VVD volgens enquete reeds nu op tweede plaats de week Foto van Ga&eSkroar DOOD EN LEVEN Wie gel-effect legt de partij geen windeieren uit voor bezoek Friesland nodigt astronaut Lousma Fryske Akademy haldt iepen hüs en hóf Hwat hat 1 112e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 5 OKTOBER 1978 Wymbritseradeel, Voorwaarden Polarisatie Lijfsbehoud Hoogte van de premie Uitkering van de premie Zwart-wit Indiening van de aanvraag De béste wysheit is in fêst bislüt Bijdrage regeling CS JAWA Fraech: Hwa, hwat, hwerre, hwannear? It antwurd komt njje wike. Advertentieprijs: 21 et. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Een anti-climax toen ik in mijn V.W. stapte om de draad weer op te nemen. een voortzetting van gevoelens en gedachten over de Afsluitdijk terug Ik weet nog goed dat ik in een oldsmobile zat met geblindeerde ramen. Er werd een tante weggebracht, een gedempt spreken men had niet anders verwacht Ik dacht.... die motor komt nooit op toeren. Een echte originele volgwagen bijna behaaglijk leunde ik achterover in het weelderig blauw van soepel leer Waarom zou men een treurend masker opzetten? Zoals de natuur zich verliest in wazige verten.... zo was tante nu ook verdwenen Eigenlijk was het helemaal niet zo droevig en wat het weer betreft een prachtige dag.... Het zonlicht glansde in de zwart-gelakte motorkap, welke als een functionerende spiegel een panorama van twinkelende schittering tussen weelderig gebladerte weerkaatste. Wat houd ik als waterman toch van Friesland ondanks dat ik gevolgd werd door een lijkwagen. In de achteruitkijkspiegel dacht ik eerst, dat het een oldsmobile was. Later, bij het scheiden der wegen, bleek het een ford te zijn. Ik was enigszins teleurgesteld: het cachet van een oldsmobile valt niet licht te overtreffen. Hoe prachtig het was Kanalen als zilveren linten, rich verliezend in wazige verten, omzoomd door groen en rietkragen, de ademende natuur overtrof in verre het motories lawaai. De VVD trekt nu vooral confessionele kiezers uit KVP en AR aan, die het niet eens rijn met de deelname van hun partij aan het kabinet Den Uyl. Zo gaat de polarisatie door, want ook de PvdA zit volgens de enquetes nog steeds in de lift. Ook de CHU gaat vooruit dankzij AR- kiezers die het met de huidige koers van hun partij niet eens zijn. Verder achter uit gaan D’66 en DS ’70, terwijl de PPR nog enige vooruitgang boekt Het bestuur van de Stichting Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Land bouw heeft een bijdrageregeling vastge- de PvdA toch altijd de steun van de Christen-Democraten verwerven. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het is duidelijk dat met het naderbij ko men van de verkiezingen voor Provincia le Staten en gemeenteraden volgend jaar de behoefte bij de diverse partijen om zich scherper te profileren zal toenemen. Want de praktijk wijst uit dat de kiezers zich momenteel het meest aangetrokken voelen tot partijen die polariseren, de zaken zwart-wit stellen. Christen-Demo- cratische volkspartijen als de KVP en de AR, die hun kiezers in alle lagen van de bevolking vinden, hebben het moeilijk. Hun traditionele hang naar het midden en hun natuurlijke geneigdheid tot het zoeken en sluiten van compromissen, zijn niet zo aansprekend meer voor veel kie zers. Bovendien is er het verschijnsel van de deconfessionalisering dat deze partijen parten speelt. Toch blijft ook een kleiner confessioneel blok grote invloed houden, want om te kunnen regeren moet Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus K TeL 3044 - Na 18.30 uur 2660 of 2836 (05167) Begin deze week vergaderen de Tweede Kamer-fracties van KVP, AR en CHU gezamenlijk onder leiding van CHU-frac- tieleider Kruisinga over hun samenwer king in het thans begonnen nieuwe par lementaire jaar. Het was niet toevallig dat Kruisinga de vergadering voorzat, want hem wordt vooral aangewreven dat hij terwille van eigen electoraal gewin volgend jaar de Christen-Democratische samenwerking op een laag pitje wil zet ten. Er zullen bij de algemene politieke en financiële beschouwingen volgende week zeker verschillen in benadering jegens het kabinet Den Uyl optreden tussen de ze drie partijen. Maar het is nu ook weer niet nodig daar al te dramatisch over te doen. De verschillen zullen trouwens in het kamp van de drie linkse fracties van PvdA, D’66 en PPR niet minder blijken te zijn. Aan die zijde wordt de rol van de CHU gespeeld door D’66, dat er alles aan gelegen is om terwille van eigen lijfs behoud een eigen opstelling in te nemen, die deze partij vooral van de PvdA moet onderscheiden. Tenslotte nog wat nieuws op agrarisch vlak. hjoed to sizzen I- De premie is gebaseerd op de in de pe riode mei 1972 - mei 1973 hoeveelheid afgeleverde melk of - in melkequivalen- ten uitgedrukte - zuivelprodukten en bedraagt 7,5 rekeneenheid per 100 kg melk (bij de omrekeningskoers ad f 3,44 derhalve f 25,80). De premie wordt in drie delen uitge keerd met dien verstande dat: - uiterlijk binnen 6 maanden na goed keuring van de aanvraag een voor schot ten bedrage van de helft van de premie wordt uitgekeerd; - het restant in twee gelijke delen wordt uitgekeerd, resp. tussen de 13e en 15e en de 37e en 39e maand na de dag waarop de aanvraag is goedgekeurd. De Fryske Akademy haldt by gelegenheit fan de iepening fan it „nije" part fan it Coulonhüs to Ljouwert op sneontomiddei 6 oktober fan seizen oant tsienen „iepen hüs en hóf’. Nei de iepening troch Depu- tearre P. van der Mark fan it hüs Doele- strjitte 6, dêr’t it Coulonhüs mei ütwreide is, sille de gebouwen fan de Fryske Aka demy iepen stean foar elkenien, wylst yn de manske binnentün diskes ynrjochte wurde dêr’t in oersjoch yn jown wurdt fan alles hwat de Fryske Akademy docht. By min waer wurde de diskes forpleatst nei de Tegelkelder fan it Prinsessehöf. It hüs Doelestrjitte 6 (fan 1868) is in pear jier forlyn mei help fan de pro- vinsje fan it levertraenfabryk Draisma van Valkenburg en mei in hast ünsicht- bere „loftbrêge” forboun mei it oarspron- kelike Coulonhüs Doelestrjitte 8 (fan 1713 mei parten fan foar 1600). Dat Cou lonhüs wie yn 1959 mei stipe fan de hiele bifolking fan Fryslan al ütwreide mei it hoekhüs Doelestrjitte-Grienewei. Yn de takomst wurdt ek it hüs Griene- wei 6 noch by it Coulonhüs lutsen. De Fryske Akademy wol har by dizze gelegenheit ris presintearje. Yn it Cou lonhüs sille meiwurkers taljochting jaen oer hwat dér dien wurdt. Der sil ütlein wurde hoe’t it „Great Wurdboek fan de Fryske Tael” gearstald wurdt, der kin heard wurde nei folksforhalen dêr’t nou al tusken de 2000 en 3000 fan samle bin- ne, der is ynformaesje to krijen oer tael, dialekten, twataligens, er is in ütstalling oer Fryske ünderwiissaken, as ’t heal kin wurdt der in demonstraesje jown mei it teleskoalboerd en yn de gearkomsteseal wurdt in ütstallinkje ynrjochte oer De Doelestrjitte. Foar de bisiker is it fansels tige nijsgjirrich om it Side Coulonhüs mei I syn stylkeamer, skilderijen en stükwurk ris fan binnen to biwünderjen en om to sjen hoe’t de „oanwinst”, Doelestrjitte 6, ynrjochte is, u.ó. mei in prachtige acht- tjinde ieuske trep, dy’t de stêd Ljouwert skonken hat. De manske binnentün efter it Coulonhüs mei syn ieuwenalde beammen is by de measte minsken folslein ünbikend. It bin- ne eins fjouwer tunen: ien fan de pro- vinsje, ien fan de stêd Ljouwert en twa fan de Fryske Akademy. Takomme jier sil it ien tün wurde, dêr’t ek stinzeplan- ten yn komme. De Ljouwerter plantsoe- netsjinst hat mei dat ien-meitsjen ta ge legenheit fan de Akademy-manifestaesjes „iepen hüs en hóf” al in bigjin makke. Under de greate beammen yn de forljoch te tün sille diskes komme dêr’t elkenien yn sjen kin hwat de Fryske Akademy by de ein hat. Diskes dêr’t frijwillige mei wurkers fan de wurkforbannen by steane om elts dy’t dat wol ynformaesje to jaen. Oer de fügel- en bistewrald fan Frys lan (mei Ijochtbylden), oer famylje-ün- dersyk, wapens en flaggen, oer de skied- nis fan FryslSn, oer ünderwiissaken en de learare-oplieding, oer streekünder- syk, geakunde, musyk en sang en oer in great tal oare saken, hwant it wurk fan de Fryske Akademy bistrykt it hiele lib- ben yn en wêzen fan Fryslan. Boppedat sille der boeken forkoft wurde (de Aka demy hat al sa’n 450 ütjown) en dêr bin- ne foar dizze gelegenheit hiele guodkeape oanbiedingen by. Deputearre P. van der Mark sil it hüs Doelestrjitte 6 iepenje mei in taspraek oan ’e ein fan de jiergearkomste fan de Fryske Akademy yn de Provinsiale Bi bliotheek. Dêrnei, dat sil om fiif üre hin- ne wêze, giet it selskip nei de Doele strjitte. Hwa’t „hüs en hóf” rêstich en goed bisjen wol kin dus better hwat let ter komme: Coulonhüs en tün (eventueel Tegelkelder) binne oan de jouns tsien üre ta iepen. De politici-kamerleden, althans de topfiguren onder hen, hebben zich zelf er een taak bijgegeven: na het uitbrengen van troonrede en mil joenennota het land intrekken om deze handelswaar van het kabinet Den Uyl aan de man te brengen of.... af te kraken. Met name V.V.D.-fractieleider Hans Wiegel, die thans de oppositie aanvoert, maakt daar werk van. Hü trekt overal waar hü komt volle zalen, omdat velen het politieke wonderkind van de V.V.D., dat na tuurlijk een omstreden kind is, graag eens in levende lijve willen aanschouwen en horen. En meestal krijgen de toegestroomde belang stellenden waar voor hun geld. Vooral als er roerige, linkse jongeren in de zaal zijn, die Wiegel met interrupties te lijf gaan, want juist in dat soort situaties is Wiegel het meest in zjjn element. De VVD heeft trouwens het tij mee: vele duizenden nieuwe leden zjjn de laatste maanden op het Haagse partijbureau ingeschreven. En verkiezings- enquêtes geven de V.V.D. thans een tweede plaats achter de PvdA, doordat de KVP op de derde plaats is terecht gekomen. De aanvraag om een premie kan tot ui terlijk 31 december 1974 worden inge diend bij de Districtsbureauhouder op een daartoe vastgesteld formulier. Bij de aanvraag moet onder meer een bedrijfs plan worden ingediend waaruit blijkt op welke wijze de producent het op zijn be drijf aanwezigs melkvee op de vlees- produktie wil omschakelen en indien hij op zijn bedrijf koeien blijft houden - op welke wijze hij zijn bestand wil aan passen. I Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Districtsbureauhouder of tot de Provinciale Dienst voor de Ge- drij f sontwikkeling. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vatehijnt h.- Bolsward, Baarderadeel. Hermaarderadeél, Hindeloopm, Wonseraderl, Workum en Niet voor de kerk, niet voor de vijand, niet voor het water, maar voor de kin deren, ditmaal gewoon een uitkijk- en speeltoren. Oersterk lijkt het bouwsel ons. En heerlijk om je fantasieën er op uit te leven. Te vinden aan de Wiersma- vijver. Of weet u niet, waar die is? Dan even op het kaartje kijken, dat in de gids voor Bolsward is gelegd. kerken kregen er een. De Broerekerk b.v. niet. Het waren niet voor niets de minderbroeders, die dit bouwwerk schie pen. Bescheiden. Weliswaar met het oog strelende versieringen in de voorgevel, maar zonder toren. Nee, dan moet je bij de Martinikerk zijn, maar deze toren is strikt genomen niet van de kerk, maar van ons allemaal, nl. van de burgerlijke gemeente Bolsward. En of we nu protes tant zijn of katholiek, gereformeerd of baptist, Jehovagetuige of baptist, Christelijk gereformeerd of doopsgezind, van de Pinksterbeweging of helemaal „niks”, iedere Bolswarder heeft onge veer een tienduizendste deel van de Martinitoren, dat zijn eigendom is. Zolang hij Bolswarder is, maar hij mag het niet meenemen. De beide Rooms- Katholieke kerktorens, nl. van de beide voormalige parochies, zijn verdwenen, maar er kwam een nieuwe voor in de plaats en wat voor een. Die van de gereformeerde kerk is in verhouding daarmee maar een kogeltje, om van het klokloze gevalletje boven de Minniste kerk maar niet te spreken. Maar niet alleen kerken hebben torens, soms zijn ze er ook uit andere hoofde. 'f De aanvrager dient: ten genoegen van het bestuur aan te to nen dat hij ten tijde van de meitelling 1973 tenmiste 11 melk- en kalfkoeien hield; zich bij overeenkomst te verplichten: - gedurende een periode van vier jaar volledig af te zien van de levering van melk- en zuivelprodukten - gedurende eenzelfde periode rundvee (eventueel schapen) bestemd voor de vleesproduktie te houden in een om vang, die tenminste gelijk is aan de rundveestapel (inclusief schapen), als opgegeven bij de meitelling 1973. Bolsward en zijn torens. Ze waren er, ze zijn er. Er werden er afgebroken. Er werden er opgebouwd. Wie toren zegt, denkt het eerst aan kerk. Niet alle steld voor de omschakeling van de melkveestapel op de rundvleesproduktie, de zgn. Omschakelingspremieregeling 1973. Met dit besluit heeft het bestuur uitvoering gegeven aan de betreffende verordening van de Raad van de Euro pese Gemeenschappen inzake de invoe ring van een stelsel van premies voor de omschakeling van de melkveestapel op de rundvleesproduktie en de ontwikke ling van de teelt van rundvee bestemd voor de vleesproduktie. De belangrijkste bepalingen van de Om schakelingspremieregeling. die inmiddels in werking is getreden, zijn de navolgen de: Zo stond eens na de oorlog er plotseling een militaire uitkijkpost in de vorm van een strak betonnen geraamte achter de ijsbaan. Hoorde men in de verte een vij andelijk vliegtuig aankomen, dan kon men deze toren beklimmen om te zien wat en wie en van wie die was. Dit kon men dan melden en dan konden de verdedigers hun maatregelen maar nemen. Maar alras bleken de vlieg tuigen, zo ze al langs kwamen, zo hard te vliegen, dat dit meldingssysteem niet werkte. De toren heeft men toen maar afgebroken. Ook het stadhuis heeft zijn toren en af en toe ziet men eens iemand op de trans staan om Bolsward van boven te bekijken. Zelden, want de lief hebbers worden meestal met zachte hand vriendelijk geweerd. Alleen omdat zij meestal zo ijdel zijn met mes of ander voorwerp hun naam in het bederfwerend lood te krassen en dan gaat het hout werk toch rotten, welke euveldaad de gemeenteraadsleden dan weer terug vinden in de jaarlijkse begroting bij de post onderhoud van idem zoveel duizend gulden. En dat is nog niet alles. We hebben ook nog onze watertoren, waarvan ons vroeger de werking werd uitgelegd, toen de meester ons vertelde van de communicerende vaten. Wat hoger de huizen wat hoger zijn toren, onderwees hij. Als de flats wolken krabbers worden, moet zo’n toren, wel heel erg hoog worden, dachten wij dan. Onze foto laat óók een toren zien. Een toren te Bolsward en wel de aller nieuwste. De commissaris der koningin in Fries land, mr. H. Rijpstra, heeft namens het provinciaal bestuur van Friesland het volgende telegram gezonden aan majoor Jack Lousma van de N.A.S.A. te Houston in Texas, één van de Skylab-astronauten, die vorige week behouden terugkeerden van een record verblijf van 59 dagen in de ruimte: „All dutchman but especially frisians salute you en your fellow astronauts for successful completion record breaking skylab mission. On behalf of the frisian provincial government I extend to you and mrs. Lousma an official invitation to visit the province of your ancestors for a special „home-coming” reception in Friesland at an early date suitable to you”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1