vond burgemeester Mulder de week Foto van Gabe Sluw SB® „Welhaast historische zitting” Siegersma: Het gat siert de stad niet :'fll WEEST RENTEBEWUST 4>/2 DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR De léste inich 0 25+15 cent 30+10 cent Spelen op Neder landse kinderpost zegels BONDSSPAARBANK - HARLINGEN NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 U 40+20 cent” 50+20 cent STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt int Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1973 112e JAARGANG No. 78 Herbouwen pand Notulen Oudheidskamer Ingekomen stukken Gelijke monniken C Katrijn Epesstichting. Voetpad. kXWXWWiXV Groot respect. De prijs per serie bedraagt f 2,10. Stormscha Martinikerk De heer Rooda heeft ook wat moeite met Kloosterlaan. 3 miljoen. Bloemkamp Hwat nat Stadsstreng A.VVV Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tanef Contractprijs op aanvraag NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— 4. Goedgekeurde begrotingswijzigingen. schuur van de heer J. B. Kooistra aange kocht. Wês forstanniger as oaren, mar siz it har net Sjoch minder yn de spegel en mear yn jou geast. De lju hien’ sein Lit him noch mar libje Aenst moat er dochs Oan syn maten forsibje Hy wie noch allinne En toarke hwat om Syn maten wien’ wei Hy hie it nou rom De kachel kaem oan Waermte die him goed Hy hie nou fuort daliks Direkt noch gjin noed It wie him gund As léste bist Mocht er al gean Hy waer dochs net mist Voorstellingen schaken boter, kaas, eieren doolhof dominospel Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) Waarden: 25 15 cent 30+10 cent 40 20 cent 50 20 cent Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartasi (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het pand Grote Dijlakker 29 (voorheen verfzaak Zelle) zou destijds worden ge restaureerd. De achterzijde was reeds vrijwel weggebroken, toen een storm gevaar opleverde voor de nog overeind- staande trapgevel, die toen werd neerge haald. Sedertdien is de straatwand ter plaatse onderbroken. „Het gat siert de stad niet”, vond de heer Siegersma, die graag wilde weten of het hier een win kelpand zou worden of een woning, nu er subsidie is gevraagd voor herbouw. Het zal een (nieuwe) woning worden met veel van de constructie en bouw van het voormalige pand. Hiervan zijn teke ningen en foto’s. Maar de woning wordt leefbaar. De raad ging graag accoord. publicatie van het voornemen tot ont trekking aan ’t openbaar verkeer geen bezwaarschriften zijn ontvangen; het bovenomschreven voetpad te onttrekken aan het openbaar verkeer. deze (particuliere) walbeschoeiing nog even door, ook na het laatste huisje aan de waterkant, want de huizenrij rechts van de schoorsteen (van v.h. Hollandia) staan aan de overzijde van de straat. Dat die walbeschoeiing nog even doorloopt is zo’n wonder niet, als men bedenkt, dat hier nog niet zo lang geleden een paar particuliere woninkjes zijn afgebroken nadat zij door brand waren verwoest. Het was voordien hier weliswaar schilderachtig, maar niet netjes met res tanten van vorige bestemmingen nog steeds op de muren aanwezig. Nu is dit het wel en dit hoekje is zo men dit dan noemt „opgeknapt”, al ging er al weer een stukje Bolsward bij verloren, waaro ver wel geen tranen zullen worden ge laten, maar waaraan vorige bewoners zoals de kinderen van Johannes Oppen huizen wel met weemoed terug zullen In de vacature Altenburg werd in de sp^rtveldencommissie uit een aanbeve ling van de sportfederatie benoemd de heer T. P. Hiemstra met 8 stemmen. De heer H. Berends kreeg 5 stemmen. De voorzitter greep deze gelegenheid aan zijn groot respect te betuigen voor al de toewijding, ijver en zorg voor de sport velden door de heer Altenburg betoond, die hiervoor enorm veel vrije tijd beschikbaar heeft gesteld en grote bur gerzin heeft gebracht. Zijn om gezond heidsredenen uittreden betekent voor de commissie een groot verlies. Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. „Welhaast een historische zitting”, vond burgemeester J. M. A. Mulder dinsdag avond. Gelijk had hij. Nu is in feite elke zitting historisch, of men nu een voet pad onttrekt aan het openbaar verkeer, een vacature vervult, de aanleg van een rijwielpad opschort, enz. Tot al deze dingen werd besloten, maar hierop doelde de burgervader niet. Wel op het feit, dat de raad een crediet beschikbaar stelde „t.a.v. de riolering e.d.” In die twee woorden en vijf letterafkortingen (te besteden be drag ongeveer f 3 miljoen) zat opgesloten, dat als de plannen worden goedgekeurd en van de miljoenenregen die op het noorden neerdaalt (nl. 258 van de 730 miljoen die de regering in het kader van de werkloosheidsbestrijding voor het noorden heeft bestemd) ook enkele druppen op Bolsward vallen, welhaast heel Bolsward „op de schop” komt, nl. diverse dieprioleringen moeten worden aangelegd en in dit kader ook een tweetal bruggen worden vernieuwd nl. de Snekerpoortsbrug en de Gasthuisbrug. De daartoe strekkende voorstellen publiceerden we reeds uitvoe rig. Thans nog een kort resumee van besluiten en besprekingen. Bloemkamp kan nu zijn tuin aanleggen als de verkoop van de daartoe benodigde grond wordt goedgekeurd. Bezwaar schriften tegen het aan te leggen voet pad zijn niet ingediend. Besloten werd nu dit aan te leggen en de aanleg van het fietspad nog op te schorten. De heer Faber zeide voor het pad te zullen stemmen, hoewel hij van mening bleef, dat de weg, tot aanleg waarvan in het verleden was besloten, er op den duur moest komen. een subsidie bestemd om de stormschade aan de Martinikerk te dekken. Kan de kerk hiervoor niet worden verzekerd. De voorz. legt uit, dat het hier een calami teit betreft. De regering heeft hier een aparte post voor. Wat de gemeente hier subsidieert, vloeit via de verfijningsrege- ling weer terug in de gemeentekas. Hierna gaat de raad accoord met een bijdrage groot f 8.965,alszijnde 30 pet. van de geraamde kosten. Subsidie Nat. Orgelimprovisatieconcours, Ventilatoren stadhuis, Aanschaf snoei- houtmachine, Aanschaffing gymnastiek- toestellen, Lambrizering gymnastiekzaal aan het Stadsstreng en Deelneming aan N. V. Waterleiding Friesland. 5. Bericht van gedeputeerde staten inza ke onthouding van goedkeuring aan de 23 e wijziging van de begroting 1973 van de algemene dienst en de le wijziging van de begroting van het grondbedrijf van 1973 één en ander verband hou dende met de aanlegging van een rijwiel- en wandelpad in bestemmings plan Parkplan I. Deze stukken gaven de raad geen aan leiding tot het stellen van vragen of ge ven van commentaar. plm. f. 3.000.000, Zodra al deze plannen zullen zijn gerea liseerd zal ruim 90 pct. van het riool water van onze gemeente zijn gezuiverd en zal een aanmerkelijke verbetering optreden in de onhoudbare toestand waarin het boezemwater rond onze stad zich momenteel bevindt. Op deze plannen was voorafgegaan aan de vergadering een toelichting gegeven door de waarnemend directeur gemeen tewerken, de heer Van der Bijl. De voorzitter merkte nog op dat voorheen Bolsward er bij de beschikbaarstelling van gelden vaak bekaaid is afgekomen en deze eenzijdig waren gericht. Wat andere gemeente kregen gesubsidieerd moesten wij vaak zelf betalen. Gelukkig begint men de onbillijkheid hiervan thans in te zien, zodat er goede kans is, dat Bolsward nu ook wordt geholpen. Alle plannen zijn bestekklaar en door de dienst gemeentewerken is in dit opzicht enorm veel werk verricht. De raad toonde zich bij monde van ver schillende sprekers (Siegersma, Tilstra en Palstra) erg ingenomen met de plan nen. Enkele informaties werden beant woord. Gehoopt en verwacht wordt dat van de te besteden f 3 miljoen 87 pet. zal worden gesubsidieerd. Plannen en aanvragen daartoe zijn ingediend. Vier spelen waarmee jong en oud zich in en buiten de familiekring bezig kun nen houden, dat is het thema van de Nederlandse kinderpostzegels, die op 13 november a.s. zullen verschijnen. De ont werpen zijn afkomstig van een van de bekroonde inzendingen uit een prijsvraag die in 1969 ter gelegenheid van het zil veren jubileum (1971) van het Grafisch Studie Centrum te ’s-Gravenhage werd uitgeschreven. Aan de prijsvraag werd medewerking verleend door het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels en De heer Rooda (pvda) vond het logisch dat het stadhuis, van buiten een pronk stuk, ook van binnen iets moest hebben te bieden. Maar ook straten, pleinen enz. moesten in orde zijn. Bij de Martinikerk blijft er wel iets te wensen. De „Stikels” staan er anderhalve meter hoog. Er zou een lijst van prioriteiten moeten komen. Opgepoetst zilver is mooi, maar er is meer dat de aandacht vraagt. De hear Tilstra (ar.) freget op de foar- stelde krediten foar feiligens en fitrinen ek de kommende jierren biswierje. Hoefolle hjir komme om de tentoanstel- ling, hoefolle om it stedhüs. As de aldheitkeamer ta museum wurdt, jowt dat dan ek hegere ynkömsten? De heer Palstra (kvp) spreekt in dezelfde geest evenals de heer De Jong (chu), die gezien de toenemende onveiligheid en de stijging van het aantal (onopgeloste) diefstallen, de maatregel toejuichte. De heer Faber (chu) meent dat er aan de straten heel wat is gedaan, dit moet men niet vergeten. De Voorzitter beaamt dit. Er worden vele tonnen uitgegeven aan straten, plei nen, enz. alsmede aan voorzieningen op het gebied van sport, recreatie, cultuur (sportvelden, zwembad, leeszaal). Zo is ook dit jaar al een ton besteed aan alleen het reinigen van de grachten. Dit alles bevorderd de immago van Bols ward, maar dit doet een goed verzorgd museum ook. Nu liggen heel wat waar devolle zaken in de kluis. Een f. 10.000 voor beveiliging en F. 15.000 voor veilige vitrines is gezien de enorme bedragen die voor andere sectoren worden uitgegeven geen overbodige luxe. De entreegelden zijn zojuist opgetrokken. Op verzoek van de heer De Jong zegt de voorz. toe de gehele materie van stad huisbezichtiging, tentoonstellingsorga- nisatie enz. in de culturele commissie aan de orde te zullen stellen Hierna gaat de raad met de voorgestelde voorzie ningen accoord. De heer Rooda wenst aantekening, dat hij geacht wil worden tegen te hebben gestemd. De notulen gaven noch de voorzitter (burgemeester Mulder) noch de voltallige raad aanleiding tot opmerkingen. Ze werden onveranderd vastgesteld. üs hjoed to sizzen Met het voorstel tot het aanbrengen van een deklaag op de Kloosterlaan ging de raad vlot z.h.st. accoord. Ingekomen waren de volgende stukken: 1. Bericht van Gedeputeerde Staten dat het raadsbesluit van 27 augustus 1973, betreffende het aangaan van een geld lening is goedgekeurd. 2. Idem dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit van 27 augustus 1973 no. 3 tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement. 3. Idem dat het raadsbesluit van 27 augustus 1973 betreffende bezwaren van gemeente-eigendommen is goedgekeurd. Bolletongersdei 1959. Wijlen de heer Jac. Elzinga (toen 75) als drop-standwerker in aktie voor de winkel van Hebo zelfbediening aan het Marktplein. De raad besloot z.h.st. overwegende, dat het voetpad vanaf de voormalige houten loopbrug over de gedempte opvaart naar de voormalige boerderij Wijbrandi in noordoostelijke richting tot het punt waar het voetpad de gemeentegrens snijdt is vervangen door een noordelij ker gelegen verbinding, en dat het voet pad daardoor aan het openbaar verkeer kan worden onttrokken en dat n.a.v. de Vervolgens besloot de raad overwegen de, dat het bestuur van de Katrijn Epesstichting heeft besloten aan de heer R. Jorritsma, Schoolstraat 26 te Burgwerd, te verkopen een perceeltje grond, ter grootte van 100 m2, gelegen aan de Schoolstraat te Burgwerd en de bedongen prijs redelijk is te noemen, waardoor de financiële belangen van de stichting niet worden geschaad, gedepu teerde staten der provincie Friesland voor te stellen de benodigde goedkeuring aan bovenvermeld besluit van het be stuur van de Katrijn Epesstichting te verlenen. Bolsward heeft grootse plannen in ver band staande met de zo hoog nodige zui- I vering. I Zoals reeds eerder vermeld zullen deze plannen onmogelijk kunnnen worden gerealiseerd zonder financiële tegemoet komingen van de centrale overheid. De thans ontworpen plannen bestaan uit: a. de aanleg van een riolering vanaf de rioolzuiveringsinstallatie naar de Gys- bert Japicxbrug; b. de aanleg van een riolering en rekon- struktie van het Laag Bolwerk; c. idem van Turfkade en Stoombootkade d. idem van de Gasthuissingel; e. de aanleg van een walbeschoeiing langs de Gasthuissingel vanaf de Gasthuissingelbrug tot de Snekerpoort; f. het rekonstrueren van de Gasthuis brug; g. het vervangen van de Snekerpoorts brug. De totale kosten van uitvoering van deze werken worden op basis van de thans geldende lonen en prijzen geraamd op Alle eendjes zwemmen in het water, zegt het speelversje, maar ook op deze regel bestaan uitzonderingen. Zo ook hier in het grasveld op de hoek tussen de Witmarsumer- en de Makkumervaart. De voormalige dan, want deze is niet meer. Het hier rechtsboven nog te onder scheiden doodlopende eind, wordt ge dempt of is dit reeds als deze foto wordt geplaatst. Het is juni 1973, toen deze werd genomen. Links vooraan zien we de achterkant van de bewoning aan de Harlingerstraat, schaars van tuintjes, hier en daar toch een boom voortbrengend en zo het lijkt elk erf met een eigen walbeschoeiing, weer anders dan die van de buurman. Dit mag dan wat rommelig lijken en ver zijn van uniform, het geeft ook een ge zellige sfeer. Zien we goed dan loopt denken en anders horen we het wel. In de verte zien we dan de zuivelfabriek met directeurswoning, maar deze gaat wat schuil in het lommer van de bomen langs het water. Niet veel mensen zien Bolsward van deze kant, of men moet al in Plan Noord II wonen of er wandelen. Wie Bolsward wél zo zagen waren de honderden elfste- dentochters, die bij het Wapen van Won- seradeel (Boermans in de volksmond) aan de water (herstel ijs-) kant een houten „barte” zagen uitgelegd, waar ze konden stempelen en zich, vaak na een barre tocht tegen de noordooster vanaf Staveren tot Bolsward, even kon den laven. Geen wonder, dat juist in deze vanouds ook „ijsherberg” voor heen (en vermoedelijk nog wel) rijk assortiment aan elfstedenschaatstochten foto’s te zien waren. Nu zijn deze tochten welhaast legendarisch geworden, maar wie weet. De winter staat weer voor de deur. Misschien dit jaar, maar voor de eendjes is het niet te hopen. Gelijke monniken, gelijke kappen en derhalve besloot de raad gelezen het voorstel van burgemeester en wethou ders en gelet op het advies van het centraal bureau inzake gemeenschappe lijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegenheden aan het daarvoor in aanmerking komend personeel in dienst der gemeente Bols ward uitkeringen toe te kennen over eenkomstig het bepaalde in de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken, waarmee werd voorkomen, dat het gemeentepersoneel werd achterge steld bij het rijkspersoneel. Ter verdere sanering van het Stadsstreng werd de veestalling met de PTT. Leerlingen van grafische scholen en akademies konden meedingen door eigen ontwerpen voor een serie van vijf kin derpostzegels en een eerstedagenvelop in te zenden. Uit deze inzendingen zijn de ontwerpen voor de kinderpostzegels van dit jaar gekozen. De keuze viel op de ontwerpen van F. Hazelebach uit Rot terdam, die als avondstudent aan de Academie voor Beeldende Kunsten al daar had meegedaan. De kinderpostzegels zullen verkrijgbaar zijn t.e.m. 4 januari 1974. Bijgaande fo to werd genomen van de goedgekeurde ontwerpen. Bolswards Nieuwsblai RAAD BOLSWARD I j I - I rl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1