Jan Ypke Gietema schreef boek Johannes over Wardenier, uitvinder Gate Skroap kom ie J vanavond? De brandstofloze motor in Friesland Bolswards bedrijf start met unieke reclame-campagne voor Friese vieux 'Wl Fan stêd en lan bondsspaarbank bolsward BUITEN LANDS GELD EN REIS VERZEKE RINGEN gezinsbank zonder winstdoel DINSDAG 9 OKTOBER 1973 112e JAARGANG No. 81 Romantiek Wie om Model In rep en roer Klaas en Ytje Prenten van C. Jetses. Stimulans IT FRYSKE BOEK YN AKSJE Hwat hat üs hjoed to sizzen Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez, mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag (uit Velpsche Courant) g.pen Der binne dit jier al mear as tachtich nije Fryske boeken ütjown of yn tarie- ding. Dizze forrassend greate risping is in biwiis fan it feit, dat it Fryske boek libbet as in hert. De. Stifting It Fryske Boek, in oerkoepeljende organisaesje dy’t it meitsjen en it forsprieden fan Fryske boeken bifoarderet, sil der dizze hjerst alles oan dwaen om dizze gunstige si- tewaesje sa to halden, en sa it mooglik is noch to forbetterjen. Dat is, sa sei foar- sitter K. Tsjepkema forline wike tiisdei- tomiddei op in parsekonferinsje yn ’e Prinsetün to Ljouwert, makliker wurden mei de bineaming fan in eigen „organisa tor foar it Fryske boek”, de hear Klaes Jansma. Dizze hjerst sille gans aktiviteiten opset wurde foar it Fryske boek. It bigjint 12 oktober al yn ’e Lawei to Drachten mei En dat wil al heel wat zeggen. Hopelijk zal „De Uitvinder” toch ook nog eens in het Nederlands verschijnen, dan heeft Gietema niet voor niets gezaaid ü.o. de roman „De Salverda-froulju”, troch Ryk de Boer, mei in omslach fan mefr. T. Bruinsma-de Vries en „Kar üt ’e Romte” in bondel koarte forhalen fan de bikende Hoatse de Jong, de nestor fan de Fryske skriuwers, berne to Wolsum. In tige aparte ütjefte fan Osinga is de werprinting fan in forneamde boek fan J. P. Wiersma, Aldfaers groun. Bilang- stellenden kinne dêr nou al op yntekenje. Tige nijsgjirrich is ek it ündemimmen fan de Utjowerij Alternatyf. Dizze ütjo- werij hat krekt yn ’e mande mei De Tille yn Ljouwert in boek oer it libben fan Gerrit Roorda makke. It feit dat de KFFB wer in forskaet jowt, neamden wy al. Mear léze jo dêr- oer yn it jubileumnümer fan De Flea- nende Krie, dêr’t ek yn jubileumpakket yn oanbean wurdt: Goed f 50,- oan boe ken foar f 17,50 Al dizze boeken en noch hünderten oa- ren, kinne jo dizze hjerst wer keapje. Stap aenst nei jou boekhannel ta om in Frysk boek en as hy net genöch yn foar- rie hat, fergje him der op om mear to nimmen. Hwant der leit in greate ryk- dom yn de fünsen fan üs Fryske ütjo- wers forsküle. van Tigchelaar ui Makkum. Dit kan zeer interessant worden, net als het afgelopen weekend het geval was. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartad (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). „Wy ploeije en eidzje en struiije It sied yn ’t réë lên; Of it waekse sil en dije, Ha wy net yn üs han” Het lijkt ons verre van gemakkelijk voor reclamemakers op een eens bereikte hoogte te blijven, maar verleden jaar- was het weer raak, nl. toen de advertentieserie gelanceerd werd rond de prachtige prenten van Jetses met de smaak, de kleur, de geur van het oude Friesland. Gewoon goede tekeningen van een goed land. „De ütfiner” in zijn boek, dat hopelijk binnenkort dus op de boekenmarkt komt, is in Gietema’s boek Boele, de zoon van een klompmaker-visser, die werkelijk heeft geleefd en wel in Rohel, Boele de Goede. Hij woonde aan de Twijzelervaart. Tijdens een tocht door Friesland kwam Gietema op het plekje, waar de klompmaker had gewoond en zag, dat het boerderijtje in een kippehok was veranderd. Langzamerhand ont stond in de geest van Gietema de roman en hij fantaseerde zo de Wardenier story, waarvoor de klompmaker model staat: immers ook die was een uitvinder en wel van een onderwaterboot. „Ik heb dat ding nog zien varen met een dan hier en daar wat gestroomlijnd, niet alleen zijn blijven voortbestaan, maar nog steeds dezelfde deskundigheid eisen, dezelfde liefde, maar dan ook garant staan voor dezelfde kwaliteit. En al timmert het niet aan de weg, ook onze Gysbert Japicxstad kent in elk geval één bedrijf, waar het aroma van het verle den nog leterlijk aanwezig is: de Firma K. Plantinga en Zn. Gietema’s verhaal heeft tal van paralel- len, al speelt het zich grotendeels in Duitsland af. De gebeurtenissen van Boele met de ingenieur Willy en het ro mantisch trekje (Liese met de zwarte ogen) vormen, voor wie Fries kent, aantrekkelijke literatuur. Wie weet, zijn er nog eens uitgevers, die ook de in het Nederlands geschreven boeken van Gie tema op de markt willen brengen? Gietema zelf koos als leidraad voor zijn plakboek: Momenteel verschijnt in het Bolswards Nieuwsblad in de Friese taal een feuille- tonond er de naam „Dy ütfiner” („De uitvinder") geschreven door Jan Sypke Gie tema, woonachtig te De Steeg. Binnenkort zal deze feuilleton (bij gebleken ge noegzame belangstelling van uw zijde. Red.) in boekvorm verschijnen bij uit geverij A. J. Osinga B.V. in Bolsward; de Friese taalcorrecties zijn van redakteur E. S. de Jong. Gietema, (vader van de zangpedagoge Jo Gietema) heeft als thema voor zijn boek gekozen de fantastische gebeurtenissen van- voor de tweede wereld oorlog rond de „uitvinder” van de brandstofloze motor Johannes Wardenier. In 1934 speelden deze zich af te Wolvega. Gietema kende de story rond dit gebeuren zo goed, dat hij daarop zijn roman in het Fries, „De ütfiner” heeft gebaseerd. Zijn thans nog in feuilleton verschijnend boek trekt in Friesland grote belangstelling. De Leeuwarder Courant onder andere heeft in haar rubriek „Fries Mozaïek” een groot lovend artikel aan Gietema’s boek gewijd. Jan Ypke Gietema woont al jaren in de gemeente Rheden. Hij werd 76 jaar ge leden in het Friese Kooten geboren, waar zijn vader hoofd van een school was. In 1919 kwam het gezin Gietema naar Dieren, waar het toen gepensioneerde school hoofd van zijn rust ging genieten. Jan Ypke wilde eveneens bij het onderwijs maar het lot bepaalde anders: hij kwam als leerling bij de PTT in Dieren. In de loop der jaren klom hij op tot adjunct-commies en in 1930 werd hij beheerder van het hulppostkantoor van De Steeg. Daar werd hij ook als zodanig gepensioneerd. werkt bij de fa. Doting in Workum. U ziet haar hier op de foto aan het werk. Het komende weekend wordt in de „Ize- ren Kou” weer een demonstratie gehouden en wel een aardewerk schilder Een paar jaar geleden werd krantenle zend Nederland geconfronteerd met de rake Monuminten oprjochte yn de herten fan de minsken binne mear wurdich as dy fan stien of brüns. In de loop der jaren heeft hij enkele boeken geschreven, die ook voor een deel zijn uitgegeven. Bijvoorbeeld „It Poepekrüs” en „De Flearmuzen”. Bij hem thuis ontdekten we ’n manuscript voor een beslist boeiend jongensboek. „De ridders van de Bouricius”, waarvoor hij nog graag een uitgever zou willen vinden. Het verhaal speelt zich rond De Steeg af en is spannend geschreven. Zijn even eens nog niet uitgegeven roman „Remi se” speelt in de jaren dertig en is geba seerd op wat er aan weerszijden van een PTT-loket kan gebeuren. Plaatsen van de handeling zijn Dieren en Amsterdam. In PTT-kringen is het uitstekend ont vangen, maar„Vindt eens een uit gever”, zegt Gietema. De Koperative Utjowerij hat fan it bi- gjin óf oan in soad poëzy-bondels ütjown Om de forsprieding hjirfan to bifoarder- jen, bistie ek yn 1940 al in reduksje- mooglikheit by oankeap fan alle trije doe forskynde bondels tagelyk. De KU hat nou ek de yn de dêrop folg- jende jierren ütkommende bondels yn it forban fan de Cumulus-rige tsjin redu- searre prizen oanbean. De KU jowt buten de Cumulus-rige om foar de ütrikking fan de Gysbert-Japiks- priis oan syn lid Willem Abma noch in karlêzing fan it béste wurk üt ünderska- te bondels fan Daniël Daen. De titel fan dizze spesiale ütjefte wurdt: Buten it Skülliif. Johannes Wardenier stond in 1934 in het brandpunt van het wereldnieuws. Hij was toen 22 jaar, een eenvoudige monteur die alleen lagere school had genoten. In 1934 overtuigde hij bur gemeester Maas van Wolvega van het geniale van zijn uitvinding (hoewel hij later zegt, nooit het woord brandstofloos gebruikt te hebben). Tijdens een persconferentie onthulde burgemeester zelfs de motor en er zouden twee grote fabrieken voor worden gebouwd, elk voor 13.000 werknemers in Amsterdan en Wolvega. Dat was wat in die werklo- Vaak wordt onderschat hoe een goede reclamecampagne soms onbedoeld folk loristische of culturele activiteiten kan stimmuleren. Om bij Jetses’ prenten te blijven: Nog verleden week werd te Bolsward op de jaarlijkse Bolletorigers- dei (ook al meer dan 100 jaar een tradi tie!) net als op de prent van Jetses weer het ringrijden gehouden en wel met een kostbare gouden zweep als inzet. Gewaagd de enorme deelname aan dit evenement en de ongekende belangstel ling mede te zien als een uitvloeisel van de popularisering van een dergelijk ge beuren door de onovertroffen tekening vgn Jetses? We geloven het niet. Nog een voorbeeld: Momenteel is door uitgeverij A. J. Osinga b.v. de intekening open gesteld op het boekwerk Aldfaers Groun (zie ook de rubriek Fan stêd en zich heen kijkt, ziet ondanks alles wat die tijd moest ontberen toch een heimwee naar het verleden. Er is allerwege een „hang” naar antiek, de mode uit grootmoeders tijd doet weer opgeld, zelfs bij de tieners. De studie over de zo lang verwaarloosde 19e eeuw bloeit als nooit tevoren. Boeken uit die periode worden nu fotografisch herdrukt, gebouwen van toen gerestaureerd. Wat is het geheim van dit alles? Wij geloven de kwaliteit en de degelijkheid van het handwerk, de liefde waarmee het aloude ambacht en de ambitie waarmee de ne ring werd bedreven, het toch altijd weer hartverwarmende persoonlijke cachet, dat als het ware met het zakendoen ver groeid was. Veel mag in de loop der jaren zijn veranderd, dat niet. Het be staat nog, zij het niet overal. In 1873 kon men nog geen computerprogrammeur worden, geen discjockey, geen scriptgirl, maar wel een rietdekker, een schipper, dijkwerker, palingroker, dorpssmid. Het zentijdDe hele wereld was in rep en roer en Wolvega werd zelfs Edison- dorp, Wardenier was de tweede Edison. Maarhet liep allemaal anders. In November werd Wardenier opgenomen in een psychiatrische inrichting waaruit hij echter snel werd ontslagen: er mankeerde hem niets. In 1959 beweerde Wardenier nog, dat hij wél de motor had ontworpen, maar dat hem in 1934 de papieren waren ontstolen. Hij is onge veer tien jaar geleden in Steenwijk overleden, invalide tengevolge van zware mishandeling door de Duitsers in oorlogstijd. Toegegeven, in de spanne tijds van honderd jaar is er veel gebeurd en veel veranderd. We zouden wel schrikken als we ineens zouden worden teruggeplaatst in het jaar 1873: geen telefoon, geen radio, geen beeldbuis (wat een gebrek aan communicatie!). Geen auto, geen bus, geen vliegtuig, geen wentelwiek, geen ruimtevaart, zelfs geen brommer (wat moeizaam om zich voort te bewegen per trekschuit, billewagen of huifkar!). Geen waterleiding, geen electriciteit, geen aardgas (verstoken van primaire levensbehoeften!) Maar ook geen caravans, geen weekendhuisjes, geen campings, geen moderne recrea tieve voorzieningen, geen film.... Niets van al datgene, wat ons het leven aangenaam kan maken. draaiend wiel”, vertelt Gietema, „Het vaartuig is gezonken in het Casper de Robleskanaal (Kolonelsdiep)”. Door die herinneringen kreeg hij het idee, over de brandstofloze moter en diens uitvinder Johannes Wardenier te schrijven, „Het frappeerde mij, hoe een eenvoudige jongen een brandstofloze motor heeft kunen uitvinden en hoe de raad van Wolvega daarvoor in 1934 een terrein en geld heeft beschikbaar gesteld”. Gietema heeft een foto van de motor ge zien en er veel over gelezen. Tussen de regels door kan men ook in zijn boek le zen, hoe nauw deze zaak verwant is met de door Philips ontwikkelde hetelucht- motor. Alleen: van Wardenier zijn de papieren gestolen, waar zijn ze nu? Het boek van Gietema situeert de affaire in Duitsland, bij de zware industrie Op de informalie-avond van 19 tot 21 uur van de Gemeente Politie Haarlem In Sociëteit "De Doelen" te Bolsward hoor je alles over de boeiende opleiding tot agent van politie met een goed salaris. in machtich boekefeest, dêr’t de Fryske kabaretier Hessel van der Wal in apart- program foar skreaun hat. Dy feestjoun yn De Lawei is ek it bigjin fan de Fryske boekewike. De yntré foar dizze (freedto) joun is steld op f 7,50. De taskógers krije, bihalven de foarstelling fan Hessel van der Wal en in optreden fan it Heeren- veens Vocaal Ensemble, ek noch de mooglikheit om mei in tal Fryske skriu wers yn ’e kunde to kommen. Nei dit boekefeest yn De Lawei, komme der noch folie mear boekejounen. Sa komt Hessel van der Wal op 24 oktober yn Stiens, op 6 novimber op It Hearren- fean, op 13 novimber yn Grou, op 27 no vimber yn Balk en op 28 novimber yn Wommels. Op ’e Gordyk organisearje de lju op 22 oktober seis in boekejoun. In wichtich punt yn ’e boekewike, is de kalinderaksje. Elkenien dy’t by de boek hannel foar fyftjin goune oan Fryske boeken keapet, kin in prachtige Fryske skriuwerskalinder forgees krije. Dy ka- linder is foar in part bitelle troch de boekhanneler en foar in part troch de stifting It Fryske Boek. De aksje, dêr’t hast alle boekhannelers yn Fryslan oan meidogge, duorret oan fytjin desimber ta. Ek foar de Sinteklaes kin men dus in Frysk boek keapje en der in kalinder op ta krije. De boekhannelers dy’t meidogge, kin men der üt troch in raembiljet. De kalinder bifettet elke wike wer in teke ning of foto by in spreuk, gedicht, ried- sel. By de Kristlike heechtiidsdagen (hjeldagen) binne koarte meditaesjes skreaun (troch E. S. de 'Jong). Der binne dizze hjerst hünderten prach tige boeken to keap. Mar in tal ütjeften mei wol efkes apart neamd wurde. Ut- joweinj Osinga to Boalsert hat dit jier de measte nije boeken oan ’e merk brocht, foar in part yn gearwurking mei de KFFB. Dêr binne in soad moaije, gesel- lige romans by, dy’t elkenien léze kin, Het afgelopen weekend was er weer een demonstratie in de „Izeren Kou” te Allingawier. Ditmaal was het mej. Petra Kramer uit Bolsward welke aan het plateelschilderen was. Mej. Kramer De KFFB komt fierder mei it twadde diel fan de „lytse” bemebibel „Ut ’e müle fan ’e bern”. Ek wize wy noch op it boek „Diggels lymje”, dat earst as for- folchforhael yn üs blêd stien hat, lyk as ek „Libbenslang” fan Lys Hempenius (mefr. Bakker-Veninga fan Nijlan). Alternatyf sil ek noch in Fryske oerset ting fan „Rein de foks” ütbringe, mak ke troch Klaes Bruinsma en opmakke mei prachtige, oerspronklike houtfiken. Utjowerij De Tille fan Ljouwert bringt in tal Hollanske ütjeften oer Fryslan, mar hat ek twa kostlike wurkjes yn it Frysk ütbrocht. In rige swalkersforhalen fan Reinder Brolsma, „Bylans de wei” en in moai dichtbondeltsje fan Inne de Jong, „Wylde ierdbeijen”. To Boalsert forskynt de dichtbondel „Deaden skrie- me net’” fan Durk v. d. Ploeg Utjowerij De Terp fan Ljouwert jowt ek hieltyd mear boeken üt. Fan’t hjerst kriget fral de plysjeroman „Moard op ’e Himrik” fan J. Bylsma en Anne Hellin- ga in soad oandacht. Net minder wich tich is de werprinting fan „Tutte mei de Linten,” dat nou dus wer troch jong en aid lézen wurde kin. In nij printeboek (yn fiif kleurendruk) is „De Readmütskes” fan Jant Visser-Bak- advertentieserie over Klaas en Ytje. Dit echtpaar ging als het ware leven. Herleven wel te begrijpen, want ze hebben écht bestaan. Toen we onlangs eens gingen wandelen op het stille kerkhof van Bolsward en ons oog onwillekeurig lieten dwalen over de vele zerken, die vertelden van zoveel lief en leed in Bolsward geleden, stonden we ineens oog in oog met de laatste rust plaats van Klaas Plantinga en zijn lief hebbende en getrouwe echtgenote Ytje. Onwillekeurig bleven we er even in ge peins staan toeven. Als we de adverten tieserie niet zouden hebben gevolgd en het eeuwfeest van Firma K. Plantinga en Zn niet zouden hebben meegevierd, waren we er wellicht achteloos aan voorbijgegaan. Nu waren deze twee pioniers ons wel tot een begrip gewor den. ker (muoike Jant üt de Ljouwerter kran- te) by A. J. Osinga ütjown foar de KFFB. De Fryske Akademy jowt sa stadichoan in respektabele searje standertwurken yn it Frysk en yn it Hollansk üt. De Ge schiedenis van Friesland is krekt wer üt, de Skiednis fan Menameradiel wie der al efkes, mar is it neamen likegoed wur dich, en oan ’e Skiednis fan Wymbritse- radiel wurdt hurd wurke. Fan de 23 nije titels dy’t de Fryske Akademy üt- bringt, binne 9 yn it Frysk, ien yn it Skiermuontseagersk en 13 yn it Hol lansk. Lan op deze pagina) waarin al de in de advertentieserie van verleden jaar ge bruikte tekeningen zijn opgenomen, een groot aantal in meerkleurendruk nog wel. Op de verleden week gehouden persconferentie werd onthuld, hoe dit boek (een standaardwerk over de agra rische geschiedenis van Friesland van de laatste 100 jaar, intekenprijs f. 35. prijs bij verschijnen f. 45.een bestsel ler lijkt te worden, ook al weer mede dank zij de prenten! Wie de vorige campagnes heeft gewaar deerd, zullen er zeker wéér een wensen in dezelfde geest: Geen opdringerige en doorzichtige reclame, die eerder de lach lust en hoon opwekt, zoals sommige T.V.-spots dit doen, maar een originele presentatie. Ook een beetje geënt op Friesland, het land van herkomst. Ook een beetje cultureel en folkloristisch wat ons betreft. En wat bleek ons? Het reclamebureau was al weer druk bezig met voorbereiden met ontwerpen met fotograferen, met het schrijven van aansprekende teksten. Het ei van Columbus bleek reeds gevon den. In onze kille, verzakelijkte, moderne tijd is een hunkering naar de warmte, de geur en kleur van vroeger, met name ook naar de degelijkheid en kwaliteit ervan. Bij Klaas en Ytje is niet veel veranderd, bij de rietdekkers ook niet, noch bij de dijkwerkers, de palingrokers. Uit reeds gemaakte foto’s blijkt dit overduidelijk. De fotograaf is gewoon op safari gegaan, maar zijn „wild” bestaat uit hardwerkende en ambitieuze lieden die nog hart hebben voor hun werk. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, W onseradeel, Workum en Wymbritseradeel, Zo ging Klaas Plantinga volgens de ad vertentiecampagne over Klaas en Ytje vroeger de boer op om zijn waar te slijten. F 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1