Bolswards apotheek van Vragen rond de serviceverlening l l i I Nieuw hooghout wordt duurder dan gedacht HJERST ilsw L LLL f L l L l I.1.LI LU. Uial Foto van de week 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND IF*'" S! |®a2 JF Je JAARGANG No. 86 VRIJDAG 26 OKTOBER 1973 Advertentieprijs: 22 et. per mm. Wymbrittsradeel. Ingekomen stukken verband met het feit dat de onlangs Brug Eekwerd INoord I Kleuterscholen Liedboeken en bijbels Begrotingswijzigingen Apothekersservice Discussies Sibren fan Tsjom Ingea mededelingen dubbel t*rief Contractprijs op aanvraag En fakentüds, nei lange stille wiken dat in boarre gysten oun ’e püster lukt de stoarmen ’t weagjend skom stout oer ’e diken en minske en bist, dan yn ’e smoute dükt! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitg. A. J. OSINGA b.v., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 - Postbus 5 Tel. 2044 - Na 18.30 uur 2660 of 2335 (05157). Bij de aanbieding van de begroting 1973 werd de raad een voorstel gedaan tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een bruggetje over de Leeuwardervaart ter hoogte van de Sa muel van Haringhouckstraat. Dit krediet moest nu aanzienlijk ver hoogd. Mevr. Hilgers had het raadzaam geacht dat met de brug eerder was be gonnen, mén had dan de kostenverhogen de ontwikkeling van de prijzen kunnen opvangen. De heer F. Rooda vroeg of B en W destijds misschien een lager be drag hadden gesuggereerd om het er ge makkelijker „door” te krijgen. De heer E. S. de Jong zag in de stukken ergens de aanduiding „project Hooghout”. Hij vroeg of dit de definitieve naam was. Ook rees bij de raad de vraag of het bruggetje (t.o. de Samuel v. Haring houckstraat) waarbij men direct de Fra- nekerstraat moet oversteken, geen ge vaar oplevert, verkeerstechnisch gezien. De voorzitter kon de sprekers gerust stellen. Vlugger beginnen was niet moge lijk, o.a. doordat eerst van het vaarre- glement ontheffing moest zijn verkregen. De begroting dient aangevuld doordat er nog al tegenslagen zijn geweest. De houtprijs voor de te gebruiken soort is inmiddels 50 procent gestegen. De be doelde palen met een diameter van 25 cm waren niet leverbaar, wel die van 20 en 30 cm. Die van 20 werden te licht be vonden, ook dat werkte kostenverhogend. Juist uit verkeerstechnische overwegin gen (het direct oversteken) werd besloten parallel aan de rijweg en de vaart een oprit te maken. Ook werd een tegelpad naar de bebouwing in Eekwerd in het plan opgenomen. Dit alles werkte dus danig kostenverhogend, dat er nu een be grotingswijziging moest komen- king voor de aanschaffing van liedboe ken en bijbels. Gaf dit punt in een eerder stadium nog al aanleiding tot discussie, de raad be sloot thans vlot de gevraagde medewer king voor de aanschaffing van liedboe ken en het verzoek om medewerking voor de uitbreiding van het aantal bijbels tot een totaal van 65 exemplaren in te wil ligen. Voorbereidingsbesluit Industrie terrein jaar jaar jaar jaar 1968 1969 1970 1971 f 17.752,50 f 17.977,50 f 18.202,50 f 18.472,50. Ook zal worden nagegaan in hoeverre de voorraad medicamenten bij de artsen kan worden uitgebreid, zodat het nog meer sporadisch zal voorkomen, dat ge bruik moet worden gemaakt door de service van Sneek. Namens de CHU- fractie werd dank gebracht voor de snel le beantwoording van deze KVP-vra- gen en terloops meegedeeld dat ook van uit de CHU vragen gesteld waren be treffende de recreatieve voorzieningen op de camping en bij de jachthaven, waarop nimmer iets werd vernomen. De voorzitter zeide deze niet opgevat te hebben als vragen ex. art. 20 en dat er wel degelijk aandacht aan was geschon ken, maar dat deze zaak intern was af gedaan. Hierna volgde sluiting van de vergadering. Met deze rubriek hebben we nimmer leentjebuur gespeeld, maar in de vacan- tie van de rubricist mag het misschien een keer. Deze foto vonden we in de Friese Zuidwester, orgaan van de fede ratie van de VVV’s in de Zuidwesthoek. De fotograaf staat niet vermeld, maar de voorstelling is duidelijk. Het is de be kende Tadema’s Molen bij Lonjé, die de automobilisten vanaf de verlegde rijks weg nu ook zo van deze kant zien. He laas niet altijd met Skotsers er voor. De personen herkennen we niet. Als wij ons niet vergissen, zijn ze leden van de Sne- ker Skotsploech. De heren Rooda en De Jong vonden een motie in dit verband toch wel wat te zwaar. Vooral nu de suggestie reeds is gedaan en de heer Berkhemer dit in welwillende overweging heeft genomen. In een motie klinkt zo licht iets door van wantrouwen, aldus deze sprekers. B en W beraadde zich in een geschorste zitting over de nu ineens ontstane si tuatie. Immers een motie zou alleen zin hebben als deze zo mogelijk unaniem zou worden aangenomen en in de raad vond deze behalve bij de indieners geen weerklank. Na heropening deed de voor zitter de KVP-fractie de suggestie de motie in te trekken onder toezegging, dat er betreffende dit punt een nadere be spreking zou plaatsvinden met de be trokkene. De heer Rooda was niet zo overtuigd dat de apotheek op de koop avond open moest zijn. Immers de spreek uren zijn veelal *s morgens en ook dan worden de recepten gehaald. De voorzit ter stelde hier tegenover dat vooral door cliënten van buiten de stad veel van de avondservice gebruik wordt gemaakt. Abonnementsprijs f 7,50 p. kwartad (bij vooruitbetaling) Giro 887926 RAAD BOLSWARD het het het het Wij vermeldden reeds het verzoek van het bestuur van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs om medewer- Dan witte wy, it is hjerst, it aide moat fordwine gjin minske kin soks keare, of der eat oan dwaen, as ’t straks wer maeitiid wurdt, sil alles nij forskine, wy leauwe it fêst, dat sil de Skepper jaen! It fügelguod yn kloften har forgearje in net to tellen tal fan ienheit giet, mei sprutsen tael, dy’t minsken nea forklearje de greate flecht, dy’t har wer takomst biedt. En hwer’t yn lange moanne Ijochte nachten, in raem wer gülend, om syn keppel rint fol leafdes langstme op ’e oare wachtet, om’t nije libben, as de sinne wer wint! De aldtsjes skrousk wer op ’e hoeken stoarje nei ’t drok forkear dat troch de buorren giet dy simmertiid, men woe’t sa graech biwarje, mar och hoe rêd, hoe flechtich giet de tiid! Nou’t yn üs tün, de blommen stadich stjerre nei blide wille fan ’e simmerdei en damp en dize it ütsjoch faek bidjerre de lange nachten it winne fan de dei! Overwegende, dat de taak van het open baar lichaam gasvoorziening Noord-oost Nederland is overgenomen door de afde ling Noord-oost Nederland van de Vere niging van Exploitanten van Gasbedrij ven in Nederland; besloot de raad bij acclamatie te rekenen met ingang van 1 januari 1973 voornoemde gemeenschap pelijke regeling op te heffen. Resten nog de begrotingswijzigingen. De voorzitter wees er op dat de omslag in zake de straatbelésting iets is verhoogd, waardoor de post onvoorzien f 10.000,- ruimer wordt. digde regeling een mensenleven kunnen kosten. Het komt o.i. de image van Bolsward als leefbare gemeenschap niet ten goede. Er is in Bolsward n.l. geen enkele andere gelegenheid als genoemde apotheek, om medicijnen te bekomen. Het komt ons voor dat ook de inwoners van Sneek er nu niet bepaald mee inge nomen zullen zijn eens per 3 weken hun medicijnen in Bolsward te moeten gaan halen in de week-enden. Dit bleek, althans wat een gedeelte van de raad betrof niet het geval. De woord voerder van de KVP de heer Palstra zei de „niet content” te zijn. Drie patiënten naar Sneek verwezen achtte hij te veel. De heer Van Dalen vroeg zich af of de raad hier überhaupt wel iets kon op leggen, vooral nu de hele zaak in over leg met de inspecteur voor de volksge zondheid is gespeeld. Aangezien de KVP vooral inzake de openstelling op vrijdag tot 9 uur in het ongewisse was gebleven diende hij na mens de KVP-fractie een motie in, waar in B en W er werden op aangedrongen de heer Berkhemer als mening van de raad nog eens met nadruk kenbaar te maken dat men opening tot 9 uur op prijs stelde. Naar aanleiding van deze vragen ant woordden BenW: 1 Ook ons college heeft kennis genomen van de advertentie in Bolswards Nieuws blad van 9 oktober 1973 betreffende de week-end diensten van de apotheken van Bolsward en Sneek. 2 Het gestelde onder vraag 2 menen wij niet zonder meer bevestigend te kunnen beantwoorden. Bij de beantwoording van de gestelde vragen 2 en 3 zullen wij daar nader op ingaan. 3 De regeling is vastgesteld na verkre gen goedkeuring van de inspecteur der volksgezondheid. Deze goedkeuring is eerst verkregen nadat de plaatselijke artsen schriftelijk aan de inspecteur had den verklaard met de regeling in te stemmen. 4 Ons college heeft het bekend gemaakte roulatie-systeem met de heer Berkhemer uitvoerig besproken. Hierbij is ons ge bleken dat er zoals hiervoor reeds ver meld een uitvoerig overleg tussen de in specteur voor de volksgezondheid en de artsen heeft plaats gehad. Uiteraard diende ook overleg te worden gepleegd met de Sneker apothekers. In tegenstel ling tot hetgeen in de toelichting op de gestelde vragen wordt verondersteld, zul len de inwoners van Sneek steeds in ei gen stad een apotheek geopend vinden omdat in Sneek 2 apotheken zijn geves tigd. Na uitvoerige bespreking met de heer Berkhemer is ons gebleken dat deze sluitingsregeling met de nodige zorgvul digheid is voorbereid. Uiteraard is de dienstverlening iets verminderd, doch daarbij mag niet uit het oog worden verloren dat de apotheker in Bolsward gedurende alle andere nachten van de week bereikbaar zal moeten zijn, daar er tot ’s avonds 10 uur slechts assisten tes aanwezig zijn. Teneinde de belangen van de patiënten zo goed mogelijk te waarborgen is de heer Berkhemer bereid de plaatselijke artsen een zodanig assortiment medica menten in voorraad te verstrekken dat de artsen in vrijwel alle mogelijke om standigheden direct de noodzakelijke ge neesmiddelen zullen kunnen verstrekken. Dinsdag prijkten in de raadzaal tal van microfoons, teneinde het ge sprokene voor de publieke tribune wat meer verstaanbaar te maken Het geval wilde dat er ditmaal uitgerekend niemand het de raad had waardig gekeurd deze .gebruik makende van de openbaarheid, met een bezoek te vereren en dit, waar er een zaak ter sprake kwam, waarbij de gehele bevolking toch wel was betrokken, n.l. de nieuwe situatie inzake de serviceverlening door de plaatseljjke apotheek, waarbij door de KVP vragen waren gesteld aan B en W. Ingekomen waren de volgende stukken: 1 Afschrift van een brief van Gedepu teerde Staten aan een tweetal inwo ners van Bolsward, waarin zij niet ont vankelijk worden verklaard in hun be zwaren tegen de vaststelling van het bestemmingsplan Parkplan. 2 Bericht van Koninklijke Goedkeuring van de „Verordening op de heffing en invordering van liggeld”, zoals deze in de raadsvergadering van 29 maart 1973 is vastgesteld. 3 Bericht van Gedeputeerde Staten, dat geen bezwaar bestaat tegen het raads besluit van 25 september 1973, inzake financiële arbeidsvoorwaarden 1973 t.a.v. het personeel in dienst van de ge meente. 4 Bericht van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 25 september 1973 inzake aankoop van 'schuur-veestalling aan het Stadsstreng 5 Afschrift van een brief aan B en W van bewoners van de Turfkade en Stoombootkade inzake de slechte toe stand van de bestrating terplaat^e. 6 Goedgekeurde begrotingswijzigingen: 3 I de volksgezondheid van de bevolking van l Na afhandelen van de agenda deelde de voorzitter mee, dat ingevolge artikel 20 van het Reglement van Orde de KVP- fractie de volgende vragen had gesteld, (zoals die reeds eerder door ons gepu bliceerd, Red.) 1 Hebben B en W kennisgenomen van de advertentie in Bolswards nieuwsblad van 9 oktober 1973 betreffende de week end diensten van de apotheken van Bolsward en Sneek? 2 Is uw college met ons van mening dat deze regeling niet in het belang is van Walbeschoeiing terrein gemeentereini- ging; hogedruk riolering reinigingsinstal- latie; aangaan geldlening; aanpassing opbrengst reinigingsrechten; buitengew. onderhoud R. K. Kleuterschool; renteloos voorschot „Andante”; aankoop auto plantsoenendienst; herstel oude muziek tent Julianapark; kapitaalverstr. Sportv. cie „Het Bolwerk”; extra-subsidie VVV; aankoop zilveren lepel, t.b.v. oudheids kamer; subsidie herstel Martinikerk; aanbrengen slijtlaag Kloosterlaan; beleg- gingsreserves grondbedrijf; aanschaf 6 vitrines plus 5 lichtbakken; aanschaf 2 wandvitrines met beveiliging; belegging reserve K.E.-stichting; teruggaaf reserve grondbedrijf; aanleg wandelpad Park plan I; aankoop schuur-veestalling; her stel lekkage ijsbaan en schilderwerk in cantine-kleedgelegenheid en verkoop grond aan Jorritsma, Burgwerd. f Bolswards Nieuwsblad V enchant in: Bolsward, Baarderadeel, Hennaarderadeel, Hindeloopen, Wonseradeel, Workum en In aangekochte weilanden onder Hichtum zullen worden bestemd tot industrieter rein; dat het oprichten van bouwwerken op bedoeld terrein thans in strijd zal zijn met de geldende agrarische bestemming; Dat op korte termijn aanvragen om bouw vergunning voor de bouw van de riool waterzuiveringsinstallatie en een wegèn- onderhoudssteunpunt kunnen worden te gemoet gezien dat de realisering van de ze bouwplannen noodzakelijk is en dat het derhalve gewenst is een en ander moge lijk te maken door gebruikmaking van de mogelijkheden die de Wet op de Ruimtelijke Ordening in samenhang met de Woningwet biedt, besloot de raad te verklaren dat een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor het gebied dat wordt begrensd door de Leeuwardertrekvaart tot de Klooster- vaart dan in noord-westelijke richting tot en langs de gemeentegrens, eerst in zuid-westelijke richting daarna in noord westelijke richting, tot het punt waar de gemeentegrens de Hichtumerweg kruist, vervolgens langs de westelijke oever van de Harlingervaart tot de Leeu wardertrekvaart bij de Lange brêge. De heer Rooda zag op de tekening vanaf, de geplande verlengde Kloosterlaan een weg naar Witmarsum getekend. De voorz. deelde mee, dat deze weg slechts gedeel telijk binnen Bolswards territoir ligt en voorkomt in het ruilverkavelingsplan Wonseradeel Noord. Wel is van de zijde van B en W een voorstel te verwachten deze weg breder te maken dan gepland. Het is nu slechts een landbouwweg. Indien onverhoopt mocht blijken dat toch een beroep zal moeten worden gedaan op een apotheek in Sneek, dan is de heer Berkhemer bereid de kosten van vervoer, zonodig taxivervoer van Bolsward naar Sneek aan de patiënt te vergoeden. Over het taxivervoer is door hem overleg ge pleegd met de verzorger van het zie- kenvervoer in Bolsward. Uit het vorenstaande menen wij te mo gen concluderen dat in de regeling vol doende waarborgen zijn ingebouwd, waardoor er naar onze mening niet mag en kan worden gesproken dat de regeling niet in het belang van de volksgezond heid van de bevolking van Bolsward en omgeving is. Hoewel de sluitingsregeling is afgestemd op de weekenddiensten voor de artsen is er door ons college bij de heer Berkhemer op aangedrongen het sluitingsuur op de vrijdagavond te be palen op 9 uur ’s avonds, zulks mede in verband met de koopavond. Vooral voor de patiënten van buiten de stad zal het dan mogelijk zijn hun re cepten tot 9 uur te kunnen inleveren De apotheker zal hierover nader overleg plegen en heeft deze suggestie overigens in welwillende overweging genomen. Tenslotte willen wij u niet onthouden dat is gebleken dat gedurende het eerste weekend dat de regeling van kracht is geweest slechts 3 patiënten naar Sneek zijn verwezen terwijl 15 patiënten door de dienstdoende arts konden worden voorzien van de benodigde medicijnen. B en W besluiten hun antwoord met te stellen dat zij hopen dat de verontrus ting die naar zij hebben aangenomen bij de raadsfractie v"n de KVP en ook bij de overige leden van de raad en vele in woners heeft bestaan, met de beantwoor ding van deze vragen is weggenomen. Bolsward en omstreken? 3 Is het Burgemeester en Wethouders bekend of deze regeling is genomen in overleg met de heren doctoren van Bols- ward? 4 Zijn B en W bereid met de heer Berk hemer contact op te nemen om deze re geling ongedaan te maken en een bete re te treffen die voorziet in een roula tie-systeem waarbij de behoefte en de veiligheid van de volksgezondheid van onze inwoners worden gegarandeerd? In de aangehaalde advertentie wordt de bevolking voor het feit gesteld 2 van de 3 week-enden, de dringend noodzakelij ke medicijnen die de arts voorschrijft, in Sneek te moeten gaan halen. Dit kan zeer ernstige gevolgen hebben. Immers niet iedereen heeft de nodige middelen van vervoer om zo snel moge lijk datgeen wat nodig is, te gaan halen. Vooral ’s nachts wanneer het niet moge lijk is van het openbaar vervoer gebruik te maken, of wanneer de weersomstan digheden dermate slecht zijn dat er geen vervoer mogelijk is, zou deze aangekon- Opheffing gemeenschappelijke rege ling De raad besloot tenslotte aan het be stuur van de protestantse kleuterscho len de volgende vergoedingen toe te ken nen onder verrekening van de reeds ver leende voorschotten: voor voor voor voor fl'jg L uuiantm S «CW tg ft 'ffiW WW fi |h v 1 ii» f TL jpit■».- I |«1 lil ft fi - W ga|£: ‘jj;3ra S "n" 'ju 'r

Bolswards Nieuwsblad nl | 1973 | | pagina 1