stylfolle mar de week Foto van Gade SKroar entouraezje bleau. Gans foroare, Sk te II ik X- igsi prizen Utstalling oer de 17 Gysbert Japicx- 'f Martmi-Cantorij weer van start Charter-uitreiking Lionsclub Bolsward Hjerst J STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 i - - k V VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 112e JAARGANG No. 84 Verschijnt in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, fVorkum 1947: 1948: 1949: 1950: 1951: 1952: 1953: Gjin priis 1955: It bigjin 1957; 1959: 1961: 1963: 1965: 1967: Stylfol 1973: Dokumintaesje üs hjoed to sizzen De natür brekt nea har wetten. I- Hwat hat Hoe’t it groeide Inkelde konkrete foroaringen falie sünt Advertentieprijs: 21 ct. per mm. Ingez mededelingen dubbel tarief Contractprijs op aanvraag Oan dy ynlieding üntliene wy dat Depu- tearre Steaten fan Fryslan yn it lést fan 1946 de ynstelling fan de Gysbert Ja- picxpriis foar Fryske literatuer taret hawwe. Provinsiale Steaten hawwe dér noch itselde jier har goedkarring oan jown en op 10 oktober 1947 koe oan de nestor fan de Fryske dichters, dr. Obe Postma, as earste fan in nou sa njon- kenlytsen al lange rigele, de Gysbert Japicxpriis ütrikt wurde. It wie it bi gjin fan in tradysje mei doe noch de glêns fan it folslein nije. Mei de dokumintaesje oangeande de Gys bert Japicxpriis koe it oant nou ta gjin sprekken lije. De hear E.S. de Jong, dy’t oer de kombinearre ütrikking fan Gys bert Japicx- en Dr. Joast Halbertsma- priis yn 1948, 1949 en 1950 foar de Boal- gerter ütjowerij A. J. Osinga N.V. nef- fens Freark Dam sokke treflike boekjes It jier 1969 moat yn de skiednis fan de Gysbert Japicxpriis noch efkes apart neamd wurde. Deputearren founen doe nammentlik, op groun fan it regiemint dat bipaelt, de priis moat oan in auteur takend wurde, gjin frijmoedichheit om de rie fan de advyskommisje to folgjen en de priis ta to kennen oan „Operaesje Fers”. De mannen fan de „Trotwaer- rounte” hawwe doe yn Ljouwert in al ternative priisütrikking organisearre en bisocht, dêrfoar it bidrach yn eigen for- midden op it kleed to bringen. It hear oersjende stiet Freark Dam noch efkes stil by twa jierren dy’t der om ien of oare reden ütkippe. Yn it foarste plak is dat it jier 1951, doe’t de priiswinner Sjoerd Spanninga de priis wól akseptear- re mar as bitingst stelde: soks net yn it publyk barre soe. Deputearre Steaten binne dér yn meigien. Sjoerd Spanninga hat op it Provinsjehüs de priis yn ünt- fangst nimme mocht. It jier 1959 rint der op in hiel oare wize üt en hat likemin syn gelikens: E. B. Folkertsma wegere de priis dy’t him ta- tocht wie (foar syn essaybundel „Each- weiding”) omt er syn wurk foar sa’n ünderskieding net goedernóch achte. Zondag 21 oktober a.s. geeft de Bolswar- der Martini Cantory een uitvoering van kerkmuziek in de Martinikerk te Bols ward, de eerste in een nieuwe reeks uit voeringen die de komende maanden zal volgen. Het programma vermeldt twee werken voor koor en instrumenten, t.w. Beatus vir qui timet Dominum van de Italiaanse componist Antonio Vivaldi, een cantate voor soli, koor, orkest en orgel, niet lang geleden ontdekt in de nationale boekerij van Thurijn. Het is een bewerking van de 112e Psalm, door de componist op gevarieerde wijze ge toonzet, en voorts Psalm 150 van de be roemde componist Cesar Franck voor 1969: 1971: Sa freegje wy „Of hat us hjerst De muoite wol lens wurdich west?” Wurdum M. Haaima-Hoekstra koor en orgel. De Martini Cantorij brengt onbegeleid twee motetten van Hugo Distler ten ge hore, t.w. „Allein Gott in der Hoh’ sei Ehr” en „Lober den Herren” en van de Russische componist Bortnianski diens bewerking van Psalm 80. Vooraf speelt de organist Ad. Houtman enkele orgelwerken: de orgelkoralen „Lo bet Gott und bringetEhr” en „Freu dich sehr o meine Seele” van Fr. Micheelsen en van de Nederlandse componist Hen drik Andrissen diens Sonata da Chiesa (kerk-sonate). De Martini Cantorij wordt bijgestaan door leden van het Frysk Orkest en de organist J. W. Boeijenga. De uitvoering vangt aan ’s middags kwart voor drie. Toegang en program ma vrij. Men sjocht dêryn De libbensrin Soms klear, soms feal.... „Hie ’t libben sin?” Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157) De hjerst stimt mei Syn kleureskat De minske stil It docht him hwat! Dr. Obe Postma, winner fan de earste Gysbert Japicxpriis yn 1947 (foto fan F. C. D. Popken op it omslach fan de catalogus). Dr. O. Postma (ek nei him is to Boalsert in strjitte neamd) is de ien- nige oant nou ta, dy’t bihalven de Gys bert Japicxpriis ek de Dr. Joast Hal- bertsmapriis takend krige. Hy is op hege jierren (18681963) forstoarn en leit bi- ierdige op it stille tsjerkhof fan syn ber- tepiak Koarnwert. Woansdeitomiddei is troch de foarsitter D. A. Tamminga fan it Frysk letterkundich museum documentaesjesintrum in de ütstallingsseal fan it gebou (Greate Tsjerkstrj. 20) in eksklusive utstalling iepene oer de Gysbert Japicxprizen fan Obe Postma oan Daniël Daen (19471973). De hear F. Dam hjitte it welkom oan de priissetters (deputearre stea ten, de priisforsierder (gemeentebistjür fan Boalsert) en eardere priiswinders en har neibisteanden it wolkom. Yn in kreas forsoarge catalogus forfeit Freark Dam it ien en oar oer de skiednis fan de priisütrikkerjj. Ja, hwant Boalsert hat ek hjirre al wer in fearns ieu skiednis makke. De utstalling jowt oan de hén fan it bikroande wurk, portretten, fo to’s, hanskriften, brieven, officiële dokuminten, kranteknipsels, cu riosa ensafuorthinne in oersjoch fan de priisütrikking sünt 1947. It materiael komt foar it measte part üt de archiven fan it FLMD, foar in lytser part üt it archyf fan it provinsjehüs. onze provincie „Brugge wel bij Dat is de ütrikking fan de Gysbert Japicx priis in stylfolle plechtichheit waerd en bleau is sunder mis foar in great part to tankjen oan it feit dat soks barre koe en kin op in ütsocht plak: de riedseal fan Boalsert, de Gysbert-stêd. Der mei yn de rin fan de jierren yn de opset en binammen ek yn de (ornaris feestlike) omballingen sa it ien en oar wizige wêze, dy stylfolle entouraezje is aldergeloks deselde bleaun, sa konstatearret Freark Dam. Goed dit ekris fan in oar to hear- ren. Der mei fierders sünt 1947 sa üt entroch hwat diskusje en soms seis in krom reboelje üntstien wêze om en oer de priisütrikking, de stêd Boalsert hat fan har kant altyd alle war dien om der in feest fan to meitsjen. De Fryske flag- ge waeit dan fan de tsjerketoer, de kofje- brannerij geurt sa’n dei ris ekstra krü- dich en yn en om de „vierschaar” is it sokke dagen altyd ien en al gastfrijens. Krityske lüden Diskusje en üt en troch krityske lüden hawwe der ek ta bydroegen dat de ta- kenning fan de Gysbert Japicxprizen gjin deade saek, gjin bistjurre tradysje waerd. Soms koe der seis sokssahwat as in nij élan üt fuortkomme. Yn 1966 kaem oan de tradysje in ein oan de priisütrikking de iepening fan de Fryske boekewike to forbinen, faek mei in feestmiel en noflike joun. De priisütrikking bleau yn Boalsert, al- meast folge troch in jounskonsert. Yn de Lawei" to Drachten üntstie tagelyk ta gelegenheit fan de iepening fan de Frys ke Boekewike de tradysje fan it „boeke taal”. 1947 op. Yn it foarste plak is it bidrach fan de priis fan f 500,- omheech brocht ta f 750,- yn 1953 en ta f 1500,- yn 1963. Yn it twade plak is der in greatere sprie- ding yn de tiid ta stan komd. Sünt 1953 ommers wurdt de priis net mear jierliks takend (om en om foar poëzy en proaza), mar om de twa jier. Yn it tuskenlizzend jier wurdt dan de - ek yn 1946 ynstelde en yn 1947 foar it earst takende - Dr. Joast Halbertsmapriis foar skiedkundich wurk ütrikt. Ut it oersjoch docht bliken dat yn de öfroune jierren net minder as 39 ünder- skate deskundigen diel ütmakke hawwe fan sa’n kommisje. Net altyd ha hja it, binammen yn de lettere jierren, under ling lykfine kind en soms roun dat dan üt op lytser of greater skeel. Ek dat mei symptomatysk hjitte foar de evolüsje dy’t de Fryske literatuer sünt 1947 trochmak- ket. Bolswards Nieuwsblad en Wymbritseradeel. gearstalde, hat dér nei lêstneamd jier om finansiële reden spitigernöch gjin kans mear ta sjoen. Hwa’t oant nou ta in oer- i sjoch ha woe fan feiten, data en nam- 1 men, moast him bihelpe mei de opjefte yn de jierlikse Provinciale Almanak, mar dy is op dat punt net sa wiidwei- dich. Hwa’t fan net ai to greate, nijsgjirrige tentoanstellingen haldt, komt hjir wol oan syn trekken. Wy kinne as jo to Ljouwert ris efkes tiid oer ha, tige oan- riede ris efkes oan to wippen. Jo krije gêns ynformaesje, b.g. ek brieven, lok- winsken, telegrammen, hanskriften. En as jo efkes nei ’t toilet moatte, (dat kin der ek!) dan riede jo noait hwat jo dér fine: de kop fan gipsen Gysbert, it pro totype fan it Gysbert byld by de Marti- nytsjerke, dat Keningin Juliana destiids yn alle earnst üntbleate hat. Zaterdag a.s. zal aan de Bolswarder Li onsclub het charter worden uitgereikt door de districtsgouverneur, de heer A. J. van Hesteren uit Scheveningen. De plechtigheid zal ’s avonds tussen 18 en 19 uur plaats vinden in de raadzaal van het stadhuis waar de Bolswarder Lions de gasten zullen zijn van het ge meentebestuur. Na afloop zal het feit op feestelijke wij ze worden gevierd in de Nynke pleats te Piaam. De Bolswarder Lionsclub is op 16 jan. van dit jaar opgericht en telt thans 20 leden. Het bestuur wordt gevormd door de he ren F. Beijert (pres.), J. M. te Boekhorst (vice pres.), A. Tiemersma (secr.) en L. de Boer (penningm.). De Lionsclub waarvan er in Nederland 125 functioneren vinden hun oor sprong in de eerste decennia van deze eeuw in de Verenigde Staten van Ame rika. Ze groeiden uit tot een grote inter nationale organisatie met thans meer dan een half miljoen leden, verspreid over alle vrije landen van de wereld. Men probeert over alle grenzen van beroep, ras, politiek en religie elkaar de hand te reiken om door individuele en collectieve dienstbaarheid iets te doen tot verbetering van de onderlinge betrekkin gen en het leveren van een bijdrage tot een waardig bestaan van de totale mens heid. gen een naam kregen) is genoemd. Met het front naar de Marktstraat staat het andere huis, waarin nu weer reeds jarenlang banketbakkerij Wijnia is gevestigd, onlangs voorzien van een uithangbord met het opschrift „banket bakkerij ’t Zwaantje”. Ogenschijnlijk een wat ontoepasselijke naam voor een dergelijke zaak, maar historisch gezien terdege goed gekozen. Want op de brugleuning vlak voor deze winkel vindt u de benaming „Zwaantjespost” die destijds in eerste instantie de herinnering levend moest houden aan (alweer) een cafe dat oorspronkelijk in dit pand was gevestigd en „De Zwaan” heette. Dat er destijds twee cafébedrijven op dit punt van de stad waren is niet zo ver wonderlijk als men bedenkt, dat hier vooral op de wekelijkse marktdag veel schepen passeerden of aanlegden. De schippers konden hier een welkom rust en trefpunt vinden. Omstreeks de eeuwwisseling begon in dit huis een zekere van der Meulen een mandenmakerij. Hij had zijn werkplaats in de grote schuur die zich nog altijd tussen deze huizen bevindt en waarin de heer Wijnia nu zijn smakelijke pro- dukten fabriceert. De heer van der Meulen had nogal wat personeel in dienst, die hun dagelijks werk bereikten via een steeg in de Hoogstraat. Een drietal van zijn werknemers is later een eigen bedrijfje begonnen, namelijk de heren Bosma (in de Hoogstraat), van Dijk (aan de grote Dijlakker) en Runia (in de Hoogstraat). Minne, een zoon van de heer Bosma, heeft het vak van zijn vader geleerd en de zaak later voort gezet. Oudere Bolswarders zullen zich deze bedrijfjes ongetwijfeld nog wel kunnen herinneren. In het huis aan de Marktstraat was later de stofferderij van de heer Bolman ge vestigd, die nadien naar Harlingen is vertrokken. De heer J. v.d. Meer vestigde er toen zijn bakkerij, zijn opvolger werd de heer Wijnia Sr., die al spoedig uit uitsluitend op banket overschakelde. Een zoon van de de heer W. heeft nog niet zo lang geleden de zaak voortgezet. Het is eigenlijk wat moeilijk voorstel baar, dat links van de bomenrij op dit plaatje ook een van Bolswards grote in dustrieën (de Verenigde Levensmiddelen Fabrieken, voorheen van der Plaats) door de week dag en nacht in bedrijf is. Bekoorlijkheid en bedrijvigheid, op dit Bolswardse plekje liggen zo vlak bij el kaar. Foto en tekst werden ons geleverd door de heer J. B. Elzinga. Priiswinners sünt 1947 Yn it hjir folgjend oersjoch jowe wy de priiswinners óp in rychje. Sa’t men faeks i wit is it gemeentebistjür by it üntsluten I fan Plan Noard I bigoun mei strjitnam- I men to jaen oan u.o. de Gysbert Japicx- priiswinners. Sa to sjen is der noch wol I foarrie: Dr. Obe Postma (18681963) foar fersebondel „It sil bistean”. Nyckle J. Haisma (1907—1943) j foar syn novelle „Simmer”. Fedde Schurer (18981968) foar i syn drama „Simson”. Dr. Y. Poortinga (berne 1910) foar syn roman „Elbrich”. Sjoerd Spanninga (is Jan Dykstra, berne 1906) foar syn fersebondel „Spegelskrift” en „Nünders”. Anne Wadman (berne 1919) foar „Kritysk Konfoai”. Rixt (is Juffer H. A. van Dorssen, berne 1887) foar har fersebondel „De gouden rider” (1952). Ulbe van Houten (berne 1904) foar „De hillige histoarje” en de ro man „De sünde fan Haitze Hol- werda (6de printinge 1954). D. A. Tamminga (berne 1909) foar syn fersebondel „Balladen” (1956). E. B. Folkertsma (18931968) foar „Eachweiding” (net akseptearre) Marten Sikkema (is drs. G. A. Gezelle Meerburg, berne 1918) foar syn hiele poëtyske oeuvre. Jo Smit (berne 1916) foar „Bisten en boargers”. Jan Wybenga (berne 1917) foar syn fersebondel „Barakkekamp”. Trinus Riemersma (berne 1938) foar „Fabryk”. „Operaesje Fers” (net takend) Paulus Akkerman (berne 1908) foar „It roer üt hannen”. Daniël Daen (is G. Willem Abma, berne 1942). De muoite wol wurdich In een fotoboek van wordt onze stad het „Brugge van Friesland" genoemd en wel bij een opname van het bekende „haventje” aan de grote Dijlakker. Laat dit plekje typerend zijn voor een indruk van water- en grachtjesrijk Bolsward, er zijn er méér te vinden om deze beoordeling tot zijn recht te laten komen. Deze foto, gemaakt in de augus tusmaand van deze mooie zomer op de Papegaaiepost, de brug die de verbinding vormt tussen het Grootzand en de Hoogstraat, probeert U dit te bewijzen. Ook hier vindt U enkele echte grachten huizen langs en in het water. Dat op de voorgrond is van een bij ieder in Bolsward en ook ver daarbuiten bekend bedrijf, n.l. dat van de fa. S.H. de Jong, aardappelhandel. Het huis is nog betrekkelijk nieuw, „Sjoerd Hommes” liet het in 1905 bouwen, om hierin het door zijn vader in 1851 aan ’t Grootzand begonnen bedrijfje op grotere schaal voort te zetten. Hier woont nu al de derde generatie de Jong. De aardappelkelder, waarvan U de deur rechts beneden tussen de brugleuningen door op deze krantenafdruk hopelijk ook kunt zien, is niet meer in gebruik, het bedrijf heeft nu andere opslagplaatsen. In het destijds afgebroken pand was tot rond 1900 laatstelijk het schildersbedrijf Lotstra gevestigd. Misschien niet of al thans minder bekend mag heten, dat hier oorspronkelijk het café „De Papegaai” stond, waarnaar de brug in 1960 (het jaar waarin alle kleine Bolswardse brug-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1