ondernemer Een vierde van verdiende minder dan 10.000, GaDe Sluw V 1 Den Uyl’s begroting en het midden- kleinbedrijf en bondsspaarbank bolsward I l Zilveren filmpjes De prezen Bestuursleden in schoolbanken Fan stêd en lan Wijkvereniging „Eekwerd” STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en Wymbritseradeel, i W 4 'sS DINSDAG 16 OKTOBER 1973 112e JAARGANG No. 83 Oudedags-voorziening Het inkomen De Sociaal-economische politiek 3e week okt. 1948 Leefbaarheid Eekwerd” Opening nieuw PTT kantoor te Parrega. hinne); •E TAELHELLING OP in Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez. mededelingen dubbel tanet Contractprijs op aanvraag Ook het voorgenomen prijsbeleid is voor het inkomen van de ondernemer niet gunstig. Gestreefd wordt naar het be perken van prijsstijgingen. Het is de vraag of deze maatregel in overeenstem ming is te brengen met de doelstelling procent miljoen vloeien. Andere Het beleid van de overheid wil dan ook rekening houden met deze nieuwe ont wikkeling. Helaas bestaan er nog geen concrete gedachten over de betekenis hiervan. Er zijn er die zeggen dat de kleine on derneming door deze veranderde pro bleemstelling nieuwe kansen krijgt. Dt kleine werkgemeenschap is in. Persoon lijke bediening kan nieuwe kansen krij gen en bijdragen tot de leefbaarheid. Kan de kleine nijverheid bijdragen leve ren in de bestrijding van de vervuiling door schonere productie? Veel vragen kunnen op dit punt worden gesteld. Het is goed bij deze vragen pas sende antwoorden te zoeken. In de be groting zijn die nog niet te vinden. Wel zijn er tekenen die erop wijzen dat deze vragen ook Staatssecretaris Hazekamp ter harte gaan. Door een onpartijdige en deskundige ju ry (een tekenleraar) zijn de 1000 kleur platen van de kleurwedstrijd bij S. S. v. d. Werf stuk voor stuk gekeurd, beke ken en nog eens bekeken. Na rijp beraad kwam als overwinnaar uit de bus: Johnny Gerritsma, Turfkade 28 in Bolsward. Proficiat Johnny. Je hebt hun lampions weer in het leven te roe pen, met nog een grote attractie, waar over alle leden van de Wijkvereniging nog nader zullen worden geïnformeerd. Via dit media hoopt het bestuur zijn le den aan te wakkeren, dat een ieder, het geen in zijn of haar vermogen ligt, zijn activiteiten zo groots mogelijk tot uit voering zal brengen. U kunt op het be stuur rekenen! Bestuur „Wijkvereniging Hwa't driget leit wapens yn ’e han fan de bidriigde,. Antwurdzje is noch net itselde as biant- wurdzje. As blommen sprekke koene, soene se swije. Het uurloon van vaste arbeiders is thans gesteld op 45% cent. Op 20 oktober liep van de scheepswerf Amels te Makkum de 2e motorkotter van stapel. Opperwachtmeester Scheep vaart hield de nieuwsgierigen op een af stand. In juli j.l. liep het eerste derge lijke schip van stapel. Te Bolsward een beverkwekerij geopend. Slager J. Halma in de Wipstraat heeft thans naast zijn marmottenhok een afde ling bevers. Van het tweetal paren is er eentje in verwachting. By de Nyckle Haisma bitinking to Boal- sert sil yn de Broeretsjerke it wurd fierd wurde troch de hear H. K. Schippers fan Drachten. Brand in visconservenfabriek van fa. Van den Berg in Makkum. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Ultg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 TeL 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2330 (05157) gezinsbank zonder winstdoel is gestegen, zijn de inkomens van onder nemers in de detailhandel slechts met 7,5 en 5 procent gestegen. Dezelfde ontwikkeling deed zich voor in de horeca- en vervoersector. In de Me morie van Toelichting op de begroting van Economische Zaken wordt geconsta teerd dat plus minus een vierde van de ondernemers in 1969 een inkomen had van minder dan f 10.000,-, 42 procent was onder de f 14.000,- en het resteren de deel meer dan f 25.000,-. Bij deze stand van zaken zou verwacht mogen worden dat naar deze ontwikke ling met zorg wordt gekeken. Door de cijfers wordt evenwel de indruk gewekt dat de Staatssecretaris van Economische Zaken hard heeft moeten vechten om te kunnen vasthouden aan wat eerder was beloofd en dat nauwelijks positieve da den op dit punt verwacht kunnen wor den van de regering als geheel. De cijfers met betrekking tot de oude- dagsreserve spreken hier boekdelen. Het aanvankelijk toegezegde precentage wordt niet gehaald. Ondernemers produceren voor de consumenten.. Het doel van alle productie is immers behoeftebevrediging of anders gezegd: verhoging van de kwaliteit van bet bestaan. Verhoging van de kwaliteit van het bestaan is ook het doel van de begroting van de regering Den Lyl. Zq wil dat doel bereiken door spreiding van inkomens, kennis en macht. Richsnoer is daarbij het streven naar opheffing van ongelijkheid en achterstelling. Inflatiebestrjjding is voor het bereiken van deze ambitieuze doelstel lingen een eerste vereiste. Wq kunnen hierop hier niet ingaan. Met veel kritici vinden wjj dat het dubieus is of de gepresenteerde begroting een bqdrage levert aan de inflatiebestrjjding. De inkomens van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf bleven sterk ten achter bij de sterk stijgende inkomens vam werknemers in 1972 en 1973. Terwijl het loon van een werknemer in 1972 met 12,5 procent en in 1973 met 13,5 procent van de regering die zoals is gesteld in komensnivellering beoogt. Fiscale maatregelen om tot inkomensni vellering te komen bieden wel wat pers pectief voor werknemers. Er zijn op dit punt weliswaar geen nieuwe initiatieven genomen voor de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, maar de be leidslijnen van het vorige kabinet wor den gecontinueerd. De fiscale oudedagsreserve werd reeds door het vorige kabinet ter hand geno men. Het aftrekpercentage waarmee de winst van de ondernemer mag worden verminderd ten behoeve van zijn oude dagsreserve wordt van 5 procent op 7% gebracht. Er zal daardoor 90 gulden minder in de schatkist belastingmaatregelen zijn voor ondernemers in het midden- en klein bedrijf nadelig. Zo worden benzine en dieselolie verhoogd, de inflatiecorrectie niet doorgevoerd, het gebruik van de auto wordt duurder. Een belangrijk pluspunt is de aankondi ging van het voornemen de Volksverze kering Arbeids Ongeschiktheid (V.A.O.) door te voeren. Nou’t de skriuwer fan dizze rubryk pear wike mei fakansje is, sille wy dis kear koart krieme en ek ris in oar oan it wurd litte. Mei in artikel fan S. J. v. d. Molen yn de Ljouwerter Krante fan 17 aug. to sitearjen, wolle wy hjirre graech de wolfortsjinne oandacht freegje foar it twadde diel fan „Op’e Taelhelling” fan D. A. Tamminga. Yn dit boek hat D. A. Tamminga it oer ,.dat hastige jour- nalistefrysk”. En fansels rinne krantelju, dy’t alle dagen weroan it Hollansk brüke (moatte), it measte aventür om ta heal Hollansk to forfallen as hja ris in stik een zeer mooie plaat gemaakt en de fiets die je hiervoor aangeboden werd, heb je echt verdiend! Nogmaals proficiat en alle andere meisjes en jongens be dankt dat jullie meegedaan hebben. Vaak hoort men, dat een bestuur van een school van het onderwijs zelf niet veel weet. Ze zijn er als bevoegd gezag verantwoordelijk voor om het beleid te voeren en beslissingen te nemen. Maar om over de practische vragen betreffen de b.v. de leerstof en de verschillen tus sen al die afdelingen een goed oordeel te hebben, dat is een moeilijke zaak. Het kan in de praktijk gelukkig ook anders. Zo heeft het bestuur van de Christelij ke Scholengemeenschap „Nijenhove” te Bolsward, een hele dag doorgebracht in de school. Alle bestuursleden volgden volgens rooster 5 x een les bij in de di verse afdelingen. Na de lessen hadden bestuur en perso neelsleden een nabespreking, waar te vens informatie werd verschaft van bei de kanten. Dit initiatief is van alle kan ten als zeer waardevol ervaren. Waar schijnlijk zal dit jaarlijks herhaald wor den. Contact met ouders is er altijd wel via ouderavonden en -dagen. Tegenover de vaak negatieve opmerkingen dit po sitieve verslag over, hoe het ook kan. De plannen van de restauratie van de Martinikerk zijn in zoverre gewijzigd, dat ook het bankenplan gewijzigd wordt. De preekstoel zal vermoedelijk worden verplaatst, terwijl de banken zullen wor den opgesteld, zoals dit bij de oude base- liek het geval was. Op 9 oktober 1973, werd na een open bare bijeenkomst, opgericht de „Wijk vereniging Eekwerd”. De vereniging, bestaande uit ongeveer 215 gezinnen (700 personen), heeft tot doel de belangen van de bewoners van Wijk Eekwerd te willen gaan behartigen. Op de gehouden bijeenkomst werden al vele suggesties naar voren gebracht, wel ke mogelijk tot uitvoering zullen wor den gebracht, in het belang van de be woners van Eekwerd. Eveneens werd een bestuur gekozen be staande uit 9 leden, met als voorzitster mevrouw Vente, De Slachten 10; secre taris de heer M. W. J. Brienesse, De Diken 4 en als penningmeesteres me vrouw W. P. v. d.' Veer, De Skarren 11. De vereniging zal het, ons aller welbe kende Sint Maartenfeest, weer in oude traditie gaan vieren, door in Eekwerd de huis aan huis komst van de kinderen met üntj owing, hat Tamminga foar eagen stien üs „taelwarder” to wêzen, dy’t de lju ta suverder taelgebrük bringe wol en harren eigen taelbisit greater. Och, hy hoegde net fier to sykjen om materiael dat er as foarbyld fan hoe’t it net moat, syn lezers foarhalde kin (mei de goede foarbylden der njonken). Dêrfoar hie er ditkear by Sitaten en by kwesjes as de geografyske sprieding en de wurd- en foarmfrekwinsjes it rike materiael ta syn foldwaen dat foar it kommend Frysk Wurdboek yn it Coulonhüs op kaertsjes stiet (al hat him dat in sé fan tiid koste) Sadwaende set er gauris efter in sitaet de namme fan de skriuwer of de titel fan it boek of it blêd en dan mei dè mannichste der by. Dat makket, dat de foarbylden better ta jin sprekke, al wie it allinne mar om fêst to stellen dat fomaemde Gysbert Japicxspriiswinders, Akademypommeranten, perfesters en haedredakteuren ek wolris fier büten- slane! Tamminga hat it Frysk omraken yn’e macht („Onder de knibbel’* hear ik wol ris), hy kerï it ünrant der samer üt en hy set it goede Frysk der foar yn it plak. Dat „goed” slacht net op dialektyske forskillen, hwant hy wiist yn it gefal „kjel-kel” der fan rjochten op, dat dizze beide foarmen goed Frysk binne. Fansels binne it fral de Hollannismen dy’t op it aljemint komme - mei gans klisjé’s en ek wiffe moadetael: tot en met, stelle opdooi, blomme-skikke, knoeije (yn de bitsjutting fan grieme), ik bin der yn slagge, bikuijerje (as it wêze moat: bigean) en neam mar op - mar like slim is sabeare „forfryskjen” fan Hollanske wurden en sizwizen, faken mei ham en yn it Frysk skriuwe sille - alhoewol: efkes mear tiid dwaen en oars mar in wurdboek der by, as it nypt en wer nypt - mar hja binne de iennichste taelbid- jerders net. Wie dat mar wier! Ja, wy soene sizze kinne, dat de kranten ek wolris bisykje om de Friezen en Frie zinnen under it each to bringen, dat der „misroaid taelgebrük” bistiet, mar der likegoed ek in Frysk müglik is, dat net sa slim fan de rykstael oanfretten wurdt as dat wy alle dagen om üs hinne for- nimme kinne. Yn alle gefallen hat Dou- we Tamminga jierrenlang yn de Ljou werter krante - oant augustus 1965 - alle wiken in rubryk folskreaun ünder de namme: Op ’e Taelhelling. Tsien jier forlyn kaem dêr in part fan yn it Ijocht, as boek en nou is dan mei gans stipe diel II rékommen: 270 siden great, mei in stive ban, kreas printe fan ütjowerlj A. J. Osinga to Boalsert en as ütjefte fan de Fryske Akademy foar f 35,yn ’e boekwinkel to krijen. „Losse trochsne- den fan Frysk Taellibben” neamt de skriuwer dizze bondel en sünder mis giet it yn mannich headstik oer it Frysk as in libbene tael dy’t - sa’t Tamminga it suver hwat al to moai seit yn de foarste rigel fan it foarste haedstik - „fan ette ren öfstjert, mar fan foaren ek wer oan- groeit.” Dy skiednis fan wurden en siz wizen giet mear as ien haedstik yn dizze tsjokke bondel oer eri hwa’t ek mar in bytsje niget oan it Frysk hat moat de stikken oer Bigraffenisfrysk; Sinne en moanne, Jükelburd en de tael; Pea, Tüt en smok - om in mennich to neamen - binammen net oerslaen. Mar mear as om jin sjen to litten hoe ryk it Frysk wêze kin en hoe nijsgjirrich fakentiden syn gram. Ditkear is it net de sljochtwei- hinne Fries dy’t flaters makket, mar de Fryske Biweger, de journalist of de autoriteit, dy’t it Hollansk foar op’e tonge leit, mar dy’t it dóch sa minlike graech yn goed Frysk sizze wol. Men soe jin de büsen ütskuorre, as it net sa slim wie by sok moais lykas: der wie as 't wiere gjin lan mei him to bisilen; de Olympyske Boarterijen; it klappen fan ’e swipe kennen; immen hwat troch de noas boarje; hoe bistiet it? eat misklune (jawis: in miskleun!); Rounom Gysbert Japicx (om G. J. tükelteammen dy’t de ütjeften de léste tiden sa foar’t krüs sieten hawwe; iertsfijan; de tsjerke ütdongje (jawis: uitmeste). En gean sa mar troch. Ik woe mar sizze: de Fryske analfabeet (analfabeet dus op it stik fan syn eigen tael) sagoed as dejinge dy’t Frysk skriuwt (en praet) om ’t er dy tael biwarje en bihalde wol, kinne fan dit boek in heap opstekke. Al wie it mar, om’t it üs allegearre goed foarhaldt, dat üs Frysk üt en troch („af en toe”, hear ik ek al gauris.wolris op’e helling mei. Op’e taelhelling fan Tamminga, hwaens tael goede ynhouten hat, dy’t wit dat it Frysk it optheden net foar it lapke hat, mar dy’t de moedfearren net hingje lit, dy’t iepen en earlik de wrakke steden oansjut, mar dy’t de geve boegen ek by de han hat. Oant sa fier de hear Van der Molen. It boek is by A. J. Osinga B. V. fan’e parse komme, derom brune wy der seis hwat biskieden oer. Mar nou hearre jim it ekris fan in oar. Sinteklaes stiet gauwer foar de doar as jim faeks erch yn ha. Dat sadwaende. Allingawier dit jaar open is. Er is dan natuurlijk weer een demonstratie. Dit maal de heer Doede Wijngaarden uit Dedgum die een demonstratie geeft van het maken van eendekorven en het brei den van fuiken. Dit is dan beslist wel de moeite waard om hier een bezoek te brengen. Tevens is er zondagmiddag nog een extra attraktie want een Jeugdzang- groep uit IJlst, de „Yloss” zullen 4 keer een optreden verzorgen. De groep be staat uit 6 leden. U kunt best een leuke middag ervan maken door de Adfaers erfroute te rijden (Exmorra, Allingawier, Ferwoude en Piaam). We zullen maar zeggen tot het komende weekend in Al lingawier in de „Izeren Kou”. Jan Buikstra, Pieter H. Feenstra en Bauke Veltman allen dit jaar 50 jaar in dienst bij Hollandia N.V. Alle drie kre gen ze de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het afgelopen weekend stond de muse- umboerderij de „Izeren Kou” in Allin gawier, weer centraal bij de demonstra tie van plateelschilderen. Vorige week was het Petra Kramer, die bij een Wor- het Nico Altena uit Makkum, welke bij het Nic: Altena uit Makkum, welke bij de Koninklijke Makkumér Aardewerk en Tegelfabriek Tichelaar werkt. We zien Nico hier aan het werk met het be schilderen van een tegeltje. Het was er zondagmiddag gezellig druk in de Mu- seumboerderij in Allingawier. Mocht u hier het bestaan nog niet van afweten, dan wordt het beslist hoog tijd dat u hier een kijkje gaat nemen. Het komen de weekend is hoogst waarschijnlijk het laatste weekend dat de „Izeren Kou” in Aan de bekende doelstellingen van de sociaal economische politiek te weten: 1. volledige werkgelegenheid 2. gelijkmatige economische groei 3. stabiele prijzen 4. evenwicht op de betalingsbalans 5. rechtvaardige verdeling van het in komen wordt als zesde punt nu duidelijk toe gevoegd de leefbaarheid. Deze laatste doelstelling bestaat uit milieu (in de ruime zin), de ruimtelijke ordening, en de medeverantwoordelijkheid d.i. in spraak en medezeggenschap. Op de leefbaarheid wordt in deze tijd zeer grote nadruk gelegd, mede als ge volg van het rapport van de club van Rome, waarin het streven naar econo mische groei ter discussie is gesteld. Op de foto een overgelukkige Johnny met z’n nieuwe fiets. Bolswards N ieuwsblai Hwat hat '7 t -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1