven.” Dit binne wol tige moaije wurden, gaed lik foar in tuolleprakkesaesje, mar it komt der fansels op oan, hwat hjir fan op ’e hispel komt. Groeitempo en skaelforgreating binne sahwat moadewurden tsjintwurdich. En men freget jin wolris of, oft dat mar al tyd sa trochgean kin. Mei de kij sjogge wy dat al. Der hat in tiid west, dan moast elk koukeal wer mear molke jaen as syn mem en leafst mei heger fet en aeiwyt. As wy earlik binne is dat al net natuerlik mear en as wy üs superkij by wize fan sprekken yn it wyld rinne litte soene, soe der oer forrin fan in tal gene- raesjes wol wer in tobekfal komme. Mar ütsein yn it opfieren fan de produksje per kou - om yn de féhalderij to bliu wen - dêr’t ienkear in' ein oan komt of faeks al kommen is, wurdt de léste jier- ren alles dien troch moderner bidriuws- fiering de produksje per man op to tie ren. As de minister seit „de welhaast ex plosieve technologische ontwikkeling fungeert als belangrijkste motor voor ’t hoge groeitempo en de daaraan verbon den aanpassingsprocessen op economisch gebied” dan binne wy it dér wol mei iens ek as steld wurdt „de drijvende kracht achter het hergroeperingsproces is nog steeds de voortschrijdende mechanisatie en automatisering” mar dat wisten wy fansels al lang en wurdt de jongerein op de lanbouskoalle wol leard. Tige ünder de yndruk fan dit stik je bilearende foar- Ijochting yn de memoarje binny wy net kommen, en al is it wol aerdich as boer ek ris in skouderklopke to krijen. Sa stiet yn de memoarje: „Minister Brouwer betuigt zijn hoge waardering voor zowel de grote krachtsinspanning die het agra rische deel van onze bevolking weet op te brengen, als voor de resultaten die de ze heeft opgeleverd. Zij houden een aan sporing in om in de komende, ongetwij- by it ministersskütsjesilen de wél nou ienkear it skip keart. It haedthema fan de memoarje is dat de bitsjutting fan it oerheitsbilied foar lanbou en fiskerij gans fierder rikt as de lanboupolitiyk as sa- danich. Dit komt ü.o. ta ütdrukking by inkelde plannen fan it kabinet op soasi- ael en fiskael gebiet. Yn dit forban kinne neamd wurde.: 1. de folksforsekering tsjin arbeitsünge- skiktheit fan selsstannigen. 2. trochsetten fan it bilied oangeande de bilêstingfrije forsjenning fan de alde- dei. 3. it bifoarderjen fan de wurkgelegenheit dy’t ek harren, dy’t de lanbou forlitte wolle, nije mooglikheden oan de han docht. 4. de troch it regear sintrael stelde yn- flaesjebitriding. Mei dit fjouwerspan foar de boerewein wol de minister oanstjüre op in forbette- ring fan de soasiale omstannichheden foar harren, dy’t yn de lanbou en de fis kerij har bistean fine. In oar doel, dat hjir fansels tige mei gearhinget, is it bi- sterkjen fan de ekonomyske struktuer yn de neamde sektoaren, sawol yn bidriuws- ekonomysk opsicht as yn it kader fan in needsaeklike oanpassing fan it plattelan. Om ekris in stikje filosofy, sa’t dy libbet ünder de ministerssteek to sitearjen (gjin ien kin it op it lést better sizze as de man seis) de minister is fan bitinken „dat voor verwezenlijking van deze doel stellingen bij de uitwerking van het te voeren beleid in belangrijke mate reke ning dient te worden gehouden met de markante ontwikkelingen die zich in on ze volkshuishouding speciaal op sociaal, economisch en technologisch gebied vol trekken. Het maatschappelijk kader waarbinnen het landbouwbeleid zich af speelt, beïnvloedt de beleidsvoorberei ding en -uitvoering in tweeërlei zin. Enerzijds zullen de maatschappelijke ont wikkelingen, voorzover zij door overheid en bedrijfsleven als wenselijk worden aangemerkt, in belangrijke mate rich tinggevend voor het beleid zijn. Ander zijds zal dit beleid er toe moeten bijdra gen minder gewenste ontwikkelingen in Gemeente alhier, verzoekt een bijdrage van de gemeente in de herstelkosten van de Martinikerk. Door de stormen van november 1972 en april 1973 is n.l. nogal wat schade ontstaan aan de goten, het leiwerk en de ramen van de kerk. B en W zijn van mening dat van overheidswege een bijdrage moet worden verleend in de van dit monumentale Ook de minister van Recreatie en Maatschappelijk Werk is deze mening toegedaan en heeft door de Kerkvoogdij ingediende begroting goedgekeurd tot een bedrag van f. 29.883,- en daarin een subsidie toegekend van 50 pet., tot een maximum van f. 14,942,-. Algemeen wordt de regel gevolgd dat bij toekenning van rijkssubsidie de gemeenten 30 pet. in restauratiekosten bijdragen. De gemeentelijke uitgaven kunnen dan worden opgenomen in de kostenfactoren voor de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. B en W achten het juist voor deze aanvraag deze algemene regel te volgen en stellen voor aan verzoeker een bijdrage van 30 pet. of f. 8.965,- te verlenen. In de vergadering van 27 februari 1973 werd een krediet beschikbaar gesteld voor de aanschaf van een zestal vitrines ten behoeve van de oudheidskamer, teneinde een aanvang te kunnen maken met de inventarisatie van de aanwezige voorwerpen. Door de heer Halbertsma werd in de laatstelijk gehouden raadsvergadering een uitvoerige uiteenzetting gegeven omtrent de inrichting van oudheidskamer, waarbij tevens noodzaak van uitbreiding van het aantal vitrines werd toegelicht. In verband hiermede stellen B en W thans voor een tweetal kredieten beschikbaar te stellen, te weten voor de aanschaf van 3 demontabele staande vitrines, 3 wandvitrines en 5 lichtbakken, alsmede voor het aanschaf fen van 2 wandvitrines voorzien van een beveiligingsinstallatie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1