Arumer hüsfrou skreau forfolchforhael is de week Foto van GaheSkroar üs nij „Hwer I it lok?” 'O fit U S 1 i I IS Moderne en flotte roman, ek foar it jong folk I i 1 --11 J Bolsward heeft ANAC-vestiging Gedachten rond de V redes week RENTEBEWUST WEEST BONDSSPAARBANK - HARLINGEN f- Els rL, AA.' VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 112e JAARGANG No. 82 Trochsette „Hwer is it lok?” Ek gedichten? Yn ’e famylje? En we hopen Ek yn boekfoarm? Ris bisykje Us lokwinsk „Iepen hüs” Frysk of Holiansk Tenslotte het opstelletje: Ruzie Verhaal Memmetael „Dyn plicht C5 üs hjoed to sizzen 4% DAGELIJKS OPVRAAGBAAR HYPOTHEEKGELDEN BESCHIKBAAR - C Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag NOG STEEDS 7% BIJ 1 JAAR VAST NU OOK VOOR BEDRAGEN VAN f 500,— It soe dan mar wêze op in middei healwei twaën op it redaksjekantoar. Mar hoe giet soks, der kaem fan üs kant hwat tusken dat it wie al by twaeën, doe’t wy de doar ynstapten. Op dat stuit wiene wy troch de alteraesje de hiele ofspraek for- getten, mar doe’t wy seagen, hoe’t der in noch jonge frou op üs wachte, kaem it üs wer yn it sin. Frou Kikstra helle der net omhinne. „Ik bin mei in boek dwaende en woe graech hwat goede rie ha. Ik tochte „Frysk of Holiansk?” fregen wy. Soks makke foar üs noch al forskil. Yn it HWA? Jeltsje Leemburg! HWAT? Frysk feuilleton! HWERRE? Yn üs bied! HW ANNE AR? Tiisdei! „Frysk” andert üs gast. Dat is safolle ei gener en yn dy tael kin ik my helte bet ter uterje!” Yn üs petear die it al gau bliken, dat üs bisite fan wanten wist en in trochsetter wie. Hja hie ek in soun oardiel, in fris se kyk op ’e dingen boeken en lektuer oanbilangjend, hie wol mei boeken op 'en paed west en wist ek hwat de mins- ken fregen, hie niget oan tael en wist ek de nedige selskrityk op to bringen. „Ik ha al earder ris hwat skreaun,” fortelde se, „mar dat wie to persoanlik en ha ik mar wer forskuord!” „Skriuwe jo ek gedichten?” ynformearren wy fierder, yn de wittenskip, dat hiel hwat jonge minsken dêrmei bigjinne. „Né, net sasear. Nou ja, ris in Sinteklaes- ferske of hwat foar eigen gebrük.” „Ha jo fryske les hawn?” „Né! Nou ja, op skoalle in pear kear, mar der wit ik neat mear fan. Ik mei graech léze en ha it my seis mar hwat oan- leard.” Yn dit stadium is men as goe rie-jower al gau oertsjüge fan de goede bidoeling, al is der ek it witten, dat lang net elke goede bidoeling ta in goed ein brocht wurdt. Hoefaek bisiket immen net heech to fleanen, as men mar amper fan de groun komme kin. Faek rint it op in to- loarstelling üt, is der gjin genöch ta- lint, soms ek gjin technysk kinnen, gjin réwilligens om goede rie oan to nimmen gjin élan en moed om troch to setten, soms is der ek hiel gewoan gjin tiid, hwant nimmen moat miene, dat men yn in dei in moarnskoft in boek skriuwe kin. Dat keallet ornaris swierder en is meastentiids in bloedigen wurk. Bij Ajax vreugde en Feijenoord ver driet. Houd u zich ook aan: „Hand en hand kameraden en zing het niet alleen.” Als ik alleen ben, ben ik niet geluk kig. Want vriendjespolitiek te spelen in het spel is niet eerlijk. In de sport moet je zó denken, eer lijk duurt het langst. Zo is er geen vrede in de sport. Want mensen toch, laten wij toch eigenlijk goed op elkaar passen. Geen blik naar scheidsrechter gooien hij is ook maar een mens. Hwa’t it geheim biwarje wol mokt ge heim halde, dat it in geheim is. Hwat gauwer immen misledige is, hwat lytser er is fan geast. De wounen fan spearen hielje, dy fan de tonge net. Abonnementsprijs f7,50 p. kwartaal (btj vooruitbetaling) Giro 887926 mate voor de retoucherend zodat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactle-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2014 - Na J8.30 uur 2660 of 2335 (05157) NOORDERHAVEN 114 HARLINGEN TELEFOON 05178—2475 GIRO 822009 O o o o Holiansk wurdt der hiel hwat ófskreaun. Der komt men daliks net tusken en der binne tydskriften genóch om ris in set to weagjen. Mei it Frysk leit dat safolle oars. It is in bidrige tael en de skriuwers en skriuwsters binne tin siedde. Binam- men as immen fan de jongerein him of har der ta roppen fielt, soe it skoof en skande wêze, dat in oankommend talint daliks toloarsteld wurde soe. Dêrfan- dinne üs fraech. Hwat hat De kerk in het midden zou deze foto kunnen heten. De kerk is de St. Fransis- cuskerk aan de Grote Dijlakker, maar dan nu van een geheel andere kant gezien, n.l. heel in de verte van de achterkant. De kerk in het midden. Waarvan in het midden? Och van heel het leven en dit leven is in de foto bijeengebracht. Als het uit drie perioden bestaat, die van spelen, werken en rusten, dan vindt u ze hier tezamen. Wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Deze jeugd vindt men in de St. Jozef kleuterschool, die we op de foto vóór de kerk zien. Het lijkt ons een goede symboliek voor de eerste levensfase, die van spelend leren en lerend spelen. De tweede levensfase is dan die van werken. De bomengroep rechts van de kerk is merkwaardigerwijs die in de tuin van het arbeidsbureau. Trouwens ook de panden geheel rechts wijzen op werken. Het zijn de achterkanten van garages, een oliehandelaar, een café, een winkel pand en noem maar op. Wanneer de derde levensfase die is van rusten na gedane arbeid, dan vinden we dit voor treffelijk belichaamd in het bejaarden flat „It Heechout”, dat we geheel links zien, een eindfase in het leven van Bolsward, waarvan men langzamerhand Speciaal voor jonggehuwden hebben wij een zeer aantrekkelijk aflossingssysteem. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. It is al wer in hiel skoft lyn, doe kaem der in foar üs unbikende oan de telefoan. It wie in froulju’s lüd, in sympathike stim wol. „Nou ja, sjoch, ik bin mei in boek oan it skriuwen, mar hoe moat ik dat nou fierder ha?" It wie net de earste, dy’t dat frege, it sil ek de léste wol net wêze. Allinne, freegjen is yn dit stik fan saken makliker as to anderjen. It is mei in pear wurden net sein, binammen troch de telefoan net Bütendat, it skriuwen fan in boek kin men net samar ien-twa-trjje efkes leare, al binne der wol spulregels fansels. Foarsichtich hifken wy mei hwa’t wy it to dwaen hienen. „Mei frou Kikstra fan Arum. As jo it sa troch de telefoan it net sizze kinne,” (dat fielde se dus wol oan), „wol ik ek wol by jo komme. Siz mar hwarinear en hwerre...” De ofspraek waerd makke. As wy üs eagen tusken twa kopkes kofje yn efkes troch de keamer dwale litte, fait üs each op in Fryske panne oan de muorre: „Doch dyn plicht en lit de lju mar rabje”. Nou hoopje wy net, dat de Arumers wakker rabje sille (en der sjog- ge wy har ek net op oan), mar dat dizze spreuk tafallich is, leauwe wy net. It liket üs mear de liifspreuk to wezen foar dit jonge sympathike gesin, dat him graech eame foar ynset en it dan ek leaf st goed docht. In pear foarbylden: Nou’t de tsjerke gjin eigen dümny hat en it jongfolk wolris hwat to koart komt, komt dit wyks grif in joune yn it gast- frij kostershüs. Sa’n joune kin der net skreaun wurde, mar dochs soe frou Kik stra it net misse wolle. Seis is se ek noch jong (berne yn 1949 to Bitgummole en derre oant har trouwen ta wenne) mar se wol ek graech jong mei de jongerein bliuwe en har ynlibje yn dy har proble men. En om it Frysk better to learen, wol se graech in leargong folgje. As dat allinne mar kin yn Snits, dan mar nei Snits. Se hat op it lést in auto. Geef elkaar de hand en speel zo eer lijk mogelijk, dan heb je ook geen ru zie. Jongetje helpt dame over zebrapad en krijgt een kwartje. Zegt tegen zichzelf: „Als je beleefd bent krijg je nog eens wat. Als er vrede komt is dat erg fijn, laat het dan zo blijven. Begin met lief zijn voor elkaar, dan komt er vast wel weer vrede. Oorlog, niks anders dan oorlog, het vreedste wat er is. Vrede is zeldenzaam, daarom bidden wij dat er vrede komt. En niet op school vechten, mensen toch o mensen toch. Nu, zij moeder, geef elkaar de hand, dan krijgen jullie een appel. Nou dat deden ze dan maar, want een appel was lekker. De kat siste en was kwaad, dat kon je zien aan z’n staart. Kees: „Die kat van jouw klouwt mij.” Wim lachte en zei: „Eigen schuld.” Wij moeten allemaal voor vrede zor gen. len mei oar joech üs wol safolle bitrou- wen, dat wy advisearren: „Ris bisykje!” En doe folgen der noch hwat oanwizings meast hwat it technyske oanbilanget. Graech kreas type, foaryn genóch romte litte foar korreksje, it papier oan ien kant brüke.... Sa namen wy ófskie. In nije skriuwster? Of in losse flodder? Wy haldden it op it earste. As wy nou mar net yn dy hope biskamme waerden. Frou Kikstra liet it der net by sitte. Oer forrin fan tiid wie it boek klear. Yn it „Iepen hüs” to Arum (har man Cornells Kikstra is dêrre koster en bihearder fan it gebou, mar om ’t dy deis by de boer is, komt it wurk foar in great part ek foar har op) prate wy der hwat oer nei. Klaes Bearend (4 j.) is nei de beukerskoalle, dat is ien hannebinerke minder, mar Maer- tsje Geartsje (Margreetsje koartwei) is mei har oardel jier noch under en boppe de wet en ferget alle omtinken. It fait dan ek net ta en hald de holle by it skriuwen. Mar frou Kikstra („Siz mar Jeltsje, hwant sa is myn namme”) wit der wol rie op.... Dan der moarns mar in ürke earder óf, dan is it noch rêstich!” Ta bislüt üs lokwinsk oan Jeltsje Leem burg, hwaens winsk har forhael swart op wyt to sjen hjirmei yn forfoiling giet. Wy winskje har alle sterkte ta mei har fryske stüdzje en hoopje dat dit net har léste wurk wêze sil. En üs lêzers wins kje wy noflike eagenblikken mei dit nije forhael. Nije wike fine jo de earste óflevering op it bikende plakje, side, 2, rjochts bop- peoan. Kees plaagt de kat. Hij schopt heel hard tegen z’n buik. De kat is in verwachting. Hij wil de jonge poesjes al zien. Hij denkt dan komen de jonge poesjes er wel uit. Want Kees is nog maar 5. hij wil en hij moet nu de jonge poesjes zien. Daar komt moeder de kamer binnen. Moeder zegt: schei toch uit, je weet toch wel dat poes in verwachting is? Kees schopt moe der tegen haar been. Kees krijgt een klap voor de broek. Hij moet naar bed. En toen was het vier uur en toen mocht Kees weer van zijn bed af. En toen ging Kees naar de poes toe en Kees aaide de poes. En plotseling ontstond er weer vrede in huis bij moeder en bij de kat en over een paar dagen kreeg de poes allemaal lieve jonge '-atten en Kees ging er elke dag mee spelen. Tot zover deze kinderlijke uitspraken. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en het vredeszaad dient vroeg gestrooid. Maar ouderen dienen ook het goede voorbeeld te geven en de seis dient en kel tot maaien, niet om elkaar er mee af te maken. Yn de rin fan it petear wurdt üs bilang- stelling al mar greater. Wy weagen it to freegjen, oft it skriuwen soms yn ’e famylje siet. Ek dat blykte net it gefal to wêzen. Frou Kikstra is fan harsels in Leemburg, in efternamme dy’t net botte hiem is yn Fryslan en üs earder oan Lim- boarch tinke lit. Nou, hwa wit komt it skaei fan de Leemburgs der wol wei. Der binne yn Fryslan net folie fan dy nam me. Wol guon dy’t der op lykje as Liem- burg en Limburg. „It kin bést wêze,” for telde frou Kikstra. „Us pake wie turf- skipper en makke lange reizen. Myn man hat dat ek net, né, ik kin wier net sizze, hoe’t ik der oan kom, mar ik mei nou ienkear graech skriuwe. Allinne, men moast hwat mear tiid ha!” I Toen we onlangs de vredesweek „vier den” onder het motto „Vrede bij u thuis” rees misschien de vraag hoe dit is overgekomen., Welnu een werkgroep heeft dit onderzocht bij de juegd en hier volgen een aantal uitspraken, die we on gecorrigeerd, dus in de spelling en for mulering van de jeugd zelf weergeven, evenals ook een van de opstelletjes, door de jeugd van Bolsward aan dit onder werp gewijd. Enkele kernachtige zinnen uit door de kinderen gemaakte opstellen waren: Vanavond zeven uur gaan de deuren open van de eerste ANAC-vestiging in Bolsward. De heer J. G. Andringa is als dealer toegetreden tot deze organisatie, die er naar streef het autorijden zo goedkoop mogelijk te maken. Zijn gara ge aan De Klippen (tegenover het Kruis water) heeft hij daartoe enigszins ver bouwd. Ook niet-ANAC-leden kunnen hier terecht voor al hun auto-accessoi- res en smeermiddelen. De Algemene Nederlandse Automobilis ten Club is een organisatie, waarbij cir ca 40.000 Nederlandse autobezitters zijn aangesloten. Men betaalt f 10,per jaar aan contributie en de ANAC stelt daar belangrijke kortingen op allerlei auto-on- derdelen, motorolie enzovoort tegenover. Ook kan men hier zijn autoverzekerin gen, alweer met fikse kortingen, onder brengen. De ANAC kent onder meer een beperkte no-claim terugval. De heer Andringa verkoopt daarentegen zoals gezegd, ook aan niet-leden. Vooral voor de sleutelaars onder de autorijders liggen interessante aanbiedingen klaar. Voorlopig kan men alleen vrijdagsavonds en zaterdags de gehele dag in de garage terecht. Ja, it boek is klear. De titel is „Hwer is it lok”. „It is hwat oars as oars, forklapt frou Kikstra. Lés it mar ris”. Nou dat wolle wy graech dwaen en sa krije wy it kreas typte hanskrift mei nei hüs. It giet üs krekt as de oppasser by har oan hüs, dy’t in joun hüswarje moast, it for hael yn hannen krige en it yn ien sike ütlies. It is in moderne, meinimmende roman echt hwat fan dizze tiid en dochs ek wer eigen, spyljend tsjin in fortroud dekor. „Hwer is it lok?” In moaije titel. Pas by it lézen sil dy hwat langer hwat mear düdlik wurde. As wy freegje it boek as Frysk feuilleton opnimme to meijen yn üs krante, krije wy daliks ta- stimming. „Doch it mar, mar dan under myn famkesnamme, Jeltsje Leemburg”, seit üs gastfrou en sa bislute wy dan mar. Oft der ek in boek fan komt? As der genöch bilangstelling foar bistiet, soe der bést ris wurk fan makke wurde kin ne, lyk as dat ek barde mei de foar- geande Fryske feuilletons yn dit blêd („Libbenslang” en „Diggels lymje”.) Wy hoopje, dat Jeltsje Leemburg har forhael der tige ynfalle sil. Yn it kommende nümer stiet de earste óflevering. Bigjin it wol en wé fan Yvonne Bronkhorst daliks to folgjen. Letter de krante alle- gearre noch lever je, lyk as faek fan de administraesje frege wurdt, fait faken- tiids net ta. s E afstand neemt. Voor degenen die ter plaatse niet zo goed bekend zijn: Deze foto werd gemaakt vanuit het grasveld nabij de Eelke Mobachstraat in de „mu ziekwijk” in plan Noord II. .*Iet Hoog- hout (fries It Heechout) was voorheen en is nog de benaming voor (een hoog houten bruggetje, waaronder de schepen door konden varen, zonder door deze oeververbinding gehinderd te worden. Welnu, vroeger was er te Bolsward zoéén, nl. tussen de Harlingerstraat en de St. Jozefbuurt, waar eens een trotse boerderij stond en een groot aantal een voudige woningen. De brug werd verlaagd en later geheel weggenomen, tn.a.w. het „Heechout” verdween, evenals de boerderij en de woningen, een nieuw bejaardenflat kwam er voor in de plaats. Bij deze drie levensfasen, de jeugd, de productieve jaren en de die van de avondstond, staat op deze foto de kerk in het midden. Alleen wel wat ver weg. niet dat dit symbolisch is. Dit geldt in niet mindere dreigende lucht die al extra zwart is aangezet, zodat de gebouwen een soort illuminatie krijgen. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, z.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1